[ djoletj @ 21.06.2021. 13:16 ] @
Verovatno nije bas idealno ali cini mi se da kod trafoa moze za nuzdu...Ono sto ja imam je jedan elektromagnetni senzor koji je mehanicki ostecen,odnosno par gornjih slojeva namotaja je zagrebano i prekinuto pa bi meni bas mnogo odgovaralo kad bih samo to osteceno mogao odviti i nastaviti koliko fali sa ispravnom zicom umesto da motam sve od pocetka.Tada bih morao sve da rasklapam a nemam zice toliko,morao bih kupiti ceo kalem neke leve dimenzje koja mi nikad nece trebati...


Jel radio neko nesto slicno,jel pravi probleme u praksi?
[ Living Light @ 21.06.2021. 14:31 ] @
Sugradjanine, evo ja sam to radio vise desetina puta za pola veka.

Nastavio namotaj sa istom zicom, zalemio spoj dva provodnika,
i dobro izolovao.
To radi kao DOXA!
pOz
[ djoletj @ 21.06.2021. 15:25 ] @
E onda cu bas probati tako.U krajnjem slucaju uvek ostaje da se premota ceo ako bude zezao,bitno mi samo da vredi prvo ovo pokusati.Brinulo me hoce li taj spoj zezati nesto posto je u pitanju senzor i male su vrednosti u pitanju ali to ostaje da se proba.

Hvala
[ Living Light @ 21.06.2021. 16:00 ] @
djoletj,
A sta može da zeza?

Pa taj lem je deblje kvadrature od same žice, zar ne?

Samo opušteno, i dobro izoluj to.
Navuci termo bužir ako imaš mesta na namotajima.

Pozdrav
[ bordzija @ 22.06.2021. 18:02 ] @
Može i lakom za nokte da se izoluje.
[ Living Light @ 22.06.2021. 18:08 ] @
BRAVO Bordji!
Može i lakom za nokte, kako da ne!
SUPER ideja!
[ bordzija @ 23.06.2021. 13:45 ] @
Ko klinac sam ručno premotavao visokotonce ili ih pravio, lak za nokte je bio no1 kada pukne žica ili se nastavlja. Msm imaju oni neke posebne smole za to ali ovo završava posao.
[ gilopile @ 23.06.2021. 13:59 ] @
Ako je to primar, slobodno mozes i bez tih nekoliko namotaja, pa cak i nekoliko desetina, nista ne fali.

Mozes naravno i produziti, zalemi kraj, namotaj i cao.
Ne moras nista ni da izloliras ni lakiras ako je samo jedan spoj. Nema on sa cim da se kratkospoji...
[ djoletj @ 23.06.2021. 15:15 ] @
Ma to je neki senzor,da je ind. trafo ne bih ni pitao :) .Znam da je izlaz iz celog tog kola reda mikro A,bukvalno ima ampermetar sa skalom 0-50 µA na kraju pa ne bilo zgodno da zbog mog spoja to posle bude 0-20 ili 150 ili 300... :).Naravno,ima tu druge elektronike koja taj signal svodi na odgovarajucu vrednost µA ali nemam pojma koliko je osetljivo i koliko taj spoj na namotajima moze da utice ili ne utice.



[ Living Light @ 23.06.2021. 16:44 ] @
djoletj,
Komšija, veoma pametan i mudar odgovor.

Evo ruke!
BRAVO!
[ gilopile @ 25.06.2021. 19:53 ] @
Pa onda produzi za toliko koliko si otkinuo i imaces identican trafo, nema greske.
Mada, kako sam i rekao, nece se znatno nista promeniti i ako ostavis bez nekoliko namotaja.
Samo izvedes do tog prekida i cao.
[ djoletj @ 03.07.2021. 11:12 ] @
Ma nije trafo,senzor je i ti namotaji su mu prakticno "antena".Da je trafo ne bi bio problem,lako se izracuna sta se dobija sa manje ili vise namotaja dok ovde...se verovatno isto lako izracuna ako racuna onaj ko se razume a ja nisam od tih :)

Inace sam nabavio dovoljno odgovarajuce zice u komadu pa cu ga verovatno skinuti i namotati od pocetka (ali me i dalje zanima da li bi se u ovom slucaju pojavio neki problem...)