[ alideda @ 17.07.2021. 18:22 ] @
Pozdrav,

Koristim pasivnu Allen&Heath ZEDi-10FX miksetu za akusticne svirke, 1 gitara (jack) i 2 mikrofona (xlr), od kojih je jedan klasicni Shure SM58 a drugi noviji Shure bezicni sa bazom. Na 2 main out "izlaza" miksete povezujem par aktivnih zvucnih kutija (zavisno od opreme lokala) i to je sve. Ulazni nivoi za gitaru i oba mikrofona su prethodno pravilno podeseni da ne bi doslo do prekoracenja nivoa tokom svirke. Zvucne kutije su podesene na oko 50% snage. Problem je sledeci: iako mislim da je sve dobro podeseno barem jednom tokom visesatne svirke dolazi do naglog gubljenja/smanjenja zvuka. Ako se dobro secam led diode koje pokazuju izlazni nivo pozute i "zakucaju" do maksimuma a zvuk se gotovo potpuno izgubi. Obzirom da se to desava bez najave, tokom svirke, nemam vremena da detaljno ispitujem problem vec nakratko ugasim miksetu i posle toga je sve normalno. Mislim da nije bitno da li je u trenutku gubljenja signala svirka bila tisa ili glasnija. Mikseta je kupljena u prodavnici pre nepunu godinu dana. Nosio sam je u servis elektronike i nije otkriven nikakav kvar, hladan lem ili sl. Tokom vremena sam menjao vise mikrofonskih i instrumentalnih kablova. Ukoliko neko ima ideju o cemu se radi, molim da odgovori.
[ zeoN_Rider @ 17.07.2021. 20:16 ] @
Jel se to dešava sa uključenim efektom?
[ mosfet BJT @ 17.07.2021. 20:34 ] @
Fantomski kvar na napajanju...ali to nece niko naci kad se desava retko. Oni u servisu su trebali da zamene napajanje u njoj. Ovo je moje misljenje. Eh te nove stvari. Neverujem da su prosli neku rigoroznu kontrolu kvaliteta.
[ alideda @ 17.07.2021. 21:32 ] @
Da, efekat je ukljucen, umereni eho na mikrofonima i na gitari minimalno. Nije ukljuceno fantomsko napajanje, mikrofoni rade na standardan nacin.
[ zeoN_Rider @ 18.07.2021. 13:05 ] @
Citat:
mosfet BJT: Ne jurim broj postova, jer od toga nemam nista. Vec se trudim da pomognem ljudima deleci savete iz licnog iskustva iz ove nase oblasti.


blagodarim.
[ mrkabrka @ 18.07.2021. 13:52 ] @
Tu može da bude svašta ., za početak isprobaj miksetu jedno par sati bez priključenog daljinskog mikrofona.,zatim isto bez efekta...zatim tu je i gitara koja bi trebalo da se koristi nezavisno od miksete tj. da ima svoje pojačalo...ostavi miksetu da radi bez priključenih uređaja - ulaz - podigni master kontrole na oko 75%....
[ mrkabrka @ 18.07.2021. 14:02 ] @
Još nešto - obavezno ispravni- mikrofonski kablovi -mrežni kablovi 230V sa uzemljenjem , kao i provera kod priključivanja na raznorazne produžne kablove i utičnice na objektima - obavezno uzemljenje...
[ mosfet BJT @ 18.07.2021. 14:21 ] @
Slazemem se. Moze to u kucnim uslovima da se testira, pusti se mikseta da radi toliko dugo koliko obicno i traju svirke pa se posmatra. Ne mora da se svira pustite tuner ili cd player da sviraju, vi radite nesto drugo i slusajte usput.
[ alideda @ 18.07.2021. 14:31 ] @
U lokalima u kojima sviram ostalim danima nastupaju drugi izvodjaci, nisam primetio brujanje i zujanje kao znak loseg uzemljenja niti se neko zalio, koliko ja znam. Napomenuo sam da sam tokom par meseci izmenjao par kompleta kablova za mikrofone i gitaru, imam uvek rezervne pri sebi. Gitara ne ide u zasebno predpojacalo jer prema karakteristikama ova mikseta ima odgovarajuci instrumentalni ulaz, manje komponenti je bio razlog za nabavku ovog modela. Evo veceras cu poneti i dva rezervna mrezna kabla za koje znam da pouzdano rade na jednom pojacalu i aktivnoj zv. kutiji.
[ ziki_the @ 18.07.2021. 15:40 ] @
Pa realno, 1000% nije do mreznog kabla.
[ zeoN_Rider @ 18.07.2021. 17:06 ] @
Citat:
ziki_the: Pa realno, 1000% nije do mreznog kabla.


Ma kakav crni napojni kabl.......
[ puntoo @ 18.07.2021. 20:08 ] @
https://elektrotanya.com/allen-heath_zed10fx_sm.rar/download.html#dl
[ alideda @ 18.07.2021. 23:17 ] @

Pretpostavljam da ce ovaj link koristiti iako se radi o drugom modelu miksete.

Upravo sam dosao kuci. Od silnih predomisljanja gazde lokala hoce li biti kise ili nece dva puta smo unosili i iznosili opremu u bastu. Svirka je bila isprekidana tako da veceras nisam uocio gubljenje nivoa signala. Do sledeceg vikenda cu pokusati da sto vise koristim miksetu u stanu za slusanje muzike, mada i ako se desi problem, ne znam sta bih mogao da uradim osim da je ugasim i ponovo upalim.
[ ziki_the @ 19.07.2021. 07:58 ] @
Citat:
zeoN_Rider:

Ma kakav crni napojni kabl.......


Ma mozda je i sivi ili beli.....
[ zeoN_Rider @ 19.07.2021. 09:58 ] @
Citat:
ziki_the: Ma mozda je i sivi ili beli.....

E na njih zaboravih............
[ lazyman @ 21.07.2021. 19:20 ] @
Pozdrav. Evo ja imam Zed60-14fx star oko godinu dana, nikad iz sobe izašao nije, i gotovo nekorišćen. I pre neki dan stane efektor.
Posle par satai provalim da je jedan smd kondenzator otišao u kratak spoj. Jedan od onih paralelno napajanju op ampova u efektoru.

Nažalost, nisu baš super kvalitetni delovi u tim mixetama, verovatno kljuca nešto ovako sitno, a to je jako teško naći.
[ lazyman @ 21.07.2021. 19:21 ] @
A napajanje sam sve prelemio, delovali su mi lemovi dosta kilavo.
[ zeoN_Rider @ 21.07.2021. 21:59 ] @
Kondezatori su uvek bili a i biće problem, jednostavno troše se.
[ alideda @ 25.07.2021. 17:11 ] @
Sinoc i preksinoc nije bilo problema s padom nivoa zvuka, praticu dalje. U medjuvremenu pozzz za sve konsultante.
[ zeoN_Rider @ 25.07.2021. 19:14 ] @
Citat:
alideda praticu dalje.


I mi sa tobom, valjda_
[ mrkabrka @ 25.07.2021. 20:59 ] @
Šta se dešava kad se desi to Zaglavljivanje - Zaglupljivanje ima li kakvog zvuka na izlazu....
[ alideda @ 27.07.2021. 21:59 ] @
Pa evo ukratko, morali smo da se podsecamo obzirom da se desava u sred svirke i zurba je da se sto pre nastavi. Gitara koja ide u instrumentalni ulaz, zvuk se izgubi potpuno, mikrofoni rade delimicno (po tvrdjenju pevacice), jedan led kanal na outputu pokazuje normalan nivo ali drugog nema ili je zakovao na maksimum. Primetio sam da nije dovoljno samo ugasiti i ponovo upaliti miksetu (kao racunar) i da ona proradi. Treba da prodje dva-tri minuta dok se osvesti i onda nastavi da radi normalno. Da naglasim, pre pocetka posebnu paznju obratim na ulazni nivo signala gitare i mikrofona (peak), pa smatram da nije rec o nekom prezasicenju. Padala mi je na pamet mogucnost da se ukljucila neka zastita ali ne verujem da deluje selektivno samo na neke kanale.
[ mrkabrka @ 30.07.2021. 15:25 ] @
Vrlo je moguće da ima Peak Over po kanalu kao i neki generalni u masteru , pa kad makar imalo signal uđe u pik dolazi do blokade što zahteva reset .,upravo to, ugasiš na jedno pet minuta ...To ne bi trebalo da se dešava ali ....
[ zeoN_Rider @ 30.07.2021. 17:54 ] @
I dalje mislim da je tu napajanje krivac za sve.
[ mrkabrka @ 31.07.2021. 23:11 ] @
E sad moz da bidne nemora da znaci , da se na istu uticnicu prikljuce dva choper napajnja tj. uredjaji koji nemaju trafo nego ova nova sranja i ...+ mreza sa nekim regulatorima svetla..
[ alideda @ 01.08.2021. 11:20 ] @
Evo ni sinoc nije bilo gubljenja zvuka, nekako je mikseta predosetila da je ovde ceka konzilijum zbog dijagnoze. Mada, tokom veceri je dva puta iskljucivana oprema (nije radila u cugu) jer su premestani kablovi zbog gazenja i neke vode po podu, mozda to ima veze iako se ne greje skoro uopste. Opet cekamo sledeci vikend.
[ ziki_the @ 01.08.2021. 11:42 ] @
Ne greje se tamo gde ti mozes da pipas(spolja) ali unutra napajanje se greje.
Mozda samo neki od napona nije stabilan...
[ puntoo @ 01.08.2021. 12:19 ] @
Kad nestane zvuka promrdaj malo te prekidače
[ alideda @ 01.09.2021. 01:32 ] @
Evo ga opet! Nekoliko veceri je proslo bez problema i sinoc paf, opet. Potpuno isti simptomi kao do sada. U medjuvremenu sam miksetu nosio u veliki gradski tv servis (nisam u Bg), nekoliko dana su je "posmatrali", nikakve nepravilnosti. Nisu hteli da je otvaraju obzirom da je radila ispravno. Ocigledno je da ce veoma uskoro mikseta da osvane na oglasima, dacu joj samo jos jednu sansu, mada znam ishod.

Da dodam, nekoliko dana sam miksetu probao u stanu s namerno previsokim nivoima na ulazu mikrofona i gitare kao i na glavnim ledovima za izlaz, bili su skoro stalno u crvenom. Nista se nije desilo posle vise sati rada.

[Ovu poruku je menjao alideda dana 01.09.2021. u 02:53 GMT+1]
[ zeoN_Rider @ 01.09.2021. 08:50 ] @
I dalje mislim da nagli pad napona u mreži uzrokuje anomalije u zvuku.
[ mosfet BJT @ 01.09.2021. 14:08 ] @
Takve stvari se ne isplati popravljati i nositi u servis. Jednostavno nije vise pouzdana stvar i malo ima majstora koji ce resavati fantomske kvarove kad na drugom mestu mogu da uzmu laku lovu. Nju treba odneti u ovlasceni servis da zamene neispravnu plocu ili dve i to je to. Manje nervoze za sebe i druge. Ili prodaja naravno kao neispravnu stvar i reseno.
[ alideda @ 13.12.2021. 20:54 ] @
Evo nakon 3 meseca nisam odrzao obecanje sto se tice prodaje miksete. Nesto me kopkalo da postoji resenje ali nekako promice i smetnje ostaju. Uglavnom, u se i u svoje kljuse i resih problem. Evo o cemu se radi. Mikseta ima 20-ak malih switchera/tastera, od kojih su za ovu pricu bitna dva i to ona instrument koji prilagodjavaju ulaz izmedju mikrofona i instrumenta (gitare). Iako se radi o relativno novoj mikseti ovi tasteri su poceli da "lazu". Prilikom prebacivanja ukljucivanja/iskljucivanja delovalo je da rade ali kada duze ostanu u nekoj poziciji kontakt se gubi. To gubljenje nije potpuno i zato je ton nestajao u izvesnoj meri ili samo na jednom izlaznom kanalu. Jednostavno sam naprskao sprej unutar tastera i razradio ih par minuta. Za tri nedelje i 4 svirke u medjuvremenu problem se nije javljao. Sada se nivo izlaznih ledova uvek poravna, podjednakog su nivoa levi i desni tokom rada. Eto toliko, mozda nekome pomogne pre nego se upusti u ozbiljnu popravku. Zahvaljujem svima na savetima koji su mi dali ideju i pomoci.
[ mrkabrka @ 14.12.2021. 19:57 ] @
Eto vidiš niko se nije setio tastera...
[ zeoN_Rider @ 15.12.2021. 12:38 ] @
Citat:
mrkabrka: Eto vidiš niko se nije setio tastera...


Ja sam setio al'ne kazah
[ alideda @ 11.03.2022. 20:21 ] @
Vreme prolazi i nista lose se ne desava. Da cuknem u drvo i da vas sve koji ste pomagali obavestim. Jedna sitnica, glupost, nekvalitetni materijal su izazivali velike probleme. Necu vas vise uznemiravati, veliki pozdrav.