[ BuzzLightyear @ 07.08.2021. 09:57 ] @
Merio sam napon u štekeru i multimer pokazuje 237V. Kada priključim pumpu za vodu od 1,1kW greje se i termostat je isključi nakon par minuta zbog pregrevanja. Pumpa je isprobana i na drugom mestu radi bez problema. Da li bih mogao problem da rešim nekim transformatorom/korektorom napona ili na neki drugi način?
[ mjanjic @ 07.08.2021. 14:41 ] @
Ne verujem da se pregreva toliko zbog tih 7V. Da li si siguran da na tom mestu vuče istu količinu vode i da pumpa nije preopterećena (veća dubina bunara i sl.)?
[ Living Light @ 07.08.2021. 15:51 ] @
@mjanjic,
Ne verujem ni ja.

U odnosu na 220VAC ,...sa 237VAC, ..pumpa ima oko 137 VA više.

Mislim da to nije razlog da se toliko pregreva da
izbacuje Termo-Zaštita.
____________________
Pre bi pomislio da nešto nije u redu sa opterečenjem pumpe.
Ili nema dovoljan usis, ili je zagušen/prigušen odlaz?
Čini mi se da je neka mehanička stvar u pitanju.

Ajde BuzzLightyear, Tebe čekamo :)
Javi se...
[ gilopile @ 07.08.2021. 15:54 ] @
Nema sanse da je problem do napona.
Napon je u granicama normale. Vrlo malo odstupanje i ne moze se to toliko odraziti na pumpu i grejanje.
Kao sto rekose, verovatno opterecenje, slab protok vode, a samim tim i hladjenje.

A kako si je testirao na drugom naponu? Ista pozicija pumpe, a doveo napon produznim sa drugog izvora?

Ako je tako, onda je i moguce + ako je kabel dugacak, pa se i tu malo gubi struja...
Onda moze biti i da je pumpa problematicna pa joj taj pad napona u kablu i pase da se ne pregreje zbog ko zna cega.
hmmm.
[ BuzzLightyear @ 07.08.2021. 16:05 ] @
Vikendica je daleko od transformatora. Da li je moguće da je napon dobar, ali da zbog daljine i loših kablova nema dovoljno snage?

Pumpu sam testirao na potpuno drugom mestu, ali osim izvora napajanja sve ostalo je isto. Isto usisno crevo, ista (mala) visina na koju izbacuje vodu. Pumpa je ispravna, problem je sa strujom u vikendici. Mislio sam da je loš napon i da problem mogu da rešim korektorom napona, međutim kada sam izmerio iznenadio sam se da je napon u redu i sada sumnjam da bi korektor napona pomogao.
[ branko tod @ 07.08.2021. 16:12 ] @
Da li si merio napon sa prikljucenom pumpom?
[ BuzzLightyear @ 07.08.2021. 16:19 ] @
Nisam. Koliki treba da bude pad napona kada je pumpa priključena?
[ Living Light @ 07.08.2021. 16:22 ] @
TO mi ne znamo!
Meri,...pa rec/napiši!
[ Living Light @ 07.08.2021. 17:39 ] @
UUuuufff, ima i vremena kada nisi tu

Ma, šalim se
[ BuzzLightyear @ 07.08.2021. 20:18 ] @
Javljam kada budem izmerio.
[ baresi @ 07.08.2021. 22:08 ] @
Ako je vikendica dobra, MORA biti struja BOLJA. Nije valjda struja kad nešto gradiš, praviš, zadnja rupa na sviralu. Nemam nikakve loše namjere, nadji nekoga tko zna izmjeriti više nego napon, u protivnom, mi koji znamo šta je napon, struja, snaga, možemo pisati kući, propalo.
[ gilopile @ 08.08.2021. 01:31 ] @
Eh, pa nije 5kW pumpa...1.1kW laganica.
Ovo sto se njemu desava nema sanse da je do tog povecanog napona, aman.

Buzz javi sta se desava?

Ne znam kakva pumpa je u pitanu.
Napisi model, slikaj.

Pad napona pri radu nam nece nista reci :) Pasce, 2-5 V mozda i cao. Zavisi koja je daljina kablova/bandere...

Uglavnom, problem nije tu.
[ BuzzLightyear @ 08.08.2021. 09:29 ] @
Problem je u daljini vikendice od transformatora. Vikendica je daleko od naseljenog mesta i taj priključak nije bilo lako dobiti... Napon od 237V merim i kod kuće, tako da može da bude i do nepreciznosti jeftinog multimemera.

Pumpa je trenutno zapakovana i daleko od vikendice, tako da će proći neko vreme dok ne pokušam ponovo da je aktiviram. Da li uopšte ima svrhe da merim napon sa priključenom pumpom?
[ radicmx @ 08.08.2021. 14:19 ] @
Ima svrhe meriti napon kad je uljucena pumpa, posto kazes da jedino u vikendici imas problem.
Proveri dali opadne intezitet osvetljenja sa sijalice na istoj fazi u trenutku kad upalis pumpu, ako neverujes instrumentu.
Koja je pumpa, sa koje dubine pumpas?
Ima li tu neke razlike u odnosu na druga mesta gde ti radi OK?
[ Living Light @ 09.08.2021. 17:00 ] @
radicmx,
Licno mislim da kod @BuzzLightyear-a sa pumpom sve u redu,
ali ta pumpa NE radi pod istim uslovima kao i na ranijim mestima.
Ili je prigušena, ili preterano opterecena, ili nesto trece.

Dobro je rekao @Branko tod:
-Izmeri napon kada je pumpa ukljucena!
Sve ostalo su nagadjanja.

PS: A, odakle 237VAC na kraj sela, daleko od trafo stanice?
Mislim da NAS SVE OVDE TI ZEEEEKIŠŠŠ !!!
--Pa koliki je napon, oma pored Trafo-Stanice?
_______________________________________
...Nas si našao sa Foruma Elektrotehnika, da zzahhhhebbbbavvvaš?

BuzyLL,
Nije Ti ovo MZ iLi UMZ !!!

Obratiti pažnju na ponašanje
[ veselinovic @ 09.08.2021. 17:54 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
Da li uopšte ima svrhe da merim napon sa priključenom pumpom?


To je jeino mjerodavno, ali na samom motoru pumpe.
Nesto mi se javlja da imas veliki pad napona.
A asinhroni motor nekako uspijeva da "prevari" omov zakon, pri smanjenju napona pocinje da vuce vise struje.
Zasto je to tako ima objasnjenje.
[ Living Light @ 09.08.2021. 18:51 ] @
Jovane Veseliniviću,
Ma nema @BuzzLightyear problem sa padom napona,
vec ima problem sa Porastom Adrenalina i Testosterona

..nema gde da ih Sagori
[ radicmx @ 09.08.2021. 20:18 ] @
Da znas da cudno izgleda to 237V na kraj sela. Ili niko pre njega nekoristi tad struju. Zato mu kazem da proveri sa svetlom.
[ BuzzLightyear @ 10.08.2021. 07:34 ] @
Počeo sam već bio da tražim korektor napona, pošto sam bio ubeđen da je napon dosta niži od 220V i onda sam odustao pošto sam izmerio 237V. Nastaviću da koristim pumpu na naftu, ako ne budem našao rešenje. Pumpa na struju mi odgovara jer bih mogao da je uključujem na daljinu.

Citat:
To je jeino mjerodavno, ali na samom motoru pumpe.


Ako ubodem pumpu u produžni kabl, da li mogu da merim napon u buksni pored? Trebalo bi da je to paralelna veza i da je to napon na motoru.
[ radicmx @ 10.08.2021. 08:05 ] @
Zbog nekog pada napona i na produznom kablu, najbolje izmeriti sto blize motoru.
[ Neprofesionalac @ 17.08.2021. 10:07 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
Počeo sam već bio da tražim korektor napona, pošto sam bio ubeđen da je napon dosta niži od 220V i onda sam odustao pošto sam izmerio 237V. Nastaviću da koristim pumpu na naftu, ako ne budem našao rešenje. Pumpa na struju mi odgovara jer bih mogao da je uključujem na daljinu.

Citat:
To je jeino mjerodavno, ali na samom motoru pumpe.


Ako ubodem pumpu u produžni kabl, da li mogu da merim napon u buksni pored? Trebalo bi da je to paralelna veza i da je to napon na motoru.



DA.