[ Behenoth @ 12.09.2021. 07:05 ] @
Pozdrav ljudi, kupio sam mešalicu za beton od komšije ali je njegov sin pokušavao nešto da prepravi oko žica (naravno neuspešno) i sada ja to treba da sredim ali nemam nekog iskustva oko motora pa ne bih nešto da spalim, motor ima 4 žice, 2 tanje i 2 deblje, otpor između tanjih žica je oko 1,5 om a između debljih je 19 oma. Problem mi je i što to treba da se poveže preko prekidača/sklopke sa kojom nemam baš nikakvog iskustva pa mi to još dodatno komplikuje stvar, svaka pomoć dobrodošla
Slike:
Motor
Prekidač
[ djura63 @ 12.09.2021. 15:21 ] @
Treba da je obrnuto, deblje zice - manji otpor, tanje zice - veci otpor.
posto ne umem da crtam pokusacu da ti objasnim ovako
gl. namotaj manji otpor oznacicemo sa A i B, a pomocni namotaj sa C i D. B i C kratkospoji, na A i D povezi odgovarajuci kondenzator, napon na A i na zajednicku tacku BC. Smer se menja tako sto menjas mesta pomocnog namotaja, C i D
[ djura63 @ 12.09.2021. 15:32 ] @
A od podataka fali:
snaga
brzina
napon i veza
struja
i sve drugo sto imas od podataka
[ mrkabrka @ 12.09.2021. 15:55 ] @
Daj neku sliku motora onako spolja ., i prekidaca ...da vidimo kuciste... 230 ili 380V...
[ mjanjic @ 12.09.2021. 16:09 ] @
Može slika motora?
Obično se kod mešalica koristi jednofazni asinhroni motor sa kondenzatorom (kondenzator je u posebnom kućištu u obliku valjka), ima glavni i pomoćni namotaj, a u principu napon 230V se povezuje na glavne priključke, što možeš videti na priključnoj kutiji, npr. kao kod ovog motora: https://youtu.be/McM21j-1NiQ
Takođe može postojati prekidač za centrifugu, na koji se verovatno povezuju te tanje žice, ali teško je reći dok ne priložiš fotografiju motora i eventualno pločice ako postoji na njemu.
[ Behenoth @ 12.09.2021. 16:24 ] @
Citat:
A od podataka fali:
snaga
brzina
napon i veza
struja


Snaga ne znam koja je, po googlu trebalo bi oko 500w, mesalica je kupljena u wobi house-u pa sam po tome googlao jer je motor naravno original kineski bez ikakvih oznaka, napon redovan 220...

Citat:
Treba da je obrnuto, deblje zice - manji otpor, tanje zice - veci otpor.
posto ne umem da crtam pokusacu da ti objasnim ovako
gl. namotaj manji otpor oznacicemo sa A i B, a pomocni namotaj sa C i D. B i C kratkospoji, na A i D povezi odgovarajuci kondenzator, napon na A i na zajednicku tacku BC. Smer se menja tako sto menjas mesta pomocnog namotaja, C i D


Najggore od svega što kontakti od kondenzatora idu iz namotaja pa nemam predstavu kako bi trebalo to izvesti.

Citat:
Može slika motora?
Obično se kod mešalica koristi jednofazni asinhroni motor sa kondenzatorom (kondenzator je u posebnom kućištu u obliku valjka), ima glavni i pomoćni namotaj, a u principu napon 230V se povezuje na glavne priključke, što možeš videti na priključnoj kutiji, npr. kao kod ovog motora: https://youtu.be/McM21j-1NiQ
Takođe može postojati prekidač za centrifugu, na koji se verovatno povezuju te tanje žice, ali teško je reći dok ne priložiš fotografiju motora i eventualno pločice ako postoji na njemu.


Da to je redovan motor ali ovo je kinez kakvog vivdim prvi put u životu, evo slika motora ako pomaže:

Prekidač
Kondenzator
Motor