[ I AM BORGS @ 03.10.2021. 20:45 ] @
Pozdrav!
Imam navedeni laptop sa ssd diskom i 8 gb rama, u zadnje vreme kod zahtjevnijih programa ( kodi , yt, itd) ventilator non stop radi , očistio unutrašnjost laptopa do zadnjeg truna, promjenio pastu i neće da (barem ) smanji brzinu ili stane , čak sam stavio i " lakše OS" , naprimer mint i ubuntu. Više nemam ideja šta da radim , možda neko od kolega forumaša ima savjet, molim pomoć.
[ I AM BORGS @ 03.10.2021. 21:12 ] @
zaboravio da napišem , kada radim nešto obično ili kad je u "leru" onda smanji obrtaje ili stane ventilator.
[ ademare @ 03.10.2021. 21:41 ] @
Pogledaj koliko ti je opterecenje CPU kada se to desava .

Ako je veliko 70% + , onda je to O.K. jer je laptop spor , radi na max , greje se pa ga ventilator hladi koliko moze .
[ calexx @ 03.10.2021. 21:48 ] @
Možda je došlo vreme da mu svi zahtevniji programi budu prezahtevni pa mora da se više hladi. Ipak je to ... beše prva generacija a sada ide 11. pa je pitanje koliko može da se nosi sa zahtevnijim programima. Sada je i običan pristup internetu postao prezahtevan za malo slabije kompove.

Ja imam i slabiji model (4510s) kome ventilatori toliko urlaju da ga nisam uključio par godina, sve čekam vreme da ga rasturim i malo očistim ali mi deluje da ću da prečekam. ;)
[ I AM BORGS @ 03.10.2021. 22:02 ] @
gledo sam i task manager vrti i na 30 % opterećenja , čak i manje.
[ ademare @ 04.10.2021. 09:40 ] @
Onda prati temperature CPU kada to pocne .

Ako su velike temperature CPU , onda i treba da se pali na max . Pokusava da ohladi .

Takodje prati napon koji dobija CPU . CPU-Z to pokazuje , za temperature HW info ili neki takav free program .


Vidi koji je CPU unutra , pa nadji na netu koliki napon je za njega normalan .

Mada tu treba da uhvatis sam pocetak , jer CPU kada se pregreje , on obara napon i brzinu .


Znaci pracenjem temp i napona , videces sta se desava .


[ gilopile @ 04.10.2021. 09:57 ] @
Koji je CPU unutra?

Neki se greju ko furune i nemoguce ih je lepo ohladiti a da ne vrti FAN na max.

Uglavnom se resava da u power planu za CPU smanjis na recimo 75-85% max cpu speed.
Gubis nesto malo, neznatno, na performansama, ali zato temperatura ide dosta dole i samim tim i FAN nece ici na max, bar ne bi trebalo, jer zavisi kako je resen profil FAN speed vs opterecenje vs temperatura.

Mozes to menjati sa programom SpeedFan.
[ I AM BORGS @ 04.10.2021. 10:45 ] @
intel celeron ,p4500, 1.86 GHz.
[ I AM BORGS @ 04.10.2021. 10:51 ] @
trenutno sa radom Kodija temperatura na 59 C. i linux mint .
[ gilopile @ 04.10.2021. 10:57 ] @
To je ok temperatura.
A koliko je zauzece CPU pri toj temperaturi?

Nije bas naivan taj CPU, iako je dosta slabasan, vuce 35W, ima i GPU.

Stavi ti u powewr plan CPU max speed 85% pa vidi ima li boljitka.

Jbg, to mu je sto mu je.
I taj Kodi kad pustis nesto 720p ode cpu na 100%, naravno i temperatura i FAN odose gore.
Tesko da mozes sa njim nesto da radis a da cpu bude negde 20-25%.
[ calexx @ 04.10.2021. 13:16 ] @
Kada sam prvi put potražio taj laptop, našao sam samo i3-i7 procesore, sada je to ipak celeron. Kad se to ubaci u priču sa kodijem i yt, onda čisto sumnjam u lagan rad, meni deluje normalno da se greje i ventilator vrti. Naročito zato što nema buke kod normalnijeg rada. Sve ima svoje, ja razmišljam da li da apgrejdujem i3 4170 nečim novim, pa je i tom celeronu možda vreme za novo. Celerone odavno ne gledam, čak su mi i P4 na granici, ali su i3-i7 ipak preskupi za mene za sada.
[ ademare @ 04.10.2021. 13:36 ] @
Instaliraj CPU -Z i procitaj koji je Celeron u pitanju .

I napisi ;)

Jel znas koliko je bilo razlicitih tih Celerona 2. generacije ?

22 Razlicita Modela !!

Ima tu svasta , pa procitaj sa CPU-Z da vidimo sta je u pitanju .
[ I AM BORGS @ 04.10.2021. 14:11 ] @
hoću samo da proradi wine i CPU-Z I AIDA
[ calexx @ 04.10.2021. 14:27 ] @
Linux? Pa šta kaže info center?
[ ademare @ 04.10.2021. 17:31 ] @
Vracaj mu windows , ako si vec na njega navikao . Stavi win 7 .

Nece sam windows da ga usporava , niti Linux da ga ubrzava .

Chrome je isti . FF isti , Kodi isti . Zahtevni su programi , a ne windows 7 .
[ Zlatni_bg @ 04.10.2021. 18:41 ] @
2c/2t Celeron star 11 godina. Moze da ima i 32GB RAMa, nece mu pomoci :) TDP je takav jer je arhitektura stara i jednostavno u to vreme laptopovi nisu mogli da budu hladni.

https://www.cpubenchmark.net/c...n+P4500+%40+1.87GHz&id=687

Gledao sam kako ljudima rade i danasnji 4c/4t Celeroni jer su mislili da laptop moze da se uzme za 30k. Instaliraju 2 stvari i zovu me kako im YT secka na 720p.

Ne ubija tebe hladjenje, uradi AIDA64 stress test pa vidi da li uopste spusta frekvenciju pod opterecenjem. 35W iako nije lako ohladiti verujem da se hladi koliko toliko okej, problem je sto taj CPU ne moze vise od toga ni u zamrzivac da ga stavis, nazalost.

Softver postaje sve zahtevniji jer prati hardver, i obrnuto, i shodno tome i racunar krece vise da koci, isto tako i da se greje, itd, itd... ako zavrsava posao, ne diraj ga i koristi ga dok te ne iznervira pa ga polupas, nema druge opcije.
[ calexx @ 04.10.2021. 19:43 ] @
Citat:
ademare:Vracaj mu windows , ako si vec na njega navikao . Stavi win 7 .
I kakve veze ima ovaj odgovor sa mojom porukom? Pošto sam video da koristi linux, predložio sam mu da proveri šta kaže info center o procesoru, uopšte ne mora da instalira razne pomoćne programe. A to što mu preporučuješ windows, da li ćeš ti da mu platiš licencu ili šta već ide? A i za ostale programe.

Što se samog usporavanja tiče, kad god nešto moram da odradim na windowsu, usput odradim još nešto što naiđe i ako se desi da moram da kopiram nešto malo veće a usput koristim neki program, to je sasvim dovoljno da muzika koja ide u pozadini štuca, da svi programi pomalo zastajkuju i setim se kako mi je bilo dok sam ga stalno koristio. Neka hvala, to ostavljam vama koji umete samo windows da koristite. ;)
[ ademare @ 04.10.2021. 20:00 ] @
Post nije upucen tebi , nego pokretacu teme .

Seveti koje sam ja pisao , pa i Gile i jos ko je ucestvovao na temi osim tebe ;) svi smo smetnuli sa uma da je na Laptopu Linux , a ne windows .

Verovatno je i prvo bio Windows , jer PT kaze da je Cak stavio "laksi" sistem bez razlike .

Iz toga sam zakljucio dve stvari .

Jednu sam znao od ranije , a to je da kompjuter ne usporava WIN 7 vec moderne aplikacije-programi . Zato sam napisao da ce na primer Chrom raditi isto bez obzira da li je WIN 7 ili Linux , jer je Chrome najnovija verzija 99.99 % ista za oba operativna sistema .

Druga stvar je da ce dobiti bolje savete uz skup poznatih programa sa kojima moze da dijagnostikuje , ne samo naziv procesora , vec da prati napon itd.

Za LInux verovatno postoje slicni programi , mada ne za sve opcije , ali ipak je windows mnogo rasireniji i mnogo korisceniji sistem i lakse ce naci u par klikova sve programe koji mu trebaju .
[ I AM BORGS @ 04.10.2021. 20:00 ] @
pratio sam ga malo i ispostavilo se da cpu radi na 100% , pa naravno da ventilator vrti . šta sad ? da menjam OS i li nešto drugo ?
[ I AM BORGS @ 04.10.2021. 20:05 ] @
znam i sam da nije dobro da cpu radi non stop na 100% ? zato sam i u dilemi šta uraditi.
[ ademare @ 04.10.2021. 20:09 ] @
Ma ne covece . Napisi nam koji je procesor unutra , pa da ti preporucim koji bolji da kupis da zamenis ubogi Celeron i da ti kompjuter radi normalno ! Samo CPU se menja .

Ne znam kako je u HR , kod nas su bolji procesori oko 500 din pa navise . 4 EUR .
[ Zlatni_bg @ 04.10.2021. 20:48 ] @
Pa napisao je koji CPU je unutra, mislim da je to BGA, nema tu pomoci. Celeron iz 2010. godine, 2 jezgra, normalna stvar da je danas na 100%. Napisah post vec, resenje je da se koristi kako jeste ako zadovoljava potrebe ili kroz prozor. Nije to vredno zezanja, za par meseci ce nesto drugo da bude problem, a novac ce da se potrosi da se skrpi. Verovatno ni ostale komponente nisu Bog zna sta na laptopu iz 2010. sa Celeronom.

Inace malo sam prebrzo napisao, CPU ima i u LGA izvedbi, ali je pitanje da li su ga tako i spakovali, i da li ima poente traziti drugi. Socket G1 je u pitanju, rPGA 988A. i7-720QM jedino ako nadje i ima srece s BIOS-om :)

Jedino sto bih eventualno probao: https://www.ebay.com/itm/35290...ampid%3APL_CLK%7Cclp%3A2047675
[ I AM BORGS @ 04.10.2021. 21:26 ] @
neću više da ulažem , uložio sam u ssd disk i ram , razmisliti ću još šta ću.
[ ademare @ 04.10.2021. 21:43 ] @
Propustio sam taj post . Sada vidim .

To je prva generacija.

Osim CPU trebalo bi videti i Cipset .

Stavljalo se H55 i H57 .

To nijedan program ne pogadja kako treba, to treba otvoriti pa procitati sa cipseta .

Zato sto H55 nece sve procesore da prihvati .

Nisu to BGA , vec soketasi .

Ali ako covek nece da ulaze novac , onda nista . Ne moze stari CPU nove programe . Malo bolji bi mogao .
[ ademare @ 04.10.2021. 21:49 ] @
I7 Nece da moze .

Ta serija i7 nema integrisanu grafiku . Za to mora laptop da ima posebnu diskretnu grafiku .

U sustini neki imaju neki nemaju pa treba biti oprezan .
[ ademare @ 04.10.2021. 22:01 ] @
[ I AM BORGS @ 05.10.2021. 13:31 ] @
hvala svima na savjetima i pomoći ! , ipak sam odustao od tog laptopa, ne želim ništa više ulagati u njega , plus što me živcira buka od ventilatora što je i bio razlog.
[ calexx @ 05.10.2021. 18:16 ] @
To i jeste mana laptopova, kad imaš desktop samo menjaš sve redom i tako može takoreći beskonačno, kod laptopova može ponešto ponekad ali u nekom trenutku dođe kraj priče. Desktop može kao Triger metle, menjaš a ono uvek isto. ;)

Moj 4710s (ipak je taj a ne 4510s) čeka na rasturanje jer je komplikovano ali sve odlažem, dok jednom ne ukapiram da neće da bude previše upotrebljiv kad to završim. A ni meni se ne ulaže nešto u njega, pre bih napravio još jedan desktop za koga imam pola delova.
[ I AM BORGS @ 26.10.2021. 12:58 ] @
pozdrav! ipak sam si dao malo vremena i ulaganja da poboljšam laptop , kupio bolji CPU (takav sam trenutno našao ) i3 380m, probušio rupe na donjoj stranici laptopa i izrezao zaštitni lim iznad CPU i stavio na hladnjak 0,5 mm Alu lima,(nisam imao bakreni lim) i uspio ohladiti CPU za otprilike 10C, i ventilator se jako stišao - smanjio se rpm, temperature se sad kreću između 40 i 50C.i sada sam zadovoljan brzinom rada i tihom ventilatorom.Nemojte odustajati ipak vredi truda.




sorry za ovu veliku sliku.
[ I AM BORGS @ 26.10.2021. 13:21 ] @
donja strana

[ calexx @ 26.10.2021. 16:16 ] @
Citat:
I AM BORGS:Nemojte odustajati ipak vredi truda.
Sad ćeš da me nateraš da se i ja pozabavim svojim HP laptopom, kod mene je verovatno manje posla (samo da rasturim do procesora i hladnjaka) i obično čišćenje ali je to otvaranje kao naučni rad. Imam video sa uputstvom, da nabavim neki nastavak za šrafciger koji mi fali i da se još rešim, vremena imam. Nisam ga koristio par godina jer mnogo zvrnda a mislim i da se pregreva pa ukoči.
Taman sad kad počnu kiše da odvojim jedan dan samo za to. :)
[ I AM BORGS @ 27.10.2021. 11:44 ] @
našao sam i komad bakrenog lima 60x40x1 mm i ugradio.
[ gilopile @ 27.10.2021. 12:04 ] @
E super, to je posao.

@Calexx, a cek, tvoj model je 4510s? Koliko vidim ide C2D cpu u njega?
Koji cpu imas trenutno?
Isplati se malo para uloziti za malo jaci C2D, ocistis, zamenis pastu i trebalo bi da je OK. Ako je vent prolupao, samo njega zamenis, mogu se naci razni i slicni su za sve te starije laptopove i uvek se moze ubudziti.

Ja imam tu neki Samsung rv515, 8 GB ddr3 i neki slabasan e450 cpu, al ima i diskretnu grafu DDR3 800mhz 1GB ddr3 svoje memorije. I ona vadi stvar kod online gledanja na 720p.

Vent kad radi na max ne cuje se, prvi put vidim ovako nesto :) Neverovatno tih. Al dobro i cpu trosi ko LE dioda :)
Rado bih ubacio jaci CPU da nije ovo gofance zalemljeno.

[ calexx @ 27.10.2021. 12:33 ] @
Ne, kasnije sam ispravio da je 4710s a u njemu je mislim Intel Core 2 Duo Processor P8700, osim ako nisam pomešao brojke. Koliko vidim po specs sa HP sajta, ne može mnogo bolji procesor pa o tome i ne razmišljam.

Što se venta tiče, verovatno sam već pisao, vrlo je komplikovano da se dođe do njega. Skine se gornja strana (gornji deo sa zvučnicima i dugmićima, tastatura i donji deo sa tačpadom) pa se skidaju valjda DVD, wifi kartica, još par sitnica pa se skida monitor (što podrazumeva izvlačenje nekoliko kablova) i onda idu 22 šrafa sa Torx T8M2.5×6.0 (to nemam ali mislim da svaka prodavnica tih sitnica ima takav ... a možda i imam jer imam nekoliko kompleta sa raznim ulošcima) i onda se dolazi do dela sa procesorom i hladnjakom. Mnogo posla, nisam imao vremena da sve to uradim a da ne zabrljam, sada vremena imam pa ću prvo da nađem taj nastavak i onda krenem. Postoji klip sa detaljnim uputstvom pa praktično ne mogu da pogrešim .... valjda. ;) Mislim da imam i neki zvaničan .pdf fajl sa HP sajta koji detaljno opisuje rasturanje.

Laptop sam dobio od drugara kome je bilo dosta obilazaka "majstora" koji bi obično samo malo zabrljali, malo su mu izvitoperili plastiku (to sam sredio) i rešio je da ga baci i kupi drugi. Ponudio mi je da ga ja uzmem i negde bacim ili šta god hoću. Nekoliko godina je radio pristojno i onda je buka postala nepodnošljiva a i umeo je da blokira na nekoliko minuta pa nastavi. Povremeno bih to rešavao udaranjem u deo gde je vent i utišalo bi se ... dok na kraju ni to nije pomagalo. ;)
[ gilopile @ 27.10.2021. 12:50 ] @
Samo mani se upustva za rastavljanje, jer to je haos i tesko se snaci.

Samo lagano i nema problema.
Uglavnom ima 2 varijante.
Stariji idu prvo srafovi odozdo, pa se skine tastatura pa onda prednja maskakoju drzi nekoliko srafova i dodje se do ploce. Skine se ploca i tu je sve.
Noviji sada samo donja maska i ploca je odmah tu, eventualno se skine i MB da bi se doslo do hladnjaka i fan-a.

Najgopri su nesto stariji DELL., to nije normalno sta sve mora da se poskida da bi se doslo do mb.
Jedno 100 srafova, raznih plasticnih drzaca, kablica milion...haos. Za glavu sew uhvatim kad takav mora da rasturam :)

Ovi gore su laganica, za 10 min ih rasturim :)

Ako je Torx, onda se nemoj zezati i pokusavati sa raznim ravnim, nego nabavi dobar srafciger.
Obicno znaju nekoliko toliko da stegnu da mora dobro da se zapne + onaj inustrijski plavi lepak kad stegne...Da ne zeznes glavu onada busilica mora da radi :)
[ calexx @ 27.10.2021. 13:04 ] @
Kako drugačije, ako ne pratim uputstvo, biće nepotrebnog rasturanja i viška delova na kraju. ;) Pa ja ni ovaj gornji deo (donji se ne otvara) ne bih rastavio kako valja bez uputstva. A to mora da se radi da se pristupi i memorijama i hardu i bilo čemu. Bar to sam izvežbao, otvarao desetine puta jer sam kombinovao ram i hardove više puta.

Ovde je procedura kako sam napisao, prvo gornji deo pa gomila svačega i tek onda se dođe do ploče i može i ona da se skine. Imam nekoliko onih kompleta šrafcigera sa ulošcima, moguće da je neki i ovaj koji je potreban ali mi je nekako lakše da svratim u neku radnju, ponesem dršku da probam i pazarim. Bar to ne košta mnogo.

Uostalom http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c02694167.pdf pa pogledaj. ;)
[ I AM BORGS @ 27.10.2021. 13:17 ] @
ne znam kako kod Vas tako komplicirano ? kod mene 4 šarafa : 2 bočno kod šarki za monitor i izvadiš power ploču, i 2 kom koja drže tipkovnicu i gotovo ,sa leve strane CPU I još levo ventilator.
[ gilopile @ 27.10.2021. 13:42 ] @
Calexx, pogledao.
Ma nije strasno, veruj mi.
Voleo bih da ti onaj Delonja dopadne pa da vidis muke :)

To su oni malo stariji, skuplji modeli sa milion zezancija ugradjeno. SIM citac...

Milion delica za rasklapanje, kao da motor od auta rastavljas :D
[ calexx @ 27.10.2021. 15:33 ] @
Citat:
I AM BORGS: ne znam kako kod Vas tako komplicirano ? kod mene 4 šarafa : 2 bočno kod šarki za monitor i izvadiš power ploču, i 2 kom koja drže tipkovnicu i gotovo ,sa leve strane CPU I još levo ventilator.
Razne serije, razna razmišljanja, mada je ovo otprilike iz istog vremena ali ipak serija 2. :( Ima i onih kod kojih se skoro na klik sve otvori, nekima je pola odozdo na dohvat ruke a meni se ovo zalomilo. :)

Nije komplikovano za sve koji umeju da koriste šrafciger, mene je iznerviralo što sam očekivao da bar hard ili ram budu dostupni recimo odozdo a da sve ovo rasturam za sitnicu ... a rasturao sam dvadesetak puta. I opet sastavljao. Naravno da ću jednom, verovatno u sledećih mesec dana, da rešim da to odradim ali ... ne žuri mi se pa će da sačeka bolje raspoloženje.
[ ademare @ 27.10.2021. 16:14 ] @
Evo filmcic :




Jednostavno al za malo

Zeznuto je sto postoji ova plastika preko elektronike koja se proteze preko celog laptopa . Pa mora da se skida sve da se ona oslobodi .

Hard ispod Palmresta !

Zvucnici , Ekran , sve . DVD je jos najlaksi , njega drzi 1 sraf
[ calexx @ 27.10.2021. 17:11 ] @
O tome i pričam, nije baš da je čas posla, mada svakako da može. Imam nekoliko filmčića, ovde je nekako na brzaka urađeno, imam i neke sa detaljima (recimo na početku ispod baterije ima gomila šrafova ali se odšrafe samo neki) pa za sve postoji opis. I koji šraf i kojim redom i kojim alatom ... ko se time bavi i stalno radi, čas posla. Meni maltretiranje dok ne odlučim.
[ ademare @ 27.10.2021. 19:10 ] @
Ovaj Rus na snimku je ubrzao film .

Ima oko 50 srafova ! Verzirani majstor 20 minuta minimum da pootvara i poskida sve ovo .



Za srafciger vidi ako nemas ima Woby prodaje na komad pa kupis samo sta ti treba 2 komada po 25 dinara .

Na primer ovaj https://www.wobyhaus.co.rs/pinovi-i-nosaci/473-pin-pentalobe-0-8

Ovaj " zvezdica " lici na onaj za sitne srafove .


Nekada su to imali Kinezi , ja nakupovao 10 kutija , jos uvek me prva sluzi , a otvorio sam dosta i mobilnih i laptopova i kojecega .

Znaci dobar su kvalitet .
[ calexx @ 27.10.2021. 19:39 ] @
Ubrzao ili ne, na nekim snimcima postoji info koji se šrafovi skidaju i ostalo ali nebitno i korisno. Nije mi problem šrafciger, nekad davno smo u firmi imali neki Sharp komplet sa čudom od nastavaka, kasnije sam kupio ... mislim Valex komplet i sigurno ima tih sitnica u ovdašnjim radnjama. Imam oznaku, dovoljno. Možda je i u pakovanju, plastična kutija sa dvadesetak nastavaka od kojih koristim 5-6 ali nebitno, imam oznaku, kupujem svakako.
[ gilopile @ 27.10.2021. 23:15 ] @
Ono, jeste i ovaj malo zeznutiji od `uobicajenih`.
Kad nafrckaju zilion tih plastika, drzaca, cuda...
Ma lagano, nigde ne zuris.
Samo najgore je kada ga rasklopis i ostavis tako vise dana...Onda je zeznutije oko sklapanja.
Zaboravi se gde sta ide, a i delovi znaju da nestanu :)
[ calexx @ 28.10.2021. 09:37 ] @
Zato i nisam počeo do sada, nisam imao vremena da sve pažljivo radim a ako ostane, gotovo je sa njim, pogubiće se delovi. Sada planiram da spremim mesto za rad (nemam radni astal) i mesto za delove, uglavnom šrafove, pa da krenem. Srećom postoji video uputstvo pa ne mogu nešto da zaboravim.