[ Zlatni_bg @ 31.10.2021. 20:42 ] @
Pozdrav,

Imam gomilu racunara na kucnoj mrezi, dosta njih koristi SMB1 uglavnom, na jednom centralnom je i stampac i neke ostale zezancije, itd, itd...

Pre par nedelja, sve je prestalo da radi. Win8.1 sistem na koji je zakacen i stampac ne da pristup nikome. Uspevam da se zakacim na share preko uname/pwd koji je na toj masini, ali ako zelim da dodam stampac, dzaba, kaze da credentials nije dovoljan...

Svuda je ugasen password share. Svuda je podesen SMB1. Svuda, sve sto se deli je dozvoljeno za "Everyone". Svi su u istom workgroupu. Doslo je do toga da ni Win8.1 racunar (jedan laptop) ne moze da pristupi SMBu na tom Win8.1 racunaru.

Je l' su ovo pusteni neki novi apdejti, ili sta se desilo? Znam da verovatno nisam dao puno info, ali ajde da krenemo od necega. Znaci svi Win uredjaji ne dozvoljavaju pristup, linux SMB je OK.
[ shadow452 @ 01.11.2021. 04:57 ] @
Protokol vise ne podrzava Microsoft

https://techcommunity.microsof...ft/stop-using-smb1/ba-p/425858
[ sdurut @ 01.11.2021. 07:23 ] @
Imao sam i ja sličnih ekcesa u mreži da prestane da radi Sharing i to više puta. Posle dosta istraživanja uvek je uzrok bio windows firewall koji nešto pobrljavi.
Izguglaj kako da resetuješ windows firewall. Za probu ugasi firewall i sve će da proradi.
Inače preporuka da se ne koristi SMB1 zbog sigurnosti stoji ali je i da lje podržan. Imam u mreži Win10, Win8.1, WinXP sa šerovanim štampačem. I sve to radi bez problema.
[ sinpetrovic @ 01.11.2021. 07:39 ] @
Morao sam da sklanjam zadnji update-a windowsa kb5006670 (win10 jedan kompjuter je imao broj vise 5006670x) i proradio je sharovan stamac
[ valjan @ 01.11.2021. 08:07 ] @
Imao sam upravo sličnu situaciju u firmi gde smo imali neke prastare štampače nakačene na WinXP zbog drajvera (na Win7 i Win8 nisu hteli nikako da prorade), nakon što su Win10 po firmi krenuli da povlače 21H1 update tako više nisu mogli da "vide" te printere, dok je recimo share na tom istom WinXP radio bez problema. Ubacili smo novu Win10 mašinu i probali da nakačimo na nju te printere, iskopao je odnekud drajvere i sve je proradilo, tako da smo onu WinXP mašinu penzionisali i sad imamo novi Win10 print-server...
[ gogi100 @ 03.11.2021. 14:23 ] @
Citat:
sinpetrovic:
Morao sam da sklanjam zadnji update-a windowsa kb5006670 (win10 jedan kompjuter je imao broj vise 5006670x) i proradio je sharovan stamac


update kb5006670 je ustvari 21h1. dakle, sklanjas ceo 21h1 i vracas se na 20h2? ja isti problem imam u domensoj mrezi, ali ne na svim stampacima, samo odredjenim. i ne znam kako da resim problem.
[ valjan @ 04.11.2021. 08:08 ] @
Neki problemi sa printerima pod 21h1 su rešeni a na nekima se još uvek radi, pogledaj na ovom linku da li tvoj problem spada u neku od pobrojanih kategorija:

https://docs.microsoft.com/en-...-health/status-windows-10-21h1

Ja sam problem kod mene rešio tako što sam zamenio print-server novijom verzijom Windowsa
[ gogi100 @ 04.11.2021. 12:51 ] @
Problem, ja imam jos neke servise na tom serrvisu tako da ta prica otpada sa upgrade-serverom
[ valjan @ 04.11.2021. 14:11 ] @
Pa jedino da printere prebaciš na nov server, a te servise ostaviš tamo gde jesu
[ Zlatni_bg @ 06.11.2021. 19:06 ] @
Kucna mreza je u pitanju, nije bas da ima neograniceno fizickih servera :) A s obzirom da drzim samo licenciran softver, ne mogu tek tako ni da saltujem Win8.1 na Win10.

Probao sve sa firewall-om jos prvi dan, nije do toga. Na tom Win8.1 gde je stampac su ugaseni apdejti. Fajlovima mogu da pristupim, ali samo ako ukucam uname/pass kad se kacim na njega, iako je podeseno na "everyone" sve sto share-ujem. Na private mrezi je, bukvalno nemam sta vise da relaxiram da bi proradilo. Toliko sam ga opustio s pravilima da sam izgasio port forward na njega s WANa u jednom trenutku.

Svi Win10 su mi na 20h2, mislim da nijedan nije pokupio 21h1. Sumnjam na WORGKROUP, mada je svima podeseno isto.

[ sdurut @ 01.12.2021. 08:02 ] @
Mozda je odgovor malo kasni ali juče mi je stigao update za win 10 i šerovanje štampača izmneđu win 10 i winXP ponovo radi. Šerovani štampač je na win XP. Sa predhodnim updateom su to zeznuli ali to je sada ispravljeno. Možda nekom ovo pomogne.