[ nenadovic85 @ 03.11.2021. 11:48 ] @
Ne znam u koju kategoriju da stavim. Mislim da ovo jeste naučno pitanje. Po nekim pilot projektima u Svetu, kakvi su rezultati? Ima li zaista nekih neželjenih uticaja na živi svet, na mozak, na izazivanje raka, na neplodnost, na pčele, mrave, dinosauruse... mislim svega sam se naslušao, a niko kompetentan da kaže ISTINU.

Da li će krenuti ova mreža sa radom? To onda znači da moramo i druge rutere da imamo itd...

Eno Facebook, stvara novu strategiju, novo ime, virtuelni svet, svi ćemo biti neki avatari i kretaćemo se po virtuelnom svetu. Primer: Odeš u online prodavnicu, kad ono vidiš grafiku kao u igrici, pa biraš proizvode, pa ih okrećeš, pa uveličavaš, pa vratiš na policu, pa popričaš sa drugim avatarom, pa sa prodavcem, pa se slikate itd itd, sve se to planira... A o druženju i intimnim odnosima i da ne govorim... Za SVE to, potrebna je mnogo veća propusna moć, mnogo brži Internet.

No, nebitno. Pitanje je, pored ovog, da li takva mreža primopredajnika i antena može da zameni optiku, ili je tu optika, nezamenjiva, ali i skuplja. Mnoooogo skuplja. Pozzz...
[ mjanjic @ 03.11.2021. 13:24 ] @
Prvo se informiši koliki je domet. Otprilike, ovih prvih varijanti koje budu uvodili, slično kao Wi-Fi 5G (pošto rade na sličnim frekvencijama).

A uticaj na pčele... pa, neće košnice sa pčelama da se postavljaju na gradskim šetalištima :)
[ Ivan Dimkovic @ 03.11.2021. 13:39 ] @
Evo neka moja iskustva:

- USA (Januar 2020, Nevada) - Jadno, ali i ocekivano (test) - postigli mozda max. 30 mbit/s... ali cela stvar nije "fer" zato sto je bio u pitanju CES sajam

- Juzna Koreja (Decembar 2019 - Februar 2020, jbg COVID) ---> Demo uredjaj (embedded) je prebacivao 1.1 Gbit/s sa nekom smesnom latencijom (7 ili 9 ms, ne secam se), uredjaj koji sam ja imao tj. telefon je cepao oko 400-500 MBit/s

- Nemacka (2021) --> Bedno manje-vise, u prvoj polovini su bila bukvalno ostrvca sa prijemom; sada je nesto malo bolje - otprilike 5G mozes da navatas u centrima velikih gradova, velikim aerodromima i sl.

Brzina? Poslednji put kada sam merio kod DTAG-a, 5G je davao oko 150 MBit/s (Karlsruhe) dok je na istom mestu 4G (sta god) prebacivao 200 MBit/s. Uz zez da je 5G imao izgubljenih paketa i-ha. Mislim da u tom momentu jos nisu optimizovali mrezu + T-Mobile je 5G over 4G. Latencija je ista kao i 4G manje-vise (par desetina ms)

Vodafone.DE - nisam uspeo da prebacim 150 Mbit/s sa 5G mrezom (tamo gde je ima), mada nisam ni pokusavao nesto specijalno. Mislim da sam cuo od drugih da je moguce dosta vise. Sa 4G-om dobijam 50-150 Mbit/s kako bog/jahve/manitu daju.

- Holandija (2021) --> Ceo zapadni deo je skoro komplet 5G (bar tamo gde se ja krecem), cak i istocni deo zemlje je mahom 5G.

Brzina? U nekoj vukoj*bini blizu Noordwijk-a imam na speed testu ~140 Mbit/s down, 40 Mbit/s up, 22 ms lat. Nista specijalno, ako se propusti da je to preko Vodafone.DE SIM kartice u roaming-u - sto znaci sve ide prvo nazad preko IP tranzita u DE, pa tek onda napolje...

- Spanija (2021) --> Samo sam bio u Barseloni u tom periodu tako da za ostalno ne znam. Sto se Barselone tice, 5G-a ima fifti-fifti - nisam merio brzinu

- UK (2021) --> slicno kao Spanija, samo London testiran, manje-vise fifti-fifti - tamo gde ga ima, ne deluje sporo ali nisam benchmark-ovao.

--

Sve u svemu, u ovom momentu 5G tesko da mozes da primetis u odnosu na optimizovan 4G. Nema jos "killer" aplikacija koje zahtevaju ili visoki bitrate (bilo kontinualno ili u "burst-ovima') ili vrlo nisku latenciju (plus, gomila 5G mreza je danas implementirana preko 4G - nista od niske latencije).

5G donosi prednosti ponajvise operateru zbog efikasnije mreze, kao i operaterima i ponudjacima novih usluga koje ce koristiti 5G (kojekakva IOT sokocala i sl.)

Sto se zdravlja tice, 5G kao 5G nije nista specijalan, ali cinjenica je da ce kolicina informacija koje ti se bezzicno prostiru oko glave za 10 godina biti visestruko veca. Sa druge strane, 5G (i nasledici) smanjuju kolicinu energije potrebnu da se odredjena kolicina informacija prenese, sto je dobitak za one koji ne zele visak radio talasa.
[ nenadovic85 @ 03.11.2021. 15:16 ] @
Kako @mjanjic kaže, 5G isto što i Wi-Fi 5G(Hz). Jel sam ja to nešto prevideo ili je to tako? Ja koliko znam 5G mreža nema veze sa WiFi. I koliko su brujali po tv-novinama-internetu, to su neke frekvencije od 100 Ghz za tu novu generaciju 5G.

Srbija je uglavnom pokrivena sa 4G mrežom. To odgovara ljudima koji nemaju optiku i slično. Evo ja moj paket plaćam 1400 din. a imam do 40Mbit/s down nekad više i up isto ili slično, malo manje.

Tehnologije su toliko napredovale, da se više ne zna na koju će ljudi stranu. Najgore je što svaka firma izbacuje svoje standarde. Pa posle ispadnu skuplja ta adaptacija nego sam sistem.

Jel to mediji lažu? 5G revolucija, brzine do 1000Gbit/s up down sve jedno... Znači toga nema :) Sad vidim na wikipediji da se očekuju brzine do 10Gbit/s. Što je katastrofa. Razočarao sam se.

HUAWEI je nedavno spominjao tako neke straobalne cifre. Možda još uvek kriju tehnologiju.
[ Ivan Dimkovic @ 03.11.2021. 15:55 ] @
Da, mediji lazu :)

Srecom, mediji nikakve veze sa 5G nemaju osim u svojstvu korisnika tehnologije.

Ako hoces bolje da se informises, bolje koristi strucne publikacije tipa od IEEE ili cak industrijske izvore (GSMA - mada oni su vec vise alat za prodaju).

Ogromna vecina tih “medija” ima “novinare” koji ne razlikuju bit i bajt a kamo li da budu u stanju da komentarisu oblast koju grade stotine PhD-ova svake godine.

Ultra visoke frekvencije nisu jos ni u sirokoj upotrebi bar na ovom kontinentu - Apple se ne cima
ni da “otkljuca” podrsku za EU trziste, nece bacaju pare na patente kad nema jos trzista.
[ B3R1 @ 03.11.2021. 20:02 ] @
5G donosi mnoge promene, ali u pogledu frekvencijskih opsega koji se koriste izmedju baznih stanica i telefona u prvoj fazi ne menja se nista.

5G je predvidjen da koristi dva skupa frekvencijskih opsega:

* FR1 - 410 - 7125 MHz (vec u upotrebi u mobilnim sistemima)
* FR2 - 24.25 - 52.6 GHz (NOVO!)

FR1 se vecim delom preklapa s frekvencijskim opsezima koje koristi 4G/LTE i 3G. To nije slucajno tako planirano, jer vecina operatera koja trenutno reklamira 5G zapravo koristi dinamicko deljenje spektra (DSS), kako bi se u prvoj fazi izbegli dodatni troskovi (kupovina licenci za nove opsege), kao i redizajn frekvencijskog plana u mrezi. Drugim recima, to je ovo sto Ivan zove "5G u 4G". :-) Sa stanovista uticaja na zivotnu sredinu u toj prvoj fazi nista se ne menja u odnosu na 3G i 4G, jer su RF opsezi isti. Stavise, 5G bazne stanice imaju nizu izlaznu snagu, tako da je EM zracenje 5G baznih stanica *manje*. Time smo razbili prvi mit. :-)

FR2 opseg je zapravo onaj deo 5G arhitekture koji izaziva zdravstvene kontroverze. On je u upotrebi vec nekoliko decenija, ali ne za javne mobilne mreze, odnosno ne u primenama gde se koriste omni-antene, vec iskljucivo za point-to-point linkove gde se koriste antene sa usmerenim snopovima zracenja (parabolicne, horn, kasegrejn itd. koje se koriste na RR i satelitskim linkovima). Da bi se ti opsezi koristili moraju najpre da se oslobode, sto se trenutno radi gotovo svuda. Onda treba da usledi aukcija gde ce operateri kupiti te bandove za svoju primenu. Ovo je obavljeno u svega par zemalja sveta i to samo za opseg 26GHz. Ali to je samo aukcija, kojom se kupuje licenca za koriscenje opsega. Jos niko nije pustio u rad bilo koju baznu stanicu koja radi u tom opsegu, cak ni eksperimentalno, jer su ti uredjaji jos uvek u laboratorijama, na stolovima inzenjera. Ko god tvrdi kako su nekakve pticurine pale mrtve ili su pcele uginule laze kao pseto, jer takva oprema nije jos uvek u prodaji. Niti ce da je bude u dogledno vreme. A i kada to budu izbacili, bazna stanica za FR2 ce kostati djavo i po i nece ih operateri bas kupovati na tone. Mozda ce time pokriti neku stanicu, aerodrom, stadion ... Nego, to sto ljudi pricaju po drustvenim mrezama je rekla-kazala. Kao i sve ostlao na drustvenim mrezama, pa to ne treba uzimati za ozbiljno.

Sto se tice zdravlja: problem je u tome sto jos uvek ne postoje cvrsti, naucno potkovani i javno publikovani rezultati o uticaju nejonizujuceg EM zracenja koje potice od baznih stanica mobilne telefonije na zdravlje ljudi. Ima nekih rekla-kazala izvora, ali nema naucnih publikacija, koje kazu: na uzorku od 100000 ljudi 100 je obolelo od toga i toga, 200 od ovoga, 50 od neceg treceg, svi ostali su zdravi (primer). Toga jos uvek nema. Zna se sta su naucni radovi, koji su prosli strogi peer review, urednicke makaze i potom objavljeni u relevantnim casopisima. Navoditi necije privatne blogove kao izvor je rekla-kazala.
[ B3R1 @ 04.11.2021. 09:55 ] @
Ah da, naslov je bio 5G u Srbiji. Pa da ne ostanemo duzni za to, evo sta o tome kazu:

* Telenor
* Telekom

A evo i mini-teskta o 5G, da ne ponavljamo ono sto su ljudi mnogo lepse objasnili i ispricali.

Jedina zamerka u tekstovima je ovo frljanje "niskim latencijama". Na sta se tu misli kada se kaze (citiram):
Citat:
Regulatorna tela koja su uključena u definisanje 5G standarda žele da se ostvare brzine od 20 Gbps, s latencijom od samo 1 ms.

Protoci i kasnjenje u odnosu na sta? Gde su referentne tacke izmedju kojih se to meri? Ako je to izmedju telefona i bazne stanice - onda razumem. Ali ako je to unutar mreze od jednog korisnika ka drugom, to je naravno glupost, jer nije isto ako se korisnici nalaze na istoj baznoj stanici i na baznim stanicama udaljenim i po par hiljada km, kao npr. u velikim drzavama poput Francuske, Nemacke ili Rusije. Takodje, ako zakacis neki server direktno na port IGW i meris protok izmedju UE i tog servera, tada ces svakako postici impozantne rezultate. Ali ako gledas npr. speedtest.net - tu je prica slozenija, jer tu ulazi u obzir i sama mreza operatera, interkonekcije ka drugim operaterima, peering itd. Ali dobro, marketing je cudo ...