[ calexx @ 18.11.2021. 16:00 ] @
Da se ne nastavljam na neku postojeću temu jer posle kraćeg vremena sve postane out ... ničim izazvan sam rešio da se malo častim tj podnovim hardver. Ovo što imam je staro ali za mene dovoljno ali me pomalo svrbe neke pare pa pošto nemam ništa drugo bitnije za kupovinu, rekoh da malo pojačam hardver. Ionako je ovo što imam staro preko 8 godina, uz neke dodatke u međuvremenu.

Elem, pošto sam davno ispao iz priče, malo sam se raspitivao pa i ćitao i na kraju otprilike odlučio. Iako se poslednjih godina forsira Ryzen, uz sva detaljna gledanja ponuda nisam uspeo da shvatim zašto. Pošto ne volem grafičke kartice i integruše su mi dovoljne (a i praktičnije na linuxu) gledao sam Ryzen G i to mi deluje preskupo. Plus, nove ploče kažu da ako se koristi Ryzen G onda ne može i PCIe 4.0, bar ne M.2 SSD-ovi.

Odavno praktikujem Gigabyte ploče, eventualno Asus i nemam iskustva sa ostalima. Vidim da su trenutno aktuelni Z590 i B560 čipsetovi (mislim da za sada neću da idem na 12. generaciju Intela i na DDR5) i nekako mi se više sviđaju B560 jer su jeftiniji a i prednost Z590 serija mi nije bitna. Izbor je pao na B560M D3H ploču, deluje mi da ima sve što bi mi bilo potrebno. Uz nju recimo i5-11400 i to bi bila neka osnova. Uzeo bih neku memoriju od 16GB, meni za početak dovoljno a lako se proširi.

Ostaje SSD, ako već uzimam novo, bio bi valjda red da bude PCIe 4.0, mada mi deluje da su duplo skuplji od onih PCIe 3.0, otprilike koliko su i brži. To može i da ide redom, prvo neki 3.0 pa ako bude prilike, onda 4.0 Tu je neka opcija Kingston uz gornji plafon Samsung ali on samo ako naiđe neka prilika ili ne budem sam svoj. ;)

Napajanje trenutno ne razmatram, mada je realno da i to nabavim ali je niža cena od svega ovoga pa ću lakše da odlučim.

Da li neko ima bolji predlog, bolje za slične pare, slično za manje para i tako to?

A posle ću o radnjama koje to nude, vrlo očajne ponude ili uslovi, bar u ovim krajevima. :(
[ ademare @ 18.11.2021. 17:59 ] @
Ryzen se forsira zato sto je jednostavno receno za sada Bolji !

Naravno 12. generaciju tek treba da vidimo ! Verovatno ce biti bolja od postojecih Ryzena , ali pitanje po kojoj ceni ?

Jer nije samo CPU u pitanju , vec i nove ploce koje uvek imaju jaku cenu , plus DDR5 koja ce biti u startu skupa .

To tek treba da dodje , pa da bude za one koji nemaju novcane limite . Posebno sto prvo ide samo K serija .


Ryzen 5 5600 G nije skup . Jeste skuplji 50 EUR od tvog izbora ali mu graficka vredi 100 , dok ta u Intelu vredi 20 . Tako da ispadne jeftiniji i brzi u zbiru .


Ploce 1200 za 11 Generaciju su skuplje od ploca za AMD pa se razlika u ceni CPU polako nivelise , a CPU ostaje bolji .


Medjutim ako si odabrao Intel 11400 , jos malo pa postanski broj onda to uzmi .
[ calexx @ 18.11.2021. 18:32 ] @
Gledao sam svašta, možda me ograničila ponuda koja trenutno ide ovde kod mene ali sam sada pogledao baš ovo što pominješ. Najniža cena za i5-11400 je 24.629 dok 5600G košta najmanje 34.980 što je reda 90€, u firmi na G (koju više gledam jer ih ima ovde, većina ostalih nije tu) je razlika tačno 13.000 što je više od 50€.
Za poštanski broj ću da sačekam malo više. ;)

Nisam gledao 12. generaciju iz mnogo razloga i mislim da tek za par godina može da ima primenu na desktop računarima. Kod mene i kasnije. ;) Mislio sam da je Ryzen u fazonu da za istu cenu nudi mnogo više, ovde za prilično skuplje nudi ... nemam pojma, meni verovatno ne znači mnogo. Što se grafičke tiče, meni intel integruša više odgovara jer znam da linux ume da brlja i sa ati i sa nvidia dok je intel integruša sasvim pristojna. A ništa mi ne znači prednost neke grafičke od 700€ ili 1.700€.

Što se ploča tiče, napisao sam da Ryzen sa grafičkom ograničava rad ploče pa na nju ne može SSD PCIe 4.0 a to je realno i u bližoj budućnosti. Čak u nekoj kombinaciji možda i sada padne.

Usput sam video da postoji i H570 koji mi deluje da je između B560 i Z590 ali ih Gigabyte uopšte nema u ponudi. Ipak, kao što sam preskočio Z590 jer mi prednost ništa ne znači, tako će i sa ovim da bude, bar dok ne krenem u kupovinu. Još uvek nekako više volem da kupim ovde, dam pare, nosim nego da naručujem a sutra ako zatreba bude komplikacije. Pa makar dao i crvenu, dve više.
[ ademare @ 18.11.2021. 21:39 ] @
Ne znam zasto se ogranicavas na G radnju u lokalu ?

To je totalno zastareli nacin kupovine .

Porucis odakle ti odgovara , nema veze sto je prodavnica fizicki u drugom gradu .

To je i bolja opcija koju ja iskljucivo koristim cak i iz istog grada , jer kada se poruci online imas pravo vracanja robe bez razloga u roku od 14 dana !

Garancija je ista .

Ja iskljucivo vec godinama kupujem samo online . Sve ne samo kompjutersku opremu . Ako bas nesto mora da se pogleda pre kupovine pogleda se u radnji koja ima , a naruci se takodje online .


Kod klasicne kupovine nema vracanja i predomisljanja .
[ ademare @ 18.11.2021. 21:50 ] @
Sad sam malo vise pogledao , mali je izbor , losa ponuda AMD procesora .

U svakom slucaju ovaj 11400 je 2.000 din jeftiniji u radnji koja se reklamira na forumu uz besplatnu postarinu .

Bar tu da ustedis . Sve te CPU ionako uvozi jedan isti uvoznik i CPU je deo koji se najredje kvari .
[ calexx @ 19.11.2021. 09:25 ] @
Citat:
ademare:Ne znam zasto se ogranicavas na G radnju u lokalu ?

To je totalno zastareli nacin kupovine .
Nekako volim da platim i nosim, čitao sam o raznim lošim iskustvima, mada sam i sam često kupovao na daljinu. Mada uglavnom volim onu opciju ... preuzimanje u radnji, moguće je i da tada važi opcija vraćanja ali ... uglavnom kupim ono što hoću a vraćanje može da bude samo zbog neispravne robe a tu onda važe slični uslovi. Ovako u radnji raspakujem, pogledam vizuelno da li je novo, otvarano, sumnjivo ... Poslednja kupovina je bio televizor, kupio i plaćanje završio u radnji, televizor poslali kurirskom službom. Kada sam izašao, kurir je tražio da dobro pogledam paket i ako vidim bilo kakvo fizičko oštećenje, da pravimo zapisnik. Po meni sasvim fer jer on ne može da odgovara za nešto unutra.
Citat:
ademare: Sad sam malo vise pogledao , mali je izbor , losa ponuda AMD procesora .

U svakom slucaju ovaj 11400 je 2.000 din jeftiniji u radnji koja se reklamira na forumu uz besplatnu postarinu .
Pa na to sam mislio, ja očekivao da Ryzen nudi baš baš bolje za slične pare a oni nude možda i bolje ali za dosta više para ... ako dam više za pomenuti, onda mogu da dam još više za neki recimo i7 ili slično. Otprilike sam na donjoj granici ... bajaga, kada sam pre 8 godina kupovao, nisam išao preko G procesora jer su mi i3 procesori bili preskupi tj preko 10k para.

Što se tiče firme koja se reklamira (a valjda ovde mogu da se pominju imena firmi?) ona je jedna od onih koje su ok. Tu mislim na nešto što valjda nisam pomenuo. Jedna od opcija je bila da koristim kreditnu karticu jer ipak planiram malo veću kupovinu (takoreći sve osim kućišta i u prvo vreme monitora) i svakako bi mi bilo lakše da to podelim na 12 rata nego da sve odjednom platim. E onda vidim da nekoliko firmi (od poznatijih a nema ih u ovim krajevima) to baš i ne podržavaju. Nude onlajn prodaju sa keš plaćanjem kod isporuke ili da pošalju predračun koji kupac plati pa onda šalju. Ili uopšte ne pominju plaćanje, onda je verovatno keširanje kuriru. Jedino u radnji kartice. Neke su davale manju garanciju ili nije pisalo ništa što može da podrazumeva zakonsku od dve godine.

Firma koju pominješ nudi sve uslove, mada ću opet da pogledam da nisam nešto propustio. Mislim da ipak pomalo čekam da vidim da li će crni petak da donese neke promene.

Kad već pominješ procesor, pogledao sam i KP jer i tamo ima ponuda firmi a ne samo polovno. Našao sam ovaj procesor za 20k (plus 500 poštarina) a kažu da daju fiskalni račun i tri godine domaće garancije. To je ipak prilično povoljnije, još 4k5 manje od ove firme. Za ploču ili napajanje se možda ne bih usudio na KP dok mi deluje da SSD-ovi nemaju ovoliko niže cene. Još se dopisujem sa ovima da proverim. Naravno, keš plaćanje je i dalje opcija ako donosi ovakvu uštedu, kredit samo dodaje cenu.
[ calexx @ 19.11.2021. 10:33 ] @
Citat:
calexx: Kad već pominješ procesor, pogledao sam i KP jer i tamo ima ponuda firmi a ne samo polovno. Našao sam ovaj procesor za 20k (plus 500 poštarina) a kažu da daju fiskalni račun i tri godine domaće garancije. To je ipak prilično povoljnije, još 4k5 manje od ove firme.
Kao što se kaže, triput meri, jednom seci. ;) Ponovo sam gledao ove ponude, bilo mi je čudno što ta firma ili šta god da je nudi neke SSD-ove skuplje od ovih poznatijih pa sam opet pogledao opis. U naslovu i5-11400, u opisu i5-11400F što baš i nije isto. Vraćam se na normalne firme. ;)
[ oracle_kid @ 19.11.2021. 11:50 ] @
calex, dvanaestica se pojavila u srbiji i5 12600k 340€
samo da ti pravim zazubice a mozda se otvoris i kupis… pa ne kupuje se nova masina svakog dana…;)
[ calexx @ 19.11.2021. 12:18 ] @
Pretpostavljam da se pojavila ali je potrebno da i ploča bude DDR5 pa i da se uzmu DDR5 ... a nekako mi deluje da za desktop računare to još dugo neće da ima neku prednost, naročito ne uz takvu cenu. Moji zahtevi nisu uopšte neki, samo bih da danas uzmem nešto srednje po što nižoj ceni. ;)
[ mjanjic @ 19.11.2021. 12:26 ] @
Ryzen vs. Intel ima smisla ako se uzima procesor sa 6 ili 8 jezgara (nekako, tih 8 jezgara je granica za nas "obične smrtnike", jer sve preko toga cenovno ide...), nego, nisam znao da je Intel izbacio i5 sa 6 jezgara ^_^
Da ne bi AMD-a, Intel bi nas još uvek drao i za 4 jezgra, a u laptopovima bismo imali i3, i5, i7 sa samo 2 jezgra. Zato bih prednost dao AMD-u kad god neki specifični zahtevi ne favorizuju Intel (što je upravo ovde slučaj, ako će se koristiti Linux, gde je Intel možda sigurniji izbor, za sada), da se malo dovedu pameti. Jer, kad jednog dana reše problem sa proizvodnjom u 7 i 5nm, počeće opet da nas deru.
[ oracle_kid @ 19.11.2021. 12:33 ] @
ja izbrojao 10
[ calexx @ 19.11.2021. 12:47 ] @
Pisao sam da Ryzen iz G serije (jer nemam nameru da se bavim i grafičkom iz svakakvih razloga) onemogućava PCIe 4.0 na ploči a to je još uvek u igri. Ako ne odmah, u nekoj sledećoj generaciji. Ovaj Intel kao i Ryzen koji je tu negde sa cenom (tj 50% skuplji) su 6/12 a vidim da Intel ima i neke 8/16 ... mada meni to ama baš ništa ne znači. ;)
[ sdurut @ 19.11.2021. 13:05 ] @
Znam da moj savet ovde nikom neće da se dopadne. Ali moje dugogodišnje iskustvo za raznim konfiguracija govori da sa AMD pločama i grafičkim karicama i raznim kineskim ULI, ALI, DO Đin dao čipsetovima uvek ima nekih problema. AMD makrenting je uvek bio bolje preformanse od Intela za manje para.
Niko ne priča o stabilnosti i pozdanosti sistema iznenadna pucanja sistema i reinstalacije razne nekompatibilnosti problematični driveri i ostalo.
To što će neki sintetički CPU test da pokaže neki procenat više u korist AMD-a u praksi sve to pada u vodu.
Ja sam imao dosta AMD konfiguracija u životu i mnogo sam para bacio. Mogao sam lep nov auto da kupim. Od kako sam se pre više od 10 godina otreznio i prešao na Intel ( Intel CPU, Intel čipset i integrisana grafika, ili NVIDIA) ja sam progledao.
Ako neko ne razume oo čemu pričam neka neko kaže koliko mu je maksimalno vremena radio računar bez da je resetovn, restartovan i gašen, a da radi pouzdano.
Meni je recimo UP time Intel konfiguracije 450 dana pod windowsom (restartovan zboj updatea). Imao sam prliku da vidim računar server sklapan, ASUS ploča Intel CPU i čipset pod linux-om koji nije gašen i restartovan 9 godina i savršeno radi.
[ calexx @ 19.11.2021. 13:22 ] @
Citat:
sdurut: Znam da moj savet ovde nikom neće da se dopadne.
Pa što baš nikom, eto ja sam dugo uz Intel, još od velikih problema koje mi je zadavao Duron u kompu na poslu i od tada ih nekako ne volem. Jeste da imaju bolje neke karakteristike ali ni meni ne znači milimetar više ili brže. A nekako sam sigurniji uz Intel procesor. I ostalo.
Citat:
sdurut: Od kako sam se pre više od 10 godina otreznio i prešao na Intel ( Intel CPU, Intel čipset i integrisana grafika, ili NVIDIA) ja sam progledao.
Pre desetak godina sam počeo sa probom Linuxa i ukapirao da ni AMD ni Nvidia nisu savršeni. Imao sam tu i tamo problema sa oba, negde ne rade stariji ili noviji linuxi a trenutni rade, negde postoje drajveri koje nikako ne mogu da instaliram, imao sam jednu pristojnu karticu na kojoj nije mogao ni da se startuje linux (pa ni u konzolnom modu) dok je windows normalno radio. Posle sam pročitao da su iskustva bolja sa Intel integrušama, probao i evo 8 godina nikakav problem sa grafikom. Nisam zahtevan korisnik, maksimum koji mi je potreban je 4k film na monitoru. Ne igram se.
Citat:
sdurut: Ako neko ne razume oo čemu pričam neka neko kaže koliko mu je maksimalno vremena radio računar bez da je resetovn, restartovan i gašen, a da radi pouzdano.
Meni se računar nije resetovao ili restartovao od kako sam kupio ovaj. A kupio sam zato što je iz prethodne ploče izašlo malo belog dima pa je počela svakodnevno da se smrzava. Naravno, restarti su česti jer isprobavam razne OS-ove a poneko smrzavanje bi se desilo ako pokrenem previše zahtevnih programa i samo gledam kako zauzeće memorije raste, kako swap raste, kako ponešto ne mogu da promenim (ali sve ipak radi) pa ako nemam vremena da čekam, sledi reset. A nemam nikakav ozbiljan hardver, sve je uglavnom na nižem srednjem ili malo boljem niskom nivou. Ovo što sada planiram je za dve-tri klase bolje od moje uobičajene kupovine.
[ ademare @ 19.11.2021. 13:33 ] @
@ sdurut

Old school

ALI , ULI i kompanije Nema 20 godina

VIA ne radi cipsetove samo 15 godina


AMD kako kad . Nekada je vise nekada manje konkurentan , ali ne znaci da je los ikada bio ! Kada su bili manje konkurentni , imali su nizu cenu kao kompenzaciju .


Sada se to promenilo i pisao sam na forumu ! U temi " Gde vidite Intel ... "

Kada sam napisao pre 1.5 godinu da mi se ne svidja sto AMD ide na Premium cenu , zapljunuli su me svi koji u toj temi ucestvuju

Od tada je AMD jos dosta poskupeo !


Cak i zastarele mrcine ZEN 1 i dalje se prodaju " samo" kostaju DUPLO ??

Procesori koji su kostali 80 Eur sada su 150 ? R5 1600 . R3 1200 je bio 55 , sada je oko 100 ?

Nove da en spominjem , kao da su od zlata .
[ mjanjic @ 19.11.2021. 13:35 ] @
Meni je AMD bio samo prvi računar (am5x86), posle toga sve Intel.
Ali, kad gledam laptopove, nisam kupio za nekih 132k dinara na akciji kada je imao sa RTX2060, sad je aktuelna RTX3060 ili jača, a tu su konfiguracije malo skuplje, plus je ponuda relativno slaba za neku normalnu cenu (većina ima 8GB rama, poneki 16GB, a tek po 1 ili 2 konfiguracije 32GB), i tu mi je nekako AMD 5800/5900 dosta bolji sa ponudom nego Intel (tj. više je konfiguracija sa 6 ili 8 jezgara za istu cenu nego sa Intelom, gde dominiraju konfiguracije sa 4, i tek poneka sa 6 jezgara).

Videćemo kad se koliko-toliko unormalni situacija sa snadbevanjem, ako to uopšte bude u sledećih godinu-dve.
Uglavnom, kome treba jača grafika, nije baš najsrećnije vreme za šoping :(
[ ademare @ 19.11.2021. 13:53 ] @
Nije dobro vreme uopste za kupovinu bilo kakve Elektronike !

Sve je poskupelo nenormalno !

TV , Kinezi na kilo koji su bilo 100 EUR , sada su na akcijama 150 !

Telefoni isto , ili nema ili je poskupelo dosta .


Kompjuteri takodje . Graficke su samo ekstrem po ceni !

Sto je najludje usled poskupljenja novih , poskupljuju i davno prevazidjeni modeli dovuceni sa Nemackih otpada i kontejnera !

Kod nas su jos dobro cenjeni modeli grafickih starih po 10 godina !

Umesto u muzej da budu deo neke izlozbe ljudi to kupuju ?
[ mjanjic @ 19.11.2021. 15:54 ] @
Da, vidim npr. GTX1080 po nenormalnim cenama, ali šta je alternativa? Za desktop jedino 3060 ima 12GB, a cena preko 100k dinara, normalno da će i 1080 da bude nenormalno skupa. Druga priča je koliko kWh mesečno troši :)

Televizorima nije toliko veća cena, osim što nema više po supermarketima onih modela za 100€, čak ni onih sa analognim tujnerom, mada ja sam uspeo da uzmem jedan 32" za rezervu sa T2 tjunerom po ceni od 11.990 ili tako nešto, sad nema ispo 15-16k.


Bacih pogled na gotove desktop računare, i dalje ista priča, ne znam koji "genije" pakuje one konfiguracije, još uvek 80% ponude procesori od pre 2-3 godine, nemoguće da su stajali u magacinu, najpre će biti da se uvoze ploče i procesori koji se nisu prodali tamo negde preko granice.
[ calexx @ 19.11.2021. 16:17 ] @
Te kartice su za gejmere koji ne pitaju i za rudare koji valjda zarađuju. Gotove konfiguracije su mislim oduvek pravljene od prethodnih generacija, moguće da nešto ne prodaju ili uvezu kada su već aktivni noviji pa im pretekne. Ipak, tako se za relativno male pare nabave i3, i5 ili ryzen kompovi koji su svakako bolji od nekih komponenti koliko god da su novije.

Jel beše crni petak idući ili će ovi naši da razvuku ili da iskoriste da rasprodaju zalihe?
[ calexx @ 19.11.2021. 16:22 ] @
Da se vratim malo na pitanje, vidim da postoji i H570 čipset koji sam tek skoro otkrio. Mislim da Gigabyte nema ploče sa njim pa mi je promaklo. Elem, da li vredi da i njih razmatram ili to ipak kao i Z590 ima za mene bespotrebnu prednost?
[ ademare @ 19.11.2021. 17:32 ] @
Teoretski bi sa poslednjim , najnovijim BIOS-ima trebalo da radi i H470 !

Tu Intel malo zeza jer je H ranije bio LOW , a sada ima po dva H cipseta od kojih je jedan srednji .

Razlike nisu neke , mada nekome mogu da budu bitne .

Dva vise USB-a 2.0 je totalno nebitno , 2 3.2 USB , mozda nekome znaci .

Najveca razlika je broj PCI-E " linija " ! Tu sad ima sta CPU ima u sebi , sta cipset ima u sebi !

Znaci ako CPU ima do 20 linija , dzaba mu ako ploca nema zbog cipseta !

Tako na primer H470 je samo PCI 3 , dok je H570 PCI 4.0 .

B560 ima 12 linija za sve ! Znaci dzaba 16 za grafiku na primer , ako ploca ima ukupno 12 ! Tih 12 deli i grafika i sve ostalo .

H570 ima 20 linija , tako da je po tome bolji .

Jos B nema Raid kome treba , njemu znaci .
[ calexx @ 19.11.2021. 19:33 ] @
Ma taj H470 nisam ni računao, jedina ploča koju sam našao se zove B560... i nešto.

Što se prednosti H570 tiče, svakako su manje nego što ih ima Z590 pa ipak nisam razmatrao taj čipset. Jednostavno su prednosti vezane za igranje a to me ne zanima. Svi ti brojevi za mene uglavnom ne znače ... osim onoga koji ću da odbrojim za ploču. ;) Kao kada bih kupovao kamionče da povremeno prevezem neku sitnu robu po gradu pa mi preporučuju šleper od 40 tona. ;)
Raid nisam planirao od kako se pojavio tj od kako sam imao neki keš kontoler koji je to mogao. Nemam para da dupliram diskove a nemam hrabrosti da ih sabiram. ;)

E sad ... ako ovako nastave da nestaju, ni Z590 neće da bude nemoguć izbor. ;)

edit: pogledao neke Z590 i samo neke skupe za mene imaju neku realnu prednost. Recimo ova kod koje mi je prednost opcija sa tri mesta za M.2 PCIe i sa 2,5GB mrežnom. Plus wireless, ako sam dobro video. Ha, sad sam se setio, one nemaju paralelni port na ploči a ova B560 koju sam nameračio ima čak i jedan PCI slot. Ovo mi više znači od PCIe linija i Raid mogućnosti. ;)

edit2: ko zna kada ću ja da kupim, hteo sam da počnem od matične ali i ako piše da je na stanju, nemaju je i ne znaju kada će da dobiju. Možda ću ipak da sačekam (neki) crni petak.

[Ovu poruku je menjao calexx dana 19.11.2021. u 21:16 GMT+1]
[ calexx @ 20.11.2021. 22:01 ] @
Da li uzeti Asus TUF-GAMING-650B napajanje ili Seasonic 500W - SSR-500GB3 ili recimo FSP HYPER K Pro Series 700W za više para? Ili neki Seasonic za još više para? Prva dva su po 6.999 mada danas i sutra to može i sa 10% popusta (u radnji gde sam gledao) pa da sutra završim veći deo planirane kupovine.
[ ademare @ 20.11.2021. 22:12 ] @
Ova sok cena za Asus ?

To je pravi popust , vidim da je u USA 90 $ .

Naravno nisam probao ovo ASUS napajanje , ali cini mi se da je steta ne iskoristiti dobar popust
[ calexx @ 20.11.2021. 22:14 ] @
Baš ta, šok cena pa -10% što mislim da je ok cena a ne verujem da ne valja.
[ calexx @ 22.11.2021. 11:13 ] @
Malopre sam dobio mejl od firme gde sam kao naručio ploču i nemaju je više. Ostaje da pogledam još na par mesta ali očekujem sličan odgovor. Vreme je da pogledam neku drugu marku ili da pređem na Z590 uz malo više para.

Odavno se ne bavim hardverom, tada mislim da ASRock nije ni postojao kao firma, kakvi su oni? Video sam neke zanimljive ploče pa ako su dobri, možda to izaberem.
[ ademare @ 22.11.2021. 13:27 ] @
A sta bi sa H570 ? Kupovina Z ploce sa tim CPU je bacena para , jer nisu jeftine .

Z ploce se kupuju sa K procesorima zbog overklokovanja .

Samo one to omogucavaju . B i H omogucavaju overklokovanje samo memorije , sto i nije nesto .


Asrock je postao solidna firma . Njih je osnovao ASUS ali su kasnije postali samostalna firma . Pravili su dosta u startu nekih alternativa sto ostali nisu hteli .


Za taj CPU mozes i neku H510 plocu .
[ calexx @ 22.11.2021. 14:14 ] @
Pa H570 nekako preskačem pošto ih Gigabyte izgleda ne pravi a uglavnom od njih počnem. Pošto skoro sigurno nigde nema ploče koju sam odabrao, sada idem na novu turu razgledanja, gde će da dođu opet B560 kao i H570 i Z590. Naravno, uopšte ne planiram preskupe ploče čije osobine i prednosti mi ništa ne znače nego idem od jeftinijih i eliminišem one koje nemaju nešto bitno dok ne dođem do upotrebljivih ... za mene.

Overklokovanje me ne zanima, nije ni kada smo od 360kB pravili 800kB flopije a ni posle. ;)

Koliko znam, H510 ne prima M.2 PCIe 4.0 a ionako ima samo jedan slot.

Trenutni favorit mi je https://www.asrock.com/mb/Inte...Legend/index.asp#Specification sa 2,5 gigabitnom mrežnom i sa tri M.2 slota. A cena i nije previsoka.
[ ademare @ 22.11.2021. 17:21 ] @
Ako hoces vise M2 socketa, onda mora bar B .

Ne izgleda lose ova " celicna legenda " . Deluje dosta kvalitetno sa ovim hladnjacima . Ima dva M2 za storage i jedan mini za WIFI/BT .
[ calexx @ 22.11.2021. 18:06 ] @
B560 je od početka minimum. Nisu dva nego tri M.2 za storage. Postoji i četvrti za WiFi. Plus 2,5Gb mrežna, to može da bude realnost uskoro a koliko ja često menjam komp, sigurno će da dođe vreme i za to. Jedino što fali u odnosu na onu prvu su PCI slot i LPT port ali ću to nekako da rešim.
Citat:
1 x Hyper M.2 Socket (M2_1), supports M Key type
2260/2280 M.2 PCI Express module up to Gen4x4 (64 Gb/s)
(Only supported with 11th Gen Intel® CoreTM Processors)**
• 1 x M.2 Socket (M2_2), supports M Key type 2260/2280 M.2
SATA3 6.0 Gb/s module and M.2 PCI Express module up to
Gen3 x2 (16 Gb/s)**
• 1 x Ultra M.2 Socket (M2_3), supports M Key type
2260/2280/22110 M.2 PCI Express module up to Gen3 x4 (32
Gb/s)**
** Supports Intel® OptaneTM Technology (M2_3)
** Supports NVMe SSD as boot disks
** Supports ASRock U.2 Kit


1 x M.2 Socket (Key E), supports type 2230 WiFi/BT module
and Intel® CNVi (Integrated WiFi/BT)


Sve u svemu, ploča je naručena i trebalo bi da stigne za neki dan.

[Ovu poruku je menjao calexx dana 22.11.2021. u 19:50 GMT+1]
[ calexx @ 26.11.2021. 08:39 ] @
Počelo je da pristiže, SSD je stigao pre neki dan, upravo sam dobio ploču i memoriju a jutros su me zvali i iz one radnje da dođem po napajanje i procesor. Sve u svemu, mogu da počnem da sklapam i razmislim da li da kupim još jedan monitor pa razdvojim od ovoga sada ili da ovaj bez monitora dam nekome od rodbine. Ili da neko vreme koristim HDMI svič.

E sad pitanje za one koji su skoro naručivali, sve je stiglo sa dva primerka računa, na jedan je uheftan i fiskalni račun ali nema garantnog lista. Da li to stiže kasnije, da li to šalje prodavac ili uvoznik, da li da cimam ove ili da sačekam? Koja je procedura, mislim da sam onomad uz televizor odmah dobio sve. A nije mala razlika u odnosu na zakonsku saobrazbu ili kako se to zove, ajde ploča ima tri ali SSD ima 5 a ram 10 godina garancije.

A možda bih mogao to da proverim danas kada odem po napajanje i procesor, to otuda sam isto naručio ali sa podizanjem u radnji, tamo lepo pregledam šta je stiglo i pitam ih i ovo.
[ ademare @ 26.11.2021. 09:58 ] @
Fiskalni i ostali racuni daju samo 2 godine zakonske garancije ! Neki vise onlajn i ne izdaju fiskalne , nisu u obavezi po zakonu .

Za sve preko toga , " fali ti 1 papir "


Kad budes isao licno , moras da ih cimas.


Javi utiske kad sve sastavis , i pustis u rad .
[ calexx @ 26.11.2021. 10:26 ] @
Znam to, zato i pitam. Dobio sam fiskalne i po dva računa, dobio i papir za odustajanje od kupovine ali ne i garantni list. Pošto garanciju realno daje uvoznik, možda ne stiže odmah. Kasnije, tj kad stane kiša, idem do firme na G pa ću da vidim kako je kod njih. Ako je potrebno, u ponedeljak zovem ove od kojih sam kupio ostalo da ih pitam.

Zato ništa ne raspakujem da lakše vratim ako negde zapne. Mada i dalje mislim da je samo procedura takva i da će sve da bude u redu.

Kada rešim ova pitanja, počinjem da sklapam, imam prazno kućište pa polako. Šta mogu da očekujem nego ekstra bolje jer prelazim sa i3 4. generacije na i5 11. generacije, uz duplo rama i PCIe 3.0 SSD koji je brži jedno 7 puta od ovih koje imam. ;)
[ ademare @ 26.11.2021. 11:32 ] @
Garanciju pruza uvoznik, ali papir daje prodavac . Tako da pritisni prodavce , jer oni daju papir .

Bez posebnog papira gde pise koliko traje garancija , racun , samo zakonske 2 godine .

Teoretski mozes i kasnije da trazis - dobijes garanciju , ali bolje imati to odmah . Meni to izgleda kao da idu po principu APP , ako prodje prodje .

Ako neko trazi dobije , ako cuti nikom nista .
[ calexx @ 26.11.2021. 11:36 ] @
Pa napisao sam, sačekaću da prođe desetak dana a pre 14. dana ih zovem da pitam. Ako ne daju i neće da stigne, samo im javim da pošalju kurira da sve nosi nazad a meni donese sve pare. ;) Mada ću verovatno danas da znam malo više kad odem u radnju na G.

Pitao sam da li je neko skoro imao iskustva sa tim.
[ calexx @ 30.11.2021. 18:46 ] @
Dobio sam konačan i prezizan odgovor od firme koja je uvoznik matične ploče.
Citat:
Garancija na matičnu ploču jeste 36meseci uz fiskalni račun i garantni list, a samo uz fiskalni račun, ona zakonska, je 2 godine, kao što ste i rekli.

Vi svakako treba da se obratite prodavnici koja vam je prodala ploču i pitanje o garantom listu je upravo za njih.
Sve u svemu, ujutru zovem radnju da ih pitam da li će da šalju garantni list ili da ja njima, u 14 dana, vratim sve kupljeno a oni meni pare. Mislim, poslao sam im 3-4 mejla i nema odgovora, danas sam zvao par puta i kada izaberem opciju 1 da se javi prvi slobodan agent, veza se prekine. Ako tako misle da rade, meni se to ne sviđa.
[ calexx @ 21.12.2021. 11:22 ] @
Posle nedelju dana čekanja pošaljem mejl uvozniku, oni obećaju da će da pojure prodavnicu, pa to isto nedelju dana kasnije i konačno juče stiže koverat sa dva nepopunjena garantna lista, 24+36 i 24+96 kolike su garancije za SSD i RAM. Valjda će to da bude OK, a za ploču ne znam da li da jurim uvoznika jer je tu ipak 36 meseci a ako ploča radi dve, radiće i tri godine.

Inače sam uradio i mali upgrade fleške, našao kod Alije neku za 3$ .... a kapacitet 2T. ;) Mada i piše u opisu, kao staje više ali se vidi samo 32GB i slično, nema veze, naručio i malopre stigla a 3$ me košta i pljeskavica pa se ne bunim. Sad imam čime da palim razne pametnjakoviće. :)
Inače sam malopre pustio da se na nju kopira neki folder od 70GB, stiglo već 15GB a brzina je neka prosečna za USB 2.0 ali sve to nije ni bitno. :)
[ calexx @ 29.10.2022. 17:43 ] @
Da nastavim, konačno je došlo vreme da sklopim sve ono i vidim da fali monitor. Sada imam Dell 23" sa IPS ekranom, sledeći bi mogao da bude veći ali vidim da je povoljno do otprilike 27" sa fullhd rezolucijom. Tu je do 20k para pa malo dole ili gore. Oni veći i sa većim rezolucijama su preko 30k pa me uglavnom ne zanimaju.

Gledao sam ponude i nekako mi je pao u oči ovaj u firmi na G ... IIYAMA Monitor 27" PROLITE X2783HSU-B3 koji je koštao oko 20k, sada je pao na 18k ... ali ga trenutno nema. Neki AMVA+ monitor, to je valja poboljšani VA monitor sa potrebnim konektorima pa čak i zvučnicima. Sećam se da je nekada iiyama važila za dobru firmu ali odavno nisam nigde pročitao nešto o njima. Uz uslov da se monitor opet pojavi, možda je to dobar izbor. Firma na G ima neki black novembar pa će da budu i popusti, mada mi ova cena deluje OK.

Ili je bolje da opet uzmem IPS monitor, pored ovog monitora imam i televizor sa IPS ekranom i ne smeta mi to što pričaju da mu crna nije crna, slično je i sa monitorom.

Ili da uzmem neki treći, u ponudi su i razni Dell, LG, Samsung monitori te veličine i cene oko 20k. Na šta da obratim pažnju, ja hardver nabavljam jednom u desetak godina i svaki put se raspitujem.

E da, da li je fullhd pristojan na ovom ekranu ili da se izapnem ipak za neki sa većom rezolucijom? Ne verujem da po našim radnjama mogu da se vide uključeni monitori (kao televizori) pa da sam pogledam.
[ TheSpiridon @ 29.10.2022. 19:27 ] @
Kad gledaš dijagonalu, uvek izaberi iz grupe kojih monitora ima najviše sa tom dijagonalom. To ti je moj savet. Takođe ja nikad ne bih išao preko fullhd. Imam dva monitora fullhd i uzeo sam ih za male pare. Osim ako si gejmer.... nisam čitao genezu poruka. Pozz.
[ ademare @ 29.10.2022. 19:37 ] @
Gigatron bije cene . Njima je svaki Petak Crni


Evo gledam u Nemackoj medju najprodavanijim modelima

https://gigatron.rs/monitori/s...or-24%22-lf24t350fhrxen-467858

Samo tamo kosta 115 Eur ?!

A mozes sada da ga kupis u SR za https://www.bcgroup-online.com...fhrxen--1920x1080--75hz-115204 u malo solidnijoj prodavnici , ima i za nize !!

Znaci u G i za Crni Petak i Novembar Dosta Veca cena nego sada bez ikakvih crnih ?


Za HD rezoluciju je bezveze ici preko 24 inca.

Povezi na TV pa vidi na sta lici . Moraces da se odaljis od monitora ili TV-a pa si na istom
[ calexx @ 29.10.2022. 22:55 ] @
A znaš li ti da je Solunu somun košta dinar?

Ne idem ja na fulhd nego na veću dijagonalu za manje para. Gigatron sam izabrao jer ih ima ovde a sa bcgroup sam imao loše iskustvo, morao sam nedeljama da ih jurim da mi pošalju garantni list, kupio tri komponente sa dužom garancijom od dve godine a oni poslali samo fiskalni bez garancije. Pa se vadili dok nisam pisao uvoznicima pa ih oni naterali da ispoštuju propise. Ovako naručim u Gigatronu sa preuzimanjem u radnji, odem tamo i gledam šta pišu, kakva je roba i sve po spisku. Oni pomenuti mi poslali ploču koja nije ni bila zapakovana, svako je mogao da otvori kutiju i uzme šta mu se uzima. Neozbiljni.

Nije Gigatron toliko skuplji, ja uvek pogledam cene, popuste i ostalo pa ako je baš baš skuplji, onda biram druge. Kada sam zimus kupovao procesor i napajanje kog Gigatrona, proc je bio malo jeftiniji od ostalih a napajanje bar upola.

Zamišljam problem sa monitorom a kupio sam ga u bcgroup ... ala bih se naigrao...

Zato pitam ... kako izgleda fulhd na 27" ekranu, televizor mi je veći a i 4k je, ne verujem da negde ima upaljenih po radnjama a valjda neko to ima.

Ne volem da kupujem monitor koji će da mi šalju a ovde su ostali G i T i par sitnih tapkaroša. I da, najmanje je bitno gde kupujem, pitao sam za iiyama monitor i za rezoluciju po veličini.
Možda i nije trebalo ovde da pišem nego u običnom hardveru??
[ Zlatni_bg @ 30.10.2022. 05:09 ] @
27" na FHD je katastrofa osim ako nisi skroz corav ili metar i po od ekrana :)

Ja sam sa 22" FHD presao prvo na 27" QHD pa na 2x27" QHD. Nema sanse da bih se opet vratio na FHD na desktopu.

Devojci sam pre nekog perioda uzeo Dell S2721D ili tako nesto. Oko nekih 35k je bio, a Dell je opet Dell. U poredjenju s mojim Ultrasharpovima, nije neka drasticna razlika u kvalitetu slike, eventualno bojama - Ultrasharp je fabricki kalibrisan. Prezadovoljna je, posto i dalje studira, otvori pdf + word ili cak pdf+word+browser ukoliko se bas stisne i moze da se radi. Igrice brutalne, video snimci tecni... cak i bolji nego na Ultrasharpu, zbog cega ne znam :) Drugaciji je malo panel verovatno.

Nista drugo sem Della ti ne bih ni preporucio za redovnu upotrebu racunara - poslednjih godina sam na njima, na poslu imamo xy varijanti Della, svi su prezadovoljni. Cena jeste malo veca, ali je kvalitet i izrade i slike na nivou.

Na 24" FHD sve ce ti biti okej, na 27" FHD ako se primaknes malo, videces piksele u dosta slucajeva osim ako se slika ne pomera. Zato su 27" FHD sada uglavnom gejming monitori, ili neke low-cost varijante cisto jer neko hoce veci monitor za male pare.

Savet... u njega ces da gledas ko zna koliko sati narednih godina. Monitori se bar ne menjaju toliko cesto niti zastarevaju (zanemariti gejming solucije). Znam da je nekad tesko odvojiti vise, ali ako gledas da das 20.000, vidi da skupis jos nesto, naletis i na neki popust i uzmes 2k Dell kao sto sam ja uzeo ovaj S27. Dozivljaj rada na racunaru ce ti se promeniti, jer ono sto racunar radi, ti ili vidis ili cujes :) Moze da ima 32 jezgra, 128GB RAMa, opet je na slici ono sto ces ti videti. Prvi sam pre nekih 10+ godina ustedeo na monitoru misleci "ma, samo da mi baca sliku" i zazalio.

Sto se tice igranja oko vracanja, poruci online, najmanje rizika. Ne svidi ti se - vratis ga za 2 nedelje :)

Povoljni su u CT shopu kada sam gledao poslednji put. Ako smeta savet za mesto kupovine, sklonite slobodno, daleko da planiram da reklamiram bilo koju prodavnicu :) Izlozene monitore sam vidjao u G radnji i THM radnjama. Jedna vrlo vazna stvar - kad sam uzimao ovaj S27, insistirali su da ga prikace na racunar da bi videli da li radi jer se desava da bude "problema u transportu". Tako da da, mozes 99.9% da vidis kako izgleda. U G su cak insistirali - a bio je skroz zapakovan, samo takve uzimam. Znaci otvorili ga preda mnom, zakacili na racunar i testirali.

I danas, gledaj samo IPS. Ostali nemaju sta da traze u celoj prici. Ima dobrih VA ekrana, ali opet su i oni za gejming iz razloga sto fastIPS tada jos eventualno nije postojao ili se ne uklapa u racunicu.

S2421HN - Jeftin IPS FHD 24". - 18-20k.
S2721DS - Jeftin, dobar, stoji na 2 metra od mene QHD 27" IPS. S na kraju oznacava da ima pune opcije ergonomije, podizanje gore dole, vrtenje levo desno... 35k.

Razlika ti je 15k, nekom je malo, nekom je previse. Ja bih se strpeo i kad vec uzimam nesto, uzeo nesto da se oseti razlika zasto je novac vec otisao. Voleo bih da me poslusas ali znam da zelja nije dovoljna :)

Sad posto vidim da zelis da ti neko slika FHD na 27", mogu da promenim rezololuciju na 1080p na svom, slikam sta god zelis, prebacim na 2k, slikam i uporedis kako izgleda :) Ali mogu da ti kazem da je stvarno, stvarno lose i bespotrebno, osim ako ti staticka slika nije ispod 10% konzumacije na ekranu.

Opet, 24" ti pruza isto vidno polje kao i 27" ako ga priblizis sebi. Ne bih uzimao nov monitor samo zbog 3-4" razlike u dijagonali. Nista neces bolje/vise/lepse videti.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 30.10.2022. u 06:20 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 30.10.2022. u 06:21 GMT+1]
[ ademare @ 30.10.2022. 09:22 ] @
Odlican post , mada ja mislim da @ Calexxa ne zanima toliko 24 inca Dell , jer vec ima 23 inca Dell IPS !

Sto mu dodje skoro isto !

1 inc nece ni da oseti neku razliku .


Ostalo sve sto je @ Zlatni napisao je odlicno .

27 HD je za izbegavanje ili da se odaljis od monitora pa si na istom .


Na TV-u mozes donekle da simuliras tako da povezes kompjuter pa stavis rezoluciju HD na kompjuteru . TV ce da prikaze sliku HD , vrsi inrterpolaciju . Mada ce na TV-u slika da bude verovato bolja .
[ calexx @ 30.10.2022. 09:27 ] @
Ovaj 23" FHD gledam sa ~130cm a ako je nešto baš sitno, primaknem se na ~80 da pročitam neka preterano sitna slova. Najviše bi mi odgovaralo da pogledam neki takav uživo pa ću sutra da obiđem ovdašnje radnje, valjda ima koji izložen. Ne računam gledanje pri kupovini.

Nije neki problem da dam i više para ali bih izbegao, ko zna šta nas čeka a to bi išlo na odloženo, od 6 do 24 meseca, zavisi šta izaberem. Nebitno koliko imam i da li mogu da skupim. Gledam cene i akcije i na kraju bude da gde god da kupim, razlika u ceni je ispod črvene, osim ako nije neka falinka i slično.

Naravno da je monitor najvažniji, kao što sam za audio posebno pazio na zvučnike, tako i za IT moram da pazim na monitor. Iako decenijama gledam u razne monitore, vid mi je još čitav možda i zbog toga.

Ako kod primicanja vidim piksele, ništa strašno, meni je važno kako će da bude pri normalnom radu.

Izbegavam te igre oko vraćanja, jedino što bi došlo u obzir su mrtvi pikseli, ne znam kakva je sada politika oko toga. Ne znam ni kako se računa varijanta da poručim onlajn i preuzmem u radnji uz pregled. Nekako ne volim da mi takve stvari donose kurirske službe, mada sam sa televizorom imao dobro iskustvo a oni su i veći i skuplji. Ali će i to da bude u igri. Svakako bih pogledao ako ništa drugo ono zbog mrtvaka.

Često čitam hvalospeve za VA panele, kao IPS ima sivu crnu boju pa nije prirodno ... mada je sve relativno. Pa i na bioskopskom platnu je crna boja samo neosvetljeno belo platno. ;) Meni to na ovom monitoru i televizoru (49") ne smeta nimalo. Čak sam sumnjičav na te teorije veličina i blizine gledanja, kada sam pre nekoliko godina rešio da kupim televizor, svi su mi na info da gledam sa oko 3m preporučivali minimum 65" ili neće da bude kako valja. A meni je davno crt televizor sa 70cm ekranom (mislim da je ekran visine sadašnjih 32" televizora) bio ogroman.

Daj te slike, čisto da vidim ako ne uspem sutra da pronađem radnju sa uključenim monitorima. Nisam to mislio ali ako se nudiš ... pokrićemo to nekim pivom ako svraćaš u ove južne krajeve. ;) Ili da se primaknem ovom 23" pa tražim piksele? Mada mi se čini i da priđem na 30cm, opet mi ne bi smetalo.

Na kraju, možda si i u pravu za veličinu, pitanje je da li uzeti opet 23-24" ili neki veći a hteo sam da malo avanzujem. ;) Svakako mi je karakter slab kada nešto odlučim, izaberem nešto malo slabije, posle polako pa brzo dižem kriterijume i trošak i na kraju se vratim na neku sredinu, uglavnom bar duplo od početnog plana. Počeo sam od matične i procesora od po 5-6k a kupio ih za 40k zajedno. ;)
[ ademare @ 30.10.2022. 09:50 ] @
Cim " pruzmes" u radnji onda nije Onlajn . Jer to i nije Onlajn kao takav , vec " Kupovina na daljinu " !

Znaci sto bi se reklo kupovina na nevidjeno !

Zato je ostavljen taj period 14 dana za vracanje !

Kada preuzmes u radnji , otvoris , pogledas, probas , vec Nije na nevidjeno i onda ne vazi tih 14 dana za vracanje . Vec onako kako odredi prodavnica .

[ calexx @ 30.10.2022. 11:22 ] @
Pa jeste ali je kupovina bila onlajn, ne znam da li se pominje način dostave. ;) Mada je u principu nebitno jer to uglavnom važi za ono što ti se ne svidi a ja ću svakako da proverim da li mi se sviđa, ne kupujem baš baš na neviđeno. A ako pogledam u radnji, onda će to da bude zbog traženja falinke.

Teoretski, to vraćanje online kupljene robe je mač sa dve oštrice i za prodavca. Davno su bili tekstovi o tome kako na divljim zapadima sve možeš da vratiš u nekom roku, bez opravdanja. Pa onda ljudi uzmu laptom, ponesu ga na neki seminar nedelju dana, vrate se pa nazad u radnju. Zamišljam varijantu sa audio diskovima, uzmeš, presnimiš, vratiš. ;) Ne, nije to naš izum, isto je o tome pisano na tom divljem zapadu. Pa su razmišljali da ukinu te benefite. Mislim, može da ti se svidi ili ne svidi lutka koju kupiš na neviđeno ali laptop ...

I dalje razmišljam o rezolucijama, vidim koliko hoćeš televizore 43" pa i veće sa fhd. Jeste da se to gleda sa malo veće daljine i da su uglavnom pokretne slike ali ako sam mogao da radim na CGA rezoluciji onda mogu na svakoj. ;)
[ Zlatni_bg @ 30.10.2022. 15:36 ] @
Moras danas da uzmes i inflaciju u obzir. Ovo novo sve sto izlazi, bice skuplje bar 20% nego sto bi bilo pre 2 godine. Pogledaj grafike, MSRP ti je skocio 50% u odnosu na prethodne generacije. Procesori... i5 kosta kad izadje kao pre par godina i7. Performanse rastu ali i cena je 20-30% veca bar. Za 45k si nekad uzimao i7, sad je to cena i5. Ryzeni kad malo ostare isprave tu racunicu, pa je pitanje da li neko hoce najnovije ili najbolje za novac. Maticne su tek prica za sebe, 2014. kupim najelitnije ploce za 25-30k dinara, u ovoj 12th Intel prici nisam mogao osnovnu Z690 da uzmem. Mnogo su drugacije platforme i sad mnogo vise komponenata ide na ploce, time pravdaju troskove.

Isto sam i ja radio, pocetkom godine nabavljao nov "deo konfiguracije", na kraju izmenjao sve od napajanja do graficke, a trebalo je samo plocu, procesor i RAM da zamenim. Zavrsilo se kupovinom 1TB NVMe 980 Pro, Fractal Design 860W platinum napajanja, ploce od 400 evra, vise nego CPU sto sam platio... Onda grafika previse slaba za normalan 2k gejming... ne znam ni sam na kraju sta sve nisam zamenio, ostalo je bukvalno kuciste staro. Samo na Noctue za kuciste sam potrosio 100EUR+ :) Ali imati u vidu da sam perfekcionista i da PC kad ne radi gotovo nista mora da bude skroz tih, komponente ne smeju da zuje, igre ako mi ne guraju 60FPS ne igram ih dok bar ne smanjim grafiku. Tako se pokrijem za narednih par godina da ne razmisljam. Posle od toga kada menjam sklopim jos jedan PC ili prepakujem devojci i svi zadovoljni :D Nazalost iscrpljen posle posla kad dodjem kuci, desi se skoro svaki dan da provedem i posle 8h programiranja dosta vremena za svojim racunarom, i onda mi je taj trosak nekako opravdan. I to je generalno jedina stvar u koju ulazem "za sebe". Kao neko sto vikendom voskira i polira automobil :)

Slikacu ti sutra, samo mi reci, sta zelis od programa da vidis? Neke code editore, programiranje, sajtove? Koliko moze da stane na 50/50 ako otvoris 2 prozora?

Mrtve piksele ja mislim da u zivotu nisam video - a perfekcionista sam kao sto sam rekao. Ako ih i ima, toliko su neprimetni da ih godinama nisam izvalio :) Takodje, Dell ima "recondition" opciju u podesavanjima. Ako ti neki piksel zabode, krene da svetli recimo samo crveno, izbaguje se, ostavis ekran u tom modu par minuta, sati, zavisi od potrebe, i menjanjem boja i nekim djavolima ce uspeti da ga ispravi koliko moze. Po onome sto sam video na netu, to stvarno izgleda radi u vecini slucajeva.

Televizore vadi bas to - gledaju se sa velike daljine. Uvek gledas PPI - pixels per inch, i to je za Windows idealno 90-110, za Mac ~200. 55" 4K ti ima ~80ppi. To je vec granicno sa onim sto bi mogao da gledas na monitoru, ako bi seo direkt ispred televizora. Zato, ako se odaljis, ne vidis piksele. A danas po "novim standardina digitalnih generacija" 55" 4K je mali televizor. Ionako ceo sadrzaj koji se pusta retko kad bude 4k pa sam TV radi upscale... sve u svemu, TV ima procesor za sliku, i ne mozes bas 1/1 da ih poredis, TV nikad ne mozes da koristis kao monitor, i zbog input laga i ostalih zezanja... OLEDi sa "pc modom" peglaju taj problem do neke mere, al' cena... :)

Inace, na poslu nas je osmorica u developmentu, raspon godina 25-40 otprilike, niko ne nosi naocare :) Ne znam ni koliko je to povezano sa PC ekranima iskren da ti budem.
[ vucko47 @ 30.10.2022. 16:20 ] @
Izvinjavam se što uskačem u temu al imam samo jedno pitanje. Relativno skoro su mi crkla dva hdd i to u razmaku od petnaestak dana koje sam zamenio novim. Sada je problem što je to računar za svakodnevni rad a ti hdd-ovi imaju specifičan zvuk koji čujem u celoj prostoriji i koji mi opasno ide na živce. Planiram da ih prebacim za backup a da kupim dva ssd od po 2TB i treba mi predlog šta je trenutno ok kupiti. Sistemski ssd je stari dobri samsung i on je ok.
[ calexx @ 30.10.2022. 16:55 ] @
Inflacija za inflaciju, kupujem šta mi zatreba i platim koliko mi jorgan dozvoljava. Kada sam pre desetak godina kupovao procesor, i3 je koštao reda 12k a mislim da je i sada tu negde. Kao i i5. Sada sam dao nešto reda 200€ za i5 11. generacije koliko je verovatno i tada koštao. Ploču sam mogao i jeftiniju da nađem ali ajde, prilagođavam se novim trendovima, PCIe 4.0, 2,5 giga mrežna i tako.
Praktično sve novo, osim kućišta, ista priča kao kod tebe. Sve u svemu, neće da bude upgrade nego komplet nova makina a stara ostaje da radi i dalje. Promešaću ih. Grafičke me ne zanimaju.

Nemam pojma šta da slikaš, nešto standardno, pozadinu, neki sajt, neku sliku. Ne programiram.

Kada sam kupovao ovog Dela, imao je mrtvaka ali sam srećom kupio u radnji gde sam znao tipa i bez problema su mi zamenili, odneo, pogledali, zamenili.

Znam ja šta je rezolucija ali nemam iskustvo sa ovom kombinacijom pa bih da pogledam.

Ne znam to za naočare, ja skoro oduvek gledam u neki monitor, pre toga u terminale, menjale se rezolucije i svašta ali je možda bitno što uvek gledam onako ... ležerno, ne naprežem se. Standardno ide priča da ekrani kvare vid, možda kao opravdanje da se što manje gleda u njih, naročito za većinu koja to i neće. Skoro sam razgovarao sa ženom čiji muž ima neku ozbilju optičku laboratoriju i kada sam joj rekao da vidim realno sitna slova na sto metra ili na 20cm, rekla je da mora da ispriča mužu. Ili monitor gledam sa 1,30m i čitam i sitnija slova (osim kada sam umoran ili malo pod maliganima) dok znam mnoge (vršnjake) koji ne vide ni belu mačku bez naočara. A ja nikada naočare nisam nosio, čak mi i za sunce ili skijanje smetaju.
[ Zlatni_bg @ 30.10.2022. 16:55 ] @
Ja sam sebi za NAS uzimao skoro jos WD Red Plus 4TB diskova, ukupno 4 komada za RAID. Po mom misljenju najbolji odnos cene, kvaliteta i kapaciteta. NE CUJU SE, bukvalno. otvarao sam NAS i jedva ih cujem tek kad naslonim uvo na njih. Mada, s obzirom da sam gore naveo da me zivciraju zvukovi :D u PC-jevima su samo SSD-ovi, kacim se lokalno na NAS na HDD-ove.

Cena je oko 13k po jednom disku od 4TB. Takodje, s obzirom da su NAS diskovi s Nasware 3.0 firmware-om, napravljeni su da rade 24/7. Ako ti treba 2TB, uzmi isti, samo uzmi 2TB :) Razlika 3TB i 4TB je bila oko hiljadu dinara i bilo je no-brainer uzeti ih.

Da ne reklamiram opet neku prodavnicu, pusti mi PP, poslacu ti gde sam ja uzeo.
[ calexx @ 30.10.2022. 17:34 ] @
Pitanje je bilo za dva SSD-a.
[ Zlatni_bg @ 30.10.2022. 18:29 ] @
Corav sam :)

SSD... zavisi od toga sta ce se nalaziti na njima, da li idu u RAID ili ne, ako idu, u koji... i da li su bitnije performanse ili novac :)

Samsung naravno i dalje po meni najbolja kupovina, samo NVMe 2TB dere kozu s ledja koliko kosta kod nas, ispod 35k mislim da ga neces naci. Ako ces da ih stavis u RAID, onda uzmi nesto jeftinije, bukvalno svejedno sta... WD Blue, Gigabyte...

Opet da kazem, ovaj drugi PC kad sam sklapao, u njega sam stavio standardan Samsung 980 NVMe PCIE3. Nema DRAM cache, ali je zato 500GB bilo cca 6000 RSD. To isto nije losa kupovina. Tera je oko 100EUR.
[ ademare @ 30.10.2022. 19:07 ] @
Za SSD je najlakse odabrati .

Ako imas novac onda Samsung .

Ako ti je to previse novca onda bilo sta , osim ovih izmisljenih brendova koji su Kinezi na kilo .

Od brendova je svejedno jer niko to ne pravi cipove ni GB ni WD ni Kingston .


Da li SSD 2,5 inca SATA ili m2 to je jedino pitanje .

To zavisi i od hladjenja . SSD Sata stoji gde i klasicni diskovi , m2 na ploci .

SSD je dobra grejalica pa bih ja uzeo jos uvek ove sto lice na diskove . Univerzalniji su za sada i ne greju maticnu.
[ calexx @ 31.10.2022. 18:50 ] @
Citat:
Zlatni_bg:Slikacu ti sutra, samo mi reci, sta zelis od programa da vidis? Neke code editore, programiranje, sajtove? Koliko moze da stane na 50/50 ako otvoris 2 prozora?
Prošetao malopre, obišao dve firme na Tehno i jednu na G i nigde nema uključeng monitora, uglavnom su mi rekli da to ne rade. U G su mi rekli da mogu da priključe ako izaberem neki da kupim ... to će svakako da rade ali prvo da odlučim.
Ne žurim.
[ TheSpiridon @ 31.10.2022. 19:41 ] @
Da li da brinem? Još malooooo :)


[ calexx @ 31.10.2022. 21:17 ] @
Imaš 60 giga slobodno, zašto bi brinuo? Pa ja maltene toliku particiju pravim za windows. ;) Moj windows 10 je na 70GB particiji. Sreća pa ne koristim taj windows nešto naročito a WinSxS me posebno nervira. Windows 11 je na 100GB i iskorišćen pola-pola.

Kako li si uspeo da napuniš 180GB??
[ SASA M. @ 01.11.2022. 02:52 ] @
Sto se tice monitora, uzeo sam pre par meseci kao ovaj, samo 24" (oko 220e placen).



Koliko sam mogao da vidim na testovima, monitori sa slicnim specifikacijama po kvalitetu slike su veoma slicni, cak i po obliku prednje strane monitora. Kao da su svi iz iste fabrike,a samo brend drugaciji. Na kraju sam suzio izbor na jedan lg model i ovaj. Prezadovoljan sam kvalitetom slike i trenutno mi je ovo za sve zivo najbolji ekran u koji gledam. Jeste da je vise namenjen za igranje, ali preko ovog vishe radim sve druge stvari (crtanje, web, filmovi, gledam eon preko njega pa tu zvucnici dobro dodju, itd.). Od VA panela sam odustao jer i dalje imaju prob. kada se brze skroluje tekst da se on prividno gubi.
Kao sto se vidi na ovom yt moze da se podesi kako se zeli, ne znam da li ima puno slicnih sa ovim mogucnostima podesavanja. Ugradjeni zvucnici su upotrebljivi, ali ne nesto posebno kvalitetni sto se zvuka tice. Zgodno ih je imati kad zatrebaju, a ne uticu na cenu. Komp je povezan preko display port-a sa maxx osvezavanjem i sRGB paletom gde mi se cini da je slika najkvalitetnija. Iako je joustick pozadi odlican, radije koristim neku njihovu aplikaciju za podesavanje slike ako zatreba.
Par mana koje sam uocio, kablic od napajanja je prekratak, pa ako je uticnica malo dalje, bice nezgodno da se prikljuci. U pocetku sam imao prob sa trzanjem slike dok na sajtu nije izasao zadnji drajver i od tada sve radi ok. Najveca mana je ako se to tako moze reci je ugradjna tehnologija za cuvanje ekrana koja vrlo malo (ali se primeti dok citas neki tekst npr) pomeri sliku za mozda milimetar. To se desi nekoliko puta u toku sat vremena, nekad ni jednom, nema pravila kako im algoritam radi. Na zalost za sada se ne moze iskljuciti. Na formima su spominjali da su neki raniji modeli imali tu mogucnost iskljucivanja, ovde je nema.
[ calexx @ 01.11.2022. 08:03 ] @
Sa tom veličinom ima više izbora ali sam nekako hteo da uzmem malo veći monitor. Filips mi nije u prvom izboru zbog lošeg iskustva koje drugar ima sa nekim starijim ~22" modelom, nikako se ne slaže sa linuxom. On ima krš komp na koji sam nekako uspeo da instaliram Kubuntu 12.04 (mislim da je ta verzija) i nema dobrih drajvera za njega, maksimum koji može da prikaže je 1024x768 (možda 1280x1024, svejedno) što još i deformiše sliku jer je monitor wide. Windows radi normalno sa fhd ali taj stari Kubuntu neće. Nije neki argument, sigurno na novom hardveru ne bi bilo problema ali ne volem da se igram.
A sada i ti imaš neke primedbe koje nisu baš sitne.

E da, juče mi je u G tip rekao da svakako gledam da bude IPS, možda je VA stvarno bolji za televizore. Kada sam kupio teve, čitao sam gomilu kritika IPS ekrana, kunu se ljudi u VA pa sam se malo troumio ali mislim da ću da se vratim na IPS.

Nevezano za temu, taj drugar koristi toliki krš da bolje od Kubuntu 12.04 ne može na njega, windows 7 se vuče pa je linux upotrebljiviji, njegova žena uzima stare laptopove koje ćerka praktično baca i jedva da rade ali zato oboje bez problema daju po par stotina evrića za novi mobilni na kome mogu da koriste fb i dele slike unuke, cveća, recepata ili bašte u vikendici. Kad kažem da za par stotina evra mogu da kupe ekstra polovnjake, samo kažu da im je i ovo dosta. Čak se drugar navikao i na deformisanu sliku, a žena mu da ti krš laptopovi nekad neće da se uključe, ništa im ne smeta.
[ TheSpiridon @ 01.11.2022. 11:57 ] @
Citat:
calexx:
Kako li si uspeo da napuniš 180GB??



Muzika, slike i mnogo programa...(samo muzike imam 50 GB)
[ calexx @ 01.11.2022. 12:17 ] @
Još od vremena kada su mogle da se naprave samo dve particije (tj samo jedna primarna i jedna extended) ili smo za toliko znali, odvajao sam jednu za OS a drugu za razne gluposti. Ako OS zabrlja, samo reinstaliram i ne razmišljam kako da sačuvam ostalo. Ako tebi nešto kvrcne, prvo moraš da nađeš gde da to prebaciš pa može da ispadne komplikovano.
[ TheSpiridon @ 01.11.2022. 12:29 ] @
Znam, ali me nervira jer nikad ne mogu da procenim koliko mi treba za jednu, koliko za drugu particiju i onda obično za podatke koristim obe. A to mi u glavi stvara zbrku. Srećom imam eksterni HDD od 500 GB koji uglavnom apdejtujem na svakih mesec dva.

Doduše i Windosi i ostali programi kao default koriste C za pohranjivanje podataka... znaš ono users-korisnik-itd... a glupo je da ne koristim to predefinisano. I sad mi mnogo programa po defaltu snima slike ili neke video projekte na c-<korisnik-itd... pa ne mogu da nadjem.
[ Zlatni_bg @ 01.11.2022. 17:31 ] @
Citat:
calexx:
Citat:
Zlatni_bg:Slikacu ti sutra, samo mi reci, sta zelis od programa da vidis? Neke code editore, programiranje, sajtove? Koliko moze da stane na 50/50 ako otvoris 2 prozora?
Prošetao malopre, obišao dve firme na Tehno i jednu na G i nigde nema uključeng monitora, uglavnom su mi rekli da to ne rade. U G su mi rekli da mogu da priključe ako izaberem neki da kupim ... to će svakako da rade ali prvo da odlučim.
Ne žurim.


Pa koji q su im onda izlozeni? :) Da gledas u plastiku?
[ calexx @ 01.11.2022. 17:57 ] @
To njih pitaj, mada bi za svaki monitor bio potreban komp a onda bi svako tražio da povežu svaki monitor na neku drugu konfiguraciju. Nekada su u audio priči povezivali nekoliko sistema sa nekoliko pari kutija preko raznih skretnica ili razdelnika, ko sada da nauči ove u radnjama da se i tako može.
Televizor uključiš i zakačiš mu antenu ili flešku i radi.

Šta da im radim, da su im uključeni, već bih rešio dilemu i pazario neki ovako čekam bolju priliku. I dalje ne žurim.
[ TheSpiridon @ 01.11.2022. 18:00 ] @
Možda je fora u tome, što bi se takvi uključeni monitori ređe prodavali. Jer niko neće po istoj ceni da kupi rashodovan monitor koji radi po ceo dan u izlogu :) Čudni su IT putevi, pogotovu što su IT-jevci uglavnom naivni i mlađani, napumpani informacijama i onda normalno... prodavac te gleda kao tele u šarena vrata :)
[ calexx @ 01.11.2022. 20:40 ] @
Ne znam odnos prodatih televizora i monitora, tipujem da se proda više televizora pa opet svuda upaljeni i vrti se svašta. Verovatno ima više razloga, ali su definitivno svi postali svaštari, prodaju od igle do lokomotive pa im je IT deo postao sporedan. :( Kad uđem u neki veliki market, ne mogu da nađem monitore od televizora, mobilnih telefona, šporeta, veš mašina, rešoa, grejalica i slične IT opreme. :(

Ja gledam sa metar plus, monitor je 23" i fhd. Ako se približim na pola od toga, to bi bilo isto kao da je monitor duple dijagonale ali i dalje ne vidim problem. Možda će ipak da bude dovoljno i fhd za 27" pa ako ne vidim neki primer, ostaće to kao plan. Nije mi svejedno da li dajem 20k ili 35k, treba misliti i na pivo i ostalu hranu.
[ whitie2004 @ 02.11.2022. 09:31 ] @
Citat:
TheSpiridon:
Možda je fora u tome, što bi se takvi uključeni monitori ređe prodavali.

Trebao svojevremeno da kupim sudo-masinu i momka u kolcentru pitam nesto. On to konkretno nije siguran i predlaze mi da odem do prodavnice i vidim. Kaze da u aplikaciji vidi da imaju takvu masinu u prodavnici ... I stvarno imaju! U kutiji sa celofanom i svim onim stiroporima. Prodavcu ne pada na pamet da raspakuje - 'Kome posle da prodam raspakovanu masinu ?' ...

Ali, ima i savet - 'Odma pored imate Tehnomaniju pa pogledajte kod njih ...' WTF Njihovi kupci ne prave probleme ... dobra neka raja :-)
[ calexx @ 02.11.2022. 10:17 ] @
Nekada su postojale trgovačke škole i trgovci bi znali sve o proizvodu koji prodaju kao i o ponašanju u samim prodavnicama. Od namene burgija i šrafova do tehničkih detalja komplikovanijih uređaja. Naravno da ne mogu da uključe recimo sve mašine za sudove ili veš da se vidi kako rade ali svakako moraju da ih imaju otvorene i izložene. Zato i postoje velike firme i firme koje nemaju ni robu ni normalne prodavnice ... zbog čega bi morali da imaju i niže cene. Jednom sam našao neku povoljnu cenu za mislim napajanje, otišao da radnje ... dva momka za stolovima i ništa više u lokalu, nemaju robu, kažu izaberite i stiže vam na adresu. Onda sam otišao u drugu, pogledao šta imaju u ponudi i kupio napajanje.

Danas u prodavnicama rade neki koji nisu našli posao u struci, od onih sa fakultetskim diplomama do sitnih prevaranata koji su nekada preprodavali voće i povrće na pijacama. Vrlo retko u IT prodavnicama nalazim one koji poznaju, mada ih ima ali su to češće priučeni i nabeđeni stručnjaci.

Ja zato i ne idem do prodavnice da nešto vidim, sigurnije mi je da se raspitam gde god mogu i saznam šta me zanima.

Sledeće pitanje, vidim da su popularni monitori sa boljim osvežavanjem. Da li za slične pare uzeti 27" sa 2560*1440 na 75Hz ili 1920*1080 na 165Hz? Razlika je i u odzivu, prvi ima 8mS a drugi 1mS. Šta je u svemu ovome važnije? U pitanju je IPS Dell relativno sličan model sa podešavanjem visine i pivot opcijom, mada to na ovom monitoru nisam nikada koristio. Ovde sam već podigao kriterijum za troškove ali nisam pogledao i ostale ponude, naišlo nekako serijski kod pregledavanja.
[ ademare @ 02.11.2022. 12:23 ] @
Preko 75 Hz su monitori za Igranje !

Jer ko ima mocnu graficku , postize u igrama vise od 75 frejmova !

Kada je igra brza od monitora nema sinhronizacije i javljaju se razne anomalije u slici igre. " Cepanje slike " i slicno .


Ali kako se ne igras ozbiljno to ti ne treba da ti dize cenu !
[ SASA M. @ 02.11.2022. 19:09 ] @
Ima uticaja kad gledas neki program kao sto je fudbal ili tenis, bilo sta sto se brzo krece. Nije najbitnija stavka, ali nije lose ni da je osvezavanje vece.

Meni nije odgovarao 27" 4k prvo zbog toga mi je prevelik tu gde sam planirao da stavim, inace bih uzeo 27 umesto 24 jer nije velika razlika u ceni, mozda nekoliko hiljada dinara. 4k mi ne odgovara jer mi je zakacen tv kao drugi monitor, i dok je bio stari monitor u rezoluciji 1650x1050 a tv na 1080p, kada se menja na prikaz na duplicate ili extended, poremete se ikone na destopu. Kad promenim tv na 4k ili sta god tad bude, menajacu i monitor da ih uskladim, ako bude ponovo pravilo probleme sa nesukladjenoscu u win. A o tome da bi onda trebala jaka graficka da podrzi sliku u 4k za igre ili video, da i ne spominjem.

Modele koje sam gleda da uzmem pored ovog koji sm uzeo su:
LG 24GN600 I 650 model kao prvi izbor za kupovinu
Gigabyte G24F
Samsung odyssey G3
itd.

Uglavnom sam gledao testove na YT, moj zakljucak da svi ovi imaju dobru sliku da ne kazem istu, manje-vise slicne performanse i dostupni su kod nas. Na nekim klipovima kazu koji je proizvodjac panela u monitoru pa se iz toga vidi da su kod vise proizvodjaca isti paneli. Ovi, da kazem manje poznati brendovi koji bi u pravilu treba da budu znatno jeftiniji, nisu toliko, takodje dolaze da tako kazem iz iste fabrike. Najverovatnije TCL koji pravi sopstvene modele koji se ovde kod nas prodaju, a pravi i ovaj moj filipes, jer im je filips prodao iznajmio ime i nemaju sopstvenu proizvidnju monitora, verovatno i ostalu konzumnu tehniku. Koliko zna ostali su samo na proizvodima / uslugama za zdravstvo.