[ Krstivoje48 @ 22.11.2021. 11:55 ] @
Pozdrav svima.imam masinu za pranje vesa Beko WBF 6005C,kada je ukljucim lampica za ukljuceno sija a nista se nedesava.Napominjem da je programator mehanicki.Skinuo sam kontakte sa bimetalne bravica vrata i ustanovio da zica za povratnu fazu ima napon a kada izmrim napon izmedju dolazne i povratne faze on je 0.moze li neko da mi pomogne da resim ovaj problem?Hvala
[ mjanjic @ 22.11.2021. 14:55 ] @
Može da bude svašta:
[*] bravica vrata (kažeš da si proverio)
[*] programator (okrećeš ga ručno dalje dok eventualno ne krene da pušta vodu u bubanj, ako se to dogodi, onda je programator, ako ne, najverovatnije nije do njega, mada ne mora da znači 100%)
[*] elektroventil (vrlo moguć kvar, izmeri napone na ventilu, moraćeš sam da zaključiš da li je on u pitanju ili ne, tj. programator može da pošalje odgovarajući napon, ali je ventil neispravan i ne pušta vodu; ako elektroventil dobija odgovarajući napon, znači da je do njega; inače, ja sam na staroj mašini menjao jednom)

To bi bilo za sada, ne pada mi na pamet još nešto drugo, možda neki osigurač... da li programator dobija napajanje? Lako je probnom lampom proveriti da li postoji napajanje na programatoru i da li ima napona na izlaznim izvodima (ka elektroventilu, motoru, itd.). Tu možeš proveriti i šta se dešava sa bravicom vrata, jer na vratima može da bude sve u redu, ali na programatoru da bude loš kontakt ili nešto drugo. Meni se na staroj mašini čak dogodilo da je neka buba ušla i napravila privremen delimičan kratak spoj, odnosno buba se istopila, ali se istopila i izolacija na susednim buksnama, pa sam to morao lepo da očistim i zamenim.

Ako je programator, još uvek ima majstora koji rade reparaciju ili ti jednostavno prodaju repariran, a za taj možeš da se dogovoriš (mogu da ti repariraju pa da imaš rezervni).
[ jolemisa @ 22.11.2021. 22:09 ] @
Mislim da bravica od vrata ne propusta napon.Probaj skini kontakte sa bravice pa ih spoj na kratko da vidis sta ce se desiti.Normalno kada ih sastavis izoliraj ih i posle ukljuci masinu.Moze se desiti da i nivostat pravi problem.
[ Krstivoje48 @ 23.11.2021. 14:46 ] @
Hvala prijatelji na dobronamernim savetima.Ja cackao svuda,skidao,premeravao,prevezivao i msina proradila.Kako i zasto ni meni nije jasno,nista novo nisam dodavao.Pozdrav svima
[ baresi @ 23.11.2021. 19:05 ] @
Na žalost, to je najgora situacija, kad nešto proradi a neznaš zašto. Obično se u više slučajeva, problem opet pojavi. Iskreno se nadam da kod tebe neće biti tako. To su najgori kvarovi i najteže se popravljaju.
[ Krstivoje48 @ 24.11.2021. 11:27 ] @
>