[ Borna Š @ 26.11.2021. 17:12 ] @
Pozdrav svima !

Molim pomoć :
Imam pivot tab iz koje moram dobiti podatke po određenim kriterijima. Znači, moram izračunati penale po računima na uz više kriterija. Pokušao sam, ali nisam uspio.
Na prilogu se vidi sve.
Hvala puno, unaprijed.
[ Jpeca @ 28.11.2021. 11:13 ] @
Ove iznose koje si naveo možeš dobiti ako u Pivot tabelu dodaš Calculated Field sa formulom
Code:
=IF('kašnjenje dostave u danima' > 20, 20*'Iznos rč','kašnjenje dostave u danima' *'Iznos rč' )


Nisam siguran da li je to što si želeo jer suma pojedinačnih stavki neće biti jednaka totalima u koloni Penali. Druga varijanta je da se ide po pojedinačnim stavkama i izračuna maximalan broj dana kašnjenja za određeni broj narudžbine
Code:
MAXIFS([kašnjenje dostave u danima], [narudžba], [@narudžba])


Onda to ubaciš u IF i dodaš kao dodatnu kolonu u izvornim podacima za pivot tabelu, pa je u pivot tabeli samo sumiraš. Vidi varijantu 2. Možda je preglednije da se izdvoji MaxKašnjenja kao posebna pomoćna kolona, pa da se ubaci u IF



[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 28.11.2021. u 12:41 GMT+1]
[ Borna Š @ 28.11.2021. 21:23 ] @
Jpeca, hvala lijepo.

Nisam, očito, bio sasvim jasan. Trebao sam za max broj dana , ali na ukupan iznos svih stvavki u narudžbi obračunati penale na način: 1. ako je broj dana manji od 20, onda na ukupni iznos/nar. se obračunava pripadajući-maxim.br.dana ( ali kao % )*ukupna vrijednost narudžbe. 2.) ako je br.dana > od 20, onda je ukupan iznos / nar * 20%.
Ali, bitno mi je da si me uputio na koji način to izračunam u pivotici. Izračunao sam, ali , samo na 1. poziciji u Pivotu, daje mi pogresan rezultat. Ne znam zašto? U att je vidljivo. Hvala puno na pomoći .
[ Jpeca @ 29.11.2021. 08:17 ] @
Ovako kako si opisao meni liči na var2 - da li si pogledao taj list u attachmentu prethodne poruke? Ideja te varijante je da se podaci pripreme pre nego što se ubace u pivot tabelu

Što se tiče tvog primera za izgleda da u Calculated field sabira pojedinačna kašnjenja umesto max.
[ Borna Š @ 29.11.2021. 08:43 ] @
OK, malo su čudna pravila koja se moraju primjeniti kod penalizacije (tako je zadala firma), tako da je malo teško to opisno objašnjavati. Ali, Calucalated Field mi daje to što tražim i to šta sam izračunao je prema zadanom pravilu , OSIM što mi na 1.poziciji u PIvotici daje pogrešan rezultat. Znači, muči me zašto je SAMO na 1.poziciji u POLJU 1-pogrešan rezultat? ZaštO dobijem 79,90 umjesto 56,40. (Radio sam kontrolu preko IF-a). Svi ostali rezultati ispod su OK.