[ SASA M. @ 04.12.2021. 20:21 ] @
Pozdrav svima,

Zanima me koji su propisi koje mogu da pogledam za dovodjenje kabla 230v (gradska mreza) do metalne kutije van objekta. Nedavno smo postavljali led displej koji se nalazi u metalnom kucistu koji ima otvore sa zadnje strane za hladjene i moze uci kisa, udariti grom itd. Sam displej nema prob. jer je namenjen za rad napolju i ima propisane zastite, ali zelim da proverim da li su momci povezali struju po propisima. Od proizvodjaca je dobijena samo teh. dokumentacija za mehaniku.

U toj metalnom kucistu gde se dispej nalazi postavljena je plasticna kutija koja ima ip65 zastitu u koju je kabl uveden i povezan unutra na uticnicu namenjenu za montazu na zid. Taj kabl je doveden podzemno, kroz rebrasto crevo ukopano u zemlju i uvuceno u to kuciste kroz metalni stub, a onda i u kutiju. Kuciste je povezano na uzemljenje od tog dovedenog kabla. Na uticnicu je uboden kabl od led panela koji ide iz te plasticne kutije u sam panel displeja.

Moje pitanje je da li takvo kuciste treba da bude dodatno uzemljeno? Ne znam da li npr grom moze da udari u nju jer je pored zgrada koja je od njega udaljena nekih 2-3m i visoka je par spratova, dok je metalno kuciste nekih 2-2.5m visoko i izdignuto je od zemlje nekih 50cm i da li je dodatno uzemljenje potrebno, ili ne. Takodje ne znam da li dozvoljeno da se stave utikaci u tu kutiju koja ima zastitu od vode, ili je trebalo da se poveze dovodni kabl sa kablom od displeja direktno u tzv. kablovskoj glavi koja treba da je zalivena? Ili je i ovo ok po propisima. Nacrtacu kasnije skicu da bih bio jasniji.