[ Ivek33 @ 05.12.2021. 15:54 ] @
Radi se o Xiaomi Redmi Note 9, Android 11.
Trenutno, jedna SIM1 kartica, instaliran Viber i Whatsapp.
U aplikaciji 'kontakti' nalazi se 5 tel. brojeva
Viber i Whatsapp imaju pristup svim kontaktima u "kontakti" aplikaciji (dakle oni vide tih 5 brojeva).

Postoji li mogućnost da se doda još jedna SIM kartica (sa starog klasičnog telefona) koja na sebi sadrži druge telefonske brojeve (10-tak brojeva u SIM kartici) ali tako da Viber i Whatsapp ne vide te brojeve i nemaju pristup tim brojevima koji se nalaze na SIM2.

Tako da korisnik može nazvati tih 10 brojeva, poslati SMS poruku na neki od njih kada izabereš SIM2 (isto tako primiti poziv i SMS poruku) ali da oni nemaju nikakvih poveznica sa Viber i Whatsapp.
Ja to laički vidim kao dva zasebna accounta na Windows OS (neovisna jedan o drugome i ne vide jadan drugome podatke)

Jednostavno, potrebno je zabraniti Viberu i Whatsapp da pristupaju i da vide telefonske brojeve na SIM2.

Cilj je zabraniti komunikaciju preko SIM2 putem Vibera i Whatsapp
Ima li tko iskustva da mi da upute kako to postaviti neovisnost dvije SIM ili neki link u kojem je to opisano?
[ oracle_kid @ 06.12.2021. 01:05 ] @
ne koristim više kartica na telefonu pa nisam siguran, ali mislim da OS ogranicava i dozvoljava prava pristupa na nivou aplikacije, u tvom slučaju Phone, ili Contacts, npr ne znam da li mozes da dozvolis samo kameru sa prednje ili zadnje strane
[ Ivek33 @ 07.12.2021. 07:30 ] @
@oracle_kid
Hvala ti na javljanju ali nije mi baš od pomoći.
Ipak čekam da se javi netko sa iskustvom.
LP
[ Impaler @ 07.12.2021. 16:49 ] @

Kada se stavi druga SIM kartica u mobitel, brojevi sa SIM kartice se kopiraju u Contacts
Nije moguće Whatsappu i Viberu u isto vrijeme zabraniti i dozvoliti pristup kontaktima.
SIM kartica nije isto što i korisnik.





[ Java Beograd @ 08.12.2021. 07:10 ] @
Imaš setovanje u Contacts: Display Preferences

Tu biraš iz koje "baze kontakata" će koristiti kontakti.

- Sim
- Telefon
- Google (moj favorit)
- i tako dalje.

Kad se to podesi, i kad neka app u telefonu zatraži od operativnog sistema "daj mi sve kontakte" (i kad dobije permission za to) onda OS pošalje kontakte koji su u difolt bazi.

Tako da:
- ako čuvaš kontakte "na telefonu", onda će, kad Viber zatraži kontakte, dobiti sve kontakte "iz telefona".
- ako čuvaš kontakte "na SIM1", onda će, kad Viber zatraži kontakte, dobiti sve kontakte "iz SIM 1". - I OVO JE ONO ŠTA TEBI TREBA

E, sad, naravno, niko više ne čuva kontakte na SIM jer su mogućnosti ćuvanja na SIM-u jako ograničene. Nema slika, nema emaila i tako dalje i tako dalje ...
Takođe, ako se ne varam, Viber ima svoju bazu kontakta, nezavisnu od telefona.

Dsiclaimer
Ja sam se ovim stvarima bavio pre nekoliko godina, mislim da je Android OS 8 bio aktuelan. Moguće je da se nešto promenilo.
[ Ivek33 @ 08.12.2021. 09:21 ] @
@Java Beograd
Hvala ti na odgovoru, ovo je već napredak.
Citat:
- ako čuvaš kontakte "na SIM1", onda će, kad Viber zatraži kontakte, dobiti sve kontakte "iz SIM 1". - I OVO JE ONO ŠTA TEBI TREBA
Trenutno vlasnica telefona koristi SIM1 i tu ima 5 tel. brojeva. Preko SIM1 komunicira putem Viber-a i Whatsapp-a
Na isti smartphone želi dodati i SIM2 ali bi htjela zabraniti Viber-u (a također i Whatsapp-u) da pristupi tim kontaktima na SIM2.
Citat:
E, sad, naravno, niko više ne čuva kontakte na SIM jer su mogućnosti ćuvanja na SIM-u jako ograničene. Nema slika, nema emaila i tako dalje i tako dalje ...
U ovom slučaju, i ne trebaju nikakve slike, emailovi i ostale mogućnosti. Dovoljno je da se sa SIM2 može nazvati određeni broj (koji se nalazi na njemu) i poslati SMS poruku a isto tako i primiti SMS kao i poziv.
Dakle, svi brojevi na SIM2 i dalje bi se koristili kao na klasičnom telefonu (sa tipkama).
Vlasnica telefona ne želi komunicirati putem Viber-a i Whatsapp-a sa brojevima na SIM2 (a želi imati samo jedan telefon sa 2 tel. broja, jer sada nosi dva sa sobom).
Citat:
Takođe, ako se ne varam, Viber ima svoju bazu kontakta, nezavisnu od telefona.
Ti spominješ samo Viber a što je sa Whatsapp?

BTW: Ne želim se upuštati prčkati po njenom smartphone, dok ne budem siguran da je nešto sigurno uraditi, jer ako joj premjestim SIM2 na smartphone i bude nešto što ona ne želi (ako Viber i Whatsapp vide te brojeve na SIM2 i pošalju svim kontaktima na njemu a i to da ona ima instalirane Viber i Whatsapp, tada sam ja "krivac", a to ne želim).
Vlasnica smartphone ne želi komunicirati s nikim preko Vibera i Whatsapp-a osim sa njenom obitelji a njihovi brojevi se nalaze na SIM1.
[ Java Beograd @ 08.12.2021. 09:33 ] @
Vidi, ovo su otrpilike smernice, ali mislim da konkretan "tačan" odgovor zavisi i od samog telefona.
Naime, upravo aplikacija za Kontakte je najčešće drugačija na svakom telefonu, pa hteo ili ne, moraćeš malo da "prčkaš" po telefonu.



[ Ivek33 @ 08.12.2021. 10:06 ] @
Citat:
Vidi, ovo su otrpilike smernice,
@Java Beograd, hvala ti na želji za pomoći.

Citat:
Kada se stavi druga SIM kartica u mobitel, brojevi sa SIM kartice se kopiraju u Contacts
@Impaler, ako je točno ovo što si napisao tada moram odustati od "prčkanja" po smartphone. Hvala

Morat ću naći načina da ovo negdje isprobam.
Ipak, i dalje ću čekati nekoga tko je ovo doista radio u zadnje vrijeme i ima iskustva.

btw: našao sam skoro isto pitanje ovdje, ali to je zastarila tema iz 2013 godine.
https://forums.tomsguide.com/t...dded-to-whatsapp-viber.320829/

[ djoka_l @ 08.12.2021. 10:54 ] @
Meni totalno nije jasno kakav je problem sa drugom SIM karticom i VIberom (Whatsapp ne koristim)
Viber aplikacija je vezana za JEDAN BROJ TELEFONA. To što ona ima kontakte na SIM2, nema nikakve veze.
Ona može preko Vibera da vidi brojeve telefona sa SIM2, ali oni koji su u SIM2 nemaju pojma da ona ima viber, ako ne znaju broj telefona SIM1 kartice (za koju je vezan Viber).
[ djoka_l @ 08.12.2021. 11:15 ] @
Zamisli da imaš dva email naloga, x i y u Outlook-u i jednu listu kontakata.
Nekima šalješ sa X, nekima sa Y. Kakve veze ima što su u istom imeniku, ako oni kojima šalješ sa Y nemaju pojma da imaš nalog X
Tebi na viber može da pošalje poruku ili da te pozove samo onaj ko ima tvoj broj vezan za Viber, ili slučajno "okrene" pogrešan broj.

Kada koristiš dual SIM, prilikom pozivanja ili slanja SMS moraš da izabereš koji SIM želiš da koristiš.
Ako imaš dual SIM, moraš da dubiš na trepavicama, da bi namestio drugu instancu Vibera koja je vezana na drugi SIM.
Zajednički imenik nema veze ni sa čim.
[ Java Beograd @ 08.12.2021. 11:19 ] @
Prijateljica zapravo "ne želi da vidi" kontakte u listi kontakata. To je problem.
[ Impaler @ 08.12.2021. 13:58 ] @
Može se ovako:

Teoretski treba ti druga Contact aplikacija, koja ne Shera kontakte s viberom.

Kratko googlanje pronalazi OpenContacts aplikaciju sa f-Droid repozitorija.


https://f-droid.org/en/package...ontacts.open.com.opencontacts/

1. Na mobitelu1 instaliraš opencontacts
2. Na mobitelu2 pročitaj tih 10 brojeva sa SIM2 kartice i zabilježi ih u aplikaciju OpenContacts na mobitelu1
3. Pobrisi sve kontakte s SIM2 kartice
4. Premjesti SIM 2 karticu u mobitel1

5. Ne odgovaram za nastalu stetu



[ Impaler @ 08.12.2021. 16:18 ] @
S druge strane može se:

1 zabranit Viberu I whatsapp da pristupaju kontaktima
2. Tih 5 obiteljskih brojeva ručno unijeti u viber i whatsapp

[ Ivek33 @ 09.12.2021. 08:31 ] @
Uh, dosta toga ima za razmatranje.
Hvala svima koji učestvuju u temi. Cijenim vašu želju da pomognete.

Ja ne koristim smartphone pa nemam nikakvih znanja oko toga.
Moje razumijevanje rada smartphone je slijedeće:

Smartphone (Android 11, MIUI 12.5.3.0, Redmi Note 9) aktiviran je SIM1 karticom. Instaliran je Viber i WhatsApp.
Dakle, Viber i Whatsapp su vezani za njen broj telefona koji je na SIM1 kao i Google account.
U 'contacts' se nalazi 5 brojeva koje Viber i Whatsapp vide.
Koliko sam ja upoznat ako dodaš neke brojeve u 'Contacts', Viber i Whatsapp će vidjeti te brojeve i odmah ih sinhronizirati u svoju bazu.
npr: Ako dodam tel. broj u 'contacts' koji ima serviser/majstor/vodoinstalater itd... bez njihovog znanja, Viber će im s vremenom prikazati da je njen broj također na Viberu (mislim da i whatsapp to isto radi).
Naravno ona ne želi da komunicira sa tim osobama preko Vibera/Whatsapp već samo da ih nazove po potrebi, pošalje poruku i slično. Ti brojevi majstora trenutno se nalaze na klasičnom telefonu s tipkama i direktno su spremljeni na SIM2.

Dakle, ona želi da taj SIM2 umetne u smartphone (tako da ne nosa dva mobitela sa sobom) ali da te brojeve ne vide Viber i Whatsapp tj. da ti majstori i ostale osobe znaju da ona ima Viber i Whatsapp.

E sada netko će reći, "blokiraj te brojeve na Viber-u i Whatsapp-u".
To joj je malo nezgodno jer se boji (a i ne želi) ) da netko vidi njen broj pa da vidi da ga je blokirala (nešto je načula a i prema mom saznanju iz tekstova na netu, korisnik Vibera ili Whatsapp-a, može vidjeti da li ga je netko blokirao).
Demanitrajte me ako nije tako.

Da bi možda još malo pojasnio evo primjera.
Ako ja imam običan telefon i broj vodoinstalatera "Marka", a vodoinstalater Marko ima smartphone i Viber/Whatsapp kao i moj broj (095-1234) u njegovim kontaktima pod mojim imenom. Trenutna komunikacija odvija se samo putem SMS poruka i direktnim tel. pozivima.

No kada ja taj moj broj (095-1234) prebacim na smartphone na kojem je instaliran Viber/Whatsapp, broj Marka će se pojaviti u Viber-u/Whatsapp-u (jer su instalirani i imaju pristup kontaktima). Isto tako i Marku će se pojaviti moj broj telefona (095-1234) jer on već ima moj broj (sa običnog telefona) upisan u njegov smartphone.
Jednom riječju, žena želi da svi ti brojevi sa SIM2 budu sakriveni od Vibera/Whatsapp-a, tako da oni ni neznaju da ona ima Viber/Whatsapp a da ih ne mora blokirati u dotičnim aplikacijama.

Dakle, ona ne želi koristiti Viber/Whatsapp na SIM2.

Citat:
djoka_I:ali oni koji su u SIM2 nemaju pojma da ona ima viber, ako ne znaju broj telefona SIM1 kartice (za koju je vezan Viber)
@djoka_I, možda si u pravu, ali ja to ne znam sa sigurnošću. Kao što sam gore naveo, ako Viber/Whatsapp vide te brojeve na SIM2 možda će ih implementirati u svoju bazu. Sorry ali nemam dovoljno znanja pa možda razmišljam pogrešno.
Citat:
djoka_I:Tebi na viber može da pošalje poruku ili da te pozove samo onaj ko ima tvoj broj vezan za Viber, ili slučajno "okrene" pogrešan broj.
@djoka_I, OK, nisam to znao pa možda to i jeste rješenje što se tiče Vibera, ali što sa Whatsapp?
Citat:
Java Beograd:Prijateljica zapravo "ne želi da vidi" kontakte u listi kontakata.
@Java Beograd, donekle si u pravu, ona želi vidjeti te brojeve na SIM2 (na neki način) ali samo kada želi pozvati nekoga ili poslati SMS.
Citat:
Impaler:Teoretski treba ti druga Contact aplikacija, koja ne Shera kontakte s viberom.
@Impaler, prenio sam joj ovaj tvoj savjet ali ona ne želi instalirati nikakve dodatne aplikacije? :(
Citat:
Impaler:
1 zabranit Viberu I whatsapp da pristupaju kontaktima
2. Tih 5 obiteljskih brojeva ručno unijeti u viber i whatsapp
Ovo je možda potencijalno rješenje.
Moram te pitati, da li ona mora obrisati sve trenutne kontakte na smartphone i ponovo dodati te kontakte u Viber i Whatsapp.
Hoće li joj se u tom slučaju obrisati svi dosadašnji razgovori koje je imala u Viber-u/Whatsapp-u, nakon što obriše kontakte (ništa nema sinhronizirano u 'cloud' a i ne želi).
Ili, mora obrisati sve razgovore, sve kontakte na smartphone, zabraniti Viber-u i Whatsapp-u, pristup kontaktima pa tek onda dodadti direktno tih 5 brojeva.
Tek nakon toga prebaciti SIM2 i ostalih 10-tak brojeva na njemu (koji će se pojaviti u 'contacts', ako će se dogoditi to da smartphone automatski kopira sve brojeve sa SIM u 'contacts' kao što si gore rekao.

Cijela poanta je da sve brojeve na SIM2 koristi kao na klasičnom telefonu s tipkama, samo pozivi i SMS (bez emaila, slika, vibera, whatsapp...) ali da svi kontakti na SIM2 ne vide da ona koristi Viber i Whatsapp a isto tako da ne mora blokirati nikoga.
(što da još kažem) žena ima svoje principe i ne odustaje od toga.

Dečki, ja ne znam kako još pojasniti, ako imate pitanja, odgovorit ću na njih u mojim mogućnostima.
btw: hvala svima još jednom na želji da pomognete. LP
[ Java Beograd @ 09.12.2021. 08:36 ] @
Citat:
Ivek33: Ja ne koristim smartphone pa nemam nikakvih znanja oko toga.


Ne koristiš "smartphone" ?! Pa šta koristiš?
I baš je od tebe "vlasnica telefona" tražila pomoć?

Jel ti to nas za]ebaš od samog početka?
[ SlobaBgd @ 09.12.2021. 10:04 ] @
Citat:
Java Beograd: Ne koristiš "smartphone" ?! Pa šta koristiš?

Običan (takozvani dumb) mobilni.
Da li si ti toliko odvojen od realnosti da ne znaš da ima ljudi koji, pazi sad - svojom voljom (dakle ne zbog nemaštine) nemaju mobilni telefon? Ili da ima ljudi kojima je običan (ne-smart) mobilni, sa mogućnošću poziva, SMS-a, kalkulatora, alarma, kalendara, notesa... sasvim dovoljan?
[ Java Beograd @ 09.12.2021. 11:01 ] @
Jesam, odvojen sam, jer, više godina unazad:

- nisam video / upoznao čoveka koji nema mobilni
- nisam video / upoznao čoveka koji ima ne-smart telefon

Posebna je priča, kako neki ne-smart i dalje radi, jer, na tim telefonima se redovno kvarila tastatura, crkavala baterija ... Gde se sad to popravlja, gde se sad kupuje baterija za, na primer Siemens C-60
[ Shadowed @ 09.12.2021. 11:05 ] @
Nema potrebe da traze bateriju za skoro 20god star telefon. Mala je sansa da ce i koristiti toliko star telefon. Ti telefoni novi kostaju oko 3000din i cak i ako se pokvari, mozes lako zameniti kompletan telefon a verovatno i bateriju mozes naci.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 09.12.2021. 11:21 ] @
Nemojmo skretati sa teme.
[ Java Beograd @ 09.12.2021. 11:31 ] @
Dobro, izvinjavam se.
Molim da se diskusija nastavi, prema pitanju pokretača teme ...
Ali opet mi nije jasno kako je baš njega pitala prijateljica za savet, kad on nesrećnik niti nema Viber / WhatApp na telefonu.
[ Ivek33 @ 09.12.2021. 21:14 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ne koristiš "smartphone" ?! Pa šta koristiš?
I baš je od tebe "vlasnica telefona" tražila pomoć?
Jel ti to nas za]ebaš od samog početka?
............
Ali opet mi nije jasno kako je baš njega pitala prijateljica za savet, kad on nesrećnik niti nema Viber / WhatApp na telefonu

@Java Beograd,
Ja sam osoba koja respektira tuđa mišljenja i razmišljanja. (100 ljudi 100 ćudi), pa tako poštujem i tvoje mišljenje.
Također, dobronamjerno savjetujem i tebi da ne gledaš na sve iz svoje perspektive, svaki čovjek ima vlastite prioritete u životu.

BTW: iskreno iznenađen sam ovom tvojom oštrom reakcijom. Vidim da imaš 8679 postova na ovom forumu. Ja te respektiram kao aktivnog i kvalitetnog člana foruma koji zasigurno daje vlastiti doprinos razvoju i kvaliteti ES foruma.
Ja imam manje od tebe, ali da si pogledao moj profil i nekoliko mojih postova, tada bi vjerojatno zaključio da nisam član foruma koji bi tek tako otvorio temu i nekoga "zaje****o".
Postavio sam pitanje, dobio neke savjete i zahvalio se svim članovima koji su se javili sa željom da pomognu a i tebi također zahvala.

Apsurdno je da ja tebi sada ovdje naširoko objašnjavam:

1. Zašto ja ne koristim smartphone i koji ja mobitel koristim, no da bi zadovoljio tvoju znatiželju, ukratko koristim 'Nokia 3310 (2017)' i meni dovoljno za moje potrebe.

2. Zašto je moja susjeda (starija gospođa) baš mene tražila za pomoć, to je nevažno i to zna samo ona.
Ja sam joj samo želio pomoći, kao što pomažem masi nepoznatih ljudi po raznoraznim forumima i zbog toga sam pokrenuo ovu temu.

3. Zašto ja ne koristim smartphone. Odgovor ti je dao @SlobaBgd u zadnjoj rečenici njegovog posta (pročitao mi je misli :)
(Isto tako ja sam mogao postaviti nekim članovima foruma ovdje, pitanje "Zašto ne koriste Whatsapp kada ga koriste milijuni ljudi?"), ali mislim da to nema smisla.

Da se ovo sve ne bi razvodnilo, s obzirom da je koliko vidim procedura dosta komplicirana (a to zaključujem pretraživanjem interneta i savjetima ovdje), odustajem od daljnje rasprave u ovoj temi.
Savjetovat ću susjedi da ode u neki servis i da se tamo izrazi svoju želju i zatraži savjet a i možebitno rješenje.

Ova tema je za mene završena i MOLIM moderatora da zaključa temu (ako nema nitko ništa protiv).
LP svim učesnicima i hvala još jednom na savjetima i želji da pomognu.

PS: Da ti odgovorim na zadnji dio citata,
Ne nisam ja nesretnik, dapače, ja se smatram sretnikom što nisam ovisan o smartphone-u. :)