[ zpmatija @ 25.12.2021. 22:47 ] @
pozdrav svima
ima li neko da zna dali mogu upariti dva trofazna brojila
a sve zbog montaze velikog ventilatora(snage 22kw)
limitatori su 25a
[ djura63 @ 26.12.2021. 11:33 ] @
Trebaju ti samo strujni transformatori
[ djura63 @ 26.12.2021. 11:40 ] @
struja je oko 25A mislim da brojilo podnosi toliko
[ djoka_l @ 26.12.2021. 12:02 ] @
Baš i ne razumem pitanje.
Pošto govoriš o osiguračima od 25A, pretpostavljam da je u pitanju standardna kućna instalacija, koja je dimenzionisana za 15kW maksimalno.

Naravno da ne možeš samoinicijativno da postavljaš drugo brojilo. Moraš da zahtevaš od Elektrodistribucije da ti odobre povećanje snage. Moguće je da će morati da se dovede i drugi kabl do kućne instalacije, drugo brojilo, ali to sve ako ima tehničkih uslova i ako ti odobri EDB.
[ test1234 @ 26.12.2021. 12:40 ] @
Samo brojilo može da podnese ozbiljnu struju, pogotovo ako je ono starije “Iskra”. Obično su deklarisani na 40-63 A. Merenje se vrši indirektno, preko mernog trafoa koji je ugradjen u svako brojilo a primar je motan od bakarne žice 6 mm^2. Uvek su problem limitatori i naravno energetska saglasnost koju poseduje svako “merno mesto”. Teorijski izvodljivo, praktično, jako skupo.
[ djoka_l @ 26.12.2021. 12:58 ] @
Postoje i "standardna" brojila koja dozvoljavaju struju od 80A. Naravno, brojilo postavlja EPS/EDB, posle dobijanja saglasnosti.
[ B3R1 @ 26.12.2021. 13:21 ] @
Bila je slicna tema ovde davno:

https://www.elitemadzone.org/t...-kW-Zamena-osiguraca-ormanu-sa

Covek je lepo objasnio proceduru sta i kako. Uzgred, ta prica je za stambene objekte, gde je 63A po fazi maksimum. Ovaj ventilator od 22kW mi vise izgleda kao industrijska masina nego kucna. Uslovi za industrijske objekte su drugaciji. A i cene.
[ zpmatija @ 26.12.2021. 13:38 ] @
zahvaljujem svima
da malo pojasnim.vec posedujem dva brojila,oba su novije generacije montirana u novom ormaru na banderi jedan je za kucu a drugi napaja vod za bunar.kad ukljucim ventilator od 22kw padnu mi limitatori.mislio sam da napravim strujni krug i da podelim potrosnju na dva brojila posto oba imaju limitatore po 25A
[ zpmatija @ 26.12.2021. 13:47 ] @
jos nesto
ventilator sluzi za susenje zitarica.u poljoprivrednom gazdinstvu
[ mjanjic @ 26.12.2021. 20:13 ] @
Ako je ventilator trofazni sa vezom u trougao (a pretpostavljam da jeste), ne bi trebalo da bude problem u nominalnom režimu, struja po fazi je 19.3A, međutim kod asinhronog motora je problem polazna struja (koja je 5-8 puta veća), tako da bi ti tu teško pomogla i oba brojila.

Možeš da primeniš "upuštač" koji pri pokretanju namotaje motora spaja u zvezdu (polazna struja je jednaka trećini vrednosti polazne struje kod sprege u trougao, ali je i obrtni moment jednak trećini obrtnog momenta kod sprege u zvezdu, što nije problem kod ventilatora).
Drugo rešenje je primena autotransformatora, a treće je da koristiš "meki upuštač" koji se bazira na komponentama energetske elektronike.

Ne znam kako se kreću cene, upuštača (ili preklopnika, kako ih neki zovu) zvezda-trougao imaš i na oglasima, ali nisu pogodni za sve primene, jer u nekim slučajevima u momentu prebacivanja iz zvezde u trougao takođe dolazi do strujnih udara, mada manjih nego pri direktnom uključenju sa vezom u trougao.
[ glackop @ 26.12.2021. 20:58 ] @
Ala ga iskomplikovaste umesto da coveku objasnite da li moze prosto da se upare RST i da se time snaga udvostruci?Teoretski ja mislim da moze ali u praksi nikada nisam probao.Taj motor ima 43A nazivnu struju i nikakvi preklopnici Y/D mu ne pomazu pogotovu sto se radi o ventilatoru ne znam kojeg tipa ali ne bitno jer mu opterecenje motora raste srazmerno povecavanjem obrtaja,tako da ni Soft starter na jednom brojilu ne bi zavrsio posao.
[ radicmx @ 27.12.2021. 05:06 ] @
Dali je uopste i dozvoljeno uparivanje brojila, pogotovo posto neznamo sta je ispred...
Pitanje je i koliko bih struje bile ravnomerno rasporedjene zbog nekih razlika u otporu...

Ako se smanji protok vazduha, smanjice se i struja koju vuce iz mreze ali opet ostaje problem pokretanje.
Morao bih proveriti koliko struje vuce motor pri duzem pokretanju sa frekventnim.

Ako mora smanjivati protok onda mu je bolje uzeti manji ventilator ili agregat za taj veci...
[ visatix @ 27.12.2021. 08:40 ] @
A ugradnja frekventnog regulatora? Skupo, ali rešenje sa kojim može i da reguliše broj obrtaja (u zavisnosti od količine žitarica).
[ zpmatija @ 27.12.2021. 17:50 ] @
svaka cast ljud
ventilatot je radialni diredtno na osovini motora a kuciste je 1000mm
probao sam i da zatvorim usis,opet ne ide .posle nekoliko minuta rada ponovo padaju limitatori
mene vise interesuje dali neko zna dali bi izdrzali limitatori ako povezem vodove sa oba strujomera tj dali ce se podeliti opterećenje
[ zpmatija @ 27.12.2021. 17:53 ] @
ps.ventilator ima fabricki ormar sa sklopkama za ukljucivanje zvezda trougao
[ glackop @ 27.12.2021. 21:26 ] @
Posto do sada nisi dobio adekvatno resenje jednostavno probaj nista se ne moze desiti brojilima a ni limitatorima,imas li bilo kakav unimer...stavi na naponsko merenje 500v i nadji iste faze sa oba kabla koja dolaze od brojila uparivanje je tako sto ti unimer nece pokazati napon izmedju dveju faza i tako redom dok ne napravis paralelni RST i probaj pa javi da li je uspelo,e sad ne znam da li nece spasti Fid zastite ako ih imas.A zakonski to nije ni za razmatranje jer mislim da to ne postoji u nekom pravilniku a uz to ova varijanta ne lici na nesto nelegalno.
[ zpmatija @ 27.12.2021. 21:50 ] @
hvala glackop
imam unimer pa cu probati.imam malo vise posla oko razvlacenja kabla ali mislim da ce biti bolje.sto se tice zakona nema problema jer nista ne pipam do broila.ne znam samo dali ce na brojilima biti podeljena potrosnja
[ glackop @ 27.12.2021. 23:47 ] @
Naravno da hoce ali ce zbir oba brojila na kraju biti prava potrosnja koju motor bude napravio,a on ce vuci sigurno oko 30 do 35A u radu.
[ test1234 @ 28.12.2021. 07:04 ] @
@zpmatija

Pogledaj “PP” privatne poruke.
[ zpmatija @ 02.01.2022. 18:08 ] @
hvala test1234
probacu i to
ventilator je na 100m od broila na binskoj susari