[ Zoran1980 @ 12.01.2022. 16:35 ] @
Momci,
kada isped sebe imate elektroniku koja ima najgoru noćnu moru za servisiranje, "malo radi, malo ne radi", kojim redosledom obično proveravate komponente? Uobičajeno koga god da sam pitao svi su na prvom mestu stavljali elektrolite. Da li se slažete sa tim? Da li su i druge elektro komponente podložne 'starenju' i mogućnosti da zbog toga naprave ovakve vidove problema?
[ mrki666 @ 12.01.2022. 18:40 ] @
Može i hladan lem. Proveri lemove, moraju da sijaju :)
[ macolakg @ 13.01.2022. 15:53 ] @
Teško da će elkos praviti problem malo radi - malo ne radi.
Kada su elkos u pitanju obično je: hladnije ne radi - toplije radi. Zagrevanjem konkretnog elko se često može napraviti dijagnoza.

Ti problemi, kao da je neki crvić unutra, koji radi, prekine, pa opet radi, najčešće potiču od: hladnih lemova(najčešća solucija), mikronske naprsline na pcb, poluprovodnika i keramičkih kondenzatora (drugi po učestalosti), izuzetno retko od otpornika, a imao sam i retka iskustva sa unutrašnjim lošim lemom unutar zalivenih transformatora.

Ti se problemi jako teško rešavaju, jer po Marfijevom zakonu - kad smo prisutni i kad merimo to se ne događa :-).

Najpre se treba pokušati sa termičkim šokom: nekim toplim izvorom (npr. duvaljkom) se zagreje "osumnjičena" zona do max 80-90C, potom naglo ohladi "led sprejem" (CO2 u spreju, -35C) ili recimo plinom za punjenje upaljača (pod strogim uslovom da u okolini nema varničenja niti temperatura preko 150C).
Potom sledi kuckanje i blago savijanje pcb, posmatranje u totalnom mraku. Potom prelemljavanje svega i svačega.
U najgorem slučaju kačenjem logera na ciljna mesta i očitavanjem rezultata po ponavljanju događaja, kod energetske elektronike možda i posmatranjem termalnom kamerom.

Neki takvi kvarovi se ne reše nikad ili bude neisplativ utrošak vremena i živaca, e onda, ko ume, napravi "implant", tj. surogat-zamenu za taj deo sklopa, ukolko je to izvodljivo...
[ Zoran1980 @ 13.01.2022. 20:21 ] @
Hvala na iscrpnoj sugestiji. Kod konkretnog slučaja, što sam izostavio da napomenem sasvim slučajno, u pitanju je upravo situacija da elektronika ne radi samo u slučaju kada se prvi put priključi na mrežu, odnosno u nekom momentu zakuca podizanje OS-a. Čim se uradi reset ona ispravno pokreće podizanje OS-a i sve radi ok. Ona ispravno radi i onda kada se resetuje, a da se pre toga ne skine sa mrežnog napajanja. Jedino za slučaj kada se skine sa mrežnog napajanja i onda se startuje desi se zakucavanje OS-a. U osnovi svega je neka vrsta računara sa nekim dodatnim pločama i posebnim softverima, ali je okosnica elektronike PC. Zbog toga sam najviše pomislio da je elektrolit, jer znam da oni 'vole' da se osuše, (jer ovde nema naduvenih) i da eventualno rade takve stvari. Ali svakako svaka sugestija je dobrodošla.
[ macolakg @ 13.01.2022. 21:36 ] @
Da. to miriše na elko.
[ Zoran1980 @ 20.01.2022. 13:47 ] @
I na kraju su bili u pitanju elkosi 😉
Problem rešen 🙂