[ zexxxx91 @ 14.01.2022. 21:45 ] @
Pozdrav svima, da li neko moze da mi kaze koliko trosi dehidrator voca i povrca koji se porodaje za domacinstvo u prodavnicama tehnike?
Mislim na finansijsku potrosnju da znam jel vredi uzeti dehidrator ili kupovati suvo voce.
Negde sam procitao da trosi struje kao rerna, e sad ne znam koliko rerna potrosi.
Ja bi ga koristio samo kad je niza tarifa, odnosno jeftina struja.

Edit: Evo sad nadjoh da je snaga 240-250W ali ne znam koliki je to finansijski trosak.
[ MajorFatal @ 15.01.2022. 01:12 ] @
Kao dve i po sijalice od 100 vati :)
[ SASA M. @ 15.01.2022. 12:56 ] @
Samo je pitanje koliko dugo radi vremenski i da li radi u kontinuitetu pa trosi tih 250w ili ima neku regulaciju?
[ zexxxx91 @ 15.01.2022. 14:43 ] @
Moze da se steluje vreme, cini mi se do 19 sati rada ali obicno se stavi da radi 5-6 sati pa ako voce i povrce koje se stavi nije dovoljno suvo ponovi se postupak.
Verovatno ne trosi stalno tih 240-250W jer moze da se steluje temperatura i verovatno potrosnja zavisi od visine temperature, obicno se stavlja da radi na 50-60 stepeni, a cini mi se da moze do 100 stepeni da se namesti.
[ RoRa @ 15.01.2022. 16:15 ] @
Malo je off topic ali radoznalima može pomoći. Svojevremeno je u jednoj laboratoriji Instituta za nuklearne nauke u Vinči ispitivana neuobičajena metoda sušenja šljiva.
Ako se sveže šljive potope u koncentrovan rastvor šećera (verovatno fruktoze) u vodi tada osmoza "tera" vodu iz šljiva u okolni rastvor. Drugim rečima priroda nastoji da izjednači koncentraciju šećera u šljivama i u okolnom rastvoru. Kao rezultat imamo suvlje šljive.
[ SASA M. @ 15.01.2022. 18:43 ] @
ok onda nekih ~200w po casu (0.2kw/h), puta tarifa niza ili visa u zavisnosti kada se ukljucije, danju ili nocu.
[ zexxxx91 @ 18.01.2022. 09:52 ] @
Hvala na odgovoru, ako sam dobro pronasao podatak o ceni struje, to bi bilo za 6 sati rada oko 65-70 dinara
S obzirom koliko voca i povrca moze da osusi potrosnja je skroz OK.
[ ctrl alt del @ 19.01.2022. 06:44 ] @
Nisam 100% siguran ali ako imaš neki od onih providnih plastičnih dehidratora za kućnu upotrebu, mislim da oni non stop koriste punu snagu grejača. Oni nisu izolovani pa da se zadana temperatura postigne i održava neko vreme, a sistem je "otvoren" i stalno se putem ventilatora obezbeđuje strujanje vazduha da bi se izbacila vlaga (na žalost usput se i sistem hladi). Slično fenu za kosu.

Uzgred kad hoću da proverim tačnu potrošnju nekog uređaja uključim ga preko pametne WiFi utičnice i očitam potrošnju preko aplikacije. Zgodna stvar.