[ sonus70 @ 05.03.2022. 20:43 ] @
Trenutno stanje je 5 računara i tri usb štampača. Na jednom od tih računara trči i računovodstveni program a koristi se kao i klijent za taj program. Na još tri računara rade radnice na tom računovodstvenom programu kucaju se fakture i štampaju, knjiženje, magacin, obračun pdv-a.. libra office i windows mejl klijent se još pored toga koriste.. Vlasnik ma pita šta bi mu trebalo da malo osavremeni sve to pošto su računari starosti od 4do 10 godina. Dobio je neku ponudu za samo server ,neki Dell power edge 340 ,, windows server 2022standard edition, 5-pack of Windows server 2019 remote desktop serv device ck (šta god to bilo) za nekih 390k dinara plus PDV.
Pita me šta mislim o ponudi a ja pojma nemam nit sam u tim vodama više. Ja sam sa mojim nevelikim znanjem " computer wizard" u njegovim očima. Meni se jednostavno činilo kao overkill uzimati powr edge server za nešto što sad trči na nekoj core2duo mašini i radi. Šta bi vi uradili u toj situaciji. Vezano i za hardver i softver. Nikad ništa u dogledno vreme neće biti potrebno da radi na tim mašinama ništa više od onog što sad radi.
[ markovm @ 05.03.2022. 21:21 ] @
Za pola para bi platio 3 konsultant dana, a ostalo bi upucao u neku cloud virtualizacionu platformu koristeci te stare masine za pristup.

Ako je firma iz Srbije, najbolje je da ulozi u neki hardware - ovde se uvek cenio hardware mnogo vise nego usluge kao i u svakoj drzavi treceg sveta :)

Poz,
Milenko.
[ bachi @ 06.03.2022. 17:26 ] @
Za takav setup je za server dovoljan novi računar sa nešto kvalitetnijom matičnom, oko 12k dinara, neko kvalitetnije napajanje da nije baš kinesko krš, može recimo LC Power od 600W, memorija 8, poželjno 16GB RAM-a i3 procesorom ili ryzen 3 (ako ima nešto više novca onda i5/ryzen 5), 2 hard diska ili ssda (preporuka Samsung EVO, jer je neuništiv) u raid1 konfiguraciji i klasičan Windows 10 OS, preporuka Pro, ali može i home. Za bekap sistema se koristi Veeam community koji je besplatna verzija i to je to, bekapove nek radi na externom hard disku ili nek zakupi cloud, recimo hetzner ima mega jeftin storage 1TB za 300 kinti mesečno, stvarno smešno... https://www.hetzner.com/storage/storage-box

Ukoliko je potreban i VPN pristup spolja, ili se kupi neki Mikrotik ruter od ~70€ ili se bez ikakve kupovine na gore navedeni server stavi OpenVPN server u TAP modu i VPN je rešen. :)


[Ovu poruku je menjao bachi dana 06.03.2022. u 18:46 GMT+1]
[ sonus70 @ 07.03.2022. 22:24 ] @
Citat:

Hvala bachi.
Otprilike se na to svodila i neka moja razmišljanja sa nekim prioritetima
1. raid obavezan
2. RAM min 16 a poželjno 32GB
3. Napajanje što kvalitetnije
4. 4-core procesor minimum.

To sam uveren da će da tera taj njegov program ko i daleko skuplja mašina. Najveća nepoznanica mi je koji windows uzeti pošto sad to radi na nekom win7 . Pretpostavljem da bi trebalo da fercera i na win10. Ako pazari win10 sme li da radi downgrade na win7?

Za bekap nema šanse da bude na claudu pošto net tamo malo radi malo jok. Externi HDD će biti sasvim dovoljan.

[ bachi @ 08.03.2022. 07:21 ] @
To da li će da radi na Windows 10 je najbolje da proveriš sa autorom tog programa.

Za downgrade, ovde u dokumentu ti je opisana putanja - https://download.microsoft.com...1f8f23e14/downgrade_rights.pdf

U suštini, moguće je.

Ono što nije moguće jeste da uopšte instaliraš Windows 7 na novom računaru. U tom slučaju bi morao da budžiš tipa da staviš Microsoft Hyper-V Server 2019 koji je besplatan, pa pod njim da podigneš Windows 7 virtualnu mašinu, pa onda u VM da instaliraš serverske komponente, ali sam 99% ubeđen da ta aplikacija ako radi pod Windows 7 radi i pod Windows 10.