[ EvilMax @ 15.03.2022. 20:41 ] @
Pozdrav narode...
Naleteo sam na jedan naizgled vrlo cudan problem...
Dobio sam od prijatelja skoro nov usisivac, Silence Force Cyclonic 4A...
Kaze covek da je odjednom poceo, na mesto gde treba da uvlaci vazduh, on ga izduvava...
Pomislih, covek prolupao ili su gremlini usli u usisivac...
Donesem ga ja kuci, ukljucim, stvarno duva vazduh....
Rasklopim ga, izvadim mu motor, stvarno vrti suprotno...
Usisivac nema nikakvu opciju za duvanje...
A kada radi, radi sasvim normalno, samo naopako...
Motor ima samo dve zice, koje, naravno kada zamenim, ne menja se smer obrtaja...
Nasao sam na netu informaciju da kada se zamene zice na cetkicama motora, menja se smer (kao na busilici sa promenom smera.....
Ali ovde nema nicega slicnog, niti mogu da otvorim motor jer je u limenom oklopu...
Moze li mi neko pojasniti o cemu se radi i kako je to moguce...
Pozdrav i hvala unapred...
[ veselinovic @ 16.03.2022. 05:55 ] @
Jedino razumno objasnjeje je da se nosac cetkica zarotirao.
E sad, ako motor ima ful snagu onda je rotacija bila za oko 180 stepeni - cudno da se zice koje idu na cetkice nisu pokidale.
Ako se zarotirao za manje stepeni motor radi, ali se grije i nma ful snagu.
[ radicmx @ 16.03.2022. 11:08 ] @
Kolega mi je pricao kada mu se na Puntu promenio smer ventilatora i motor mu se pregrejo.
Jedan autoelektricar se cudio pa zamenio plus i minus da vrti normalno, ali je opet posle nekog vremena promenio smer i tad je zamenio motoric.
I ja pretpostavljam da se kod njega rotirao ceo nosac cetkica, jer je nosac verovatno onaj plasticni i hoce da se istopi (stator je verovatno magnet ali mozda i oni mogu kad popucaju da se pomere...)

Kod njegovog motora usisivaca cetkice su na limenom oklopu, tesko bih se tu nesto rotiralo, ali opet zavisi kako izgledaju nosaci...
Neznam dali bih moglo kod nekog kratkog spoja na statoru takav problem da se desi.
Neki usisivaci imaju i prikljucak za crevo na izduvu isto, pa proveri prvo da nije neka glupost... Kod mene se i tesko razlikuju...
Sad sam gledao slike od tog usisivaca i tu nevidim prikljucak za izduv.. 4AAAA jeli to obican motor. u nekom videu ne izgleda kao obican univerzalni ali se i nevidi dobro.

[Ovu poruku je menjao radicmx dana 16.03.2022. u 12:24 GMT+1]
[ Java Beograd @ 16.03.2022. 11:27 ] @
Ventilator na Puntu radi na jednosmernu struju.
Konstrukcija i način rada naizmeničnih i istosmernih motora se znatno razlikuje.
[ radicmx @ 16.03.2022. 14:21 ] @
Univerzalni motor radi na AC i DC. Motoric usisivaca ili motor ves masine sa cetkicama rade i na AC i DC.
Jedina razlika je sto onaj od puntica verovatno ima magnete umesto namotaja na statoru.
[ Java Beograd @ 16.03.2022. 14:34 ] @
Zanimljiva tvrdnja.
Jesi li nekad probao da spojiš 220 V DC na, na primer, ventilator, fen, mikser, ili, eto, usisivač?

Ja ti garantujem da kosu nećeš osušiti, niti nešto umutiti, a još manje kuću možeš da usisaš.
[ radicmx @ 16.03.2022. 14:50 ] @
Jesam busilica, brusilica, motor ves masine.
Inace fen za kosu mala brzina ide preko diode, polutalasno ispravljanje...
[ veselinovic @ 16.03.2022. 15:52 ] @
Citat:
Java Beograd:
Zanimljiva tvrdnja.
Jesi li nekad probao da spojiš 220 V DC na, na primer, ventilator, fen, mikser, ili, eto, usisivač?

Ja ti garantujem da kosu nećeš osušiti, niti nešto umutiti, a još manje kuću možeš da usisaš.


Pored toga sto je zanimljiva tvrdnja je i tacna.
Mada na DC, je potreban mnogo manji napon nego na AC - struja treba zadrzati tu negdje.
Naravno to je zbog iduktiviteta statora koji ne utice mnogo na DC struju ( mada kroz stator i nije bas cisti DC nego neka testera ( pricam o struji ne o naponu)).

PS busilica se sasvim fino vrti na 50-tak VDC
[ EvilMax @ 17.03.2022. 22:50 ] @
Evo linka sa slikama motora, ne verujem da se moglo bilo šta na motoru zarotirati...Na jednoj se slici vidi metalni propeler i on se vrti suprotno skazaljci na satu...
https://photos.app.goo.gl/WuSWeEcLz2dPnZDZ7
[ radicmx @ 17.03.2022. 22:57 ] @
Ako sam dobro video, on i treba da se vrti suprotno kazaljci, gledajuci tu zadnju sliku.
[ Ulfsaar @ 17.03.2022. 23:42 ] @
Pogledaj da li konstrukcija dozvoljava da se motor montira kontra - možda se neko našalio...
[ Living Light @ 18.03.2022. 01:35 ] @
Citat:
Java Beograd:...kosu nećeš osušiti, niti nešto umutiti, a još manje kuću možeš da usisaš.

Sema obicnog fena za kosu:


Sema fena za kosu ROWENTA:


Sema fena za topli vazduh FЭ-2000:


Izvor:
https://chrome-effect.ru/bs/us...omalsya-fen-dlya-sushki-volos/
https://bs.naturalimage.net/3423-hair-dryer-repair.html
http://zakatayrukava.ru/stroit...go-fena-interskol-fe-2000.html
[ gti2 @ 18.03.2022. 06:10 ] @
Citat:
radicmx:
Ako sam dobro video, on i treba da se vrti suprotno kazaljci, gledajuci tu zadnju sliku.

Tako je, pod uslovom da se gleda sa strane turbine (kao što je na toj poslednjoj slici).
[ EvilMax @ 18.03.2022. 09:09 ] @
Citat:
radicmx:
Ako sam dobro video, on i treba da se vrti suprotno kazaljci, gledajuci tu zadnju sliku.

Iznad tog motora je zadnji izlaz iz usisivača, tu bi trebalo da izbacuje vazduh, a on ga tamo usisava i izbacuje ga na papuči za usisavanje....
[ EvilMax @ 18.03.2022. 09:18 ] @
Citat:
Ulfsaar:
Pogledaj da li konstrukcija dozvoljava da se motor montira kontra - možda se neko našalio...

To mi je bilo prvo što sam pogledao, jer ovde u nemačkoj je ljudima mrsko i da poprave nešto, a kamoli da se graju sa tako nečim...Ovde 99% ljudi ne zna ni šta je odvijač, a kamoli da otvori ovako "složeno" zatvoreni uredjaj (trebalo mi je izvesno vreme da skontam gde su sakrili šrafove)......
[ Living Light @ 18.03.2022. 10:07 ] @
Sve sve ali egzibicija i dalje ostaje.
-Kako je motor promenio smer od jednom?

da nije to možda uradio u radu na 10000 obrtaja?
To mora da je neki cirkuzant i zahhhgebant od motora.

Ili je i ovo još jedno FLEŠ pitanje, pa ko se uhvatio uhvatio se :)
[ Java Beograd @ 18.03.2022. 10:45 ] @
Postoji i sledeća, teoretska opcija: motor i dalje radi u smeru kakav je bio, ali je turbina okrenuta naopako. (ako je nekako moguće)

Ili nešto slično tome: dakle, da nije u pitanju smer obrtaja motora, nego su u pitanju prateći mehački delovi koji zapravo generišu i usmeravaju tok vazduha.
[ gilopile @ 18.03.2022. 10:49 ] @
Prosto nemoguce.
Pitanje, da li je normalno radio kod tebe ili si ga tako dobio?

Ovo sto pise java je najverovatnije moguce.
Kresni ga tako na sekund bez kucista i vidi da li na toj siroj strani gde je turbina uvlaci ili izbacuje vazduh.
Ako ga palis bez kucista, jednom nogom ga pritisni za patos i na kratko ukljuci, jer jako cima...
I da li taj vazduh koji izlazi gde je papucica bas jak ili se jedva oseti?
Moguce i da je debelo zastopan unutra u nekom delu.
[ Living Light @ 18.03.2022. 10:56 ] @
Postavljac pitanja je OVO rekao u prvom postu:
Citat:
EvilMax: Kaze covek da je odjednom poceo, na mesto gde treba da uvlaci vazduh, on ga izduvava...
Pomislih, covek prolupao ili su gremlini usli u usisivac...:-)
Donesem ga ja kuci, ukljucim, stvarno duva vazduh....

Očigledno mi nemamo sve informacije.
Neko je tu nešto prečutao.
Citat:
EvilMax: Pomislih, covek prolupao...

i mi cemo :)
ako ovako nastavi motor da menja smer.

Kad god koji dan svane, nikad ne znas da li ces da usisavas, ili da duvaš?
LOTO usisivač !

..ja bi osigurao klovn usisivač, na 10 godina,
za ne daj Bože, nikad se ne zna :)
[ Almir87 @ 19.03.2022. 00:25 ] @
Po svim dosad poznatim principima rada takvih motora je nemoguće,isto kad bi rekao od vode u flasi postala nafta.. snimi video i postavi na YouTube uzet ćeš keš..
[ Living Light @ 19.03.2022. 00:57 ] @
Almire , oci si mi otvorio.
Sutra dajem otkaz. Ma kakva lemilica i osciloskop.
Neću više "kugllagerujem" procesore, samo da naučim da "Jutjubiram".


I samo snimam YT video-e (videou, videoa, videoje)
ne znam kako se tačno kaže ali čuo sam da je to nešto jako dobro.
Od alata treba samo kamera i mikrofon.

Isto kao i majstori/experti za postavljanje laminata.
Treba samo testera i colštok.

...majstore, može pivo?
[ Living Light @ 19.03.2022. 01:07 ] @
Toliko sam se zamislio u YT sa 3.8Mil pregleda
da sam zaboravio:

-Smer okretanja rotora (tako kako se najduže okretao) može odredi i na osnovu
pojedenosti/utrošenosti/habanosti četkice sa čeone strane.

Ne možeš da ga voziš u rikverc, ima da varniči na četkicama više nego normalno.
Tačno se vidi da mu kontra smer ne odgovara.
Dok je motor nov svejedno je na koju stranu ga voziš.
Ali posle par godina četkicama ne prija da ih rotor struže i guta
ako se vrti u NE-Uobičajnom smeru.
[ EvilMax @ 19.03.2022. 21:57 ] @
Pozdrav prijatelji...
Pre svega da javno priznam da sam ja ispao idiot...Kao sto su mnogi i pretpostavljali za ovu pricu...
Taman sam krenuo da napravim maltene dokumentarac o ovom misterioznom motoru, potkrepljen videima, slikama i pojasnjenjima sve dok nisam krenuo da ga sklapam i propratim samu konstrukciju usisivaca, kada sam dosao do malopredjasnjeg bolnog saznanja :-) ...
Na koji sam ja ustvari nacin i dosao do pogresnog iliti prvobitnog saznanja...?
Ja sam uzeo usisivac, skinuo mu crevo za cev sa papucom za usisavanje i ukljucio ga...Medjutim, usisivac uvlaci vazduh kroz prednju rupu na usisivacu, zatim vazduh ulazi u posudu za usisano smece i kroz zaptivni - filter (koji u stvari fali) odlazi do motora, sa GORNJE strane i prolazi kroz motor i izduvava vazduh OPET sa prednje strane, ali vazduh izlazi iza posude za usisavanje i obilazi ga sa obe strane i konacno kada stavis ruku na rupu gde treba da usisava, imas osecaj da ne vuce nego samo duva vazduh...Posto mu fali filter sa dihtungom izmedju posude i motora, on uvlaci fals vazduh i zbog toga izbacuje veliku kolicinu vazduha napred, a jedva da uvlaci nesto vazduha isto napred ali na rupi, pa ti daje osecaj da duva, a ne da vuce vazduh...Ovo mi je i prvi susret sa usisivacem koji izduvava vazduh napred, a ne nazad...
Vec sam bio pomislio i da je greska pri izradi, majku mu usisivacku....:D
Naucio sam sada skoro sve o ovome usisivacu, vec mi je mrsko i da pisem tu rec :D
Hvala svima sto ste me lepo ubedjivali da je greska u stvari u mojoj mentalnoj projekciji i percepciji ovog usisivaca, a ne u samom usisivacu... (Y)
Izvinjavam se i zahvaljujem jos jednom....