[ B3R1 @ 24.03.2022. 20:43 ] @
Nedavno sam morao da instaliram novi bojler. Dosli majstori, instalirali ga, otisli, ostavili uputstvo. Gledam ja to uputstvo, a ono kaze: "samoučeći WiFi" ... "softver koji prilagodjava temperaturu grejanja navikama korisnika" ... i naravno, vrh vrhova - "software update" ... Alo, bre, to je bojler, grejac, termostat i voda, kakav, bre, softver, neko samouko cudo?

Nesto sam sumnjicav prema tim stvarima, pa je najcesce uvek prva stvar koju uradim "WiFi disable" na svim kucnim aparatima. A izgleda da i nije da nisam u pravu, jer to cudo ume ponekad i da zabaguje. Evo sta se desilo ljudima pre par dana:

https://www.logic.nl/ota-update-sends-aeg-microwaves-into-identitycrisis/

Kakva su vasa iskustva / misljenja o ovome?
[ baresi @ 24.03.2022. 22:00 ] @
Prošle godine sam kod prijatelja na njegovu želju, poskidao svu tu "pamet" na nekom Ariston bojleru i stavio običan termostat od Gorenja. Trebalo bušiti neke rupe na donjem poklopcu ali isplatilo se. Kupio je to njesra kao što mi je rekao, jer je četvrtastog oblika a kod njega malo kupatilo. Prijatelj zadovoljan, gdje god me sretne, moramo na pivo.
[ jovajovic100 @ 25.03.2022. 06:39 ] @
Sve to je u funkciji ogranicavanja slobode i povecanje kontrole plebsa .
Frizider ce znati sta jedes i nece hteti da ti hladi pihtije , a docice ti u
kucu sanitarna inspekcija jer ce te ves masina prijaviti da ne peres
dovoljno cesto gace .

Vec postoje aparati koji bez znanja vlasnika sami zovu majstora .
[ component @ 25.03.2022. 07:47 ] @
Ja sam za pametne uređaje. Šta je loše u tome da ti mašina za pranje veša ili sudova javi kad je završila? Ili ako postoji greška da ti se to prikaže na mobilnom sa sve detaljima.
Za sada mi smo oduševljeni robot usisivačem. Kupili smo još jedan za sprat. Nisam nešto paranoičan što na nekom serveru u Kini postoji detaljna mapa mojih soba sa sve nameštajem. Meni olakšava posao.
Skoro smo kupili smart TV. Nikada mi te opcije nisu trebale, ali za sada mi je koristan pošto je povezan na WiFI i mogu da pustim YouTube direktno na TV-u. Korisna mi je i opcija "OK Google" ponekad, mada ne baš puno.
Planiram da celu kuću sredim da bude "smart" ali bih to voleo da uradim sam uz pomoć Arduina i Rapsberry Pi.
Što se tiče bojera, imamo običan, ali planiram da ga malo opametim da se pali samo u jeftinoj tarifi a u skupoj samo ako je ispod minimalne temperature vode.
Prvo što ću automatizovati će biti svetla, roletne i otključavanje/zaključavanje vrata.
[ BuzzLightyear @ 25.03.2022. 08:27 ] @
Ja sam automatizovao pisanje poruka na EMZ.
[ Java Beograd @ 25.03.2022. 08:49 ] @
Sve je otišlo u q*ac kad su na rerne počeli da ugrađuju touch screen u boji. Jer, okrenuti prekidač na 200 oC bilo je truba.
[ component @ 25.03.2022. 09:34 ] @
Mi nemamo rernu sa touch screenom ali ima timer koji može da isključi rernu posle nekog vremena. Moja žena voli tu funciju. Podesi temperaturu i vreme pečenja i odemo sa decom u šetnju. Kad se vratimo čeka nas svež, gotov ručak. Kuvarice obično vole da gvirnu u rernu ukoliko treba da se isključi ranije ili da se produži vreme pečenja. Da je rerna stvarno pametna, mogla bi da detektuje sama da li da isključi malo ranije ili malo kasnije.
Pametne stvari olakšavaju život. Problem je što su takve stvari skuplje a i popravke su skuplje. Ali to je progres... postoje i jefini, obični kućni aparati. Nije baš da nas teraju da kupimo touch screen rerne.
[ dule_ns @ 25.03.2022. 10:05 ] @
Citat:
component:
Ja sam za pametne uređaje. Šta je loše u tome da ti mašina za pranje veša ili sudova javi kad je završila? Ili ako postoji greška da ti se to prikaže na mobilnom sa sve detaljima.
Za sada mi smo oduševljeni robot usisivačem. Kupili smo još jedan za sprat. Nisam nešto paranoičan što na nekom serveru u Kini postoji detaljna mapa mojih soba sa sve nameštajem. Meni olakšava posao.
Skoro smo kupili smart TV. Nikada mi te opcije nisu trebale, ali za sada mi je koristan pošto je povezan na WiFI i mogu da pustim YouTube direktno na TV-u. Korisna mi je i opcija "OK Google" ponekad, mada ne baš puno.
Planiram da celu kuću sredim da bude "smart" ali bih to voleo da uradim sam uz pomoć Arduina i Rapsberry Pi.
Što se tiče bojera, imamo običan, ali planiram da ga malo opametim da se pali samo u jeftinoj tarifi a u skupoj samo ako je ispod minimalne temperature vode.
Prvo što ću automatizovati će biti svetla, roletne i otključavanje/zaključavanje vrata.

I google je u pocetku bio alatka za pretrazivanje weba, pa je prerastao u alatku za reklamiranje. Ovim tempom, za desetak godina ko ne bude hteo da se reklamira kod njih ce jedva opstati na trzistu. A banka nece hteti da ti da kredit ako nisi aktivan na drustvenim mrezama.
[ SlobaBgd @ 25.03.2022. 10:06 ] @
Ja se ne bih usudio da odem u šetnju dok mi šporet radi. Isto tako i za veš mašinu - dešava se da iz nekog razloga izlivno crevo spadne sa kade/wc šolje, da procuri na zidnom ventilu odakle se puni mašina vodom... Sve su to kvarovi koje ne može da reši/signalizira smart aparat.

Inače mehanički tajmeri na šporetima postoje, koliko ja znam, još od 50-tih godina prošlog veka. Uglavnom javljaju zvukom da je isteklo zadato vreme.

Ja uvek dajem prednost pouzdanosti i jednostavnom održavanju nad gomilom funkcija i lampicama i zvoncima. Ionako kada prođe hype, svaki aparat se koristi u svojoj osnovnoj nameni, bez specijalnih operacija.
[ Impaler @ 25.03.2022. 10:27 ] @
Ne nervira me pametna kuca, ako je pametno napravljena tako da treca strana nema pristup.
bilo oglasivaci ili hakeri.

I sve dok pametni uredaji imaju off sklopku.

Ali sumnjam da to uopce postoji.

Od pametne kuce zelim :
- imati kontrolu nad kucom sa centralnog mjesta.
- mogucnost fallback na manualni nacin rada.
- Ne zelim da drugi imaju kontrolu, npr google ili cak i proizvodaci

, ako to postoji super. Kupujem

[Ovu poruku je menjao Impaler dana 25.03.2022. u 11:49 GMT+1]
[ component @ 25.03.2022. 10:34 ] @
Postoji i pametni senzori za detektovanje vode koji mogu da spreče poplavu u kući ako ispadne neko crevo. Još nisam došao do toga ali je u planu. Drugar ima već godinama i spasilo ga je jednom. Radi tako što pošalje signal automatskom ventilu (koji je obično glavni ventil, npr. u šahti) i zavrne svu vodu u kući. Senzori se drži na podu kupatila, kuhinje i bilo gde gde misliš da može da dođe do curenja vode.

Što se tiče rerne i mehaničkih tajmera, može i tako. Ali mislim da su elektronski precizniji i fleksibilniji. I ne radi tako što samo javi zvukom da je isteklo vreme, nego tajmer skroz isključi rernu. Isto kao da si to rukom uradio.

Što se tiče Googla odavno niko ne može da im se približi što se tiče reklamiranja. Na kompjuteru imam ekstenziju koja blokora reklame na YouTube-u, ali na smart TV-u toga nema. TV ima originalnu Google YouTube aplikaciju. Dođe mi da platim YouTube premium samo zbog TV-a. Inače, Google već sve zna o meni. I gde živim i koliko godina imam i koliko dece, i gde se krećem i gde radim, kako izgledam, koliko sam visok, koliko sam težak, od čega bolujem... I baš me briga što znaju. I ovako to samo algoritam zna i koristi. A više volim da mi preporuči video ili sajt koji su u sferi mog interesovanja nego da mi reklamira zadrugu i slične gluposti. Ciljana reklama je nešto najbolje (ili da kažem najmanje zlo) što je došlo iz sveta reklamiranja.
[ bakara @ 25.03.2022. 11:10 ] @
Greske se dogadjaju, ali to je vise izuzetak nego pravilo da se ispravan uredjaj pokvari tokom azuriranja.

U sustini kada nesto radi nema potrebe to dirati.

Sto se tice pametne kuce ja to podrzavam, samo nije to toliko pametno koliko vecina ljudi misli.

Bojler ili ves masina, sporet sa wifi su daleko od smart svari.

vecina stvari se svodi na jednostavnu automatizaciju nekih radnji, tipa udjes u sobu upali se svetlo ili bojler se sam ukljuci u jeftinoj tarifi.

Po meni te automatske radnje nisu smart home i ako se tako vode.

ja vise cenim asistente i govorne komande, pa da se radnja izvrsi onda kada mu ja kazem.

Znaci nema potrebe da pali gasi svetlo kada god udjem nego samo kada mu ja naredim, ili da ima dobar algoritam pa da sam zakljuci sta treba da uradi i da uci buduce radnje.

Takvi uredjaji su jako retki, a bice ih posto prepoznavanje govora sve vise napreduje.
[ scoolptor @ 08.04.2022. 18:26 ] @
Kek


[ pisac @ 25.04.2022. 00:03 ] @
Citat:
component:
Inače, Google već sve zna o meni. I gde živim i koliko godina imam i koliko dece, i gde se krećem i gde radim, kako izgledam, koliko sam visok, koliko sam težak, od čega bolujem... I baš me briga što znaju. I ovako to samo algoritam zna i koristi. A više volim da mi preporuči video ili sajt koji su u sferi mog interesovanja nego da mi reklamira zadrugu i slične gluposti. Ciljana reklama je nešto najbolje (ili da kažem najmanje zlo) što je došlo iz sveta reklamiranja.


Nije problem google, on će ti na osnovu toga što zna nabiti u glavu da kupiš proizvod koji ti ne treba i to je to.

Problem je što sve to o tebi zna i CIA, a ona će ti na osnovu toga što zna nabiti u glavu da glasaš za onoga koji će upropastiti i tebe i državu.

Recimo, Ukrajina je jedna od uspešnih CIA operaija, jer su dovoljno znali o ljudima u Ukrajini tako da su mogli da izazovu podele i rat. Naravno da Ukrajinci ne žele rat, oni žele ciljane reklame i proizvode koji im ne trebaju ali oni misle da im trebaju. No, eto, kada o tebi znaju dovoljno onda će te iskoristiti za sve ono što njima odgovara, a to se nikako ne ograničava samo na uzimanje tvojih para već možda i na tvoju državu i tvoj život.
[ pisac @ 25.04.2022. 00:16 ] @
A što se pametnih kuća tiče... ili pametnih uređaja, stvar je postala apsurdna jer te pametne uređaje izgleda prave prilično glupi ljudi.

Na šporetu imam sat koji ne znam da programiram, odnosno programiranje je toliko mučno i komplikovano da ga obično mesecima pustim da pokazuje pogrešno vreme nakon nestanka struje jer nemam živaca da se bakćem sa glupostima.

Na njemu postoji mogućnost i da se isprogramira da pišti ili gasi rernu posle nekog vremena. Naravno, i to je toliko komplikovano da to niko ne radi. Dakle, ni ja koji se bavim kompjuterima više od 30 godina, ni deca, žena, niko.

To sam probao i bilo je uspešno (nakon 7-8 uenuspešnih pokušaja), i sa time sam tada i završio. Toliko je komplikovano da sam već sutra zaboravio kako se namešta, i nemam nameru da se vraćam na to.

Za mene je najbolja automatizacija ono staro okretno zvono na šporetima: Nategneš na 30 minuta, i nakon 30 minuta zvoni. Nikakva filozofija, brzo i praktično. To je jedina automatizacija koja ima nekog smisla: jednostavna i efikasna.

Ove debilne gluposti sa "programiranjem" običnog tajmera na šporetu, nadam se da će projektante tih debilizama sačekati takvi šporeti u paklu da ih programiraju do večnosti.
[ B3R1 @ 25.04.2022. 10:35 ] @
[quote][u
Citat:
pisac: Nije problem google, on će ti na osnovu toga što zna nabiti u glavu da kupiš proizvod koji ti ne treba i to je to.
Problem je što sve to o tebi zna i CIA, a ona će ti na osnovu toga što zna nabiti u glavu da glasaš za onoga koji će upropastiti i tebe i državu.

Gresis! Korporacije i banke su i do sada bile vece zlo od obavestajno-bezbednosnih sluzbi, ali FAANG su trenutno onaj siljati vrh piramide globalnog zla. Jer za razliku od banaka i sluzbi FAANG su u stanju da prate i prikupljaju mnogo vise podataka od bilo koje drzavne sluzbe ovog sveta ... i mnoge podatke vise i ne dele s njima. Te korporacije sada poseduju drzave, placaju lidere, drze infrastrukturu u mnogim zemljama ... samim tim imaju i pristup svemu sto se u tim zemljama zbiva. Lengli postaje druga liga u toj prici.

Uz to, njihovi algoritmi koij filtriraju koje ce informacije biti prikazane kome od tvojih prijatelja/pratilaca uticu direktno na formiranje javnog mnenja. I to vise nije ni zarad nekih ideala, vec zarad sopstvenog profita. Pri tome ne ciljaju u tome vise ni tebe, ti im nisi zanimljiv. Ciljaju tvoju decu. I unuke. Jer dete sada ne ume vise rukom ni da napise sva slova, a vec zna da maze prstima po svom telefonu. Ma cuj, slova ... sada i bebe imaju telefone! I pogledaj samo sta ti rade deca. Srasle su im ruke s telefonima! Pitas cerku zasto je obula te ruzne vojnicke cizme od kakvih si ti u JNA imao zuljeve, ona ti odgovara da je to zena nekog fudbalera obula to isto, pa moraju "svi" (uh, sto mrzim tu rec)... i trpi te zuljeve, jer je fudbalerka-influenserka tako rekla ... pa onda vidis sina da se poliva ledenom vodom, pitas ga zasto, on kaze: pa eto, "svi" na Tiktoku to rade. A ako se prisetis istorije, tako su i tokom istorije spaljivali neke knjige, proganjali pisce, umetnike, pripadnike drugih vera i nacija ... jer su to radili "svi". Sada samo uradi ekstrapolaciju u glavi ... i shvatices ... "svi" to rade, pa moramo i "mi" ... SVI ... MI ... SVI ... MI ...

I naravno - ko nece da bude "svi", taj nije "mi", a ko nije "mi", taj je protiv nas. Pa taj mentalitet se primecuje i ovde na ovom forumu. Pogotovo na ovoj temi o Ukrajini. A bilo je toga i na temi o kovidu i vakcinama. Sve to isprani mozgovi.
Citat:
Za mene je najbolja automatizacija ono staro okretno zvono na šporetima: Nategneš na 30 minuta, i nakon 30 minuta zvoni. Nikakva filozofija, brzo i praktično. To je jedina automatizacija koja ima nekog smisla: jednostavna i efikasna.

DAAAAAA! Tako je! Isti slucaj i sa mnom. Imao sam u kuhinji neku staru grejnu plocu Zanussi. Znam, krs kvalitet, ali je radila ono za sta je bila namenjena. Imala je obrtne preklopnike. I malu De Longhi rernicu, takodje s mehanickim tajmerom i zvonom - bas to kako si opisao. Prosle godine dosla kuhinja na red da se renovira, nakon 20 godina. I tu mi uvalise ta digitalna cuda. Grejna ploca ima neke touch-switches, kada je brisem nakon kuvanja cesto se ringle same ukljuce kada krpa prodje preko tih prekidaca ... a i rerna slicna, jedva sam je savladao.
[ gilopile @ 25.04.2022. 11:28 ] @
Eee moji gospon Pisac i Beri, cenim da su te rerne male mace u odnosu na ovo:

https://ultraterm.rs/proizvod/...therm-q7-rf-digitalni-bezicni/

Komsija me zvao da mu namestim termostat za gasno grejanje da mu po danu bude 23C, a uvece od 10 do 8 ujutru 18C.
Rekoh, ma sredicemo.
Uzeo spravu u ruke i zaprepastio sam se koliko je to cudo komplikovano da to nije normalno.
300 nekih kombinacija sa dugmicima, pa zadrska 2 sekunde dugme druga opcija i sl.

Citao upustvo, a ono jos gore, samo se jos vise zbunio, nista konkretno ne pise, sve neke nebuloze.
3 sata sam se akao i nista :D
Prilicno sam dobar kod podesavanja kojecega, al ovo ne vidoh. :D
Zamisljam kako li tek onda taj covek to da podesi koji nije bas u tim vodama oko tih digitalnih sprava....lol

Isto imam neku malu rernu. 3 dumeta i cao. Jedna za odabir gornji/donji/oba grejaca, drugi temperatura i 3. onaj mehanicki tajmer, okrenes na 45 min i on odvrti i ugasi rernu.
Super sto nema blutut, ekran, wifi i ne podrzava android aplikacije na daljinsko ukljucivanje :D
Povraca mi se od te kineske digitalije sto trpaju u sve i svasta.
[ bakara @ 25.04.2022. 15:30 ] @
@gile

uh jeste taj termostat zaguljen za programiranje, imam i ja isti, ali daleko je to od smart uredjaja.

ja sam ga "resio" sa onim hold dugmetom pa stalno drzim istu temperaturu i rucno pomeram
[ B3R1 @ 25.04.2022. 15:51 ] @
Citat:
gilopile:
Komsija me zvao da mu namestim termostat za gasno grejanje da mu po danu bude 23C, a uvece od 10 do 8 ujutru 18C.

Gde me nadje ... imao sam to cudeso u stanu u NL u kome sam ziveo pre 20 godina. Neki Honeywell termostat, kada sam ga prvi put ugledao, secam se kako sam razmisljao u stilu: eee, Honeywell ... nekada bio sampion mainframe-ova koji su pokretali citave banke, sada valja termostate. Sta ti je zivot ... I da - identicna prica. Jedino mi se cini da nije bio tako slozen. Mozda zato sto je ipak bio Honeywell, a ne Brus Li & Drug Xi corp.

Slicna prica i sa sudo-masinom u kuhinji. Prethodna mi je bila Bosch, ali dosta glomazna, nije se uklapala u novi koncept kuhinje. S tugom sam je prodao. Imala je samo 4 dugmeta - start, stop, skraceni program i neki preklopnik za podesavanje tvrdoce/mekoce vode, koji se ionako radi samo jednom i zaboravis ga. A makina je zaista bila takva - radila je kao zmaj, valjda me je samo jednom zeznula i napravila rusvaj ... ali sam shvatio da nisam dobro zatvorio vratanca na filteru dole, pa se djubre razletelo za vreme pranja. Znaci - moja greska. Ova nova Simensova ima WiFi / BlueTooth, app za podesavanje tvrdoce vode i neke silne programe ... treba mi 5 dugmadi uvek da pritisnem da bi pocela s pranjem, dok je ona stara, Bosova, zahtevala samo start dugmence ... i gornju policu sudova ne pere kako valja na skracenom programu. A onaj "srednji" traje 2.5 sata, dok je Boserica to radila sve za sat - sat i po. Ma zdravo ...

A da, te ugradjene fiksne kuhinje sa integrisanim elementima (kako god li se to zove u srpskom zargonu) su posebna muka. Jeste, lepo izgledaju, slazem se. Ma, sto bi rekli - "instagrammable kitchens" (videh danas tu rec, smejao sam se do suza). Instagrammable! :-)

Ali cik da treba da negde intervenises zbog neceg - ako ni zbog cega drugog, da iskljucis neki od elemenata iz struje, zakrpis cev, pokupis vodu - nema sanse. Em sto moram da ulozim neki natcovecanski napor da se savijem i dohvatim mesto gde je problem, nego sto usput moram da vadim sve te elemente, a ako ne znam tacno kako je kuhinja sastavljena, pa da skidam elemente tacno odredjenim redosledom - nema sanse da svemu tome pridjem. Najgore je kada se uselis u neki novi stan, nasledis od starog vlasnika kuhinju, a onda dodje maler ... i koga da pojuris za savet/uputstvo gde da pocnes? Osim da sve razbucas ... P.S. Ni majstori se tu cesto ne snalaze, narocito ovi novopeceni ...

Ali bitno je da su "instagrammable"... i "tiktokkable" ...
[ bakara @ 25.04.2022. 20:13 ] @
Ja sam se bar kuhinja namontirao i to tih ugradbenih instagrammable kako kazes...

Kad znas kako nije tesko.

Ti ugradni elementi moze svaki zasebno da se izvuce i demontira jer je zapravo nezavisan.

takodje ploca i rerna "ugradni" su najcesce takodje nezavisni, pa kad nesto rikne izvadis samu rernu ili plocu, i zamenis ili popravis.
[ BluesRocker @ 25.04.2022. 20:42 ] @
Citat:
B3R1:
DAAAAAA! Tako je! Isti slucaj i sa mnom. Imao sam u kuhinji neku staru grejnu plocu Zanussi. Znam, krs kvalitet, ali je radila ono za sta je bila namenjena. Imala je obrtne preklopnike. I malu De Longhi rernicu, takodje s mehanickim tajmerom i zvonom - bas to kako si opisao. Prosle godine dosla kuhinja na red da se renovira, nakon 20 godina. I tu mi uvalise ta digitalna cuda. Grejna ploca ima neke touch-switches, kada je brisem nakon kuvanja cesto se ringle same ukljuce kada krpa prodje preko tih prekidaca ... a i rerna slicna, jedva sam je savladao.

Ja sam u jednoj firmi imao ugradnu ploču, da bi skuvao kafu morao sam ne znam koliko puta da pritisnem prstom nacrtano dugme. Ludilo onog ko je smislio. Kad sam kupovao sebi ugradnu ploču, dolazila je u obzir samo ona sa standardnim prekidačem kao kod klasičnog šporeta.
[ gilopile @ 26.04.2022. 09:39 ] @
Sve te novotarije sa dugmicima ce da se prodaju neko odredjeno vreme, a posle ce vratiti dobre, stare i pouzdane prekidace koji ce se prodavati kao fora retro fazon, pa ce automatski iz demode preci u mode i opet biti skuplji od digitalnih

Sta moze biti pouzdanije od jednog kvalitetnog prekidaca kojeg su izmislili pre 300 godina?
Razumem kada se radi o uredjajima koji su minijatura, al na sporetu skroz bespotrebno.

Vidje ovu kako je dobra:

https://www.voxelectronics.com...e/44-ugradna-ploca-ebx-400-eix
Tri prekidaca, jedan termostat za ekspres plocu i jedna signal lampica i cao dovidjenja.
Ako i rikne prekidac, zamenis ga sam za 500 din ili ako rikne ploca 1000 din.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 26.04.2022. u 10:50 GMT+1]
[ bakara @ 26.04.2022. 10:43 ] @
Sumnjam da ce se vratiti na mehanicke prekidace.

skuplje je fabrici napraviti visestruki mehanicki preklopnik koji treba rucno sklapati nego nastancati malu plocicu elektronike i staviti 4 relea.

cak ne moraju ni plasticne dugmice da prave.

pa samo te 4 kurble su zadnji put kostale 1000 dinara na buvljaku, mala privreda.

Ne rade oni to zato sto je tu nesto pametnije nego zato sto im je to jeftinije i povecava njihovu zaradu.

komplikovana elektronika moze biti jeftinija i od najprostije mehanike, taj trend je najvidljiviji kod automobila gde se izbacuju gotovo sve mehanicke kontrole.
[ gilopile @ 26.04.2022. 10:49 ] @
Ono jeste tako, vise im se isplati to digitalno djubre da ubace nego kvalitetan prekidac koji mora izdrzati bar garantni rok, sto je tesko ako se fusari kao i kod te digitalije.
a sa druge strane, ljudi vole te fensi stvari i tesko da ce pored svetlecih displeja i tastera, ravne ploce, da kupe `kurblu` :D
Rodilo da se domacica pohvali komsinici uz kafu kako joj je muz kupio mode fensi ugradnu plocu, a skoro da i ne kuzi kako se pali, a i kako ce sa noktima da bocne :D

A i nemam nista protiv, neka kupuje svako za svoj novac sta zeli...
[ component @ 26.04.2022. 11:40 ] @
Ja sam uglavnom imao više problema sa mehaničkim stvarima nego sa elektronikom. Jeste da je prekidač robustan, ali kod elektronike nema šta da se izliže. Sve ima svoje dobre i loše strane. Nisam za "staro dobro" samo zato što je staro. Mora da bude i stvarno dobro. Po mojem iskustvu uglavnom su novije stvari bile bolje.

A kako ćeš mehanički prekidač na indukcionu ploču?
[ bakara @ 26.04.2022. 14:52 ] @
Robustan prekidac kosta dosta mnogo vise od robusne elektronike, koja je uz to multifunkcionalna pa ne mora da radi kao obican preklopnik.

Citat:
gilopile:
A i nemam nista protiv, neka kupuje svako za svoj novac sta zeli...


necemo imati izbora...
Evo primer ves masine, gde klasican elektromehanicki programator vise ne postoji ni na jednoj masini.

[ gilopile @ 26.04.2022. 14:59 ] @
Ok je to i stvarno nezamenljivo kod tih kompleksnih preklopnika/prekidaca kao sto je slucaj ves masine.
To stoji.
[ bakara @ 26.04.2022. 15:34 ] @
Tako je i kod drugih stvari,
umesto da ima 10-20 dodatnih modula sve smeste na jednu maticnu plocu kojom upravlja mali racunar i imas povratnu informaciju na displeju i samodijagnostiku...


evo kod keve crkao tradicionalni mehanicki prekidac na sporetu, tu ima sto zica, i mnogo skuplji je za zemenu od obicnog mikro relea koji kosta 2eur
a kupili su takav bas zbog toga sto je "jednostavniji", jeftiniji i sto nema elektronike.

Kada je prekomplikovana elektronika, onda se napravi da bude modularno pa zamenis samo ono sto je crklo.

jedino sto se danasnja elektronika jako tesko popravlja jer je sve presitno i visokointegrisano, pa se menja umesto popravlja.
[ SlobaBgd @ 26.04.2022. 16:50 ] @
Imao sam ja ploču sličnu toj što je gilopile linkovao, samo sa dve ringle. Prekidači su smešteni u metalno kućište, par santimetara od ringli, i na kraju se jedan polomio (postao krt od grejanja), a kod drugog prekidača se istopila/zaribala osovina prekidača. Naravno, može da se zameni samo originalnim (nekim italijanskim) prekidačima, koje je pre desetak godina prodavala I UGRAĐIVALA samo jedna firma/servis/uvoznik u Beogradu, negde gore kod hotela Mladost. Znači možeš kod njih da naručiš da nabave prekidače, pa da čekaš da stignu, pa da doneseš neispravnu ploču, pa da ti oni zamene i naplate i deo i ruke. U stvari, možeš da zameniš sam, ali svejedno plaćaš ruke njima, i gubiš garanciju!

Ispada da i ti "trajni i lako zamenjivi" mehanički prekidači, programatori, sklopke, nisu ni tako trajni niti ih možemo zameniti kako i kada mi hoćemo.
[ gilopile @ 26.04.2022. 16:57 ] @
Ono jeste i nekad je jako tesko naci originalan deo.
Gledao sam neku firmu na netu sto prodaje te prekidace, ringle i razna cuda. Ima stvarno ogroman izbor.
Ako tu nema onda mrka kapa.
A i prekidaci vise nisu kao nekad sto su se pravili kvalitetni. Nema vise bakra, materijal neka plastika koja bajagi nije zapaljiva, a ugljenise se usled losih kontakta, varnicenja, grejanja.
Zabice takodje, a i one su uzrok grejanja i paljevine prekidaca kad se razljebe za kratko vreme, jer su od neke krs legure.
Generalno sve je otislo u aut i kratkog je veka trajanja.
[ Bradzorf012 @ 03.05.2022. 12:43 ] @
Citat:
BuzzLightyear:
Ja sam automatizovao pisanje poruka na EMZ.


Ovo zvuči kao dobra šala, ali je u stvari činjenica.
[ bogdan.kecman @ 12.05.2022. 12:35 ] @
Citat:
B3R1:
Kakva su vasa iskustva / misljenja o ovome?


protocni bojler "smart" u smislu nije mehanicki termostat nego digitalni sa pwm-om etc etc... kad radi, radi 1000000x bolje od onog glupog bakarnog, ali ume da zabode, firmware pisao neko neiskusan, bosch servis ne ume da fleshuje novi firmware nego bi da menjaju celu plocu ali mora je naruce iz pmaterine pa ne bi da se drndaju sa njom oce zamene ceo bojler, kazu stavi bakarni taj se ne kvari ... ne kvari se tacno ali trosi vise struje i daje mnogo neprijatniju temperaturu vode (nestabilnu) ... tako da .. jbg...

slucajno uzmem sad ves masinu sa wifi... reko daj odma da to poiskljucujem al reko daj da probamo par dana... i ostavio je sa wifi-em... stigne zeni poruka da je masina zavrsila - znaci joj, nesto se zadangira masina se ugasi ispise ZCH552 na ekranu, aj sad trazi uputstvo sta je ZCH552, pogledas na app stigla notifikacija - masina ugasena, greska zch552, disbalans u bubnju masina previse skace ili oduzmite nesto iz bubnja ili dodajte... opa spasilo vreme... reko daj da vidim sta tu jos ima.. "uploaduj program" - sta je ovo, pazi foru, imas 100000000 programa za masinu koje mozes da biras da dodas na masinu... za super osetljiv ves od kineske svile sa turskim manzetnama farban prirodnim indigom .. sta zamislis ima... bez wifi-a jbg ne moze tako nesto ... u medjuvremenu moj tim pravi neki sw za industrisku masinu za pranje, za masinu za susenje, za peglanje ... i jbg mozes predvidis kad treba da se zameni neki deo da ne bi imao zastoj u radu i da se ne bi veca steta desila, za industriju jako bitno ali ne smeta ni kod kuce... i ja ostavio wifi ukljucen na ves masini, a nikad ne bi reko da ce tako biti ... jbg..
[ bakara @ 13.05.2022. 09:35 ] @
Jeste, najbitnije je sto te "pametne" stvari su povratne informacije koje mogu da ti pruze.

Manje - vise menjanje programa nije toliko bitno to je vise marketing jer su razlike mizerne ali podatak ili mogucnosta kada ce uredjaj da radi i/ili da prestane je jako koristan.

Citat:
bakara:
evo kod keve crkao tradicionalni mehanicki prekidac na sporetu, tu ima sto zica, i mnogo skuplji je za zemenu od obicnog mikro relea koji kosta 2eur
a kupili su takav bas zbog toga sto je "jednostavniji", jeftiniji i sto nema elektronike.

Evo pre neki dan zamenio ta dva pomenuta "mehanicka" prekidaca na sporetu, 1000 dinara kosta jedan, znaci 2 komada 2000 dinara!

Pa da je majstor naplatio dolazak i popravak to bi bila neisplativa popravka za ovaj 7 godina star elektroluksov sporet.
[ mjanjic @ 13.05.2022. 15:51 ] @
A ovi sa ekranima na dodir su jeftiniji za popravku kad crknu? Posle 5 ili 7 godina bude "nemamo više takav ekran..."

IoT i nekako ima smisla, ali da uređaju "pametuju" i određuju kako će da rade ne znam koliko je pametno. Dovoljno je da npr. podesim bojler na neku temperaturu koja mi odgovara, čak i za neko kratko tuširanje ima dovoljno vode, a ako mi je potrebno više tople vode, mogu preko telefona da povećam temperaturu za neki kratak period.
Ali, da mi bojler sam "uči" i podešava temperaturu kako kad hoće... šta, ako se zaglupi softver pa isključi grejač ili još gore greje vodu preko neke normalne temperature? OK, postoji verovatno zaštita, ali šta ako zbog greške u softveru recimo kada nisam kod kuće počne da greje vodu na 80C?
Jednostavno, benefiti relativno slabi, a rizici preveliki. Posebno što npr. za 5-10 godina više nema delova za taj model bojlera, pa moraš da ga promeniš.
[ bakara @ 13.05.2022. 17:39 ] @
Verovatno su i ti sa ekranom dovoljno jeftini, i nece oni da crknu za 7 godina, bar taj ekran nece, a ostatak je modularan i obicno moze sve da se popravi osim da bas crkne maticna ploca.

Sto se "pametnih" stvari tice ja ne volim previse automatiku jer nase navike nisu uvek iste, ali opet softver nekada ume da bude vrlo pametan pa tacno ume da predvidja sta hocemo da uradimo.