[ vladared @ 07.04.2022. 07:08 ] @
Imam Acer Aspire a315-55g na kome imam samo kingston nvme disk m2 sa uključenom opcijom intel optane-a (postoji prostor za ssd, ali nemam ni "ležište" za isti ni konektor kojim bi priključio). BIOS ne dozvoljava ova opcija da se isključi, kada uđem u live distribuciju ipmctl i ndctl ne vide "diskove"... Da li postoji bilo kakav način za instalaciju (bilo kog) linuxa u ovakvom slučaju?

[Ovu poruku je menjao vladared dana 07.04.2022. u 08:36 GMT+1]
[ bachi @ 07.04.2022. 07:56 ] @
Probaj da setuješ admin lozinku u biosu, pa onda restartuj računar, uđi u bios i vidi da li ti je onda ta opcija dostupna.
[ vladared @ 07.04.2022. 08:10 ] @
Možda nisam dobro rekao, nemam ni u biosu opciju da isključim niti mogućnost da menjam opcije vezano za diskove, bilo kakve. Nikada nisam video ovako osakaćen bios.
[ bachi @ 07.04.2022. 08:35 ] @
Google nudi ovakvo rešenje, pa probaj:

Ubuntu 20.04 on a Acer Aspire A315-55G
Apr 12, 2020

How to install Ubuntu 20.04 on a Acer Aspire A315-55G
I bougth a new laptop, the Acer Aspire A315-55G-KL for 549€. It arrived quickly (1 day) but as soon as I turn it on I was faced not with the Linux I expected but only with EFI shell.

Not knowing anything about EFI shell, I just put a USB drive with Ubuntu 19.04 on it and boot it, and soon I discovered two things:

the SSD was not visible
19.04 behaved strangely (MX230 graphics probably)
So I decided to try out 20.04 beta. It worked well but the SSD was still not visible. But now it’s working :-) here’s what you have to do:

press F2 when you see the acer logo. This will take to the BIOS
see for yourself that the system is probably using optane memory in SATA mode.
set an admin password to change some advanced stuff on your BIOS
open the hidden sata commands by pressing CTRL + S
change the SATA mode (the disk will now be recognized by Ubuntu)
reboot with the USB drive put in
install Ubuntu (I erased the entire disk and installed Ubuntu)
enjoy :-)
That’s it, I now have a fully functional Acer laptop.

https://lapisdecor.github.io/2...er-laptop-aspire-a315-55g.html
[ Ivan Dimkovic @ 07.04.2022. 10:06 ] @
Uhh,

To je stari problem sa Intel RAID-om koji takodje opsluzuje OPTANE kesiranje..

Elem, imas 2 tehnologije:

- RST(e) - "stara"
- VROC / VMD - "nova"

1. U oba slucaja, ako disk mozes da prebacis iz RAID u AHCI/SATA mod, to je sve sto treba da uradis

a) Cak i ako ti se ne vidi ta opcija u BIOS-u, mozes je aktivirati >mozda< rucnim poke-ovanjem NVRAM-a. Ako mi das BIOS dump (.rom fajl) mogu da pogledam i da ti kazem da li moze i sta da uradis (PAZNJA: ovo je potencijalno opasna radnja koja moze brick-ovatri laptop - obavezno proveri kakve recovery mogucnosti imas)

b) Alternativno mozes otkljucati "Advanced" meni istom metodom kao #1, i onda u samom BIOS Setup-u namestiti sta hoces


c) Ako BIOS ima advanced podesavanja, onda samo primeni bachi-jev savet

2. Ako je tehnologija VROC / VMD (Alder Lake, Tiger Lake), imas mogucnosti i da je koristis direkt bez menjanja, ako distro ima VMD drajver (radi cak i RAID).
[ vladared @ 07.04.2022. 15:39 ] @
Naravno... I uvek je najlakša i najbolja metoda, samo što sam ja krenuo od komplikovanog rešenja. Pošto nisam video u BIOSu opciju krenuo sam da pretražujem zaobilazna rešenja i opšte mi nije palo na pamet da neko nešto sakriva u BIOSu. U svakom slučaju problem rešen. Hvala.