[ bordzija @ 09.04.2022. 14:32 ] @
Dakle pre par godina sam nabavio merač potrošnje struje!

Malo pomalo testiram uređaje po kući. Imam inverter klimu vivaxaru 12 koja u idealnim uslovima (dobra izolacija) greje oko 60m2 sa 350 vati/h

Muzička linija soni svira radio 6-7 vati/h
Led tv 32" podešen na eko troši 17 vati/h
Kršomi filter vazduha 3,5 vati/h

Veće uređaje ne testiram tipa bojler i šporet jer su jasno definisani.
[ Neprofesionalac @ 11.04.2022. 09:49 ] @
To su merene vrednosti? Koji uređaj za merenje imaš?
[ bordzija @ 11.04.2022. 14:19 ] @
Emos se zove uređaj neki kinez

https://youtu.be/kFv8LEwpiYs
[ Java Beograd @ 12.04.2022. 08:14 ] @
Imam i ja sličan. Odlična stvarčica. Korisna za više stvari.

- Njime mogu da proverim da li svi grejači u TA peći rade, preko snage potrošača
- Slično i za uljne radijatore. Skapiram šta je ono I i II - tj. koji je koji grejač i koliko vuče.
- Skapirao sam da mašina za sudove potroši toliko malo struje, a pošto je tableta relativno skupa, da mi se više isplati da uključim punu mašinu kad je skupa struja, nego da perem polupunu mašinu, noću.
- Skapirao sam da SetTopBox - kad ga "isključim", troši apsolutno isto struje kao i kad "radi". Dakle, na "off", uređaj samo upali crveni LED, i ništa se drugo ne promeni.
- Požalila se žena da: "pegla slabo greje". Provera momentalna - "nemoj ženo da izmišljaš"
- Požalila se žena da: "rerna slabo greje". Provera momentalna - "jeste ženo, crko je gornji grejač"

I tako, dosta se dijagnostike tu može odraditi.
[ bordzija @ 12.04.2022. 14:09 ] @
Odlično si se setio i meni dao ideju za šta bih mogao da ga koristim mada već duže planiram da uzmem amper klješta za takve stvari :) Moraš i da paziš da ti ta peć ne istopi to kinesko sokoćalo od merača :D
[ Java Beograd @ 12.04.2022. 14:32 ] @
Amper klješta su ozbiljan elektrotehnički merni instrument.
Ovo je ipak: pokazni instrument, koji, za moje potrebe sasvim lepo odrađuje posao.

Što se tiče TA peći: par sekundi je sasvim dovoljno da se vidi da li troši oko 3 kW (sva tri grejača dakle ispravna) ili oko 2 kW ili 1 kW.
Za to vreme - sigurno neće da se istopi. Preko 10 sekundi - nema garancije.
[ bordzija @ 12.04.2022. 15:02 ] @
Amper klješta su običan unimer sa opcijom merenja protoka struje :)