[ djamsi @ 13.04.2022. 07:10 ] @
Zeleo sam da pocnem sa ovakvom topikom jer puno aplikacije Windows aplikacije rade uz pomocu WINE na Linux-a. Ono sto sam zadnih nekoliko meseci koristio i dopalo mi se, je
Windows 11 Linux

Koliko sam vidio sistem ima EDGE kao browser, ima shell terminal, ima word i gomila windows aplikacija. Pa rekao sam evo da otvorim temu i da vidim vase mislenje o tome kako i sta mislite o ovom disto i moze li linux da postane ono za svakodnevnu upotrebu za vecinu ljudi.



[ component @ 13.04.2022. 07:48 ] @
Ne. Linux neće "da postane ono za svakodnevnu upotrebu za vecinu ljudi". Bar ne za desktop računare. Za mobilne uređaje i servere je odavno glavni.
Sve dok radiš emulaciju (ili nešto tipa WINE) da bi pokretao Windows aplikacije, nema puno smisla koristiti Linux.
[ djamsi @ 13.04.2022. 08:02 ] @
u potpunost se slazem da WINE ne moze da bude zamena. Mislim da EDGE ne pokrece se preko WINE, takodje WORD je ONLINE WORD, a to znaci da ne ide preko WINE. Tako da ovaj distro nije los, deluje lepo, brzo radi. Ja sam ga testirao na i3 M380 CPU sa 3 GB rama, jesto malo sparo ali na I5 5200U CPU sa 4BG ram i SSD ide fenomenalno.

Evo pitanje do svi koji koriste linux treba mi YAT za linux to je Yet Another Terminal :: Serial Communication ::

i samo zbog toga koristim windows, jer ono sto je kao alternativa nije ni malo blizu tog softvera.
[ nkrgovic @ 13.04.2022. 08:08 ] @
Cekaj koji je sad Dali Linux? Nista ne razumem, Dali Linux, Windows Linux ili LinuxFX?

U svakom slucaju, ne, ovo nije desktop. Ako hoces Unix desktop, uzmes MacOS. Ako hoces Linux funkcionalnost i Windows uzmes Linux Subsystem for Windows i Windows 11. Za sada nema nekog raloga da menjas kernel.... Mada, ne bi me iznenadilo da Microsoft prebaci uskoro sve kljucne aplikacije na .NET i da sledeci Windows bude sa Linux kernelom i da te aplikacije rade kao native .NET Linux aplikacije... :)

Ako Windows aplikacije predju na Linux onda ce Microsoft preci na Linux kernel. Nece preci korisnici na emulaciju - nemaju razloga. Glavni razlog zasto korisnici uopste koriste Windows (bar poslovni) su MS Office - Excel i Outlook pre svega, plus ActiveDirectory. Dok ne bude AD podrske za Linux, nece biti ni prelaska...
[ djamsi @ 13.04.2022. 08:22 ] @
vidim da podrzava i Microsoft Active Directory.
[ nkrgovic @ 13.04.2022. 10:48 ] @
Ali ne kaze sta podrzava.

Mozda podrzava u smislu "mozes da se ulogujes na AD i sa tim kredencijalima da prisupis SMB share-u". To podrzava samba-client vec preko 10 godina :)

Sumnjam da podrzava da mozes na AD-u da napravis group policy, njime uredis nesto za sve racunare u jednoj grupi - i da onda, nekako automagicno, ako je taj racunar u istoj grupi on primeni ta pravila. Uglavnom zato sto ih nema, ne moze da ih primeni.

Sustina je: Windows admins hoce da podese group policy i tako nameste nesto na svim racunarima. Ako svi racunari nemaju to setovanje - onda to nije to . A to setovanje je neki key u registry-ju.... Koji ovde nema. Da microsoft pravi novi Windows, sa Linux kernelom, oni bi morali da portuju registry i omoguce da to radi.
[ TheSpiridon @ 13.04.2022. 15:40 ] @
Ko ima legalni windows 10, jel može da pređe na windows 11?
[ djamsi @ 13.04.2022. 18:21 ] @
Citat:
nkrgovic:
Ali ne kaze sta podrzava.

Mozda podrzava u smislu "mozes da se ulogujes na AD i sa tim kredencijalima da prisupis SMB share-u". To podrzava samba-client vec preko 10 godina :)

Sumnjam da podrzava da mozes na AD-u da napravis group policy, njime uredis nesto za sve racunare u jednoj grupi - i da onda, nekako automagicno, ako je taj racunar u istoj grupi on primeni ta pravila. Uglavnom zato sto ih nema, ne moze da ih primeni.

Sustina je: Windows admins hoce da podese group policy i tako nameste nesto na svim racunarima. Ako svi racunari nemaju to setovanje - onda to nije to . A to setovanje je neki key u registry-ju.... Koji ovde nema. Da microsoft pravi novi Windows, sa Linux kernelom, oni bi morali da portuju registry i omoguce da to radi.



Ne pricam ja o advanced korisnika. Ja pricam o 90% korisnika koji koriste kompkuter za word, excel i internet. A te stvari ima u ovaj distro. Prije je bilo problem sa LibreOffice i ostale alternative za MS Office. Sada imamo kompletan sistem koji nudi MS Office usluge. Po tom pitanju sam otvorio ovu temu kako bi upoznali ljudi da ljudi slobodno mogu da predzu sa Windows-a na Linux-a gde imaju ono sta im je potrebno za normalan rad, a takodje i interfejs je puno blizi windows-u. Uporedzeno sa Windows 11 ovaj distro LinuxFX 98% je isti kao Windows 11. Po mom mislenju distro je idealan za u kancelarije gde koriste ono sto sam vec naveo, a 99% korisnici u kancelarije koriste bukvalno to. E sad problem je ukoliko koriste stariji softver (Standalone - Aplikacija instalirana na kompjuteru za insertovanje rekorda u bazi) ma da svi napredni su otisli dalje pa koriste web aplikacije za unosa podatke.
[ component @ 14.04.2022. 02:47 ] @
Za kancelarije nije problem da se koristi Windows pošto je verovatno računar već došao sa instaliranim. Takođe, ni licenca nije puno pogotovo što ti je sredstvo za rad.
Ja koristim kući Linux kao glavni OS mnogo godina, ali znam za šta je dobar Windows. Što se tiče Linuxa na desktopu, za korisnika koji se apsolutno ne razume u računare, mislim da je Ubuntu najbolji izbor.
[ nkrgovic @ 14.04.2022. 08:14 ] @
Citat:
djamsi:
Ne pricam ja o advanced korisnika. Ja pricam o 90% korisnika koji koriste kompkuter za word, excel i internet. A te stvari ima u ovaj distro. Prije je bilo problem sa LibreOffice i ostale alternative za MS Office. Sada imamo kompletan sistem koji nudi MS Office usluge. Po tom pitanju sam otvorio ovu temu kako bi upoznali ljudi da ljudi slobodno mogu da predzu sa Windows-a na Linux-a gde imaju ono sta im je potrebno za normalan rad, a takodje i interfejs je puno blizi windows-u. Uporedzeno sa Windows 11 ovaj distro LinuxFX 98% je isti kao Windows 11. Po mom mislenju distro je idealan za u kancelarije gde koriste ono sto sam vec naveo, a 99% korisnici u kancelarije koriste bukvalno to. E sad problem je ukoliko koriste stariji softver (Standalone - Aplikacija instalirana na kompjuteru za insertovanje rekorda u bazi) ma da svi napredni su otisli dalje pa koriste web aplikacije za unosa podatke.

Nije AD nesto "napredno", AD koriste svi koji imaju Windows server, bilo sta preko 50 korisnika.... Takodje, ono sto ne razumes je: Ti danas placas MS365 nekih 1400 dinara mesecno, po korisniku. Za to imas mail, desktop aplikacije, sharepoint. Uz racunar, kad ga kupis, dodje i OS, cena licence za Windows masinu, kad je kupujes legalno, je opet par hiljada dinara.

Sustina je: Par hiljada dinara nije razlog da bilo koje preduzece predje na nesto sto nudi "98% mogucnosti" - posebno ne ako pri tom prelazi na nepodrzano resenje. Jednostavno, MS365/Office je PODRZAN na windows i Mac platformi. Na Linuxu to "radi", ali nije podrzano. Radi "98%" sta god to znacilo. Zasto bi neko, za par hiljada dinara prelazio na losije resenje? Jedini razlog zasto bi poslovni svet presao sa Windows-a ne nesto drugo je da to drugo bude BOLJE - a ne "jevtinije, a nudi 98% mogucnosti". Pogledaj Mac OS ili ChromeOS. Oni su zauzeli svoje mesto na trzistu - jer nude nesto sto Windows ne nudi. Sve dok Linux desktop pokusava da se igra sustizanja sa Windows-om od toga nece biti nista. Uostalom, Linux desktop je prisutan na Workstation trzistu, zbog prednosti u stabilnosti i performansama....
[ bachi @ 14.04.2022. 10:28 ] @
Citat:
TheSpiridon:
Ko ima legalni windows 10, jel može da pređe na windows 11?

Da.
[ dejanet @ 14.04.2022. 10:54 ] @
Citat:
nkrgovic: Sve dok Linux desktop pokusava da se igra sustizanja sa Windows-om od toga nece biti nista.

Moje licno misljenje, ali i mnogih sa kojima sam pricao o tome, da je Win 11 UI lose dizajniran i da je unazadjen u odnosu na win 10. Mislim na bazicni UI Wireframe, ikone, boje, a zatim Start menu, imitiranje mac-a sa ikonama na sredini itd.
[ valjan @ 14.04.2022. 14:22 ] @
Otkad postoje Windows i Linux sistemi od tad se cena licence posmatra samo površno - Windows košta, ali u toj ceni imaš uračunutu i podršku, ako nešto ne funkcioniše imaš obučene ljude koji će rešiti i otkloniti problem, ili proslediti nekom drugom nivou podrške koji će umeti to da reši. Linux je uglavnom po defaultu besplatan, ako nešto zapne imaš "zajednicu", Googlaš po netu i zapitkuješ po forumima, ako umeš da programiraš sam prikrpiš i taj rad. Postoji i plaćena podrška za Linux, i kome je preskupo da mu posao stoji par dana dok mu admin ćaska sa ljudima po forumima plati da mu neko obučen reši problem. Koliko sam viđao ranije (kada smo nabavljali neke softvere i radili procene troškova), ta podrška za Linux servere i radne stanice je koštala prilično a broj ljudi koji su to radili nije bio velik.

To je recimo jedan od razloga zašto biznis sektor češće bira Windows i MacOS u odnosu na Linux za desktopove zaposlenih, jer ako nešto zapne, imaš nekog ko će rešiti problem u najkraćem roku i posao ti ne stoji (ili stoji minimalno). Druga stvar je kod nas gde jedna osoba u firmi održava sve od rasvete preko frižidera i rešoa i fiksnih telefona po kancelarijama do baza podataka i web sajta, pa se podrazumeva da će on da prikrpi štagod da ne radi, pa se na licence za podršku gleda kao na nešto bespotrebno.

Imao sam prilike da do sad u karijeri kontaktiram i MS podršku, i podršku za sisteme bazirane na Linuxu, i dok su ovi prvi stvarno rešavali bilo koji problem u roku od par sati, kod ovih drugih mi se dešavalo da proglase sistem mrtvim i predlože komplet reinstalaciju, da bih ja posle intenzivnog guglanja i apliciranja bezbroj rešenja koje sam našao za takav ili sličan problem na kraju uglavnom samostalno dolazio do rešenja, i da ta (bezuspešna) prepiska sa podrškom potraje nedelju dana (a dotle terabajti podataka stoje zaglavljeni jer sistem ne može pravilno da se butuje i sl.)

Znači, jeste da te i Mercedes i električni trotinet prevezu od tačke A do tačke B, i da sve to liči 98%, ali postoji razlog zašto neko plaća za onih 2% a takođe i razlog zašto nekome i jeftino rešenje radi posao...
[ djamsi @ 14.04.2022. 14:34 ] @
Citat:
nkrgovic:
Citat:
djamsi:
Ne pricam ja o advanced korisnika. Ja pricam o 90% korisnika koji koriste kompkuter za word, excel i internet. A te stvari ima u ovaj distro. Prije je bilo problem sa LibreOffice i ostale alternative za MS Office. Sada imamo kompletan sistem koji nudi MS Office usluge. Po tom pitanju sam otvorio ovu temu kako bi upoznali ljudi da ljudi slobodno mogu da predzu sa Windows-a na Linux-a gde imaju ono sta im je potrebno za normalan rad, a takodje i interfejs je puno blizi windows-u. Uporedzeno sa Windows 11 ovaj distro LinuxFX 98% je isti kao Windows 11. Po mom mislenju distro je idealan za u kancelarije gde koriste ono sto sam vec naveo, a 99% korisnici u kancelarije koriste bukvalno to. E sad problem je ukoliko koriste stariji softver (Standalone - Aplikacija instalirana na kompjuteru za insertovanje rekorda u bazi) ma da svi napredni su otisli dalje pa koriste web aplikacije za unosa podatke.

Nije AD nesto "napredno", AD koriste svi koji imaju Windows server, bilo sta preko 50 korisnika.... Takodje, ono sto ne razumes je: Ti danas placas MS365 nekih 1400 dinara mesecno, po korisniku. Za to imas mail, desktop aplikacije, sharepoint. Uz racunar, kad ga kupis, dodje i OS, cena licence za Windows masinu, kad je kupujes legalno, je opet par hiljada dinara.

Sustina je: Par hiljada dinara nije razlog da bilo koje preduzece predje na nesto sto nudi "98% mogucnosti" - posebno ne ako pri tom prelazi na nepodrzano resenje. Jednostavno, MS365/Office je PODRZAN na windows i Mac platformi. Na Linuxu to "radi", ali nije podrzano. Radi "98%" sta god to znacilo. Zasto bi neko, za par hiljada dinara prelazio na losije resenje? Jedini razlog zasto bi poslovni svet presao sa Windows-a ne nesto drugo je da to drugo bude BOLJE - a ne "jevtinije, a nudi 98% mogucnosti". Pogledaj Mac OS ili ChromeOS. Oni su zauzeli svoje mesto na trzistu - jer nude nesto sto Windows ne nudi. Sve dok Linux desktop pokusava da se igra sustizanja sa Windows-om od toga nece biti nista. Uostalom, Linux desktop je prisutan na Workstation trzistu, zbog prednosti u stabilnosti i performansama....


Nadam se da si koristio Windows u zivotu i znas koji je najveci problem kod windows-a. Sa windows10 samo windows i updejt predju preko 100gb u roku od 2-3 godine. Daleko od toga da pricam da linux postaje Windows, kazem da korisnik koji ima problema sa virusima, a nema iskustva sa linux interfejsa da je ovaj idealan. Takodje u kompanije se kompjuter ne menja kako kod kuce, a to zna da kompojuter podize i po 5-10 minita jer je stariji hardver. Tesko je nekome postaviti nesto novo. Upravo zbog toga IOS u Americi i u svetu se prodaje jer nemaju puno razlike na ikonica, interfejsu itd. Ukoliko uzmemo Ubuntu i LinuxFX i pokazemo korisnika koji je ceo zivot na Windows-a on bi se lakse snasao na LinuxFX zbog KDE Plasma. I ovoaj LinuxFX radi na ubuntu core, ali razlike su velike kako cist Ubuntu uporedjeno sa LinuxFX. Operativni sistem prodaje interfejs, a ne toliko sto ima funkcionalnost. I Windows 8 je imao sve sto je imala Windows 7 ali interfejs je bio puno razlican, pa nije bio prohvacen od strane korisnika. Tako je i sa linuxsom. Sto blizi interfejs do ono sto je standardno sto vise prihvaceno sa strane korisnika.
[ djamsi @ 14.04.2022. 14:58 ] @
Citat:
valjan:
Otkad postoje Windows i Linux sistemi od tad se cena licence posmatra samo površno - Windows košta, ali u toj ceni imaš uračunutu i podršku, ako nešto ne funkcioniše imaš obučene ljude koji će rešiti i otkloniti problem, ili proslediti nekom drugom nivou podrške koji će umeti to da reši. Linux je uglavnom po defaultu besplatan, ako nešto zapne imaš "zajednicu", Googlaš po netu i zapitkuješ po forumima, ako umeš da programiraš sam prikrpiš i taj rad. Postoji i plaćena podrška za Linux, i kome je preskupo da mu posao stoji par dana dok mu admin ćaska sa ljudima po forumima plati da mu neko obučen reši problem. Koliko sam viđao ranije (kada smo nabavljali neke softvere i radili procene troškova), ta podrška za Linux servere i radne stanice je koštala prilično a broj ljudi koji su to radili nije bio velik.

To je recimo jedan od razloga zašto biznis sektor češće bira Windows i MacOS u odnosu na Linux za desktopove zaposlenih, jer ako nešto zapne, imaš nekog ko će rešiti problem u najkraćem roku i posao ti ne stoji (ili stoji minimalno). Druga stvar je kod nas gde jedna osoba u firmi održava sve od rasvete preko frižidera i rešoa i fiksnih telefona po kancelarijama do baza podataka i web sajta, pa se podrazumeva da će on da prikrpi štagod da ne radi, pa se na licence za podršku gleda kao na nešto bespotrebno.

Imao sam prilike da do sad u karijeri kontaktiram i MS podršku, i podršku za sisteme bazirane na Linuxu, i dok su ovi prvi stvarno rešavali bilo koji problem u roku od par sati, kod ovih drugih mi se dešavalo da proglase sistem mrtvim i predlože komplet reinstalaciju, da bih ja posle intenzivnog guglanja i apliciranja bezbroj rešenja koje sam našao za takav ili sličan problem na kraju uglavnom samostalno dolazio do rešenja, i da ta (bezuspešna) prepiska sa podrškom potraje nedelju dana (a dotle terabajti podataka stoje zaglavljeni jer sistem ne može pravilno da se butuje i sl.)

Znači, jeste da te i Mercedes i električni trotinet prevezu od tačke A do tačke B, i da sve to liči 98%, ali postoji razlog zašto neko plaća za onih 2% a takođe i razlog zašto nekome i jeftino rešenje radi posao...


Odlicno razmislanje.. Ma da nije vise Linux ono sto je bilo pre 15 godina. To oko Mercedes-a je apsolutno tako. Jer imao sam priliku da vozim Mercedes i Tesla. Iako Tesla je nesto kao vrh kod eletricnih auta, na kraju dana opet Mercedes je Mercedes. kod nejega nema lupanje, ne oseca se u krivini, nema krckanje sto nije bilo tako kod Tesle.
[ B3R1 @ 14.04.2022. 16:53 ] @
Citat:
nkrgovic:
Takodje, ono sto ne razumes je: Ti danas placas MS365 nekih 1400 dinara mesecno, po korisniku. Za to imas mail, desktop aplikacije, sharepoint.

Ovo gore je zapravo sustina. Plus sto se sve vrti u cloud-u, pa ti ne treba ni privatni datacentar, niti gomila servera na kojima ces ces sve to da vrtis. Kao ni gomila raznih admina koji ce da trce okolo i gase pozar kad god nesto zaskripi, vec jedan IT Helpdesk sa 1-2 coveka, ciji ce posao biti samo da sibaju tikete MS-u kada nesto zaskripi.

Jedino bih dodao jos i Teams, koji ne samo sto je od pocetka korone postao de facto standard za sastancenje ... vec je omogucio mnogim velikim firmama da svoje privatne centrale (PBX) izbace iz upotrebe, sa sve fiksnim telefonima po stolovima, gomilom kablova, lokala itd. jer zaposleni mogu da eksterne telefonske pozive iniciraju i primaju na svojim laptopovima (pogledajte Teams Phone with Calling Plan) ... ako bas pricaju s nekim ko ih cima obicnim telefonom. Sto je, barem u poslu koji ja radim, sve vise retkost, jer ljudi koriste instant poruke, kao i direktan voice chat u Teamsu gde dobijaju i mogucnost da podele svoj ekran sa sagovornikom itd. Ja se, recimo, ne secam kada sam poslednji put obavio poslovni razgovor telefonom ... fiksnim ili mobilnim - nebitno. Mozda je to bilo negde pre 10 godina ...
[ madcama @ 14.04.2022. 19:47 ] @
Citat:
B3R1: Ja se, recimo, ne secam kada sam poslednji put obavio poslovni razgovor telefonom ... fiksnim ili mobilnim - nebitno. Mozda je to bilo negde pre 10 godina ...


Druže to je možda istina ako isključivo posluješ sa inostranstvom i/ili sa visokotehnološkim kompanijama.

Baš će meni vodoinstalater dok je u guše u govnima dok odčepljuje neku prastaru kanalizionu vertikalu u još starijoj zgradi da se javi na Teams.
[ Ivan Dimkovic @ 14.04.2022. 20:26 ] @
Mislim da je situacija upravo obrnuta - Windows je postao sve blizi Linux korisnicima:

https://www.elitesecurity.org/p4007526





I, totalna meta varijanta:

https://www.elitesecurity.org/p4010231



--

Dakle, imam najbolje od oba sveta:

- Windows 11, dakle garantovanu kompatibilnost sa Office 365, Windows aplikacijama itd. itd.
- Linux (u ovom slucaju Ubuntu 20.04) sa hardverski akcelerisanom grafikom i compute-om, pod hipervizorom
- Sve to fino i sredjeno "slepljeno" zajedno tako da imam, npr. punu integraciju u VS Code-u, prozori i sve. izgledaju kao da su deo istog OS-a itd.

I, sto je najbolje, sve to bez ikakvih budzerajki, bez problema sa drajverima ili konfliktima sa sistemskim power management-om.

[ nkrgovic @ 14.04.2022. 22:37 ] @
Citat:
djamsi:
Nadam se da si koristio Windows u zivotu i znas koji je najveci problem kod windows-a. Sa windows10 samo windows i updejt predju preko 100gb u roku od 2-3 godine. Daleko od toga da pricam da linux postaje Windows, kazem da korisnik koji ima problema sa virusima, a nema iskustva sa linux interfejsa da je ovaj idealan. Takodje u kompanije se kompjuter ne menja kako kod kuce, a to zna da kompojuter podize i po 5-10 minita jer je stariji hardver. Tesko je nekome postaviti nesto novo. Upravo zbog toga IOS u Americi i u svetu se prodaje jer nemaju puno razlike na ikonica, interfejsu itd. Ukoliko uzmemo Ubuntu i LinuxFX i pokazemo korisnika koji je ceo zivot na Windows-a on bi se lakse snasao na LinuxFX zbog KDE Plasma. I ovoaj LinuxFX radi na ubuntu core, ali razlike su velike kako cist Ubuntu uporedjeno sa LinuxFX. Operativni sistem prodaje interfejs, a ne toliko sto ima funkcionalnost. I Windows 8 je imao sve sto je imala Windows 7 ali interfejs je bio puno razlican, pa nije bio prohvacen od strane korisnika. Tako je i sa linuxsom. Sto blizi interfejs do ono sto je standardno sto vise prihvaceno sa strane korisnika.

Windows sam koristio uglavnom na tudjim racunarima. Moj je vec duze vreme Mac, plus imam brdo Linux racunara.... Retko koji od njih ima bilo koji "interfejs", osim podignut sshd. I dalje cesto imam dignut svoj yum repo server.... Ali gledaj, 100GB za 2 godine? To je smesno. Imao sam par puta Windows SUS, ili kako se zove, svi update-i se skinu na AD, i onda distribuiraju kroz LAN odatle. Nikakav problem.

Stari racunari? Ja ne znam kakve ti firme znas, ali u principu retko se menja OS. Dok radi, radi. Kad ne radi - kupi se nov. Planiraju se te stvari.... A to "meni se ne svidja gui", "ruzna je Vista" i ostalo... slusam jako dugo. Naviknu se ljudi. Sustina je u necemu drugom: Interfejt nije ono sto je bitno - to su aplikacije. Niko ne bira OS koji "ima lep izgled", vec na kome rade aplikacije koje su mu bitne. Ja sam izabrao Mac jer imam dobar terminal, radi mi bash, awk, sed, ansible, terraform... ono sto mi treba - plus da imam MS Office. Kraj. Da biram desktop (i da mi ne pravi problem power management - ovde je Mac jos uvek majka) - i da ne moram Office da imam, izabrao bi Linux. Imam par Linux desktopa, Gnome shell mi je ruzan do bola, ali sam se navikao. Stavio dock i jos par stvari - i to je to. Ali razlog za izbor je "sta radi i kako", ne "kako izgleda".
[ djamsi @ 14.04.2022. 23:21 ] @
nkrgovic prijatelju ja razumem tebe, jer si advanced user, vec sam naglasio za koje ljudi bi bilo lakse. Predpostavljam da vi vise radite sa serverima pa koristite SSH. 99% ljudi ne rade to sto i vi, ima gmomilu ljudi sta treze alternativu oko OS-a al ipak da ne bude hendikep i da ne moze da se snadje. Zato kazem da ovaj destro izgled bez obzira sta nudi, al po izgledu puno bi ga probali samo zato sto je slican Windows-u. Ne zelim da se pogresno razumemo jer ja ne pricam o advanced korisnika, vec o ovih koje rade po banci, smetokvodja, itd. Interfejs i to kako je bitan oko prodaje softvera. Evo zamisli da je GOOGLE jos na HTML 4 so standardnim CSS dali bi ga koristio? Znaci opet smo na pocetka da interfejs i to kako je bitan za desktop racunare.
[ Nedeljko @ 14.04.2022. 23:24 ] @
Citat:
nkrgovic:
Ako hoces Unix desktop, uzmes MacOS. Ako hoces Linux funkcionalnost i Windows uzmes Linux Subsystem for Windows i Windows 11. Za sada nema nekog raloga da menjas kernel....

Da li si ozbiljan? Pišeš li ovo iz iskustva ili na osnovu reklama?

Ako mi trebaju te dve funkcionalnosti, uzeću dual boot ili windows sa virtuelkom. Kakav subsystem. Jesi li ti to probao?
[ Nedeljko @ 14.04.2022. 23:29 ] @
Citat:
nkrgovic:
Jednostavno, MS365/Office je PODRZAN na windows i Mac platformi. Na Linuxu to "radi", ali nije podrzano. Radi "98%" sta god to znacilo.

Može li neki primer šta to na Windows-u radi, a na Linux-u ne radi, kada je Office365 u pitanju?
[ nkrgovic @ 15.04.2022. 08:27 ] @
Citat:
djamsinkrgovic prijatelju ja razumem tebe, jer si advanced user, vec sam naglasio za koje ljudi bi bilo lakse. Predpostavljam da vi vise radite sa serverima pa koristite SSH. 99% ljudi ne rade to sto i vi, ima gmomilu ljudi sta treze alternativu oko OS-a al ipak da ne bude hendikep i da ne moze da se snadje. Zato kazem da ovaj destro izgled bez obzira sta nudi, al po izgledu puno bi ga probali samo zato sto je slican Windows-u. Ne zelim da se pogresno razumemo jer ja ne pricam o advanced korisnika, vec o ovih koje rade po banci, smetokvodja, itd. Interfejs i to kako je bitan oko prodaje softvera. Evo zamisli da je GOOGLE jos na HTML 4 so standardnim CSS dali bi ga koristio? Znaci opet smo na pocetka da interfejs i to kako je bitan za desktop racunare.

Ti bas neces da razumes: Lik koji radi u banci ne bira nista. On dobija gotov racunar, koji :

1) Mora da vrti onaj softver koji banka ima.
2) Mora da zadovolji compliance.

Interfejs ga niko ne pita da li mu se svidja. Promeniti softver kosta MNOGO. Taj banking softver se koristi SAMO na onome za sta je sertifikovan. To sto "moze da se pokrene" na nekom drugom OS-u ne znaci nista. Ako ga pokrenes na pogresnoj verziji "pravog" OS-a, sam ces da nadoknadis stetu, a kamoli na pogresnom OS-u. Takodje, compliance alati ne podrzavaju tvoj omiljeni distro, a verovatno ni Linux, uopste (Ako imas srece, podrzace, mozda, Red Hat - i to je to). Radio sam za nekoga ko pravi softver za banke, te "sta se svidja zaposlenom" price ne postoje. Nikad.

Citat:
Nedeljko: Da li si ozbiljan? Pišeš li ovo iz iskustva ili na osnovu reklama?

Ako mi trebaju te dve funkcionalnosti, uzeću dual boot ili windows sa virtuelkom. Kakav subsystem. Jesi li ti to probao?

Dual boot sam probao, naravno - smara me. LSW sam isto probao, iskreno, mene boli glava od Win 10 interfejsa. Ono sto sam probao je radilo - ssh, awk, sed, grep, ansible. Ne znam sta tebi treba, meni je ovo radilo u smislu "ovo radi, moze da se koristi, ali meni je Windows OS ruzan". I pre nego sto djams uskoci: Ja sam u prilici da biram svoj desktop - pa biram Mac OS. Da nisam - onda bi radio na Windows-u - meni je to i dalje bolje nego dual boot, uglavnom jer me dual boot nevidjeno smara.

Citat:
Nedeljko: Može li neki primer šta to na Windows-u radi, a na Linux-u ne radi, kada je Office365 u pitanju?


Desktop aplikacije koje se kace na ... nesto. Excel se kaci na neki BI. Integracija u Tableu. Takve stvari. Cak nije ni pitanje "da li radi" vec "da li mu veruju".... Nece ljudi da se smaraju. Zasto bi, da bi koristio neki opskurni distro, iko normalan rizikovao da nesto omane u finansijskoj projekciji banke?

Jednostavno, i verujem da niko od vas nije radio za neku finansijsku instituciju, nije pitanje "da li radi", vec "da li znamo da radi i da li je podrzano". Da li imamo ljude koji su obuceni za to? Da li imamo resurse? Da li vredi povecati attack surface, sa bezbednosnog stanovista? (Ne, nije prica "linux je bezbedniji", vec "windows ima manji attack surface nego windows plus linux"). Da li moze da se integrise sa postojecim alatima? Da li se uklapa sa nasim upravljanjem? Da li....

Nije promena nesto sto se radi "jer mi se svidja". Ne pricam o desktop korisnicima, pricam o ljudima koji koriste racunare za nesto od cega se zivi, posebno u profesijama koje su regulisane (medicina, finansije, pravo....).
[ Ivan Dimkovic @ 15.04.2022. 09:15 ] @
Citat:
Nedeljko:
Citat:
nkrgovic:
Ako hoces Unix desktop, uzmes MacOS. Ako hoces Linux funkcionalnost i Windows uzmes Linux Subsystem for Windows i Windows 11. Za sada nema nekog raloga da menjas kernel....

Da li si ozbiljan? Pišeš li ovo iz iskustva ili na osnovu reklama?

Ako mi trebaju te dve funkcionalnosti, uzeću dual boot ili windows sa virtuelkom. Kakav subsystem. Jesi li ti to probao?


Pogledaj bolje: https://www.elitesecurity.org/p4031419 - pogledaj stilove prozora, videces da svaki screenshot ima Linux i Windows aplikacije na istom desktopu. Jedan FurMark je Linux proces, drugi je Windows. CUDA trci u Linuxu (radi i u Windowsu naravno) cisto da se vidi da je sve preko pravog hardvera a ne emulirano, itd.

WSL2 - Windows Subsystem for Linux 2 je hipervizor koji trci Windows i Linux (minimalni Windows kernel i security drajveri su specijalni domen, nesto slicno Xen-u), uradjen kako treba. WSL2 je baziran na Hyper-V hipervizoru i kad je ukljucen, zapravo ceo Windows je tranformisan iako se to ne vidi uopste.

1. I Linux i Windows imaju pristup hardverskoj akceleraciji - kako za 3D tako i za compute (CUDA)
2. Linux graficke aplikacije su deo Windows desktop okruzenja i izgledaju kao "native" prozori, sa sve integracijom clipboard-a i sl. (btw, ovo je Microsoft bukvalno uradio kao skolu drugima - preko Wayland-a)
3. Linux koristi svoj kernel, koristis normalne distribucije (Ubuntu) - dodaci su implementirani propisno
4. Fajl sistemi uzajamno vidljivi
5. Razvojni alati poput VS Code imaju komplet integraciju podsistema tako da mozes da razvijas u VS Code-u koji trci u Windows particiji, dok je projekat na Linux particiji

I najbolji deo:

6. Cela stvar se instalira sa par klikova - i cela stvar >RADI<, ukljucujuci i drajvere, sleep/resume, power management, hw. akceleraciju, itd..

Kakav crni dual boot onda? Ja dual boot-ujem jedino kad pisem nesto duboko sistemsko za Linux, sto zahteva okruzenje bez hipervizora (tipa ako radis sa specijalnim CPU MSR registrima i sl.).

Imam Ubuntu 20.04 i Windows 11 na jednom desktopu, potpuno integrisane i to radi bez muke, tako da nemam potrebe da pravim bilo kakav kompromis - mogu da trcim MS Office / Visual Studio i Freesurfer / gcc / Audacity u isto vreme bez da razmisljam o "Windows alternativi za Linux aplikaciju XYZ" ili "Linux alternativi za aplikaciju PQR".
[ blaki @ 15.04.2022. 09:22 ] @
Kada sam video naslov teme, pomislio sam po "difoltu" i mom razmišljanju jer dugo godina koristim Linux, da je po GNU GPL licenci to besplatan softver, verujem da su i drugi na ovom forumu i temi pomislili isto? Dakle da ne bi eventualno plaćali MS Windows uzmeš i koristiš nešto besplatno ako ti to naravno zadovoljava tvoje potrebe.

Kad ono radi se o distrou koji je besplatan samo 30 dana i to uz brdo nefunkcionalnosti koje dolaze i rešavaju se samo sa PLAĆENOM verzijom koja košta 35 eura. E, priznajem, ovo oko plaćanja, tu je ovaj distro zbilja sličan MS Windowsu.

Za mene svaka rasprava na ovu temu je "bezpredmetna" - pitam se ko bi to zamenio MS Windows za nešto što se isto tako plaća i upitno je i kada se plati da li će imati baš sve funkcionalnosti originalnog MS Windows OS?
Nema opcije recimo povratka para ako ustanoviš da to tebi ne odgovara ili ustanoviš da neke (plaćene) opcije ne rade, a povrh svega nigde ne vidoh ni ponudu opcije tehničke podrške (da je uključena u cenu)?

Jednom reči - čista muljaža i navlakuša !
[ dejanet @ 15.04.2022. 09:31 ] @
Meni je WSL odlicno radio i pre 3-4 godine, tamo sam vrteo neki media server i nacin i brzina kojom je "zvako" video i audio je govorio da je taj deo bio dobro integrisan sa "hostom-win10" tada, sada je to jos bolje, ali nisam probao.

Ha, secam se i Nedeljkovog komentara ovde u stilu "no way" da ja to koristim..
[ calexx @ 15.04.2022. 09:36 ] @
Čini mi se da se svakih nekoliko meseci/godina pokreće ova dilema. Ovde ima par detalja koji utiču na to a verovatno će tako i da ostane. Obični korisnici mogu da biraju koji će ali tu postoji par uslova, da li im je obavezan neki specifičan softver tipa Corel ili AutoCad, što znači i da nisu baš baš obični. Bitan detalj su i igrice o kojima nemam pojma ali mislim da ogromna većina ima to kao uslov. Tu uglavnom nema alternative, ne računam virt makine ili dual boot. Osim toga je potrebno neko predznanje i obavezno volja da se koristi linux a i neko ko može da pomogne kad zapne. Ja sam devedesetih pokušavao da pređem na linux, niti je bilo volje nekoga da pomogne niti je tada linux bio nešto namenjen za svakodnevni rad pa sam nekoliko puta bezuspešno probao i odustajao.
Pre desetak godina se promenila priča, pojavljuju se ljudi koji hoće da pomognu, linux je postao upotrebljiviji pa sada mogu da se prebace i neki koji ranije nisu mogli.

Uvek pomenem drugara koji je totalno neupućen u SW/HW a iz nekih razloga sam mu davno instalirao Kubuntu na krš komp, pa je jedino što zna to da koristi linux a sve što je potrebno mu ja sredim. Komp koristi za sitne kućne potrebe i ne fali mu baš ništa. Malo surfa, malo FB, malo muzika ili filmovi i možda još neka uobičajena upotreba. Što znači da može i neko ko je apsolutno neupućen da koristi linux.

Ja ovih desetak godina koristim linux kao osnovni OS ali je tu i windows ... da se nađe ali i da pratim šta se dešava. Naravno, sve je u multi boot varijanti, ne podnosim virt makine i slično, ovako po potrebi restartujem komp i posle nekoliko sekundi sam u nekom drugom OS-u u realnom okruženju.

Sve ovo ako je reč o običnim korisnicima a ne nekome ko ima specifične potrebe. Poslovna strana je sasvim druga priča ali je i tu jedno 99% obavezan windows jer u firmama rade uglavnom priučeni kojima je najlakše da ne razmišljaju ili oni koji znaju da za firmu mora ali mora windows. To je za drugu temu.

Ono od čega je počela tema, okruženje koje liči na neki windows i programi koji se koriste ... mnogi linuxi imaju totalno podesiv interfejs i verovatno svaki može da se namesti da liči na bilo koji windows, dok obrnuto skoro da nije ni moguće. Ne samo to, linux okruženje može da se podesi skoro neograničeno, što je za windows fantastika. Ali ljudi nauče na jedno i sve drugo im nije realno pa i ne razmišljaju o tome. Jednom davno mi je monitor bio oštećen u donjem desnom uglu i slika se sve više gubila pa sam prebacio onu "traku" na gornji deo ekrana. Kada sam uzeo nov monitor, više nije bilo šanse da to vratim dole. Posle sam ukapirao da mogu da imam i gore i dole i levo i desno po potrebi. To windows teško da može.

Da li je nekome potreban edge ili gomila windows aplikacija je relativno nebitno pitanje jer ako neko hoće da pređe na linux, nije mu bitno da koristi baš windows aplikacije, za 90% pa i više postoje linux alternative koje su prečesto i bolje od windows "originalnih" aplikacija. Meni je smešno da pokrećem recimo TC koji mi je najomiljeniji windows program kad imam i DC i Krujejder i još koliko hoću sličnih. Pokretanje preko wine emulacije je potrebno samo dok se tek počinje pa se ne zna za alternative. Ni uTorrent ni razni audio/video plejeri i slični programi nisu bitni, uvek ima zamene. Osim u slučaju ako se koristi neki baš baš specifičan program ali je njih malo.
Citat:
blaki:Kad ono radi se o distrou koji je besplatan samo 30 dana i to uz brdo nefunkcionalnosti koje dolaze i rešavaju se samo sa PLAĆENOM verzijom koja košta 35 eura. E, priznajem, ovo oko plaćanja, tu je ovaj distro zbilja sličan MS Windowsu.
Ja uopšte nisam ni pomislio da je konkretno predložen linux neka alternativa, u pitanju je najobičniji ubuntu sa plazmom (iliti takoreći kubuntu) i svaki iz te familije je apsolutno isti. To što je ta firma napravila interfejs koji liči može da znači onima kojima je to glavna prepreka ali takvi obično odustanu posle par dana. Ne mogu da pokrenem igricu i nema dva programa koje jedino umem da koristim? Kraj.
[ Ivan Dimkovic @ 15.04.2022. 09:51 ] @
Citat:
dejanet:
Meni je WSL odlicno radio i pre 3-4 godine, tamo sam vrteo neki media server i nacin i brzina kojom je "zvako" video i audio je govorio da je taj deo bio dobro integrisan sa "hostom-win10" tada, sada je to jos bolje, ali nisam probao.

Ha, secam se i Nedeljkovog komentara ovde u stilu "no way" da ja to koristim..


WSL1 je pokusavao da imitira Linux kernel kroz MS-ovu implementaciju syscall-ova - prednost je bio manji overhead, ali mana je bila izgubljena kompatibilnost na kernel nivou (posto Linux kernel tu nije postojao). A sa tim se moglo zaboraviti i bilo kakvo HW. ubrzano okruzenje koje bi zahtevalo Linux drajvere (poput CUDA-e).

Takodje, ispostavilo se da je NTFS jako los izbor za Linux zbog losih performansi sa malim fajlovima.

---

WSL2 + WSLg su sasvim druga prica. Prelaskom na hipervizor sada trci pravi Linux kernel, a Microsoft je odradio odlicno posao integracije UI-ja kroz svoj Wayland backend (za sada je potreban Windows 11):

https://github.com/microsoft/wslg



Tu je i pordska za HWA + dodatne integracije i alatke koje omogucavaju vrlo prijatan rad sa oba OS-a u isto vreme.
[ Nedeljko @ 15.04.2022. 10:31 ] @
Citat:
nkrgovic:
Dual boot sam probao, naravno - smara me. LSW sam isto probao, iskreno, mene boli glava od Win 10 interfejsa. Ono sto sam probao je radilo - ssh, awk, sed, grep, ansible.

Ne reče za virtuelizaciju.
Citat:
nkrgovic:
Citat:
Nedeljko: Može li neki primer šta to na Windows-u radi, a na Linux-u ne radi, kada je Office365 u pitanju?


Desktop aplikacije koje se kace na ... nesto. Excel se kaci na neki BI. Integracija u Tableu. Takve stvari.

Čekaj, govorimo o office365. To je u klaudu. Sa čim sa desktopa se to integriše?

@Ivan Dimkovic

Jedna je stvar ako ti trebaju određene Linux aplikacije (to možda i radi na tom podsistemu), a druga stvar ako ti treba Linux.

Nešto slično kao razlika između Wine i ReactOS (da zaboravimo na to što ne radi).

Meni su za testiranje softvera za Windows 10 Home i Ubuntu 16.04 amd64 desktop (takav je bio zahtev) trebala ta dva original, a ne neki podsistemi. Naravno, ima i drugih situacija gde ti treba baš neki OS, a ne samo mogućnost pokretanja programa za njega.
[ Ivan Dimkovic @ 15.04.2022. 10:43 ] @
Nedeljko,

Mislim da i dalje ne kontas o cemu se radi - ovde se radi o >skoro< kompletnoj Ubuntu 20.04 distribuciji, sa normalnim Linux kernelom. Apsolutno nikakve veze nema ni sa Wine-om niti ReactOS-om.

Kernel je Microsoftov (u smislu normalni Linux kernel + MS dodatci; ali mozes da rekompajliras i iz glavnog Linux drveta ako zelis) i nisu podrzane neke stvari koje spadaju u mali % upotrebe - za ogromnu vecinu stvari trcis na prirodnom Linuxu koji je pod hipervizorom.

Mozes da rekompajliras kernel i ubacis sta god hoces od svojih modula unutra. Ne moras nista MS-u da verujes, skini kernel source direkt od izvora.

Systemd nije u distru - ali ako ti bas treba i insistiras, moze da se nadobudzi. Sve ostalo - tu je.

U pocetku nije radilo vise low-level deljenih stvari zato sto je MS WSL2 drzao zasebno od normalnih Hyper-V masina, tipa komplet davanje diskova Linuxu - ali to je sad reseno. Dodali su i redirekciju USB uredjaja. Neke vrlo low-level stvari jos nisu moguce ali ako te one ne kace, ne gubis nista a dobijas dosta.

--

Znaci, osvezi svoje poznavanje toga - WSL2 je pravi Linux koji trci pod hipervizorom i koji je integrisan u Windows desktop okruzenje na nacin kakav treba (Wayland backend + propisna virtualizacija grafike i akceleratora) - znaci nikakvi hack-ovi i glupiranja. Ima manjih ogranicenja u odnosu na nezavisnu Hyper-V instancu (+ naravno ako ne sme hipervizor, onda moras da se bootujes direkt) ali su to vrlo specijalizovane stvari koje kace mali broj desktop korisnika i ovako i onako.
[ Nedeljko @ 15.04.2022. 12:44 ] @
Ne razumeš ti o čemu se radi.

Ako je zahtev da softver koji razvijaš radi na nečemu, moraš ga testirati na originalu, a ne na nekoj više ili manje vernoj imitaciji. Dovoljno je da je MS ubacio neku biblioteku koja nije deo standarnog pakovanja i da uz nju tvoj program radi, a da na originalu ne radi. Onda ti se klijent lepo zahvali na saradnji i poželi ti puno uspeha u daljem radu.

Ako treba da pišeš uputstva za neki sistem, sigurno moraš da proveriš da li to korak po korak radi na originalu.

Zatim, pogledaš na YouTube-u šta su zapravo prednosti Linux-a nad Windows-om. Nigde se ne navodi da ima onaj program za Linux, koga nema za Windows (mada postoje i takvi, kao što je Oracle Developer Studio). Sasvim se druge prednosti navode, koje nećeš dobiti nisakakvim podsistemom.

Ako treba da teraš neki Linux specifičan program, to je drugo.
[ Ivan Dimkovic @ 15.04.2022. 13:04 ] @
Nedeljko,

Ako je zahtev da razvijas softver na necemu, razvijeces softver na tome sta ti je specificirano. Cak i da razvijas na necemu drugom, moraces testirati na onome sto je finalna platforma inace ces biti u problemu.

Ja uopste ne pricam o tome, nego o kontra argumentu da Linux postaje blizi Windows korisnicima - sto se ucinjenog tice, Windows je postao najvise moguce blizak: imas Ubuntu 20.04 pod hipervizorom odlicno integrisan u Windows desktop, koji aktiviras sa nekoliko klikova.

Znaci imas najbolje od oba sveta - >99% kompatibilnost sa Windows i Linux aplikacijama. Onih <1% su sistemske stvari koje ce stucati ili zbog hipervizora (i na Windowsu i Linuxu).

Citat:

Zatim, pogledaš na YouTube-u šta su zapravo prednosti Linux-a nad Windows-om. Nigde se ne navodi da ima onaj program za Linux, koga nema za Windows (mada postoje i takvi, kao što je Oracle Developer Studio). Sasvim se druge prednosti navode, koje nećeš dobiti nisakakvim podsistemom.


Ti i dalje nisi svestan da ne znas o cemu pricas. WSL2 nije nikakav "podsistem" osim u imenu, vec nezavisan Linux koji trci pod Hyper-V hipervizorom.

Imas apsolutno sve prednosti Linuxa, zato sto to >jeste< Linux. Sa jos jednom velikom prednoscu: odlicno integrisan sa Windows-om kao Desktop/WS platforma tako da se uoste ne vidi da su to 2 nezavisna OS-a.

MS je trebao da promeni ime svemu tome posto veze sa ranijim WSL-ovima i SUA-ima nema.
[ Ivan Dimkovic @ 15.04.2022. 13:17 ] @
Uzgred,

https://www.phoronix.com/scan....=windows11-wsl2-good&num=1

Citat:

Out of 130 tests in total, Windows 11 WSL2 Ubuntu 20.04 LTS managed to run at 94% the speed of bare metal Ubuntu 20.04 LTS on the same system. Not bad at all especially in the CPU/system benchmarks where in many cases delivered comparable performance to Ubuntu Linux itself. Those wishing to go through these 130 benchmarks in full for AMD Ryzen on Windows 11 WSL2 Ubuntu can see this OpenBenchmarking.org result file. Look for more Windows 11 vs. Linux benchmarks in October.


94% u odnosu na bare metal je u principu HV overhead.

Inace, maintainer Ubuntu-a za WSL je Canonical: https://ubuntu.com/wsl

Kao i izvori:

Code:

# See http://help.ubuntu.com/community/UpgradeNotes for how to upgrade to
# newer versions of the distribution.
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ focal main restricted
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ focal main restricted

## Major bug fix updates produced after the final release of the
## distribution.
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ focal-updates main restricted
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ focal-updates main restricted

## N.B. software from this repository is ENTIRELY UNSUPPORTED by the Ubuntu
## team. Also, please note that software in universe WILL NOT receive any
## review or updates from the Ubuntu security team.
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ focal universe
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ focal universe

deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ focal-updates universe
deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ focal-updates universe

## N.B. software from this repository is ENTIRELY UNSUPPORTED by the Ubuntu
## team, and may not be under a free licence. Please satisfy yourself as to
## your rights to use the software. Also, please note that software in
## multiverse WILL NOT receive any review or updates from the Ubuntu
## security team.
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ focal multiverse
# deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ focal multiverse
[ Nedeljko @ 15.04.2022. 13:40 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Imas apsolutno sve prednosti Linuxa, zato sto to >jeste< Linux.


1. Imaš li prednost manje hardverske zahtevnosti od Windows-a?

2. Imaš li prednost stabilnosti kad se spuca Windows?

3. Imaš li prednost da defragmentacija HDD-a nije potrebna? (Ovo nije bitno za korisnike sa SDD-om, a to postaje standard.)

4. Imaš li prednost da možeš da radiš bez obzira na ažuriranja, a da si ažuran, kada krene Windows Update?

5. Imaš li prednost da će ti sistem proizvoljno dugo raditi kao prvog dana kada je namešten, a ne vremenom sve lošije?

6. Imaš li prednost da neće nešto što nisi čačkao da prestane da radi zbog instalacije/korišćenja nečega drugog?

7. Imaš li prednost da te proizvođač ne špijunira?


Da se zadržimo na čarobnom broju 7. Sve što ti nudi je mogućnost pokretanja programa za ubuntu 20.04 uz dobru integraciju sa Windows-om.
[ Ivan Dimkovic @ 15.04.2022. 13:59 ] @
Nedeljko,

OK, WSL2 nije za tebe. Ali ako nekome treba odlicna kompatibilnost Linux i Windows aplikacija, potpun komfor bez potrebe da dual-butuje i budzi, WSL2 na Windows 11 treba pogledati i probati.

Ne gubi se ekosistem Windows aplikacija, niti se gubi Linux ekosistem - za mene, kao i gomilu ljudi srecnih sa WSL2 to cini odlicnu platformu.

Dakle, da ponovim, u pitanju je pravi Linux, sa Linux kernelom i userlandom koji trci pod HV-om. Performanse su identicne sa svakom HV instalacijom ali se dobija kompletna uklopljenost u jedan desktop.

Citat:

Sve što ti nudi je mogućnost pokretanja programa za ubuntu 20.04 uz dobru integraciju sa Windows-om.


To "sve" je sve sto mnogim ljudima treba.
[ Nedeljko @ 15.04.2022. 15:11 ] @
Dakle, ne nudi ništa od prednosti Linux-a, već samo mogućnost Windows korisnicima da teraju Linux aplikacija, (skoro) ravnopravno Windows aplikacijama.

A štp se tiče performansi, kako to može da bude uporedivo, kada RAM žderu dva sistema, umesto jednog? To možda u nekim uslovima kada imaš dovoljno slobodnog RAM-a za sve.

To je ono kad treba napraviti "istraživanje" i dobiti neke brojke, koje mada su ponovljive, nemaju smisla jer ne opisuju stvarnost.
[ djoka_l @ 15.04.2022. 15:14 ] @
Ja sam. lično, oduševljen kako radi WSL na Win 11.
Upravo sada imam neki mali projekat gde, sa jedne strane moram da koristim Access bazu, a da softver pravim za Docker kontejner. Lepota kako sve radi.
Pre 6-7 godina sam morao da rodim mečku da developerima namestim okruženje na Win mašinama za rad sa kontejnerima, a sad je pesma.

Naravno, i dalje radim sa dva lap topa, jedan pod Win drugi, Ubuntu, ne bih da me nešto gadno iznenadi, ali je zaista puno urađeno na Win-Linux integraciji.
[ Nedeljko @ 15.04.2022. 15:35 ] @
Ma, slažem se ja da je to odličan posao, ali za Windows korisnike kojima treba neka Linux aplikacija, a ne za Linux korisnike, koji Linux koriste zbog njegovih prednosti, sač ez

8. Otpornost na skoro sve viruse, jer su zaboga, pisani za Windows.
[ Ivan Dimkovic @ 15.04.2022. 16:07 ] @
Citat:
Nedeljko:
Dakle, ne nudi ništa od prednosti Linux-a, već samo mogućnost Windows korisnicima da teraju Linux aplikacija, (skoro) ravnopravno Windows aplikacijama.

A štp se tiče performansi, kako to može da bude uporedivo, kada RAM žderu dva sistema, umesto jednog? To možda u nekim uslovima kada imaš dovoljno slobodnog RAM-a za sve.

To je ono kad treba napraviti "istraživanje" i dobiti neke brojke, koje mada su ponovljive, nemaju smisla jer ne opisuju stvarnost.


Nedeljko, use-case je jednostavan: maksimalna kompatibilnost sa Windows i Linux aplikacijama. Prednost je jedan desktop i sto sve radi bez dual boot-ovanja sa svim prednostima koje nude Linux i Windows (svaki za druge stvari).

Imam dovoljno RAM-a da teram koliko god sistema hocu (bar na desktopu) - prednost je u produktivnosti.

Znam masu ljudi koja koristi WSL2 - u okruzenju srednje firme i u okruzenju mega korporacija, skok u produktivnosti je enorman. A jedan RAM stick je max. par sati vremena nekog strucnog posla kao trosak.

Znaci to je specificna primena - sa specificnim dobitkom. Ako nemas potrebe za Windows aplikacijama (ili nekom Windows-asu - ako nema potrebe za Linux aplikacijama), jasno je da ti WSL2 nicemu ne treba.
[ Nedeljko @ 15.04.2022. 16:39 ] @
To što ti imaš RAM-a koliko hoćeš, ne znači da nema ljudi sa plićim džepom, za koje se takođe prave računari. Ili možda treba da se prave samo za elitu i poslovne korisnike?

Nisam porekao da ima svoju namenu, ali čuj, kad mi neko priča o "nuđenju prednosti Linux-a", taj očigledno ne zna šta priča.
[ Nedeljko @ 15.04.2022. 17:25 ] @
Može li neko ko ima Windows 11 sa WSL2 da isproba ovo čudo iz priloga? Sto miliona rekurzivnih poziva po dubini.
[ Ivan Dimkovic @ 15.04.2022. 17:57 ] @
Evo.

Sta treba da se desi?

[ Ivan Dimkovic @ 15.04.2022. 18:11 ] @
Citat:
Nedeljko: To što ti imaš RAM-a koliko hoćeš, ne znači da nema ljudi sa plićim džepom, za koje se takođe prave računari. Ili možda treba da se prave samo za elitu i poslovne korisnike?


Ja pricam o poslovnim korisnicima - onima koji zaradjuju novac od rada sa Windows-om i Linuxom, sto ukljucuje dobar deo ljudi ovde.

Zna se koliko usluge tih ljudi kostaju, zna se takodje i koliko kosta memorijski modul. Smesno je uopste i pocinjati diskusiju kada je memorijski modul investicija na nivou tonera i sl. opreme.

Ne znam sta tebe ovde 'trigeruje' ili samo prosto trazis nesto da ispadnes u pravu ovde, sto postaje naporno.

Citat:

Nisam porekao da ima svoju namenu, ali čuj, kad mi neko priča o "nuđenju prednosti Linux-a", taj očigledno ne zna šta priča.


PREDNOSTI LINUXA I WINDOWSA U ISTO VREME - bez kompromisa poput dual-boota. Prednost nije "prednost Linuxa" ili Windowsa, vec povecana produktivnost.

Ajde presatni da se pravis glup, posto glup svakako nisi - i probaj WSL2 za promenu, mozda oladis malo.
[ nkrgovic @ 15.04.2022. 18:30 ] @
Citat:
Nedeljko:
Citat:
nkrgovic:
Dual boot sam probao, naravno - smara me. LSW sam isto probao, iskreno, mene boli glava od Win 10 interfejsa. Ono sto sam probao je radilo - ssh, awk, sed, grep, ansible.

Ne reče za virtuelizaciju.
Citat:
nkrgovic:
Citat:
Nedeljko: Može li neki primer šta to na Windows-u radi, a na Linux-u ne radi, kada je Office365 u pitanju?


Desktop aplikacije koje se kace na ... nesto. Excel se kaci na neki BI. Integracija u Tableu. Takve stvari.

Čekaj, govorimo o office365. To je u klaudu. Sa čim sa desktopa se to integriše?

- Probao sam virtuelizaciju, naravno. Dizao Xen, KVM+virsh, ProxMox, oVirt.... Dizao sam i Kubernetes, K3s, OpenShift.... I? Sta sa tim? Poteram Windows u virtuelnoj masini? Radio. Ali ne zelim to da radim ako ne moram, u cemu mi je prednost toga? Meni je native OS - Mac OS, jer mi na njemu rade sve aplikacije koje mi trebaju, da mi trebaju Windows aplikacije terao bi Win11 i WSL2 - zasto bi sebe mucio virtuelizacijom? I sta je poenta cele price? Sta dobijam virtuelizacijom, osim "da mi native OS bude Linux" jer, eto...

- Microsoft 365 je cloud server, plus desktop aplikacije. Imas pretplatu, placas mesecno, imas kompletan MS Office u nekim pretplatama. Ova koju ja imam ima i Office za desktop, i Office za Web i servise u Azure Cloud-u : One Drive (1TB po korisniku), Email (50GB po korisniku, neogranicen broj domena i aliasa, licenca po mailboxu-u / korisniku)....

Ja cesto koristim virtuelnu masinu, ili kontejner, u kome je neki Linux, ali to nema veze sa onime sto radim na desktop-u. Imam jedan VM sa Linux-om u kome radim za klijenta koji trazi da ima "alate za nadzor" racunara, a ja mu ne dam da ih instalira na moj fizicki racunar... Onda koristim taj VM za pristup njihovoj produkciji, koja je PCI compliant.

I da, nemam ja nista protiv.... Ja imam dva Mac OS racunara i mnogo masina koje vrte Linux native, pa drugi Linux kao VM, pa Linux u cloud-u, pa.... Sve pet. Samo ih ne koristim kao desktop. Ne kapiram sta je poenta ovoga sto ti pricas?

Hocu Linux jer je Free? Slobodno. Hocu Linux jer ima manju zahtevnost za hardver, a meni racunar nije za posao? Naravno, stavise, ako imam vremena, pomoci cu. Hocu Linux za obrazovanje? Moze, voleo bi da moja deca u skoli uce Linux.

Kakve to veze ima sa time sta se koristi u poslovnom okruzenju?
[ nkrgovic @ 15.04.2022. 18:38 ] @
@Ivan: Ovo, moram da priznam, izgleda odlicno. Konacno Windows koji mi se dopada... Par pitanja:

- Mozes li da uradis snapshot Windows ili Linux masine? Cisto, bilo bi lepo....
- Kakav je power management? Ako zatvorim laptop u toku rada, hoce li da ode u sleep? Mogu li "samo" da ga zakacim na USB-C port (recimo imam USB tastaturu na monitoru) i da pocnem da radim bez da ga otvaram? Koliko traju baterije na tom tvom brijaču?

[ Ivan Dimkovic @ 15.04.2022. 18:44 ] @
1. WSL ima svoj VHD, koji je Ext4 naravno - mozes da ga posebno bekapujes (https://www.virtualizationhowt...mages-using-import-and-export/)

2. Bez problema radi PM (mislim, radi dobro koliko radi i bez WSL2 - YMMV). Ja kuci radim nas tako sto ga zakacim na TB4 zatvorenog*.

Autonomija brijaca i nije neka, izdrzi oko 4-4.5 sati, mislim da moze bolje ali nisam imao vremena da se pozabavim sa tim. Ali ne gubi iz vida da je ovo "gaming" laptop - neka normalnija konfiguracija (QHD, NVIDIA 3060, Core i7 12800 CPU) bi se pokazala bolje.

(*) Mada, za maksimalne performanse - zelis da zakacis i Razer-ov punjac (koji ima proprietary konektor) - posto Razer ciglica dostavlja 230W u laptop. USB-C / TB4 mogu da dostave samo 100W - sto znaci da mozes ostati bez baterije ako garis nesto dugo.
[ Nedeljko @ 15.04.2022. 18:58 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Evo.

Sta treba da se desi?

Pa, treba da se desi upravo to što se desilo. Dakle, sve je u redu.

Ja pričam o svim korisnicima. Dakle, ima i kućnih korisnika sa plićim džepom, koji takođe treba da koriste računare.

Naravno da u slučaju profi upotrebe pričamo o povećanju produktivnosti i drugim bitnim aspektima kao što je sigurnost.

Da li je poslovnim korisnicima bitno da ne fasuju neki virus i da im ne iscuri intelektualna svojina?

Što se produktivnosti tiče, pa pročitaj šta sam pisao o prednostima Linux-a i koliko to ima veze sa produktivnošću. Šta ti vredi zver od mašine, kada za vreme apdejta imaš neupotrebljiv računar? Ima li to veze sa produktivnošću? Ili ako sistem vremenom radi sve lošije, zahteva opravku itd.
[ Nedeljko @ 15.04.2022. 19:11 ] @
O prednostima Linux-a iz usta našeg vodećeg stručnjaka za Linux.



Od 1:39:32.
[ Ivan Dimkovic @ 15.04.2022. 19:14 ] @
Nedeljko, e ajde majke ti smanji malo sa tim FUDovanjem.

Evo ja radim u firmi sa preko 120 hiljada zaposlenih koja ima izuzetnu potrebu da zastiti podatke zato sto su #1 u tome sto rade na svetu.

I laptopi trce Windows - odobreni su za firmin materijal klasifikovan kao TS.

Sve sto je potrebno je da se tim stvarima pristupi ozbiljno (kako i treba bilo sta raditi). I Windows i Linux mogu da podrze takva okruzenja bez problema, a ako ostavis nekom idiotu da ne radi nista, pukao je i sa jednim i sa drugim.

--

Citat:

O prednostima Linux-a iz usta našeg vodećeg stručnjaka za Linux


Prso si covece, zvucis kao neki 12-godisnji fanboy. Prica nema veze sa merenjem kitica vec je u pitanju predlog jako lepog resenja - za ljude koji rade nesto doduse.

Imas pristup prednostima Linuxa (sw. repos, sav naucni softver, gomila OSS projekata) i Windowsa (komercijalni softver, igrice, DRM-ovan materijal) unutar jednog desktopa je prednost novog tipa - prednost u dobijenoj produktivnosti.

Kvalitativno drugacija stvar od e-penis konkursa.
[ Nedeljko @ 15.04.2022. 19:19 ] @
A sad zamisli firmu koja nema 120,000 zaposlenih, nego mnogo manje, pa samim tim i manje resurse da pristupi tome onoliko ozbiljno koliko ti misliš da treba i koliko tvoja firma može. Takvih firmi ima mnogo više.
[ nkrgovic @ 15.04.2022. 19:20 ] @
Hvala, vrlo je zanimljivo.... I ne, necu da ga "garim" dugo sasvim sigurno. Meni grafika treba ponekad, ne uvek - vise za test ili neki pytorch ili nesto, ne duze od sat vremena, recimo. Vecinu vremena bi meni grafika bila idle.... Ali pre sam imao situaciju da bi mi bilo zgodno da imam nesto CUDA kompatibilno kad zatreba. Bar znam da, ako ponovo dodjem u tu situaciju, imam resenje. :)

Uostalom, nije ciglica problem. Ciglica stoji na lokaciji X, na ostalim mestima imam USB-C i zdravo. Ako mi bas, bas mnogo treba mogu da kupim, verovatno, ciglicu broj 2. Trenutno mi vise ne treba ta CUDA, ali lepo je znati da moze.
[ Ivan Dimkovic @ 15.04.2022. 19:21 ] @
@Nedeljko, da li je firma od 160 ljudi OK datapoint?

Cek, sa tom firmom sam proziveo od nula do 160 kolega - i, gle cuda, Windows isto radio posao.

Nismo fasovali viruse, niti je nas kod cureo igde.

Sto pretvaras ovu pricu u glupi advocacy?
[ Nedeljko @ 15.04.2022. 19:32 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Imas pristup prednostima Linuxa (sw. repos, sav naucni softver, gomila OSS projekata)

E, tu se ne slažemo - da su to prednosti Linux-a.

Ne reče ti meni da li ono što sam navodio ima veze sa produktivnošću. Imaš ovaj video:



Koje od tih prednosti nudi WSL2?

[ bachi @ 15.04.2022. 20:02 ] @
Malo da trolujem. :D

Ja to vidim ovako.

Pedeset godina linux, tj. gnu, tj. šta već zajednica pokušava preko WINE-a da progura Windows aplikacije, ali slabo to išlo, a onda došao Nutela, koknuo WSL2 i nema šta ne radi od Linux programa pod Windowsom.

I sve to za 99,99$. :) :) :)

I normalno da je Linux talibanija poput Nedeljka ogorčena zbog toga. :D

/kraj trolovanja. :D

P.S. 8GB RAM-a je nedostižnih 3500 dinara. :D :D
[ Nedeljko @ 15.04.2022. 20:05 ] @
Zna se šta su prednosti Windows-a.


1. Sav hardver radi out of the box.

2. Najširi izbor softvera.

3. Kompatibilnost sa drugima.

4. Dobra integracija sa drugim MS-ovim rešenjima.

5. Veliki broj ljudi koji ga znaju.

6. Jeftiniji admistratori na tržištu rada.
[ madcama @ 15.04.2022. 22:15 ] @
Ljudi mislim da dobrano skrećete sa teme.
Profesionalci će sebi izabrati operativni sistem::
1. znaju razlike i prednosti jednog u odnosu na drugi OS (IT struka)
2. odabraće OS u odnosu na softver koji im treba da zarade novac
3. odabraće OS na osnovu preporuke IT profesionalca
4. odabraće OS, jer je taj sad moderan
5. u tom OS su radili prilikom obuke
6. to imaju kod kuće pa su na to navikli

Poslovni korisnici, dakle službenici u administrativnim poslovima, finansijskim institucijama itd će koristiti ono što odluči njihov pretpostavljeni. On će to odabrati na neki od sledećih načina:
1. slušajući savet IT odeljenja
- zaista poseduju IT sektor (1 ili više lica zaposlenih)
- treće lice im održava IT infrastrukturu
- neko od zaposlenih zna da obori windows
- Perov mali se razume u komjuktore
2. slušajući savet knjigovođe (začudili bi se koliko ljudi veruju knjigovođama u vezi svih vidova sopstvenog poslovanja)
3. koristiće ono na šta su navikli kući (osim ako ne žele da plate licencu za softver, a plaše se kazne)

Kućni korisnici će koristiti
1. ono što su već imali u kući
2. ono što im je instalirao prodavac u prodavnici
3. ono sa čime je došao računar, ali će ipak videti kad Perov mali završava obaranje sistema kod ćaće u firmi da dođe i njemu da obori windowse.
3. ono što su koristili u školi

Suma sumarum navika je moćna stvar kojom se služe proizvođači softvera. Njihovo pravo. Verovatno bih i ja tako radio da sam u njihovoj poziciji. Na stranicama ovog foruma sam više puta pročitao da upravo ti veliki proizvođači softvera imaju račun da njihove vedete budu dostupne na piratskim sajtovima. Mlađani student se tokom studija navuče na Ilustrator (studentska verzija), pa dok ne stekne ime koristi piratizovanu verziju sa nekog wareza i kad dođe u firmu 90% je spreman da se uhvati u koštac sa svim zadacima koje od njega traži poslodavac na papreno kupljenom Adobe Photoshopu CS666. A sad kad je uspešan grafički dizajner lakše mu je da kupi i on licencu za svoje frelance projekte nego da se zeza sa ključevima i krekovima i kojekakvim čudima i da pri tom rizikuje da izgubi podatke zbog nekog virusa.

Lepota je u tome što imamo izbor.
Neko od nas bira da svoje parče hleba zarađuje na klot Windowsu, neko na MacOSX-u neko na Linuxu, neko na varijacijama na temu...
Suština je da velika većina korisnika računara ni ne zna da koji OS koristi. Pogotovo ne koju verziju. Njih samo zanima da im se ne menja program na koji su navikli. Ako može ni da se ne menja verzija, jer postoji opasnost da je u novijoj promenjen izgled ili ne daj Bože pozicija Save ikonica.
[ Bradzorf012 @ 15.04.2022. 22:19 ] @
Ako biste bili ljubazni da promenite naziv teme. Nije Salvador "Dali", već "Da li".
[ Nedeljko @ 16.04.2022. 05:05 ] @
Nemam ja problem da neko kaže da je na desktopu Windows uglavnom bolje rešenje, već sa tim da se kao "prednostima Linux-a" govori ovoliko pogrešno. Samo je falilo da se cena pomene kao "najveća prednost Linux-a", pa da bude jasno da se radi o nekome ko totalno ne zna šta priča.

Napisao sam šta pruža WSL2, a to svakako nisu "prednosti Linux-a". Naravno da prednosti predstavljaju nekakva svojstva koja doprinose produktivnosti.
[ Panta_ @ 16.04.2022. 05:29 ] @
Citat:
Pedeset godina linux, tj. gnu, tj. šta već zajednica pokušava preko WINE-a da progura Windows aplikacije, ali slabo to išlo, a onda došao Nutela, koknuo WSL2 i nema šta ne radi od Linux programa pod Windowsom.

I sve to za 99,99$. :) :) :)

I normalno da je Linux talibanija poput Nedeljka ogorčena zbog toga.

Zašto da bude ogorčen kada i oni najuporniji Linux pljuvači sada koriste Linux, pa makar i na ovaj način. Uvalio vam ga Indijac samo tako. Uspeo čovek za kratko vreme ono što "Linux talibanija" već decenijama pokušava. Što bi rekao Duško D. "ako ne možeš da ih pobediš, pridruži im se".
[ Nedeljko @ 16.04.2022. 07:16 ] @
bachi je napisao disklejmer da troluje.
[ Ivan Dimkovic @ 16.04.2022. 07:37 ] @
Evo primera kako WSL2 moze olaksati zivot i kako on ima unikatne prednosti:

1. Prednosti Linuxa

- Brzi fajl sistemi kada se radi o masi malih fajlova, sto se jako dobro vidi sa ogromnim projektima koji koriste Git
- Ogromna baza razvijenog (i mahom otvorenog) naucnog softvera gde niko i ne koristi Windows uopste (neki projekti imaju Windows podrsku, ali sigurno imaju Linux podrsku)
- Softverski repozitorijumi distro vendora, koji omogucuju vrlo laku instalaciju i odrzavanje softverskih paketa
- Pristup najnovijim kompajlerima i ostalim "vrucim" CS temama, opet - iz razloga kao i za drugi naucni softver
- Visedecenijska baza *Nix/POSIX alatki za razvoj softvera i administraciju (shellovi, editori, alatke i skriptovi za bukvalno bilo kakav shell kung fu...)

2. Prednosti Windows-a

- MS razvojni alati (ko razvija za Windows okruzenje)
- MS Office desktop aplikacije koje su naprednije od web verzija
- Kompletna podrska za najnoviji hardver (laptopi, ... )
- Profesionalni 3rd party softer isto razvijan decenijama (Adobe, Autodesk, ...)
- I dalje dominantna platforma za gaming (van konzola) a samim tim i razvoj igara

WSL2 u Win11 omogucava da imate #1 i #2 u isto vreme, kao da je u pitanju jedan OS (a ne 2 virtuelne masine pod hipervizorom) i to sa komplet hardverskom akceleracijom (3D, CUDA, ...) u oba OS-a.

Dodatne integracije koje WSL2 pruza omogucavaju >prijatan< rad (bukvalno kao jedan desktop) - dakle, zadrzavate prednosti Windowsa i Linuxa, bez da morate da birate u koji OS se bootovati.
[ bachi @ 16.04.2022. 08:38 ] @
Citat:
Panta_:
Citat:
Pedeset godina linux, tj. gnu, tj. šta već zajednica pokušava preko WINE-a da progura Windows aplikacije, ali slabo to išlo, a onda došao Nutela, koknuo WSL2 i nema šta ne radi od Linux programa pod Windowsom.

I sve to za 99,99$. :) :) :)

I normalno da je Linux talibanija poput Nedeljka ogorčena zbog toga.

Zašto da bude ogorčen kada i oni najuporniji Linux pljuvači sada koriste Linux, pa makar i na ovaj način. Uvalio vam ga Indijac samo tako. Uspeo čovek za kratko vreme ono što "Linux talibanija" već decenijama pokušava. Što bi rekao Duško D. "ako ne možeš da ih pobediš, pridruži im se".

Pa o tome i pričam. Microsoft očitao lekciju Linuxašima i preuzeo stvar u svoje ruke. Doduše, ne rade oni to zbog ljubavi, već zbog Azure platforme, ali eto u međuvremenu i mi smrtnici da imamo neku vajdu od toga.

Koliko vidim, uz malo budženja, opušteno može da se namesti da krajnji korisnik klikne na prečicu na desktopu i da mu učita Linuxov program (koji se vrti pod WSL2 i Ubuntu na primer) i radi na desktopu normalno, bez uopšte da zna (a i što bi ga interesovalo) da je to nativni Linuxov program. A današnji moderni procesori i grafičke kao i 3500 dinara za dodatnih 8GB RAM-a omogućavaju da to radi bez ikakvog kočenja.

Dakle, dobio si najbolje od oba sveta.

To je pokušavano sa WINE-om, ali nije masovno zaživelo u onoj meri da to radi pouzdano sa skupim Windows programima koje firme koriste.
[ Nedeljko @ 16.04.2022. 08:56 ] @
1. Da li na WSL2 imaš performanse fajl sistema kao na originalu?

2. Šta bi sa prednostima Linux-a koje sam nabrojao?

Osim toga, još neke prednosti Linux-a su

9. Bolja komercijalna podrška.

Postoji konkurencija pružaoca podrške za debian. Jednostavno, za to su neophodni pristup sorsevima i odgovarajući resursi i to je razlog zašto za zastvoreni softver podršku pruža isključivo proizvođač. Takođe, ako je nekome glavni izvor prihoda podrška, a ne licenciranje, onda će se verovatno više potruditi oko kvaliteta podrške.

10. Bolja lokalizacija na raznim nivoima.
[ Nedeljko @ 16.04.2022. 12:28 ] @
Citat:
bachi: Dakle, dobio si najbolje od oba sveta.

Da li? Nabrojao sam niz prednosti Linux-a koje na taj način ne dobijaš.
[ Nedeljko @ 16.04.2022. 12:35 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Evo.

Sta treba da se desi?

BTW, umesto te skriptice, postoji naredba time

$ time ./a.out
Created
Erased

real 0m5.728s
user 0m4.115s
sys 0m1.597s
[ B3R1 @ 16.04.2022. 13:23 ] @
Citat:
madcama:
Suština je da velika većina korisnika računara ni ne zna da koji OS koristi. Pogotovo ne koju verziju. Njih samo zanima da im se ne menja program na koji su navikli. Ako može ni da se ne menja verzija, jer postoji opasnost da je u novijoj promenjen izgled ili ne daj Bože pozicija Save ikonica.

A ti kao obozavas kada ti UI/UX dizajneri menjaju interfejs svaki dan? Uzivas u tome?! :->

Treba praviti razliku izmedju OS i UI. Ono sto obican krajnji korisnik vidi je UI, a to je samo onaj "povrsinski" deo OS. Korisinka zaista ga ne zanima sta trci ispod haube. Stavise, u ovom suludom modernom svetu u kome zivimo cak ni mnogi IT strucnjaci nisu u stanju da ti odmah odgovore da li je OS na serveru na kome trenutno nesto rade native/host OS na nekom baremetal hardveru ili je u pitanju VM koji trci na nekom hipervizoru. Stavise, to ih uopste i ne zanima ako im vrsi posao, ako ne primete "stucanje" ili pad performansi i ako na tome rade samo ono sto spada u njihovu najuzu specijalnost za koju su eksperti i nista vise (sto je slucaj u 99% standardnih velikih IT kompanija).

Da ne govorimo o tome da vise niko normalan ne razmislja o drajverima za ovo ili ono sokocalo (o cemu smo lupali glavu pre 30 godina, kad se samo setim), o nekakvih 5-6 modova za diskove koje ukljucjujes i iskljucujes po savetu dobijenom na nekom forumu, vec bi ako ikako moze da ima OS koji instalira i zaboravi na njega. Isto vazi i za telefone. Apple je po mom misljenju u tome najvise poodmakao. Pazi - stigne ti novi MacBook ili iPhone, ti se lognes na iCloud i on ti podesi sve od A do Š kako si imao na staroj masini, uz vecinu aplikacija, skracenica i ostalih podesavanja. Cak i ikonice na desktopu zadrze iste koordinate. Barem sam to primetio na telefonu, ne znam da li je tako na MacBook-u, nikada ga nisam koristio (niti to zelim, ako bas ne moram).

Na drugoj strani, meni stigne novi laptop sa Windowsom, nasa IT sluzba mi sve to namesti, ali znam unapred da me ceka min 2-3 dana da instaliram dodatne stvari, plus da namestim neke stvari koje sam zaboravio i kako sam ih originalno namestio - pocev od iskljucivanja touchpad-a kada je u USB-u ustekan klasican miš (za to uvek guglam da nadjem savet, jer zaboravim), kako da me laptop ne isece sa WiFi kada zakljucam sesiju sa <Ctrl><Alt><Del> - Lock - i za to uvek moram da guglam) ... pa do banalnih stvari u pojedinim aplikacijama, poput iskljucivanja "smart quotes" u Wordu (sto mi smeta zbog prirode dokumenata koje pisem, gde taj naizgled pisljivi "smart quotes" moze da napravi prilicnu glavobolju s velikim posledicama musterijama kojima se takav dokument isporucuje ... duga prica). Cini mi se da Mac, kada ga registrujes na iCloud-u, pamti sva ta podesavanja ... barem po onome sto sam cuo od kolega koji imaju Mekove.

Naravno, sada ce neki perfekcionisti traziti dlaku u jajetu, pa ce reci: ni na Mac-u nije bolje i navesce kontraprimere. Znam, znam, znaaam ... nije savrseno, cinjenica je! Ali opet, sve to je na Apple-ovim uredjajima reseno mnogo bolje i to je nesto sto Linux, a bogami ni Windows, verovatno jos dugo, dugo vremena nece imati, cak in u rudimentarnoj formi.

A kada je u pitanju UI - pa cuj, ni IT-profesionalci ne vole kada im dodje neka nova verzija, pa im izmucka ikonice i promeni kombinacije tastera za precice ... pa zamisli da tebi jednog dana neko kaze: vise nije Ctrl-C / Ctrl-V, vec Ctrl-RightShift-LeftAlt-F1 i Ctrl-LeftShift-RightAlt-F12 ... priznaj da bi pozeleo da tog dokonog UI/UX dizajnera koji je to promenio odvalis od batina, jer ti samo stvara frustracije.

I nemoj samo da mi neko sada kaze kako je sve u "radu na sebi" (mrsshhhh s tim newage pro***avanjima) i u "usvajanju novih navika" (usvajaj ti kerove s ulice ako bas hoces nesto da usvajas, ja necu nista, hvala lepo) jer to "usvajanje" traje, a dok ti steknes nove navike i na tom putu se saplices zbog tih promena - posao trpi, jer ne mozes da budes produktivan kao ranije. Znaci, to ne pogadja samo non-IT ljude, vec cak i IT-profesionalce. A pogadja i firme u celini.

Dakle - navike i produktivnost su tesno povezane jedne s drugima ... bas zato firmama ide u racun da imaju neko resenje koje nece previse ugroziti produktivnost rada, kako bi direktori dobili lepe bonuse ... sve je na kraju u parama ... :-)


[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 16.04.2022. u 14:35 GMT+1]
[ Panta_ @ 16.04.2022. 15:22 ] @
Citat:
Pazi - stigne ti novi MacBook ili iPhone, ti se lognes na iCloud i on ti podesi sve od A do Š kako si imao na staroj masini, uz vecinu aplikacija, skracenica i ostalih podesavanja. Cak i ikonice na desktopu zadrze iste koordinate. Barem sam to primetio na telefonu, ne znam da li je tako na MacBook-u, nikada ga nisam koristio (niti to zelim, ako bas ne moram).

Na drugoj strani, meni stigne novi laptop sa Windowsom, nasa IT sluzba mi sve to namesti, ali znam unapred da me ceka min 2-3 dana da instaliram dodatne stvari, plus da namestim neke stvari koje sam zaboravio i kako sam ih originalno namestio

Pazi, stigne ti nov računar, prebaciš disk sa starog i vozi, bez da sa bilo kim deliš podatke.
[ nkrgovic @ 16.04.2022. 17:18 ] @
Pazi, racunar je laptop, disk je cip koji se nalazi na istoj ploci gde i procesor i memorija. Sve je zalemljeno. Ne mozes nista da zamenis.

Skoro svi biznis laptop racunari su ovakvi. Ispod tastature oko 1/3 do 1/2 prostora je plocica na kojoj je SVE, ostatak je baterija. Tako mogu da budu lagani, tanki i da iole traje baterija.
[ B3R1 @ 16.04.2022. 18:39 ] @
Bas tako ... i tu ima veoma malo delova koji mogu da se menjaju.

A ima tu i jos jedan momenat ... u zapadnim (i boljim srpskim) firmama biznis-laptopovi i biznis-telefoni su vlasnistvo firme i ti ih duzis ... bas kao sto si nekada u JNA duzio sve od carapa do puske. I vracao to kada se skidas. Tako je to isto i sa sluzbenom opremom koju dobijes od firme. Sem toga, ta oprema je pod garancijom i tu nema srafcigera. Cak i za softver (OS i apps) instaliran na tim laptopovima i telefonima postoje pravila igre - sta smes, sta ne smes itd. (npr. ne smes da instaliras piratizovani softver za koji ti treba placena licenca ... open-source mozes ... itd.). I to potpisujes kao aneks ugovora o radu.

Na kraju, tu je i problem bezbednosti. Nekada su skoro sve firme dopustale zaposlenima da na posao donose svoje licne kompove, dok su za rad kod kuce samo govorili da instaliras odgovarajuci VPN klijent (Checkpoint, Anyconnect, Symantec, Pulse ... itd.), ponekad i neki token (npr. RSA SecurID) i to je to. Sada to skoro uopste vise ne moze - svima koji rade od kuce daju preinstaliran laptop, sa odgovarajucim VPN klijentom, instaliranim SSL sertifikatom i unapred podesenim, personalizovanim tokenom.

Izuzetak su kontratori, kao i male startup kompanije - tu je stepen kaubojstine veci, jer je i IT u tim firmama organizovan ad-hoc-apa-trapa ... a radni procesi cesto nisu tako strogi. Ali u velikim korporacijama, kao i startapima nakon IPO, stvari su drugacije ...
[ Panta_ @ 16.04.2022. 18:43 ] @
Citat:
Pazi, racunar je laptop, disk je cip koji se nalazi na istoj ploci gde i procesor i memorija. Sve je zalemljeno. Ne mozes nista da zamenis.

Znam, zato i kažem koliko je jednostavnije sa Linuksom i laptopovima sa izmenjivim komponentama.

Druga stvar, ovaj backup na iCloud sa podešavanjima koji @B3R1 pominje, je ništa drugo nego backup Home direktorijuma. Za linux konkretno ne postoji neki integrisani cloud servis, ranije je Ubuntu imao nešto slično, ali ima nekih koji nude Linux client, npr. Dropbox, pCloud, itd. Ili jednostavno ručni backup pa se otpremi negde online. Ja konkretno imam neki Bash skript sa dve funkcije, backup and restore, ništa posebno, veoma brzo i jednostavno.
[ dejanet @ 16.04.2022. 19:47 ] @
U svim varijantama koriscenja kompa, poslovnom, slobodno-umetnickom, licnom, cloud je danas super vazan faktor.

Ono iCloud, OneDrive olaksava zivot, a GitHub nije samo dev alatka, mislim da ga mogu koristiti svi od 7-100 godina. Ima tu jos gomile proizvoda, koja su postala ili ce postati deo svakodnevnog zivota.

Mislim da prosecni pripadnici generacije rodjene posle 2000-te, slabo i sve ce slabije kapirati file system, sta je config, exe, bat, ps... Bila je prica za polaznike nekog kursa na nekom USA koledzu, gde se profesorka sokirala, jer niko od studenata nije mogao da nadje fajl za vezbe na kompu ili mrezi..

Evo na Steam-u (jos jedan cloud proizvod) i ako se retko igram, reko ajde da pokrenem igricu sa cheat parametrima, prc, nisam nasao exe, uspeo preko steam lib-a. Nisam trazio exe, ako ga u opste i ima.
[ madcama @ 16.04.2022. 21:16 ] @
Da. Cluod je baš u fazonu "think not".
I sve tako dok nam moždana kora ne postane moždana kugla.
[ Ivan Dimkovic @ 16.04.2022. 23:07 ] @
Pa i ne bas, zato sto sad umesto da "komandujes" memorijskom alokacijom jednog racunara kroz config.sys i autoexec.bat, sada u nekoj teraform skripti dizes celu infrastrukturu i bavis se stvarima kao sto su minimizacija latencije, balansiranje opterecenja, ....

Posao je i dalje isti - pravis stvari koje rade, samo sto je skala drugacija - nije vise unutar jedne kutije, vec sa visestrukim grupama kutija sirom planete.

Izazovi su novi i zahtevaju jos vecu paznju - mnogo gore.i nepredvidljive latencije, konkurentnost, visoka cena sinhronizacije i sl.

Nekada davno, tvoj najveci problem je bio HDD, koji ume da zaglavi i da dovede do timeout-a I/O operacija. Tvoj asinhroni pristup problemu ti je mozda zadao dosta muke kako bi svaki API, svaki zahtev, bio robustan, imao definisan time-out i sta se desava ako se to prekoraci.

Cloud? U, HDD je za to walk-in-the-park - imas siutacija da citava zona moze privremeno da pune, rentiran hw more da crkne, tvoj servis zahteva druge servise sirom planete koji mogu biti overload-ovani, nestali, hakovani - u bilo kom momentu. Tvoj kod mora biti izuzetno robustan na sve to i resavanje svega toga je drasticno komplikovanije nego problemi u lokalu.


[ Nedeljko @ 17.04.2022. 06:32 ] @
Citat:
dejanet: Bila je prica za polaznike nekog kursa na nekom USA koledzu, gde se profesorka sokirala, jer niko od studenata nije mogao da nadje fajl za vezbe na kompu ili mrezi..

Takvih priča ima koliko hoćeš, kada profesor ne ume da okači tako da bude dostupno ili ne objasni kako treba kako je dostupno i onda se šokiraju. Od njegove kuće iz njegovog kabineta radi, jer je tamo namešteno šta treba.
[ Sava @ 17.04.2022. 07:15 ] @
Citat:
component:
Ne. Linux neće "da postane ono za svakodnevnu upotrebu za vecinu ljudi". Bar ne za desktop računare. Za mobilne uređaje i servere je odavno glavni.
Sve dok radiš emulaciju (ili nešto tipa WINE) da bi pokretao Windows aplikacije, nema puno smisla koristiti Linux.

Nisam čitao celu temu pa ne zamerite što se vraćam na početak.

Mnogo godina unazad imam Linux na računaru kao drugi sistem, ali nisam neki naročito napredan korisnik.
Da, moj Odgovor na temu je "da, Linux je sve bliži Windowsu, ali daleko je još od toga da ga zameni na desktop računarima". Tako za desktop Linux zapravo ostaje privilegija jedne grupe ljudi koju ću nazvati Linux sekta.

U suštini sve je logično - pare su u pitanju! Za Windows je razvijano mnogo aplikacija koje mogu da se naplate. Kod Linuxa se malo toga plaća pa se i ne razvija istom brzinom.
Drugo, za mene je bitnije to što se večito namučim oko hardwarea.Te ne mogu da uteram zvučnu te štampač itd... Imam drugara koji je verovatno jedan od najškolovanijih Linuxaša u Srbiji pa sam ga ranije davio i pomagao mi je poprilično. Google je sa LInuxom meni postao najbolji drug. Na kraju ne uspeva da se ravnopravno nosi sa mnogim stvarima, recimo sa visoko kvalitetnim snimanjem muzike, grafiku i da ne pominjem. Večito se oko nečega saplićem u Linuxu i onda se ponovo vratim Windowsu.

Najzad, bez obzira koji ste nivo korisnika u Linuxu često moraš nešto da radiš iz terminala što nama starijima koji smo odrasli na DOS-u i nije posebno teško, ali postane zamorno. Sve u svemu Linux je od početka kaskao za običnim korisnicima, ali se zato uvukao u profi sisteme, naročito u digitalnu tehnologiju.
[ dejanet @ 17.04.2022. 07:33 ] @
Citat:
Nedeljko: Takvih priča ima koliko hoćeš, kada profesor ne ume da okači tako da bude dostupno ili ne objasni kako treba kako je dostupno i onda se šokiraju. Od njegove kuće iz njegovog kabineta radi, jer je tamo namešteno šta treba.

Mislim da je bio ovaj tekst.
Title : FILE NOT FOUND
https://www.theverge.com/22684...tory-structure-education-gen-z

Citat:
Ivan Dimkovic: Pa i ne bas, zato sto sad umesto da "komandujes" memorijskom alokacijom jednog racunara kroz config.sys i autoexec.bat, sada u nekoj teraform skripti dizes celu infrastrukturu i bavis se stvarima kao sto su minimizacija latencije, balansiranje opterecenja, ...

Uhh, svet se puno promenio za devove a ovo je bas veliko(AWS, Azure...)

Evo bas implementiram jednu AWS Lambda funkciju i ima dosta ogranicenja. Npr. latence u okviru istog regiona su znacajne ako poredimo local(private network). Latence prema pristupu fajlovima(S3 sporiji,EFS brzi), pristupu db-u(RDS) su takve da ne mozes da radis implementaciju na isti nacin, kao ranije. Onda razlike izmedjju warn/cold start itd..

EDIT: Sve vreme sam mislio da je naslov teme KALI Linux postaje sve blizi Windows korisnicima :), a ono dali spojeno :(

[Ovu poruku je menjao dejanet dana 17.04.2022. u 09:45 GMT+1]
[ nkrgovic @ 17.04.2022. 08:47 ] @
Ako ti je RDS u istom regionu spor, izvivni, ali nesto si do sad radio kako ne treba. :) Nije RDS u istom regionu nesto znacajno sporiji nego da imas RDBMS na drugoj masini u istoj mrezi, posebno ne ako imas neki multi-master config. Cuo sam da su ljudi (uspesno) testirali varijante "aplikacija na AWS-u, MySQL u Oracle cloud".

Verovatno ti je problem lambda....
[ calexx @ 17.04.2022. 08:50 ] @
Citat:
Sava: Nisam čitao celu temu pa ne zamerite što se vraćam na početak.

Da, moj Odgovor na temu je "da, Linux je sve bliži Windowsu, ali daleko je još od toga da ga zameni na desktop računarima". Tako za desktop Linux zapravo ostaje privilegija jedne grupe ljudi koju ću nazvati Linux sekta.

Drugo, za mene je bitnije to što se večito namučim oko hardwarea.Te ne mogu da uteram zvučnu te štampač itd...

recimo sa visoko kvalitetnim snimanjem muzike, grafiku i da ne pominjem.
Bolje što nisi čitao celu temu jer osim par poruka, sve ostale nemaju veze sa temom. ;) Od pitanja moze li linux da postane ono za svakodnevnu upotrebu za vecinu ljudi se došlo do nekih varijacija koje će ta većina ljudi da koristi otprilike u 0,0001% slučajeva, mada to zanima one koji su napisali. Kao da neko pita koji jezik je najbolje da uči da bi se lakše sporazumevao sa svetom a neko predloži (bilo koji) programerski jezik.

Tvoje mišljenje da je linux daleko od toga da zameni windows na desktop računarima bi bilo tačnije da si napisao da je tvoje poznavanje linuxa daleko od poznavanja windowsa.

Dobro znam o čemu se radi, ja sam više od decenije tako razmišljao i onda sam rešio da ozbiljno probam, danima sam pokušavao da nađem alternativne programe i kako sam koji nalazio, tako sam više vremena provodio na linuxu. Prekidač je bio zamena za uTorrent jer sam u to vreme 24/7 skidao/delio svašta pa mi je bilo bitno da to radi. Onda sam našao program koji je ne zamena nego san snova u poređenju sa uTorrentom i mogao sam više vremena da provodim u traženju ostalog. Danas koristim linux, zadržao sam par windows programa preko wine mada su oni nešto što uopšte i ne spada u popularne programe. Recimo foobar2000, EAC ili ImgBurn ... postoji bezbroj alternativa za ove programe jednostavne namene ali ja hoću njih. ;)
Naravno, postoje programi kojih nema ili nemaju adekvatne zamene ili ih retko koristim i mrzi me da nađem i naučim dobre zamene.

U svakom slučaju uvek imam instaliran windows ako ništa a ono zbog jedne igrice koju igram. ;)

Što se drajvera tiče, tu imam još manje problema jer linux uglavnom 100% ima rešenje. Naravno, bila je potrebna priprema pa sam batalio nvidia ili ati grafičke (jer ne igram ozbilje igrice i ne koristim zahtevne programe) i odavno koristim intel integrušu. Meni je plafon reprodukcija 4k filmova na monitoru a to lako radi. Za štampač je ponekad potrebno da se aktivira neki servis koji iz nekog razloga pukne i slično, štampači koje imam su standardni i to radi iz prve. Uglavnom sve radi pa i bolje nego windows. Recimo imao sam priliku da na laptopu ne mogu da instaliram nešto za windows jer nije prepoznao wireless karticu a tu negde nisam imao kabl. Onda lepo startujem neki live linux koji prepozna karticu, skinem drajvere za windows pa onda instaliram i nastavim. Uglavnom, linux mi sve odradi dok za windows najčešće moraju neki drajveri da se dodaju.

Viskokvalitetno snimanje muzike? Kakav problem? Osim ako ne snimaš neke mnogokanalne zapise u posebnom obliku koji na svetu koriste još trojica pa nije rešeno u linuxu. ;)

Ja sam na početku rekao da neću terminal, neću kompajliranje bilo čega, oću klik-klik-klik i tako i radim. Tačnije, otvorim terminal kada radim apdejt ili kada nešto odatle lakše uradim, brže mi je nego da otvaram neki od programa za to i da uradim isto ali sporije. Jedino što je gui ali za nešto što traje do minut mi ne smeta.

Ono najbitnije, pre par decenija tadašnja linux sekta nije htela da pomaže početnicima. Bilo je ono ... jeste, ja sam se mučio da naučim a ti hoćeš na gotovo, nema, idi pa traži rešenje. Sada se lako nađe pomoć a i internet je drugačiji. Meni je na linuxu sve nekako prirodnije, valjda navika, a i deluje mi da sve radi brže tj tečnije. A moj hardver uglavnom kaska.
[ dejanet @ 17.04.2022. 09:28 ] @
Citat:
nkrgovic: Nije RDS u istom regionu nesto znacajno sporiji nego da imas RDBMS na drugoj masini u istoj mrezi...

To "malo sporiji" kada pomnozis sa N transakcija dobijes ozbiljnu razliku u vremenu. Nemas "private network" performanse.

Lambda radi sync izmedju dva sistema, rezultat smestam na RDS, koji je dostupan spolja. Nije drasticna razlika, ali dovoljna da sam kod vece kolicine podataka morao optimizujem kod tako da imam manje db roundtripova ali batch chunks veci, puno kesiranja data. Mislim ok, muka naterala da kod bude optimalniji...

Drugo iskustvo, moj private "pilot", 2 AWS lambde i S3 storage. Prva L radi indeksiranje sadrzaja i smesta index files na S3, druga Lambda radi search po keywords nad tom index bazom. Plus lock ne postoji na S3.

Dude ovo nema sanse da bude produkcija NIKAD, dok na bilo kojoj bare metals + private mrezi "brije".
Trebalo bi da je bolje sa EFS (aws file ssytem), ali mislim da lock tamo fali, nisam probao, ali..
[ blaki @ 17.04.2022. 09:54 ] @
Citat:
calexx: Bolje što nisi čitao celu temu jer osim par poruka, sve ostale nemaju veze sa temom. ;) Od pitanja moze li linux da postane ono za svakodnevnu upotrebu za vecinu ljudi se došlo do nekih varijacija koje će ta većina ljudi da koristi otprilike u 0,0001% slučajeva, mada to zanima one koji su napisali. Kao da neko pita koji jezik je najbolje da uči da bi se lakše sporazumevao sa svetom a neko predloži (bilo koji) programerski jezik.


Pa dozvoli da se baš ne bih složio s tobom. Mislim da je diskusija o tome "može li Linux da postane ono za svakodnevnu upotrebu za većinu ljudi" bilo više nego dovoljno na mnogim formima, pa i na samom Elitesecurity.org forumu. Sve su to velikim delom bile prizemne i "vrlo ostrašćene" diskusije na granici "incidenta" za jednu ili drugu stranu (moje mišljenje, možda preterano ali želim da naglasim suštinu), sada to zbilja nije tako i to pre svega, mislim zahvaljujući vrhunskim programerima koji su razvijali Linux, a koje je MS Windows (Microsoft) privoleo (čitaj: dobro platio) da pređu na njihovu stranu. Od svega ispalo je nešto zaista dobro. Da ilustrujem, zinuo sam "kao pegla" na IT Akademiji 2017 godine, kada sam shvatio koliko opcija je već tada imao ugrađenih MS Windows u podršci Linuxa - pre svega originalnih "Unix Shell" ("Bash") komandi u PowerShell-u, i koliko je nebitno bilo da se koriste jedne ili druge, a to je, mislim, bio početak ovoga o čemu se sada priča.

U ovoj diskusiji, do sada, moglo se štošta naučiti novo (npr. za mene, novost "WSL2"), a mislim da je sve ovo jedan nov kvalitet (niko više - bar ne pametan, ne osporava kvalitet Linuxa i u pojedinim Desktop aplikacijama i neke prednosti istog) koji ranije nismo imali, pa istu ne bih na ovaj način nipodaštavao.
[ calexx @ 17.04.2022. 10:12 ] @
Zavisi iz kog ugla gledaš, ja sebe smatram bar malo naprednijim korisnikom (u odnosu na većinu ljudi kako je počela tema) ali mi u mnogim porukama većina napisanog nije jasna. Niti imam pojma o čemu se radi. Za mene je svakodnevna upotreba za većinu ljudi nešto tipa ... znam desetine njih koji koriste komp i možda bi jedan od njih uopšte razumeo o čemu se pisalo. Ova Savina poruka je jedna od retkih koja opisuje nekoga ko hoće da temi pristupi kao većina uobičajenih korisnika.
Mogla je da bude i tema ... šta se kuva u povezivanju windows i linux programera, kako će najnapredniji korisnici moći da iskorite prednosti oba u svom specifičnom poslu ... pitaj nekoga iz društva (ali da nije visoko specijalizovan) baš za WSL2 pa napiši koliko su upoznati.

Pogledaj poruku pre i posle te moje pa je pročitaj drugarima i pitaj ih za mišljenje. ;)
[ Sava @ 17.04.2022. 10:16 ] @
[quote]calexx:
Citat:
Sava: Nisam čitao celu temu pa ne zamerite što se vraćam na početak.

Da, moj Odgovor na temu je "da, Linux je sve bliži Windowsu, ali daleko je još od toga da ga zameni na desktop računarima". Tako za desktop Linux zapravo ostaje privilegija jedne grupe ljudi koju ću nazvati Linux sekta.

Drugo, za mene je bitnije to što se večito namučim oko hardwarea.Te ne mogu da uteram zvučnu te štampač itd...

recimo sa visoko kvalitetnim snimanjem muzike, grafiku i da ne pominjem.
Bolje što nisi čitao celu temu jer osim par poruka, sve ostale nemaju veze sa temom. ;) Od pitanja
Citat:
calexx:
Tvoje mišljenje da je linux daleko od toga da zameni windows na desktop računarima bi bilo tačnije da si napisao da je tvoje poznavanje linuxa daleko od poznavanja windowsa.
Da, to je tačno, ali čovek baš mora da se dobro pomuči da bi uterao Linux da sve radi sto posto kako korisnik želi.
Citat:
calexx:
Dobro znam o čemu se radi, ja sam više od decenije tako razmišljao i onda sam rešio da ozbiljno probam, danima sam pokušavao da nađem alternativne programe i kako sam koji nalazio, tako sam više vremena provodio na linuxu.

Neke alternative nikada nisam pronašao. Recimo Magic mail monitor koji je meni jako značajan. Možda i postoji, ali nisam pronašao, a nije da nisam tražio.
Citat:
calexx:
Što se drajvera tiče, tu imam još manje problema jer linux uglavnom 100% ima rešenje.
Vidi, taj drugar koji je bukvalno ekspert za Linux mi uvek kaže kako to može da se utera, ali to bi morao on da uradi. Ni uz pomoć Googla recimo nisam uterao staru zvučnu EMU karticu i još neke stvari, sada sam i zaboravio. Koristim recimo stari laser Canon koji ima drivere samo do Windows 7 i samo zbog njega držim 32 Bit verziju pa se mučim sa memorijom. U linuxu nisam uspeo da pokrenem taj štampač.
Citat:
calexx:
Viskokvalitetno snimanje muzike? Kakav problem? Osim ako ne snimaš neke mnogokanalne zapise u posebnom obliku koji na svetu koriste još trojica pa nije rešeno u linuxu. ;)
Osim skromnog Audacity nisam našao programe koji mogu da zamene Nuendo ili Cubase i da imaju sve potrebne pluginove.
Citat:
calexx:
Ono najbitnije, pre par decenija tadašnja linux sekta nije htela da pomaže početnicima. Bilo je ono ... jeste, ja sam se mučio da naučim a ti hoćeš na gotovo, nema, idi pa traži rešenje. Sada se lako nađe pomoć a i internet je drugačiji. Meni je na linuxu sve nekako prirodnije, valjda navika, a i deluje mi da sve radi brže tj tečnije. A moj hardver uglavnom kaska.
To stoji.
[ nkrgovic @ 17.04.2022. 10:36 ] @
Postoji jedan sustinski problem koji, cini mi se, ovde vecina ignorise - to je taj stav "prosecan koristnik ne koristi nista". Prosecan poslovni korisnik ne mora da koristi nista, prosecan poslovni korisnik koristi neko okruzenje koje mu je servirano - ali prosecan poslovni korisnik to okruzenje dobija od IT-a preduzeca gde radi. Onaj ko odrzava taj racunar nije "taj prosecan korisnik", vec taj IT. Tom IT-u treba da moze da odrzava taj racunar na nacin koji je optimalan po pitanju vremena, troskova i ucinka. Ovo poslednje je najbitnije, u dosta okruzenja racunar mora da zadovoljni neke eksterne standarde, koji su propisani od strane raznih regulatornih tela.

Tako da, te price "prosecnom korisniku treba samo da kuca tekst i koristi browser" nema veze sa istinom. Vlasnik racunara je preduzece ne taj sto sedi za njim, samim tim preduzece je to koje je, sustinski, korisnik - i racunar treba da zadovoljni ono sto je potrebno preduzecu. Osoba koja sedi i kuca se tu nista ne pita, ma kako to neverovatno zvucalo. Druga bitna stavka je novac: Prosecno preduzece ima rok zanavljanja opreme (za racunare je 3 do 5 godina) i budzet koji je po racunaru mnogo veci od prosecnog korisnika. Zato, svidjalo se to nama ili ne, preduzeca predstavljaju ciljnu grupu za razvoj racunara - ne kucni korisnici. To je razlog zasto svi serveri podrzavaju Linux bez problema, to je razlog zasto vecina komercijalnog softvera biva podrzana za Linux server, ali za Mac ili Windows desktop.

Cak i onaj komercijalni softver koji podrzava Linux ne podrzava "bilo koji Linux", i ne, nece da pricaju sa vama oko toga "koji kernel". Da Vinci Resolve podrzava Linux, ali podrzava CentOS 7.3. Ne, ne moze CentOS 8, ne moze Arch i ne moze moj_distro_of_the_month. Da li ce da radi? Skoro sigurno hoce. Ali da li ce iko normalan da kositi GigaMegaLinux za color grading snimaka gde dan snimanja kosta desetine hiljada EUR-a?

Ovo sve veze nema sa kucnim korisnicima. Kucni korisnici nisu ciljna grupa. Kucni korisnici koriste sta god zele. Ali kucni korisnici trose mizeran novac na softver - i oni nisu razlog zasto se razvija Windows, ili Mac OS. Izjave tipa "Linux je OK za kucne korisnike" slusam vec 20 godina. Ja se slazem sa njima, preporucivao sam mnogima Linux kod kuce. Ali to ne znaci da "Linux moze da zameni Windows" - jer, kucni korisnici nisu reprezentativni uzorak.

Da li je moguce napraviti preduzece koje ce biti 100% Linux? Da, mislim da jeste. Meni bi prijalo. Ali, to bi zahtevalo ili da preduzece ima specificnu delatnost, ili da se jako puno toga razvija za to preduzece (sto je preskupo). Morali bi da nemaju komunikaciju koja ukljucuje MS Office dokumenta. Morali bi da imaju sav softver native dostupan za Linux. Mozda neka programerska firma... Mozda. Neka komercijala sa 100% web sofverom, mada ne znam da li moze da se radi knjigovodstvo na Linux-u.

Konacno, i ovo je nesto sto ljudi nece da shvate: Mix Linux+Windows ima veci "attack surface" nego samo Windows i samim tim, Linux cini sistem manje bezbednim. Naravno, isto vazi i za dve verzije Windows-a (Recimo Win 10 + Win Server), ali sustina je: Svaki dodatni OS (recimo Linux UltraMega desktop) povecava attack surface. Ono, za svako a>0 vazi X+a>X .
[ calexx @ 17.04.2022. 11:26 ] @
Prosečan korisnik koristi mnogo manje nego što zamišljaš. Ti se krećeš u krugovima onih kojima je to posao i u društvu koje to radi ali ima bezbroj onih kojima je stvarno maksimum sitan surf i poneki mejl. I muzika i filmovi. FB, naravno. I tu je negde kraj. Da, tu su i igrice. Prosečan korisnik ne razume većinu poruka u ovoj temi.
Citat:
Sava:Da, to je tačno, ali čovek baš mora da se dobro pomuči da bi uterao Linux da sve radi sto posto kako korisnik želi.
Zašto je to problem? Windows si učio kad se pojavio, pre njega te mučio dos ali si i to naučio. Ja sam u jednom trenutku rešio da saznam šte je to linux, kako radi, kako se instalira nešto i polako, jedno po jedno, naučio sam dovoljno da mogu da ga koristim. Tu sam probao razne linuxe, razna desktop okruženja, rešavao ono gde bi zapelo i to je to. Ne može jednom da se nauči i kraj.
Citat:
Sava:Neke alternative nikada nisam pronašao. Recimo Magic mail monitor koji je meni jako značajan. Možda i postoji, ali nisam pronašao, a nije da nisam tražio.
Nikada ga nisam koristio, jesam probao ali sam siguran da postoje alternative na linuxu. Koristim možda tri mejl naloga od kojih dva svakako prvo proverim na web mejlu a treći nikada nije dobio bilo šta osim onoga što je potrebno (neka mejling lista) a i iz nekog razloga ne idem na njegov web mail. Kad malo razmislim, posle pojave web mail opcija, ti mail monitori postaju možda i višak. Ali ostaje navika. ;)
Citat:
Sava:Vidi, taj drugar koji je bukvalno ekspert za Linux mi uvek kaže kako to može da se utera, ali to bi morao on da uradi. Ni uz pomoć Googla recimo nisam uterao staru zvučnu EMU karticu i još neke stvari, sada sam i zaboravio. Koristim recimo stari laser Canon koji ima drivere samo do Windows 7 i samo zbog njega držim 32 Bit verziju pa se mučim sa memorijom. U linuxu nisam uspeo da pokrenem taj štampač.
Kad kažem hardver, mislim na redovan, aktuelan a ne na nešto prastaro. Ali i tu imam obrnutu situaciju, imam neku PCI TV karticu koja ima drajvere samo do windows 7 32bit, posle ne može da radi. Osim sa dscaler programom koji nekako prevazilazi drajvere ali mi se čini da se nešto teško buni poslednjih godina. Nisam probao da opravim jer se kartica sasvim normalno vidi u svim linixima poslednjih desetak godina.
Eto, ni taj Canon nije baš podržan ... a otkud znaš da ga neki linux iz vremena windows 7 ne podržava? Koji je tačno štampač?
Citat:
Sava:Osim skromnog Audacity nisam našao programe koji mogu da zamene Nuendo ili Cubase i da imaju sve potrebne pluginove.
Ni to ne koristim ali sigurno ima takvih programa, možda ne baš onako kako si navikao ali verujem da mogu da se koriste. Audacity je neka zamena za SF, ja sam i kod njega koristio par osnovnih funkcija. Ovo svakako pokazuje da je u pitanju specifičan program a ne prosečno potreban, ja sam nekada išao dotle da imam dual boot zbog nekog programa a sve drugo radim na linuxu. Pa i pominjana igrica koju igram, da me ne mrzi da je pokrenem u linuxu (ima par načina ali moram da odvojim vreme) onda bi otpao jedan od razloga tašto mi je windows potreban. ;) Uvek pomenem Corel, to je program koji je relativno rasprostranjen i za koji nema alternativa na linuxu. Ali samo zato što je ovde njegova cena pristojna. ;) Kada bi neko ko ozbiljnije koristi specifične windows programe (ali onako, za svoju dušu) morao i da ih plati, verovatno bi to uspeo ako proda stan.

U svakom slučaju mi ne smeta da odvojim particiju za windows za povremeno startovanje ali sam uglavnom na linuxu i tu mi je nekako lepše. ;) Pominjanog drugara koji je ispodprosečan korisnik sam ubeđivao da pređe kada sam ostao bez lakog načina da "rešim" kasperskog i kada sam mu rekao da za linux ne treba antivirus a ni krekovanje, pristao je i sada nema nikakav problem dok njegova gospođa i ne zna da "koristi" linux. Za nju je dovoljno što se otvara FB i što može da vidi korisne savete za domaćice. :)
[ madcama @ 17.04.2022. 12:23 ] @
Koja su interesovanja, tj. šta koristi prosečna Američka domaćica od softvera na računaru:
Facebook, recepte, video klipove sa macama i kucama... Dakle web browser. Firefox, Chrome, Opera. Ima na Windowsu ima na Linuxu ima i na MacOSx.
Fotografije dece dok su bila mala (dok je nisu mnogo nervirala), slike sa svadbe (dok je bila mlada i lepa, a i dok ovaj njen nije imao pivski stomak i nije bio ćelav). Pregledač slika. Eog, tj. Gwenview na Linuxu, Windows image viewer, Preview na MacOSx.
Film koji nije stigla da pogleda u bioskopu, pa joj je sin skinuo preko torenta. Dakle video player. VLC ima na sva tri najzastupljenija OS-a. I radi.
Muzika. Verovatno će neka savremenija domaćica koristiti Spotify, ali za one malo manje informatički pismene tu su Winamp, Clementine, iTunes.

Prosečna Američka domaćica ne igra AAA video igre na računaru, već za to ima PlayStation/Xbox/Wii u svojoj dnevnoj sobi. Zašto? Zato što joj je lakše da igra džojstikom neko na mišem i tastaturom. Stvarno može da se priključi džosjtik na računar?

Sve to da i dalje koristi računar, tj. da svoju dnevnu dozu digitalnog sadržaja od sada ne srče sa svog iPhone-a i/ili Androida.

E sad koji će OS da bude zavisi kako sam već rekao od toga šta će da kupi. Ako kupi sa Apple pijace onda ti nema baš nekog izbora. I neće kukati.
Za ova druga dva os-a to će joj ionako održavati ćerka koja je upisala informatički kurs za programera u nekoj večernjoj školi.

MS Office, Photoshop, Premier i slični AAA naslovi nisu potrebni Američkoj domaćici, prvo zato što ne zna u njima da radi, a drugo zato što nema potrebe za njima.

Evo nadogradih se na Calexxovu poruku ni kriv ni dužan.
[ calexx @ 17.04.2022. 12:46 ] @
Možda ovde prosečna američka domaćica nije dobar primer ali su i naše sasvim solidne. ;) Problem je što se ovde uglavnom nalaze oni koji su daleko od prosečnog korisnika, druže se sa sličnim i dođe im da je to prosečan korisnik. Ja sam se nekada bavio time i išao u razne firme i ustanove, tamo od deset onih koji moraju da rade konkretan posao devet nema pojma a onaj jedan ima sina koji zna da instalira igrice i hiljadu fontova (bilo takvo vreme da je yuscii bio skoro zvaničan font) i onda im on sve rešava a oni samo kuckaju u otvorenom prozoru. Pa ja sam u IT firmi imao "programerke" za koje je bilo dovoljno da obrišeš W ikonu sa desktopa i odmah idu na pauzu jer im pukao windows. ;)

Nažalost, ni kod dece nije bolje, nas je nekada zanimalo da učimo o tome, njima je sada plafon da nauče da na mobilnom instaliraju FB ili slično, da nabace neku igricu i komp ih uopšte ne zanima. Koriste ga roditelji da pogledaju recepte ili oglase za automobile, vremensku prognozu i tu i tamo nešto komplikovanije tipa da pogledaju mail mada to ne uspevaju baš uvek. Onda dođu deca da ipak odigraju neku igricu a roditeljima to i ne smeta.

I onda se priča o WSL2 i prosečnim korisnicima??
[ SlobaBgd @ 17.04.2022. 14:08 ] @
Ovde se brkaju pojmovi.

Prosečan korisnik je neko na pola puta od nezahtevnog korisnika do zahtevnog korisnika.
Nezahtevan korisnik koristi Web Browser (Chrome jer se svuda gura, mada je i Edge više nego dovoljan), Audio/Video plejer, nešto za pregled slika i možda neki "fotošop" (a "fotošop" je svaki program za obradu fotografija, dok to nisam ukapirao poginuo sam skidajući i krekujući im Adobe Photoshop i objašnjavajući osnove rada u njemu).
Zahtevni korisnici projektuju naftne platforme u AutoCAD-u i sličnim programima, prave sumulacije mašinskih konstrukcija ili testove građevinskih opterećenja. Neki prevode filmove, neki pišu udžbenike i prave/obrađuju ilustracije, neki prave muziku, efekte za filmove... Dakle, prosečan korisnik nije ona domaćica iz nekoliko predhodnih poruka, već ljudi koji pokrivaju mnogo šire oblasti rada na kompjuteru, bilo u firmi ili na fakultetu, bilo kod kuće. I realno, ako na komjuteru mogu da koriste programe na koje su navikli, bole ih ćoše da li je to Windows ili Linux, da li je Win XP ili Win 10. Čak će se više iznervirati ako glupi Microsoft poremeti izgled Start menija i mesto odakle gase/restartuju kompjuter, nego što im smeta promena Office paketa, radu u Cloudu ili na lokalnom disku.

Cela ova moja priča je samo iz razloga da shvatite, mnogi od vas, da pojma nemate šta hoće prosečan korisnik. Ne znate ni čime se bavi prosečan korisnik ni šta mu treba a šta mu smeta. Donosite zaključke na osnovu iskustva iz vaše male, autistične niše gde svi pričate da se na serveru "vrti ta i ta verzija OS-a", i da na komjuteru "trči" neki k'rac. Šta se bre vrti, šta koji moj trči? Govorite slengom koji ni nezahtevni korisnici a ni ogromna većina zahtevnih korisnika ne razume, što vas u vašim očima čini obaška pametnima.

I ne, nije programiranje vrhunac poznavanja rada na kompjuteru. Komjuteri su alat, isto kao i čekić. Neko će čekićem iskovati najfiniju srmu i filigrane, a neko će istesati prelepu brvnaru. Proizvođači čekića nisu sami sebi cilj niti su samodovoljni, kako mnogi misle za svoju bratiju programere.
[ Sava @ 17.04.2022. 15:42 ] @
Citat:
nkrgovic:
Da li je moguce napraviti preduzece koje ce biti 100% Linux? Da, mislim da jeste. Meni bi prijalo. Ali, to bi zahtevalo ili da preduzece ima specificnu delatnost, ili da se jako puno toga razvija za to preduzece (sto je preskupo). Morali bi da nemaju komunikaciju koja ukljucuje MS Office dokumenta. Morali bi da imaju sav softver native dostupan za Linux. Mozda neka programerska firma... Mozda. Neka komercijala sa 100% web sofverom, mada ne znam da li moze da se radi knjigovodstvo na Linux-u.
Genex je do prisilnog gašenja koristio iskključivo Linux Suse.
Citat:
calexx:
Eto, ni taj Canon nije baš podržan ... a otkud znaš da ga neki linux iz vremena windows 7 ne podržava? Koji je tačno štampač?
U pitanju je Canon LBP-810. Bilo je Canona i HP u Genexu u vreme Susea i svi su tamo radili. Sada ne sećam se tačno koji su modeli bili aktuelni tada.

P.S. Pojavio mi se interesantan problem. Software za pravljenje liste kanala za satelitski receiver Dreamset ne može da se konektuje na unternet server sa kojeg bih skinuo listu! Imam dva računara sa istim W7 i jednako ne idu na taj server. Pokušao sam sve što sam ynao i nisam uspeo. Na Linuxu bez problema skine tu listu.

[Ovu poruku je menjao Sava dana 17.04.2022. u 17:42 GMT+1]
[ B3R1 @ 17.04.2022. 16:17 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Ovde se brkaju pojmovi.

Prosečan korisnik je neko na pola puta od nezahtevnog korisnika do zahtevnog korisnika.

Rec "prosek" je zapravo pogresna, na vise nivoa. Pravilnije je reci: kucni, poslovni i profesionalni korisnik.

Kucni korisnik bleji i u vecini slucajeva kucne laptopove polako istiskuju iz upotrebe telefoni.

Profesionalni korisnik je ovo sto ti zoves zahtevni - to su uski specijalisti uskog segmenta neke uske struke ... Primera radi, neko razbija AutoCAD, neko moze da ti naslika sta hoces u Ilustratoru, a neko treci zna samo za Putty (ili SecureCRT - po zelji) ... nekom cetvrom su potrebni Git, Slack, Ansible ...

Poslovni korisnik je kancelarijski pacov opste prakse. To je ona fela ljudi koju smo nekada zvali "referenti" (a danas "menadzeri") i koji i na zapadu cine 80% onih koje vidjate svakog jutra u metrou ili u kolonama automobila koje satima sporo gamizu po autoputevima. To su oni koji su kod nas nekada davno isli na posao u nekim izlizanim sakoima i sa koznim aktovkama, nosili su sve vreme one ogromne fascikle, slagali u njih fakture, na sastanke isli sa onim koznim sveskama, na stolu imali neke dzinovske telefone gde su prebacivali pozive kolegama, popunjavali neke formulare olovkama, usput ogovarali uz tursku kafu i duvan ... E to su ti koji danas na stolovima imaju samo komp i Office - vise im i ne treba. To je ono sto ljudi ovde zovu prosek.

A to da nijedna od te tri kategorije pojma nema sta je to OS i da ih to zanima koliko i lanjski sneg - to je tacno. Zapravo, veliku vecinu njih zanima samo kada ce kraj radnog vremena da mogu da nastave sa svojom blejacinom.
[ Nedeljko @ 17.04.2022. 16:21 ] @
Da odgovorim na pitanje iz naslova teme ili barem približno isto pitanje o Linux desktopu.

Glavne prednosti Linux-a na desktopu su:

1. Radi isto kao prvog dana, a ne vremenom sve sporije i lošije i ne kvari se ni blizu u meri kao Windows.

2. Nećeš fasovati viruse. Mada postoje virusi napisani i za njega, ako se držiš repoa i proverenih izvora (što nije teško proveriti), nećeš ih pokupiti.

3. Proizvođač te ne špijunira.

4. Mnogo bolja lokalizacija.


Glavni problemi su:

1. Linux okuplja onih 2% korisnika koji ne žele da plaćaju ništa, tako da obično nije isplativo razvijati komercijalni softver za nega.

2. Iz nekog razloga, drajveri se retko prave kao zasebni moduli za skidanje sa sajta proizvođača hardvera, pa postoji problem sa hardverom.

3. Nepodesan je za video igre, zbog čega ima manje korisnika spremnih da plate softver.
[ nkrgovic @ 17.04.2022. 17:59 ] @
Citat:
Sava:
Citat:
nkrgovic:
Da li je moguce napraviti preduzece koje ce biti 100% Linux? Da, mislim da jeste. Meni bi prijalo. Ali, to bi zahtevalo ili da preduzece ima specificnu delatnost, ili da se jako puno toga razvija za to preduzece (sto je preskupo). Morali bi da nemaju komunikaciju koja ukljucuje MS Office dokumenta. Morali bi da imaju sav softver native dostupan za Linux. Mozda neka programerska firma... Mozda. Neka komercijala sa 100% web sofverom, mada ne znam da li moze da se radi knjigovodstvo na Linux-u.
Genex je do prisilnog gašenja koristio iskključivo Linux Suse.

Koji Genex? Radim u Genex-u (u zgradi pod prinudnom upravom), svuda stoje napusteni racunari i svim imaju Windows nalepnice...
[ nkrgovic @ 17.04.2022. 18:06 ] @
Citat:
Nedeljko:
Da odgovorim na pitanje iz naslova teme ili barem približno isto pitanje o Linux desktopu.

Glavne prednosti Linux-a na desktopu su:

1. Radi isto kao prvog dana, a ne vremenom sve sporije i lošije i ne kvari se ni blizu u meri kao Windows.

2. Nećeš fasovati viruse. Mada postoje virusi napisani i za njega, ako se držiš repoa i proverenih izvora (što nije teško proveriti), nećeš ih pokupiti.

3. Proizvođač te ne špijunira.

4. Mnogo bolja lokalizacija.


Glavni problemi su:

1. Linux okuplja onih 2% korisnika koji ne žele da plaćaju ništa, tako da obično nije isplativo razvijati komercijalni softver za nega.

2. Iz nekog razloga, drajveri se retko prave kao zasebni moduli za skidanje sa sajta proizvođača hardvera, pa postoji problem sa hardverom.

3. Nepodesan je za video igre, zbog čega ima manje korisnika spremnih da plate softver.

A1) Radi isto kao prvog dana.... Dobro, nek bude. A Windows ne radi.

A2) Neces cetvrtkom, video sam BRDO Linux racunara koji su fasovali neki mallware. E sad, nije "virus", stoji - nije virus. Ali nije ni cryptolocker virus, ni cryptominer virus, realno virusa u strogom smislu ima jako malo. Malware-a za Linux ima dosta - ja vidjam zarazene Linux servere redovno.

A3) Stoji. S'druge strane - nisam sto posto siguran ni da te Microsoft "spijunira"....

A4) Meni je lokalizacija na Mac OS-u odlicna, sumnjam da je losa na Windows-u. Nek bude.

B1) Linux ima apsolutno brdo korisnika koji placaju jako skup softver, samo je pitanje KOJI.

B2) Drajveri za Linux rade odlicno, za ono sto je bitno. Meni su fantasticni drajveri za npr. nVidia CUDA za Linux i CUDA radi kao zmaj. Mrezne karte isto, intel DPDK kida, mislim da mrezne karte rade bolje pod Linux-om nego pod Windows-om.... Drajveri za Linux su, realno, odlicni, bar za ono sto treba.

B3) Nepodesan.... Ako ti kazes. Ne igram nesto puno osim na PlayStation-u. Mada, iskreno, ja cu pre da poverujem da Valve to zna bolje od tebe - a SteamOS je Linux.
[ Nedeljko @ 17.04.2022. 19:20 ] @
A2) Nisam rekao da malvera za Linux nema, niti da je nemoguće nešto fasovati, ali uz odgovarajući način upotrebe nećeš.

A4)

1. Ćirilični fontovi imaju posebno srpske, a posebno ruske varijante slova. Isti font (Liberation, DejaVu GNU Free Font...) u zavisnosti od izbora jezika u dokumentu. Videti italic "gdđpt".

2. KDE kalendar ima sve praznike koje država priznaje (Dan ustavnosti, slave, oba Božića i Uskrsa, Kurban bajram...).

3. Spelling check ima za srpski jezi za oba pisma, pri čemu ga koriste svi programi kojima treba, a ne da ovaj program ima samo za nemački i engleski, a da onaj drugi ima i srpski.

4. U TeX-like sistemima imaš automatski prelom reči na kraju reda za srpski za oba pisma.

...

B1) Pa, eto, imaš Matlab za Linux, ali mnogih komercijalnih programa nema.

B2) Rade ako ih ima. Evo, pazario ja ovaj laptop u februaru i drajver za WiFi je uključen u kernel počev od verzije 5.16, a ubuntu 20.04 ima 5.13, dok će ubuntu 22.04 imati 5.15. Doduše, može da se skine sa Github-a, da se kompajlira i radi.

- MX Linux - radi WiFi u live režimu.

- ubuntu 20.04 mora u live režimu da se instalira gcc pre instalacije

$ sudo apt install gcc


root šifre nema, nego samo enter i instalira sa instalacionog usb-a, pa se onda kompajlira, pa se onda pokrene instalacija.

Jednbostavno, drajver za nov hardver su ugrađeni u nove verzije kernela, a distribucije koriste starije verzije.

B3) Ne igram se i nemam iskustva. I ja sam verovao valveu dok SteamOS i Steam Machine nisu propali.
[ nkrgovic @ 17.04.2022. 20:04 ] @
Citat:
A2) Nisam rekao da malvera za Linux nema, niti da je nemoguće nešto fasovati, ali uz odgovarajući način upotrebe nećeš.

Ali ovo mozes da kazes za skoro svaki OS. Neces fasovati nista, uz odgovarajuci nacin upotrebe, ni uz Windows 10 ili Windows 11. Ili Mac OS.

Citat:
A2)KDE kalendar ima sve praznike koje država priznaje

Ima i Google calendar, besplatno. Ima i Outlook, sasvim sigurno ako ga sync-as. Uostalom, ovo je za bilo koju firmu od 50 ljudi totalno nebitno, ako neki kalendar nije

Spelling check necu da komentarisem, ne znam dovoljno o tome. O tome da "za to postoji macro za TeX" kao i "za to postoji Emacs komanda" sam prestao da se raspravljam odavno.... :) C-x M-c M-butterfly....

Citat:
Pa, eto, imaš Matlab za Linux, ali mnogih komercijalnih programa nema.

Ima "mnogih" komercijalnih programa za neki drugi OS kojih nema za windows... Pa?

Citat:
Rade ako ih ima.

A ne rade ako ih nema? :) Mislim, ovo ti nije argument - i ti to znas.

Za igre, iskreno, napisah da se i ja ne igram na racunaru. Ali izasao je SteamDeck. Ne rade sve igre, ali opet, imas igre koje ne rade ni na Windows-u, a rade na necemu drugom. Ovo je isto kao i ono iznad - nikakav argument. Igre MOGU da se prave za Linux, ekskluzive ce biti, uvek.

Poenta je: Ti ponavljas argumente stare 10 godina. Svet je odavno postao cloud-centrican. Neke od tih stvari imaju smisla za kucnog korisnika u svom "bubble-u", sve dok on ne izadje napolje, ali vise ne. Kucnog korisnika ne spijunira Microsoft, on je sve svoje podatke vec digao na Google Cloud i Meta Cloud, potpisao Licence agreement. Njemu virus koji ugasi racunar nije problem, problem je ako izgubi cloud nalog. Pouzdanost je bitna za poslovne korisnike - koji nemaj dva racunara, imaju IT i ne gledaju da ustede 4000 dinara za OEM windows kad kupe racunar. Racunari za kucne korisnike ce postati "appliance", bitan je cloud. Racunari za poslovne korisnike imaju upravljanje.

Linux desktop je samo za one koji to vole - i one koji raazvijaju za Linux. A vecina developera sa kojima ja pricam danas je u fazonu "da ja uzmem 2-3 R-Pi i ti mi pomognes da dignem kuci K3s", a ne "da ja dignem na mom compu Linux".
[ Nedeljko @ 17.04.2022. 20:25 ] @
Na TeX-like sistemima postoji podrška za hifenaciju (prelom reči na kraju reda) za srpski jezik za oba pisma. To je u vezi sa open source-om, ne posebno sa Linux-om. Isti taj TeX Live postoji i za Windows sa istim mogućnostima.

Drajvera za Windows uvek ima, a kad instaliraš Linux, dešava se da nema, odnosno da ima nova verzija kernela koja se još uvek ne ugrađuje.

Koliko sam čuo, zbog X Windows-a nemaš grafičke performanse kao na Windows-u.

Da, ima igara kojih nema za Windows (XBill), ali hajde da budemo ozbiljni, koji je OS najpodržaniji kada su popularne igre u pitanju? Isto važi za komercijalan softver.ž

Takođe, poenta FOSS-a je da ne moraš da daš onu stvar u klaud, nego da si svoj na svome. Znam ja šta je klaud, ali ne želim da ga koristim tek tako za svašta.
[ Ivan Dimkovic @ 17.04.2022. 20:29 ] @
Citat:
calexx
I onda se priča o WSL2 i prosečnim korisnicima??


Ne znam ko prica o WSL2 i proscenim korisnicima? Da li ti znas?

Logicno je ako se se pominju CUDA, VS.Code, kompletna 3D hw. akceleracija deljenog GPU-a uprkos hipervizoru, performanse fajl sistema i sl. - da su ciljna grupa profesionalci.

Prosecni korisnik bi verovatno bio najsrecniji sa iPad-om, eventualno Mac-om (alternativa: Chromebook) i nekom konzolom za one u kuci koji se igraju. Skoro 0-maintenance i UX koji je najmanje zahtevan.

Kakvi Linuxi kakvi bakraci. Vecina ljudi tog profila trazi samo browser sa masinom iza za koju zele da >radi< i da nikad ne misle na nju - to znaci, hoces maksimalno "managed" (u ovom slucaju od strane proizvidjaca) masinu koja moze da uradi recovery i da se nadje u atomskom ratu, da se sve smesti na Cloud kako bi uvek moglo da se vrati kad se masina izgubi, opere je ves masina, zgazi je auto, ...
[ Ivan Dimkovic @ 17.04.2022. 20:45 ] @
Citat:
Nedeljko
A2) Nisam rekao da malvera za Linux nema, niti da je nemoguće nešto fasovati, ali uz odgovarajući način upotrebe nećeš.


U cemu je razlika sa Windowsom? Ja malware na svojim masinama >ne videh< 20-tak godina.

Meni ni AV nije potreban, ali ajde da kazemo da je aktivni malware skener dobra stvar za ljude van IT-a.

Skini novi Windows - znaci, ako ne promenis nista, imas Edge - dobices 5 ziliona reklama, malware ili crapware linkove u vidu enormnih slika ("DOWNLOAD NOW") - ali taj malware nece da sljaka zbog aktivne zastite. Takodje, vecina novih consumer masina poput laptopova dolazi za ukljucenim Bitlocker-m.

Ako si iole IT pismen, skinuces drugi browser, odgovarajuce dodatke koji ce spreciti i pojavu tih linkova u vecini normalnog rada i to je to.

Ako si IT kompententan, sa jos malo dodatnih podesavanja ces uciniti mogucnost slucajne infekcije marginalnom, ako si IT paranoican, Windows ti daje mogucnost da podesis hardversku izolaciju kernela i drajvera i LSASS, memorijsku izolaciju browsera, zahtevanje da izvrsni kod i skripte budu potpisane >tvojim< kljucem i to ce isto tako biti hardverski atestirano. Plus, naravno, totalna enkripcija diskova, itd.

Ako kupis neki "poslovni laptop" od veceg OEM-a, vrlo verovatno je dosta ovih stvari konfigurisano "out of the box" (ne blokiranje reklama, doduse) - Bitlocker, hardverska izolacija kernela i drajvera i LSASS, antimalware... Ono, sa sigurnosnog stanovista, nista ne 'fali toj masini.
[ calexx @ 17.04.2022. 20:47 ] @
Ako je tema o svakodnevnoj upotrebi za većinu korisnika, meni to liči na prosečne korisnike. A o WSL2 se pisalo u ovoj temi. Osim ako ne misliš da većina korisnika spada u profesionalce.

Ovde kod nas ta većina ne zna da instalira OS pa koristi onaj koji su uvalili u radnji (super ako je legalno) ili instalira komšijin mali. Onda neko nabaci sve što je potrebno (i košta kao deset kompa ali korisnika košta jedno pivo) pa koristi. Naravno, ako na poslu ima komp, onda mora da bude sve isto inače zapinje. Ako neko nema zahteve i uvale mu linux, može da zapne kada hoće da igra igrice, inače nema pojma šta koristi. A pošto svuda ima dece i velike dece, osnovni zahtev su igrice i onda linux otpada.
[ nkrgovic @ 17.04.2022. 21:17 ] @
Citat:
Nedeljko:
Na TeX-like sistemima postoji podrška za hifenaciju (prelom reči na kraju reda) za srpski jezik za oba pisma. To je u vezi sa open source-om, ne posebno sa Linux-om. Isti taj TeX Live postoji i za Windows sa istim mogućnostima.

Drajvera za Windows uvek ima, a kad instaliraš Linux, dešava se da nema, odnosno da ima nova verzija kernela koja se još uvek ne ugrađuje.

Koliko sam čuo, zbog X Windows-a nemaš grafičke performanse kao na Windows-u.

Da, ima igara kojih nema za Windows (XBill), ali hajde da budemo ozbiljni, koji je OS najpodržaniji kada su popularne igre u pitanju? Isto važi za komercijalan softver.ž

Takođe, poenta FOSS-a je da ne moraš da daš onu stvar u klaud, nego da si svoj na svome. Znam ja šta je klaud, ali ne želim da ga koristim tek tako za svašta.

Gledaj, imas vrhunske igre koje su XBox only. PS4/PS5 only. Imas mnogo softvera koji je Mac only. Ozbiljnog komercijalnog softvera. Ja ne zelim da koristim cloud? Ozbiljno? Super. Ali znas sta, postoji privatni cloud :). Ili "cloud" koji stoji kod tebe u sobi/kancelariji.

Izadji iz balona u kome zivis (da ne kazem nesto ruznije) i shvati da svet ima vise od dve opcije. Takodje, postoji brda, brda opcija koje su Linux only. Hej, M1 cip ima, u nekim stvarima, bolje performanse na Linux-u nego na Mac OS-u. Da, imas hardver koji radi samo na Linux-u. Svet takodje nije crno beo.
[ madcama @ 17.04.2022. 23:09 ] @
Citat:
calexx:
Ako neko nema zahteve i uvale mu linux, može da zapne kada hoće da igra igrice, inače nema pojma šta koristi. A pošto svuda ima dece i velike dece, osnovni zahtev su igrice i onda linux otpada.

'Bem li ga. Ja danas pičio video igre jedno 5-6 sati. A nisam baš malo dete. I sve to bez pomoći virtuelnih mašina, dual bootova i čega još.
[ Nedeljko @ 17.04.2022. 23:12 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: U cemu je razlika sa Windowsom? Ja malware na svojim masinama >ne videh< 20-tak godina.

Meni ni AV nije potreban, ali ajde da kazemo da je aktivni malware skener dobra stvar za ljude van IT-a.

Ni ja ne koristih AV (bez političke konotacije) pod Windowsom, pa ga koristih bezbedno. Međutim, taj odgovarajući način korišćenja je lakše izvodljiv na Linux-u, upravo zbog repoa.

Da, na Windows-u imaš Windows store, ali koliko softvera realno treba da nabavljaš van toga i da se na taj način koliko-toliko cimaš oko provere? Na Linux-u mnogo manje.


@nkrgovic

Znam ja odlično šta je klaud i pod kojim uslovima je human i koristan ili čak neophodan. RMS je o tome govorio još 2006-te ili 2007-me, dok je klaud bio tek u najavi. Smatrali su ga ludakom zbog toga, ali se ispostavilo da je bio u pravu.

Ljudi su navikli na klaud kao na nešto što se podrazumeva. Na kraju dođe kao onaj genisys sistem iz petog terminatora uz razliku što se neće osvestiti i okrenuti protiv čovečanstva, nego ostati pod kontrolom proizvođača, koji će tako kontrolisati živote većine ljudi.

Hoćeš da pretvoriš nešto iz jednog formata u drugi ili izvršiš drugu transformaciju? Super! Ima "besplatan" klaud za to. Pošalješ dokument i primiš rezultat. Transformaciju dokumenta si platio samim dokumentom, kojim vlasnik klauda kome si ga poslao sada raspolaže.

Hoćeš da ti fb aplikacija kaže kakva si ličnost? Super! Može i to, isto tako "besplatno", samo što svoje podatke više nisi podelio samo sa fb-om, nego sa još nekim.

Hoćeš da držiš svoj closed source projekat na GitHub-u? Super! Može i to, isto tako "bespalnto", samo što MS kao vlasnik GitHub-a ima tvoje sorseve.

Hoćeš backup drajv u klaudu? Super! Može i to, takođe "besplatno", samo što sve svoje fajlove i mejlove deliš sa nekim.

Svojevremeno je jedan član ovde kukao kako radi u poreduzeću od oko 1000 zaposlenih, gde su koristili GitHub, pa je bila kuknjava što je MS otkupio GitHub (što ima pravo za svoje pare), a u međuvremenu im je širenjem poslovanja postao konkurent (na šta takođe ima pravo).

Klaud se shvata olako, bez razmišljanja o mogućim posledicama. Tu je problem. Hoću da imam mogućnost da biram šta će biti kod mene, a šta ću držati kod nekog drugog.
[ Sava @ 18.04.2022. 06:50 ] @
Citat:
nkrgovic:
Citat:
Sava:
Citat:
nkrgovic:
Da li je moguce napraviti preduzece koje ce biti 100% Linux? Da, mislim da jeste. Meni bi prijalo. Ali, to bi zahtevalo ili da preduzece ima specificnu delatnost, ili da se jako puno toga razvija za to preduzece (sto je preskupo). Morali bi da nemaju komunikaciju koja ukljucuje MS Office dokumenta. Morali bi da imaju sav softver native dostupan za Linux. Mozda neka programerska firma... Mozda. Neka komercijala sa 100% web sofverom, mada ne znam da li moze da se radi knjigovodstvo na Linux-u.
Genex je do prisilnog gašenja koristio iskključivo Linux Suse.

Koji Genex? Radim u Genex-u (u zgradi pod prinudnom upravom), svuda stoje napusteni racunari i svim imaju Windows nalepnice...
Invest, ne sećam se kako smo se zvali na kraju. U staroj zgradi baš u kojoj ti sada radiš od mog povratka tamo (ne sećam se godine) do isterivanja bili su samo Linuxi. Verujem da im je istekla licenca za Windows pa su zato prešli na Linux, nisam se baš mnogo raspitivao oko toga. Kada su kupovani imali su Windowse, to je tačno. Što se tiče tih napuštenih računara sve što je iole vredelo je razneto, uključujući opremu, to što je ostalo je za reciklažu..
[ Ivan Dimkovic @ 18.04.2022. 08:23 ] @
Citat:
calexx:
Ako je tema o svakodnevnoj upotrebi za većinu korisnika, meni to liči na prosečne korisnike. A o WSL2 se pisalo u ovoj temi. Osim ako ne misliš da većina korisnika spada u profesionalce.

Ovde kod nas ta većina ne zna da instalira OS pa koristi onaj koji su uvalili u radnji (super ako je legalno) ili instalira komšijin mali. Onda neko nabaci sve što je potrebno (i košta kao deset kompa ali korisnika košta jedno pivo) pa koristi. Naravno, ako na poslu ima komp, onda mora da bude sve isto inače zapinje. Ako neko nema zahteve i uvale mu linux, može da zapne kada hoće da igra igrice, inače nema pojma šta koristi. A pošto svuda ima dece i velike dece, osnovni zahtev su igrice i onda linux otpada.


Vremena su se solidno promenila od nekih 90-tih, pocetka 2000-tih...

Te ljude danas "sto ne znaju da instaliraju OS" cela ta stvar apsolutno ne zanima, to su "obicni korisnici" kojima treba potpuno zatvoren i samo-odrzavajuci sistem, za koga oni i ne znaju sta je, kako radi i cemu sluzi. Browser je aplikativni nivo za vecinu slucajeva, ostalo su igrice i Insta...

Ti ljudi danas kupuju tablete, Chromebook-ove i, naravno, Apple robu ako im upada u budzet. Deci konzole.

Ja u mom okruzenju znam samo IT-ovce (nas) da se za*bavaju sa OS budzenjima, PC igricama i sl. Pa onda dobijes IM "brate kako da radi 4K i Dolby Atmos sa X, nakacenim na Y' - muka ti je cim cujes probleme. A ovi drugi nabodu kabl u konzolu, u TV, u struju - i vozi.

[ Ivan Dimkovic @ 18.04.2022. 08:31 ] @
Citat:
Nedeljko
Da, na Windows-u imaš Windows store, ali koliko softvera realno treba da nabavljaš van toga i da se na taj način koliko-toliko cimaš oko provere? Na Linux-u mnogo manje.


Nedeljko, to je jasno - zato sto Linux koristi mali % ljudi kao desktop, logicno je neces imati ni deo mogucih napada kao neko na Windowsu. Malware biznis je biznis a ne zabava kao 80-tih, pa trzisni zakoni vaze i za malware.

Da to nije desktop masina, vec mali kompanijski servercic ka netu sa CMS-om/forumom, shopping funkcijom i sl - imao bi potencijalno mnogo vise bliskih susreta sa malware-om.

Ako bi bas hteo da se osecas sigurno, uzmi M1 Apple MacBook Air:

https://github.com/AsahiLinux/.../Introduction-to-Apple-Silicon

Citat:

Owner control is asserted on first boot (you become machine owner by going through the macOS setup flow and creating the first admin user).

No runtime blobs are designed to have total system access (no ME, no PSP, no TrustZone, nothing of that sort). Almost all blobs are running behind IOMMUs or similar firewalls, with the sole exception of the GPU firmware*. All code running on the main CPUs is under the control of the OS.

This puts them somewhere between x86 PCs and a libre-first system like the Talos II in terms of freedom to replace firmware and boot components; while a number of blobs are required in order to boot the system, none of those have the ability to take over the OS or compromise it post-boot (unlike, say, Intel ME and AMD PSP on recent systems, or the DMA-capable chips on the LPC bus running opaque blobs that exist on even old ThinkPads).



From a security perspective, these machines may possibly qualify as the most secure general purpose computers available to the public which support third-party OSes, in terms of resistance to attack by non-owners. This is, of course, predicated on some level of trust in Apple, but some level of trust in the manufacturer is required for any system (there is no way to prove the non-existence of hardware backdoors on any machine, so this is not as much of a sticking point as it might initially seem).


[ nkrgovic @ 18.04.2022. 08:59 ] @
Ono sto je jos bitnije je: Da se na desktop-u vrti server (za razvoj) na kome developer ima kontrolu i sve je otvoreno - i da se na njemu vrti neka razvojna verzija sajta, on bi bio prilicno laka meta. Sto je jos gore, nedostatak alata za pracenje bi otezao detekciju i taj Linux box bi mogao da bude dalje koriscen kao baza za "lateral movement" kroz mrezu (opet ne znam kako se ovo kaze na srpskom). Pricam o developerima koji vrte web servere i razvijaju web aplikacije. Takodje, sto sto Linux dekstop, cak i ako ga korisit C++ developer koji nema nista otvoreno, i dalje ima veci attack surface od 0 - sto znaci da je i dalje rizicnije imati Linux masinu i Windows masinu - umesto samo Windows masinu.

Takodje, vecina developera koje sam ja upoznao softver na svoj racunar ne instalira "kroz packaga manager", vec kroz metodu poznatu kao "copy/paste sa stackoverflow dok ne proradi". Developer koji ima sudo pristup na masinu cesto unakazi tu masinu.... E sad, stoji, ako dev nema sudo, isto kao sto na Windows masini nije Administrator - onda se svodimo na isto. Najozbiljnije, vecina stvari koje se instalira na developerski linux su npm ili pecl moduli... Da, sa github-a.

Oko ove "RMS je mnogo pametan" price necu da pocinjem.... Mene nerviraju neki od tih problema, samo ne mogu da koristim istog kao referencu za socijalnu inteligenciju, da ne kazem neku mnogo tezu rec. Postoji cloud i postoji cloud, postoje podaci koji su privatni, postoje podaci koji su regulisani i postoje neo-luditi koji misle da ce nekog da ih "spijunira"....
[ calexx @ 18.04.2022. 09:05 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Vremena su se solidno promenila od nekih 90-tih, pocetka 2000-tih...

Te ljude danas "sto ne znaju da instaliraju OS" cela ta stvar apsolutno ne zanima, to su "obicni korisnici" kojima treba potpuno zatvoren i samo-odrzavajuci sistem, za koga oni i ne znaju sta je, kako radi i cemu sluzi. Browser je aplikativni nivo za vecinu slucajeva, ostalo su igrice i Insta...
Sve u svemu, danas su prosečni korisnici ili većina oni koji ne znaju ništa. Ili znaju da otkucaju poruku na fb i da postave sliku, mada je za to lakši mobilni, slikaš, podeliš. Te varijacije da se kupuju konzole, Apple i slično za ovde ne važe, svima je potreban komp za nešto, to je PC i bez mnogo para, nema ni mnogo izbora i deljenja. A pare su ovde nešto što se ne daje za neke tamo kompijuktere, jel radi? Radi, dovoljno. Pominjani drugar ima neki komp kome sam uspeo da naguram Kubuntu 12.04 (maksimum, možda i stariji) dok njegova gospoja koristi laptopove koje dobija od ćerke kad ova reši da se podnovi. Zato oboje imaju solidno nove mobilne jer na starim slabo radi fb.

Nekada davno, recimo sredinom osamdesetih kada se počelo sa PC varijantom, bilo je nas nekoliko koje je to zanimalo i bio sam ubeđen da će vremenom da to svima bude interesantno. Tako je i trajalo do početka 2000-tih, kako i pominješ, a onda su svi prestali da se zanimaju. Na mobilnom mogu da odigraju igrice, da koriste svoju omiljenu društvenu mrežu i šta će im više. Bio sam ubeđen da će otprilike tada da krenu neki novi klinci koji će da imaju sve u malom prstu, ali se to svelo na neki manji broj koji igra igrice za koje je potrebna grafička od bar 1000€ i tu je negde kraj.

Danas se koriste uspravna kućišta sa providnim stranicama e da bi RGB koji se nalazi svuda svetleo. Kao akvarijum. Kućišta obavezno idu na radni sto da budu dobro vidljiva. Kablovi se kriju da bi svetlo došlo do izražaja. Skoro čitam na nekom forumu, tip kupio ventilator za nešto, kaže odlično hladi, ne čuje se ali ... prestao da svetli. Vraćam ga jer ne radi posao. RGB se stavlja čak i na ram memorije, ventilatori i ostalo su već pod svetlom ...
[ Ivan Dimkovic @ 18.04.2022. 10:08 ] @
Ajde ozbiljno reci - ko kupuje svetlece ventilatore? Mogu da se kladim da je odgovor ili DECA ili "NEKO IZ MOJE IT EKIPE" (ko se lozi na to).

Kakva crna providna kucista van gejmer/OC komuna? Kako bi to uopste moglo da se uklopi u te price oko "bez mnogo para" - ne mogu zamislim moju majku kako trazi da joj se kupi svetlece kuciste sa AIO vodenim hladjenjem koje svetli u ritmu muzike.
[ calexx @ 18.04.2022. 10:38 ] @
Pa napisao sam, to je danas moda i počeli su gejmeri ili OC ali će polako da postane hit. A možda i standard, ja sam skoro kupio komponente i među njima je svetleća RAM memorija, ispalo je povoljno pa nisam ni video da "kupujem" i lajtšou. Tvoja majka je verovatno ;) prošla te godine gde joj je akvarijum na stolu bitan ali će sledeće generacije da smatraju to najbitnijim detaljem celog kompa. Imaće i zahteve po pitanju hardvera i to samo da može da se pokrene neka igrica. I to sve spada u nadprosečne korisnike a opet bi bilo lepo da ih neko pita o WSL2.

Ajde da pitam i ja, koji su to prosečni korisnici koje zanima WSL2?
[ Nedeljko @ 18.04.2022. 14:26 ] @
@Ivan DImkovic

Činjenica da na Linux-u imaš mnogo manju potrebu da instaliraš nešto van repoa nego na Windows-u nema veze sa tržišnim udelom.


@nkrigovic

O socijalnoj inteligenciji RMS-a govore njegovi rezultati na tom polju.

1. Šta je uspeo i u kojoj meri?

2. Da li je to što je uspeo dobro ili loše i koliko?

3. Koliko je teško to postići?
[ Nedeljko @ 18.04.2022. 15:12 ] @
Citat:
nkrgovic: Ono sto je jos bitnije je: Da se na desktop-u vrti server (za razvoj) na kome developer ima kontrolu i sve je otvoreno - i da se na njemu vrti neka razvojna verzija sajta, on bi bio prilicno laka meta. Sto je jos gore, nedostatak alata za pracenje bi otezao detekciju i taj Linux box bi mogao da bude dalje koriscen kao baza za "lateral movement" kroz mrezu (opet ne znam kako se ovo kaze na srpskom). Pricam o developerima koji vrte web servere i razvijaju web aplikacije.

Na koji način bi bio laka meta, a Linux serveri nisu laka meta? Takođe, ako neko razvija web aplikacije, on to može da radi 100% offline. Internet mu treba samo za izvore informacija i druge namene za koje ga koriste i oni koji ništa ne razvijaju.
Citat:
nkrgovic: Takodje, sto sto Linux dekstop, cak i ako ga korisit C++ developer koji nema nista otvoreno, i dalje ima veci attack surface od 0 - sto znaci da je i dalje rizicnije imati Linux masinu i Windows masinu - umesto samo Windows masinu.

Kako to dev ima dve mašine? Šta će mu?
Citat:
nkrgovic: Takodje, vecina developera koje sam ja upoznao softver na svoj racunar ne instalira "kroz packaga manager", vec kroz metodu poznatu kao "copy/paste sa stackoverflow dok ne proradi".

A na stackoverflow-u piše nešto tipa

$ sudo apt install neki spisak


To radim i ja.

Citat:
nkrgovic: Najozbiljnije, vecina stvari koje se instalira na developerski linux su npm ili pecl moduli... Da, sa github-a.


Vidi, šefe, ako nešto imaš u repoima i to isto na GitHub-u, samo u novijoj verziji, onda sa tog GitHub-a nećeš fasovati ništa. Koliko uopšte ima infekcija sa GitHub-a kada skidaš neke skript biblioteke?

A što se tiče devova koji sa sudo pristupom unište mašinu, o njima ne vredi trošiti reči.
[ Nedeljko @ 18.04.2022. 15:51 ] @
Citat:
nkrgovic: Developer koji ima sudo pristup na masinu cesto unakazi tu masinu....

Meni ovo najviše liči na nešto drugo.

Taj dev ima kući mašinu, na kojoj možda i tezgari, ali je nije unakazio. Čak naprotiv, kući nema nikakvih problema. Međutim, na poslu mu je mašina unakažena. U čemu je razlika?

Pa, na poslu ima admina, koji mu je unakazio sistem raznim ograničenjima, pod kojima ne može normalno da radi jer mu pola alata ne radi. Onda dev pribegava raznim trikovima, da bi zaobišao ta ograničenja i mogao normalno da radi. Rezultat je ovo o čemu nkrgovic piše.

Sve što admin treba da konfiguriše je mreža, da zaposleni ne nanese štetu van svog računara, a na svom neka radi šta hoće.

Ali ne, nego se zaposleni posmatraju kao idioti. Neko reče da ako svoje zaposlene tretiraš kao idiote, onda od njih očekuj rezultate u skladu sa tim.
[ nkrgovic @ 18.04.2022. 18:08 ] @
Citat:
Nedeljko:
Citat:
nkrgovic: Ono sto je jos bitnije je: Da se na desktop-u vrti server (za razvoj) na kome developer ima kontrolu i sve je otvoreno - i da se na njemu vrti neka razvojna verzija sajta, on bi bio prilicno laka meta. Sto je jos gore, nedostatak alata za pracenje bi otezao detekciju i taj Linux box bi mogao da bude dalje koriscen kao baza za "lateral movement" kroz mrezu (opet ne znam kako se ovo kaze na srpskom). Pricam o developerima koji vrte web servere i razvijaju web aplikacije.

Na koji način bi bio laka meta, a Linux serveri nisu laka meta? Takođe, ako neko razvija web aplikacije, on to može da radi 100% offline. Internet mu treba samo za izvore informacija i druge namene za koje ga koriste i oni koji ništa ne razvijaju.
Citat:
nkrgovic: Takodje, sto sto Linux dekstop, cak i ako ga korisit C++ developer koji nema nista otvoreno, i dalje ima veci attack surface od 0 - sto znaci da je i dalje rizicnije imati Linux masinu i Windows masinu - umesto samo Windows masinu.

Kako to dev ima dve mašine? Šta će mu?

Sto ti volis da se pravis pametan....

- Da, i web server je laka meta, posebno razvojni. To i jeste problem, zato su i razvojna okruzenja lake mete. Ali danas, kad prosecan mallware ostaje u mrezi, neprimecen oko 6 meseci (prosecno vreme detekcije), sve je problem.
- Ne mora developer da ima dve masine, poenta je da imas dva razlicita OS-a u istoj mrezi. To je veci rizik, nego da imas jedan, jer imas dva razlicita sistema za pracenje.

Sedi, jedan za trolovanje.


Citat:
Citat:
nkrgovic: Najozbiljnije, vecina stvari koje se instalira na developerski linux su npm ili pecl moduli... Da, sa github-a.


Vidi, šefe, ako nešto imaš u repoima i to isto na GitHub-u, samo u novijoj verziji, onda sa tog GitHub-a nećeš fasovati ništa. Koliko uopšte ima infekcija sa GitHub-a kada skidaš neke skript biblioteke?

A što se tiče devova koji sa sudo pristupom unište mašinu, o njima ne vredi trošiti reči.

Pa ti si pricao da Microsoft spijunira i da je GitHub cloud kome se ne treba verovati :D Sad odjednom na njemu sve OK? Aj se odluci....

Edit: Konkretan problem koji sam ja vidjao je kad imas sistem na kome :

- Sistem dodje sa npr. PHP-om instaliranim kroz apt
- Onda neko "nadje" da doda tri php modula kroz "pecl install"
- Onda neki drugi problem resi sa "apt-get upgrade"
- Onda ovaj modul prestane da radi.... I sad, zasto?

(Da zato sto je package manager instalirano noviji php, a modul je bildan za stariji - lokalno. Package manager, naravno, ne zna da povuce upgrade, jer je instalirano van njega....)

Ovo sam vidjao i za PHP i za NodeJS/npm .
[ Nedeljko @ 18.04.2022. 18:52 ] @
web server može da bude i lokalan na istoj mašini, bez ikakve mreže.

GitHub nije za zatvorene projekte zbog špijuniranja koda. To je problem vlasnika koda, a ne korisnika. Za open source je super i za vlasnika koda.

Edit:

To je problem mešanja dva upravljača paketima koja nemaju istu bazu i koja te module instaliraju na isto mesto.
[ dejanet @ 18.04.2022. 19:58 ] @
Izvinite na "neznanju" ali kako to dev server moze da bude slaba tacka, ako se profesionalno setuje ssh remote pristup a za server, a za web spolja trci proxy nginx koji gadja interni web server, uz setovan fail2ban i slicno.

Ako ne znas pravilno da setujes dev web server sigurno neces znati ni produkciju.

Ja sam pre nekog vremena setovao uz kaficu i uputstvo, dev server, sa slicnim opisom gore Ubuntu + SSH Remote access + Nginx + ASP.Net Core, ulteo u neku guznu, server je ostao public bar 3 meseca. U logu sam nasao hiljade i hiljade pokusaja, mislim da niko nije uspeo ni da prismrdi unutra.


[ Nedeljko @ 18.04.2022. 21:00 ] @
Pritom postoji Kali Linux za testiranje da li ima rupa.
[ dejanet @ 18.04.2022. 22:05 ] @
He he, ja sam mislio da se tema zove "Kali Linux sve blizi Win korisnicima", provalio sam tek posle 4-te strane :)
[ Ivan Dimkovic @ 19.04.2022. 06:20 ] @
Citat:
calexx:
Pa napisao sam, to je danas moda i počeli su gejmeri ili OC ali će polako da postane hit. A možda i standard, ja sam skoro kupio komponente i među njima je svetleća RAM memorija, ispalo je povoljno pa nisam ni video da "kupujem" i lajtšou. Tvoja majka je verovatno ;) prošla te godine gde joj je akvarijum na stolu bitan ali će sledeće generacije da smatraju to najbitnijim detaljem celog kompa. Imaće i zahteve po pitanju hardvera i to samo da može da se pokrene neka igrica. I to sve spada u nadprosečne korisnike a opet bi bilo lepo da ih neko pita o WSL2.

Ajde da pitam i ja, koji su to prosečni korisnici koje zanima WSL2?


Ne postoje. Ali ti prosecni korisnici ne pitaju ni za Linux - niti za Windows. Nego hoce da pritisnu dugme, otvore browser ili "app'.

To su ljudi koji 99% vremena provode konzumirajuci sadrzaj (InstaFaceTwit, TikTok/YT/Twitch/stagod, Netflix/Prime/AppleTV+, Spotofy/.., igrice -- ili za sve servise ekvivalent u pirateriji), a onih 1% se svodi na GMail i oko njega (ili MS ekvivalent).

"Tablet sa tastaturom" je idealna alatka za njih, a ne neko sr*njce koje treba da se "administrira".

Da li ti kapiras da vecina tih ljudi ne zna da Google/Bing i Browser URL bar zapravo >nisu< isto? Tj. ti su vec omatoreli - malo mladji gledaju Facebook kao portal za sve, a i oni su vec dobili decu koja Facebook smatraju za alatku matorih prdeza.

To je toliko operisano od neke nase price. Hej Siri, aj mi digni Linux u pm..
[ Sava @ 19.04.2022. 07:55 ] @
Sada nešto razmišljam kako je Linux možda i zastupljeniji od Windowsa. Dosta dugo ne radim i ne znam da li sam u pravu i da li mi je zapažanje ispravno, ali pored telefona koji su na Linuxu vidim recimo sudije i mnoge radnike uprave, radnike u privredi, inžinjere u fabrikama itd. koji svi permanentno koriste tablete za skladištenje i pozivanje potrebnih podataka. Kada sve to dobiju finalna recimo rešenja prenose na mrežu, ali ne znam koje su sada najzastipljenije, pretpostavljam Linux. Ispada po ovom mom površnom zapažanju da samo mi kućni korisnici smo mahom na Wibndowsu.
[ nkrgovic @ 19.04.2022. 08:14 ] @
Citat:
dejanet:
Izvinite na "neznanju" ali kako to dev server moze da bude slaba tacka, ako se profesionalno setuje ssh remote pristup a za server, a za web spolja trci proxy nginx koji gadja interni web server, uz setovan fail2ban i slicno.

Ako ne znas pravilno da setujes dev web server sigurno neces znati ni produkciju.

Ja sam pre nekog vremena setovao uz kaficu i uputstvo, dev server, sa slicnim opisom gore Ubuntu + SSH Remote access + Nginx + ASP.Net Core, ulteo u neku guznu, server je ostao public bar 3 meseca. U logu sam nasao hiljade i hiljade pokusaja, mislim da niko nije uspeo ni da prismrdi unutra.

Sve zavisi od projekata, kad imas veliku firmu, sa dugom istorijom, onda dev server cesto vrti legacy projekte koji imaju rupe, zna se da ih imaju, ali se ignorisu jer ili nema vremena da se zakrpe, ili nema komercijalnog interesa. Ti serveri se cesto pogresno smatraju bezbednim, ako su iseceni sa interneta, tj. stoje npr. u lokalnoj mrezi. Ono sto je problem, je sto su te masine jedne od prvih meta "lateral" napada - jednom kompromitovana masina (neka druga) krene da trazi sta jos moze da napadne po mrezi - i dev server je tu "na izvolte", sa projektima starim godinama. Deo problema je sto vecina zastita se odnosi ili na servere na internetu, ili se radi na perimetru, dok retko ko filtrira i analizira saobracaj iza firewall-a.
[ nkrgovic @ 19.04.2022. 08:18 ] @
Citat:
Sava:
Sada nešto razmišljam kako je Linux možda i zastupljeniji od Windowsa. Dosta dugo ne radim i ne znam da li sam u pravu i da li mi je zapažanje ispravno, ali pored telefona koji su na Linuxu vidim recimo sudije i mnoge radnike uprave, radnike u privredi, inžinjere u fabrikama itd. koji svi permanentno koriste tablete za skladištenje i pozivanje potrebnih podataka. Kada sve to dobiju finalna recimo rešenja prenose na mrežu, ali ne znam koje su sada najzastipljenije, pretpostavljam Linux. Ispada po ovom mom površnom zapažanju da samo mi kućni korisnici smo mahom na Wibndowsu.

Linux je sigurno zastupljeniji nego Windows. Imas Linux na :

- Chromebook
- Android
- Linux server
- Razni ruteri (dd-wrt i slicni)
- Razni firewall appliances
- Switchevi (Cisco Catalyst i Nexus, Arisa EOS, sve to vrti Linux, onda Microsoft SoNiC....)
- Embeded appliances (razni Raspberry-Pi based uredjaji - termostati, svetla, kamere..... )
- Gaming konzole (PS5 je Linux-based)

Linux je mnogo zastupljeniji nego Windows, samo ne kao desktop. Cak i Microsoft nudi sve usluge kroz Linux-based cloud platformu - Azure. Windows serveri i aplikacije za njih naravno ostaju - i ostace sve dok se prodaju, ali Linux je preuzeo ogroman deo trzista. Samo ne na desktop-u.
[ flighter_022 @ 19.04.2022. 11:58 ] @
Citat:
Nedeljko:
Sve što admin treba da konfiguriše je mreža, da zaposleni ne nanese štetu van svog računara, a na svom neka radi šta hoće.


Ne bih rekao. Oprema je firmina i ako je korisnik dovoljno neodgovoran, nece *njegov/njen* vec firmin racunar biti neoperativan dok se ne popravi, sto kosta vremena onog koji ce popravljati, i tako sto zaposleni nece biti produktivan.
[ djamsi @ 19.04.2022. 14:07 ] @
Temu sam upravo pokrenuo zbog UX dizajna i interfejsa koliko je slican na Windows. Upravo na pocetku sam naglasio kako bi lakse presao "Obican korisnik" jer vecina nas "smrtnici" korististili smo Windows bar neko vreme. Sa "LibreOffice" Linux distribucije nisu bili "kompitabilni" sa "MS Office" dok sa "ONLYOFFICE i Microsoft 365" star je potpuno drugacija. Vec dosta vremena Linux podrzava samba (Microsoft Active Directory) za rad sa shering particijata i vidljive sa strane windows-a.

Ovaj sistem LinuxFX sam izdvoio kao sistem za prelazak "za pocetnike sa Windows na Linux" jer sve drugo za pocetnike nije nista blize kako Windows.

99% ljudi koriste extenzije winsows-a kad smo kod Offisa (.docx, .xlsx ...) Tako da prije kad sam koristio LibreOffice znalo je da ne otvori dokument kako treba, ili ga otvori pa fale stvari ili nisu na istom rasporedu. Kod ONLYOFFICE i Office 365 to vec nije problem da se koristi linux, a da bi radili sa ono sto nam je poznato.

Linuxsova distribucija LinuxFX je za prelazak sa Windowsa na Linux platforni bez da ti fali bilo sta za pocetak a tu mogu da izdvojim kucne korisnike i poslovne (one koje rade u kancelariju).
Ja nisam sponuo kernel, WSL itd. ni kako radi, ni sta radi u pozdini jer obican korisnik hoce "klik-klik". Za sve ostalo zove ekipu ili nekog IT specjalista ukoliko im treba bilo sta.

Ukoliko imam neke greske u pisanju oprostite jer srpski mi nije maternji jezik :)
[ Nedeljko @ 19.04.2022. 14:24 ] @
Citat:
flighter_022: Ne bih rekao. Oprema je firmina i ako je korisnik dovoljno neodgovoran, nece *njegov/njen* vec firmin racunar biti neoperativan dok se ne popravi, sto kosta vremena onog koji ce popravljati, i tako sto zaposleni nece biti produktivan.

Tako je neproduktivan tokom perioda popravke, a ovako je neproduktivan sve vreme jer mu pola alata ne radi.
[ calexx @ 19.04.2022. 15:39 ] @
Citat:
djamsi:Linuxsova distribucija LinuxFX je za prelazak sa Windowsa na Linux platforni bez da ti fali bilo sta za pocetak a tu mogu da izdvojim kucne korisnike i poslovne (one koje rade u kancelariju).
Ovde je problem što je u pitanju komercijalna verzija koja se plaća pa bih ja to već odbacio kao problematično. A opet, u pitanju je klasičan ubuntu sa plazmom koja se lako konfiguriše da liči na šta hoćeš. I zašto na windows 11 kada ogromna većina nije ni probala ili ima minimalno iskustvo sa njim? A i windows 11 ima dodatke koji mu vraćaju interfejs na malo stariji.

Ja koristim plazmu i znam da sve može da se namseti, bar što se interfejsa tiče ali nisam siguran kako je sa ostalim okruženjima. A opet, ovde je samo interfejs sličan ali sve ostalo mora da se navikava i menja, pa je i tu pitanje koliko će da pomogne onima koji ne znaju to da urade. A pošto samo ~2% nas koristi linux, onda je odgovor da ogromna većina neće da ume da to uradi. ;) Teško da ih je prvi pogled ubedio.
[ Nedeljko @ 19.04.2022. 21:01 ] @
Citat:
calexx: Ovde je problem što je u pitanju komercijalna verzija koja se plaća pa bih ja to već odbacio kao problematično.

Ovako nažalost razmišljaju mnogi Linux korisnici.

Ako je poenta u tih stotinak dolara, neka hvala. Radije ću da platim i više stotina dolara za Windows, a da nemam probleme sa kompatibilnošću sa hardverom i drugima.

Sad pogledah. 35 dolara je problem, bato!
[ madcama @ 19.04.2022. 23:25 ] @
Mislim da nije problem tih 35$, već to što je to manje više neistražen teren i mlad projekat po pitanju da izgleda kao Windows. Ono što meni takođe bode oči je to da je originalni jezik portugalski, a tu već može da bude podosta problema sa lokalizacijom. Naročito dokumentacije.
[ djamsi @ 19.04.2022. 23:45 ] @
Citat:
calexx:
Citat:
djamsi:Linuxsova distribucija LinuxFX je za prelazak sa Windowsa na Linux platforni bez da ti fali bilo sta za pocetak a tu mogu da izdvojim kucne korisnike i poslovne (one koje rade u kancelariju).
Ovde je problem što je u pitanju komercijalna verzija koja se plaća pa bih ja to već odbacio kao problematično. A opet, u pitanju je klasičan ubuntu sa plazmom koja se lako konfiguriše da liči na šta hoćeš. I zašto na windows 11 kada ogromna većina nije ni probala ili ima minimalno iskustvo sa njim? A i windows 11 ima dodatke koji mu vraćaju interfejs na malo stariji.

Ja koristim plazmu i znam da sve može da se namseti, bar što se interfejsa tiče ali nisam siguran kako je sa ostalim okruženjima. A opet, ovde je samo interfejs sličan ali sve ostalo mora da se navikava i menja, pa je i tu pitanje koliko će da pomogne onima koji ne znaju to da urade. A pošto samo ~2% nas koristi linux, onda je odgovor da ogromna većina neće da ume da to uradi. ;) Teško da ih je prvi pogled ubedio.


Pa imas Edge, imas MS Office (365 i ONLYOFFICE), dalje imas Active directory, imas Windows Shell sta jos treba da ima? To su Windows aplikacije. To sto se placa to je vec druga prica, al mislim da ljudi koji rade zele da se osigure bar malo. Evo vam predlog uradite neki destro poput ovaj bez licencu, pa ubacite donaciju. Ko zeli da vam donira za rad.
[ djamsi @ 19.04.2022. 23:53 ] @
Citat:
madcama:
Mislim da nije problem tih 35$, već to što je to manje više neistražen teren i mlad projekat po pitanju da izgleda kao Windows. Ono što meni takođe bode oči je to da je originalni jezik portugalski, a tu već može da bude podosta problema sa lokalizacijom. Naročito dokumentacije.


Sve radi kao sat. Sto se tice da neki portugalci su iza ovog projekta to je tako na "very slow hardware" tamo ti je pocetnicka instalacija na portugalski, sto se tice nove verzije je sasvim ok i nadam se da svi jezici rade ok. Probao sam instalaciju da vidam kako ide na Makedonskom, Srpskom i Engleskom. I video sam da je OK. Do duse nisam testirao nasih jezika u sam linux jer ne bih voleo da se mucim oko nagadjana pojmova. Uvek koristim samo Angliska instalacija bez obzira na oeratovni sistem. Sto se tice podrske za curilicu radi i to opet bez problema.
[ Nedeljko @ 20.04.2022. 00:21 ] @
Citat:
madcama: Mislim da nije problem tih 35$...

Pa, ne bi trebalo da bude, ali vidiš da nekima jeste. Suludo je da to bude kriterijum pri izboru, ali nekima jeste. Vidi citat.
[ calexx @ 20.04.2022. 09:46 ] @
Nije kriterijum pri izboru nego je bez veze da se plaća nešto što je neki klinac za par sati podesio da liči na windows 11. Sve ostalo nema veze, valjda svaki linux može da se lako podesi bar u ovom delu a ako neko to ne ume ili mu je važno to što meni izgleda kao na "moćnom" windowsu 11, taj neće mnogo da se usreći.

Onlyoffice može da se instalira na svaki (čak sam ga "primetio" na jednoj svojoj Manjaro instalaciji koja je tu negde ali se ne sećam kada sam instalirao) a i ostalo postoji, samo što je to neko napakovao u instalaciji. Nešto kao one gold, black i slične windows instalacije.

Sve u svemu, najobičniji linux (ubuntu, plazma) na koji je dodato par sitnica za one koji to ne bi znali. A takvi će kod prvog pokušaja da otvore corel fajl ili pokrenu neku igricu ukapirati da su loše procenili. Nije meni tu prednost linuxa, jesam i ja na početku (kada nisam ni znao kako se nešto instalira na linuxu) mislio da je Mint cool linux jer ima deset programa koji mi se sviđaju dok ih Ubuntu nema ali sam posle naučio da se to instalira prelako. Linux će da koriste oni koji hoće a ne oni kojima se ponudi par instaliranih programa. I naravno, potrebna je volja za to.

Ko misli da je 35$ sića, evo ja ću da im instaliram onlyoffice na neki linux za 25$ jer je i to sića. ;)

I da, naravno da je portugalski na brazilskom pakovanju linuxa.
[ Sava @ 20.04.2022. 11:31 ] @
Citat:
djamsi:
Temu sam upravo pokrenuo zbog UX dizajna i interfejsa koliko je slican na Windows. Upravo na pocetku sam naglasio kako bi lakse presao "Obican korisnik" jer vecina nas "smrtnici" korististili smo Windows bar neko vreme.

E pa da. Pomenuo sam drugara visokoškolovanog Linuxaša. Mislim da je prva verzija koju sam instalirao bila Red Hat i tu sam ga često davio i tražio pomoć. Kasnije se prisećam Mandrake i SuSe Linuxa u kojim mi je već bilo lakše. Tu negde mi je drugar preporučio Ubuntu i sa njim sam se preporodio što se Linuxa tiče. Kasnije mi je pomenuo Mint na kojem sam i danas. Prilično je user friendly i blizu Windowsu.
Citat:
nkrgovic:Linux je mnogo zastupljeniji nego Windows, samo ne kao desktop. Cak i Microsoft nudi sve usluge kroz Linux-based cloud platformu - Azure. Windows serveri i aplikacije za njih naravno ostaju - i ostace sve dok se prodaju, ali Linux je preuzeo ogroman deo trzista. Samo ne na desktop-u.
To i napisah, ali nisam o tome razmišljao do ove teme.
[ calexx @ 20.04.2022. 11:48 ] @
To i jeste razlog da se mnogo isprobava, da se proba koji linux šta može i kako radi. Ja sam počeo od Minta kada nisam znao ništa a on je imao nešto već preinstalirano. Posle sam priučio kako se šta instalira i posle dugog biranja izabrao KDE kao okruženje. Nije omiljeno među onima koji vole da kompajliraju i miša i podlogu za miša ali jeste za nas koji sve oćemo na klik-klik. Pošto je Mint odustao od KDE a i povremeno su se pre toga pojavljivali problemi kojih nije bilo na Kubuntu, on je postao osnovni izbor. Uglavnom sam znao šta i kako da uradim. Probao sam i sve moguće oblike linuxa, ponekad na hardovima imao i po 25 instaliranih ali su svi pokazivali neku manu. Sve dok nisam uspeo da probam Arčija (naravno, ne po zvaničnom uputsvu nego onako, lenjski, uz skriptu za instalaciju) i sada je Kubuntu na diskovima kao rezerva ako Arči i Manjaro nešto počnu da brljaju.

Probao sam i Mint cimet ali je to negde od gnometa prema KDE a ako za neku sitnicu moram da povučem gconf ili dconf ili šta već, onda je i to otpalo. Na KDE samo mišem pomerim, razvučem, premestim a u ovim conf programima je mala nauka, doviđenja.

Sve to je trajalo godinama, teško da će neko iz pendžera na linux odjednom. Naročito ako neće.
[ Nedeljko @ 20.04.2022. 12:06 ] @
@calexx

Uradi ti sve što je onaj uradio po ceni ne većoj od 35 dolara, a ne samo instalaciju onlyoffice-a.

Evo kako izgleda instalacija onlyoffice-a na MX Linux-u.

Odeš u MX Package Installer, nađeš na kartici "Popular applications" odeljak "Office", unutar njega "OnlyOffice Desktop Editors", štikliraš, potvrdiš klikom na "Install" i posle klikom na "OK".

Ako ima onih koji bi ti to platili 25 dolara, samo napred. Ako ih nema, a ima onih koji kupuju komercijalni LinuxFX za 35 dolara, onda si se nešto preračunao.
[ calexx @ 20.04.2022. 13:45 ] @
Moram li da crtam? Sve ono se lako instalira, dodaju aplikacije u instalaciju i onda je spremna gold varijanta linuxa. :) Ne zanima me to, postoje razni načini da se to uradi ali ako nisam pravio ni zbudžene windows instalacije, ne vidim razlog da pravim i ove sa linuxom. Edge problem? Start meni na sredini? Pa ja imam tri start menija na tri strane, kako mi odgovaralo tako sam namestio. Čak sam i na windowsu 11 pomerio start meni gore levo a edge i ne koristim.

Svakako, da me to zanima ponudio bih fraj ostalima ali se ne bavim time. Pa šta misliš, zašto postoji 700+ verzija linuxa, u svakom ima neka od tih sitnica koje ovi naplaćuju? Postoji nekoliko osnovnih verzija linuxa, nekoliko okruženja i sve ostalo su nabudžene instalacije.
[ Sava @ 20.04.2022. 15:22 ] @
Mala digresija, našao sam svoj prvi Linux koji sam kupio: Red hat 6.0.
Pre toga sam probao ver. 5, ali vrlo kratko jer je slabo podržavala tadašnji hardware. Svi fajlovi ver. 6.0 su iz 1999. godine.
Nažalost nisam preterano napredovao od tada. Ima razloga za to jer za mene kao kućnog korisnika nikada nije imao sve što mi je trebalo. Recimo da sam dugo koristio satelitsku karticu u računaru koja nije mogla da radi u Linuxu. Danas mi recimo ne radi stari laser itd., uvek je bilo nekih problema.

https://i.imgur.com/NcTjW6o.jpg

[Ovu poruku je menjao Sava dana 20.04.2022. u 16:38 GMT+1]
[ TheSpiridon @ 20.04.2022. 16:40 ] @
Opasan ovaj "Dali" GNU/Linux.
[ Nedeljko @ 20.04.2022. 16:47 ] @
Citat:
calexx: Moram li da crtam?

Ne moraš da crtaš, nego samo da pokreneš biznis i kažeš nam kako ide.
[ calexx @ 20.04.2022. 17:37 ] @
Ajde da ipak crtam, u pitanju je isti biznis kao tvoj opis instalacije onlyoffice paketa, sve nabrajano se na sličan način instalira a postoje programi kojima se sve ubacuje u instalacioni iso fajl. Tu nema biznisa, koliko si ti spreman da platiš za onlyoffice, toliko će neko da plati za sve spakovano. Možda oni koji ne znaju par komandi ili ne znaju da se na linuxu programi često instaliraju iz software menadžera a ne moraju da se jure po internetu i krekuju.

Meni je na arčiju još lakše, u terminalu otkucam yaourt -S onlyoffice-bin i enter i to je sve. Navikao sam na jogurt pa ga i dalje koristim.
[ Nedeljko @ 20.04.2022. 17:50 ] @
Pusti crtanje. Samo biznis.

1. Koliko LinuxFX zarađuje godišnje?

2. Kako tebi zasad ide od tih instalacija?
[ calexx @ 20.04.2022. 18:45 ] @
Kad sam ja rekao da hoću da zarađujem na linuxu? Samo kažem da je ta ponuda bzvz, ljudi daju programe fraj a ovi naplate da to instaliraju. Pa ja to nikada ne naplaćujem a ne zna se broj onih kojima sam svašta instalirao.
[ Nedeljko @ 20.04.2022. 22:07 ] @
Pa, ako ima kupce, a nije nikakva prevara, ne znam da li je bezveze. Napravi ti bolju.
[ Bradzorf012 @ 20.04.2022. 22:39 ] @
Hm, sećam se da sam jesenas isprobavao desetak i više distribucija, od mandžara, preko arča i sjusa do fedore, više se ni ne sećam. Jedna od njih je i zorin. Oni imaju tri izdanja: pro, core i lite.

Pro se plaća 39 evra. Skinem core i instaliram. Pokušam da instaliram neke gnome ekstenzije, dash to dock ako se dobro sećam. Ako se ne varam, poruka je bila otprilike da za tako nešto moram da kupim pro izdanje. Pa fenomenalno, šta drugo reći, koju posluku porati.

Nisam bio lenj, pa odem sada na njihov sajt.

https://zorin.com/os/download/

Evo, stavka po stavka.

LibreOffice suite: compatible with Microsoft Office, čekirana sva tri izdanja.

Advanced desktop: based on GNOME, nije čekirano lite izdanje.

Lightweight desktop: based on XFCE, nije čekirano core izdanje.

Zorin Connect: link your phone and computer together, nije čekirano lite izdanje.

Standard desktop layouts: in Zorin Appearance, čekirana sva tri izdanja.

Sve navedeno je ok, nemam komentar. Međutim, u nastavku su neke čudne stvari.

Premium desktop layouts: macOS, Windows 11 & Classic, and Ubuntu, čekirano samo core izdanje koje se plaća. Hm, ne znam, na gnome look ima milion tema i sve besplatne.

Professional-grade creative suite of apps. Hm, ne znam šta je ovo, ali da pogledam. Kao što sam i mislio, spisak stvari koje su dostupne za instalaciju svakom za dž.

Advanced productivity software. Da vidimo šta je ovo. Bzvz.

Additional artwork: curated collection of abstract wallpapers. Ah, tu smo. Ne znam da li sam dobro razumeo, prodaju kolekciju slika za radnu površinu. Evo trčim da kupim.

Zorin Installation Support. E ovo je suština, pa kako uopšte instalirati os bez podrške, zar je ikom uspelo?

Naravno, govorim iz ugla prosečnog korisnika.
[ Nedeljko @ 20.04.2022. 23:45 ] @
Naleteh na ovo:

[ Nedeljko @ 21.04.2022. 01:20 ] @
Citat:
Bradzorf012: Pro se plaća 39 evra. Skinem core i instaliram. Pokušam da instaliram neke gnome ekstenzije, dash to dock ako se dobro sećam. Ako se ne varam, poruka je bila otprilike da za tako nešto moram da kupim pro izdanje. Pa fenomenalno, šta drugo reći, koju posluku porati.

Gde je na kraju problem? U 39 evra?

E, zato Linux kuburi sa dostupnošću komercijalnog softvera, a onda posledično i sa udelom na desktopu.
[ calexx @ 21.04.2022. 08:29 ] @
Zorin je Ubuntu a Ubuntu ne naplaćuje instalaciju ekstenzija. Zorin je izvikan zato što je Windows-like i tu je negde kao i ovaj iz teme.

Razumem plaćanje profi podrške ali ne i plaćanje kućnih instalacija. Nije u pitanju 39€ nego fraj OS.
[ djamsi @ 21.04.2022. 08:59 ] @
Pricamo o "klik-klik" Ukoliko obican korisnik treba da skine "ONLYOFFICE", pa da instalira aplikaciju (do juce je samo znao za .EXE i .MSI) i sad od jedanput treba da otvri terminal i treba da instalira "ONLYOFFICE" a usput da uradi i shortcuts za "Word, Excel, PowerPoint, i Forms" to za njega bi bilo kako da uci nuklearnu fiziku. Jer kad instaliras "ONLYOFFICE" ne dobijash ikonice za direktno otvaranje "Word, Excel, PowerPoint i Forms" kod LinuxFX (onaj klinac je to uradio) Probao sam da podesim KUBUNTU kao LinuxFX i mogu ti reci da sam desktop i startbar podesio. Sta se tice "system" ja ne znam koja je ta aplikacija sto cita resurse racunara kao kod windows-a, a isto to je uradjeno i kod LinuxFX. Tako da mozemo da procamo do sutra, ali nije u pitanju samo podesavanje KDE. I ono najglavnije za obican korisnik i za korisnici u kancelariju oni hoce "klik-klik". Jer 98% u kompanije kod nas koriste internet, alatku za pisanje teksta, tabele, tablice i shares na serverima obicno na neki NAS. Isto to koriste i na svoim telefonima i to je standard sto 100% koristi svaki korisnik bez obzira da li je na Linux, Windows, IOS, Android ili bilo koji drugi sistem. Dobro je da preko "ONLYOFFICE" MS Office je kompitabilan sa linuxsom sto nije bilo tako so LibreOffice i ndruge alternative. I mogu slobodno da kazem da je to bilo jedini problem sa desktop linuksa zasto nije bio prohvacen, jer nije bio kompitabilan sa aplikacije koji koristi 99% ostali korisnika. IOS nije bio lud sto je trazio od Microsofta da se uradi Office za IOS. jer office je jedini tools koji povezava sva sistema za desktop rad.

Muzicki plejer moze da bude razlican, ali u principu mora da podrzava MP3 datoteke, ukoliko ne podrzava nece niko ni da ga koristi. Tako je bilo sa linuxsom prije ONLYOFFICE jer sve ostalo sta je bilo kao alternativu nije ni malo bilo blizu za rad sa MS Office fajlovima.
[ djamsi @ 21.04.2022. 09:04 ] @
Citat:
calexx:
Zorin je izvikan zato što je Windows-like i tu je negde kao i ovaj iz teme.


ZorinOS nema veze sa Windows-like nema ni dopirnu tacku sa LunuxFX, jedino sta im je zajednicko je Ubuntu. Koristio sam ZoranOS i to pricam iz iskustva da nema veze sa Windows.
[ calexx @ 21.04.2022. 09:15 ] @
Pod tim mislim na Premium desktop layouts (macOS, Windows 11 & Classic, and Ubuntu) + Standard layouts iz opisa a inače nijedan nema dodirnu tačku sa windowsom, osim eventualno desktop izgleda.

Ako je neko znao samo za .exe i .msi, onda zna kako da ih dovuče, instalira i krekuje ;) a na svakom linuxu postoje software menadžeri u kojima to radi na klik klik. Otvori neki, potraži šta mu je potrebno i instalira. Eventualno u *ubuntu varijanti nađe .deb fajl pa ga na klik instalira.

Na kraju, nije windows samo office i još par programa. Prvi pokušaj da se koristi neki windows program, a 98% korisnika samo za njih i zna, dovodi do kraja. Tu je rešenje samo da korisnici hoće i mogu da nauče linux a ne start meni.

I da, nisam ja protiv da neko pređe na linux nego protiv plaćanja fraj softvera. Bolje neka da 34$ kolegi da ga priuči kako da instlira onlyoffice na bilo koji linux nego ovima koji su to spakovali.
[ Nedeljko @ 21.04.2022. 12:38 ] @
Meni WiFi ne radi kada dignem ubuntu 20.04 live, nego moram da

1. Da detektujem tačan model WiFi kartice.

2. Da na drugom sistemu skinem opensource drajver sa GitHub-a i snimim na zaseban usb stick.

3. Da pod ubuntu 20.04 live raspakujem i pročitam uputstvo (koje je dostupno samo na engleskom).

4. Kompajliranje ne radi, jer gcc-a nema u live režimu, pa treba da ga instaliram uobičajenom komandom

$ sudo apt install gcc

i naknadnim pritiskom na enter, kada bude tražio root šifru. Povući će instalacioni paket sa instalacionog usb stick-a.

5. Da kompajliram i instaliram po uputstvu.

Nakon uobičajene instalacione procedure, wifi radi na instaliranom sistemu.

Za razliku od toga, na Zorin OS-u radi u live režimu i to u Core izdanju.

Da li je to dvoje isto?
[ calexx @ 21.04.2022. 13:09 ] @
Isto je, samo što je u Zorin instalaciju dodat neki drajver više. Da li je ovaj moj Windows 10 isti kao i onaj na instalacionom disku? Nije, instalirao sam mu neke dodatke.

Bežao sam i od nabudženih Windows instalacija jer da bi ubacili neke drajvere i sitne dodatke, mora nešto da se izbaci da ne bi instalacija bila prevelika. Pa je tako Windows izbacivo podršku za razne jezike (čuo sam da nije moglo ni da se doda naknadno) dok je i Mint nešto izbacivao.

Inače sam imao drugačija iskustva, na par laptopova hoću da instaliram Windows ali nema wireless drajvera. Onda podignem live Kubuntu koji odmah radi, nađem te drajvere pa ih posle upotrebim za Windows. Jedina je razlika koji OS ima koje drajvere u instalaciji a do sada nisam naišao na neki linux koji ne podržava wireless, možda ti imaš neku specifičnu karticu. Inače nisam nikada nešto kompajlirao, to je bio prvi uslov da probam linux.

Mislim, ubaciš u Ubuntu par drajvera i to više nije Ubuntu?
[ TheSpiridon @ 21.04.2022. 13:26 ] @
Meni na primer na Mintu, koji je po meni savršen sistem, ne radi opcija dva ekrana. Dok evo, instalirao sam Debian i rade dva ekrana. Ali nešto neće virtual box da se instalira...
[ Nedeljko @ 21.04.2022. 13:46 ] @
@calexx

Sa korisničke strane, razlika je velika. Vidi gore šta je korisnik koji dolazi sa Windows-a sve trebao da zna, da bi rešio problem. Na Zorin OS-u nije morao da zna ništa.

Na MX Linux-u takođe WiFi radi u live režimu out of the box, baš kao i na Zorin OS-u.
[ calexx @ 21.04.2022. 14:50 ] @
Kao što sam pisao, do sada nisam imao slučaj da linux ne vidi drajvere za wireless (kao ni bilo koji drugi) a ako se tebi desilo da za tebe jedino radi Zorin, onda si baš srećan. ;) Ja se ne sećam da sam ikada posebno instalirao bilo kakav drajver.
Citat:
TheSpiridon:Meni na primer na Mintu, koji je po meni savršen sistem, ne radi opcija dva ekrana. Dok evo, instalirao sam Debian i rade dva ekrana. Ali nešto neće virtual box da se instalira...
Debian i Mint nisu baš iz iste familije (osim ako nisi probao neki LMDE) pa probaj Ubuntu da vidiš da li će da rade dva ekrana. Kao što sam pisao, da bi se smestila instalacija sa gomilom dodataka, nešto mora da se izbaci. Pratim izlaske novih verzija Minta i dešavalo se da neka beta ima bezbroj sitnica koje nisu prošle na testu a posle izađe kao konačna verzija.

Ne volem klonove, uglavnom probam originale.
[ Nedeljko @ 21.04.2022. 16:11 ] @
@calexx

Ja sam i ranije imao takve slučajeve kada kupujem nov hardver. Kada bih kupio polovan hardver, tih problema nisam imao. Inače, kupujem hardver nakon 2-3 godine.
[ Ivan Dimkovic @ 21.04.2022. 22:23 ] @
Citat:
calexx:
Kao što sam pisao, do sada nisam imao slučaj da linux ne vidi drajvere za wireless (kao ni bilo koji drugi) a ako se tebi desilo da za tebe jedino radi Zorin, onda si baš srećan. ;) Ja se ne sećam da sam ikada posebno instalirao bilo kakav drajver.
Citat:
TheSpiridon:Meni na primer na Mintu, koji je po meni savršen sistem, ne radi opcija dva ekrana. Dok evo, instalirao sam Debian i rade dva ekrana. Ali nešto neće virtual box da se instalira...
Debian i Mint nisu baš iz iste familije (osim ako nisi probao neki LMDE) pa probaj Ubuntu da vidiš da li će da rade dva ekrana. Kao što sam pisao, da bi se smestila instalacija sa gomilom dodataka, nešto mora da se izbaci. Pratim izlaske novih verzija Minta i dešavalo se da neka beta ima bezbroj sitnica koje nisu prošle na testu a posle izađe kao konačna verzija.

Ne volem klonove, uglavnom probam originale.


Meni se desilo 2 puta:

- Prvi put je bio neki USB WLAN dongle - oni mali plastikaneri sto nabodes u PC da ima WiFi, secam se da sam morao da sam kompajliram drajver sa nekog 3rd party sajta, ali je na kraju radilo - mislim da je OS bio Ubuntu 16.04

- Drugi put je u pitanju bio "Killer" WLAN, gde Ubuntu 20.04 nije imao odgovarajuci firmware... problem nisam resavao zato sto sam presao na Arch koji je radio bez problema

Generalno Linux vrlo brzo podrzi sve te popularne WLAN cipove - jedino ako bas imas neki "bleeding edge" gamerski WLAN (besmislica ako mene pitas, ali ajde) gde vendora ne zanima Linux previse, onda moras da cekas. U ostalim slucajevima je Linux podrzan od samog starta.
[ jolemisa @ 22.04.2022. 20:04 ] @
Što se tiče Ubuntu-a,nikako.
[ Nedeljko @ 22.04.2022. 21:58 ] @
Juče je izašao ubuntu 22.04 LTS. U live režimu mi sve radi, ali po instalaciji ne radi auto rotate.
[ Panta_ @ 23.04.2022. 05:11 ] @
Citat:
Dok evo, instalirao sam Debian i rade dva ekrana. Ali nešto neće virtual box da se instalira...

Imaš na zvaničnom VirtualBox sajtu DEB paket za Debian (9, 10, 11).
Code:
wget https://download.virtualbox.or...36.1~Debian~bullseye_amd64.deb

sudo dpkg -i virtualbox-6.1_6.1.34-150636.1\~Debian\~bullseye_amd64.deb

Ili, dodaj VB repository:

sudo echo "\n# VirtualBox\ndeb [arch=amd64] https://download.virtualbox.org/virtualbox/debian $(lsb_release -c|awk '{print $2}') contrib" >> /etc/apt/sources.list

wget -q https://www.virtualbox.org/download/oracle_vbox_2016.asc -O- | sudo apt-key add -

sudo apt-get update
sudo apt-get install virtualbox-6.1
[ madcama @ 23.04.2022. 14:20 ] @
Panto što tako komplikovano?
Download sa sajta, dupli klik na preuzeti deb fajl, upišeš šifru ako je potrebno i to je to.
[ calexx @ 23.04.2022. 15:26 ] @
Pa lepše kad se sve kuca, ko još koristi gui? ;)
[ Panta_ @ 23.04.2022. 16:26 ] @
Citat:
Panto što tako komplikovano?
Download sa sajta, dupli klik na preuzeti deb fajl, upišeš šifru ako je potrebno i to je to.

Da, ako je postavljeno da instalira umesto da otvara kao arhivu. Mislim da je podrazumevano "open with archive manager". Drugo, da li je instaliran gdebi, ili kako se već zove, GUI za instalaciju DEB paketa. Ako jeste, onda je naravno lakše sa dvoklikom na preuzeti fajl gde se automatski instaliraju i zavisnosti, dok sa dpkg mora često i sudo apt install -f, ili jednostavno sa apt install file.deb gde instalira i zavisnosti. Treće, ne dodaju svi deb paketi automatski i repository, kao na primer Google Chrome, što otežava update, tj. mora ponovo da se instalira na pomenuti način "ručnim" preuzimanjem fajla.
[ Tannoy @ 29.04.2022. 09:37 ] @
Citat:
TheSpiridon:
Meni na primer na Mintu, koji je po meni savršen sistem, ne radi opcija dva ekrana. Dok evo, instalirao sam Debian i rade dva ekrana. Ali nešto neće virtual box da se instalira...

Ako misliš na live sistem, može se desiti da zabaguje i ne daje sliku na drugi ekran nakon podizanja live sistema (pa se pojavi treptanje ekrana velikom brzinom) ali su i to sredili u poslednjih par verzija. A što se tiče Minta koji je instaliran na hard disk to mora da radi. Koristim dual monitor konfiguraciju na Mintu i to fercera bez problema. Koju tačno verziju Minta ti koristiš ii koja ti je grafička karta?
[ Space Beer @ 09.05.2022. 09:12 ] @
Obiđe me tema :d
[rant on]

Naravno da Linux postaje sve bliži Windows korisnicima kada svaki OS/DE liči jedan na drugi, kao jaje jajetu. A sve je prilagođeno App generaciji, koja ne zna šta je direktorijum i gde se fajl nalazi . Kad mi neko kaže da je Windows bolji/stabilniji od drugog OS-a, ili da je bilo koji sistem A, bolji od sistema B, odmah mi je u glavi scena iz Maratnoca, kad Pavle opali Batu letvom preko leđa. Npr. danas imamo situaciju da je icon-only taskbar standardno okruženje za 99,9% novih sistema/distribucija. Iako se istovremeno guraju ultrawide monitori i 21:9 rezolucije, pa pola donjeg panela zvrji prazno. Čak i da nemam UW, koji će mi đavo 106 pinovanih ikona, kako bre da nađem ono što tražim u toj šumi. Daj mi polje na kom piše šta je šta. Sreća je da je bar u Linux okruženjima moguće (relativno lako) promeniti to.

Pogledaj ove stručnjake
https://www.youtube.com/watch?v=fTaEJOhFRoE
7 njih (u snimku, garant je još veća gomila radila na implementaciji) izmišljaju toplu vodu kako treba da izgleda start meni i prave nauku od toga. I nakon spiskane gomile novca, vremena i rada - dobili su milione nezadovoljnih korisnika, kao što se dešavalo i ranije (Win 8 pre svega). A niko nema 2 grama mozga da kaže - hej zašto ne bismo ponudili više opcija, kao što npr. KDE Plasma ima (desni klik -> show alternatives -> pa biraj Dashboard, Launcher ili Menu). I tako bismo imali opciju za ljude koji vole Win7, Win10 ili Win11 implementaciju. Svakako imamo više resursa od grupe "dokonih" linuksaša. Ali ne, oni su snimili video da pokažu kako oni brinu o korisničkim zahtevima. I još primaju platu za to.

Skoro sam kupio štampač (najjeftiniji inkjet) i nema šanse da ga nateram da štampa sa PC-a. Svake prestupne godine prođe. USB ili Wifi (nema LAN), 2 linux, 2 windows kante i džabe. Veća verovatnoća je da ću sa grebgreb srećkom dobiti nešto, nego da će dokument izaći iz štampača. Rešenje - instaliraj mobilnu aplikaciju i štampaj sa telefona. Radi skoro uvek. I tako kada otkucam dokument, prebacim ga na telefon i odštampam, brže je i manje se nerviram. Dok ga jednog dana ne izlupam i krenem da nosim USB i lokalnu kopirnicu. To je nama naša borba dala. Ali zato štampač može sam da poruči novi kertridž kad je postojeći pri kraju, a HP će ga isporičiti na kućnu adresu, za samo $xx,99 mesečno

Kada je reč o tome ko šta (treba da) koristi, nema mnogo smisla ubeđivati ljude da je jedno rešenje bolje od drugog. Za neka rešenja u okviru OS-a / DE-a je očigledno da su bolja od drugih, stvari kao što su windows snaping, overview/expose, clipboard, multiple desktops... nesumnjivo jesu korisne, ali to i dalje ne znači da su svima te opcije potrebne i da će ih ljudi koristiti. Neki i dalje kucaju sa 2 prsta.

Ono što jeste činjenica je, da će ljudi nastaviti da koriste ono na šta su navikli i nemaju želju da menjaju bilo šta. Što je problem. Ne samo kada je reč o PC-u, već o svemu ostalom. Ljudi su za 10 godina prešli sa mobilnih cigli na pametne telefone jer im olakšavaju svakodnevni život i posao. Ali zato za 20 godina korišćenja računara ne žele da promene ništa ili bar da vide kako im drugačije okruženje i organizovanje rada na računaru takođe može olakšati život ili posao.

Kada je reč o firmama, to je tek smejurija. Čak i u korporacijama. Uostalom, najveće korporacije na svetu (MS, Google, Apple...) istovremeno prave i najgluplja rešenja koja pokušavaju da predstave kao nešto revolucionarno. Čast izuzecima (naravno da u tolikim kompanijama ima i pametnih ljudi koji rade pametne stvari). Gledam klip kako uz pomoć Power Automate alata lik pravi workflow da iz Teams-a zakaže sastanak. Nakon 20 minuta, uz samo 4 klika i kucanje svih podataka kao za zakazivanje sastanka u Outlook-u, dobio je to što želi. Thunderbird već sto godina ima integrisan chat (gomila firmi i dalje ima svoje jabber servere) i pored njega events panel. Pa ako tokom razgovora sa kolegom želim da zakažem sastanak, samo kliknem na new event i unesem podatke, kao i inače. Svaka čast MS-u na inovativnosti i trošenju miliona na izmišljanju tople vode. Na stranu što su cela ta situacija i primer nekako jadni. Znam da PA ima mnogo više opcija, ali bar ga reklamirajte za ono što vredi. S tim što bi onda morali da priznate da manje ljudi koristi PA nego VBA u Excelu, tj. maskimalno 1% korisnika.

S strane sigurnosti, jasno je da svi (MS, Apple, Google) rade odličan posao, pa se njihovi sistemi nameću kao logičan izbor. Sa strane upotrebljivosti, to je diskutabilno. Ali kao što niko nikada nije otpušten jer je kupio Intel, tako niko neće biti otpušten kada kupi sve od MS-a. Koliko god da je đubre u pitanju. Treba da naprave novu kompaniju koja će se zvati Excel i distancirati od ostalih proizvoda firme. Ajde da kažem da su im poslovni/profi alati (BI, Dynamics, Visio...) na mestu, cloud im je dobar tu gde je, mada ništa od toga ne odskače značajno od konkurencije - zavisi od slučaja do slučaja. Ali ovo što rade sa home/office PC alatima, pa i enterprise verzijama - tu se više ne zna ko pije ko plaća.

Kažeš jeftinije i lakše je uzeti ceo paket od MS-a. Jeste, na papiru. Uz dobar office (W,E,PP) paket dobiješ Onenote koji je pre 10 godina možda bio i najbolji program za beleške, dok je sad prosek u najboljem slučaju. Još su ubili win32 verziju, pa ti ostaje tablet (regressive) varijanta. Dobiješ mejl, iako već imaš dobrog provajdera ili sam držiš svoje servere. Dobiješ OneDrive sa 1TB po korisniku. I 1-2TB Sharepoint prostora za zajedničke podatke. Pa kojoj firmi treba 1TB po korsniku, valjda svima trebaju terbajati zajedničkog prostora. Možeš ti i da platiš još SP prostora, ali košta ko sv. Petra kajgana. Pa ti iz MS kažu da zakupiš Azure prostor i tu proširiš SP. A servis ko svaki drugi cloud storage provider, ništa posebno ne nudi. Jedino što ima najgori administratorski portal koji sam video, treba da prođeš obuku za NASA-u da bi mogao da namestiš grupe i pristup kako želiš. Na Nextcloudu administrator može da bude svako ko je nekad napisao i poslao mejl, toliko je jednostavno. Posle 5 minuta ti je sve jasno. Onda kontaktiraš Tresorit, kao verovatno najbolji i najsigurniji cloud storage na tržištu, koji takođe ima slične planove, pa kada im kažeš da ti ne treba 1TB po korisniku, već nekoliko TB zajedničkog prostora, a za korisnike po 100-200GB, oni kažu nema problema, namestićemo sve. I kad kažeš da ti je MS druga opcija, daju ti popust u prvoj godini, istu cenu kao i MS. Ali to nije sve, uz MS dobiješ i Teams - najgori IM/RTC program na tržištu. Da sam vlasnik firme, pre bih izabrao običan Skype (posle svih MS gluposti) za poslovnu komunikaciju nego Teams ili Kaizalu, manje je zlo. Uveo bih centalu i lokale kao pre 40 godina, veća bi produktivnost bila, sa manjim troškovima.

S jedne strane, firme guraju "profi" softver i ne pitaju šta košta, a s druge, ako tražiš nešto što ti treba, dobiješ odgovor - eto ti free/FOSS programa, ne treba ti bolje. Nećemo da dopustimo gomilu različitih programa/sistema koje rade isto, smanjujemo potencijal za rupe i bušenje sistema/mreže. Pa tako imamo Paint.net/GIMP za obradu fotografija, dostupni svima. Tu je Paintshop Pro (Corel) za one koji prave dokumentaciju, dobija se na zahtev i plaća licenca. I naravno Adobe paket za ozbiljne marketinške poslove. Pa tom logikom ste mogli i svima dati samo Onlyoffice, ionako Word dokumenta izgledaju kao da su ih pravili osnovci. A onoj dvojici što rade sa 20 godinama starim Excel/VBA fajlovima platite licencu i ne dirajte ih. Ne može Linux, ali može Windows i Mac. Pa izgubi više vremena da podesiš 5% mac računara nego za 95% windows sistema. Pa ni MS office nije isti, ako može kolega da mi namesti da template/fajl bude kako treba. Namestim ti MS-DOS, pa tu kucaj formule kako znaš i umeš.

Verovatno je jedan od razloga zbog kog manje/nove firme uspevaju da naprave bolji proizvod od nekih korporacija to što nemaju takve procedure. I kad nađu alat koji im odgovara, prihvate ga i reše problem koji imaju. Sve u oblake ako može, Google ili Apple nalog za autorizaciju i vozi. U firmama/korporacijama i dalje zbog "sigurnosti i kontrole" drže svoje fajl servere. Pa kad treba da pristupiš podacima, to je patnja.
- Prekopirao sam podatke na Q:\ drajv
- Ja nemam Q:\
- Ja imam Q:\ ali ne vidim taj folder
- Kontaktiraj helpdesk da ti namesti Q:\
....
Pa izgubi pola dana da nađeš fajl koji ti treba i završiš posao za koji ti treba 10 minuta. Teraj sve to u Q. A za to vreme u nekoj firmi u kojoj nisu čuli za sigurnost IT infrastrukture, neko je u guglu ili dropboxu otvorio fajl, uradio šta treba i već sat vremena igra stoni fudbal. Ako već imaš svoje servere, pa drži neki normalan servis, je l' mora baš sve preko Windows Explorera. I kad promeniš lokaciju, vuče se kao prebijena mačka, jer ništa nemaš na lokalu (sinhronizovano)

Kada je reč o (ne)potrebnim i (ne)uspešnim migracijama velikih sistema, dva primera su mi uvek na umu - Daimler i Lidl. Tj. sve se (ne)može kad se hoće. Ne želimo da uzimamo nešto drugo kada to već imamo u MS paketu. I onda ujutru MS odluči da ubije Lync/SfB, i napravi nešto što nisi hteo. Ali ubediš sebe da je to bolje i si ti zapravo želeo da koristiš takav softver.

TL:DR

Ne kažem da pojedinci ili zaduženi ljudi u firmama treba stalno da isprobavaju nove stvari i opcije, testiraju, prelaze sa jednog softvera na drugi... ali ne bi bilo loše kada bi se povremeno zaintertesovali za svet oko sebe i videli kako mogu da olakšaju posao sebi ili svojim kolegama. Ne treba ići u ekstrem, pa gurati svaki program koji se pomene na HN-u ili redditu, ali ne treba ostatni ni u '98. Ne kažem ni da treba ignorisati sigurnost infrastrukture i podataka (upravo suprotno), ali čega sam se sve nagledao i naslušao (a firme i dalje posluju uspešno) čudim se što se planeta i dalje okreće.

[/rant off]

[Ovu poruku je menjao Space Beer dana 09.05.2022. u 10:25 GMT+1]
[ Bradzorf012 @ 10.05.2022. 19:18 ] @
Debilni i njegovi derivati, odnosno ubuntu i klonovi su šnj linuks. Paradoksalno, najzastupljeniji su kod krajnjih korisnika. Arč i sjus rade fluidno i stabilno u odnosu na prethodno navedene. Ostaje mi da isprobam fedoru, gentoo i još neke nezavisne distribucije.
[ Nedeljko @ 12.05.2022. 11:22 ] @
Glupo je uopšte što se nešto na dno ili vrh, tako da smanjuje vertikalu, koje je malo, a horizontala da zvriji prazna.

Razumem ja da tekst ide sleva udesno, ali zašto se onda monitori ne prave tako da vertikala bude veća od horizontale? Epl je to nekada radio za stono izdavaštvo.
[ calexx @ 12.05.2022. 11:55 ] @
Moj monitor može da se okrene da bude uspravan ali mislim da sam to probao par puta da vidim kako izgleda i nikada nisam koristio. Od kako sam prešao na širok monitor, iskoristio sam tu širinu i u desnu vertikalu ubacio conky koji tu potroši ~2" a na levu još jedan panel gde sam ubacio ikone programa koje koristim, nešto slično kako je radio Ubuntu ali su ovde proste ikone. Jedino što je gore ostao jedan panel za start dugme i task manager, kao i sat i slčine informacije.

KDE tj Plazma može da se konfiguriše kako kome odgovara mada nije da nemaju lude ideje. Upravo pomenuti Launcher je ubijen jer su smislili novi oblik koji možda nekome ne odgovara ali se zato lako nađe Legacy varijanta koja je kao i ona stara. Windows ide putem stvaranja navika i onda nema promene, svima baš to odgovara ... jer nema mnogo alternativa.