[ snenad_82 @ 09.08.2022. 08:12 ] @
Imam problem sa korišćenjem različitog besplatong GIS programa, naime preuzmem zvanični referentni sistem državnih puteva Republike Srbije link, kada ga uvezem u Google Earth Pro dobijem jednu dužinu za posmatran put ili deonicu. Kada taj isti put/deonicu posmatram u GPX_Editoru ili GPS Track Editoru ili Vikingu dobijam različite dužine, takođe kada preko TCX Convertora ili GPSBabela taj put/deonicu konvertujeme u csv, pa sračunam rastojanja dobijam novu vrednost.
Da li neko ko se razume u GIS programe može da mi objasni zašto svaki program daje različitu dužine. Svaki program ima svoju dužinu i nije ista sa drugim programom. Posmatrao sam puteve 158 i 225, kao i deonicu 22501 ukoliko neko želi da testira ovo o čemu pišem. Takođe dobijao sam različite rezultate i ako sam konvertovao iz kml u gpx.
Sve ovo sam primetio pokušavajući da nađem način da neku deonicu/put obeležim na svaki km (za šta sam, gle iznenađenja, dobijao različite rezultate).
[ Predrag Supurovic @ 09.08.2022. 08:30 ] @
Za koliko se razlikuju izračunate dužine?
[ snenad_82 @ 09.08.2022. 08:39 ] @
Pišem napamet ali na 17km oko 50m i raste razlika sa večim brojem km.
[ oracle_kid @ 09.08.2022. 11:32 ] @
Citat:
snenad_82:
takođe kada preko TCX Convertora ili GPSBabela taj put/deonicu konvertujeme u csv, pa sračunam rastojanja dobijam novu vrednost.


Koju si formulu koristio za rastojanje? imaš sa uračunatim zakrivljenjem Zemlje ili bez
[ snenad_82 @ 09.08.2022. 11:56 ] @
Koristio sam formulu koja računa zakrivljenje zemlje, ali s obzirom da su tačke na malim rastojanjima zakrivljenje i nema neki udeo. Ukoliko nekom treba formula evo je na linku
[ oracle_kid @ 09.08.2022. 13:28 ] @
da nije problem u terenu, možda se zato razlikuju duzine iako su koordinate identične i formula tačna
[ djoka_l @ 09.08.2022. 14:04 ] @
Ako ne uzmeš u obzir nagib terena, onda se greška akumulira.
Recimo, za nagib od 5% greška je 1.25 metara na 1km ako uzimaš samo koordinate, bez nadmorske visine.
[ snenad_82 @ 09.08.2022. 14:04 ] @
Ne bih znao. Ja sam laik koji voli da se igra sa svim i svačim. Zato i pitam ovde.
Nije meni problem greška ali kad bi bila svuda ista znao bih kako da uračunam njen faktor i eliminišem je. Takođe, značilo bi mi da znam i šta je tačno.
Probao sam i neki malo ozbiljniji software tipa QGIS ili MapInfo, ali tu ne znam ni gde da gledam i šta da radim.
[ snenad_82 @ 09.08.2022. 14:49 ] @
Citat:
djoka_l:
Ako ne uzmeš u obzir nagib terena, onda se greška akumulira.
Recimo, za nagib od 5% greška je 1.25 metara na 1km ako uzimaš samo koordinate, bez nadmorske visine.


Ima smisla za računanje preko CSV-a, da li možda imaš formulu koja uračunava i visinu?

Otkrio sam gde je bio problem. Koristio sam podešavanja Windowsa za region UK, kada sam prebaio na Srbija sve je OK tj razlike su zanemarljivo male u 2m na 17km za posmatranu deonicu. Testiraću danas još malo šta se dešava.
[ Predrag Supurovic @ 10.08.2022. 07:44 ] @
Citat:
snenad_82:
Pišem napamet ali na 17km oko 50m i raste razlika sa večim brojem km.


To je zanemarljivo. Može da bude i od zaokruživanja.