[ Kuburica @ 25.08.2022. 15:19 ] @
Ljudi imam problem. (Zastava 101 Skala 55 2008 je u pitanju) Auto cim se vozi po gradu posle kilometar dize temperaturu i brzo prokuva. Bio je kod majstora, zamenjena je vodena pumpa i ventilator i auto je kod njega radio dobro. Medjutim ja sam ga danas preuzeo i krenuo na put i cim sam usao u Beograd (dakle prva druga brzina) poceo je da dize temperaturu i na kraju sam stao i video da je sva voda iscurela. Nemam pojma sta da radim pa ako neko ima slicna iskustva neka mi javi da znam sta dalje da radim.
[ iculibrk @ 25.08.2022. 21:43 ] @
Da li si video gde curi? Kod mene je davno na 2007. godištu puklo crevo hldnjak-blok. U prodavnici delova prodavcu nije bilo jasno kako originalno crevo ne odgovara. Majstor je rešio misteriju. Hladnjak uopšte nije od stojadina. Na izlazne serije su montirali sve šta im preteklo u magacinu. Na kraju rešeno kobinacijom crevo za neki fau ve, komad cevi, pa opet crevo. Inače fabričko crevo je bilo tanje od kineske unitrašnje gume za bicikl.
Sledeći problem sam imao sa posudom, onim ćoškastom. Svaka posuda je pucala posle određenog vremena po spoju.
Takođe sam imao problem i sa džeksnom ventilatora, kao i sa čepom hladnjaka (zamenjen).
Može biti i do dihtunga glave.
Sad, trebaš prvo ustanoviti gde se gubi tečnost.
[ ademare @ 25.08.2022. 22:24 ] @
Da voda iscuri ne moras da vozis auto .

Napunis sistem sa vodom , startujes motor dok auto stoji u mestu posmatras sta se desava . Voda ce da curi i na parkingu !

Isto tako posmatras da li se ukljucuje ventilator hladnjaka , da li se otvara termostat za ulazak tople vode itd.itd.


Povremeno ako na praznom hodu se ne dogadja nista , dajes gas, simuliras opterecenje .

Sve to na parkingu mozes sam ili neko da ti pomogne gledanjem .
[ Java Beograd @ 26.08.2022. 07:18 ] @
Ja mislim da je pokretaču teme voda "iscurela",nakon prokuvavanja, tj. isparila.

A pošto je rashladni sistem lepo radio na putu, a prokuvao u gradu ("prva i druga brzina") može se zaključiti da

1. Termoprekidač nije uključio ventilator
ili
2. Ventilator ne radi.

Ventilator je zamenjen, tako da, najverovatnije nije 2.
Vodena pumpa je verovatno bila OK i ranije, ali je zamenjena zbog curenja na semeringu (pretpostavka)

Temostat je OK, jer da je pokvaren hlađenje ne bi bilo dobro ni na auto putu.

Postoji i mogućnost da:
3. Negde gubi rashladnu tečnost, ali pomalo, i nije bilo problema u prvom delu vožnje, ali, igrom slučajnosti, baš kad je došao do Bgd količina izgubljene tečnosti je tolika da nema dobrog hlađenja.
Onda je i prokuvala, i na kraju nije ostalo ništa.

Termoprekidač, bemliga, valjda ga je majstor proverio, testirao.
Kad je ugrađivao novi ventilator, svakako je morao da sačeka da se dostigne određena temperatura rashladne tečnosti, i da termoprekidač uključi ventilator.


Treba ići redom, sistematično, i proveravati svaki element rashladnog sistema.

Prvo i osnovo: da li gubi negde rashladnu tečnost.