[ velimzo @ 30.08.2022. 21:56 ] @
Posedujem 30ak flasa vina. Nista skupoceno, uglavnom vina koja su mogla da se kupe u prodavnici. Neke od flasa su iz Francuske. Starost tih flasa sa vinom je u nekim slucajevima 20ak i vise godina. Nisam bas siguran da je to bezbedno i piti, posto je cuvano u spajizu, nikakvi posebni uslovi kako se vec cuvaju vina. Zanima me da li se moze nesto pametno uraditi sa tim vinom, da li to neko kupuje ili sta vec?
[ djoka_l @ 31.08.2022. 08:18 ] @
Popiti.

Starost staklenih flaša sa vinom nema nikakve veze sa kvalitetom. Vino zri dok je u buradima. Jednom, kada je flaširano, može da se čuva godinama, ali ne menja kvalitet.
Ako vino nije prokislo, a to se odmah oseti po ukusu i mirisu, može da se koristi bez obzira na dužinu stajanja u flaši.
Ako je čep neoštećen, vinu se verovatno ništa ružno nije desilo.
[ B3R1 @ 31.08.2022. 14:35 ] @
Vina mogu da prezive cak i mnoge decenije u flasama ... ali ona kvalitetna. To sto si kupio u samoposluzi najcesce ne spada u tu kategoriju. Tako da bih se slozio s Djokom - otvori i popij sto pre, ako nije prokislo.
[ TheSpiridon @ 31.08.2022. 15:55 ] @
Ako je prokislo, možeš u salatu.
[ ctrl alt del @ 03.09.2022. 07:28 ] @
I ako već nisi pazio, da znaš za sledeću turu - vina (ovo važi za sva koja su zatvorena pravim plutanim pampurom) se čuvaju tako da flaša leži na boku kako bi pampur uvek bio potopljen. U protivnom, ako ih čuvaš uspravno, pluta može da se rasuši i da propusti vazduh što vremenom dovodi do kvarenja vina.
[ velimzo @ 03.09.2022. 15:58 ] @
Ok, ljudi. Hvala na predlozima.
Ja u stvari i ne pijem vino. Tako da cu videti da poklonim nekom, uz upozorenje da pripazi ako vec bude pio.
[ gilopile @ 03.09.2022. 16:17 ] @
Meni je rodjak pre par godina tako poklonio 10-ak flasa.
Uglavnom su iz 1992 i tu negde.

Neke su bile sa pampurima, neke sa obicnim cepom.

Otprilike pola od toga je bilo prokislo i nije za konzumaciju, a pola,onako, blago neki cudan smek, kao ukus pampura, ili nekog drva, ali nije bilo prokislo.

Popilo se :)

Ostavio sam dve flase crnog prokislog da koristim kao sirce, ali se ono ubrzo pokvarilo, stvorilo se ono belo, gljivice ili sta vec, tako da je i to zavrsilo u kanti.

Ako je to tvoje bilo u spajzu, dobro zatvoreno, velike su sanse da je ok i dalje.
[ Annamaria79 @ 24.02.2023. 16:07 ] @
Mislim da je vino uvijek dobro . Možete ugoditi svojoj djevojci . Boca dobrog vina i prekrasan buket cvijeća . Uvijek naručujem cvijeće https://cvetekspres.rs/ . Iskoristite i dobro se zabavite