[ TheSpiridon @ 11.10.2022. 19:10 ] @
Molim Vas, nemojte da mi izbrišete ovu temu, jako mi je važno.

Nisam mogao da verujem da postoji toliko ravnozemljaša. Naša je dužnost da ih izvedemo na pravi put. Ako smo MI koji verujemo da je Zemlja lopta u pravu. Iskreno, nemam živaca da bi ih trošio na mnoga istraživanja i čitanja. Baratam s onim što imam i znam.

Šta me je podstaklo?

Evo posle teme na madzone, odlučio sam da otvorim novu temu ovde, jer sam u međuvremenu čitao i gledao neke stvari na jutjubu. Zapao mi je za oko jedan eksperiment u kome se kaže, parafraziram... Ako je Zemlja lopta, ovi objekti ne mogu biti vidljivi jer postoji zakrivljenost Zemlje i oni su IZVAN vidnog polja. A teleskopom sam ih video i time dokazao da je Zemlja ravna ploča.

Zvuči prilično jezivo. I ako je tačno izračunato onda vrlo...ne znam reč...vrlo konfuzno.

Moj odgovor na to bi bio, ako svetlost zakrivljuje prema gravitaciji, onda je izvesno da i vidno polje zakrivljuje, pa onda možemo videti i ono što je izvan pravolinijskog vidnog polja.

Drugi postulat je taj, da NISU dobro izračunali.

Ako ima neko da me podrži ili iznese svoju tezu, bio bi to veliki korak, za sve nas.
[ chris6212 @ 12.10.2022. 01:53 ] @
Karakteristično za ravnozemljaše je da se bave insinuacijama. "Oni su ovo, oni su ono", a nema činjenica samo priča kako su oni došli do toga i toga ili je neko došao do toga i toga. Čim činjenice izadju na videlo, lako se dokaže da je sve ordinarna laž. To prolazi kod laika, ali kada se sve stavi na papir i proračuna, stvari dolaze na svoje. Navedi link, pa da pogledamo.

Ovo je link ka kalkulatoru zakrivljenosti:
http://walter.bislins.ch/bloge...ced+earth+curvature+calculator
[ TheSpiridon @ 12.10.2022. 02:25 ] @
[ eeestablishment @ 12.10.2022. 05:37 ] @
https://redirect.viglink.com/?...%2F%2Ffb.watch%2Fg2qMTxmCTM%2F
[ chris6212 @ 12.10.2022. 06:52 ] @
Ala je pop objasnio - svaka mu čast! :)

A voditeljka samo klima glavom i potvrdjuje sve... :)
Bruka i sramota šta se sve prikazuje na nacionalnim frekvencijama...

Evo, nadjoh i celu emisiju, pa ko ima živaca... Baš da vidimo da li je to zvanično crkveno ili samo njehovo lično uverenje.



[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 12.10.2022. u 08:18 GMT+1]
[ chris6212 @ 12.10.2022. 07:10 ] @
Što se tiče prvog klipa, tip se služu klasičnom obmanom.

Prvo pokazije kartu i razdaljinu, ali nigde orijentire na snimku gde se nalazi, bar tablu sa nazivom ulice i da nema prekida kadra.
Tako može da bude bilo gde i da pokazuje bilo šta. Eto, tako se to radi. :)

U prilog tome ide i malo istraživanje, a to je da se naftne platforme na moru postavljaju na par stotina metara od obale do oko 400km.

[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 12.10.2022. u 09:24 GMT+1]
[ krgo @ 12.10.2022. 10:00 ] @
Citat:
TheSpiridon:
Naša je dužnost da ih izvedemo na pravi put.


Stvarno misliš da pametan i obrazovan svet želi da se spušta na njihov nivo?
[ TheSpiridon @ 12.10.2022. 10:06 ] @
@krgo, naravno da ne. Ali ovo je diranje u elementarno vaspitanje i dostojanstvo. Ja ne mislim da sam nešto mnogo pametan, ali kad slušam i vidim šta su ljudi u stanju da lupaju, pravo da ti kažem bude mi teško. Čega se pametan stidi, budala se ponosi. Eto ja bih recimo mogao mnogo toga da kažem na ove teme i znam da će uvek neko da se zakači na neku grešku ili zabludu, i eto toga me je stid. A ove budale nemaju ni srama ni pameti. Šta da kažem... pozdrav svima.
[ chris6212 @ 12.10.2022. 15:46 ] @
Citat:
krgo:
Stvarno misliš da pametan i obrazovan svet želi da se spušta na njihov nivo?


Večina njih ne može, niti je sposobna da se promeni, niti bi prihvatila bilo kakav validan i naučno utemeljen dokaz ili čak aksiom o bilo čemu. Pametan čovek će uvek uvideti i priznati grešku, da je bio zaveden ili u zabludi i korigovati svoje ponašanje/stavove, svako može da bude izmanipulisan. Ali, ako je već "siguran" da je u pravu i ima podršku u čoporu, e tek tada nije moguće ništa.

A ne bi trebalo ni pokušavati. Besmisleno je i pokušavati dete od 3 godine naterati da bilo šta uradi kako bi trebalo, ako se ono zainati, pa neće. Ili misli da već zna sve iako još ne zna ni da čita ni da piše ni rezonuje dovoljno zrelo. Tako i ovde, bez ikakvog, pa i minimalnog osnovnog znanja, ako ne želi da prihvati nešto što je naučna činjenica, sav trud je izlišan. Za njih je 2+2 uvek onoliko koliko oni žele.
[ djamsi @ 12.10.2022. 16:07 ] @
ne bih da se pravim puno pametan, al reci cu samo da niko ne zna je li zemja rava ili lopta. Spored fizike i matematike trebalo bi da je ravna. Svaki predmet koji se krece u krig ogromnom brzinom stvara vizoelni krug, a vec znamo da se zemja krece oko njene oske i oko sunca. A kad se krece u krug oko sebe to je tako vidlivo za nase oko da je zemja lopta. Plus toga zivimo u zatvorenom balonom (atmosversko kucoste) sto jos vise stvara vidliviost zemlje da je lopta. To atmosversko kuciste stvara noc i dan na nasoj planeti jer refletira i odbiva svetlost, pa planeta izlgeda kao da je lopta. Vec znamo da planetarni prostor je taman bez svetlosti i da tamo nema dan i noc. To su samo fakte o kojim se ne prica. Da ne pricamo o avionima i druge stravi koje nisu nam jasne. Mi se krecemo sa brzinom zemlje jer stoimo na zemlji, ali sta se desava sa avione, rekete itd. Oni nisu na zemlinom tlu, al ipak idu istom brzino sa zemjom, sto spored fizike ovde nesto nije kako treba. Takodje sa vodoramninom u okeanima, ako je vodoravnina ravna, kako je zakrivljena na zemlji, svi kazu da gravitacija i magnetene polove imaju ulogu za to, ali tekuca voda je ravna na bilo koju povrsinu. Bez razlike jeli to flasu vode, bazen, jezero, more, okean.
[ TheSpiridon @ 12.10.2022. 16:42 ] @
Evo ga jedan ravnozemljaš Doooobar dan pobratime..
[ djamsi @ 12.10.2022. 17:43 ] @
Citat:
TheSpiridon: Evo ga jedan ravnozemljaš :D Doooobar dan pobratime..


Nisam ja rekao da sam ravnozemjash, samo sam rekao o onome sta se ne prica i sta ne odgovara spored fizike i matematicke preracune. Voleo bih da neko objavi video ukoliko ima negde gde tekuca voda ima zakrivljenje :) . Manipulacija je velika u svakoj sveri. Teorije za zamlja da je lopta je stara koliko i zivot na planeti, jer sve sto se vide preko teleskopa lici na lopta, tako da svi obi koju si istrazivali u proslost galaksiju nisu bili fizicari i zapisivali su ono sta su mogle da vide i da ubede druge. Ne bih da se puno udavljavam od teme, al ispada da Ukraina proizvodila struju i pcenicu za ceo svet, ma da mislim da iza toga stoji jos jedno pranje mozga ili novi lookdown.
[ TheSpiridon @ 12.10.2022. 18:01 ] @
wo wo gde ode ti. Od Zemlje do Ukrajine...

Evo na pamet mi padaju nekoliko dokaza da je zemlja lopta.

Prvo, Sunce izlazi na Istoku, zalazi na Zapadu pa poveži sa vremenskim zonama. Ako imaš prijatelja u Moskvi i Njujorku, pozovi ih i kaži da ti jave kad je svanulo.
Drugo, ako nemaš takve prijatelje, ti odi na obalu mora uzmi dvogled i gledaj na pučinu i čekaj da se pojavi neka jahta. Pojaviće se, kad tad i dvogledom ćeš videti da se prvo pojavljuje njen gornji deo, pa zatim 'isplivava' cela. To ti je drugi primer da je Zemlja zakrivljena.
Treći primer. Ako si putovao negde.. ima ljudi koji mnogo putuju...da je Zemlja ploča i ograničena, verovatno bi nekad avion stigao do te granice i šta onda? Potone u mrak, pređe u paralelni svet...
Četvrto. Najverovatnije je da je Zemlja lopta i da se okreće oko svoje ose, jer da je neka druga situacija u pitanju, morao bi ceo koncept svemira da se menja. Kao ona budala od Popa reče, Sunce je tu negde kruži iznad nas kao neka baterijska lampa...

itd itd... ne mogu više da se setim nečeg relevantnog. Još samo na primer, uzmi busolu, kompas, busola će ti uvek reći gde je sever gde je jug. Došli su ljudi na severni pol i pomoću busole odredili tačno mesto u metar gde je magnetna osa. Isto važi i za Južni pol..itd it5d..
[ chris6212 @ 12.10.2022. 18:05 ] @
Dao sam na početku link koji proračunava zakrivljenost Zemlje. Kako je obim Zemlje oko 40000km, logično je očekivati da se jedan mali deo nama čini ravan. jer je ugao zakrivljenosti na tom malom prostoru u odnosu na pun obim toliko mali, da je zanemarljiv i našim očima se čini da je apsoiutno ravan. I zato što smo na površini Zemlje, horizont na moru/okeanu uvek izgleda kao ravna linija. Tek na nekih 10.6km visine, može da se uoči blaga zakrivljenost.

Što se tiče aviona i raketa. Sve što ima masu, a nema dodatan potisak, pada na Zemlju zbog gravitacije (Pažnja! Ravnozemljaši negiraju postojanje gravitacije! Za njih je merodavna jedino gustina!). Ako nema brzinu veću od približno 7.9 km/s (prva kosmička brzina), a kreće se vertikalno ili pod uglom, ne može da "pobegne" gravitaciji i stalno "vuče" takav objekat na dole, pa mora da se koriguje visina kako bi se održala relativno ista visina u odnosu na tlo. To sam negde pročitao da je razvnozemljašima argument da avion uvek leti "pravo", pa prema tome Zemlja jeste "ravna". :) U pilotskoj praksi je ovako, ako bi manuelno održavao visinu, povremeno bi morao da se penje, kako bi održao relativno konstantnu visinu, ali to kod modernih aviona radi autopilot.

Takodje je razvnozemljašima argument da postoji nekakva kupola, na žalost, ne znam na koliko km (baš me nije zanimalo), ali recimo da je nekih 40km. Pa tako, navodno, kada se raketa lansira u svemir, ona ide do te visine, udari u tu kupolu i počne da pada na Zemlju, ili ide duž te kupole da izbegne sudar i "pada negde tamo dole" (ovo se lepo uočava kada je lansiranje noću), pa se pobogu, uvek "vidi" zakrivljeni trag izduvnih gasova rakete, pa nas tako "varaju" da upošte šalju neku raketu "tamo negde gore". :) A stvar je zapravo prosta, raketa ide direktno u vis kako bi postgla prvu kosmičku brzinu uz minimalno utošenog goriva (ako ide pod uglom, potrošiće ga mnogo više), a zbog rotacije Zemlje, posmatraču sa Zemlje se čini da ona zakrivljenom linijom zaista jedno vreme leti na gore i posle "pada" dole, a zapravno to je prosta projekcija putanje posmatraču koji to posmatra sa Zemlje. :)

Itd. itd. Pa zaista, laika koji apsolutno nema prostornu percepciju i ne zna elementarne činjenice, čula (oči) mogu zaista da zavaraju kad tako nešto posmatra. :)

Uzgred, daleko sam ja od fizičara, nije to moj fah, ali sam valjda pojasnio osnovno najjednostavnije moguće, rečnikom koji svi mogu da prate i shvate šta je pisac hteo da kaže. :)

[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 12.10.2022. u 19:41 GMT+1]
[ djamsi @ 12.10.2022. 18:59 ] @
Citat:
TheSpiridon:
wo wo gde ode ti. Od Zemlje do Ukrajine...

Evo na pamet mi padaju nekoliko dokaza da je zemlja lopta.

Prvo, Sunce izlazi na Istoku, zalazi na Zapadu pa poveži sa vremenskim zonama. Ako imaš prijatelja u Moskvi i Njujorku, pozovi ih i kaži da ti jave kad je svanulo.
Drugo, ako nemaš takve prijatelje, ti odi na obalu mora uzmi dvogled i gledaj na pučinu i čekaj da se pojavi neka jahta. Pojaviće se, kad tad i dvogledom ćeš videti da se prvo pojavljuje njen gornji deo, pa zatim 'isplivava' cela. To ti je drugi primer da je Zemlja zakrivljena.
Treći primer. Ako si putovao negde.. ima ljudi koji mnogo putuju...da je Zemlja ploča i ograničena, verovatno bi nekad avion stigao do te granice i šta onda? Potone u mrak, pređe u paralelni svet...
Četvrto. Najverovatnije je da je Zemlja lopta i da se okreće oko svoje ose, jer da je neka druga situacija u pitanju, morao bi ceo koncept svemira da se menja. Kao ona budala od Popa reče, Sunce je tu negde kruži iznad nas kao neka baterijska lampa...

itd itd... ne mogu više da se setim nečeg relevantnog. Još samo na primer, uzmi busolu, kompas, busola će ti uvek reći gde je sever gde je jug. Došli su ljudi na severni pol i pomoću busole odredili tačno mesto u metar gde je magnetna osa. Isto važi i za Južni pol..itd it5d..



kao prvo zakrivljenje nema nikakvih dokaza sa visinom. ako si ti 2 metra na 500 metra daljinu si tacka. A na 500 metra nema zakrivljenje. Mislim da sam dobro napisao da zemlja se krece oko oske i oko sunca, I da je ravna zemlja moze da bide kao frizbi (tanjir za bacanje i da se vrti oko sebe. Na zemlji imamo planine, a sunce kad je iza planine kazemo da dolazi noc. Sta se tice avionima imaju jasno definisano kako i gde da se krecu. To ne mozes ti kako hoces. Zasto u avionima ti kazu da zatvoris prozore :). Zasto letaju duzu destinaciju ako mogu da krenu suprotno :). Ako sa avion krenes suprotno od zemlja kretenja, logicki bi trebalo ranije da dodjes na destinaciju :) jer rekli smo da nismo na zemlju vec u atmosveri :) Drugo vezano sa avionima je sto zemlja se krece puno vise puta brze nego avion koji leti, onda kako avion dodje do destinaciju ?!?! Ima gomila pitanje na koji nemamo jasan odgovor. Evo ti prosti primer: na elektromotor stavi loptu a u vazduhu neki objekt kao avion. Lopta sa elektromotora t.e. zemlja bi se vrtela, a avion bi stajao u mesto. Na zemlji nije tako vidis da nesto ne pase, ukoliko znamo da zemlja se krece oko oske. Ono sa Ukrainom sam samo napomenuo da mediumi nas truju sa sasvim drugo od realnog. (zavisi kolko su im podmitili za distribuciju na te informacije). Tako je i sa teorije za loptesta planetom. Da se razumemo i disk je kruzam ali nije lopta. Najstarija teorija za zemlju je da je ploca i da je nose 3 ogromna kita, posle ove terije su kao dokazali da je zemlja okrugla. Mozda je ne nose kitovi ali ako je disk i pri kretanje oko sebe verovatno lebdi kao tanjir za bacanje. Na ovu teoriju tekuca voda je vodoravna. Predpostavljam da tako i stoji u galaksinu.
[ TheSpiridon @ 12.10.2022. 19:12 ] @
Ne vredi. Odustajem.

Vredi pročitati
[ djamsi @ 12.10.2022. 19:34 ] @
Citat:
TheSpiridon: Ne vredi. Odustajem. :D

Vredi pročitati


i opet smo na sam pocetak, kako sto rekoh, Vevina podrzava teoriju koja je puno starija i vekvima podrzana. Sve novo oni to nece da prihvate, jer je tesko preko noci promenuti bilo sta.
[ krgo @ 12.10.2022. 21:15 ] @
Pa i nismo na početku, ono što je primetno je da si veći deo srednjoškolske fizike i geografije prespavao.
[ djamsi @ 13.10.2022. 00:14 ] @
Citat:
krgo: Pa i nismo na početku, ono što je primetno je da si veći deo srednjoškolske fizike i geografije prespavao.


ne vidim sta ovde ima sa geografijom, jedino sto sam napisao za da je zemlja ravna ploca i da je nose 3 kita. I ukoliko male bolje nadjes ucebnik Geografije sa 1990-91 nacices to sto sam i napisao. E sada ti vidi ko je spavao na casoce , a ko ne. Sta se tice fizike, najbolji pokazatelji su letaci tanjiri koja je forma, i zasto je bas takva. Ali svakako za to nigde ne pise, jer je to jos uvjek tabu tema i ukoliko se otvori religije padaju u vodi, kao i biologoja da je covek postao od majmuna po Darvinom, a po religii da smo od Adama i Eve. Jer leteci tanjiri ljudi ih crte od najstara vremena. Tako da opet nam ne kazu sta je istina.
[ Predrag Supurovic @ 13.10.2022. 07:54 ] @
Citat:
chris6212:
Pažnja! Ravnozemljaši negiraju postojanje gravitacije!


Nećeš verovati, ali i najveći svetski savremeni fizičari negiraju postojanje gravitacije.



[ krgo @ 13.10.2022. 08:08 ] @
Citat:
djamsi:


ne vidim sta ovde ima sa geografijom, jedino sto sam napisao za da je zemlja ravna ploca i da je nose 3 kita. I ukoliko male bolje nadjes ucebnik Geografije sa 1990-91 nacices to sto sam i napisao. E sada ti vidi ko je spavao na casoce , a ko ne. Sta se tice fizike, najbolji pokazatelji su letaci tanjiri koja je forma, i zasto je bas takva. Ali svakako za to nigde ne pise, jer je to jos uvjek tabu tema i ukoliko se otvori religije padaju u vodi, kao i biologoja da je covek postao od majmuna po Darvinom, a po religii da smo od Adama i Eve. Jer leteci tanjiri ljudi ih crte od najstara vremena. Tako da opet nam ne kazu sta je istina.


Nema šta, potpuno si me razbio argumentima, povlačim se u porazu i neznanju svome.


[Ovu poruku je menjao krgo dana 13.10.2022. u 09:21 GMT+1]
[ B3R1 @ 13.10.2022. 10:02 ] @
Zaustavite Zemlju ... silazim!

[ TheSpiridon @ 13.10.2022. 10:42 ] @
Citat:

Nećeš verovati, ali i najveći svetski savremeni fizičari negiraju postojanje gravitacije.


A kako objašnjavaju zadržavanje bilo kog tela na Zemlji? Zašto kad fudbaler šutne loptu, ta lopta ne odleti u svemir. Bilo da je šutne iz Londona ili 'DOLE ISPOD' iz Australije?

Sila privlačenja mora da postoji, jer svemir nema ni gore ni dole ni levo ni desno... Za svemir je potpuno sve jedno gde se fudbaler nalazi.
[ chris6212 @ 13.10.2022. 10:59 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Nećeš verovati, ali i najveći svetski savremeni fizičari negiraju postojanje gravitacije.


Ko to od kredibilnih naučnika može da negira? :) Link ka objavljenom radu?

Koliko ja znam, gravitacija se više ne definiše kao jedna od fundamentalnih sila (kao što smo svi mi učili), već se na osnovu relativističke teorije sada definiše kao zakrivljenje četvorodimenzionalnog prostor-vremena, usled raspodele mase u njemu. U suštini, "nije šija nego vrat", samo drugačija definicija i izbačen je iz liste fundamentalnih sila.

Pa i Pluton je nekada bio definisan kao jedna od planeta u Sunčevom sistemu, sada više nije, ali i dalje postoji... :)

[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 13.10.2022. u 12:11 GMT+1]
[ TheSpiridon @ 13.10.2022. 11:34 ] @
Da bi održali kvalitet ovog foruma, molim vas, uvek stavite referentne linkove na koje se pozivate.
[ TheSpiridon @ 13.10.2022. 11:40 ] @
Citat:
B3R1:
Zaustavite Zemlju ... silazim!




Ono što je zanimljivo kod Zemlje, to je da ne postoji klasični Zapad i klasični istok, kako se nekad verovalo. Tj. odsečeš loptu na dve polulopte, na jednoj je Evropa i Azija i Afrika a na drugoj je Amerika. Nije baš tako. Ili mi se čini.

Eto meni se čini da ima mnogo okeana i vode, može se čak okrenuti globus na stranu na kojoj uopšte nema kopna. To je zanimljivo. Evo pogledajte ovo:

Google Earth
[ Java Beograd @ 13.10.2022. 12:20 ] @
Citat:
TheSpiridon:Da bi održali kvalitet ovog foruma, molim vas, uvek stavite referentne linkove na koje se pozivate.

Svakako. Posebno na ovako ozbiljnoj diskusiji.
[ chris6212 @ 13.10.2022. 13:07 ] @
Citat:
TheSpiridon:
Da bi održali kvalitet ovog foruma, molim vas, uvek stavite referentne linkove na koje se pozivate.


Ovaj forum je odavno u autu što se kvaliteta diskusija tiče, bio sam ja ovde pre 10-tak godina i pobegao glavom bez obzira, nema suštinske razlike ni danas. Mene lično zanima samo malo razonode na par foruma koje pratim i to je dosta. Za ozbiljnu i stručnu diskusiju o bilo čemu, ovo nije mesto.

A ova tema je ionako davno "prežvakana" na mnogo drugih mesta na internetu, samo je potrebno malo pretražiti i gubiti vreme na čitanje ili gledanje klipova.


[ TheSpiridon @ 13.10.2022. 15:21 ] @
I ja sam posetilac ovog foruma, od samog začetka interneta. Pre ovog foruma znao sam samo za krstaricu i nostalgiju sajtove, za ćaskanje i skidanje mp3 pesama.. Kasnije sam naišao na ovaj forum. Ne znam kad je osnovan, ali to su te godine otprilike...

Kvalitet stručnih, naučnih ili bilo kojih rasprava nije opao, nego je 'ugašena' bilo kakva rasprava... Zašto? Zato što su se ljudi poženili, žena deca posao, retko ko od tih generacija ima volje da diskutuje ovde, tj. ima volje ali nema vremena.

A klinci uveliko znaju engleski... itd... za zabavu koriste mreže za to, da ih ne nabrajam...a ako ih zanimaju neke stručne teme...opet ima mnogo pristupačnijih mesta, pogotovu za mobilni...razne aplikacije i sastančenja na razne teme...
[ VladaSu @ 14.10.2022. 21:58 ] @
Alo ljudi. O cemu vi ovde raspravljate? Ko to ima potrebe da ubedjuje neke ljude da Zemlja nije ravna ploca? Da li vredi truda ubedjivati te ljude?
Da li stvarno mislite da mozete da ih argumentima ili na bilo koji drugi nacin ubedite da Zemlja nije ravna ploca? Pre cete majmuna nauciti da vozi avion.
Iskoristite vreme za pametnije stvari, a ko misli da je Zemlja ravna ploca neka misli.
[ TheSpiridon @ 15.10.2022. 13:05 ] @
@VladaSu, pa šire se ko zaraza. Vode ozbiljne diskusije po nacionalnim frekvencijama, ljudi to gledaju. Misliš da ne može da se održi protest ravnozemljaša? Pa bilo bi ih više nego da dele hleba za dž.
[ djamsi @ 16.10.2022. 00:58 ] @
Citat:
TheSpiridon: @VladaSu, pa šire se ko zaraza. Vode ozbiljne diskusije po nacionalnim frekvencijama, ljudi to gledaju. Misliš da ne može da se održi protest ravnozemljaša? Pa bilo bi ih više nego da dele hleba za dž.


Ne vidim u cemu je fora, ali suvise se oseca kriticki stav koji iznosis po pitanju ravnozemjasa. To ti je isto kao religii pravoslavni hriscani, katolici, muslimani... Svako veruje u ono sto mu hvata logika... I tu nema nikakvih problema. Mogu da ti kazem da u kurani 1000 bolje je opisano nastanak sveta nego li u bibliju. Sta ako nas pogresno uce ceo zivot da je zemlja lopta?!?!? Sto ako nije?!?!? Niko jos nije dokazao zakrivljenje sa vodom, iako uveliko se prica za gravitacija. Do dan danas nemamo ni jednog eksperimenta sa zakrivljenje vodom kao odgovor na gravitacije. Da napomenem i mesec je planeta objekt, pa su utvrdili da se ne okrece. Sta ako i sa zemljom je tako?! Za mesec su ustanovili jer ga gledaju sa zemlje uvjek sa jednu stranu, a sta je sa zemljom?!?!? Jer su tako gledali i zemlju da bi imali tu teoriju da se zemlja krece oko oske?!?! Sve su to samo pretpostavke tako da ne mozes biti siguran u nesto sto nisi video. Sve vise ce biti ateista na osnovu religije, tako ce da bude i sa teorije da je zemlja lopta. I u obe terije nesto ne stima, jos smo daleko od toga da znamo pravu istinu. Imali smo primjere da NASA 2 puta za redom nije mogla da lansira raketu pre mesec dana, a ne da je u stanju da dokaze nesto sto i ona nije videla. To je sramota za NASU da ne moze da posalje raketu u atmosveri, a hvali se da je ispratila do sada gomilu rakete. To bi trebalo da je pickin dim za njih.. :)
[ VladaSu @ 16.10.2022. 08:05 ] @
Religija se zasniva na verovanju, ne na nauci i cinjenicama. Ako od pocetka verujes, onda sve ostalo ima logike. Ako od pocetka ne verujes, onda nista posle nema logike.
Sto se tice religije, nije da svako veruje u ono sta mu bolje "hvata" logika vec je u 99% slucajeva stvar odgoja, a u preostaliih 1% je stvar mentalne jacine da se ide kroz zivot.
[ chris6212 @ 16.10.2022. 09:07 ] @
Ravnozemljaši brkaju činjenice, teorije i verovanja, u tome je osnovni problem. I oni koji propagiraju takve stavove imaju neverovano limitirano ili nikakvo osnovno naučno obrazovanje i njima su mahom naučne činjenice nepojmljive, pa prave neku svoju "nauku" utemeljenu na nekim nebuloznim pretpostavkama koje kao da su plod mašte trogodišnjeg deteta. I ne libe se da se bave manipulacijama i ciničnom omalovažavanju svakog ko ne misli ili ne prihvata njihovo pojednostavljno gledište.

Naučna teorija je nešto što je u sadašnjem trenutku nedokazivo iz mnogo razloga. Npr. teorija "Velikog praska". To što je opšteprihvaćena teorija, nije naučna činjenica. Niko ne može to da tvrdi, osim ako i sam nije posmatrao takav dogadjaj. Teorija je kao takva podložna diskusiji, sumnlji i na kraju opovrgvanju ili potvrdjivanju.

Sa druge strane, dogma je opšteprihvaćeno mišljenje ili učenje gde nije dozvoljeno da se o tome diskutuje, da bude preispitivano, Tako je kod raznih oblika religije i verovanja raznih grupa. "Neko" je tako "napisao" da bi imao generalno kontrolu nad masom i to je to, nebitno je da li je to istina ili ne, utemeljeno na činjenicama ili ne. Mora biti jednostavno, kako bi svima bilo apsolutno jasno šta se očekuje od njih, zbog čega i šta ih očekuje ako se toga ne pridržavaju.

Percepcija stvarnosti. Možda je sve ovo iluzija, a ne stvarnost koju mi percipiramo. Možda smo mi samo baterije koje napajaju neki superkompjuter energijom, kao u Matriksu i nemamo pojma kakva je realnost, već stvarnost percipiramo baš onako kako nam je taj superkompjuter prikazuje. Zgodno, superkompjuter radi zahvaljujući napajanju koje crpi iz ljudi-baterija, a njegova svrha je da simulira stvarnost tim istim baterijama, kako bi i dalje generisale energiju, a one same budu deo u tom generisanom svetu. Totalno besmisleno, ali koga briga.

Ukratko, naučne činjenice su jedno, naučne teorije drugo, dok su razna verovanja sasvim nešto treće. Naučna teorija može da bude dokazana ili opovrgnuta, ali dogma ostaje uvek nepromenjiva. Ravnozemljaši su grupacija koja zastupa dogmatski pristup bez obzira što se lako opovrgavaju njihove osnovne pretpostavke. Ali "pitka" je kod mnogih ljudi, većinom neobrazovanih i upravo su oni plodno tle za svakakve mahinacije i manipulacije.

Neka veruje šta ko god hoće, ali da im se daje toliki publicitet i na nacionalnim frekvencijama je već krajnje neumesno, ako "znamo" da svaka laž izgovorena 100 puta u javnosti postaje istina... Ne bi trebalo njih "izvesti na pravi put", nego im jednostavno ne davati toliki publicitet. Ali koga briga, veća gledanost donosi novac, a to je najbitnije. Ranije je progam bio pun naučno-popularnih emisija, danas se retko mogu videti.


[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 16.10.2022. u 11:17 GMT+1]
[ Impaler @ 16.10.2022. 10:58 ] @
1-4 razred : Zemlja je kugla.
5-8 razred : Zemlja je sferoid.
srednja škola : Zemlja je elipsoid
viša škola : Zemlja je geoid


[Ovu poruku je menjao Impaler dana 16.10.2022. u 12:20 GMT+1]
[ chris6212 @ 16.10.2022. 11:55 ] @
Ne mogu da se složim da je Zemlja potpuno nepravilnog oblika. To ne može da bude usled rotacije i pošto je gro unutašnjosti planete još uvek istopljen, pri hladjenju površine, površina ne može da dobije drastično različit oblik od elipsoida. Kora je ta koja čini realan a vodena masa samo "zaokrugljuje" prividan oblik. Može da se konstatuje da je oblik još uvek dinamičan (bar dok se Zemlja ne ohladi potpuno) usled zemljiotresa, vulkanskih erupcija i izlivanja magme, kako na površini tako i na okeanskom dnu. Kora na kontinenatalnom delu gde su tektonske ploče je debljine do 30-tak km, a gde je velika vodena površina (okeani i mora) svega oko 10-tak. Možda su cifre malo drugačije, ali otpilike je tako, bar tako mi je ostalo u sećanju...
[ Impaler @ 16.10.2022. 12:45 ] @
Svi modeli su pogrešni a neki su korisni.
Čak i NASA ponekad koristi flat earth model da pojednostavi stvar.


[Ovu poruku je menjao Impaler dana 16.10.2022. u 14:25 GMT+1]
[ djamsi @ 16.10.2022. 14:28 ] @
Citat:
VladaSu:
Religija se zasniva na verovanju, ne na nauci i cinjenicama. Ako od pocetka verujes, onda sve ostalo ima logike. Ako od pocetka ne verujes, onda nista posle nema logike.
Sto se tice religije, nije da svako veruje u ono sta mu bolje "hvata" logika vec je u 99% slucajeva stvar odgoja, a u preostaliih 1% je stvar mentalne jacine da se ide kroz zivot.



Ukoliko je tako kako ti sto kazes, zasto onda ljudi menjaju religiju? Hajde da recmo neko zbog interesa, ali ne svi. 90% naucnika su bili ateisti.

U danasnje vreme kad je sve naprednije od pre 500-600 godina, mi jos uvjek verujemo u ono sto su odlucili u to vreme. A da ne pricamo da ni 10% nisu bili obrazovani.
[ BrutalCoin @ 16.10.2022. 14:29 ] @
Citat:
Impaler

1-4 razred : Zemlja je kugla.
5-8 razred : Zemlja je sferoid.
srednja škola : Zemlja je elipsoid
viša škola : Zemlja je geoid

Bolonjoid: Zemlja je ravna ploča.



PS. Ako se sa Zemlje vidi samo jedna strana Meseca onda je to pre argument da se Mesec vrti nego da se ne vrti.


[ djamsi @ 16.10.2022. 15:33 ] @
Hajde da resimo ovu dilemu jednom zasvaga i da ubedimo ravnozejase da nisu upravu. Nadjite mi sliku, videa, ili eksperiment da je horizont zakrivljen na okeanu, I tako da zapusimo usta ravnozemjase.
[ TheSpiridon @ 16.10.2022. 15:42 ] @
Moraš duže da gledaš, da bi sve video!


[ djamsi @ 16.10.2022. 16:02 ] @
Citat:
TheSpiridon: Moraš duže da gledaš, da bi sve video!




pogledaj malo bolje i primetices da solarne celije su ti zakrivljene od objektiva. To je manipulacija da je zemlja lopta. i Svi teleskopi koju su koristili u proslost su imali talve objektive.





[ BrutalCoin @ 16.10.2022. 16:23 ] @
Ne znam za druge ali ja kad sam prvi put video Sunce i Mesec pomislio sam da su okrugli.
Gledao sam direktno bez teleskopa.

Prema tome, na osnovu iskustva, nema druge nego da zaključim da je ispod mene nešto okruglo.



[ djoka_l @ 16.10.2022. 16:27 ] @
Objasni časovne zone na ravnoj Zemlji.
Ako si stvarno u Čikagu, kako to da ovde u Srbiji mi imamo 7 (ili beše 6) časova više nego ti?
Da je Zemlja ravna ploča SVI BI VIDELI U ISTO VREME DA SUNCE ZALAZI ILI IZLAZI.

Objasni kako to da se Severnjača vidi samo iznad ekvatora, a kada se pređe ekvator više se ne vidi?
Objasni kako su "zabludeli" australijanci stavili na svoju zastavu zvezde koje predstavljaju Južni krst i koje se približno nalaze u pravcu juga, a koje mi ne vidimo sa severne hemisfere.
Objasni zašto gomila ljudi na svojim krovovima ima satelitske antene, ako sateliti ne postoje.

Objasni kako radi GPS, ako nemamo satelite u orbiti oko Zemlje.

https://en.wikipedia.org/wiki/...aring_on_a_number_of_flags.PNG
[ SASA M. @ 16.10.2022. 16:32 ] @
Koliko se secam, rimljani su dokazali (sebi) da je zemlja okrugla tako sto su zaboli 2 stapa na razdaljini od nekih 20-30km gde su videli da se duzina senki razlikuje. Tu je i onaj primer sa rotacijom vode kad je pustimo niz slivnik, a sada je najlakshe okrenes nekog australijanca i pitash ga: "brate, sto je kod tebe sada mrak ako zivimo na istoj tepsiji". live cam po gradovima sveta nisam ni spominjao.
[ djamsi @ 16.10.2022. 16:36 ] @
Citat:
BrutalCoin:
Ne znam za druge ali ja kad sam prvi put video Sunce i Mesec pomislio sam da su okrugli.
Gledao sam direktno bez teleskopa.

Prema tome, na osnovu iskustva, nema druge nego da zaključim da je ispod mene nešto okruglo.






Okruglo moze da bude i ako se sam objekt okrece oko svoje oske, zbog brzine ljudsko oko vidi kao krug.

Opticka iluzija

[ chris6212 @ 16.10.2022. 16:51 ] @
Citat:
BrutalCoin
Prema tome, na osnovu iskustva, nema druge nego da zaključim da je ispod mene nešto okruglo.


Dogma naše pravoslavne crkve je da je Zemlja ravna ploča sa kupolom, oko koje se vrte Sunce i Mesec i osvetljavaju Zemlju (što i ravnozemljaški pokret tvrdi), bar tako kaže pop na početku ove teme (koji je uzgred i dr. bogoslovskih nauka), a da su sve ostale planete okrugle, da svemir ne postoji, sve ostalo su "budalaštine", (njegove reči, poslušajte pažljivo) itd., itd. Te "lampe" se nikad ne gase, nego kruže oko te kupole ali kao i svaka lampa, pa tako lampa koju mi zovemo "Sunce" osvetljava samo jedan deo, a ne celu Zemlju, svakih 12 sati, itd... :)

To znači da je Zemlja posebna (i nije planeta ako sam dobro shvatio), pa nešto ne mogu da se ne otmem utisku da uporedjujem nas sa pilićima na farmi: preko "dana", kada je svetlo uključeno iznad hranilica, pilići se sjate okolo i jedu razne koncentrate, piju vodu, vrše nuždu... Kada se posle 12 sati isključi, pilići fino polegaju i spavaju i tako u krug. E, a posle kad porastu, odu na klanje i eto mesa... :)


[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 16.10.2022. u 18:18 GMT+1]
[ djamsi @ 16.10.2022. 17:16 ] @
Citat:
djoka_l:
Objasni časovne zone na ravnoj Zemlji.
Ako si stvarno u Čikagu, kako to da ovde u Srbiji mi imamo 7 (ili beše 6) časova više nego ti?
Da je Zemlja ravna ploča SVI BI VIDELI U ISTO VREME DA SUNCE ZALAZI ILI IZLAZI.

Objasni kako to da se Severnjača vidi samo iznad ekvatora, a kada se pređe ekvator više se ne vidi?
Objasni kako su "zabludeli" australijanci stavili na svoju zastavu zvezde koje predstavljaju Južni krst i koje se približno nalaze u pravcu juga, a koje mi ne vidimo sa severne hemisfere.
Objasni zašto gomila ljudi na svojim krovovima ima satelitske antene, ako sateliti ne postoje.

Objasni kako radi GPS, ako nemamo satelite u orbiti oko Zemlje.

https://en.wikipedia.org/wiki/...aring_on_a_number_of_flags.PNG



Na ravnoj zemlji zato bi sunce izlazilo u isto vreme? Nema logike. Kao prvo kad je 12 sati u Chicago kad je sunce iznad horizonta ne moze da bude i u Srbiju sunce iznad horizonta, tamo je vec sumrak, jer ugao je veci. I to je normalno na ravnoj zemlji. Ukoliko je zemjla lopta, da kazemo da Srbija - Beograd (7 sata popodne) je sa druge strane lopte gde se nalazi Illinois - Chikaga (ovde ce da bude 12 popodne), onda kako u letnog periodu kad je dan duzi kako to isto sunce osvetluje i tu drugu stranu lopte. nema logike Jer sunce ne moze da osvetluje obe strane zemlje.
[ chris6212 @ 16.10.2022. 17:26 ] @
Što se tiče veštačkih satelita, ravnozemljaši ne spore da oni postoje, ali nisu u geostacionarnoj orbiti, već su podignuti u vis pomoću balona do te kupole i tako stoje tami dok ne padnu... :)
[ djamsi @ 16.10.2022. 17:38 ] @
Citat:
chris6212: Što se tiče veštačkih satelita, ravnozemljaši ne spore da oni postoje, ali nisu u geostacionarnoj orbiti, već su podignuti u vis pomoću balona do te kupole i tako stoje tami dok ne padnu... :)


Sto se tice satelita nisam puno istrzivao, jer imamo prirodni satelit mesec, sta se tice inteneta svi kontinenti su povezani sa optikom. Oko GPS-a moze i da nije u pitanju satelit, nego jednostavno digitalni kompas, koji spored jacine N/S polja ima neki razvijen X Y chart za da iscitala kordinate i na taj nacin da radi GPS, a da koristi GSM antene. Jer GPS antena i nije toliko velika. Jer lokacija dobijamo i preko interneta bez da imamo GPS. I za GPS uslugu koliko znam nista se ne placa, koja je ta kompanija da lansira veliku investiciju za da bi ga mi koristili za dzabe. Bar to nece da urade Ameikanci za dzabe.

[Ovu poruku je menjao djamsi dana 16.10.2022. u 18:49 GMT+1]
[ chris6212 @ 16.10.2022. 18:08 ] @
Oko drugačijih zvezda na severnoj i južnoj hemisferi, misim da sam i to objasnio negde u nekom postu, to su samo "projekcije" / "svetla" na toj kupoli, ligthshow za nas pilće, oću reći ljude. :)

A ovo oko suprotnog okretanja vode niz slivnik je dobro pitanje za ravnozemljaše, ne znam šta bi bio njihov odgovor...
[ tox master @ 16.10.2022. 18:19 ] @
Citat:
djamsi:
Citat:
chris6212: Što se tiče veštačkih satelita, ravnozemljaši ne spore da oni postoje, ali nisu u geostacionarnoj orbiti, već su podignuti u vis pomoću balona do te kupole i tako stoje tami dok ne padnu... :)


Sto se tice satelita nisam puno istrzivao, jer imamo prirodni satelit mesec, sta se tice inteneta svi kontinenti su povezani sa optikom. Oko GPS-a moze i da nije u pitanju satelit, nego jednostavno digitalni kompas, koji spored jacine N/S polja ima neki razvijen X Y chart za da iscitala kordinate i na taj nacin da radi GPS, a da koristi GSM antene. Jer GPS antena i nije toliko velika. Jer lokacija dobijamo i preko interneta bez da imamo GPS. I za GPS uslugu koliko znam nista se ne placa, koja je ta kompanija da lansira veliku investiciju za da bi ga mi koristili za dzabe. Bar to nece da urade Ameikanci za dzabe.

[Ovu poruku je menjao djamsi dana 16.10.2022. u 18:49 GMT+1]


Daj covece ne pisi nebuloze , kakve veze ima gsm i gps, na stranu sto ima aplikacija koje koriste i jedno i drugo da bolje odrede lokaciju.
Jesi li bio kad u nekoj zabiti gde je signal gsm slab ili ga nema nikako a gps radi dok recimo u zgradi u centru grada gsm full signal a gps nema nikako zato sto signal dolazi "odozgo" pa logicno ne moze da prodje kroz par spratova.
Ok je kad neko ima neko donekle logicno objasnjenje ali kada neko pokusava sa nekim pukim nagadjanjem da objasni nesto sto se zna kako radi.
[ krgo @ 16.10.2022. 18:24 ] @
Ne treba se raspravljati sa idiotima, spustiće te na svoj nivo a onda dotući iskustvom...
[ tox master @ 16.10.2022. 18:40 ] @
U pravu si, imam drugara RZ i znao sam po par sati da se raspravljam sa njim i da mu navodim svakakve dokaze ali dzaba i na kraju odustanem kao i sada
Jednom sam mu poslao link o radio vezi od Meseca od strane naseg velikog strucnjaka Dragoslava Dobričića i to iz 80-tih godina pa me zanimalo kako ravnozemljasi objasnjavaju refleksiju radio talasa od meseca kada je Mesec valjda hologram ili sta vec.
A evo i videa , na 40:34 je veza preko Meseca na 400.000km

[ TheSpiridon @ 16.10.2022. 18:41 ] @
Ja mogu samo jedan dokaz da dam. A to su sateliti za komunikaciju. Da je zemlja ravna ploča, ne bi nam trebali sateliti - posebno za južnu, posebno za severnu hemisferu. Dovoljno je da šibnemo jedan satelit i on da radi poso za celu pitu.

Ja odustajem na dalje sa rasparavom.

p.s. Korektuj stavove gospodine @djamsi... mislim da ti ne treba paranoja iz nje se teško izlazi. Prijateljski savet iz iskustva.
[ chris6212 @ 16.10.2022. 18:46 ] @
Citat:
krgo:
Ne treba se raspravljati sa idiotima, spustiće te na svoj nivo a onda dotući iskustvom...

... Mark Tven

Samo je kod njega reč o budalama, ne idiotima. Nije to isto... :)
[ djamsi @ 16.10.2022. 18:49 ] @
Citat:
tox master: Daj covece ne pisi nebuloze , kakve veze ima gsm i gps, na stranu sto ima aplikacija koje koriste i jedno i drugo da bolje odrede lokaciju.
Jesi li bio kad u nekoj zabiti gde je signal gsm slab ili ga nema nikako a gps radi dok recimo u zgradi u centru grada gsm full signal a gps nema nikako zato sto signal dolazi "odozgo" pa logicno ne moze da prodje kroz par spratova.
Ok je kad neko ima neko donekle logicno objasnjenje ali kada neko pokusava sa nekim pukim nagadjanjem da objasni nesto sto se zna kako radi.


Jesi siguran da GPS signal dobijash preko GPS satelita ili dobijamo ga preko GSM repotitorina? Kako toj ISP - Internet Servis Provajder locira gde si preko interneta, a nemas GPS uredjaja. Samo sam to rekao. Ili prosti primer. Uzmi tablet koji nema GPS i SIM karticu, sheruj internet preko telefona i na tabletom otvori GoogleMaps ili bilo koja druga aplikacija radice bez GPS, jos bolji test ako si u auto radice i brzinu sa kojem se kreces. To mi je vec testirano i radi bez problema.

Pitanje je bilo jesmo li sigurni da imamo i koristimo GPS satelite, ili dobijamo taj signal preko GSM ili ISP provajderima.

Nigde nisam naveo da GPS se placa kao opcija da ne bi doslo do zabune kad koristim terminologiju GSM repetitore. Jer jeftinije je da postave GPS repetitore na GSM stolbove, nego da lansairaju satelit za tu namenu. I zamolio bih vas za odogovor kako ISP i GSM lociranje radi, ako nije to GPS.

Znamo da svaki mobilni uredjaj ima unique ID poznat kao IMEI. Kad GSM provajder pokusa da te locira na smartfonu dovaljo je da ti je dostipna opcija internet, a ukoliko nije onda vidi gde se taj IMEI zadnji put prijavio na koja GSM Antena (Repititor).

Zamolio bih vas pre nego sto se opustite u bulo kakve rasprave prvo testirajte, pa onda dodjite da diskutirano.
[ chris6212 @ 16.10.2022. 18:56 ] @
Citat:
djamsi: Jesi siguran da GPS signal dobijash preko GPS satelita ili dobijamo ga preko GSM repotitorina?


Postoje GPS repetitori, nemaju oni veze sa GSM repetitorima. Mobilni provajder ne može da te locira putem mobilnog, ako sam mobilni nema GPS modul. Može samo da locira preko koje GSM repetitora se uredjaj povezao.
[ djoka_l @ 16.10.2022. 18:57 ] @
Mnogo si pglu.
Lociranje mobilnih telefona se radi preko mreže antena.
Mobilni telefon u svakom trenutku dobija signal od više različitih antena. Pošto su pozicije antena poznate i stacionarne, odnosom između snage signala i faze može se približno odrediti pozicija uređaja.

Inače, mreža GPS satelita (24 + 6 u rezervi) koja se najčešće koristi nije privatna, nego je državna - pripada vojsci USA. Takoda može džabe, to si već platio kroz porez.
[ chris6212 @ 16.10.2022. 18:58 ] @
Dupla poruka, htedoh da izvršim ispravke... :)
[ tox master @ 16.10.2022. 19:08 ] @
Ne vredi objasnjavati, cak ni crtati kad covek ne poznaje (ili se pravi) elementarne principe rada gsm i gps.
Ima ona stara narodna izreka

Vukajlija
[ djamsi @ 16.10.2022. 19:10 ] @
Mobilni telefon NE MOZE da u istom vremenu bude na vise antena, to ti je isto kao WIFI uredjaj da bi se konektovao MORA da izme neku adresu ili certifikat da je povezan sto je demant ono sto kaze @djoka_l

Tako je @chris6212 telefoni bez GPS mogu da se lociraju samo preko GSM-a i to gde i na koju antenu je povezan taj GSM uredjaj. Jer za konekciju do antene uredjaj koristi SIM karticu koja u sustini ima taj sertifikat za da posalje IMEI sa telefona i MSIDN sa sim kartucu na anteni i da kaze Hej Cao! Ja sam sad ovde!
[ djamsi @ 16.10.2022. 19:14 ] @
Citat:
tox master:
Ne vredi objasnjavati, cak ni crtati kad covek ne poznaje (ili se pravi) elementarne principe rada gsm i gps.
Ima ona stara narodna izreka

Vukajlija



tako je, upravo si... Bolje cuti...

[ djoka_l @ 16.10.2022. 19:16 ] @
Ma ne lupaj.
VIŠE ANTENA PRIMA SIGNAL OD TELEFONA.
Mobilni telefon šalje signal, a onda jedna od antena preuzima komunikaciju. OPERATER ZNA koje antene "čuju" mobilni telefon.

Obrazuj se malo:
https://www.teracomsystems.com/blog/gsm-geolocation-principles/
[ djamsi @ 16.10.2022. 19:54 ] @
Citat:
djoka_l: Ma ne lupaj.
VIŠE ANTENA PRIMA SIGNAL OD TELEFONA.
Mobilni telefon šalje signal, a onda jedna od antena preuzima komunikaciju. OPERATER ZNA koje antene "čuju" mobilni telefon.

Obrazuj se malo:
https://www.teracomsystems.com/blog/gsm-geolocation-principles/


eh prijatelju jos vecu glupost nisam cuo
Citat:
ANTENA PRIMA SIGNAL OD TELEFONA

1. Antena zrace signal i pokriva mobilne sta su u tom dometu.
2. Sim kartica ima sertifikat da se registruje na antenu sa IMEI telefona
3. Samo jedna antena moze da registuje uredjaj.

da bi hteo da dikutirano malo prouci i ne vredjaj. Jer ja sam te samo demantovao i rekao sam ti isto sto i ti gde vredjash, a ja sta sam tebi odgovorio zar nisam isto rekao da jedna antena preuzima komunikaciju. T.E. jedena uredjaj moze da se konektuje samo na jednu antenu u jednom trenutku. Procitaj malo bolje sta sam ti odgovorio, i na sta sam te demantovao.


tvoj citat:
Citat:

... Mobilni telefon u svakom trenutku dobija signal od više različitih antena. ...


[Ovu poruku je menjao djamsi dana 16.10.2022. u 21:11 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao djamsi dana 16.10.2022. u 21:13 GMT+1]
[ chris6212 @ 16.10.2022. 20:17 ] @
Citat:
djoka_l:
Mnogo si pglu.

Šta sam ja?

Citat:

Lociranje mobilnih telefona se radi preko mreže antena.
Mobilni telefon u svakom trenutku dobija signal od više različitih antena. Pošto su pozicije antena poznate i stacionarne, odnosom između snage signala i faze može se približno odrediti pozicija uređaja.


Ako postoji trijangulacija, tada naravno teoretski može da se locira precizno, ali nije sve tako jednostavno. Udaljenost repetitora je projektovana tako da u svakom trenutku bar jedna antena prima signal mobilnog uredjaja. Maksimalna snaga mobilnog uredjaja limitirana je u odnosu na snagu GSM repetitora i sam mobilni aparat podešava jačinu signala i tako štedi baterije. Sigurno je da neće da odašilje maksimalnom jačinom i svim repetitorima u okolini (sigurno je da mrežu tako nisu projektovali, već optimalno), već konstantno registruje jačinu signala i pri prelasku iz zone koju pokriva jedan u zonu koji pokriva drugi repetitor i tako se bez prekida nastavlja komunikacija sagovornika koji je istovremeno u pokretu. Objasni ako ti je algoritam poznat, logično je da se odašilje signal snagom dovoljnom za konstantnu komunikaciju, a ne maksimalnom.

Citat:

Inače, mreža GPS satelita (24 + 6 u rezervi) koja se najčešće koristi nije privatna, nego je državna - pripada vojsci USA. Takoda može džabe, to si već platio kroz porez.


Do 1980-e, GPS je koristila samo vojska SAD, Sam Regan je čini mi se pokrenuo inicijativu da se dozvoli delimično i civilna upotreba. Svejedno postoje dve frekvencije, jedna za vojnu upotrebu, druga za civilnu, razlika je u preciznosti lociranja. Za vojsku je to teoretski par cm, za civilnu je par metara. Danas nemamo samo GPS, već i GLONNAS, Galileo, BeiDou i QZSS (neki od njih su potpuno operativni, ne svi, bar u vreme kada sam se zanimao oko toga). Moduli koji mogu da detektuju signale više različitih sistema su poznati pod nazivom GNSS i sam modul može da odabere satelite sa najjačim signalom, pa u većini slučajeva može relativno precizno da locira položaj čak i unutar zgrade.


[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 16.10.2022. u 21:52 GMT+1]
[ tox master @ 16.10.2022. 22:07 ] @
Popustite bre, zar ne vidite da lik troluje kao uostalom svi RZ a malo se treba i edukovati o onome sto pise pa onda palamuditi
@krgo je najbolje rekao na prethodnoj stranici
[ djamsi @ 17.10.2022. 03:34 ] @
temu smo odveli puno daleko, bilo je da li je zemlja lopta ili ravna. Da se vratimo na tu diskusiju. Sto se tice GPS i GSM je bio samo primjer da mozda ne koristimo satelite, i da je isplatlivije da koriste GSM stubove i internet i na njih da prikace GPS satelite (repitore). U svakom slucaju da se vratomo teme.

ono sta je objasnio chris6212 je tako, i da ima vise standarda za satelite (u zavisnosti gde se koriste) isto kako sto imamo i vise bandova za GSM (850MHz, 900MHz, 1800MHz i 1900MHz). Razlika oko komercijalnog i vojenog GPS modula je precoznost, a to menja i cena modula. Za komercijalnu upotrebi koristi se jeftinije da bi krajneg korisnika bilo jeftinije da plati uredjaj, i da tolika preciznost ne menja puno na IOT aplikacije.

Citat:
chris6212: Do 1980-e, GPS je koristila samo vojska SAD, Sam Regan je čini mi se pokrenuo inicijativu da se dozvoli delimično i civilna upotreba. Svejedno postoje dve frekvencije, jedna za vojnu upotrebu, druga za civilnu, razlika je u preciznosti lociranja. Za vojsku je to teoretski par cm, za civilnu je par metara. Danas nemamo samo GPS, već i GLONNAS, Galileo, BeiDou i QZSS (neki od njih su potpuno operativni, ne svi, bar u vreme kada sam se zanimao oko toga). Moduli koji mogu da detektuju signale više različitih sistema su poznati pod nazivom GNSS i sam modul može da odabere satelite sa najjačim signalom, pa u većini slučajeva može relativno precizno da locira položaj čak i unutar zgrade.


[ BrutalCoin @ 17.10.2022. 04:14 ] @
Citat:
djamsi

Okruglo moze da bude i ako se sam objekt okrece oko svoje oske, zbog brzine ljudsko oko vidi kao krug.

Aha, još malo pa gotovo.

Gledam (golim okom) Mesec. Izgleda kao da se nije umio pa je musav.

Ako se Mesec okreće oko svoje oske i te musave senke bi trebalo da se vrte i da izgledaju kao koncentrični krugovi na Mesečevoj površini? Ili bi videli Mesec u jednoj nijansi sive boje. Taj utisak bi takodje bio posledica brzine okretanja.

Zar ne?

Ako se Mesec ne okreće oko svoje oske tada je jasno da i muzge miruju kao što i miruju. Ali onda je Mesec okrugao.



[ djamsi @ 17.10.2022. 05:49 ] @
Citat:
BrutalCoin: Aha, još malo pa gotovo.

Gledam (golim okom) Mesec. Izgleda kao da se nije umio pa je musav.

Ako se Mesec okreće oko svoje oske i te musave senke bi trebalo da se vrte i da izgledaju kao koncentrični krugovi na Mesečevoj površini? Ili bi videli Mesec u jednoj nijansi sive boje. Taj utisak bi takodje bio posledica brzine okretanja.

Zar ne?

Ako se Mesec ne okreće oko svoje oske tada je jasno da i muzge miruju kao što i miruju. Ali onda je Mesec okrugao.



Niko nije sporio da mesec nije okrugao, takodje niko ne spori i da je zemlja okrugla. Ovde je diskusija da li je zemlja lopta ili krug (kad kazem krug misli se na ravnu plocu). Razlika je sto zemlja se okrece oko oske, i druge planete koje mozemo da gledamo teleskopom se okrecu i nigde nema maglovite slike koja bi trebala da bude zbog brzine kretanja. Vidimo da NASA nam daje slike kao da su nacrtane. Nijedna slika sa zemljom koju poznajemo nije sa svemira, jer takva slika bi trebalo da bude 60-70% bela od oblake.
[ chris6212 @ 17.10.2022. 05:54 ] @
Ma Mesec je hologram, slika na toj kupoli ili je lampa, svejedno... :)
A dokaz je taj što svojim očima vidimo da je uvek isti... :)
Kakva li su samo ovo glupava objašnjenja, ko to "normalan" može da shvati i prihvati? Pa svojim rodjenim očima vidimo jednu te istu sliku! :)



Eto tako rezonuje jedan ravnozemljaš, ne razumejući ni uskladjenu rotaciju, ni projekciju, ni mesečeve mene, ni pomračenje, ni plimu i oseku....

Špansko selo je to, pa zato, Mesec uopšte ni ne postoji, sve je to varka za nas piliće! :)


[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 17.10.2022. u 07:04 GMT+1]
[ BrutalCoin @ 17.10.2022. 07:40 ] @
Citat:
djamsi

Niko nije sporio da mesec nije okrugao

Razumem da pišeš iz zezanja. Ali budi dosledan bar jedan dan.
Ti si osporio da su Mesec i Sunce okrugli jer si napisao da je to Opticka iluzija.

Nema veze, tako se ponaša i crkva. Zato idemo dalje.

Sad je dilema da li je Mesec/Sunce (a kao posredan zaključak i Zemlja) disk ili lopta?

Postoje i druge pojave vezane za Mesec, Sunce i Zemlju.
Na primer pomračenje Sunca/Meseca.

Tokom pomračenja Meseca Zemlja se projektuje kao krug.
Pri pomračenju Sunca Mesec se odslikava kao krug.

Tokom svih ovih hiljada godina od antike do danas postoje beleške o zapaženim pomračenjima.

Da je Zemlja (ili Mesec) disk zašto se ni jednom nije uočila senka u obliku (tankog) pravougaonika?
Bar jednom da se odslika sa strane.
Uvek je vidjena samo senka okruglog oblika bez obzira u kojoj je fazi pomračenje i bez obzira na mesto na Zemlji odakle se posmatra.

Prema tome nema osnova da se govori o disku.


Citat:
The Chinese king Zhong Kang supposedly beheaded two astronomers, Hsi and Ho, who failed to predict an eclipse 4,000 years ago.

Wikipedia

To je (stravičan) podatak da su pre 4000 godina znali da izračunaju i predvide pomračenje.
Tj. svedočanstvo o intelektualnim kapacitetima u tim dalekim vremenima. Nimalo naivno.

Nek se javi ko zna da izračuna kad dolazi naredno pomračenje a da ne zaviruje na Wikipedia.

[ VladaSu @ 17.10.2022. 08:26 ] @
@djamsi Mobilni telefon (ne ti vec samo mobilni) komunicira sa svim antenama u okolinu tako sto mu antena kaze koliko je opterecena i meri koliko je jak signal. Na osnovu toga bira se najoptimalnija antena i ti (znaci ti, ne moblini) preko najoptimalnije antene komuniciras sa sagovornikom.
U komunikaciji izmedju mobilnog i antena (ne razgovor korisnka) meri se i udaljenost mobilnog od antene. Ako tri antene znaju tvoju udaljenost onda se moze izracunati i tvoja tacna pozicija u odnosu na antene, a ako znas koje su pozicije antena, onda znas i tacno tvoju poziciju na zemlji.
I da, samo jedna antena moze da registruje uredja za komunikaciju korisnika, ali vise antena registruje uredjaj za odredjivanje koja ce da ga preuzme.
To ti je kao npr ti ili neko od pet tvojih drugova treba da preuzmete paket od mene. Ja cu nazvati svu petoricu i videti koji je koliko zauzet i koji je najblizi, tj koji za najbrze vreme moze da preuzme paket. Komunicirao sam svom petoricom, ali samo jedan preuzma paket.
Samo jedan daje racun i potvrdu o preuzimanju paketa ali sam sa svim komunicirao pre preuzimanja paketa.
[ djamsi @ 17.10.2022. 14:34 ] @
Citat:
VladaSu: @djamsi Mobilni telefon (ne ti vec samo mobilni) komunicira sa svim antenama u okolinu tako sto mu antena kaze koliko je opterecena i meri koliko je jak signal. Na osnovu toga bira se najoptimalnija antena i ti (znaci ti, ne moblini) preko najoptimalnije antene komuniciras sa sagovornikom.
U komunikaciji izmedju mobilnog i antena (ne razgovor korisnka) meri se i udaljenost mobilnog od antene. Ako tri antene znaju tvoju udaljenost onda se moze izracunati i tvoja tacna pozicija u odnosu na antene, a ako znas koje su pozicije antena, onda znas i tacno tvoju poziciju na zemlji.
I da, samo jedna antena moze da registruje uredja za komunikaciju korisnika, ali vise antena registruje uredjaj za odredjivanje koja ce da ga preuzme.
To ti je kao npr ti ili neko od pet tvojih drugova treba da preuzmete paket od mene. Ja cu nazvati svu petoricu i videti koji je koliko zauzet i koji je najblizi, tj koji za najbrze vreme moze da preuzme paket. Komunicirao sam svom petoricom, ali samo jedan preuzma paket.
Samo jedan daje racun i potvrdu o preuzimanju paketa ali sam sa svim komunicirao pre preuzimanja paketa.


razumem da pricas o balanseru ali to je softver i nije antena ili telefon. To ti dodje isto kad skeniras WIFI sa laptopa ili telegona i vidis sve antene koje te pokrivaju. To ti sto kazes to je liad balancer i to u sustini opimizuje opterecenje antene i prebacuje korisnika sa jednu na drugu antenu.

Ono gde pises da
Citat:
Na osnovu toga bira se najoptimalnija antena i ti (znaci ti, ne moblini) preko najoptimalnije antene komuniciras sa sagovornikom.
sa ovo ti, ne mobilni nikako te ne razumem sta hoces da kazes. Jer u sustini kad telefon se registuje na operator mi gledamo samo jacinu signala na nas mogilnog i nista vise.

Imamo potpuno isto i kod kucnog WIFI-ja ono sto pises za odaljenost i signal jacine se meri u db (decibelima)

Jer mobilni nije analogni vec digitalni signal za prijave jednog mobilnog mora da bude prijavljen sa IP. Stari kugni sistem za telefoniju je bila analogna sa paricom od 8 korisnika po parici i imali smo dvojnike i za najavljuvanje nije bilo IP adresa nego parica. GSM tehnologija je u sustini VoIP koji radi slicno ili isto kao Asterisk. Sto se tice sim kartise je samo kluc ili da prosto receno WIFI PASSWORD da bi znao gde da se poveze sam mobitel.

@BrutalCoin ja nisam u potpunosti ono sto kazu ravnozemljase, procitaj sve ispocetka i nadji gde ja to kazem da Mesec i sunce su opticka ilizija.

Nadam se da si video vaservage i to pokazuje ravninu i nema zakrivljenje.

Ja samo trazim jer na planeti koju poznajemo je 80% vode, a ako na more ili okeanu vidimo da je horizont ravan, onda gde je zakrivljenje i neka jedan od tih naucnika napravi eksperiment da se vidi zakrivljenje vode kao oni sta kazu da za sve to je gravitacija. Ako ima graditacija tu ulugu onda bi bilo da dokaze da tekuca voda u okenima moze da se zakrive. A spored teorije voda je nulta tacka nadmorske visine i tu nema zakrivljenje jer nulti stepeni zakrivljenje je ravna crta.
[ VladaSu @ 17.10.2022. 18:25 ] @
Nije isto kao kod laptopa i wifi-ija gde ti vidis mreze pa biras. Ovde ne bira mobilni na koju ce antentu biti zakacen vec mreza bira, dok kod laptopa i wifi laptop bira, a ne mreza.
To je tako jer ti kada biras mozes izabrati jak signal ali je predajnik preopterecen pa ces i pored jakog signala imati slab net. Onda poludis i probas neki net sa slabijim signalom ali je brzi.
Ako shvatas tu razliku onda znas da ovo tvoje ne vredi:
[cite]1. Antena zrace signal i pokriva mobilne sta su u tom dometu.
2. Sim kartica ima sertifikat da se registruje na antenu sa IMEI telefona
3. Samo jedna antena moze da registuje uredjaj.[/cite]

1. Antene, ne antena, zrace signal.
2. SIM karica ima sertifikat da se registruje na mrezu, ne na antenu.
3. Mreza registruje samo jedan uredja, dok sve dostupne antene registuju uredaj kod sebe, ali ne na mrezu. Mreza ce odrediti koja antena da bude dodeljna uredjaju.

Zasto sam pisao ono "ti, ne mobilni". (pises niko nije shvatio.. ne razumem, ti si predstavnik svih clanova ovog foruma i onih koji dolaze tu da nesto procitaju? )
Da bi ti komunicirao sa nekim preko mobilnog tvoj mobilni mora biti registrovan na mrezi, a mreza mu dodeljuje jednu antenu preko koje ce komunicirati. I to je komunikacija mobilnog i mreze.
Pre nego sto mu se dodeli neka antena, tvoj mobilni iskomunicira sa svim ili vecinom dostupnih antena.
Dzaba ti jak signal ako je na toj anteni zakaceno 10.000 korisnika, a na drugoj gde je 10% slabiji signal nema nikoga zakacenog. Zato antenu ne bira tvoj telefon vec mreza. Tvoj telefon ne zna koliko ima zakacenih ljudi na kojoj anteni.
I tvoj telefon stalno komunicira sa svim antenama.
Zato mobilni operater, bez da ti je ukljucen GPS moze u metar da rekonstruise tvoje kretanje.
Pre desetak godina u mom kraju se desilo ubistvo. Policija je analizirala kretanje mobilnog zrtve, a zatim i kretanje mobilnih u okolini i tako je dosla do ubice. Nije im trebao GPS vec je mobilni operater znao u svakom trenutku koliko je koji mobilni udaljen od antene.

Poluznanje je gore od neznanja.
[ djamsi @ 17.10.2022. 18:50 ] @
Citat:
VladaSu: Nije isto kao kod laptopa i wifi-ija gde ti vidis mreze pa biras. Ovde ne bira mobilni na koju ce antentu biti zakacen vec mreza bira, dok kod laptopa i wifi laptop bira, a ne mreza.
To je tako jer ti kada biras mozes izabrati jak signal ali je predajnik preopterecen pa ces i pored jakog signala imati slab net. Onda poludis i probas neki net sa slabijim signalom ali je brzi.
Ako shvatas tu razliku onda znas da ovo tvoje ne vredi:
[cite]1. Antena zrace signal i pokriva mobilne sta su u tom dometu.
2. Sim kartica ima sertifikat da se registruje na antenu sa IMEI telefona
3. Samo jedna antena moze da registuje uredjaj.[/cite]

1. Antene, ne antena, zrace signal.
2. SIM karica ima sertifikat da se registruje na mrezu, ne na antenu.
3. Mreza registruje samo jedan uredja, dok sve dostupne antene registuju uredaj kod sebe, ali ne na mrezu. Mreza ce odrediti koja antena da bude dodeljna uredjaju.

Zasto sam pisao ono "ti, ne mobilni". (pises niko nije shvatio.. ne razumem, ti si predstavnik svih clanova ovog foruma i onih koji dolaze tu da nesto procitaju? )
Da bi ti komunicirao sa nekim preko mobilnog tvoj mobilni mora biti registrovan na mrezi, a mreza mu dodeljuje jednu antenu preko koje ce komunicirati. I to je komunikacija mobilnog i mreze.
Pre nego sto mu se dodeli neka antena, tvoj mobilni iskomunicira sa svim ili vecinom dostupnih antena.
Dzaba ti jak signal ako je na toj anteni zakaceno 10.000 korisnika, a na drugoj gde je 10% slabiji signal nema nikoga zakacenog. Zato antenu ne bira tvoj telefon vec mreza. Tvoj telefon ne zna koliko ima zakacenih ljudi na kojoj anteni.
I tvoj telefon stalno komunicira sa svim antenama.
Zato mobilni operater, bez da ti je ukljucen GPS moze u metar da rekonstruise tvoje kretanje.
Pre desetak godina u mom kraju se desilo ubistvo. Policija je analizirala kretanje mobilnog zrtve, a zatim i kretanje mobilnih u okolini i tako je dosla do ubice. Nije im trebao GPS vec je mobilni operater znao u svakom trenutku koliko je koji mobilni udaljen od antene.

Poluznanje je gore od neznanja.


Mislim da sam ti napisao da to radi "load balancer" a ne antene LOAD BALANCER rasporedjuje opterecenje antene i uramnotezava kvaliteta reprodukciju ili data signalu na anteni.

Ukoliko si radio kucni WIFI sa vise wireless rutera povezani da pokrivaju veci domet nego koji ima jedan wireless AP, Mislim da bi onda razumeo kako rade i GSM antene jer u pruncipu je potpuno isto. Kad se kreces sa jedne u drigu prostorij, tvoj mobilni avtomatski ce se prebaciti sa jednog na drugog rutera. Upravo tako se desava i sa mobilnog uredjaja preko GSM antene. Primer sam dao sa wireless AP jer mogu da se nadju za dabe i moze svako da testira kako bi razumeo kako radi GSM repitior i mobilni telefon.
[ tox master @ 17.10.2022. 19:13 ] @
@VladaSu
Svaka cast ali bas me zanima koliko ces imati strpljenja
[ djamsi @ 17.10.2022. 19:25 ] @
ok... odustajem vidim da ne vredi. Vidim da vodite diskusiju samo na naucno, a nista nemate testirano za eksperimetalno. Bar ja dajem moje odgovore na ono sto je sam ja testirao. A vi vodite raspravu na ono sto ste culi i procitali. Takve ljude se najvise manipulisu jer nemaju sumlje u nista. Jedino sto se razlikujemo od zivotinje je upravo sumlja!
[ VladaSu @ 17.10.2022. 21:26 ] @
Ajd' za pocetak prestani da sumLJas. Kada pocnes da sumNjas sve ce ti biti jasnije.

[ chris6212 @ 18.10.2022. 10:07 ] @
Ajde ovako da postavimo stvari.

1. Većina ne može sebi da priušti piknik u svemir, pa ne može ni da vidi svojim očima kakvog je oblika Zemlja, nego da "veruje" da je onakva kakvu je "kredibilna" institucija servira. Negde je to plemenski vrač, negde crkva, negde naučna zajednica... Na ovoj planeti ima 7-8 milijardi ljudi, pa ako bi se svi vodili onim "ne verujem dok sam ne vidim svojim očima", proveli bi ceo život izmišljajući "toplu vodu" i učeći se na sopstvenim greškama. Zato valjda i postoji školstvo, da u ovom komplikovanom civilizovanom svetu možeš da opstaneš.

2. Još niko u civilizovanom svetu ko veruje da je Zemlja ravna ili okriugla nije spaljen na lomači zato što je to javno izgovorio. U prošlosti se često dešavalo da ljudi žive spaljuju bukvalno ni zbog čega. I dan danas se u nekim zemljama i dalje žene kamenuju do smrti ili premlaćuju do smrti zato što ne poštuju neke verske običaje, dok se u drugim ispaljuje metak u glavu bez sudjenja ili letiš u zatvor, ako si neposlušan. Ali drastičan globalni primer je "taze", ovo globalno kovid ludilo, svi znaju šta je radjeno i šta se još uvek radi, da ne ponavljam. Baš i ne vidim veliku razliku u odnosu na srednji vek, ali ajde.

Prosto je tako. Svako neka veruje šta hoće, ali da je neko ekstreman do tog stadujuma da je spreman da ispira mozak drugima svojim suludim stavovima, huška ih jedne protiv drugih, maltretira, muči i ubija zbog toga, e to valjda niko normalan ne može da prihvati. A toga je, nažalost, ljudska istorija puna...
[ djamsi @ 18.10.2022. 13:41 ] @
Pa i Teslu nisi smetali naucnikom, i dan danas u Americi je to tako. A Tesla je jeden od modernih naucnika gde negova dela i projekti i dan danas nisu celosno objasneni, jer ne mogu da shvate i da razume sav njegov rad.
I sta sad da se potpiramo na ono sto je neko rekao pre 500-600 godina, Gde Aristotel dokazao da je zemlja okrugla sa stapic i sa senke. Mozda od tacke A i tacke B na Aristotelov ekspiriment sumce nije tacno iznad stapica sto je dovelo da negovog tumacenja da je zemlja lopta, jer spored njega na stapic A nije bilo senke, a na stapic B pojavila se senka. Jeli aristotel presmetao vremesku zonu kad je vsio eksporement na tih 800km?
Naravno da nije..

Kad smo kod te vremenske razlike sunce ili zemlja a mozda i obe se krecu u taj jedan sat i ugao svetline normalno je da se menja na svakom sekundu, ali Arostotel je dosao do zaklucak da je zemlja lopta.
Na osnovu cega?! Na stapici, ne uzimajuci u obzir kako pada svetlost na udaljenost u istoj vremeskoj zoni?!?

Hajde vidim da sve znate nadjite video da je voda zakrivljena na zemlju zbog gravitacije onda cu da verujem da je zemlja lopta.

Ili kako drugi naucnici kazu da zbog zakrivljenje ne vidimo oblekte.. Cista glupost. Na 10cm ispred ociju objekt vidimo velikim, sa 500 metara isti objekt mozda necemo ni da vidimo u zavisnosto od velicine objekta, a na tih 500 metra nemamo zakrivljenje. Koje su to samo lude teorije.

Najgore je sto verujemo da je to tako.. Molim vas ukljucite mozak i videcete da pola teorije nemaju svrhu.
[ chris6212 @ 18.10.2022. 18:26 ] @
Imaš taj link koji sam dao za izračunavanje zakrivljenosti. Naći ću ti link videa jednog ravnizemljaša sa fak. diplomom, koji tvrdi da se ne vidi zakrivljenje zgrada koje su već počele da "se gube" ispod horizonta, pa je i to "dokaz" da nas nauka "laže". Proračunaj posle koliki je ugao, pa ćeš videti da niko živi ne može da uoči tu "iskrivljenost" zgrade, pošto je jedva 1 stepen.

A zakrivljenje na horizontu ne može da se vidi dok si na tlu, tek počinje da se nazire na 10.5km visine, napisao sam to već.
[ Mili Nebojsa @ 18.10.2022. 19:01 ] @
Citat:
djamsi:
Jedino sto se razlikujemo od zivotinje je upravo sumlja!


I pravopis...
[ gilopile @ 18.10.2022. 19:51 ] @
Zivotinje ne umeju da pisu. Ima jedna kerusa koja je mogla da napise slovo A, ali kada je zamolis da to isto uradi, ispadne neki heroglif :)
Nasumicno bode pa kad ubode nesto sto lici na slovo, vauuu, cudo :D
[ djamsi @ 18.10.2022. 21:19 ] @
Citat:
gilopile: Zivotinje ne umeju da pisu. Ima jedna kerusa koja je mogla da napise slovo A, ali kada je zamolis da to isto uradi, ispadne neki heroglif :)
Nasumicno bode pa kad ubode nesto sto lici na slovo, vauuu, cudo :D


izgleda deka treba da vi pišuvam na mojot majčin jazik za da ne jadete gomna.

Nemate te fakte, pa sve sto sam napisao vama se to ne dopada, pa trazite diskusije i jedono sto radite je da vredjate.

Trazicu od administratora foruma da suspendira ili banuje @gilopile zbog uvredne reci i javno diskriminacije drugih korsnika na forumu
[ tox master @ 19.10.2022. 00:10 ] @
Hahah ovo su šokovi, od ovoga moze da se rikne
Eto Gile naheba ti ni kriv ni duzan, ides na optuzenicku klupu

Ps:ovo je odavno zrelo za MZ
[ gilopile @ 19.10.2022. 01:11 ] @
@djamsi, al cekaj druze malo pre nego prosledis tu prijavu

Nijesam ja tebe ni u najmanju ruku uvredio.
Ja sam samo nadovezao/odgovorio Nebojsi iznad da mu ta usporedba ili sta vec nema smisla, jer ispada da zivotinje znaju da pisu, a i da poznaju i pravopis.
Tako da sam ja ipak na tvojoj strani
Nece moci.
[ chris6212 @ 19.10.2022. 03:30 ] @
Citat:
djamsi:
Nemate te fakte, pa sve sto sam napisao vama se to ne dopada, pa trazite diskusije i jedono sto radite je da vredjate.
Trazicu od administratora foruma da suspendira ili banuje @gilopile zbog uvredne reci i javno diskriminacije drugih korsnika na forumu


Nemoj da primaš to k srcu, ovde je to "normalno", a ni admin neće da uradi ništa, nasuprot ti ćeš izvući deblji kraj ako budeš insistirao. Žrtva uvek postane krivac, to je bar svima jasno.

Nego, pogledaj te moje komentare, pa vidi da li to "pije vodu".
[ BrutalCoin @ 19.10.2022. 06:03 ] @
Citat:
djamsi

Molim vas ukljucite mozak i videcete da pola teorije nemaju svrhu.

Već sam napisao par komentara koristeći elementarnu logiku bez tehničkih sredstava. To otklanja sumnju da tehnika vara oko. Takodje i teorija otpada kao potencijalna obmana jer se i ne koristi.

Izgleda da je rečima komplikovano pa evo u prilogu i slikovito.
A jedna slika 10000 reči.

Da je Zemlja ravna ploča onda bi moglo da dodje do takvog pomračenja Meseca u kome se ploča projektuje kao pravougaonik na površinu Meseca.
Ali to nikad nije uočeno.

Ako poznaješ nekog ravnozemljaša postavi mu pitanje: zašto se tokom pomračenja Meseca Zemlja uvek projektuje kao krug?.



[ DUSKEZ @ 19.10.2022. 20:35 ] @
Zemlja je uvek ispod nogu
[ VladaSu @ 21.10.2022. 09:51 ] @
@DUSKEZ Dokazi. To je samo prividan secaj da je ispod nogu zbog naseg naucenog dozivljaja i laznog osecaja gravitacije. Zemlja izgleda kao ravna ploca ali zapravo ne postoji. To je energija, a mi tu energiju tako vidimo kao Zemlju ili zemlju.
To je sve zapravo dozivljaj u nasem mozgu, tj energetskom naboju. Mi kada umremo zapravo nismo umrli vec smo samo doziveli smrt, kratak energetski prekid, a onda nam krecu novi mozdani dozivljaji kroz novi zivot.
Nekima se desavaju greske u tim dozivljajima i onda se prisecaju iskustava "iz proslog zivota". Neki unapred vide sta ce se desiti ili neki samo predosete jer je kretanje energije unapred definisano zakonima fizike i neciji mozak moze to da izracuna.
Svi mi i sve oko nas je je zapravo zavisna energija koji mi dozivljamo kao zajednicki dozivljaj.
Paralelno sa nama, u istom prostoru i vremenu postoji vise energija (preko 200 nama poznatih energija) ali nama nisu vidiljivi, niti smo mi njima vidljiva, a nekima jesmo vidljivi dok oni nama nisu. Mi smo medju najnizim oblicima energija.
Trenutno se na cetvrtom nivou energija desava ogromna havarija i mi to ne vidimo. Kod nas bi tu havariju mi opisali kao nuklearni rat, a tamo je to nesto drugo. Cetvriti nivo energije to zove "lejte" i ne mogu ti objasniti sta je to niti uporediti ni sa cim ovde na drugom nivou energija.
Cesto dolazi do mesanja energija slicnih nivoa i onda mi imao osecaj kao da nas neko posmatra, cujemo neke zvukove zujanja, a i oni isto tako to dozive.
Vec osmi nivo energije je nama 99,99% nedostupan, a deseti nikada nismo osetili kroz mesanje. Zamisli onda sta se desava na stotom nivou energije.
Takodje postoje negativni nivoi energije i nas svet je izgradjen od tih nivoa, to je kod nas zivi i nezivi svet.
Negativnih nivoa energije imas na milijarde, ali su mnogo manji od naseg nivao i mnogo manje kompleksni. Mada nisu sve zivotnje i biljke na negativnom nivou.
Recimo delfini pripadaju pozitivnom nivou i jedan deo energije zauzima nas drugi nivo, a veci deo energije zauzima treci nivo.
Oni su superiorna energija koja zivi na 2 nivoa energija ali mi ih dozivljavamo kao nizi oblik energije jer vidimo samo jedan njihov delic.
Najmocnija energija se prostire kroz skoro 20 nivoa energija i to je najmocnija energija koja odrzava te nivoe da se ne raspadnu.
Mogao bih o ovome danima sa milion dokaza...
[ chris6212 @ 21.10.2022. 10:37 ] @
Citat:
VladaSu:..zapravo ne postoji. To je energija, a mi tu energiju tako vidimo kao Zemlju ili zemlju. To je sve zapravo dozivljaj u nasem mozgu, tj energetskom naboju.


U metafizici je sve moguće, istina i laž u isto vreme, privid stvarnosti. Zapravo, sve je fikcija - ništa nije stvarno. Ja sam to već ovde napisao, čak i prigodnu muzičku numeru dodao... :)

https://www.elitemadzone.org/p4043756
[ Impaler @ 21.10.2022. 17:18 ] @
U metafizici je zapravo upitno i postojanje samog mozga. Jer za mozak smo doznali putem osjetila a ona nisu pouzdana. Jedino sto je nepobitno je Um, na toj istini se dalje gradi cijela metafizika. postojanje, bitak , pojam, i tako dalje.



[Ovu poruku je menjao Impaler dana 21.10.2022. u 18:48 GMT+1]
[ SASA M. @ 21.10.2022. 17:59 ] @
jedino nepobitno da tema ide u madzone
[ VladaSu @ 21.10.2022. 18:25 ] @
Madzone??? Sta je to? Za taj nivo energije jos nisam cuo.
Aaaa kontam. "Iratus zona" = Madzone. Prvi i najnizni celokupni nivo energije.
Vidim da se ovde dosta ljudi razume u grongove i zone.
[ DUSKEZ @ 21.10.2022. 21:21 ] @
Al te zulja vugla?
[ chris6212 @ 22.10.2022. 07:26 ] @
Ako već verujemo ili ne crkvenim dogmama, nauci, vlasti, političarima (poziciji ili opoziciji, svejedno), ljudima kojima nikad nismo ni oči videli... zašto se onda ne bi malo priupitali i o esencijalnim pitanjima o našem postojanju, svrsi itd, to svakako ima logike i gledali bi malo realnije na sve. A time se metafizika bavi. Medjutim, malo je onih koji sebi postave i takva pitanja, već se usresredjuju samo na čisto egzistencijalna, odnosno materijalna pitanja i bave se trivijalnostima, to im je najbitnije. Za nešto više od toga većina se nikada nije ineresovala, žive život da bi napunii stomak, a stomak mora da se napuni za njihovo dobro (da bi živeli) i tako u krug. Iliti u originalu: "They live for their belly’s sake, and the belly is for their sake. It’s a circle; youget nowhere". Ko je čitao, znaće odakle je ovo...

Sve je daleko lakše ako se kroz život ide zatvorenih očiju i ježu niz ledja, većina je naučena da to "tako treba"...


[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 22.10.2022. u 08:53 GMT+1]
[ Sleepwalkerbg @ 05.11.2022. 04:06 ] @
Ma moze zemlja da bude i romboid , ja sam na ovom svetu jos neku sitnu deceniju (nadam se) i begam , silazim sto bi rekli "Prljavci" - kao sto neko davno rece , kao da smo dobili ogranicen broj IQ poena a broj ljudi na planeti se povecava, sve manje ide pojedincu.
Kad vidim u kom pravcu sve ide , fizioloski kraj boravka ovde i nije tako strasna stvar. A kao mladji sam imao sasvim
drugacije misljenje, zeleo sam da vecno zivim. Ah , neiskustvo...
Sto se mene licno tice , ovde su moderatori malo
podbacili :)
MadZone + predlog terapije.
Ne treba puno gubiti vreme na ljude koji su tako uspesno eskivirali osnovnu skolu.
Zamislite , (minimum) 8 godina obrazovanja ih nije ni malo promenilo , a kao hoce nasih par postova :)
Ajmo mi malo nesto kreativno , SMPS, Audio...