[ TheSpiridon @ 18.10.2022. 14:41 ] @
Vidim... cloud radi svoj posao. Jel ima neki fini jednostavni program za crtanje el. šema? Po potrebi da može da se instalira? Ovo crtanje iz web pretraživača me nervira.
[ vucko47 @ 18.10.2022. 14:56 ] @
KiCad
[ aca_punk @ 18.10.2022. 14:58 ] @
Po meni najjednostavniji je -- Proteus --. Mozes da skines verziju 8 na piratebay.org. Mozda i neku noviju, nisam bas u toku... Sigurno postoje i bolje stvari???
[ vucko47 @ 18.10.2022. 17:20 ] @
Ne znam zašto koristiti piratske verzije softvera koje dolaze sa gomilom kojekakvih virusa i čega sve ne kada postoje odlični besplatni alati. Jedan takav sam već pomenuo i to je KiCad. Besplatan je i kako vreme prolazi sve je bolji i bolji. Može se koristiti na skoro svim operativnim sistemima a to znači da ako radiš pod windowsom i svoje fajlove pošalješ nekome ko koristi Linux bez problema ih može otvoriti i raditi sa njima.
Od besplatnoga ima još easyEDA. Možeš da instaliraš na računar i čuvaš fajlove lokalno a možeš da radiš i iz browsera.
Na ovoj temi imaju moje slike iz KiCad i gotove PCB pa pogledaj
https://www.elitesecurity.org/t508468-0#4042221
[ djamsi @ 18.10.2022. 19:10 ] @
zavisi sta zelis da dizajniras. Najbolji po meni je Altium Designer. Nije free al vredi za pare koje ces da bacas pogotovo ukoliko se radi za SMD komponente.

evo vam par softvera koje sam testirao i radio sa njim:
1. Altium Designer
2. KiCad EDA
3. SolidWorks PCB
4. DipTrace
5. ExpressPCB
6. Spirit Layout 6 (ranije koristio)

i pre 2000-te Protel
[ puntoo @ 18.10.2022. 19:36 ] @
Ja koristim epresPCB,uglavnom za crtanje PCB.Besplatan je i radi solidno na mom kompu.Nema bog zna kakvu bazu komponenti al meni uglavnom dovoljno.
[ vucko47 @ 18.10.2022. 19:55 ] @
Ja trenutno moram nešto da radim u najomraženijem mi alatu 😡 Eagle.
Altium jeste dobar al čisto sumnjam da će neko samo za sopstvene potrebe da kupuje alat od par K dolara. DipTrace koristio al trenutno nemam potrebu za njim i nisam siguran dal još uvek ima besplatna verzija.
[ TheSpiridon @ 18.10.2022. 20:03 ] @
Skinuo sam kicad.
[ SASA M. @ 19.10.2022. 01:34 ] @
A eto meni orlushina (eagle) najomiljeniji. Probao sam razne druge, ali na njega sam se navikao. Free je mislim do plocice velicnine 10x10cm i 2 layera. Ako mi zatreba part koji nema, pojurim na net-u ili napravim svoj. Ima niz skripti koji olaksavaju neke akcije. Auto ruuter retko koristim i on mi je tu najslabiji deo.
[ chris6212 @ 19.10.2022. 02:23 ] @
Ja isto tražim alternativu. KiCAD je neverovatno komplikovan, nije ni nalik drugim, potrebno je mnogo napora naviknut se, baza komponenti je nekompletne i potrebno je dosta napora doterati i za najelementarniju upotrebu, za svaku koponentu se mora ručno ubaciti 2D i 3D model itd. Kad se čovek navikne na jedan CAD, teško je preći na drugi i mnogo mana mu nalazi. Ja sam koristio Diotrace godinama, ali sada isključivo koristim Linux, pa baš i nemam volju da instaliram Wine i ko zna da li bi uopšte radio. Eagle sam jednom probao i u to vreme je bio bagovit, nije povezao neke nodove ili sl., a sada traži ipak registraciju uz obavezno davanje ličnih podataka i za nekomercijalnu upotrebu, a to će naravno od mene dobiti nikad, pa mi ni to ne odgovara.

Možda još easyCAD, to je bila osnova za KiCAD, ako se ne varam, ali nisam imao vremena da se igram sa njim. Ostalo što je besplatno su igračke u pravom smislu te reči.
[ vucko47 @ 19.10.2022. 06:53 ] @
Ma dosta ljudi koristi Eagle pa sam i sam primoran da ga često koristim a to što meni taj alat bode živac i što sporo radim sa njim to nije nikakvo merilo njegovog kvaliteta. Autoruteri su po meni ok za neke stvari ali ne za sve i ručno je najbolje raditi. Iskreno, zaboravio sam i na postojanje autorutera 🙂.
Što se tiče baze komponenti to je danas sasvim jednostavno dodati i to se radi za svaki projekat pa bilo koji alat da se koristi. Ni KiCad nije izuzetak i veoma lako se osnovnim simbolima dodeljuju razni footprintovi koji se takodje mogu modifikovati u toku rada na samoj PCB. Dodaju se ili brišu pinovi, menja oblik komponente i ostalo u toku rada na PCB i sve to za par sekundi.
To što je osnovna biblioteka koja dolazi uz neki alat "nekompletna" se ne može smatrati kao mana i ja lično ne znam šta to znači. Lepo odeš na Mouser ili neku drugu prodavnicu i za svaku odabranu komponentu imaš i sve potrebne biblioteke da skineš.
Ako baš imaš keša onda gledaj OrCAD Allegro PCB 🤣 Kladim se da ćeš reći da je najkomplikovaniji.
[ DSL @ 19.10.2022. 07:36 ] @
I ja sam alergičan na Eagle.
Nekad davno radio na Protelu, Orcad i PCAD i slazem se za komplikovanost OrCAD-a ali vise manje, svaki ozbiljan alat za te svrhe mora i biti kompleksan.
Danas u Altiumu u firmi, koji i dalje ima bagove ali za kompleksne ploce je majka. Stavise, i posle autorutera precesljam celu plocu i korigujem masu stvari, sto oduzme pola ulozenog vremena. Govorim o kompleksnoj ploci reda 400 komponenti sa 6/6 kriterijumom.
Ipak, i dalje cuvam Protel 99SE instalaciju i lek, zlu ne trebalo...
[ chris6212 @ 19.10.2022. 11:10 ] @
Citat:
vucko47: Ni KiCad nije izuzetak i veoma lako se osnovnim simbolima dodeljuju razni footprintovi koji se takodje mogu modifikovati u toku rada na samoj PCB. Dodaju se ili brišu pinovi, menja oblik komponente i ostalo u toku rada na PCB i sve to za par sekundi.
To što je osnovna biblioteka koja dolazi uz neki alat "nekompletna" se ne može smatrati kao mana i ja lično ne znam šta to znači. Lepo odeš na Mouser ili neku drugu prodavnicu i za svaku odabranu komponentu imaš i sve potrebne biblioteke da skineš.


Za mene je KiCAD noćna mora. ;)

A evo zašto... Instaliram najnoviji KiCAD na taze instaliranom Linux-u, uzmem za TH LM7805 osnovnu šemu, postavim komponenete, povežem i sad nastaju glavobolje... Za svaku se mora odabrati 2D (footprint) i 3D model da bi se od šeme napravio PCB i pogledalo kako izgleda. Tjah, pola sata minimum, dok u DipTrace-u to može za par minuta. Osnovne komponente uglavnom imaju footprint, ali većinom ne i 3D modele, pa ajde sad sinko snadji se, SnapEDA, pa skidaj i kopiraj u poseban folder projekta, pa onda rotiraj i pomeraj 3D model da "legne", pošto je u KiCAD drugačije orijentisan 3D model. Neke uobičajene komponente kao što je recimo Molex imaju footprint za vertikalne, ali ne i horizontalne komponente, e pa zezni se sa polaritetom i završio si posao, mora poseban footprint da se pravi i za to, traži 3D model...

Onda autorutera nema, mora eksterni, dobro nije ni bitno, ali ajde kreni ručno, zatreba ti kratkospojnik, kako sad? Nema prečice nego cela procedura da se okrene pločica i nastavi, a ne kao u DipTrace-u... Da ne pričam dalje.

Ma, do zla boga jezivo. Doduše, nisam imao vremena toliko da istestiram sve detaljno, ali ono najjednostavnije nisam mogao da uradim bez par sati zavitlavanja u KiCAD-u. što se uradi u DipTrace-u za par minuta. Valjda dok se čovek ne navikne, ali opet, ovo je sasvim drugačija osnovna logika od onoga što komercijalni softver nudi.


[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 19.10.2022. u 12:53 GMT+1]
[ vucko47 @ 19.10.2022. 11:46 ] @
Nekome odgovara a nekom ne. Meni lično radi savršeno posao a za sebe radim uglavnom u dva i četiri sloja. U DipTrace, koliko mi je u sećanju, mislim da nisam nikada radio četvoroslojnu PCB. A i njega sam ranije preporučivao drugima i to pre nego KiCad samo se sada situacija znatno promenila.
Jednostavno, koristiš alat po svojim potrebama i to je to. Firme su uglavnom na Altium i OrCAD...
[ TheSpiridon @ 19.10.2022. 12:27 ] @
Sad vidim i ovak kicad nije baš jednostavan. Meni ne treba nikakvo štampanje dokumenta, projekti itd... već samo nešto baš prosto, gde ima šema otpornika, kondenzatora, tranzistora itd... Ovo je sve meni van pameti...
[ TheSpiridon @ 19.10.2022. 12:55 ] @
Evo, izgleda da ću ovo da koristim (online):


[ puntoo @ 20.10.2022. 16:45 ] @
ExpresPCB clasic [url=https://www.expresspcb.com/][/url]nema prostije