[ BrutalCoin @ 26.10.2022. 08:14 ] @
Da li je zadatak sa slike u prilogu primeren za prvi pismeni u osmom razredu?
Za mesec dana deca predju proporcije, Talesovu teoremu, sličnost trouglova, elemente planimetrije i stereometrije, Platonova tela, projekcije...
I onda dobiju pismeni u kome se traži ne samo razumevanje nego i primena Talesove teoreme i sličnosti trouglova.
Koliko učenika u proseku može taj obim gradiva da savlada za mesec dana?
Da sad ne pišem koliko nastavnici izostaju sa časova.

Zadatak:
SA1 = 23cm
A1A = 14cm
SB1 = 35cm
----------
SB = ?

[ MajorFatal @ 26.10.2022. 19:10 ] @
Tu i nema dovoljno podataka da se reši zadatak
[ whitie2004 @ 27.10.2022. 07:44 ] @
Brutal proverava dal pratimo na casu ... :-)
[ BrutalCoin @ 27.10.2022. 08:16 ] @
Citat:
MajorFatal

Tu i nema dovoljno podataka da se reši zadatak

Za takav zadatak ja bih dozvolio deci da koriste udžbenik.
U matematici rešenje može biti da problem nema rešenje.
Slobodno uzmi udžbenik za 8-mi razred i pokaži to što tvrdiš.


[ whitie2004 @ 27.10.2022. 13:22 ] @
Citat:
Za takav zadatak ja bih dozvolio deci da koriste udžbenik.

E bas ce ih to povadi ... Znas li koliko predmeta na faksu mozes da doneses knjige, zbirke? Sta ti to vredi ako nisi upoznat gde i sta ima i kako da iskoristis?

Inace major se zeza. Ima resenja i to beskonacno mnogo. Zapravo bi mogli odrediti opseg - minimalno i maksimalno resenje.
[ MajorFatal @ 27.10.2022. 17:33 ] @
Zapravo odredi, ali tako da učenik osmog razreda razume tvoje rešenje i opseg.
[ BrutalCoin @ 28.10.2022. 08:11 ] @
Udžbenik u izdanju "Klett" nema primer takvog zadatka.
Medjutim, nastavnici koriste različite udžbenike.
Zato ne mogu da odbacim pretpostavku da negde ima takav zadatak.

Ono što sigurno znam da deca vukovci ne mogu da samostalno reše zadatak odredjivanja visine bandere na osnovu dužine senke.

Deca koja znaju da primene Talesovu teoremu i sličnost trougla mogu i da shvate da navedeni zadatak ima beskonačno mnogo rešenja ali ako im to neko objasni.
Samostalno da neko dete dodje do takvog zaključka za sada nisam našao.

Obzirom da je whitie2004 prepisivao iz knjiga sa faksa zaključujem da je zadatak pretežak odnosno nije primeren za osnovnu školu.

[ whitie2004 @ 28.10.2022. 09:03 ] @
Nisam upoznat sa planom i programom matematike za osnovnu skolu - davno bilo a i cerka mi odavno punoletna ... Tek:

U moje vreme postojalo pravilo da je trougao odredjen na jedan od nacina:
- sve 3 stranice
- dve stranice i jedan ugao
- stranica i dva ugla.

Za onaj manji trougao imamo samo 2 stranice ! Zamisli da povecavas/smanjujes ugao kod tacke S i da se posledicno menja ugao pod kojim paralelne prave secu ostatak slike ... E, svaki od tih slucajeva je zadatak za sebe i ima svoje resenje ! Recimo, bio bi lep zadatak da se negde spominje da prave secu jednu od stranica ugla pod 90 stepeni ... (kao sto su bandere uvek vertikalne, ako su krive - pada matematika)

Znam da bi bilo super da sada kazem da mozes prepisati resenje iz teite knjige, strana taita .... Ali nesto mora i iz glave :-)

[Ovu poruku je menjao whitie2004 dana 28.10.2022. u 10:20 GMT+1]
[ B3R1 @ 28.10.2022. 09:20 ] @
Citat:
BrutalCoin:
Deca koja znaju da primene Talesovu teoremu i sličnost trougla mogu i da shvate da navedeni zadatak ima beskonačno mnogo rešenja ali ako im to neko objasni.
Samostalno da neko dete dodje do takvog zaključka za sada nisam našao.

Bese davno kada sam resavao ovakve zadacice, poslednji put u sklopu pripreme za upis na ETF (pre tacno 35 godina), a decu nemam, pa nisam u toku. Medjutim, koliko me pamcenje sluzi, u neka stara vremena, normalni zadaci koje smo vidjali u redovnoj nastavi su uvek imali jedno i samo jedno resenje, ponekad dva, ali retko. Zadaci za takmicenja su druga prica. Tako da ja svakako mislim da je za osnovca takav zadatak ipak preteran.
Citat:
Ono što sigurno znam da deca vukovci ne mogu da samostalno reše zadatak odredjivanja visine bandere na osnovu dužine senke.

Ma ne umeju ni da izracunaju (tacnije, aproksimiraju) povrsinu proizvoljne mrlje od farbe koju im pljucnes na papir. Takve zadatke su, koliko sam negde citao, dobijali na onim PISA testovima za koje su nasi izmisljali kako su ti testovi zavera protiv pametne srpske dece. A zapravo, oni su samo pokazali tuznu istinu da nasi djaci zavrse silne skole, dobiju silne diplome i poloze gomilu ispita za to ... i opet ne umeju da se snadju u momentu. Zasto? Pa zato sto se tokom skolovanja insistira na ucenju formula napamet, a dete uzme formulu kao sablon i pokusava da je primeni svuda. Nista nije bolja situacija ni na fakultetu. Secam se ispita sa ETF-a - 99% njih se svodila na sablone ...
[ madcama @ 28.10.2022. 12:42 ] @
Citat:
B3R1: Ma ne umeju ni da izracunaju (tacnije, aproksimiraju) povrsinu proizvoljne mrlje od farbe koju im pljucnes na papir. Takve zadatke su, koliko sam negde citao, dobijali na onim PISA testovima za koje su nasi izmisljali kako su ti testovi zavera protiv pametne srpske dece. A zapravo, oni su samo pokazali tuznu istinu da nasi djaci zavrse silne skole, dobiju silne diplome i poloze gomilu ispita za to ... i opet ne umeju da se snadju u momentu. Zasto? Pa zato sto se tokom skolovanja insistira na ucenju formula napamet, a dete uzme formulu kao sablon i pokusava da je primeni svuda. Nista nije bolja situacija ni na fakultetu. Secam se ispita sa ETF-a - 99% njih se svodila na sablone ...


Zapravo ovo bi trebalo da zna da izračuna svako dete koje zna proporcije. A to se uči u osnovnoj školi. I ja nisam bio ni Vukovac niti sam bio najbolji iz matematike.
[ TheSpiridon @ 28.10.2022. 13:49 ] @
Ja mislim da može da se reši ako se uzme u obzir zbir uglova trougla.
[ scoolptor @ 28.10.2022. 14:32 ] @
I koje je resenje zadatka, thespiridon?
[ BrutalCoin @ 28.10.2022. 15:08 ] @
Sve dužine duži kojima je početna tačka S a druga tačka na krugu sa centrom u B1 poluprečnika B1B.

[ TheSpiridon @ 28.10.2022. 15:55 ] @
23:12 = SA:AB
SA:14 = SB:BB1
23:14 = 35:BB1

Mrzi me dalje... Ali to je to..
[ scoolptor @ 28.10.2022. 16:05 ] @
The Spiridon, uvek nedorecen.
[ djoka_l @ 28.10.2022. 16:07 ] @
Nije to to.
Već smo ustanovili da nije dato dovoljno podataka za jednoznačno rešenje.
[ TheSpiridon @ 28.10.2022. 16:27 ] @
Sistem od dve jednačine. BB1 izračunate iz treće formule. Zamenite u drugoj. Šta nije jasno? Gde grešim? Ne verujem da se osmacima daje višeznačna rešenja? Treba još neka začkoljica.
[ scoolptor @ 28.10.2022. 17:11 ] @
Jel ovo?
[att_img]
[ djoka_l @ 28.10.2022. 17:35 ] @
Citat:
TheSpiridon: Sistem od dve jednačine. BB1 izračunate iz treće formule. Zamenite u drugoj. Šta nije jasno? Gde grešim? Ne verujem da se osmacima daje višeznačna rešenja? Treba još neka začkoljica.


Ajde Spirice, junačino, reši kada si počeo. Ali, sokole, prvo prebroj koliko imaš jednačina, a koliko nepoznatih...
[ scoolptor @ 28.10.2022. 17:43 ] @
Znaci,

315/23 <= SB <= 1295/23
[ TheSpiridon @ 28.10.2022. 17:48 ] @
Pa, ok, bar sam pokušao vidim ja fali jedan ugao
[ Bradzorf012 @ 28.10.2022. 23:05 ] @
Da li je p paralelno q?
[ BrutalCoin @ 29.10.2022. 01:25 ] @
Citat:
Bradzorf012

Da li je p paralelno q?

Da.


Citat:
scoolptor

Jel ovo?

Jeste.
Još bolje bi izgledalo da si dodao i krug (B1, B1B).

[ miki069 @ 31.10.2022. 10:47 ] @
Sličnost se radi u šestom razredu osnovne.
[ scoolptor @ 31.10.2022. 11:58 ] @
Ja sam ucio binarni sistem u drugom osnovne.
Kada razmislis, to je uredu. Jednostavniji je od dekadnog sistema.
[ BrutalCoin @ 31.10.2022. 21:59 ] @
U šestom razredu osnovne se uči podudarnost trouglova.
Sličnost se uči u 8-mom razredu.

Mislim da je tako bolje.
[ mjanjic @ 02.11.2022. 14:20 ] @
U šestom i sedmo iz informatike uče gluposti, kao što je npr. "koliko OneDrive ima gigabajta?" ili "koliko se prostora dobija na Google Drive?"
Ja nisam mogao da verujem kad sam čuo, a dovoljno je videti ko sve piše udžbenike iz informatike i kod odlučuje o tome šta se uči iz kog predmeta u kom razredu...
Nikad mi neće biti jasno zašto se tu uvek guraju oni koji ne znaju materiju niti su dovoljno stručni za te oblasti, a sigurno se ne radi o nekom ogromnom novcu pa da to bude glavni razlog.