[ TheSpiridon @ 29.10.2022. 09:34 ] @
Da vas čujem? Kad nađem vreme napisaću nedoumice i nelogičnosti.
[ TheSpiridon @ 29.10.2022. 10:30 ] @
Prvo i osnovno, šta utiče na to da nebeska tela kruže oko nekih drugih? Da se usredsredimo na Mesec. Šta pokreće Mesec da kruži oko Zemlje? To je kretanje. Za kretanje je potrebna neka energija. Neki će reći, nema otpora i onda tako spontano, kako je nastao Mesec nekom eksplozijom, sudarom Planeta, našao se tu gde jeste i samo sprovodi to kretanje od prethodne energije. Da li ipak se troši neka Energija?

Ako je to gravitacija, pa će mnogi povezati gravitaciju sa magnetnim poljem Zemlje. Ali magnetno polje ima svoj Severni i Južni pol. Da prvo razgraničimo, ima li veze magnetno polje planete sa njenom gravitacijom?
[ chris6212 @ 29.10.2022. 10:55 ] @
Pročitaj ovo: https://www.elitemadzone.org/p4045138

Ili iskopiraj pa pitaj šta je nejasno.
[ TheSpiridon @ 29.10.2022. 12:39 ] @
Znam to. Ali mi nije jasan odnos gravitacije (zemljine teže) i magnetnog polja. Mnogi misle da je to ista stvar. Ali dobro, već postoje zakoni i zakonitosti i verovatno formule koje to potvrđuju.

Suštinski sva nebeska tela su slična, osim ako nisu meteori, komete, to je već druga priča, otkud oni... i tako dalje. Ali i Mesec i Mars i Zemlja i Evropa (Jupiterov satelit) i druge planete imaju svoju gravitaciju i magnetno polje. Pa se pitam, što se Mesec okreće oko Zemlje, što se ne okreće oko sunca na primer... I slična filozofska pitanja.
[ chris6212 @ 29.10.2022. 13:45 ] @
Gravitacija i magnetno polje nije jedno te isto i ne može da bude. Gravitacija je posledica mase, a magnetno polje nema sa tim veze. Mesec, recimo, gotovo i da nema magnetnog polja.

Mesec je zarobljen u Zemljinoj gravitaciji i on je njen pratilac. Da Zemlja nestane, kružio bi oko Sunca. Indirektno, sva nebeska tela u našem sistemu kruže i oko Sunca. Ne zaboravi samo to što sam napisao, nebeska tela se kreću isključivo pravolinijski, gravitacija je ta koja im "iskrivljuje" putanju. Da Sunce nestane, sve planete zajedno sa svojim satelitima bi nastavile da se kreću pravolinijski od momenta kada bi Sunce nestalo. I ako bude zarobljena od stane gravitacije nekog drugog tela, okretalo bi se oko njega.

Primeti da su centri gravitacije srazmerno daleko veći i masivniji od svojih pratioca.


[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 29.10.2022. u 15:08 GMT+1]
[ peromalosutra @ 30.10.2022. 11:21 ] @
Citat:
TheSpiridon:Pa se pitam, što se Mesec okreće oko Zemlje, što se ne okreće oko sunca na primer... I slična filozofska pitanja.


Daleko je to od filozofije. Da bi se bavio filozofijom, moraš i da znaš ponešto o temi o kojoj filozofiraš. Da se Mjesec (direktno) okreće oko Sunca, onda bi bio planeta. Mislim - vau, žestoka filozofija. :D

Citat:
Znam to. Ali mi nije jasan odnos gravitacije (zemljine teže) i magnetnog polja. Mnogi misle da je to ista stvar. Ali dobro, već postoje zakoni i zakonitosti i verovatno formule koje to potvrđuju.


Zaista? Koliko sam ja upućen, nauka je do sada uspjela da unifikuje 3 sile (elektro-magnetnu, slabu i jaku nuklearnu). Iako mnogi rade na unifikaciji gravitacije, to im do sada nije pošlo za rukom.

Citat:
Šta pokreće Mesec da kruži oko Zemlje? To je kretanje. Za kretanje je potrebna neka energija. Neki će reći, nema otpora i onda tako spontano, kako je nastao Mesec nekom eksplozijom, sudarom Planeta, našao se tu gde jeste i samo sprovodi to kretanje od prethodne energije. Da li ipak se troši neka Energija?


Ja vjerujem da ti u svojoj glavi zaista misliš da si možda prva osoba koja je se ikad zapitala ovako dubokumna pitanja. Međutim, ako dozvoliš mogućnost da sve što znamo nije počelo sa tobom, onda bi bilo dobro da pogledaš šta je već napisano na ovu temu. Onda ćeš naći da je većina tih stvari objašnjena na sasvim zadovoljavajućem nivou, svakako nemjerljivo rigoroznijem od kafanski-nedefinisanog nivoa na kome raspravljamo ovdje. Tako da cijenim tvoju radoznalost, ali ako je ona iskrena, onda ćeš prvo da istražiš teme koje te zanimaju, prije nego što kreneš da nam svima postuješ "Kritiku moderne nauke, by The Spiridon".
[ chris6212 @ 30.10.2022. 15:13 ] @
Ivane, ostavi Spiridona na miru, neka pita šta ga zanima.

Ovo nije zatvoren forum za doktorante, već svaštara za razonodu bilo koga ko se registruje.

[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 30.10.2022. u 16:34 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 30.10.2022. 19:38 ] @
Podforum Nauka je svaštara za razonodu?!
[ TheSpiridon @ 30.10.2022. 19:49 ] @
Nije mi bila namera da lupam. Ja sam samo (uglavnom) postavio pitanja na koja ne znam odgovor. Problem je što se javljaju ljudi koje to ne zanima, samo da bi kritikovali moju radoznalost.
[ Bradzorf012 @ 30.10.2022. 21:28 ] @
Ja imam dva metra i veliku karijeru ispred sebe
Ja imam dva metra i dajem sve od sebe...
[ chris6212 @ 30.10.2022. 21:42 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Podforum Nauka je svaštara za razonodu?!


Ceo forum je jedna velika svaštara za razonodu. Ni po čemu nije poseban i ne razlikuje se od gomile drugih, osim što je na srpskom. pa tako ni podforumi nisu ništa specijalno. Svuda vidim samo zajedljive komentare, a niko da se potrudi da bude bar malo uljudan...
[ peromalosutra @ 31.10.2022. 10:12 ] @
@The Spiridon, ako te stvarno zanimaju pitanja koja postavljas, zasto ne pokusas naci sta su drugi o tome rekli i kako se doslo do saznanja koja danas imamo? Nadji neku knjigu o istoriji nauke, kreni da citas i stvari ce biti dosta jasnije.

Evo ja cu zagristi udicu i ostaviti ova dva videa.