[ Mihajlo79 @ 20.11.2022. 03:58 ] @
Zdravi treba mi pomoc vas strucnjaka, uglavnom zelim sebe od prve plate da se castim malo grafickom do nekih 23 hiljade otprilike, ali naravo da pozeljno je da se prodje sto jeftinije.
Uglavnom pao je izbor na gtx 1660 super ili rtx 2060 medjutim trebaju mi saveti
naso sam jednu “valjda sigurica” gtx 1660 super-https://www.kupujemprodajem.co...s-oc-garancija/oglas/143525339 covek ne spusta ispod 23.600 jer zna kolko vredi, licno je njegova, ima jos godinu dana garancije itdd, a ima 1660 super grafike za po 150tak evra 160, a za te pare mogu rtx da uzmem

Sta bi ste mi vi predlozili da uzmem tu siguricu ili da okusam srecu sa jeftinim 1660 super ili rtx 2060, bio bi mi puno znacajan odgovor
[ madcama @ 20.11.2022. 07:31 ] @
Moj ti je predlog da sačekaš i drugu platu i da dupliraš fond i za te pare kupiš novu grafiku.
[ ademare @ 20.11.2022. 08:25 ] @
Juce sam odgledao film na YT , coveka koji ima jako dosta pratilaca i od toga zivi u USA !

Privukao me je naslov igrajte AAA naslove za 300 US $ !!


Da se zadrzimo na Grafickim . Pokazao je u filmu Ebay USA stranicu , znaci oni koji salju samo iz USA po USA , i GTX 1080 su 100 US $ !!! To mozes i sam da pogledas , samo promeni dostavljanje u USA, jer Ebay te automatski prepozna po IP da si iz Srbije . Nije potrebno logovanje nista .


Ocekujem a i mnogi da taj talas iz USA zahvati i EU ako vec nije i da sa zakasnjenjem dodje i do Srbije ! Talas realnih cena Polovnih GPU !!


On mora doci i do Srbije , jer iako kasnimo nismo ostrvo !

Kod nas su trenutno glavni hit po oglasima Graficke stare po 10 godina koje ljudi cene kao Nove ?! Znaci graficke koje su Izraubovane i zastarele !!
[ Mihajlo79 @ 20.11.2022. 11:43 ] @
Citat:
madcama:
Moj ti je predlog da sačekaš i drugu platu i da dupliraš fond i za te pare kupiš novu grafiku.

iskreno ne bi da dajem preko 45 hiljade na novu
[ Zlatni_bg @ 20.11.2022. 13:10 ] @
Ima nova 3060 u radnji na G za 49.999 RSD.
[ mjanjic @ 20.11.2022. 13:59 ] @
Da, ima ta jedna, na akciji sa 59.999, kod nekih drugih toliko košta 3050 sa 8GB što je nenormalno, jer bi bilo realno da toliko košta 3070 sa 8GB, a kod nas još uvek cene koje su npr. u Nemačkoj bile aktuelne još u aprilu.

Što se tiče cena za 1660, ima kod monitor.rs NOVA GTX 1660 super za 28.800. Po meni, ta razlika u ceni u odnosu na polovnu vredi i više od tih 2 godine "izgubljene" garancije. Za koju hiljadu više ima još nekih varijanti, isto Gigabyte, nisam u toku sa tim oznakama i konkretnim razlikama, ali recimo Palit GeForce GTX 1660 6GB StormX je 30.910 dinara.
[ Zlatni_bg @ 20.11.2022. 15:22 ] @
Slaba je danas 1660S. Iskreno iz iskustva, ako postoji mogucnost, valjalo bi uzeti RTX 3 seriju. 3060ti je neki sweet-spot.

Nazalost, cene su takve kakve jesu, ja sam grafiku uzeo negde u aprilu, od tad je pala cena za 10k rsd - 3070. Cene padaju samo za 3080Ti i 3090 kod nas, ovi nizi modeli ne gube na ceni kod prodavaca. Vidjao sam nove 3090 za 150k rsd.

Od 3060 do 3070 su cene 60k do 100k rsd i dalje, a to su low-mid-range i mid-range grafike. Da je neko rekao da ce toliko kostati grafika pre 10 godina...

Isplati se otici na put do Rumunije i kupiti komponente po normalnim cenama i odmoriti se malo.
[ Mihajlo79 @ 20.11.2022. 15:35 ] @
iskreno vidim da su cene grafickih lude skroz negde 1650 moze da kosta 300evra a u drugu radnju skoro pola manje, iskreno za mene je 1660 super nenormalno jaka graficka ja sam bio koristio gt1030 i bio sam zadovoljan sa njom, sad sam jos vise zbunjen ahhahah ali ne da mi se vise od 23k za grafick
[ Zlatni_bg @ 20.11.2022. 17:25 ] @
Prvo iznad 45, sad iznad 23k... bolje da ne predlazemo dalje, nece covek uzeti nista :D
[ Mihajlo79 @ 20.11.2022. 18:44 ] @
lose si shvatio sta sam napisao xD ali nisam lepo formulisao jednostavno necu da dajem toliko pare na novu graficku ja sam pitao za do 23 vi mi predlazete 3060 3070 graficke moje prvo pitanje je bilo jednostavno
[ Zlatni_bg @ 20.11.2022. 20:15 ] @
Da, vidim sad. Generalno nemas neku vecu razliku, ako mozes juri 2060, mada marginalne su razlike, ako izuzmes raytracing.

Imas nove 1660S za ~33k, ne bih davao 200 evra za polovnu u 2022. nema sanse.
[ chris6212 @ 20.11.2022. 20:28 ] @
Pa tako to ovde obično biva, megalomanija. :)

Meni nikada nije bilo jasno zašto ljudi bacaju toliko para na grafičke kartice, kada će ionako da zastare i pojeftine duplo za 6 meseci do godinu dana. Kupuje se ono što odradjuje posao, ništa više od toga. Doduše ne igram profesionalno igrice niti se bavim 3D modeliranjem i renderovanjem, pa ni ne vidim svrhu niti mi je na kraj pameti da bacam 60-100k din. za grafičku karticu, osim ukoliko se toliki uloženi novac ne isplati/vrati za neko dogledno vreme.
[ Zlatni_bg @ 20.11.2022. 20:36 ] @
Ako ti ne vidis poentu u necemu ne znaci da drugi ne vide.
[ gilopile @ 20.11.2022. 20:43 ] @
A ima i nesto sto se zove zadovoljstvo. :)
Ne mora bas u sve da se ulaze i da ti se na neki nacin otplati, jbg.
Grafe se kupuju samo tako i gubici u lovi su ogromni kako vreme prolazi.
Sto se kaze, i staro i mlado se igra.
I nema tu sad neki limit u ceni. Ili se igras ili se ne igras.
Sto vise para, bolje i kvalitetnije ces se igrati :)

Ja furam neku polovnjacu 1070 8GB i prezadovoljan sam s obzirom na cenu.
Uzeo sam je iz rudarskog riga svesno i evo cepa vec godinu dana za sve pare pa dokle izdrzi.
Kad rikne, kupice se opet neka polovnjaca jer tako sam u mogucnosti.
Novo mogu samo da sanjam.
[ gilopile @ 20.11.2022. 20:51 ] @
A ispravio se covek i sve OK.
Brzi prstici bili, desava se

Ljudi se najvise svadjaju danas oko auta, zena i kompjutera
A i mob. telefoni polako ulaze.
[ Zlatni_bg @ 20.11.2022. 21:04 ] @
Citat:
gilopile:
A ima i nesto sto se zove zadovoljstvo. :)
Ne mora bas u sve da se ulaze i da ti se na neki nacin otplati, jbg.
Grafe se kupuju samo tako i gubici u lovi su ogromni kako vreme prolazi.
Sto se kaze, i staro i mlado se igra.
I nema tu sad neki limit u ceni. Ili se igras ili se ne igras.
Sto vise para, bolje i kvalitetnije ces se igrati :)

Ja furam neku polovnjacu 1070 8GB i prezadovoljan sam s obzirom na cenu.
Uzeo sam je iz rudarskog riga svesno i evo cepa vec godinu dana za sve pare pa dokle izdrzi.
Kad rikne, kupice se opet neka polovnjaca jer tako sam u mogucnosti.
Novo mogu samo da sanjam.


Bas ovo. Ove stvari se uzimaju iz zadovoljstva a ne da se isplate. Ne znam kako graficka ikome moze da se isplati osim ako ne rudari, mada danas nema para ni na taj nacin od toga.

S druge strane, ako neces da igras na low 768p, moraju da se odvoje pare za graficku. Ja na 1440p 60FPS ne mogu da izvucem bez bar 3060Ti. Ali s obzirom da vreme kosta, ako cu vreme da provodim igrajuci igrice, ne vidim problem da odvojim novac za to. Ako 10 dana na moru kosta lupam, 500 evra, sta je lose u tome da se odvoji 500 evra na 5 godina i igraju igrice kad god se pozeli?
[ ademare @ 20.11.2022. 21:05 ] @
Da se malo vratimo na temu

RTX 2060 je jaca od 1660 S !

Tako da tu ako ima dileme , ne bi trebalo da je bude
[ gilopile @ 20.11.2022. 21:13 ] @
Tako je Zlatni.
Kad treba da se srajbe pare na letovanje, onda se stedi godinu dana, pozajmi, dizu krediti da se cvaris na suncu u nekoj pipzdini i sve OK.
Zadovoljstvo je to, naravno.
A zadovoljstvo je i kad lepo sednes leti u klimatizovanoj sobi i opalis nesto na velikom elranu na 4K uz ladnu koka kolu
E vidis, a ljudima je to bacanje para.
Bacanje je para ako mu to ne pricinjava zadovoljstvo, a i zasto bi onda i kupovao taj skup hardwer....pare se potrose na drugo zadovoljstvo i stvar resena

Ovde je problem sto se mesa zadovoljstvo sa poslom.
Neko danas povuce kroz nos pola vrednosti jedne dobre graficke kartice, recimo
[ chris6212 @ 20.11.2022. 21:17 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Napisi krivicnu prijavu :D

Mnogo si pametnih stvari napisao :D


Da, vidim šta ti pišeš, jasno je ko si i šta si... Tvoje mišljenje i savete ne vredi ni razmatrati, jer nemaš dodirnih tačaka sa stvarnošću. O tvojim prostačkim psovkama i uvredama da ne govorim, tek je tu sve jasno.

Ako nemaš ništa pametnije da predložiš osim "kupi najbolju", "daj duplo više para" i sl. tvoji saveti su samo gubljenje i tvog i tudjeg vremena. Ljudi pitaju ovde ako im nešto nije dovoljno poznato i jasno da uzmu i to u razmatranje i donesu racionalnu pdluku za ono što je njima potrebno i predvidjeni budžet, a to da za duplo para može da se kupi bolje i ili za mnogo više para trenutno najbolje, zna svako.

Toliko o "pametnim" savetima.
[ Zlatni_bg @ 20.11.2022. 21:27 ] @
Nema tu mesanja sa poslom, samo treba da se znaju prioriteti. Ili hoces ili neces :)

Da li ti je draze da uzmes 3060Ti za 70k ili 1660Ti/2060/1660S za 20k i igras na 1080p, pa kako prodje? Tu je caka, da li hoces bezbrizno da igras i uzivas u igricama kako si i sam rekao. Na primer, meni bi bilo zao da dam pare za graficku a da ona ne moze da ispuni ono sto ja zelim od nje. Znaci ako vec dajem pare, ocekujem da mi radi ono sto treba da mi radi. Ako mi to ne zavrsava posao, stedim vise i to je to... ne menja se cela konfiguracija za mesec dana, a ni grafika ne mora da se uzima od jednog dela plate. Secam se i ja tog meseca kad sam uzimao GPU poslednji put, znao sam da cu da sedim kod kuce i igram igrice ceo taj mesec :D

E sad, sto se mesaju finansije u sve to... ovo je forum gde svako ima pravo na svoje misljenje, i svako moze da kaze svoje iskustvo. Ako neko smatra (ja) da odredjena stvar ne moze da ispuni uslove za nesto, to je moje misljenje, neko moze da ga prihvati ili ne prihvati. Finansijski, ako smatram da je nesto isplativije platiti skupo a ne jeftino, naravno da cu dati takav predlog.

U najmanju ruku, ko hoce samo da se igra, uvek moze da kupi samo konzolu i bude miran dokle god je da konzola podrzana. Evo, PS4 radi vec koliko, 10 godina pricu mnogima, XBox series S kosta 45k, manje nego nova graficka, radi na 1440p, o cemu mi pricamo ovde :)

Sto se tice 2060 vs 1660S, jeste, 2060 je jaca nekih 10-20% po onome sto se secam, trazi i vise struje. Fora je sto u danasnjim igrama iste daju recimo 60FPS, onda tih 10-20% bude cca 10FPS... tako da jeste bolje uzeti 2060, ali ce se uvek korigovati graficka podesavanja, pa ti onda dodje isto da li imao jednu ili drugu :D
[ Zlatni_bg @ 20.11.2022. 21:31 ] @
Citat:
chris6212:
Citat:
Zlatni_bg:
Napisi krivicnu prijavu :D

Mnogo si pametnih stvari napisao :D


Da, vidim šta ti pišeš, jasno je ko si i šta si... Tvoje mišljenje i savete ne vredi ni razmatrati, jer nemaš dodirnih tačaka sa stvarnošću. O tvojim prostačkim psovkama i uvredama da ne govorim, tek je tu sve jasno.

Ako nemaš ništa pametnije da predložiš osim "kupi najbolju", "daj duplo više para" i sl. tvoji saveti su samo gubljenje i tvog i tudjeg vremena. Ljudi pitaju ovde ako im nešto nije dovoljno poznato i jasno da uzmu i to u razmatranje i donesu racionalnu pdluku za ono što je njima potrebno i predvidjeni budžet, a to da za duplo para može da se kupi bolje i ili za mnogo više para trenutno najbolje, zna svako.

Toliko o "pametnim" savetima.


Ko sam i sta sam, ajde? Daj da vidimo tvoje postove otkad si na forumu "ko si i sta si"? Na kojoj temi nisam racionalno objasnjavao svaki svoj predlog? Sad si ovde video da sam postovao da ima RTX3060 da se uzme za ispod 50k i odmah skocio "aaa vidi ga ovaj, opet predlaze skuplje".

Druze, ako si ljubomoran ili sta vec, radi na sebi, manje pisi po forumu. Na ovoj temi nisi APSOLUTNO nista napisao sem direktno mene prozvao i pritom pricao o nekim tuzbama, p materinama... nije ni cudo sto te pogadja svaki put kad ti neko kaze da nesto nije dovoljno dobro.
[ Mihajlo79 @ 20.11.2022. 21:49 ] @
gilopile upravo sii opisao moj san hahahahahaha klimatizovanu sobu imam, 4k lg tv sa game ready modovima takodje meni je zadovoljstvo dati i 2000evra na komp i jos 1000 na telefon jer volim tehnologiju, ali nisam u mogucnosti da dajem vise od 23 na graficku, ja imam vise novaca ali trebam i da ih usmeravam na pametnije stvari ne sve da puknem u komp, dobar komp vremenom ovo je trenutno ako zelim da zaigram nesto da to mogu.
[ chris6212 @ 20.11.2022. 21:55 ] @
Citat:
gilopile
Ovde je problem sto se mesa zadovoljstvo sa poslom.
Neko danas povuce kroz nos pola vrednosti jedne dobre graficke kartice, recimo :D


Da, teško je sa megalomanijom izaći na kraj, to je bolest kao i razne bolesti zavisnosti .

A takvi razni izgovori su i glavni adut ovih dosadnjakovića koji putem telefona nude sve i svašta, pa i ono što ti nikada u životu neće biti potrebno. Naslušao sam se svega: "Nudimo to i to po sniženoj ceni, zašto nećete, pa to je samo jedna večera u restoranu!" Niti ona pita da li mi je to potrebno, niti da li ja idem da jedem po najskupljim restoranima niti da li odsedam u hotelu po 100 evra za noć, niti da li sam poslednjih 10 godina išao makar jednom do Vrnjačke Banje bar na 5 dana, niti da li idem na skijanje u Grenobl i sl., niti je meni stalo da joj objašnjavam šta sam i da li sam juče nešto mogao da kupim da skuvam ili ispržim za jelo, već joj jednostavno zalupim slušalicu.

A što se tiče ovog drugog, sećam se kao juče 90-tih, kada smo svako jutro stajali u kilometarskom redu za jednu veknu hleba i litar mleka, dok je do nas bio još veći red za cigarete i čuo jednom kako se jedan žali drugome da možda neće da stigne da kupi hleb i mleko za decu, ali da za cigare prvo mora da čeka... Inače kao svaki narkoman, pada u krizu, pa mu je to preče i od dece i bilo čega drugog. Nema tu nikakve logike i nikakvog opravdanja, ali sa njegove tačke gledišta, to je prioritet iznad svega.

[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 20.11.2022. u 23:25 GMT+1]
[ vucko47 @ 20.11.2022. 22:03 ] @
Na jednoj drugoj temi sam tražio savet za kupovinu ssd-a i Zlatni mi je preporučio hdd umesto ssd 🙂. Kupio sam taj hdd, probao i odmah kupio još jedan. Uštedeo sam novac a dobio sam ono što sam hteo pa mislim da čovek zna o čemu piše jbg.
[ chris6212 @ 20.11.2022. 22:17 ] @
Klasičan HDD i SSD su nebo i zemlja i zna se kada se koji i zbog čega uzima. Postoji i hibridna varijanta, ali nebitno, da ne širimo priču.... Ako znaš na koji način HDD i SSD funkcionišu, stvari su više nego proste. Većina to ne zna i njima je potrebno objašnjenje.

Ali da neko objašnjava da je bolje uzeti 2 puta skuplji CPU i sl., pa to je svakome pretpostavljam jasno. A ovde se mahom daju takvi "saveti".
[ gilopile @ 20.11.2022. 22:32 ] @
Ne znam o cemu se radi to oko SSD ili HDD, nisam bio na casu da procitam.
VErovatno je trebao poveci skladisni prostor, s toga se onda preporucuje ipak HDD.
Neuporedivo je HDD isplativiji po tom pitanju, novac/prostor ako brzina upisa i citanja nije bas toliko bitna.
Mada i ovi sata 3 HDD-ovi imaju odlicne performanse. Citaju i do 200mbps, upis oko 140mbps sto je vise nego dovoljno i da strimuje 8k video na dva monitora
Nisu vise HDD-ovi sporaci kao nekada.

Jbg Chris, skup je hardwer oduvek bio, pogotovo high end. Skup sport koji bukvalno nema granica, a para nikad dosta. To je ono, ebes dobre patike, bolje da ubacim jos malo RAM-a
Od usta se odvajalo za komponente
Ne bi ni bio uzitak sad da imam i iskesiram par tisuca eur i kupim pristojan komp, gde je tu uzitak - nema ga
Eeeeee jbg, tako je to u zivotu.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 20.11.2022. u 23:43 GMT+1]
[ Mihajlo79 @ 20.11.2022. 22:41 ] @
nije samo to nego je i hdd daleko vise puta beznedniji od ssd za licnih vaznih podata, ja imam preko 100 gigajta mojih veoma laznih slika i snimaka, nikada na svetu ih ne bi stavio na ssd
[ vucko47 @ 20.11.2022. 22:46 ] @
Najbezbedniji je backup i to na više mesta. Sa ssd još nisam imao problema dok su mi zadnji put stala dva hdda za veoma kratko vreme.
Ali nije o tome tema.
[ gilopile @ 20.11.2022. 22:47 ] @
Na dva hdd metnes i siguran si. Moze i na 3, jer su hdd sad bagatela.
Eno na kp 700-800 din 320gb radili po par sati...
[ dejanet @ 20.11.2022. 23:46 ] @
Posle pomoci od 100-nak evrica za nase mlade kladionicare, Vucko bi mogao i neku pomoc za mlade gejmere da orgnizuje.
Za XBox i SP 5, baka Nensi Pelosi moze da pri-pomogne...

Kriza po-golema.
[ Zlatni_bg @ 21.11.2022. 00:22 ] @
Moderator nema sta da obrise u mom slucaju jer sam da, obrisao deo poruke posle postovanja iste gde sam napisao psovku. Opomenu, ban, sta god, neka dodele ukoliko smatra da treba, najmanji mi je problem da snosim sankcije na forumu na kom sam od 2005. godine - znaci vec 17+ godina. Ako treba da odsedim na klupi, nije problem, samo da se procisti malo forum od ovih kukanja na sve strane kako je ovo skupo, ono skupo... pa brate, ako je skupo ne uzimas!

Ima nas kojima je ovo i hobi i zadovoljstvo, pritom u mom slucaju i delimicno struka. Ako zbog toga sto nam onda sve vreme koje nije provedeno na spavanje, druzenje i ostale socijalne aktivnosti bude primaran fokus vreme bude usmereno ka tome - kako je to megalomanija? Rece ademare i patkometrija... kakogod. Licno imam i5 12600K, 3070 TUF u glavnom racunaru i to je to. Hoces da vidis megalomaniju?

RTX3070 - 800EUR
12600K - 350EUR
Z690A Strix D4 - 350-400EUR
Kingston Renegade 3600MHz CL16 32GB - 150EUR
Fractal Design Ion2+ Platinum 860W - 200EUR
Samsung 980 Pro 1TB - 200EUR
D15 - 100EUR bilo nekad
2xNF-A12 + NF-A14 - 100EUR
CM Storm Stryker kuciste iz 2015. - 100-150EUR

Periferije ne racunam. Ovo je mid-range build, nit imam i7, nit imam i9, nit imam RTX3090/4090 niti bilo sta i zavrsava mi sve sto mi je potrebno. Znaci nikakva megalomanija vec sve po potrebi i sve ima svoje zasto. Imam dovoljno da mogu da programiram u bilo kom programskom jeziku, buildujem bilo sta, igram bilo koju igricu oju pozelim i to je to, nista vise od toga. Da li bi bilo dobro da sam uzeo i3? Ne bi. Da li bi bilo dobro da sam uzeo RTX3060? U mom 1440p slucaju ne bi. Da li mi treba 1440p? Da, treba mi, jer na istom monitoru i programiram pa mi treba real estate. Skupo napajanje? Bar mi ne zvizdi SSD kao sa starim Thermaltake-om koji je imao losu 5V granu i imam prostora da menjam komponente u buducnosti i ne razmisljam da li cu morati i to opet da menjam. 1TB SSD mnogo? Pa nije s obzirom da AAA igrice sada imaju po 100GB, otprilike 20ak igrica instaliram i ostane mi 350-400GB prostora. Mogao sam da uzmem 16GB RAMa? Mogao sam, za razliku od 50 evra. Ne bi imalo puno smisla ako vec prelazim na novu platformu. Da li mi treba ovakvo hladjenje? Treba mi, smeta mi buka koju prave bezvezni ventilatori i kojih sam se namenjao vise nego carapa za godinu dana. Lakse mi je da dam 100 evra za sve case fan-ove i budem miran 6 godina koliko traje garancija, a po stazu ovog D15, i duze od toga.

Nije vezano za temu ali je vezano za moj nacin razmisljanja i zasto predlazem ono sto predlazem, zasto bih uvek predlozio hexa-core procesor u odnosu na dual-core ukoliko je razlika u ceni 30%.

E sad, da primenimo to na situaciju ove teme konacno. Znaci bira se polovna grafika (ili manje verovatno nova) do 200 evra, u jednom trenutku se spominju skuplje grafike i ja skrecem paznju na to da kod jednog prodavca ima RTX3060 po 10k nizoj ceni nego bilo gde drugde. Ako nekome to znaci, neka iskoristi priliku. Sto se tice diskusije RTX2060 i 1660S, po meni, danas su te dve grafike marginalno razlicite jer se prave kompromisi. Da, 2060 je bolja kupovina naravno, jaca je za tih 10-20%, koliko je recimo i razlika 3060Ti i 3070, i to pravi vrlo malu razliku jer gasenjem anti-aliasinga, smanjivanjem detalja sa high na medium dobijas isti FPS. Cak i na 1080p, to ce se desavati jer od prvih RTX stvari postaju mnogo jace nego sto su ranije bile - nvidia mora da da nesto novo sto nema veze sa kripto brojkama. Ako gledas da je svaka kartica iz neke generacije imala malo bolje performanse od sledeceg modela prosle generacije, stvari idu ovako:

GTX960 => GTX770
GTX1060 => GTX970
GTX1660 => GTX1070/GTX1660Ti?
RTX 2060 => GTX1070 (ovde je prica vrlo diskutabilna zbog medju-generacije!)

Znaci da on maltene gubi "jednu" karticu iz ponude, i ako poredis RTX2060, gledas nesto poput GTX1070 kao pandan. Zdrava logika nalaze da je onda RTX2060 bolja kupovina.

U kom stanju mogu da se nadju i po kojoj ceni, to trziste diktira, i zato je mnogo tesko, pogotovu s cenama GPU dati dobar odgovor. Ako moze jeftino da nadje 2060, nek uzme. Ako moze 2070 po istoj ceni, naravno, nek uzima nju. Garancija je naravno plus, ali da li ce i sa godinu dana garancije biti srecan ako posle godinu dana ona crkne? Pa, nece bas. Onda mu dodje na isto, a GPU-ovi bas i ne crkavaju tek tako, ali niko ne zeli kartice koje su rudarile.

Da li je iko uzimao GTX1660 za rudarenje? Pffff... mozda ako nije bilo niceg drugog u ponudi. 2060? Ista prica... KO varijanta je bila zanimljiva ali retka.

I kako sad razresiti ovu dilemu iz prvog posta? :)

U drugom racunaru mi radi GTX970 i dalje, i dosta igara moze da ide na 1440p, ali sa ogromnim kompromisima. Sa 3070 sam PROGLEDAO. Ako je 3060 losija i 30%, i dalje je smatram dobrom kupovinom ako neko moze da odvoji novac cak i u ovom slucaju. 3060Ti je verovatno najisplativija ali i dalje bezobrazno skupa.

Znaci - uzeti u obzir kupovinu te 3060 ako se ima novca. Ako se nema novca, uzima se najjaca polovna graficka koja moze da se nadje. Trzisni uslovi diktiraju tu kupovinu, garancija i ostalo je svima diskutabilno da li znaci ili ne znaci. Ja licno ne bih mario i uzeo bih najbolju polovnu koju mogu ako vec tako ide.
[ ademare @ 21.11.2022. 01:03 ] @
Au sad sam morao da se podsetim teme o savetu za SSD

U sustini najvaznije je da je savet pomogao , makar je Sve islo kao Nesporazum

@ vucko47 je upao u Calexxovu temu o kompjuteru i monitoru , sa pitanjem o SSD-u . Crkla mu 2 HDD, novi HDD bucni pa pitao za SSD .


Zlatni verovatno nije pazljivo citao pa je rekao o svom iskustvu sa HDD 4 TB !


Tu ga je @ Calexx opomenuo da je pitanje o SSD


A on se izvinuo i dao savet za SSD


Na kraju je ono " pogresno " pomoglo
[ Zlatni_bg @ 21.11.2022. 07:31 ] @
Da, nisam navikao da citam "2TB" i "SSD" u istoj recenici jos uvek :D
[ Miroslav Cvejić @ 21.11.2022. 10:15 ] @
Kupio ja jedan taj za PS5. Dobra stvarčica.
[ chris6212 @ 22.11.2022. 03:23 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Hoces da vidis megalomaniju?


Nemam nameru da se raspravljam sa bilo kim ko se iracionalno ponaša. Nekome ko se bavi programiranjem, a da nije vezano za 3D grafiku, danas nije potreban raučunar od 2500+ evra. Ja se profesionalno bavim programiranjem decenijama i meni ne možeš da prodaješ maglu. Ne pada mi na pamet da dajem toliki novac danas za gejmerski računar, ako mi računar od 700 evra završava posao kojim se bavim i traje po čak 10 godina u proseku. Najvažnija stvar u toj konfguraciji je kvalitetna matična ploča, napajanje (Seasonic kod mene) i procesor koji u realnom vremenu može da odradi ono što je potrebno (2400G sasvim zadovoljava potrebe). Vodeno hladjenje, grafičke kartice u rangu od 1000 evra i sl. su nepotrebne, upravo iz istog razloga zbog koga mi nije potreban ni privatni mlazni avion. Ne baca se novac zbog bilo kakvog kompleksa niže ili više vrednosti, već se realno sagledaju potrebe i mogućnosti.

Ranije, 80-tih i ranih 90-tih je hardver bio papreno skup, za današnje standarde neveravatno spor i limitiran u svakom pogledu, naročito prve XT konfiguracije. Ako se dobro sećam, cifre su se kretale oko 10 000 DM i samo su firme mogle da ih priušte, ali tada nije bilo velikog izbora, ako je bilo potrebno.

Danas davati toliko novca za računar i to zbog igranja nekih bezveznih igrica i još se hvaliti koliko je para bačeno, svakako nije racinalno. Ima mnogo životno bitnijih potreba gde se novac usmerava, a ne u gvoždjuriju kao što je računar od 2500+ ili mobilni telefon od 1000+ evra.
[ mjanjic @ 22.11.2022. 18:15 ] @
Spustite malo loptu, ovo što ljudi troše na računare je sića koliko daju npr. na fotoaparate i objektive (npr. jedna digitalna Lajka sa 35mm senzorom je bila oko 8000 evra, svaki objektiv tipa 4000 evra pa naviše, pa opet ima ljudi koji to kupuju), ili recimo za automobile, gde neko spuca 150k evra, i posle 1-2 godine to proda upola cene ili čak jeftinije, i kupuje sledeći model.

Da se svi ponašaju racionalno, današnja globalna ekonomija bi još uvek bila na nivou početka 20. veka, ali upravo mnogi biznisi su zasnovani na tome da profitiraju od ljudi koji vole da troše novac "onako", čisto da imaju nešto što neko u njihovom okruženju nema ili zato što misle da im nešto treba iako realno ne treba.
[ Ell Diablo @ 23.11.2022. 00:58 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Ima nova 3060 u radnji na G za 49.999 RSD.


Daj link
[ mjanjic @ 23.11.2022. 07:48 ] @
https://gigatron.rs/graficke-k...2oc-12gd-graficka-karta-501095
[ Zlatni_bg @ 23.11.2022. 19:41 ] @
Citat:
chris6212:
Citat:
Zlatni_bg:
Hoces da vidis megalomaniju?


Nemam nameru da se raspravljam sa bilo kim ko se iracionalno ponaša. Nekome ko se bavi programiranjem, a da nije vezano za 3D grafiku, danas nije potreban raučunar od 2500+ evra. Ja se profesionalno bavim programiranjem decenijama i meni ne možeš da prodaješ maglu. Ne pada mi na pamet da dajem toliki novac danas za gejmerski računar, ako mi računar od 700 evra završava posao kojim se bavim i traje po čak 10 godina u proseku. Najvažnija stvar u toj konfguraciji je kvalitetna matična ploča, napajanje (Seasonic kod mene) i procesor koji u realnom vremenu može da odradi ono što je potrebno (2400G sasvim zadovoljava potrebe). Vodeno hladjenje, grafičke kartice u rangu od 1000 evra i sl. su nepotrebne, upravo iz istog razloga zbog koga mi nije potreban ni privatni mlazni avion. Ne baca se novac zbog bilo kakvog kompleksa niže ili više vrednosti, već se realno sagledaju potrebe i mogućnosti.

Ranije, 80-tih i ranih 90-tih je hardver bio papreno skup, za današnje standarde neveravatno spor i limitiran u svakom pogledu, naročito prve XT konfiguracije. Ako se dobro sećam, cifre su se kretale oko 10 000 DM i samo su firme mogle da ih priušte, ali tada nije bilo velikog izbora, ako je bilo potrebno.

Danas davati toliko novca za računar i to zbog igranja nekih bezveznih igrica i još se hvaliti koliko je para bačeno, svakako nije racinalno. Ima mnogo životno bitnijih potreba gde se novac usmerava, a ne u gvoždjuriju kao što je računar od 2500+ ili mobilni telefon od 1000+ evra.


Da se bavis profesionalno programiranjem decenijama ne bi pricao ove budalastine koje pricas po forumu.
[ chris6212 @ 23.11.2022. 20:43 ] @
Citat:
Zlatni_bg: Da se bavis profesionalno programiranjem decenijama ne bi pricao ove budalastine koje pricas po forumu.


Dečko, mnogo ti još mleka moraš da popiješ da bi bilo šta razumeo od onoga što sam napisao, a još više da se naučiš manirima. Ti kao da nikada sam nisi ništa u životu radio, osim što ovde prosipaš svoje mudrosti razmaženog derišta. Kada ti roditelji budu zavrnuli slavinu, shvatićeš šta znači zaradjivati hleb svojim rukama i šta su životni prioriteti. I još daješ sebi za pravo da prostački psuješ, vredjaš i savetuješ druge da se razbacuju novcem koji su teškom mukom zaradili? Svašta....

Sa tobom je dalja diskusija završena.



[Ovu poruku je menjao chris6212 dana 23.11.2022. u 22:08 GMT+1]