[ Carduel @ 23.11.2022. 23:21 ] @
Pozdrav svima,

pokušao sam napraviti tablice u bazi o ugovorima i zapeo sam na 'osmoj strani'.

Nekako popunjanje atributa u tablicama je i nekako išlo ali kad su došle relacije sve je stalo.

Pokušao bi da opišem situaciju iz prakse pa da netko provjeri da li sam ovo dobro povezao.

- firma pravi ugovor sa klijentom za jedan ili više uređaja po cijeni od 100 kn mjesečno.
- u ugovoru su navedene i dodatne cijene usluga koje se periodično mogu mijenjati (usluga obuke 50 kn, pa se cijena promijeni u nekom vremenu za 70 kn) i koje su samo navedene u tekstu ugovora kao i članovi ugovora.

- Jedna firma može imati više ugovora ali svaki broj ugovora glasi na jednu firmu.

Npr. Ugovor br. 10 glasi na Promet d.o.o. koji je tom prilikom uzeo 2 uređaja. Ugovor br. 11 isto može glasiti na Promet d.o.o. ali je sklopljen koji dan kasnije i na druge uređaje.

Je li u ovom slučaju ispravno razmišljati o povezivanju tablica ugovori i klijenti 1 : 1 vezom ili sam pogriješio vodeći računa o konstataciji da jedna firma može imati više ugovora kao što sam postavio u accdb datoteci?




[Ovu poruku je menjao Carduel dana 24.11.2022. u 00:50 GMT+1]
[ BiloKoje @ 24.11.2022. 03:58 ] @

Mislim da je sasvim u redu da relacija firma-ugovor bude 1:više, jer firma može nabavljati nove uređaje a to zahteva novi ugovor. Zavisno od prirode posla mogu se ugovori raditi na određeni period, recimo godinu, pa se početkom svake godine rade novi ugovori koji mogu zameniti više ugovora koji su važili tokom predhodne godine.
Uobičajeno je da se u sličnim situacijama, promena obima i vrsta usluga, predmeta rada, sačini opšti ugovor a zatim kod svake izmene, dopune, radi aneks, u bazi bi moglo dase radi slično fakturama gde imamo zaglavlje i stavke, tako bismo imali opšti ugovor i na osnovu njega rađene stavke-aneksi.
Kod prve izrade ugovora, u tom slučaju, imali bismo integralni tekst ugovora sa spiskom uređaja, usluga, cenom, količinom, iznosom, a kasnije, kod dodavanja novih uređaja bismo štampali samo Aneks sa pozivom na broj ugovora, dakle ugovor-aneks bi bili u relaciji 1:više.