[ aca_punk @ 11.12.2022. 12:50 ] @
Naslovio sam temu bas ovako jer ce meni, a mozda i jos nekome, opet nekada posluziti da postave pitanje! :)

Trenutno mi je instaliran Proteus 8.9. Cisto da se zna, jer je mozda problem bas u verziji programa.

Problem je sledeci:

# Nacrtao sam semu i uradio PCB, a onda sam ukljucio 3D Visualizer. Tranzistori BD140, stoje NAOPAKO i nikako ne uspevam da ih namestim kako treba dok ostale neke tranzistore koje sam probao u TO-220 pakovanju nemaju ovaj problem. Da li je BAG ili ja ne umem? Probao sam da ih okrecem na sve nacine i ne uspevam...

Nadam se da cete po slikama bolje razumeti o cemu se radi! Tranzistor je zaokrenut u odnosu na footprint. Isafirano mesto na simbolu oznacava TAB ili zadnju stranu elemenata i na njemu dolazi hladnjak. Ovde je to NAOPAKO:








Znaci! TAB (mesto za hladnjak) bi trebalo da isprati FOOTPRINT i da bude prema kraju plocice, a OZNAKA na elementu prema unutrasnjosti! D:

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 11.12.2022. u 14:11 GMT+1]
[ MajorFatal @ 11.12.2022. 17:37 ] @
Ako negde u tom vizuelizatoru ima da se selektuje element koji treba da okreneš, a onda negde operacija "flip x" da ti zameni mesta stranama po x osi, drugi način je ako ima neke svoje koordinate u rotaciju da mu upišeš 180 stepeni po y osi ...
[ aca_punk @ 11.12.2022. 18:23 ] @
Sve sam probao od opcija sto ima... To sam prvo trazio i okretao na sve strane. Uvek se okrece i footprint, znaci da je vezan sa elementom.

Pokusavam da uradim update... Ne ide... Kao i sa bibliotekama...

Uzmem drugi element i namestim ga bilo kako, nema greske!? Vizualizator sam prikuplja podatke sa PCB-a, nema nikakve alate i ne moze se selektovati nista!

[ ZAS011 @ 12.12.2022. 07:38 ] @
Kao prvo, BD139 i BD140 nisu u TO-220 kućištu već u TO-126
Drugo, Pređi na KiCAD, radi pod svim operativnim sistemima (kod prozora mora minimum desetka), ne košta ništa i nije mu potreban aspirin. Trenutna verzija je 6.0.9 i radi k'o satić (kao i svaki drugi program postoji period učenja)

Bez Ray Tracing


Sa Ray Tracing
[ aca_punk @ 12.12.2022. 10:15 ] @
Hvala na savetu! Hvala i na ispravci za kuciste, promaklo mi je. :)

Instaliracu KiCAD...
[ vucko47 @ 12.12.2022. 11:58 ] @
Ja preporučivah KiCad pa me napljuvaše onda braću kineze i ista stvar. Ono kao bolji Altijum, OrCad, onda nekakvi kung fu alati il šta već pa jesu al se plaćaju jbg a ovo je totalno besplatno a radi odlično. A kinezi, pa više sam dnevno trošio na cigare dok sam bio pušač nego što me košta pet pločica kod njih.
[ ademare @ 12.12.2022. 13:18 ] @
@ vucko

Nemoj takve postove uzimati nista licno !

Ja na primer citam tvoje postove godinama i imam poverenje u njih !

Neko ko ne prati tvoje postove mozda ne veruje u njih , ali to ne menja nista !
[ ZAS011 @ 12.12.2022. 13:38 ] @
Ne uzbuđuj se Vučko, čula deca da je Altium do yoyo paudri po istomu.
BTW KiCAD ume da uveze Altium projekat i Eagle projekat, pod uslovom da je orlušinin zapis u .xml formatu.

A Proteusa turaju zbog "simulacije" koja baš i nije nešto.
[ vucko47 @ 12.12.2022. 13:57 ] @
Takođe i Altium može da konvertuje KiCad projekat pa ako se nekad predje na njega nije nikakav problem što su šeme i pcb radjeni u KiCadu.
Proteus, ne znam, možda taj neki vizuelni efekat privuče ljude a za simulaciju baš nešto nisam siguran koliko je kompleksna.
Pod to vizuelni efekat sam mislio na simulaciju ne na 3d prikaz.
[ jozimir @ 12.12.2022. 21:35 ] @
U šemi.. desni klik na BD140.
Iz menija izaberi 'Packaging Tool'

Tu su definisana kućišta za element i šta je priključeno na koju nožicu.

izmeni podatke u koloni 'A'
i klik na 'Assign Package(s)'
[ jozimir @ 13.12.2022. 09:10 ] @
UH!! Ala sam lupio u predhodnoj poruci.

Predloženo bi samo okrenulo footprint i napravilo probleme.
Problem je zapravo u vezi između footprinta i 3D izgleda.

Za taj problem ne mogu da pomognem.

[ aca_punk @ 13.12.2022. 09:12 ] @
Hvala @jozomir, ali nije pomoglo! :) Sad mislim da nije do tranzistora BD140, BD139, vec da je bag u kucistu TO-126. Probao sam nekoliko i evo kako izgleda u odnosu na TO-220. Pomislio sam da stvarno nije takav simbol ali nije :) !

Realno, nije moranje da to bas mora da radi, bar kod mene. 3D Vizualizator, jaka stvar! Ali opet me nervira sto ne radi kako treba...

Siguran sam da je problem u verziji programa. Provericu na lap-topu i skinucu novu verziju. Update uopste ne radi i ne mogu da sirim biblioteku... Pojavi se dobar izbor tranzistora ali nijedan ne mogu da ubacim. Tek ove koji se podrazumevaju da ih ima. I na njima pogresili! :)

Sto se tice KiCAD-a, morace na lap-top, samo tamo imam win_8. :) Altium sam bio instalirao jednom i bas sam razmisljao zasto ga nisam koristio i obrisao. Kad sam sad pogledao da ga skinem, nisam nasao besplatnu verziju osim trail i to mi se ne svidja. Verovatnije je da sam skidao torent na piratebay-u sa licencama... Koristim malo zardjali PC i mislim da je kod mene lose radio. Zbog kompa, naravno! Kako tamo pise minimum konfiguracije je i5 procesor!?




Iz ove liste ne mogu da iskoristim nijedan od ponudjenih tranzistora:

[ vucko47 @ 13.12.2022. 13:08 ] @
Ovako, u PCB editoru se selektuje komponenta koju hocete da izmenite i zatim na desni klik misa pa se odabere zadnja opcija mislim ( 3D Models). Otvorice se novi prozor sa dve kartice ( 3D Mechanical Model i 3D Visual Model) pa za rad sa 3D modelom se bira ova druga ( 3D Visual Model) i u njoj se nalazi sve potrebno za rad sa 3D modelom. Standardno, rotiranje, X i Y pozicija kao i zamena postojeceg ili uvoz novog 3D modela.
Ako nekom nije jasno postavicu i slike.





[Ovu poruku je menjao vucko47 dana 13.12.2022. u 14:21 GMT+1]