[ risp73 @ 29.12.2022. 21:28 ] @
Foder AppData se proširio na pola C particije. Šta da radim?

[att_img]
[ gilopile @ 30.12.2022. 06:48 ] @
A otvori taj folder i vidi koja aplikacija je nasnimila toliko fajlova pa ces znati da li su ti potrebni ili ne.
Mozda temp folder...my document, desktop, download..
[ SlobaBgd @ 30.12.2022. 15:53 ] @
U Appdata pronađi Temp folder i slobodno pobriši SVE što možeš iz njega! Znači, nemoj brisati TEMP folder već ono što je u njemu. Neke fajlove i foldere nećeš moći da obrišeš jer su trenutno u upotrebi od Windowsa ili nekog progama, ali SVE OSTALO IZ TEMP FOLDERA obriši.

Takođe, sistemska particija ti ima samo oko 100 GB!? To je dovoljno nekome ko redovno briše nepotrebne fajlove, ali ako se ne snalaziš na tom polju, treba ti particija bar duplo većeg kapaciteta.

Redovno odrađuj ovu proceduru:









[ risp73 @ 30.12.2022. 21:51 ] @
Zahvaljujem, našao sam ga, još samo da nađem kako da riješim problem:

Thunderbird zauzima 42.4 GB !
[ Miroslav Cvejić @ 30.12.2022. 22:42 ] @
Odradi "Compact Folders" komandu i srediće ti to na kulturan način.
[ gilopile @ 31.12.2022. 08:08 ] @
Auuu, lepo povuce taj Thunderbird :D
42GB jbt
[ risp73 @ 01.01.2023. 20:12 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić:
Odradi "Compact Folders" komandu i srediće ti to na kulturan način.

I ja sam mislio, ali kada to pokušam dobijem inventivan odgovor: "cannot be compacted because there is not enough free disk space."
A ja baš pokušavam da riješim taj "there is not enough free disk space".

Ovo me neodoljivo podsjeća (stariji će se sjetiti) na biser iz vremena DOS-a:

[att_img]

Ipak, uspio sam da oslobodim 16 GB, sljedeći put brišem Thunderbired i prelazim na web mail.



[Ovu poruku je menjao risp73 dana 01.01.2023. u 21:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao risp73 dana 01.01.2023. u 21:26 GMT+1]
[ risp73 @ 01.01.2023. 20:26 ] @
PS
Thunderbird\Profiles zauzima 25 GB
[ Sava @ 02.01.2023. 07:18 ] @
Citat:
risp73:
Zahvaljujem, našao sam ga, još samo da nađem kako da riješim problem:

Thunderbird zauzima 42.4 GB !
Kod mene 57 Gb !
To je zbog IMAP protokola. Ja bih vratio na POP protokol, ali tada skida mailove od najstarijeg do danas i to traje onoliko pa mi se ne mili to da radim. Google upravlja sa nama na različite načine!
[ bachi @ 02.01.2023. 08:04 ] @
Ne upravlja Google vama, nego vi ne znate da upravljate Thunderbirdom. :)

Za početak, ko koristi gmail, neka se unsubscribe-uje sa All mail foldera, i tako je oslobodio pola prostora koje zauzima TB.

Zatim pod Account properties, pa Sync and storage se zapitajte da li je potrebno baš sve foldere da sinhronizuje, a ako je potrebno, onda dole ispod štelujte da li da sinhronizuje sve mejlove ili samo nn dana unazad i da li da skida attachmente veće od nn kb.
[ ademare @ 02.01.2023. 10:11 ] @
Ima tu i jednog i drugog . I Bahacenja firmi koje prave programe , kao da svako kod kuce ima Data centar , a svakako i nepoznavajne korisnika svih opcija .

Oni nagruvaju sve , a ako nekome treba 1 % , opcija ne treba da ima sve aktivirano .


Slicna prica , zatreba mi pre neki dan da instaliram neki "Image" na USB flash da bude butabilan , da dize sistem .

Ajde reko da pogledam da li ima nesto novo , i reklamira se svugde , hit , i neka Balena Etcher ?

Ajde instaliram vidim " Pojede " u startu oko 0.5 GB sto je ludost za takav program ?!

Nisam ga ni probao , odmah deinstall i stavim dobri provereni Rufus , portable od 1 MB !!

Naravno Rufus odradi posao kako treba .


Znaci moze i to Ultra mega fensi , a a moze i staro provereno pa ko kako voli. Ko ima Terabajte za bacanje moze i da ukljuci sve opcije ;)
[ Predrag Supurovic @ 02.01.2023. 11:54 ] @
Citat:
risp73:
Ipak, uspio sam da oslobodim 16 GB, sljedeći put brišem Thunderbired i prelazim na web mail.


Pogledaj Thunderbird Profile Manager. Možeš lako da premestiš njegovu bazu na drugi disk. Ja uvek tako radim jer mu je baza vremenom postala ogromna a ne želim da mi to zauzima sistemski disk.
[ Sava @ 05.01.2023. 07:14 ] @
Citat:
bachi:
Ne upravlja Google vama, nego vi ne znate da upravljate Thunderbirdom. :)

Za početak, ko koristi gmail, neka se unsubscribe-uje sa All mail foldera, i tako je oslobodio pola prostora koje zauzima TB.

Zatim pod Account properties, pa Sync and storage se zapitajte da li je potrebno baš sve foldere da sinhronizuje, a ako je potrebno, onda dole ispod štelujte da li da sinhronizuje sve mejlove ili samo nn dana unazad i da li da skida attachmente veće od nn kb.

Nikada nisam imao problema sa Seamonkeyem i POP protokolom i rado bih se vratio na to, ali nije lako, bar meni. Problem je što ne nalazim opciju da baš sve mailove, a njih je dosta hiljada, proglasim pročitanim. Imao sam već jednom isti problem i tada sam ga rešio, sada se ne sećam kako. Nejgore je što nemam ni dovoljno vremena za to zezanje pa se mučim sa TB koji se na mom ne naročito jakom računaru podiže pola sata.
[ SASA M. @ 05.01.2023. 15:30 ] @
hmm meni je tbird profil oko 1.7gb. Do i feel lucky?
[ risp73 @ 05.01.2023. 20:59 ] @
Možda se nećete složiti, ali ja smatram da softver treba da posluži meni a ne ja njemu,
ne interesuju mene nikakvi AppData, Roaming,...
Outlook Express mi je decenijama fino i nenametljivo radio, a Thunderbird oteo pola sistemske particije.
Ne pada mi na pamet da zbog Thunderbirda kupujem novi laptop sa većim diskom, mail rijetko koristim
pa će i web mail biti sasvim dovoljan.
[ gilopile @ 05.01.2023. 21:04 ] @
Ja sam koristio davno TB i secam se profil folder mi je bio oko 300,400 MB. Na yahoo mail sam imao oko 3000 mailova + atachment raznih pdf i slika...
Jos ga imam negde na nekom HDD taj profil za nedaj Boze...

A u cemu je fora i koji su to podaci od 40+GB? Ne kontam zaista.
Koliko sad mail servisi, recimo gmail uopste daje prostora? Sigurno nije ni blizu 40GB. Secam se nesto tipa 15GB za slike...
Pa wikipediu da skines ne bi tolika bila :)
[ risp73 @ 05.01.2023. 21:56 ] @
> A u cemu je fora i koji su to podaci od 40+GB? Ne kontam zaista.

Ni ja. Pogledaj sliku u mom prvom postu.

[att_img]
[ starka @ 05.01.2023. 22:14 ] @
Dobro veče.
Meni Thunderbird u App data zauzima 58 megabajta, sad sam to ustanovila.
:D
E, ovako stoje stvari na engl, jer taj trenutno imam instaliran.
1. Tools,
2. account settings,
3. sinhronization storage,
4. Keep messages in all folders for this account on this computer not
checked,
5. Delete all messages, postaviti na 1000,
To znači da prvo odaberemo brisanje starih poruka, a onda odredimo,
recimo, meni je na 1000.
6. always keep starred messages not checked.
Poruke sa zvezdicom ne zadržavam.
Hmh, šta sam ono još uradila...
server settings, brisanje poruka iz otpada,
copies folders,smeštanje poslatih poruka sam dečekirala.
Znači, nigde ih ne kopiram, jer ih ionako imam u svoj pošti, tj. all mail.
I to je otprilike to, stalno mi je veličina foldera TB ista.
Nema nikakvoga posebnoga keša.
[ gilopile @ 05.01.2023. 22:54 ] @
@risp73, da to ti kazem. Kakvih 40GB. Jedino da ti pristize 1000 mejlova dnevno sa atachmentima...Da ih imas 200,000 mailova i vise mail adresa dodano pa i da razumem.

Ocito je neki bug, pa naskidalo mozda 1000 puta jedno te isto ili neki update skinuo xxx puta...

Ko bi ga znao. Najbolje da ti to uninstall pa pobrises sve i instaliras ponovo i pratis situaciju.

Mozda da pitas podrsku sta se to desava i zbog cega toliko golemi fajlovi.
40GB je enormno mnogo za obican bekap maila.
[ Sava @ 06.01.2023. 07:33 ] @
Meni je cilj da sačuvam interesantne mailove, a ne da sve pobrišem i zato me TB opterećuje. Zbog toga se i podiže pola sata. Nije poenta u TB već u IMAP protokolu koji mi je teško da izbegnem.
[ bachi @ 06.01.2023. 07:46 ] @
Citat:
risp73:
Možda se nećete složiti, ali ja smatram da softver treba da posluži meni a ne ja njemu,
ne interesuju mene nikakvi AppData, Roaming,...
Outlook Express mi je decenijama fino i nenametljivo radio, a Thunderbird oteo pola sistemske particije.
Ne pada mi na pamet da zbog Thunderbirda kupujem novi laptop sa većim diskom, mail rijetko koristim
pa će i web mail biti sasvim dovoljan.

Drugari,

Ako vam email sanduče zauzima 50GB, a koristite IMAP protokol, sinhronizacija svih poruka će na lokalnom disku zauzeti 50GB koristili vi Outlook Express, Thunderbird, Claws, Pine...

Jednostavno tako funkcioniše protokol, što je zapravo vrlo logično.

Ukoliko vam je to previše da vam zauzima pola sistemskom diska, ili kupite veći disk ili uradite ono u vezi selektivne sinhronizacije o čemu sam pisao u prethodnoj poruci.

Takođe, ako ste previše tumbali mailove iz foldera u folder, potrebno je odraditi compact tih foldera (desni klik na folder, pa levim na compact) kako bi obrisane poruke bile zauvek obrisane i na taj način osloboditi mesto na disku. Naravno, pre toga preporučujem bekap email baze, naročito ako koristite POP3 protokol.

E da, možete i da koristite nuklearnu opciju koju predlaže Starka, ali lično ne preferiram brisanje poruka.

Edit: Još jedna stvar mi pada na pamet. A to je NTFS kompresija foldera u kome TB čuva poruke. Desni klik na taj folder, pa properties, pa advanced, pa štiklirati compress contents to save disk space i kliknuti na ok.
[ SlobaBgd @ 06.01.2023. 07:58 ] @
Citat:
risp73:
ne interesuju mene nikakvi AppData, Roaming,...
... Thunderbird oteo pola sistemske particije.


Citat:
SlobaBgd:
Takođe, sistemska particija ti ima samo oko 100 GB!? To je dovoljno nekome ko redovno briše nepotrebne fajlove, ali ako se ne snalaziš na tom polju, treba ti particija bar duplo većeg kapaciteta.


To što tebe ne interesuju Appdata, Roamng i slično neće pomoći kada se dese problemi kao što je ovaj. Isto je kao kada bi rekao - auto je da ga vozim, ne interesuje me zamena ulja, svećice, prazan akumulator... Svaka tehnologija ima svoja pravila, i ako hoćeš da koristiš tu tehnologiju moraš da naučiš kako funkcioniše.
[ Predrag Supurovic @ 06.01.2023. 08:12 ] @
To što imejl zauzima toliko prostora nije do Thunderbirda nego prosto - toliko ima imejla. Pomenuti OutlookExpress ne može ni da svari toliki imejl.

Problem dobrim delom rešavam tako što mi se sav imejl razvrstava nekim pravilima po podfolderima. Tako za neke manje važne foldere ima podešeno da se automatski brišu starije poruke (kriterijumi mogu biti različiti za svaki folder zasebno). Povremeno uradiš pakovanje i to je to, što se tiče prostora.

Jedini način da ti imejl ne zauzima prostor je da ga obrišeš.

Nažalost, ni Thinderbird a ni drugi imejl klijenti nemaju lepo rešeno arhiviranje imejlova, koje bi omogućilo da se stariji imejl skloni iz aktivne baze, da je ne bi oterećivao i usporavao rad programa, ali da mu se ipak, po potrebi, može lako pristupiti.
[ ademare @ 06.01.2023. 09:18 ] @
Ne znam sta radite kada imate 50 GB mejlova ?

Ja prvo nikada nisam koristio nista osim Web mejl servisa , iz browsera . Ako se dobro secam pre Gmaila je to bio Yahoo i Mail.com

Na glavnom mejlu , imam i nekoliko sporednih imam samo Promocije preko 8.000 mejlova ? Naravno sve spamovi sa slikama .

Itd. ukupno oko 12.000 mejlova . Nista ne brisem !


Zauzece je 0.69 GB od 15 GB koliko Gmajl daje !
[ gilopile @ 06.01.2023. 09:21 ] @
Meni opet nije jasno odakle 40GB mail-ova. Jel znate vi ljudi koliko tu teksta moze da stane u 40GB?

Naravno, atachment ne uvrstavam u to.
Odakle 40GB ako je ukupan gmail 15GB kad se napuni?

Za zivota niko od nas nije toliko teksta napiso pa sve da radi kao prevodilac enciklopedija i romana i pise 1000 mejlova dnevno...
[ bachi @ 06.01.2023. 11:55 ] @
Čuvam mailove od 2001. godine i meni je sanduče negde oko 5GB. :D

Ali poslovni sandučići se vrlo brzo napune do nekoliko desetina GB. Viđao sam i sandučića i preko 100GB...
[ starka @ 06.01.2023. 22:57 ] @
40 gb mailova, ako je u thunderbirdu, onda je to zato što TB nije dobro
podešen.
:D
[ starka @ 06.01.2023. 23:44 ] @
Koliko god da mi je popunjen gmail prostor, Thunderbird po postavkama
koje sam napisala, ima oko 50 megabajta korisničkog foldera.
[ bachi @ 07.01.2023. 09:13 ] @
Koji protokol koristiš u TB? POP3?
[ gilopile @ 07.01.2023. 09:29 ] @
Citat:
starka:
Koliko god da mi je popunjen gmail prostor, Thunderbird po postavkama
koje sam napisala, ima oko 50 megabajta korisničkog foldera.


To pricam, kakvih 40GB. Smesno da par tisuca email, uglavnom samo tekst zauzima pola HDD.

A koja je fora i na koji fazon POP3 ili ovaj drugi protokol povuce toliko?
[ bachi @ 07.01.2023. 09:37 ] @
IMAP ne može da povuče više od onoga što ima od poruka na samom serveru, jer IMAP sinhronizuje lokalni email klijent sa serverom na kome su poruke.

Ono što može jeste ako se često tumbaju poruke iz foldera u folder, a email klijent premeštaj poruka iz foldera tretira kao kopiranje na novu lokaciju + brisanje sa stare lokacije. Isto je i za brisanje poruka bez premeštaja...

Ali to brisanje nije stvarno obrisano, već je markirano kao obrisano. Zato je potrebno raditi compact baze kako bi se poruke koje su označene za brisanje stvarno i obrisale i tako oslobodio prostora na disku.

Što se POP3 protokola tiče, on ne radi sinhronizaciju poruka koje su na serveru, već skida poruke sa servera i nakon što ih preuzme, obriše ih sa servera odmah ili nakon definisanog vremenskog perioda. Naravno, može se konfigurisati da ih uopšte ne briše, ali podrazumevano ih briše.

Pa tako nije neobično da je email sanduče svega na primer 2GB, a da u email klijentu ima poruka daleko više od tih 2GB.
[ starka @ 07.01.2023. 14:21 ] @
Ovoj sinhronizaciji koju sam isključila u Thunderbirdu je posle svejedno
šta će biti, ali bitno je da dobijam nove poruke.
Doduše, činjenica je da nisam neki arhiv mail fan, pa da ne čuvam skoro
ništa, :D
[ starka @ 07.01.2023. 14:25 ] @
Od protokola, zaboravih, koristim imap i iskreno, mislim da ga boli uvo
šta je na serveru, ali rekoh, ne mogu baš sto posto da proverim, jer mi
je arhiva baš siromašna.
Da čuvam poruke od 2010. pa nema šanse, čak imam otpor prema tome, jer
znam da ljudi znaju i da zloupotrebljavaju ogromne arhive e-mailova.
Šta si ti rekao, ja rekla, 1586. godine, koga to zanima ako nije psiho, :D
Razumem čuvanje poruka zboog nekih dokumenata i priloga, ali zaboga,
postoji li noviji način da se to negde sačuva.
Tako sam svoju e-mail bedu stavila u jedan folder i sinhronizovala sa
oblakom.
Tu su, tako neka uputstva i slično.
Znači, čovek sa mnom može preko korespondencije komotno da se svađa, u
najgorem slučaju, što je pretnja smrću, e-mail sam čuvala dva meseca dok
sam bila ljuta, posle mi dosadilo, :D
Da, da, ima svačega, ali i meni jje puno 40 gb poruka.
Mislim, baaaaaš...
:D
[ risp73 @ 24.01.2023. 20:03 ] @
Nije IMAP

[att_img]