[ Whitewater @ 25.01.2023. 08:22 ] @
podneo sam zahtev EPS za prikljucak na struju i rekli su mi da izmedju merne kutije i objekta koji se nalazi nekih 40m na placu od priklucka treba da dovedem 4zilni prikljucni vod max preseka 16mm2.

Zanimaju me dve stvari. Koji kabel se preporucujue i da li mogu da ga polozim u zemlju ne da kopam onako 80cm u dubinu vec da ga samo polozim u zemlju ili ga eventualno stavim u kanalizacionu cev iz razloga sto tu imam jedan mali zid koji me odvaja od drugog imanja, i mnogo bi mi ustedelo ako samo malo potkopam taj kabl.

Sta se preporucuje
[ test1234 @ 25.01.2023. 13:16 ] @
Što se tiče struje, lokalna distribucija će ti tačno dati uslove kako moraš uraditi taj deo posla. Po završetku će njihovi ljudi pregledati kako je to uradjeno i dati upotrebnu dizvolu.

Ti si investitor i biraš izvodjača.

Moj savet ti je da uzmeš nekog iz lokalne distribucije da ti to završe. Oni imaju najviše iskustva, u poslu su, znaju procedure i imaju ovašćenja, licence, za takve vrste priključaka.
[ Whitewater @ 25.01.2023. 14:11 ] @
vec su mi dali uputstva u resenju medjutim u NS je nemoguce naci majstora za takve radove jer su svi angazovani u gradu. Meni je samo problem taj kabl.
[ dvp @ 26.01.2023. 09:56 ] @
Taj deo (od merno razvodnog ormana - MRO do objekta i glavne table) nije u nadležnosti Elektrodistribucije i neće ti niko dati nikakve uslove za to.
Ako si dobio 3f priključak (a i ako nisi ... zbog budućnosti i pojačanja)
od MRO trebaš izvesti 4žilni vod (podzemni ili nadzemni) ... kako hoćeš tj. kako si u mogućnosti.
NADZEMNI
Ako hoćeš nadzemni što ima nekih porednosti a i mana, moraš sigurno da postaviš u placu jedan betonski ili dobar (zdrav) drveni stub ... tzv. pomoćni.
na pola rastojanja (cca. 20m). Betonski stub je oznake 9m/250daN ... ukopan cca. 2m u zemlju. Ako ti je MRO na stubu sa tog stuba ideš na
pomoćni i na konzolu na objektu i dalje do glavne table. Vod je kablovski snop oznake X00-A 4x16.
Ako ti je MRO na zemlji (samostojeći) moraš da pored njega postaviš - ugradiš 1 stub ili čeličnu cev barem 5m visoku da vod podigneš od MRO na visinu,
pa dalje na pomoćni stub.

PODZEMNI
Od MRO do objekta kopaš rov ... barem 0,4 - 0,5m (pravilno 0,8m) ... najuži što možeš ... što bi rekli 1 ašov širine, i u njega polažeš podzemni kabl
PP00-A 4x16 ili XP00-A 4x16. Dubina je bitna da ne bi sutra neki naslednik pobijao nešto u zemlju (stub za ogradu, garažu, ljuljašku, štrik i sl.)
i da ne pogodi taj kabl ... pa da proklinje dedu. Znam da kopanje nije lako ... ako kopaš do 0,4m pa rikneš ... onda bi ga obavezno trebao mehanički zaštititi
provlačenjem kroz plastičnu cev ... možeš i da sečeš cevi uzduž na pola pa da ododzgo ređaš polutke preko kabla. Vidi šta ti je isplativije.

Ne znam lokaciju i želje, ali ako hoćeš da budeš moderan vikendaš ... i sutra možda da imaš optiku do vikendice, kroz cev uz kabl provuci jedan deblji najlon za pecanje
da od kapije do objekta možeš da vežeš i povučeš neki optički kabl ... Naravno to ako ti je trasa pravolinijska i ako nemaš oštra skretanja, a i cevi
ondamoraju da budu uredno nastavljene.

Eto to bi ti bili tehnički uslovi ... pa ti vidi šta ti je isplativije. Kod podzemne varijante to kopanje i polaganje kabla možeš da izvedeš u sopstvenoj režiji,
a sve ostalo mora da uradi električar.
U oba slučaja treba da imaš dobar uzemljivač .. najbolje oko objekta.

Pre priključenja si dužan da Elektrodistribuciji dostaviš Izveštaj o ispitivanju unutrašnjih el. instalacija... to obično završavaju neki iz Elektrodistribucije
i nažalost fiktivan je, tj. niko ne dođe stvarno da ti izmeri potrebne veličine (otpor uzemljivača, neprekidnost nule, reagovanje zaštite itd.) već ti samo
napravi potreban papir.

Eto sad imaš elemente za dalji rad.

[ Whitewater @ 26.01.2023. 11:37 ] @
hvala na ovako iscrpnom odgovoru.

Da meni je bilo najvaznije to sprovodjenje prikljucnog voda. Dakle moje imanje izgleda ovako kao A4 format lista papira. U donjem desnom uglu mi ulazi struja od EDS, a kapija mi je u donjem levom uglu, a sam objekat gore na suprotnom kraju papira i udaljen je oko 40-50 metara.

Moja ideja je da sprovedem kanalizacionu cev fi 50mm od EDS do kuce. Ne samo sto cu ustedeti u kopanju jer duz te desne strane imam ogradni zidic koji je i poptorni prem komsiji dakle duz desne ivice imanja i onda cu samo malo podkopati kanal i poloziti cev.

E sad cev mi sluzi i za zastitu kabla, ali i da ne moram da kopam danas sutra ako mi jos nesto treba. U cev cu poloziti obavezno i kabl za prikljucan cetvorozilni L1L2L3N. Pored njega treba ju mi odmah i sledece stvari:

- prvo kabl za telefon koji ce takodje doci negde sa ulice tu oko EDS prikljucka. Znam da struja moze da ometa tlf vezu pa umesto obicne parice korsticu STP kabl. (da se razumemo tlf prikljucak mi treba zbog adsl)
- drugo, napojni vod fazu i nulu za napajanje kapije i eventualno enku rasvetu ili garazu.
- kabl za interfon.

a stavicu i tu neku sajlu kao sto kazes pecarosku ako nekad jos zatreba nesto.

[ Whitewater @ 26.01.2023. 11:38 ] @
uzgred, nasao sam elektricara koji radi atest kad montiram RO u objektu i uzemljenje.

Ne znam da li mi treba jos neki elektricar s obzirom da znam sam da sve uradim.
[ branko tod @ 27.01.2023. 07:52 ] @
Ovde sve pise:

http://www.btopola.org.rs/site...roenergetske%20instalacije.pdf
[ skbua @ 20.03.2024. 19:12 ] @
Postovani, nisam siguran da li je ovde pravo mesto za pitanje (vise je pravno nego tehnicko) pa se unapred izvinjavam ako zatrpavam temu. Da li neko zna sta se desava ukoliko EPS ne ispostuje rok za prikljucak? Konkretno moj slucaj je bio da im je 8. mart 2024. bio zadnji rok za prikljucak (90 dana od uplate svih troskova) koji nisu odradili, posto sam izokretao 50 brojeva dok sam se raspitivao sta se desava i saznao da nisu jos podizvodjacu (Juzna Backa) ni poslali nalog za radove, pa me zanima da li da se upustam u tuzbu sa njima, da li je neko imao vec slicna iskustva, zna nekog advokata koji poznaje vec tu materiju na podrucju Novog Sada?
[ Living Light @ 20.03.2024. 19:52 ] @
Kod njih je i noz i pogaca.
Tuzba nece da ubrza resenje.

Ne vredi sa "monopolskim" firmama ništa što spada u Ljudsko rešenje.

Oni Moraju to da odrade, zato što ne priznaju nikog drugog.
[ dusanboss @ 21.03.2024. 12:39 ] @
Promeni snabdevača elktičnoim energijom.


skbua ne možemo da ti pomognemo ali možemo da delimo tvoje frustracije i negativne emocije ako ti znači
Ne znam, možda da probaš da im pripretiš tužbom u nadi da će se ubrzati.

[Ovu poruku je menjao veselinovic dana 21.03.2024. u 16:58 GMT+1]
[ branko tod @ 24.03.2024. 01:18 ] @
Citat:
skbua:
... sam se raspitivao sta se desava i saznao da nisu jos podizvodjacu (Juzna Backa) ni poslali nalog za radove...


Nemoj da ih tužiš nego overi zahtev: https://static.maxi.rs/medias/...ster/hec/h55/9019785773086.jpg
[ zeoN_Rider @ 24.03.2024. 21:30 ] @


Ja bih to drukčije overio https://cenoteka.rs/p/viski-jack-daniels-07l/
[ Java Beograd @ 25.03.2024. 07:31 ] @
Citat:
branko tod:
Citat:
skbua:
... sam se raspitivao sta se desava i saznao da nisu jos podizvodjacu (Juzna Backa) ni poslali nalog za radove...


Nemoj da ih tužiš nego overi zahtev: https://static.maxi.rs/medias/...ster/hec/h55/9019785773086.jpg


"Flaširani zahtev"
[ test1234 @ 25.03.2024. 09:33 ] @
I ja sam za overu ali izgleda mora na dva mesta…
[ Living Light @ 25.03.2024. 10:25 ] @
mis'm da nije dovoljno na "Dva" ...... ima "Njih Dosta",

pa da se ne svadjaju :)
[ skbua @ 25.03.2024. 21:16 ] @
Citat:
branko tod:
Citat:
skbua:
... sam se raspitivao sta se desava i saznao da nisu jos podizvodjacu (Juzna Backa) ni poslali nalog za radove...


Nemoj da ih tužiš nego overi zahtev: https://static.maxi.rs/medias/...ster/hec/h55/9019785773086.jpg

problem je sto ne znam ni kome, jer se svi prave ludi i tvrde da su oni svoj posao odradili na vreme
[ skbua @ 25.03.2024. 21:23 ] @
Citat:
Living Light:
mis'm da nije dovoljno na "Dva" ...... ima "Njih Dosta",

pa da se ne svadjaju :)

I ja mislim da ih ima tamo gomila nesposobnih neradnka, stranacki zaposlenih, tako da verovatno ne bi mirno spavao sa saznanjem da sam donirao taj sljam, zarad neceg sto me zakonski sleduje, tako da mi ostaje ili tuzba ili da sedim i cekam :-)
[ baresi @ 26.03.2024. 07:56 ] @
Pa jel piše u ugovoru šta u slučaju kašnjenja? Ako nisu spomenuti nikakvi penali ili nešto slično, tužba će te samo koštati. Pogotovo ako su se osigurali nečim što je napisano sitnim slovima.
[ Living Light @ 26.03.2024. 08:59 ] @
"Pa jel piše u ugovoru šta u slučaju kašnjenja?"

može da piše Šta God Hoće.

uvek ima ono:

- imamo previše posla,
- nema vozila, ni dovoljno ljudi, ni ostalih resursa,
- vremenski uslovi Nepovoljni,
- itd.

[ baresi @ 26.03.2024. 09:39 ] @
Znam, ali mislio sam ako ima toga u ugovoru, može otići do nekog advokata, ako nema onda ostaju samo prijašnji predlozi.
[ Living Light @ 26.03.2024. 10:09 ] @
advokat protiv ELEKTRODISTRIBUCIJE ???

- koliko ti imaš godina Baresi?
- koliko ima sati tamo gde si ti ? ... jel sada Tačno 11:09 ?

[ Whitewater @ 26.03.2024. 10:20 ] @
wow, iskoci ova moja tema od nekud. Samod a kazem da je sve OK prikljucena mi je struja i sve je trajalo od januara do novembra. Mada sam i ja malo zeznuo stvar jer sam atest uradio tek krajem juna, a sve je bilo spremno jos u aprilu.

Da budem iskren 8 meseci cekanja.
[ Whitewater @ 26.03.2024. 10:23 ] @
kako se iskljucuje struja na napojnom vodu ako treba nesto da radim na kuci. Vidim da mi je ono kuciste napolju gde je brojac zakljucano, a ima sklopku prekidac. Kako da iskljucim glavni vod??? Treba zvati ove iz EPS-a?
[ Living Light @ 26.03.2024. 10:29 ] @
koliko osigurača imaš unutar (ili na) kuce?

Imas li Glavne osigurače a da nisu "tamo u kutiji" ?

ili možda ne znaš koji su? jer su na izgled isti sa ostalima.
[ baresi @ 26.03.2024. 11:21 ] @
Citat:
Whitewater:
kako se iskljucuje struja na napojnom vodu ako treba nesto da radim na kuci. Vidim da mi je ono kuciste napolju gde je brojac zakljucano, a ima sklopku prekidac. Kako da iskljucim glavni vod??? Treba zvati ove iz EPS-a?


Ako imaš ono reset dugme na ormaru kod brojila i ako je dostupno, pritisneš ga i zadržiš 3 do 4 sekunde. To ne preporučuju da često radiš, ali kad treba...
[ baresi @ 26.03.2024. 11:29 ] @
Citat:
Living Light:
advokat protiv ELEKTRODISTRIBUCIJE ???

- koliko ti imaš godina Baresi?
- koliko ima sati tamo gde si ti ? ... jel sada Tačno 11:09 ?

:)


Godina imam viška, mogu ih čak i poklanjati ali nema mušterija.
Nisam znao da je kod vas elektrodistribucija tako nedodirljiva. Kod nas znam za više slučajeva gde su izgubili parnicu, pogotovo kad nešto za*ebu pa pozoveš osiguranje. Ozbiljno ti kažem.
[ Living Light @ 26.03.2024. 11:35 ] @
to da isteraš možeš, ... ako imaš 2-3 života.

inače, ne vredi ...
[ Whitewater @ 26.03.2024. 13:27 ] @
imam ja prekidace napojnog voda u kutiji gde je brojac ali kutija je zakljucana, a nemam kljuc. Nije valda da treba da zovem EPS?

A razlog sto je tako je sto sam malo glupo izveo prikljucak jer sam od kutije vodio do kuce, a onda direkt u razvodnu tablu kuce umesto da sam naoravio neki medjuorman sa svojim prekidacem.
[ radicmx @ 26.03.2024. 15:14 ] @
U mom kraju imaju 2 vrste kljuca. Vecina elektricara ih ima, kopirali smo jedan od drugog. Probaj nazvati nekog elektricara..
[ lsm123 @ 26.03.2024. 15:49 ] @
imas dva kljuca - univerzalni kljuc za orman - plasticni ili klasicni koji otvara ceo orman

i imas mali kljuc za onaj prozorcic gde su limitatori - ti si trebao da dobijes taj mali kljuc i da imas pristup limitatorima
[ Whitewater @ 26.03.2024. 17:09 ] @
OK. Nisam bio u Srbiji kad su mi montirali brojac. Provericu u EPS-u da mi daju ili cu ga kupiti na pijaci.
[ lsm123 @ 26.03.2024. 17:42 ] @
Dace ti u epsu. Tacnije u eds-u, posto je to sada zasebna firma. Inace, kad sam napisao "univerzalni" - nije bas univerzalan kljuc, nego postoji kljuc koji otvara 95% ormana
[ test1234 @ 26.03.2024. 21:23 ] @
EDB koristi takozvane leve culindre, i da, svuda su isti. Da bi ovi što čitaju nosili samo jedan ključ,
[ Living Light @ 26.03.2024. 23:28 ] @
Citat:
Whitewater: wow, iskoci ova moja tema od nekud.
Samod a kazem da je sve OK prikljucena mi je struja


Odlično!

a mi vec smenili lokalnog direktora Elektrodistribucije
jer je Izvršni direktor je bio na putu