[ aca_punk @ 26.01.2023. 09:23 ] @
Doneo mi je rodjak dve ploce da sa jedne prebacim nekoliko elemenata na drugu plocu. U pitanju je elektronika automobila, ako se ne varam, u pitanju je Peugeot 206. BSI ili kako vec... Ne zelim da ulazim dublje u tematiku elektronike automobila, samo onoliko koliko mora da ovo resim.

Problem je taj sto sam slabo radio SMD, a zadnji put poodavno. Imam jednu plocu na kojoj cu moci prvo da probam sto je dobro. Ako ne ide, odustcu! A najveci problem je sto je ploca poprskana nekim plasik sprejem!

1. Da li treba da ga prvo uklonim pa onda da razlemljujem?
2. Kako da uklonim plastik sprej?
3. Da li da iskoristim DREMMEL da probam tako da skinem elemente jer cu ih mozda duvaljkom ostetiti sa toplotom?
4. Velika je povrsina ispod elementa... Da li nesto postizem ako probam da odozdo razlemljujem?
5. Da li postoji sansa da stapnom lemilicom odlemim sve ili bar da mi nekako pomogne?
6. Da li bi kada bi naneo vise kalaja pa onda koristio vakuum pumpicu ili duvaljku bolje razlemio?
7. Koja hemija za skidanje plastik spreja???

Ploca sa koje treba da skinem elemente, bar taj deo nema plastik sprej pa se nadam da njih bar mogu lakse da skinem. Na ploci gde treba da ih stavim, a pre toga uklonim ostecene elemente, treba samo da vodim racuna da vodovi ostanu celi i tu bi opet mozda dremmel mogao da dodje u obzir. Konektor koji je ispred i op meni smeta bice skinut i to krecem odmah da radim... ;)

Bilo koji savet? Nadam se da je neko vec radio slicno. Ako ne na automobilu mozda nesto drugo sto je imalo plastik sprej na PCB. Skoro sam poklonio svoj plastik sprej jer nikada nisam imao potrebu da nesto poprskam! :)

Hvala unapred!


[ DSL @ 26.01.2023. 10:49 ] @
1. Zavisi od "plastike". Plastika je u svetu elektronike poznata pod imenom conformal coating. Sastav i osobine su razliciti od proizvodjaca do proizvodjaca. Imas i one polutecne gelove koji su jako simpaticni za raditi.
2. Zavisi od "plastike"
3. NE!
4. I da i ne. U sustini, treba kompletnu plocu da predgrejes jer je bogata bakrom. Tako vrelu napadas sa duvaljkom odozgo, maskirajuci pri tome komponente koje ne treba da skidas.
5. Zavisno od lemilice i tvog iskustva. Realno, koliko vidim, sanse su manje od 0%, uzevsi u obzir tvoje iskustvo sa SMD i ovakvim problemima.
6. Prakticno ne sa tvojim iskustvom.
7. Zavisi od hemije, nekad i nema resenja.

0. Predlazem da se obratis nekom servisu mobilnih telefona koji imaju IC rework stanice kojim se moze nanisaniti konkretna komponenta prilicno dobro i skinuti ono sta treba. Sta ce biti sa zastitom je upitno...

Nisam optimista i sam osam realan. I sam sam ubio nekoliko ploca kao mladjahan ispitujuci ovakve probleme.
[ aca_punk @ 26.01.2023. 11:40 ] @
@DSL hvala sto si se javio i sto imas tako lepo misljenje o meni! :) Zezam se! I ja sam sumnjao!

Skinuo sam ih ali posto je mehanicar pokusao verovatno lemilicom za oluke da odlemi ovo, unistio je jedan vod!

Kako da resim vod?!

Pada mi na pamet da izbusim tankom burgijom rupu pa onda da nadodam neko parce kada vratim ispravan element?



Magija za skidanje plastik spreja je ACETON!
[ baresi @ 26.01.2023. 12:51 ] @
Verovatno možeš, ako ploča nije višeslojna.
[ aca_punk @ 26.01.2023. 13:15 ] @
Sad sam provalio! Da li sam u pravu? Prvo treba da se zagreje ploca, a onda nisanim element koji hocu i on se ocas posla skine! Da nisam pregrejao plocu? To sam se igrao, a skinuo sam ih isto cas... Sreca je da imam eto duplo plocu pa sam mogao i jos cu da se igram. Zamo da sam nacisto za grejanje???

Ploca je viseslojna, sigurno! Ali na tom mestu vidim kako je uradjeno i sa druge strane ima mali lem. Mislio sam da kroz to razbusim i imacu taj pin. A takodje, slikacu, mislim da mogu da koristim i pin sa drugog IC elmenta. Radi se o ovim integralcima: https://octopart.com/vn750pt-e...lcuPw6kXc1_AblLmhoCeGIQAvD_BwE

U svakom slucaju mislim da je reseno, samo jos da sve to nekako zbudzim kada ih stavim na svoja mesta.

Sacekacu da mi neko odgovori za ovo oko grejanja pa cu da zavrsim. Ne bih da pregrevam plocu jer pregrajacu i elemente. Koja je okvirno temperatura kod vas na lemilicama? :)



- Crveno bi bilo da prespojim te dve nozice jer po unimeru su kratkospojene...
- Zuto znaci da se celo to parce pomera kada se zagreje oko malog lema - zelenog...
- Zeleno, mali lem, mislio sam da razbusim ali mi sada to ne deluje tako dobro. Sa druge strane je samo mala tacka. Mislim da to ne bi valjalo...

Dosta olaksavajuca okolnost je sto nema puno elemenata sa strane. Nisam pripremljen, nemam kapton traku da stitim. Medjutim, ne mari. Cak i ako se pomeri nesto lako se vraca, a mogu i prvo sve da poskidam ako mi smeta pa da vratim...

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 26.01.2023. u 14:26 GMT+1]
[ gilopile @ 26.01.2023. 13:31 ] @
Mislim da nisu to viseslojne ploce, odnosno dvojslojne u najgorem slucaju i ide to duvaljkom na 400c ko od sale sa vecom diznom i dosta vazduha.

Ako su ta dva pina sto si zutom linijom nacrtao povezana, onda premosti i cao ili trazi sa druge strane ploce gde ide i nadji neko povece mesto ako postoji pa povuci odatle.
Ako nisu, nemoj da busis nego premosti od tog pina sto je ostao na prvu nogicu. Sasvim dovoljno da moze par licni da se zalemi i premosti.
[ baresi @ 26.01.2023. 13:36 ] @
Nije bitna samo temperatura, nego i vreme trajanja lemljenja. Svaki element ima u dobrom datasheetu profil lemljenja, to je dijagram vrednosti temperature u ovisnosti od vremena. Taj profil ćeš teško uraditi u kućnoj radinosti, ali moraš biti tu negdje. Bitno je i brzo hlađenje posle lemljenja, možda kakav ventilator. Zahtjevan je to posao ako hoćeš uraditi baš kako valja.
Što se tiče PCB ploće, ako si siguran da je višeslojna, probaj to istražiti na onoj ploči koja služi za rezervne delove, rezanjem i "glodanjem" da ustanoviš gde možeš bušiti i kakvom burgijom. Samo nemoj žuriti, pipav je to posao.
Radio sam to prije oko 20 godina na nekom talijanskom "čentralinu", trajalo je celi dan, ali sam tada uspešno rešio problem.
[ baresi @ 26.01.2023. 13:41 ] @
gile, super je ako je dvosstrana, ali kod francuza to nikad ne znaš. Vole komplicirati na svakom ćošku.
[ aca_punk @ 26.01.2023. 14:34 ] @
OK. Hvala puno za savete. Krece lemljenje. Necu nista da busim posto je i pin na ovom drugom takodje ostecen, premosticu sve sa trecim - cetvrim integralcem odnosno njihovim prvim pinom.

Skidao sam i sa 350 stepeni ali sam posle namestio na 400. Dobro je da i to znam! :)

Hvala puno drugari! :) Kada zavrsim sve postavicu sliku... ;)
[ aca_punk @ 26.01.2023. 15:20 ] @
Mozda je trebalo da i ovu jednu nozicu prespojim licnom ali drzi se... Nadodao sam posle i malo kalaja lemilicom. Nije imalo potrebe sad vidim ali necu da se mlatim da skidam... Za sad ga neka...



I jos jednom hvala svima koji su ucestvovali. Bilo mi je potrebno da neko nadzire, a i da potvrdim neke stvari oko temperature itd...
[ aca_punk @ 26.01.2023. 20:09 ] @
U pitanju je bio Renault, ne Peugeot. Mada opet isto, Francuz 1.9. Nije radio gepek i sada je dobio i svetlo u noge kod vozaca! Hocu da kazem da je dobro uradjeno i da sve sada na autu radi. Rodja je spreman za registraciju!

Hvala na svakoj pomoci! :)