[ boramitic @ 26.01.2023. 17:16 ] @
Od kad su krenuli hladni dani, ta pec se ukljucuje sama da duva,ne da da se iskljuci, mora iz zida da se vadi.Dal iko zna zasto?
[ gilopile @ 26.01.2023. 17:51 ] @
Verovatno bi trebao termostat da priblizis peci, najbolje bi bilo metar iznad i onda podesis za 15 min tockicem lagano da ugasi i ostavis tako i tu temperaturu ce ti drzati.

Ne moze da zagreje termostat i zato non stop vrti.
Nije iskljuceno i da je termostat zavario ili krepao pa ne moze da iskljucuje...Proveri to
[ Onaj_od_pre @ 26.01.2023. 17:55 ] @
Ako ti je ovakav termostat (sa prekidačem), onda nemaš brige. https://img.goglasi.com/img/199597645
[ gilopile @ 26.01.2023. 17:57 ] @
Da je takav, ne bi sigirno covek cupao pec iz zida :D

To su sada fensi neki termoststi, cenim da ima onaj najjobicniji. Mada i takav ima prekidac kada se zavrti skroz ulevo - ako me secanje sluzi.
[ gilopile @ 26.01.2023. 17:58 ] @
Da je takav, ne bi sigirno covek cupao pec iz zida :D

To su sada fensi neki termoststi, cenim da ima onaj najjobicniji. Mada i takav ima prekidac kada se zavrti skroz ulevo - ako me secanje sluzi.

Neka proba da ga priblizi na izduv i vidi da li ce da prestane da duva. Ako ne prestane, neispravan je.
[ boramitic @ 26.01.2023. 18:49 ] @
Ovaj termostat imam https://images.kupujemprodajem...85-6190903863a8a76aebc206-.jpg
[ gilopile @ 26.01.2023. 18:55 ] @
Pa taj, da, klasika.
Jesi probao da ga zavrnes kontra kazaljke na satu i malo jace da cujes `klik`?

Nesto se secam da su imali taj prekidac...

Stavi ga na minimum i primakni izduvu peci pa ako ne ugasi za par min, crko je i promeni ga.
[ SASA M. @ 26.01.2023. 23:27 ] @
moze i fen da bude koristan za test
[ gilopile @ 27.01.2023. 11:56 ] @
Sale, de ne moze, odlicna ideja
[ Tannoy @ 27.01.2023. 15:54 ] @
Ima više razloga koji mogu biti uzrok takvog kvara.

Ako je peć na dodir spolja UVEK mlaka (ili hladna):
1. Stradao jedan grejač (ili dva) a ostao samo jedan da dogreva i on ne može sam da postigne da dogreje unutrašnjost peći a samim tim i da izrači dovoljnu količinu toplote koja je potrebna da zagreje prostoriju. Tada je sobni termostat stalno aktiviran (uključen) jer nije u sobi dostignuta zadata temperatura. Dok su bili topliji dani uspevao je da zagreje prostoriju i sa tim jednim grejačem.
2. Izbacio osigurač od jedne faze, ili dva osigurača. Ostao samo onaj na kom se nalazi napajanje za ventilator. Kao i pod tačkom 1.- peć nema dovoljno toplote da zagreje prostoriju i ugasi termostat.
3. Izbacio sigurnosni termostat , onaj u unutrašnjosti peći, grejači ostali bez napajanja, sobni termostat non stop aktiviran jer nema toplote u jezgru peći koja bi zagrejala sobu i ugasila termostat.

Ako je peć na dodir spolja uvek topla, a dok vrtiš dugme sobnog termostata čuješ "klik", moguće da je:
1. U unutrašnjosti termostata na priključnim klemama došlo do prespajanja dve žice koje ulaze u termostat. Dešava se da šraf gde dolaze žice malo popusti, licne uzađu napolje i dodirnu susednu klemu, zavare i naprave spoj. Termostat stalno aktiviran, ne može da se ugasi. Rešenje ponovo dotegnuti priključke.

Ako je peć na dodir spolja uvek topla, a dok vrtiš dugme sobnog termostata NE ČUJEŠ "klik", moguće da je:
1. Sobnom termostatu pomeren opseg rada,ostao u aktiviranom stanju zbog nekog razloga recimo pad na pod, jak pritisak na dugme na osovinu i slično. Rešenje je sledeće: okreni termostat da se vidi poleđina (crna bakelitna leđa) i potraži u sredini mali skriveni šrafić, glava šrafića biće zalivena crvenom farbom odgore. Skini vrhom šrafcigera tu zaštotu dok ne ugledaš glavu šrafa, a zatim okreći taj šrafić levo-desno dok ne začuješ "klik". Termostat tada treba da ugasi. Naravno za precizno podešavanja treba da imaš drugi termostat sa živom (ili neki digitalni) očitaj na njemu koja je temperatura u prostoriji, podesi točkić na sobnom termostatu na tu vrednost a onda polako vrti taj šraf dok ne začuješ klik.

[ boramitic @ 27.01.2023. 18:40 ] @
Ne znam.. ona kad se ukljuci nece da se iskljuci..
[ boramitic @ 27.01.2023. 19:11 ] @
Boze... uzmem pljosnati srafciger i okrenem sraf iza i prestade da duva.. Jao majko mila.
[ SASA M. @ 27.01.2023. 20:42 ] @
budi oprezan taj sraf moze biti pod naponom, inace ne treba da se dira.
[ boramitic @ 28.01.2023. 09:26 ] @
Ma bre komsija je dolazio da namešta pećku i drndao taj sraf i stavio da se ukljuci kad bude mala temperatura, pa ja ga namestim da bude na 10 stepeni
[ baresi @ 28.01.2023. 10:00 ] @
Ako je taj šraf označen crvenom bojom(a trebao bi biti), postavi ga tamo gde je bio prije "drndanja".