[ jovajovic100 @ 07.07.2023. 19:35 ] @
Evo jednog interensantnog eksperimenta sa misevima ,
ali se pitam da li se obavlja i sa ljudima i u kojoj je fazi



Sta mislite kada ce umreti zadnji covek
[ MajorFatal @ 07.07.2023. 21:30 ] @
Nikad ne pratim linkove koje mi nutkaju na forumu, niti klikćem na videe, jer po pravilu završi sa gomilom smeća koje mi posle nude youtube, i pretraživač.

Pretpostavljam da se odnosi na onaj nesretni i tupavi eksperiment sa miševima, gde su obezbeđeni sa svime, osim sa još prostora, a onda se namnože i poubijaju .. smatram da autor eksperimenta nije bio tupav, i da je mogao doneti i lepe zaključke, ali onda je odlučio da zaradi pare i promoviše svoje otkriće, što je rezultiralo sa mnogo tupavih zaključaka i miševa.
[ B3R1 @ 08.07.2023. 10:22 ] @
Citat:
MajorFatal: Nikad ne pratim linkove koje mi nutkaju na forumu, niti klikćem na videe, jer po pravilu završi sa gomilom smeća koje mi posle nude youtube, i pretraživač.

Kopiras link, pa startujes Incognito Mode i tu uradis paste.
Citat:
Pretpostavljam da se odnosi na onaj nesretni i tupavi eksperiment sa miševima, gde su obezbeđeni sa svime, osim sa još prostora, a onda se namnože i poubijaju .. smatram da autor eksperimenta nije bio tupav, i da je mogao doneti i lepe zaključke, ali onda je odlučio da zaradi pare i promoviše svoje otkriće, što je rezultiralo sa mnogo tupavih zaključaka i miševa.

Posmatrajuci sta se desava oko nas, sve mi se vise cini da eksperiment uopste nije bio "tupav". Nazalost ... :-(
[ Shadowed @ 08.07.2023. 10:34 ] @
Citat:
B3R1: Kopiras link, pa startujes Incognito Mode i tu uradis paste.

U normalnim browser-ima mozes samo desni klik na link i odaberes "Open in private window".
[ MajorFatal @ 08.07.2023. 10:43 ] @
Citat:
B3R1:
Kopiras link, pa startujes Incognito Mode i tu uradis paste.


I još par cirkuskih vratolomija da bih pogledao nešto sumnjive vrednosti što je nekog fasciniralo u trenutku slabosti, neka, nek napiše svojim rečima šta ima, kad me budu zanimali naučni radovi i sam ću ih naći, ne preko mad zone ..

Citat:

Posmatrajuci sta se desava oko nas, sve mi se vise cini da eksperiment uopste nije bio "tupav". Nazalost ... :-(


U pravu si, nažalost, bio je izuzetno tupav.
[ Bora Sonar @ 08.07.2023. 11:46 ] @
Eksperiment potvrđuje ono što i sami možemo da zapazimo. Društva napreduju, doživljavaju vrhunac, stare i na kraju umiru. Mislim da ljudi neće nestati u nekoj skorijoj budućnosti, ali civilizacija, koja se razvijala kroz period nama poznat kao istorija, je u odumiranju. Zbog napretka tehnologije put ka kraju istorije je sve brži. Zemlju će naslediti krotki, potomci nekih bušmana ili pripadnika amazonskih plemena. Oni će raspravljati da li je nekada davno postojala napredna civilizacija koju je po predanju progutala velika vatra.
[ ademare @ 08.07.2023. 12:26 ] @
Eksperiment sa misevima , ma kako ljudima na prvi pogled izgedalo , NEMA mnogo veze sa zivotom ljudi , na Planeti Zemlji !


Prvo misevi su dobili jedan jako ogranicen prostor !

Ljudi nemaju ogranicen prostor osim Planete kao celine ! Planeta kao celina je daleko od prenaseljene kako to zele da prikazu zagovornici " zlatne milijarde " i slicni !


Druga stvar je izobilje za miseve ?! Imaju hrane i svega ostalog u izobilju , kao i ciscenje koje obavlja neko drugi ! Misevi Nista ne rade !!!

Da li na planeti Zemlji postoji takva pojava , neka zemlja " dembelija " ?

Naravno da ne postoji i nece nikada postojati !!

Na Planeti Zemlji , ljudi moraju da rade da bi ziveli ! Niko im ne poklanja hranu i sve ostalo sto im treba , vec svi osim dece i nesposobnih moraju da rade !

Ko cisti za ljudima ? Naravno sami i drugi ljudi koji su placeni za to i zive od svog rada !

Ovakva nekakva Misja Utopija , Nikada se nece desiti za ljude osim u SF filmovima !


U Africi vlada glad u mnogim delovima , ljudi jedva prezivljaju ! Daleko je to od Misije " dembelije " ! Upravo tamo Natalitet i rast stanovnistva je Najveci , sto pobija sustinu ovog " eksperimenta " !


Novac i bogastvo vladaju ovom Planetom , tj. ljudi koji imaju novac i bogastvo ! Tzv. politicari su samo manje-vise kako koji Marionete krupnog kapitala !!

Ti ljudi koji vladaju preko Novca , nece Nikada dozvoliti da se " Misja dembelija " preslika na " Ljudsku Dembeliju " !

Ne zbog ekperimenta , vac ako bi smo " svi imali sve " na osnovu cega bi oni koji imaju novac koji bi postao Bezvredan , imali Moc ??

[ Bora Sonar @ 08.07.2023. 12:46 ] @
Nije problem u prenaseljenosti, već u nepovratnoj promeni koju prouzrokuje blagostanje. Broj miševa je dostigao vrhunac i nakon toga je počeo da opada sve dok nije uginuo i poslednji miš. Zašto se opadanje nije zaustavilo kada je broj miševa pao ispod praga prenaseljenosti? Odgovor je u tome da su se kroz više generacija miševi promenili. Do toga je dovela negativna selekcija.

Ljudi su kompleksniji od miševa. Negativna selekcija se odvija na više nivoa, prvenstveno genetskom i kulturnom. Zlatna milijarda je glupost, jer ne može da zaustavi negativnu selekciju. Čak mislim da će je ubrzati.

Citat:
U Africi vlada glad u mnogim delovima , ljudi jedva prezivljaju ! Daleko je to od Misije " dembelije " ! Upravo tamo Natalitet i rast stanovnistva je Najveci , sto pobija sustinu ovog " eksperimenta " !


Rast u mišijoj dembeliji je kratkotrajan. Mišija dembelija dovodi do pada nataliteta i kolapsa. Ovo što si naveo samo potvrđuje suštinu eksperimenta.

Luksuzni život koji živiš nije proizvod tvog rada, već akumuliranog znanja, sticanog hiljadama godina.
[ ademare @ 08.07.2023. 12:49 ] @
Misevi ne rade Nista !

Da li to postoji na planeti zemlji za ljude i da li ce postojati !


Ja sam napisao zasto to nikada nece postojati za Ljude !
[ Bora Sonar @ 08.07.2023. 12:58 ] @
Ni miševi u divljini ne stavljaju kravatu i idu na posao.

Sam si rekao da u Africi gde ljudi jedva preživljavaju, a da je natalitet velik. U razvijenim zemljama Evrope je suprotno. Zašto je to tako?
[ ademare @ 08.07.2023. 13:32 ] @
Ljudsko drustvo i Misije se razlikuje .


Misevi imaju samo potrebu za hranom . Plus razmnozavaju se i ljudi u eksperimentu ciste za njima !

Znaci ne rade nista , a Sve potrebe su im zadovoljene !


Ljudi imaju Zilion potreba i ekvivalent eksperimenta bi bio da imaju Sve potrebe zadovoljene Bez ikakvog rada !

To se nikada nece desiti !


Eksperiment Nema nikakve veze sa Ljudskim drustvom , " civilizacijom " ili bilo sa cim vezano sa ljudima !

Jer u istoriji covecanstva nije postojalo ljudsko " drustvo " ili " Civilizacija " koja bi zadovljavala Sve potrebe svog stanovnisva Bez ikakvog rada !



Ako se to jasno ne vidi , o cemu dalje pricati o ovome ?
[ B3R1 @ 08.07.2023. 13:41 ] @
Citat:
ademare:
Ljudi nemaju ogranicen prostor osim Planete kao celine ! Planeta kao celina je daleko od prenaseljene kako to zele da prikazu zagovornici " zlatne milijarde " i slicni !

Ako posmatras stvari sa stanovista golog fizickog prostora, u kartezijanskom smislu, mislim (x, y, z) i ti fazoni - onda je odgovor: ne, naravno da je nasa planeta daleko od prenaseljene. Cista matematike - uzmi 8 milijardi ljudi, dodeli svakome 50 m2 i dobices rezultat da svi staju na teritoriju danasnje Francuske ili Spanije. Ako se malo skupe, stali bi svi i u Nemacku.

Problem su, medjutim, resursi. Vode za pice je sve manje, postojeci izvori presusuju, a bez vode ne mozes da prezivis. Treba ti i zemlja da nesto posejes, a sve je manje i plodne zemlje. Ako pogledas celokupnu ljudsku istoriju od vremena kada smo postali od majmuna do danasnjih dana, videces da su se svi ratovi, kada se stvari ociste od kvazi-patriotskih gluposti poput religija, nacia, barjaka, himni, ideologije i tome slicno, vodili upravo zbog resursa. Narodi sa severa Evrope su u proslosti osvajali kolonije, jer nisu imali ono sto su npr. Italijani, Srbi, Grci ili Spanci nasledili od Rimljana - plodne oranice, zemljiste na kome kad pljucnes kosticu od breskve tu nikne vocnjak itd. Na severu uspevaju samo krompir i luk, a i to su uvezli od ko zna gde.

Tako da ako stvari posmatras s te strane, prostor jeste ogranicen. Ko tvrdi suprotno, neka ode u centar Australije i neka proba da u onoj pustinji prezivi nedelju dana, samo od vazduha.
Citat:
Na Planeti Zemlji , ljudi moraju da rade da bi ziveli !

Bas tako. Ili da kradu. Sto se opet svodi na prilicno tezak posao - mislim, jos uvek nisam cuo da je neko krao lezeci ispod drveta ceo dan. :-)))
Citat:
Ovakva nekakva Misja Utopija , Nikada se nece desiti za ljude osim u SF filmovima !

Pa sad, imas i one zagovornike tzv. minimalnog garantovanog prihoda. Ideja je da u nekoj distopijskoj buducnosti, kada AI preuzme veliki deo poslova, ljudi svakog meseca dobijaju neku crkavicu tek taman da mogu da prezive.

Ali opet, da li zelis da zivis na taj nacin?

Takodje, mislim da je bas u tom izobilju trik - ti misevi su dobijali sve na gotovo, za njima je uvek neko cistio, sredjivao, hranio ih, mazio i pazio kao zeku-Djoku ... ali oni su u takvom zivotu izgubili instinkt za prezivljavanjem, instinkt za razmnozavanjem i na kraju izjeli jedni druge. E to vec lici na ovu nasu zapadnu civilizaciju u prilicnoj meri.
[ Ulfsaar @ 08.07.2023. 13:58 ] @
Matori ste pa imate tendenciju da na stvari gledate negativno, a pri tome vam još i promiče šira slika.

Jedan od komentara ispod videa:
Citat:
Calhoun's later findings were quickly glossed over (which is more than most reviews of his work do). His later research, in fact, showed that if, in addition to their physical needs, the rats/mice are also freely given mental stimulation, most of the ill effects go away.
[ Bora Sonar @ 08.07.2023. 14:14 ] @
Aha, znači na primer ljudima u Nemačkoj, Japanu ili Srbiji samo nedostaje malo mentalne stimulacije, pa da dostignu prirodni priraštaj kao što je u gladnoj Africi? Da li bi video igre bile od pomoći?

P.S.
Ted Kačinski je umro prošlog meseca. Bio je lud, ali je razumeo uticaj tehnologije na ljudsko društvo.
[ Ulfsaar @ 08.07.2023. 15:55 ] @
Ljudi su još uvek redovima veličine udaljeni od situacije u kojoj su bili miševi u tom eksperimentu. A pitanje je da li se čovek uopšte može u kvalitativnom smislu naći u takvoj situaciji. Miševi su koristili izobilje da se intenzivno razmnože. Čovek nije došao ni blizu takvog nivoa izobilja, a već je počeo da smanjuje priraštaj. Tako da se mi pre krećemo ka nekakvom stanju dugotrajne ravnoteže, nego nestanka (ne računajući moguće ratove i prirodne katastrofe).

Kako god, poenta je da promena nije nepovratna. Šta god koga od stimulacija "radi" u smislu održavanja volje za životom, dobro dođe. Primera radi, dok god religije cvetaju, lično mislim da za ljudski rod nema zime.

A nauka će jednog dana već naći način da promeni čoveka u smislu da on reaguje povoljno na izobilje i potpuni nestanak radne obaveze, tako da mu ni bilo kakve stimulacije više neće trebati.

[Ovu poruku je menjao Ulfsaar dana 08.07.2023. u 17:12 GMT+1]
[ jovajovic100 @ 09.07.2023. 12:30 ] @
Neki ljudi vide normalno , neki su kratkovidi , a neki su , bogme , dalekovidi .
Nekima mogu da pomogne ucenje da bolje vide , ali nekima ni brdo knjiga
ne moze da pomogne . Mogu eventualno neku da ture pod nogu stola da se
ne klati i to je sve .
Neki vide samo kutiju sa misevima koja je ogranicena kao i njihov pogled , a
neki koji bolje vide mogu da vide vise slicnih kutija sa misevima koji su ziveli
u proslosti ili zive sada .



Kutija sa misevima u kojoj je i John B. Calhoun , doduse on ima mogucnost da
izadje iz kutije , ali je i on vezan nevidljivim nitima za neku drugu kutiju .

Oni koji maju dobar vid mogu da vide kutije koje su misevima iz proslosti koji su
stradali pre koju hiljadu ili vise godina .









Evo nekih kutija koje je vreme pojelo , i one su bile prakticno odvojene , svaka za sebe .
Globalizacija je tek ceprkala po pesku . Nema miseva u njima

Evo danas miseva u svojim kutijama gle cuda , u Tokiju . Nih ce pojesti pacovi , jer
nije sve tako jednostavno kao u prostom eksperimentu , sto neko rece . Mnoze se i
pacovi koji su teski miliarde necega .



Oni koji su dalekovidi verovatno vide sta se krije iza novi kutija koje se prave , kao sto
je najnovija kutia koja je dugacka 170 km , a visoka 0.5 km . Ko li ce tu zijeti misevi ili
pacovi i kada ce poceti da se jedu .

[img]https://assets.newatlas.com/dims4/default/9f846ac/2147483647/strip/true/crop/2250x1500+375+0/resize/840x560!/quality/90/?url=http%3A%2F%2Fnewatlas-brightspot.s3.amazonaws.com%2Fd5%2F3a%2F5f4a873e44a8b86f467176fa0419%2F1.jpg[/img]

A evo kako su oni obicni misevi ziveli a tu je i naucna studija za onoga ko sto mrzi youtube .
https://eprints.lse.ac.uk/22514/1/2308Ramadams.pdf








[Ovu poruku je menjao jovajovic100 dana 09.07.2023. u 13:44 GMT+1]
[ jovajovic100 @ 09.07.2023. 12:47 ] @
Posto gore nije moglo da se utrpa ovo je neka prognoza za broj ljudi do 2100 ako ne bude buum




Pogledajte minus koji se pojavljuje 2100 , to predvidjaju dalekovidi
[ MajorFatal @ 09.07.2023. 18:28 ] @
Jedini dalekovid kog sam znao ovde sa foruma je bio pisac koji je neslavno završio, a slučajno sam saznao da je dalekovid pošto neskromno nije spomenuo ni sto puta. On je to isto postigao bez knjige i dinara jer je imao redak talenat.

Zanimljiva stvar je da je ujedno jedina druga osoba koja je pominjala, da ne kažem bila fascinirana jer nije, nesretni nazovi eksperiment sa nesretnim miševima.

Sa druge strane moram da pohvalim lepu crno belu fotografiju i kutiju. Odakle mu kutija, je l morao prvo da zaradi, ili mu neko nabavio? Ako je morao prvo da zaradi onda je eksperiment autentičniji. Danas je vreme štednje, ne mogu da ne primetim izvesno arčenje resursa, da je uzeo manju kutiju trebalo bi mu manje hrane, a i mišovi bi izumreli za manje od 500 dana. Pitam se ko sve to plaća.

Komšinki umrela papiga, zaključila je: Gotovo je s nama :)
[ Bora Sonar @ 09.07.2023. 18:47 ] @
Forumi će poželjet’ pisaca,
A pisaca nigde biti neće,
Tako knjige indžijele kažu.
[ MajorFatal @ 09.07.2023. 19:31 ] @
Znam lika koji tvrdi da izreka Da pogledam u knjige indžijeli potiče od stare srpske reči Da pogledam šta kažu inžinjeri .. mi smo se inžinjerijom bavili baš odavno, verovatno prvi ..
[ Ulfsaar @ 09.07.2023. 20:26 ] @
Citat:
MajorFatal:
Jedini dalekovid kog sam znao ovde sa foruma je bio pisac koji je neslavno završio, a slučajno sam saznao da je dalekovid pošto neskromno nije spomenuo ni sto puta. On je to isto postigao bez knjige i dinara jer je imao redak talenat.

Zanimljiva stvar je da je ujedno jedina druga osoba koja je pominjala, da ne kažem bila fascinirana jer nije, nesretni nazovi eksperiment sa nesretnim miševima.

Sa druge strane moram da pohvalim lepu crno belu fotografiju i kutiju. Odakle mu kutija, je l morao prvo da zaradi, ili mu neko nabavio? Ako je morao prvo da zaradi onda je eksperiment autentičniji. Danas je vreme štednje, ne mogu da ne primetim izvesno arčenje resursa, da je uzeo manju kutiju trebalo bi mu manje hrane, a i mišovi bi izumreli za manje od 500 dana. Pitam se ko sve to plaća.

Komšinki umrela papiga, zaključila je: Gotovo je s nama :)

Ja to ne plaćam!
[ Bradzorf012 @ 10.07.2023. 13:28 ] @
Inžinjerija je rod vojske, a "inžinjer" pogrešno napisano zvanje za nekoga ko bi trebalo da se predstavlja kao inženjer ili diplomirani inženjer. Na žalost(ili nažalost), čak i sami inženjeri se ponekad pogrešno predstavljaju kao inžinjeri.
[ MajorFatal @ 10.07.2023. 14:07 ] @
Jes da ti odgovorim pa da mi napišeš šećer je droga, ili ono drugo da je ono treće. Pre bih miševima dao veliko parče sira, pa ako izgrickaju u obliku one one Piete onda da se zna da će komunistička kolonija što je obezbeđena sa svime preživeti.
[ Bora Sonar @ 10.07.2023. 14:18 ] @
Imamo posebnu temu za

Šećer je droga!
[ MajorFatal @ 10.07.2023. 15:27 ] @
Ne pratim linkove
[ Bora Sonar @ 10.07.2023. 16:12 ] @
Koje likove?
[ MajorFatal @ 10.07.2023. 16:16 ] @
Kad je pisac lumpovao
U forumsko staro doba
Palili su nove teme
U svih devet carskih soba ..
[ Bradzorf012 @ 23.07.2023. 13:06 ] @
Mogli su to da rade jer su bili u sprezi sa krupnim kapitalom.