[ bordzija @ 15.08.2023. 17:55 ] @
Ujaku vrisnuo aku pod garancijom i nisu mu uvažili jer je navodno prepunjavao.

Kupio novi i stavio, ja došao izmerio i na unimeru puni 13v pa 14 i tako diže do 18v i tu stane pa vrati na 13v i tako vrti u krug.

Vrisnuo regler?
[ Java Beograd @ 16.08.2023. 09:35 ] @
Verovatno.
18 V nikako, ali nikako ne sme da bude u elektroinstalaciji automobila .
[ bordzija @ 16.08.2023. 10:10 ] @
Čudi me da ništa nije vrisnulo od elektronike doduše stari tvingo je u pitanju.

Na kratko drži 18v pa pokaže nulu pa opet 13v i tako u krug. Vrv regler ali sam ga poslao kod električara.
[ Java Beograd @ 16.08.2023. 12:18 ] @
Ako si ga poslao kod električara, on će da uradi kompletnu reparaciju alternatora, uključujući i zamenu ležajeva.
Što je, naravno, dobro.
[ bordzija @ 16.08.2023. 16:03 ] @
Ma ne zezaj čuj da memja lagere 🤣🤣🤣 može jedino da ih naplati.
[ ademare @ 16.08.2023. 16:33 ] @
Odakle ti ideja da Auto-elektricar ne menja lezajeve ?

Jedino je pitanje da li je potrebno !

Moj prijatelj je Auto - elektricar i promenio je vise lezajeva nego sto si ih ti video u zivotu

Kad god svratim kod njega , menja nekome lezajeve ! Ako menja naravno da naplati , ti u toj tvojoj paranoji svugde vidis neke prevarante i Lopove ?
[ bordzija @ 16.08.2023. 20:07 ] @
Menja ako propadne, meni svirnuo jednom i on kaže otišao i rotor sjebo ga ležaj ima nov/remontovan staviće i nove ležajeve. 100 dem reko nema problema ako je sve novo onda ide i garancija. Kaže nema garancije.

Uzo stari, ainkerovo, stavio drugi ležaj i teraj. Normalno kupiosamdrugi polovan i zamenio.
[ Java Beograd @ 17.08.2023. 08:06 ] @
Nekad, na automobilima iz 80, 90 godina, alternator je bio gore u motornom prostoru, vidljv, lako dostupan, i skidao se tako što se odšrafe dva šrafa 17 mm. Ukupno vreme skidanja alternatora < 3 min.
Bilo pa prošlo.
Na savrmenim automobilma, alernator je najčešće dole, ispod motora, iza. Ne vidi se iz motornog prostora, i veoma se komplikovano skida. Neretko mora da se izvadi poluosovina i/ili auspuh (izduvna grana) i/ili elementi vešanja ili koješta drugo.

Samo skidanje alternatora, dakle, traje i naravno - košta.

Potpuno je neracionalno i neisplativo da se alternator skine, a da se pritom ne servisira u potpunosti: regler, ležajevi, četkice ili koješta drugo potrošno.

Ovlašćeni ovo svakako rade, to im je u normativu, a ovi drugi serviseri će dobronamerno posavetovati mušteriju da se uradi kompletan servis alternatora.
[ mjanjic @ 17.08.2023. 10:38 ] @
Citat:
Potpuno je neracionalno i neisplativo da se alternator skine, a da se pritom ne servisira u potpunosti: regler, ležajevi, četkice ili koješta drugo potrošno.

Neki kamiondžija na YT pričao o polovnim automobilima iz Italije, kaže nema šta da se plaše kupci, tamo niko ništa ne krpi, jer se ne isplati, nego se npr. menja ceo alternator ili anlaser, a posebno spone i drugi delovi trapa, gde kod nas menjaju samo silen blok, a tamo sat rada majstora košta toliko da se to ne isplati.
Dolazi i kod nas vreme polako, biće 100 evra nov alternator, a da ti majstor sve odradi na njemu (elektronika, ležaj, itd.) košta npr. 150 evra.

Ja se sećam kod prethodnog auta, otišao bio rotor ili tako nešto, majstor sredio, 7 dana kasnije otišla elektronika, ušla voda, ja se posle setih kako je u jednom perionici lik "malo" bolje zahvatio onim lazom odozdo ispod motora.
Ovako, kupiš komplet nov alternator i ne misliš da li je neki majstor zaboravio da lepo namesti dihtung da ne uđe voda i slično - naravno, kod nas možda još nije vreme za to, ali kako rastu cene radnog sata majstora i materijal, tako će se i to dogoditi.
[ bordzija @ 17.08.2023. 11:17 ] @
U italiji se auto vozi do raspadanja poslednjih par godina se ništa ne popravlja, ni ulje se ne menja čim izađe iz garancije. Neretko se odreknu garancije jer im je skupo da menjaju ulje.

Itekako treba ljudi da se plaše. Samo iz italije dolaze krševi - vergla ne pali.
[ Java Beograd @ 17.08.2023. 11:43 ] @
Citat:
mjanjic:
Citat:
Potpuno je neracionalno i neisplativo da se alternator skine, a da se pritom ne servisira u potpunosti: regler, ležajevi, četkice ili koješta drugo potrošno.

Neki kamiondžija na YT pričao o polovnim automobilima iz Italije, kaže nema šta da se plaše kupci, tamo niko ništa ne krpi, jer se ne isplati, nego se npr. menja ceo alternator ili anlaser, a posebno spone i drugi delovi trapa, gde kod nas menjaju samo silen blok, a tamo sat rada majstora košta toliko da se to ne isplati.


Ovo su priče koje ja slušam još od osamdesetih godina. U šali: amerikanci ne prazne pepejaru u autu. Kad se napuni, kupuju novi auto.

A zapravo, daleko je to od istine. I u Italiji, i u Nemačkoj i u USA uvek postoji sloj ljudi na ivici egzistencije, koji će da krpe dok se može. "Seci uši, krpi dupe" fazon.

Serviseri, naravno nisu samo oni sa velikim svetlim hangarima, sa desetak dizalica i uniformisanim serviserima.
Svugde imaš i one "divljake" koji rade iz kanala, ili podignu auto na klocnu, pa majstorišu.

Elem, vreća nađe zakrpu, pa neki Šiptar koji radi za siću i bedu u Švajcarskoj ode kod ortaka koji majstoriše u garaži iz kanala, pa krpi koliko se god može.

I onda na kraju, dođe takav auto na plac u Srbiju, sa ponosno istaknutom "CH" nalepnicom. Baba vozila, samo nedeljom do crkve.
[ bordzija @ 17.08.2023. 15:26 ] @
U srbiji postoji cela ekipa stručnjaka koji remontuju plivajuće zamajce (zavare) remontuju lamele pa takvi utegnuti idu u prodaju. Epilog pukne radilica i menjač.

Dakle izuzetno se treba plašiti krševa iz uvoza. Remontuju bukvalno sve! I to ga samo utegnu da se proda. Za pola godine otpadnu točkovi.
[ ademare @ 17.08.2023. 16:00 ] @
Kod kupovine polovnog Automobila u Srbiji , jedino pravilo je da nema pravila !

Niti su svi placevi cista prevara , pa ce da pukne auto posle dve krivine , niti su oglasi etalon Postenja !!

Svako ima neku svoju teoriju sta je bolje , mada su 90 % onih sa "domacim tablicama " i sami kupljeni na placevima !!


Bio covek pre par godina dosao na forum, kao trazi savet za kupovinu i izasao sa nekom levom teorijom da je Najbolje kupiti auto sa " domacim tablicama " ali da NIJE Registrovan !!

Nista Ludje nisam cuo o kupovini od toga !!

Jer da auto ista vredi vlasnik ne bi dozvolio da bude Neregistrovan vec bi ga registrovao i vozio !!

Teorija tog clana je da su to najbolji Automobili u koje se ulagalo i slicne Fantazije !!


Polse jedno mesec dana se javio i kaze kupio auto na placu ?

Valjda i on ukapirao da je ono bilo skroz glupo !
[ bordzija @ 17.08.2023. 16:16 ] @
Imaš bogataše koji kupe nov auto a stari neće da daju ali ih to popusti posle nekog vremena.

Zato auto samo od dugogodišnjeg vlasnika u srbiji po mogućnosti prvi vlasnik.

Ali to obično nisu automobili na koje se srbalj loži pa neka popravlja i krpi tako i treba.
[ bordzija @ 18.08.2023. 13:40 ] @
Isplatili se remontovati alternator ili anlaser sobzirom da su novi 70-80 evra?

[ Java Beograd @ 18.08.2023. 14:01 ] @
Kako koji. Anlaser je generalno uzevši jednostavniji a time i jeftiniji od alternatora.

[ ademare @ 18.08.2023. 14:48 ] @
Anlaser i alternator Nemaju veze jedan sa drugim !

Anlaser radi samo pri pokretanju motora ! Znaci kada "upalis" auto !

Alternator radi za svo vreme dok motor auta radi i samim tim njegovo trosenje je znatno vece nego kod anlasera !
[ bordzija @ 19.08.2023. 09:38 ] @
Nije veće trošenje jer se u 21 veku uređaji optimizuju prema poslu koji obavljaju. Dakle i jedan i drugi su motor, imaju rotor, stator. Alternator može da radi kao anlaser a anlaser kao alternator uz dodatak reglera.

Preteča alternatora je dinama koju sam isto imao priliku da popravljam i vozim u autu pre x godina.

[ veselinovic @ 19.08.2023. 17:16 ] @
Citat:
bordzija:
Alternator može da radi kao anlaser a anlaser kao alternator uz dodatak reglera.


Ajoj inzinjeru.

[ bordzija @ 19.08.2023. 17:55 ] @
Džabaka anlaseri ko to još remontuje?!??

[ bordzija @ 19.08.2023. 17:57 ] @
Citat:
veselinovic:
Citat:
bordzija:
Alternator može da radi kao anlaser a anlaser kao alternator uz dodatak reglera.


Ajoj inzinjeru.



Nisam inženjer nego pilot.
[ Turmen @ 23.08.2023. 13:44 ] @
Citat:
bordzija:
U srbiji postoji cela ekipa stručnjaka koji remontuju plivajuće zamajce (zavare) remontuju lamele pa takvi utegnuti idu u prodaju. Epilog pukne radilica i menjač.

Dakle izuzetno se treba plašiti krševa iz uvoza. Remontuju bukvalno sve! I to ga samo utegnu da se proda. Za pola godine otpadnu točkovi.


2023 godina u Srbiji se i dalje veruje da je bolje kupiti "kupljen nov u Srbiji, nov nov, 2008o" nego auto iz uvoza.

Jer dok ga Fabio i Luiđi voze dok se ne raspadne ili Gertruda vozi nedeljom samo do pijace - Srboljub iz Svilajnca ga održava originalnim delovima, menja ulje na 8000km umesto na 10km i čuva u garaži. A garaža kraj svinjca, pa je on na straži da mu svinje ne pojedu kola ko što su mu Trabanta pojele do pola.

Da da, samo fali mrmot da uvije čokoladu u foliju.

I šta sprečava te stručnjake i tu ekipu da remontuju moj auto koji je "kupljen nov u Srbiji". Odvezem kod limara da mu sredi "ožilljke sa parkinga", prelakira, išprica, ispolira - odvezem kod tapetara da mi presvuče sedišta, ručicu menjača, volan, zameni nebo i tapacir i odvezem kod nekog stručnjaka da mu spusti kilometražu sa 250000km na 102000km. Prevedem ga na ćaleta koji ima 70god i oglasim za 1000e skuplje od realne cene jer ga je "vozio penzioner, kupljen nov u Srbiji, garažiran, nov nov"..

Pravilo je da nema pravila, polovni auto je kocka, mačka u džaku, kupuje se u viđenom stanju i kako se kome potrefi, iz Italije, Švajcarske, Norveške sa Zanzibara ili iz Zemuna i Pančeva.

Najsigurnija kupovina je nov auto, ali avaj, skupo, pada mu cena čim ga izvezeš iz salona, moraš u ovlašćeni u toku garancije a u ovlašćenima rade priučeni šarlatani i naravno najčuvenija - za cenu nove Dacije, imaš polovnog Audija bajo moj.


[Ovu poruku je menjao Turmen dana 23.08.2023. u 14:56 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 23.08.2023. 16:06 ] @
Iskaču mi ponude za Audi A3 recimo...specijalna ponuda sa ne-znam-kakvim popustom za A3 1.5TFSI je 40.000€...

Izlišno je reći da nemam taj novac za auto, ali i da ga imam...ima li smisla dati toliko para za nov takav auto...?
[ bordzija @ 23.08.2023. 19:45 ] @
Prepolovili su proizvodnju, otpustili većinu radnika, duplirali cene.

Odeš do salona pogledaš šta nemci prodaju pa pređeš ulicu i kupiš koreanca sa 7 godina garancije.

Ako nemaš te pare (26.000 evra tucson) onda gledaš da kupiš od prvog vlasnika.
[ Turmen @ 24.08.2023. 08:43 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Iskaču mi ponude za Audi A3 recimo...specijalna ponuda sa ne-znam-kakvim popustom za A3 1.5TFSI je 40.000€...

Izlišno je reći da nemam taj novac za auto, ali i da ga imam...ima li smisla dati toliko para za nov takav auto...?


Kad gledaš neke sportake sa 300KS :) Audi A3 startuje od 28000e. Ali i to je previše za taj tip auta (kao i za G8).

Citat:
bordzija

Ako nemaš te pare (26.000 evra tucson) onda gledaš da kupiš od prvog vlasnika.


Uvek bih pre kupio pasulj Golfa ili A3 nego tu igračku, pa makar davali 15god garancije i besplatne redovne servise. Drugar se zalepio za Tuscona, Sportagea, pričao godinu dana kako su lepi, kako su praktični (??!) i još svašta nešto. Na kraju je provozao par komada i odlučio se da kupi Tiguana starog 4god sa 4X4 pogonom, DSGom i 2.0 TSI motorom po ceni novog klot TuPsona

[Ovu poruku je menjao Turmen dana 24.08.2023. u 09:53 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 24.08.2023. 08:56 ] @
Citat:
Turmen: Kad gledaš neke sportake sa 300KS :) Audi A3 startuje od 28000e.

Huh nije, to je običan 1,5TFSI sa DSGom.

Cena je zaista sumanuta, makar kod nas, evo šta bih uvek pre kupio: https://www.polovniautomobili....fsi?attp=p19_pv0_pc0_pl10_plv0
[ ademare @ 24.08.2023. 09:17 ] @
Svi automobili su poskupeli 100 % za 15 godina !

Iako je godinama EU inflacija bila 1-2 % . Automobili jesu sada nabijeni elektronikom , ali njena odlika je da vremenom pojeftinjuje usled to se zvanicno naziva " moralnog trosenja " . Ili receno obicnim recnikom zastarevanja !


E sad na automobilima tipa Dacia ili male Kie ili Hyundai , to se "lakse " podnese jer skoci sa 7-8.000 na 15.000 .

A ono sto je bilo 15 kada skoci na 30 , ljudi se malo vise zamisle !
[ bordzija @ 24.08.2023. 11:32 ] @
Sve ima svoju računicu neko voli za iste pare da vozi novo a neko polovno pa popravlja. Ko šta voli i šta ga pali nemam ništa protiv. Evo ja 10 punih godina nemam nikakve obaveze sem zamene ulja i svećica.

Tačno sam znao čim su pukli krediti za nekretnine banke su prešle na automobile - sume su manje ali gladna buranija grize bez prestanka.
[ Turmen @ 24.08.2023. 23:23 ] @
Dobar je Audi. Meni je i ovaj Škodilak interesantan - https://www.polovniautomobili....tavia?attp=p0_pv0_pc0_pl1_plv0

Citat:
bordzija: Sve ima svoju računicu neko voli za iste pare da vozi novo a neko polovno pa popravlja. Ko šta voli i šta ga pali nemam ništa protiv. Evo ja 10 punih godina nemam nikakve obaveze sem zamene ulja i svećica.


Onda ti je auto verovatno u raspadu, valjda si za tih 10god promenio i neke pločice, možda set kvačila, neki homokinetički zglob, balans štanglu ili neku sličnu džidžu na trapu :) Osim ako ga uopšte ne voziš.

Moj ćale se isto hvali da otkako sam mu dao auto, za 5god "samo menja ulje i filtere", a auto samo što se ne raspadne :))

Šalu na stranu, uvek ću biti pobornik novih automobila - naravno ko može da ih priušti. Eventualno neki mlađi polovnjak, evo recimo Audi koji je Nebojša poslao košta kao nova Mazda ili klot Octavia - a bolji je auto.

Stric je 2006e kupio novu Fabiju, onaj smešni karavančić - vozi ga i dan danas, auto izgleda kao da je pre mesec dana sišao sa trake, ali održava ga, čuva u garaži, malo je prešao, mislim da nije ni 100000km.

Sa druge strane moj otac je promenio nekoliko polovnjaka, svi su bili od 10 - 15god stari, izraubovani, kad se saberu cene i razlike u ceni - koštali su kao ta Fabia - a uvek je imao mator auto, kome nešto fali i na kome nešto mora da se radi. Ali jbga, nije imao za bolje.

Ta "Nov vs Polovan" priča je pitanje od milion dolara i mišljenja sam da je svako, bez obzira na izbor - u pravu.
[ bordzija @ 26.08.2023. 21:24 ] @
Nisam ne taksiram prešao sam 75.000 i treba da menjam pumpu za vodu i prednje kočione pločice. Mene je nov i20 izašao 7500 evra bez poreza. Imamo još jedan auto koji se isto vozi možda i češće.

Škoda oktavija jesi li taksista? To je odličan auto za taksi.
[ Turmen @ 27.08.2023. 18:00 ] @
Onda si bacio pare za nov auto :) Ja sam sa Polom iz 2006e, za 5god prešao 90000km. Tek sam malo smanjio vožnju u poslednjih godinu dana jer imam drugi auto, ali ga i dalje vozim svaki dan po gradu, do vikendice, a imao sam i 2-3 duža putovanja ove godine.

Citat:
bordzija

Škoda oktavija jesi li taksista? To je odličan auto za taksi.


Nisam taxista, da sam taksista vozio bih E klasu.. Samo sam slab na limuzine.
[ mjanjic @ 29.08.2023. 14:43 ] @
Citat:
Turmen:
2023 godina u Srbiji se i dalje veruje da je bolje kupiti "kupljen nov u Srbiji, nov nov, 2008o" nego auto iz uvoza.


Zavisi kakvim putevima je vožen taj u Srbiji. Ovde kupiš i iz uvoza utegnut auto, koji je tamo vožen npr. uglavnom autoputem, ovde ga za 5 godina rastreseš po ovim našim putevima.
Drugi problem u Srbiji je što se ovde menjaju spone, viljuške i ramena tek kad počne da se čuje metalni zvuk, ne zato što možda ne bi vlasnik hteo da zameni da bi uštedeo, nego je stav većine majstora "to se ne isplati menjati, duže će da ti traje ta fabrička sa malo lufta nego nova koja će da počne tako da se čuje posle 2-3 meseca".


Citat:
ademare:
Svi automobili su poskupeli 100 % za 15 godina !

Iako je godinama EU inflacija bila 1-2 % . Automobili jesu sada nabijeni elektronikom , ali njena odlika je da vremenom pojeftinjuje usled to se zvanicno naziva " moralnog trosenja " . Ili receno obicnim recnikom zastarevanja !


Ako je inflacija bila npr. 2% godišnje, to je za 15 godina kumulativno oko 35%. Na to dodaš da bazni model Audi A3 nema više 1.6 8v od 102ks, nego je npr. 1.0TSI, da više nije običan radio i CD, nego "multimedija", da sad i zadnja vrata imaju elektropodizače stakala (valjda), da su ovi branici skuplji od onih kod tadašnjeg modela, itd., onda dođemo do toga da bi realno cena trebala da bude 50-60% veća.
Inače, sećam se baš 2012. godine da sam pri povratku sa Sajma automobila na Žarkovu video ogroman bilbord sa reklamom za Audi A3, model sa 3 vrata i tim 1.6 8v motorom, cena je bila akcijska - 14.990 evra. Inače, toliko je otprilike koštao Polo sa dizel motorom, a osnovni je imao cenu oko 12.000 evra, dok se na akciji prodavao za 9.990 evra - dakle, Audi A3 na akciji je bio oko 50% skuplji od Pola na akciji, a i odnos redovnih cena je bio tu negde.
Odnos cena za novi Polo i novi Audi je opet tu negde, treba 50% više para za nov Audi A3 :)

Tada je i novi Golf koštao otprilike kao i novi Audi A3, samo što je Golf imao 1.6tdi motor. Situacija je otprilike i sad ista sa odnosom cena.


Ali, kako je realnija inflacija bila ipak znatno viša (ako se uzme i 2022. i ova 2023. godina), jer u svim zemljama manipulišu tim zvaničnim podacima, pa recimo da je inflacija u EU bila 5%, tada je za 15 godina to kumulativno 108%, što se lepo uklapa u cenu automobila :)
[ bordzija @ 31.08.2023. 16:09 ] @
Zanosiš se auto iz uvoza ima 500+ tkm a smanjeno na 123tkm pa ga utegnu kod gige u šupi remontuju zamajac, lepe lamelu, spone, kugle. Utegnu ga a za godinu dana se nadeš u čudu kada to sve redom rikne. A maše ti sa lažnom servisno i tek urađenim velikim servisom u nemačkoj. I svaki som zagrize.

Dakle glasam za prvog vlasnika u srbiji sa servisnom istorijom.
[ bordzija @ 31.08.2023. 22:40 ] @
Sećam se tog audija a3 za 15 soma jer sam u tom trenutku imao lovu u džepu i nije mi se činio mnogo skup tada kao nov auto. Normalno nije mi palo napamet da utucam pare na nov auto u srbiji jer nisam kriminalac.
[ goat @ 24.03.2024. 15:34 ] @
Da se vratim(o) na temu...

ford fokus mk1 1.6 benzinac 2001 sa 71kkm, ne puni akumulator... kontrolna lampa za akumulator radi, dam kontakt, ona zassvetli, zaverglam upalim motor ona se ugasi, u vožnji se ne pali ali napon na klemema je 12.6V , tj. ne puni... proveravao sam kabal od reglera do akumulatora i tu je sve ok.

ima li neko ovakvo iskustvo i koje je rešenje bilo?
[ Java Beograd @ 24.03.2024. 18:55 ] @
Nema tu mnogo filozofije: izmereni napon je "majka", tj. najvažnija informacija.
Ne poznajem fokus iz 2001, pa ti ne mogu reći da li da se upustiš sam u sređivanje kvara.

Dva su osnovna, najčešća kvara:
1. regler, elektronska komponenta koja se montira/demontira na jedan šraf
2. diodna ploča, elektronska komponenta koja je unutar kućišta alternatora.

Sumnjam na ovo pod 1. pošto ovo ume da se "ponaša" kako si opisao.

Ako nisi vičan alatima, i sam-svoj-majstorisanju, pravac do prvog auto-električara, odma' jer ti je sad akumualtor izložen jačem pražnjenju, i ne-punjenju, i neće dugo da izdrži tako.

Danas, kad se popravlja alternator, najčešće se radi kompetan remont, što podrazumeva i zamenu ležajeva i još par komponenti.
Kompletan remont posebno ima smisla i potrebe kod motora gde je demontaža alternatora komplikovana, na primer, mora da se skida poluosovina, ili izduv ili vešanje ...



Koliko sam video na slikama (ovlaš izguglao) alternator je gore u motornom prostoru, nije ga teško demontirati, pa je moguće da se ne radi kompletan remont.
[ mjanjic @ 30.03.2024. 15:08 ] @
Citat:
goat:
ima li neko ovakvo iskustvo i koje je rešenje bilo?

Meni se doduše palila lampica, rešenje bilo zamena elektronike (nisam pitao majstora da li kompletno ili samo deo). Uglavnom, imaj u vidu da neki autoelektričari neće da rade direktno na autu, nego traže da ti mehaničar skine alternator i da ga ti ili automehaničar doneseš autoelektričari. Tu i tamo imaš radionice gde imaju i mehaničara i električara, ali ako imaš svog automehaničara kod koga radiš redovne servise, najbolje je da vidiš sa njim.

Kad se već skida alternator, mogu da se promene četkice, a eventualno i ležaji ako se čuju.