[ Living Light @ 25.10.2023. 07:01 ] @
Pijem kafe 2-3 dnevno.
Ali sad sam u fazi da vise ne znam koja mi se svidja. Sve mi nesto "ŽNJ".

Kad sam bio mladji pio sam obicnu domacu,
ono: voda - džezva (ili đezva, ni Google ne zna) - ringla - kafa = Gotovo
Ma otvoriš kafu "C" ili "Frankovu" a ono miriše cela kuća.
A sad, njet...

Kad mi je pritisak poceo da skace po ganglijama,
presao sam na neke hemije 2u1, 3u1, Gold, Mild i ostala čudesa.
Nista mi se to ne svidja. To je onaj prah sa 12% necega nalik kafi.

Otvorila se jedna radnja gde melju zrno kafe, i to 4-5 vrsta (tako kažu).
A ono, mirise pola ulice

Ponesem 100gr kuci, skuvam celu džezvu i otvorim vrata od stana u hodnik
Prolazi komsiluk:
- Aaa, ima se moze se! Koja kafa tako miriše?

Ma obicna! Samo je pre pola sata mlevena. I to kupio onu kao naj-Slabiju.
Komsiluk me gleda u neverici.
-------------------------------------

Koju kafu pijete, gde je kupujete ?
[ component @ 25.10.2023. 07:35 ] @
Konačno tema o kafi
Kupio sam skoro aparat za espresso pa sad učim da pravim espresso. Uzeo sam prvo neku random već samlevenu ali sam je samo bacio i rešio da uzimam samo u zrnu (aparat ima mlin). Uzeo Lavazza Qualita Rossa u zrnu i tu sam se uvežbao. Dobra je kafa. Sada sam uzeo Lavazza Crema e Aroma i ta mi se još više sviđa. Problem je što su obe po 1 kg, pa mi treba vremena da potrošim. Kada tek otvorim pakovanje ukus je jači i bolji nego posle par nedelja. Probaću sledeću Illy pošto imaju pakovanja od 250g, iako je, mislim, duplo skuplja za istu količinu.
Nisam još uzimao neke specijalne sorte, pošto sam tek počeo, pa ne znam šta treba da prepoznam i kako da napravim dobro svaki put. Tako da mi je dobro da mi bar kafa koliko-toliko bude konstanta i pouzdana. U malim pržionicama kafa ne znam da li bih uvek dobio isti kvalitet iste kafe.
Ako ti je problem kofein probaj da uzimaš arabiku. Ima blaži i ukus od robuste koja ima i više kofeina. Arabika bi trebala da je nešto skuplja.
Na poslu pijem iz kapsula. Dobar aparat i kvalitetne kapsule, ali nije ni približno kada kući napravim espresso. Tako da na poslu obavezno dodajem mleko, a kući često napravim onaj kratiki od nekoliko gutljaja da bih dobio čist, intenzivan ukus. I jako malo mleka može da zamaskira lošu ili loše pripremljenu kafu.
[ Living Light @ 25.10.2023. 08:23 ] @
Espresso mi je uvek delovao kao nesto tipa:
- Malo kafe, a ubitacno jako. Ali zato mirise veoma lepo i dobro.
Jedino sto ne smem da ga pijem.

ili sam ja to pogresno u glavi sve oko Espessa : Pogresno "Iz-povezivao"
[ Shadowed @ 25.10.2023. 08:43 ] @
Citat:
Living Light:
Pijem kafe 2-3 dnevno.
Ali sad sam u fazi da vise ne znam koja mi se svidja. Sve mi nesto "ŽNJ".

Odlicna prilika da prestanes sa konzumacijom :)

Citat:
Living Light:džezva (ili đezva, ni Google ne zna)

Džezva
[ Living Light @ 25.10.2023. 08:56 ] @
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%8F%D0%B5%D0%B7%D0%B2%D0%B0
https://kakosepise.com/rec/dezva-ili-dzezva/
A onda je ovo ONO od bakra?
Ubice nas ovaj internet.
[ test1234 @ 25.10.2023. 08:57 ] @
Kapućino na pumpi "Zmaj 1". Mali srednji veliki. Nije ni jeftin. Iznenadićete se kako je dobar. Aparat za kafu je mislim "WFM" ili tako nešto a kafa je neki njihov brend, mislim "Drive kofi". Na drugim pumpama im ne valjaju aparati zato ne pokušavajte.

Ako je reklama briši…
[ Living Light @ 25.10.2023. 09:01 ] @
Ja kupovao na NIS pumpi, za poneti.

Nije bilo lose, ali nemam pojma šta sam stisnuo na automatu
Ne bi umeo ni da ponovim.
[ Living Light @ 25.10.2023. 09:05 ] @
A babina kafa iz mlina? To ništa?
[ Java Beograd @ 25.10.2023. 09:13 ] @
Ima jedna bosanka u mom komšiluku. Ona kaže: ĐEVZA
Nije greška u kucanju, v je pre z, i naravno Đ
[ baresi @ 25.10.2023. 09:30 ] @
Ja sada trošim Franck jubilarnu, ali najbolja kafa je bila dok sam je pripremao u studentskim danima sa ovom mašinom, koju mi je poklonio prijatelj student iz Prijedora.
https://www.njuskalo.hr/stare-...rucni-rad-20-cm-oglas-20176605
Nije bilo toliko bitno da li je Alvorada iz Šentilja ili Cremcaffe iz Trsta
[ Living Light @ 25.10.2023. 09:37 ] @
Ma da...
To su bili dani.

Kad ti koleginica, studentkinja dodje na kafu.
A ti krenes sve po redu i proceduri, pa napunis mlin, pa dok vratis kesu kafe u orman,
pa krenes da meljes, pa ga vrtis-vrtis,
pa se kuciste mlina ugreje greje-li-greje...

a onda nakon nekog vremena Vas prekine voda na ringli koja je sva isparila
Nema ko da skine džezvu.
-Svi zauzeti
[ component @ 25.10.2023. 09:47 ] @
Ajde da napišem šta sam do sada naučio o kafi

Prvo je važno koja je vrsta kafe. Dele se na arabiku i robustu. Arabika je slabijeg, voćnog ukusa raste na visokim nadmorskim visinama i ima manje kofeina. Robusta je rasprostranjenija i više rađa i zato je jeftinija. Više je gorči ukus.
Osim vrste, važno je odakle je kafa (slično kao što je važno i odakle je grožđe za vino). Specijalizovane radnje nude kafu iz Brazila, Kolumbije, Etiopije, Indonezije,... Obično se prave mešavine da bi se postigao željeni ukus i aroma.
Kad lepo odabereš zrna koja ćeš da koristiš, onda se to i ispeče na određen način. Različito je da li je blago i jako pečena. Od toga će kasnije i zavisiti kako se napitak priprema. I to isto zavisi kakav će ukus na kraju biti.
Kad imaš konačno pečenu kafu u zrnu, onda odabereš kako ćeš da je samelješ. Različito je da li se sitno ili krupno samelje. To utiče isto na ukus i šta želiš da "izvučeš" iz kafe. Recimo krupno samlevena znači da voda brže prođe i ima kanje kontakta sa kafom, pa je blaži ukus, više kiselkasti, manje gorak. Za ispresso je jako važno da se pogodi prava mera, da se izvuku arome i slatkoća, a da ne odeš do te mere da naglo postane gorka i "pepeljasta". Važno je da bude dobar mlin da bi bila uniformno samlevena, a ne da imaš malo sitno a malo krupno mlevene kafe, pošto onda ne možeš ni da znaš šta će na kraju da ti ispadne u napitku.
Kad imaš mlevenu kafu, onda biraš način pripreme napitka. Recimo, espresso način izvlači uskuse koristeći vruću vodu pod pritiskom. Tursku ne znam da pravim. Video sam par videa šta treba da se posmatra dok se pravi i zašto je džezva tog oblika i slično, ali me za sada mi je i espresso previše.

Kod kuće se uglavom svede na to da li kupiš samlevenu kafu ili u zrnu i kako ćeš da napraviš i koji napitak. Ja sam se odlučio na kafu u zrnu, zbog mirisa a i zasita je ukus bogatiji zato što ne izvetri kao samlevena. Čak i kad duže stoji u zrnu bude bolja kafa nego tek otvorena mlevena. Drugi razlog je što sam čuo dosta priča da nikada ne samelju 100% kafe. Čak i kad namerno ne dodaju neke žitarice, promakne po koja buba, a bogami i glodar. Sve to na veliku količinu i nije toliko bitno što se tiče kontrole kvaliteta, i ono što je najbitnije, na kraju se sve proda i popije. Dakle, meni samo zrno.

Ovaj mlin što je Living Light postavio je za tursku kafu. Ima nožiće i ne možeš da biraš granulaciju. Samo što više vrtiš bude sitnija a da li ima mix krupne i sitne, nije toliko bitno za tursku pripremu. Sećam se da je bila obavezna oprema u svakoj kuhinji kada sam bio klinac. A ritual je bio da zoveš komšije na kafu, i dok domaćin priprema žezvu i šoljice, mlin se uvali (obično muškom) gostu da se zanima.
[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2023. 10:00 ] @
Lucifer's roast:

https://www.amazon.co.uk/LUCIF...-KIQO-Italy/dp/B08BYXDPRR?th=1 - imaju zrna i kapsule.

Tvrde da ima 571mg kofeina po solji (sto je ~6x vise nego prosek), u sta nisam siguran a i previse dugo sam navucen na kafu pa i ne primecujem. U svakom slucaju, solidno jaka kafa - za ljude koji vec konzumiraju dosta kafe.

Ja pocinjem dan sa 2 dupla espressa sa ovim zrnima, pa onda dalje... u zavisnosti od potreba :-)
[ ademare @ 25.10.2023. 10:09 ] @
Prica o Turskoj kafi je MIT kojem ni vreme nista ne moze !!

Naravno da je kafa u nase krajeve stigla preko Turske i orjenta !

Ali ono sto mi danas pijemo kao " Tursku Kafu " , NEMA nikakve veze sa Turcima !!


Danas u 21 veku , kada se svaki dan vrte beskonacne Turske serije na TV , svaka Domacica koja ima malo mozga to moze da ukapira ?

Gde naci domacicu koja ima malo mozga ?

Nigde naravno


Naravno da ne pratim Turske serije , ali sam cuo od onih koji prate a imaju malo mozga

Plus vec i tabloidi pisu , You tube postoji koji opisuje dozivljaje Hiljade Turskih Turista koji svrate do Srbistana itd .


Zakljucak je sledeci :

- Turci jako retko piju kafu !! Ponekad ! Cak ni svaki dan bar po jednu !

Osnovni izvor Kofeina im je CAJ !! Naravno ne kamilica koja je samo u Srbiji caj , vec caj od biljke koja se naziva , zamislite Caj

Na YT se mogu videti dozivljaji Turaka , koji kazu da se iznenade kada cuju da se po kaficima , restoranima moze naruciti " Turska kafa " !?

Ubrzo sledi razocaranje , jer ono sto dobiju i sto je Srpska kafa , nema NIKAKVE VEZE sa onim sto oni piju u Turskoj kao Kafa !!

[ Living Light @ 25.10.2023. 10:20 ] @
Domacica sa MALO mozga
ima na TikiToku!
Ne kuvaju, ne peru, rade NIŠTA.
Samo se uvijaju i presamicuju,
spremaju se za Onli-Fans.

A sto se tice turaka,
sta je sa onim:
-Pušiš k'o turčin?
[ component @ 25.10.2023. 10:28 ] @
Turska kafa nema veze sa Turcima? Kako?

Čaki na Wikipediji je neko pametno napisao da je u Srbiji običaj da se pije varijanta turske kafe.
https://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_coffee

Pošto je Wikipedia možemo da uzmemo sa dozom rezerve. Ipak: https://www.youtube.com/watch?v=GuBEP6nfBl8


Zašto misliš da Turci jako retko piju kafu? Kažu da je zaista čaj popularnije piće, ali i dalje je kafa jako popularna. Ako ćemo tako onda se ni kod nas ne pije kafa. U Srbiji je nacionalno piće gazirani sok.
[ Living Light @ 25.10.2023. 10:37 ] @
Stvarno ne znam koliko turci piju kafe.

Al sto ima cajeva kod arapa,
to je toliko jako
da bi ja to smeo da probam
samo u Hitnoj Pomoci
ili na intenzivnoj nezi.

Crni neki caj a otrov da kofeinom.
[ Java Beograd @ 25.10.2023. 10:58 ] @
To što Turci više piju čaj nego kafu, ne znači da nisu doneli kafu u naše krajeve za vreme Otomanske imperije.

Priča o kafi

Turci su znali da se kuvanjem izdvaja kofein iz kafe, ali nisu skapirali da se dužim kuvanjem izdvaja i gorak tanin.
Zato su kuvali kafu dugo ne bi li izvukli što više kofeina, i dodavali su puno šećera, ne bi li nekako poništili neželjeni efekat tanina.

Onda je kafa došla do Italije, i Italijani su skapirali poentu, i napravil espresso.
Tek mlevenu kafu sabiju, kratkotrajno je izlože uticaju vrele pare pod visokim pritiskom, i time izvuku kofein, aromu i ukuse, ali ne i tanin.


Zato je espresso, tj, takav način spremanja kafe superioran, i osvojio je seo svet.



E, sad, dobar, pravi espresso ne može se spremiti u kućnoj varijanti jer je potreban kotao koji stvara vrelu paru na visokom pritisku.
Takav kotao, tj. espresso mašina, je skupa, a pripremne radnje (zagrevanje mašine) isuviše dugo traju, i potpuno je nepraktično za pripremu jedne ili dve kafe u kući.

Tako su Italijani (i Francuzi, a i drugi evropski narodi) batalili ćorava posla, pa kad se užele prave dobre kafe - svrate u kafić, i popiju kafu.

Kućna priprema, jasno je, može biti samo bleda kopija, "daj šta daš" fazon.
Tako je, za kućnu pripremu nastala filter kafa (kad vruća voda kaplje preko samlevene kafe), ili instant kafa, ili kojekakvi drugi savremeni načini pripreme.
[ component @ 25.10.2023. 11:14 ] @
Kupio sam Breville Barista Max i može espresso da se spremi u kućnoj varijanti. Čak sam uspeo da spremim mnogo bolji nego što dobijem u većini kafića. Ali to nije do mene ili aparata, nego zato što u kafićima retko ima barista koji znaju šta rade. Nedavno sam čuo da u mom gradu ima samo 2 mesta gde su prave bariste, pa ću otići da probam. U Beogradu je verovatno ima puno mesta gde prave dobar espresso, ali verovatno i mnogo više onih koji prave loš.
U Italiji nisam još uvek probao lošu kafu. Na bezniskoj stanici naručim kapućino, naprave mi iz pravog espresso aparata sa kremastim mlekom od miropene i vidi se da žena zna šta radi. Ovde sedneš u fensi kafić a donesu ti kapućino sa penom ko od sapunice espresso verovatno pravljen iz kapsule "na dugme".

Primetio sam da sam posatao snob što se toga tiče

Kod nas je u stvari glavna uloga kafe da bude "socijalni lubrikant". To je Living Light lepo objasnio u priči sa studentkinjom
[ B3R1 @ 25.10.2023. 11:30 ] @
Citat:
ademare: Prica o Turskoj kafi je MIT kojem ni vreme nista ne moze !!

Naravno da je kafa u nase krajeve stigla preko Turske i orjenta !

Ali ono sto mi danas pijemo kao " Tursku Kafu " , NEMA nikakve veze sa Turcima !!

Nema veze sa danasnjim Turcima, ima veze sa onim prastarim. Bas kao sto nasi danasnji turcizmi nemaju blage veze sa modernim turskim jezikom, vec verovatno s nekim dijalektom koji su turski vojnici doneli u nase krajeve. Jer Srbiju u srednjem veku nisu bili okupirali intelektualci, vec nepismeni turski seljaci, zar ne? Recimo, mi kazemo beg i megdan, dok su originalne turske reci bey i meydan. Kako je 'j' postalo 'g' - pojma nemam. Takodje, nasi turcizmi imaju sufiks -ja - kadiJA, cupriJA, muftiJA, komsiJA, dok Turci kazu kadi, qupri, mufti, komsi ... pa onda - mi kazemo kasikA, zasto smo jadnu kasiku trpali u zenski rod i dodali joj A - pojma nemam, jer Turci kazu kasik ...

Slicno je i sa cajem, koji je popularan u Turskoj, ali postao je popularan tek u 19. veku. Dotle su svi pili kafu. Zamena kafe cajem se poklapa s vremenom kada su njihovi sultani presli iz Topkapi u Dolmahbahce. Ta druga palata, prilicno udaljena od centra Istanbula, namestena je u potpunosti po uzoru na zapadnjacke dvorce. Sultan koji se tu prvi uselio je prethodno posetio Englesku i odusevio se njihovim finim manirima koje je poceo da uvodi u na svoj dvor. Verovatno je i zamena kafe cajem bila deo te imitacije Engleza. A obican svet, videvsi da sultan pije caj, je poceo da ga imitira ...
[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2023. 11:40 ] @
Kupis dobru Nespresso masinu na kapsule i uzivas.

Kafa u kapsulama je u optimalnom pakovanju, sa optimalnom kolicinom kafe, sa najbolje ocuvanom aromom (osim da je direkt peces i meljes) a Nespresso masina se pobrine za ostale stvari da budu isto tako optimalne za tip napitka koji zelis. Plus, imas ogroman izbor raznih vrsta i aroma.

Tako za manje od minut dobijes nesto sto je bolje od vecine amaterskih pokusaja.

Alternativa je da ulozis mnogo vece pare u 'pravu' espresso masinu i naucis da budes barista. OK kao hobi, cak i zanimljivo neko vreme - ali za prakticne potrebe, Nespresso masine su najbolji nacin do dobre kafe u kuci.
[ component @ 25.10.2023. 11:57 ] @
Tako sam i ja mislio dok nisam probao sam da pravim.
Kapsule su OK i to je to. Što bi rekli: meh. Ne možeš ništa da zezneš, samo dobro održavaš mašinu i kupuješ kapsule za piće koje voliš da piješ. Recimo, ako piješ ristreto kupuješ te kapsule, a ako voliš lungo onda kupuješ druge kapsule, koje u sebi imaju drugačiju količinu drugačije mlevene kafe. Univerzalne kapsule su najgore. Nije isto da li kroz kapsulu propustiš malo vode za X sekundi ili puno vode za Y sekundi. Kafa u kapsuli treba da odgovara tome.

Ako sam praviš, piješ ili jako lošu ili jako dobru kafu (zavisi od tebe i aparata). A za kapsule, ako koristiš dobar aparat i dobre kapsule, piješ OK kafu.

Meni je i važno i da imam onaj sisak za paru za mleko. Volim ujutru da napravim kapućino ili latte pa mi je ogromna razlika kad tako napravim mleko za kafu ili kad samo umutim ili, ne daj bože, da mi aparat napravi. Čuo sam da Philips Latte Go ili DeLonghi Dinamica modeli dosta lepo naprave penu, ali i dalje nije to to.
[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2023. 12:13 ] @
Mislim da se slazemo potpuno - ako sam pravis kafu, mozes piti bolju kafu od kapsula (akcenat na 'mozes'). Ali to zahteva vreme, paznju i vezbu. Realno, to nije opcija za vecinu ljudi osim za one koji su bas totalni perfekcionisti ili jednostavno vole da prave odlicnu kafu.

Kapsule su nenadmasive sto se prakticnosti tice. Tacno, ne mogu da nadmase najbolje mogucnosti prave masine - ali odlicna kafa zahteva odlicno sve, ukljucujuci i baristu. Da ne pricamo o vremenu - kapsule narucim online, pravljenje kafe se svodi na pritisak dugmeta. Odrzavanje skoro pa nula.

Imao sam davno pravu masinu i u pocetku je to bilo zanimljivo, ali kasnije vise nisam imao vremena da se sa time cimam, a ono sto dobijam sa kapsulama je dovoljno dobro za moj ukus. To je naravno stvar ukusa, ako je kao tvoj razumem da je espresso masina najbolji izbor.

I slazem se skroz, kapsule apsolutno trebaju da odgovaraju tipu kafe koji se pravi - ali i to smanjuje mogucnost za greske zar ne.

Citat:

Meni je i važno i da imam onaj sisak za paru za mleko. Volim ujutru da napravim kapućino ili latte pa mi je ogromna razlika kad tako napravim mleko za kafu ili kad samo umutim ili, ne daj bože, da mi aparat napravi. Čuo sam da Philips Latte Go ili DeLonghi Dinamica modeli dosta lepo naprave penu, ali i dalje nije to to.


Ja trenutno imam Krups Nespresso Atelier - kapucino sam pravio samo nekoliko puta (vise mi lezi cist ristretto / espresso) - pena je OK, ali nista specijalno, al' opet to mi nije bio usecase pa mi ne smeta.
[ ademare @ 25.10.2023. 13:30 ] @

Citat:
ademare:


Naravno da je kafa u nase krajeve stigla preko Turske i orjenta !





Citat:
Java Beograd:
To što Turci više piju čaj nego kafu, ne znači da nisu doneli kafu u naše krajeve za vreme Otomanske imperije.




Sta da kazem osim pisu se komentari a ne cita se ono sto je napisano !
[ ademare @ 25.10.2023. 13:36 ] @
Da odgovorim i za Berija !

Prica o "Turcima " je dugacka i ovde van svake teme ! Radi se o ljudima koji Nisu starosedeoci Anadolije tj. kako nazivamo Male Azije vec Dodjosi , doseljenici iz 11. Veka !!

Poticu kao i ostali Turkijsko Tatarski narodi iz Centralne Azije ! Tamo gde je danas Turkmenistan i ostali Stanovi !

Narod bez ikakve svoje Kulture i tradicije !!

Tu gde dolaze u Anadoliju dolaze pre svega u prvo vreme pod jakim uticajem Persijske kulture , pa se moze reci da su njihove srednjevekovne drzave u Anadoliji Tursko - Persijske ! Takodje su zbog islama pod jakim Arapskim uticajem , pa je arapsko pismo dugo vremena bilo zvanicno !

Tako da oni Nista svoje nemaju pa ni tu Smrdljivu Kafu !!

Nego su je usput kao Cigani pokupili od Persijanaca i Arapa !! A i same Cigane koje su doveli sa sobom, i kojih ranije nije bilo u Srbiji !

A Persijsku i Arapsku kulturu su dalje sirili , jer Svoje Nisu imali !!


MIT o "Turskoj Kafi" je isti kao i MIT o Srbima koji imaju nekakav "Turski mentalitet " , do vec smo imali teme o tome " da smo mi Srbi ustvari Turci " i slicne Budalastine , koje sire neobrazovani ljudi !
[ component @ 25.10.2023. 13:47 ] @
Ala je ovo brzo eskaliralo.

Sad ćemo da imamo 5 strana prepucavanja ko je šta ukrao od koga i čija je kultura bolja i čiji je veći. Ubacimo malo i religije u celu priču, a mogli bi da se osvrnemo i na poneke ratove, što da ne?

A mogli smo da imamo lepu temu o kafi
[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2023. 13:48 ] @
Nista dok cetnici i partizani ne udju u pricu... ko je pravio bolju kafu od njih? :-)
[ Living Light @ 25.10.2023. 14:07 ] @
Reset teme !!!! Vracanje na fab. podesavanje !
[ Living Light @ 25.10.2023. 14:08 ] @
Eeee,

U ono vreme silnih pržionica kada je skoro svako selo imlo 2-3 pržionice,
odem da kupim kafu, sad mlevenu još toplu,

a tamo radi jedna "Milka od 300gr", sva zadihana,

Pitam je kad završava smenu?
Maa, kaže u 22h.

Jel možemo negde na kafu posle?

--- Jesi li ti normalan ??? Ne mogu sebe i kosu da operem, a da se ne oseca kafa, sad jos i da pijem
[ component @ 25.10.2023. 14:15 ] @
Aaaaa... plačem LOL
A da probaš neku iz lokalne ćevabdžinice da pozoveš na pljeskavicu?
[ Living Light @ 25.10.2023. 14:17 ] @
da je izvedem na veceru : 10 sa Lukom !!!
[ SASA M. @ 25.10.2023. 14:18 ] @
Vi o kafi, a meni se sad jedu mocca kocke
[ Living Light @ 25.10.2023. 14:23 ] @
Ne znam, kako postižu aromu "kafe" Late u limenci?
Ima poseban neki šmek.
Nisam nasao nista da namesam a da tako mirise.
[ baresi @ 25.10.2023. 14:29 ] @
Citat:
SASA M.:
Vi o kafi, a meni se sad jedu mocca kocke ;)

Uz kafu ne idu nikakve kocke nego lozovača, komovača odnosno grappa. Talijani to lepo zovu corretto, što bi trebalo značiti prava korigirana, popravljena kafa.
[ dusanboss @ 25.10.2023. 14:30 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Ja trenutno imam Krups Nespresso Atelier - kapucino sam pravio samo nekoliko puta (vise mi lezi cist ristretto / espresso) - pena je OK, ali nista specijalno, al' opet to mi nije bio usecase pa mi ne smeta.


I ja imam Krups nespresso xn110. Nema nikakve funkcije sem esspresa (ni netrebaju mi) ali je izuzetno mali i prkatičan. Stoji mi u sobi na komjuteru. Takodje dosta je dobar s obzirom na veličinu.

Koje kapsule koristiš? Ja uzimam ove iz Lidl mada nisu nešto, al je cena primamljiva.
[ Living Light @ 25.10.2023. 14:38 ] @
Citat:
baresi:Uz kafu ne idu nikakve kocke nego lozovača, komovača odnosno grappa.


Ove je drustvo redovno odlazilo na kafu, ali su imali i dodatak:

-Daj i vinjak, da kafa ne bude ćelava.
[ Living Light @ 25.10.2023. 14:48 ] @
U neko turbolentno doba, pre ihaha godina,
kafa se donosila iz italije, nemacke, austrije. -ko je mogao, ili imao rodbinu.

A bilo je i ljudi koji su bili prinudjeni da piju onu "zamenu za kafu", valjda se zvala Divka.

Moji roditelji su pili od C-kafe, Frankove pa do crvene BAR-Kafe, sto se tice domaceg terena.
[ component @ 25.10.2023. 14:49 ] @
Ono čuveno: "Može rakija pre piva, dok ne stigne kafa"
[ Living Light @ 25.10.2023. 14:52 ] @
Ovde kod nas je normalno da kada stignemo na posao PRVO popijemo kafu, pa na Arbeit.

U nemackoj dok sam bio, u 7:00h start na ARBEIT !!!

Jbg, bauštela, pa smo kafu pili pre pocetka radnog vremena.
[ Living Light @ 25.10.2023. 15:07 ] @
Secam se u vojsci kako smo nahhhebbhhali od ovog idiotskog izuma u atačmentu.

Kuvali u tome kafu u subotu uvece, ono laganica, nema guzve, kod kapetana u kancelariji.
Pored je svirao radio na AM-u.
Radio pocne jako da krci-zuji a kuvalo pukne sve u 16.
To je tako zveknulo da je prosuo kafu unaokolo po nama i po plafonu i zidovima. Užas!

U nedelju smo molili coveka da otvori radnju da kupimo farbu.

U ponedeljak je dosao kapetan na posao, a prve reci mu bile:

-Al ste vojsko bili vredni za vikend
[ baresi @ 25.10.2023. 15:15 ] @
Bio sam jednom u dojčlandu u Siemensu službeno, išao sam dan prije jer je sastanak bio zakazan za 7 i 15. Ujutro je došao po mene u hotel neki njihov, dodjemo do firme oko 10 do 7, on parkira i počne čitati Frankfurter. Kažem idemo unutra da popijemo kafu prije sastanka, kaže on meni, mene plaćaju od 7 do 15. Ušli smo u zadnjim sekundama. Kafu smo popili na sastanku, onu avionsku što se vidi kroz nju, iz neke posude od 2 litra. Tako malo za intermeco.
[ Living Light @ 25.10.2023. 15:21 ] @
Nemci dosta koriste onu "Limunadu" providnu od filter kafe.

Nasi, ako mogu nose odavde ili kupuji u turskim radnjama neku kafu koja je iz nekih ovdasnjih republika.
Snalaze se ljudi.
[ baresi @ 25.10.2023. 15:33 ] @
Onaj "automat" što si okačio, ja sam pravio 82. u vojsci u Kumanovu. Napravio sam duplo dno u onoj beloj plastičnoj šalici za čaj, kafa je bila gotova za minutu. Ali mi smo je kuhali u učioni za telegrafiju a ne kod kapetana. Drug Ivanov, nogometaš iz Bora, donosio je "materijal" jer je imao više izlazaka nego mi, nismo gledali koje vrste je kafa. Svaka je bila odlična.
[ B3R1 @ 25.10.2023. 15:43 ] @
Moje najbizarnije iskustvo s kafom je bilo u Americi. U kantini firme 20 vrsta kafe, a na njima pise: kafa s ukusom jagode, maline, kajsije ... kolega Turcin i ja gledamo to u neverici, nesto nam cudno, mislim ja znam da su nekada u SFRJ ljudi istovremeno pili djus i kafu ili kiselu i kafu po sastancima ... ali Ameri odose korak dalje, pa ti smuckaju kajsiju i kafu?! Uzas! Utom nam pridje zena koja je redjala robu po rafovima, videla nas je da se mucimo s izborom, pa rece:

- Ah, vas dvojica mora da ste iz Evrope?
- Hahaha, pa zar se to bas toliko vidi?
- Za vas Evropljane imamo samo ovu s desne strane - Captain Jack ... sve ostalo je "for Americans" ...

A inace, najgora kafa koju sam probao je ubedljivo bila ona u Irskoj! A ni Island nije mnogo bolji, tu sam dobio kapucino sa nekim zuckastim mlekom, koje kada sam probao ustanovio sam da je vec zestoko zasladjeno ... ako ne i prezasladjeno. Srecinm ja pijem slatku kafu i nisam stavio secer, inace bi bilo bas bljak.
[ Living Light @ 25.10.2023. 15:44 ] @
Od tih kuvala ne mozes da napravis dva ista.
Merio sam struju od jednog.
Struja je skakala od 8-10A. To je velika snaga za takvu skalameriju.
A grejac NIJE galvanski odvojem od vode.

Svako uspesno kuvanje kafe produzava zivot.
Korisnici nisu ni svesni o stepenu opasnosti od strujnog udara. A uzemljenja nigde.

Neki zlobnici ubacivali su zrnce soli u vodu i ostavili kuvalo tako da ceka. Maaa budhhhalastina opasna.
Igraju se necijim zivotom.

Za nove vojnike (guštere) imali smo destilovanu vodu, i bilo je ono:
-Aj skuvaj kapetanu kafu na brzinu, ide covek na teren

Nisam za koriscenje takvog kuvala nikako!
[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2023. 15:49 ] @
Irska kafa je mozda losa, ali zato imaju alkohol sa kojom je poprave :-)

Sto se tih avantura sa kafom, pre jedno 10-tak godina, neki veliki sastanak u DE, izmedju ostalog dosli i neki supplier-i iz Italije.

I tako, pauza - i host kaze, kafu imate sa strane, neke klasicne "all in one" masine sto prave sve zivo - od tople cokolade, espresa sve do kojekakvih stvari sa mlekom, tipican komad namestaja u svakoj prosecnoj vecoj kancelariji.

Matori Italijan pravi sebi kafu, pomirise, popije gutljaj i kaze, vrlo uctivo, "hvala za gostoljubljivost, ovaj napitak je vrlo zanimljiv ali ga ne bih mogao nazvati kafom" :-)))
[ Living Light @ 25.10.2023. 15:56 ] @
Citat:
B3R1: da je vec zestoko zasladjeno


He da,
To se kod nas prodaje u apotekama od eminentnih-novokomponovanih firmi i zove se:

-Proteruša Forte, Dual Pack Koncentrat / Multi Action !

Lek protiv zatvora :-)
[ baresi @ 25.10.2023. 16:35 ] @
Ne znam da li je to ista kafa, tu kod nas u bolnicama ima neka iriš kafa na automatima, ali nije loša. Ima neki poseban ukus ali je bolja od ostalih.
[ dejanet @ 25.10.2023. 17:25 ] @
Citat:
baresi: ...Napravio sam duplo dno u onoj beloj plastičnoj šalici za čaj, kafa je bila gotova za minutu...

Ako nije varijanta sa 2 zileta, onda nista niste videli :)
[ Living Light @ 25.10.2023. 17:30 ] @
ma pravili.

2 žileta, a izmedju 2 dugmeta kao izolacija sa fixnim razmakom + konac :-)

[ baresi @ 25.10.2023. 17:47 ] @
Ma ne, to je bilo profesionalno uradjeno jer sam bio u otkomandi iz veze u tehničku službu. Prvo dno je bilo okruglo kao dno šalice, lepljeno sa 100 vatnom lemilicom, ono drugo rešetkasto 1cm iznad, takodjer montirano lemilicom. Dodatna oprema je bila samo plastična kašika. Materijal, kositreni lim.
Verovatno je bilo nekih otrova u materijalima, ali sve po JUS-u.
[ Living Light @ 25.10.2023. 18:39 ] @
Niko ne spomene (ili ja nisam primetio)
koja je cena tih kapsula,
i ovih i Lidla i ovih kvalitetnijih.
Koliko ispadne jedna kafa?
Pitam jer stvarno nemam ni predstave o ceni.
[ ademare @ 25.10.2023. 19:57 ] @
Evo nescafe kapsule u Maxiju 16 komada u pakovanju.

https://www.maxi.rs/Picje-kafa...to-Espr-Intenso-112g/p/7485566
[ component @ 26.10.2023. 07:52 ] @
Zavisi gde kupuješ. Možeš da računaš da te kafa iz Golce Gusto kapsule izađe 35-40 dinara. Mada ima na buvljaku jeftinije pa izađe oko 30 din po šoljici. Iz Nesspresso oko 50-tak dinara. Ako uzmeš one kompatibilne i recimo pakovanje od 120 kom, može da bude i ispod 40 dinara.
Mene u zrnu izađe 20-25 dinara šolijica. Može i više ako kupim neku fensi kafu. Trenutno kupujem oko 2000 din/kg ali sledeća mi je Illy koja je 1000+din pakovanje od 250g. Tako da će biti 50-tak dinara.

U principu, ne vredi da razmišljaš o ceni pošto i nije neka para. Poslednje pakovanje od 1kg mi je trajalo mesec dana. Par desetina evra mesečno svakako nije nešto za šta se vredi žrtvovati i piti ono što ti se ne sviđa.
[ bordzija @ 26.10.2023. 17:07 ] @
Imam saeco aparat za kafu kupljen polovan na kp. Onaj što melje kafu u zrnu. Tačnije imam ih na nekoliko lokacija gde boravim. Kafu kupujem na kp od 600 din kilo do 750 din. Ljudi donose, švercuju, dobijaju ilikradu? Pa prodaju na kp. Pijem 10 kafa dnevno.

Ona mlevena iz radnje samo c kafa. Turska.

U principu je kafa u EU 4-5 EVRA za kilo a kod nas se takve valjaju po prodavnicama za 12-20 evra. Dakle u srbiji je sve DUPLO skuplje.
[ baresi @ 26.10.2023. 18:28 ] @
Ne znam kakve su cene u drugim državama EU, ali kod nas najjeftinija je neka ritual, mislim da je iz Bosne i košta 8 €. Sve ostalo je iznad 10 evropejaca. Barcaffe koja se tu najviše troši košta oko 13 €.
[ ademare @ 26.10.2023. 19:53 ] @
Kafa u Srbiji je Akcizna roba !

Jednostavno drzavica bukvalno zivi od prodaje Akciznih proizvoda Ovisnicima !

Kafa , Cigare , Alkohol itd. Na Benzinu najvise zaradjuje vise od pola cene ide u drzavnu kasicu .

Tako da sto se akcizne robe tice tu cene nisu ekonomske vec rastu koliko je kasica praznija i pred Bankrotom !
[ bordzija @ 27.10.2023. 00:06 ] @
Onda je očigledno sva hrana u srbiji akcizna roba jer je duplo skuplja nego u zemljama EU! SVE OSIM GUMENOG SAVE 🤣🤣🤣

Lepo su se dosetili nema carine na hranu iz eu ali je zato država srbija uvela visoke akcize na hranu!
[ bordzija @ 28.10.2023. 20:45 ] @
Bajdvej 200 grama kafe (odlične) košta samo 134 din u ruskoj jazbini!

[ Living Light @ 28.10.2023. 20:59 ] @
Šta pise na kafi, cija je ?
[ component @ 28.10.2023. 22:37 ] @
I šta piše ono sa "dodatkom 5%" čega?
[ Living Light @ 28.10.2023. 22:48 ] @
... osiromašenog uranijuma
[ ademare @ 28.10.2023. 22:53 ] @
Zvanicno Leblebije 5 % .

Na Rozi forumu domacice kazu da je Surogat u pitanju ! Nijednoj se nije svidela ?

Jesi li pio ti tu "kafu " ili samo slikas ?


Evo sa tog foruma , domacica " Insajder "

"
Odg: Mere / Svetofor
24.10.2023. 22:02 #208
Pošto radim u Svetoforu, nisam mogla da se oduprem iskušenju da i ja nešto napišem. :ll:
Moje preporuke su:
Hemija: tečni deterdženti Grose Washe i Vomix, zaista su odlični. Lea omekšivači, ima plavo i zlatno pakovanje(moj favorit, uporedila bih ga da Lenor gold). Dojpak tečni sapuni za ruke sa mirisom kokosa i meda, imaju jako lep miris. Lavare odmašćivač, zaista odradi posao.
Kozmetika i lična higijena: Colgate četkice za zube, pakovanje od 4 kom za nekih 190rsd. Blaznice(tuferi) su takođe dobri, vlažne maramice imaju dobru cenu. Sad od skoro u ponudi ima i higijenski ulošci, neke dve vrste ali ih nisam probala. Gel za umorne noge, kupci ga mnogo hvale.
Odeća i tekstil: ima lepih(a i ružnih :mrgreen: ) ženskih i muških jakni i prsluka za nekih 1500 rsd. Čaršavi znaju bili super ili potpuni očaj, neki su od super materijala a neki su bože pomozi. Peškiri su pristojni, ništa posebno. Ima lepih pokrivača, i za decu i za odrasle, za oko 1000 rsd.
Elektronika: vox kuvalo za vodu i mikser, kupila sam oba i zadovoljna sam sa njima. Imam i collossus blender, radi kao zmaj, čak i zaleđeno voće može da se stavi u njega.
Kuhinja/kupatilo: ima prelepih šolja sa igračkom u obliku voća i povrća za decu, stakleni bokali su mi lepi, papir za pecenje, alu folija, sunđeri, truleks, zice za ribanje, kese za smece, cene su mnogo bolje nego u drugim radnjama. Susilica za veš je oko 1000 rsd, daske za peglanje oko 1800 rsd. Korpe za veš su dosta lepe, 45l oko 650rsd. Osveživači prostora, neki mirisi su odlični neki grozni da glava boli od njih(khm višnja).
Sokovi i voda: meni je mineralna voda perun odlicna, podseća na minakvu. Sok narandža je skoro istog ukusa kao fanta narandža. Bitter lemon je sličan Schweppes-u, cola je odvratna, klaker još gori, nikome ga ne bih preporučila. Negazirani sokovi su skroz ok.
Mlecno: grcki jogurt, kajmak namaz mlecna radost, jogurti, felisimo sir, pronto orro roso sir od 3kg, odlicni. Baklave su dobre, kecap dojpak isto. Dimljena pileca prsa, dimljeno kuvana sunka, čvarci su super.
Slatkiši: bombone sa karamelom golden lilly, kdv cokoladice od 1kg, gumene bombone, sprint cokoladice, topping od cokolade, trix cokolade od 1kg- sve preporuke.(za one koji se ne boje nezdravog šećera). A za one koji se boje šećera.. schwan cream od čokolade, meni je bolji od nutele a mogu ga jesti i dijabetičari. "
[ Living Light @ 28.10.2023. 22:56 ] @
Hehe,

Da je Bordzi pojeo, sve što je do sada slikao, svetleo bi u mraku :)
[ bordzija @ 29.10.2023. 11:00 ] @
srBska nie sigurno ma kakvih alhemičara bilo ovde

[ bordzija @ 29.10.2023. 11:28 ] @
Citat:
ademare: Zvanicno Leblebije 5 % .

Na Rozi forumu domacice kazu da je Surogat u pitanju ! Nijednoj se nije svidela ?

Jesi li pio ti tu "kafu " ili samo slikas ?


Evo sa tog foruma , domacica " Insajder "

"
Odg: Mere / Svetofor
24.10.2023. 22:02 #208
Pošto radim u Svetoforu, nisam mogla da se oduprem iskušenju da i ja nešto napišem. :ll:
Moje preporuke su:
Hemija: tečni deterdženti Grose Washe i Vomix, zaista su odlični. Lea omekšivači, ima plavo i zlatno pakovanje(moj favorit, uporedila bih ga da Lenor gold). Dojpak tečni sapuni za ruke sa mirisom kokosa i meda, imaju jako lep miris. Lavare odmašćivač, zaista odradi posao.
Kozmetika i lična higijena: Colgate četkice za zube, pakovanje od 4 kom za nekih 190rsd. Blaznice(tuferi) su takođe dobri, vlažne maramice imaju dobru cenu. Sad od skoro u ponudi ima i higijenski ulošci, neke dve vrste ali ih nisam probala. Gel za umorne noge, kupci ga mnogo hvale.
Odeća i tekstil: ima lepih(a i ružnih :mrgreen: ) ženskih i muških jakni i prsluka za nekih 1500 rsd. Čaršavi znaju bili super ili potpuni očaj, neki su od super materijala a neki su bože pomozi. Peškiri su pristojni, ništa posebno. Ima lepih pokrivača, i za decu i za odrasle, za oko 1000 rsd.
Elektronika: vox kuvalo za vodu i mikser, kupila sam oba i zadovoljna sam sa njima. Imam i collossus blender, radi kao zmaj, čak i zaleđeno voće može da se stavi u njega.
Kuhinja/kupatilo: ima prelepih šolja sa igračkom u obliku voća i povrća za decu, stakleni bokali su mi lepi, papir za pecenje, alu folija, sunđeri, truleks, zice za ribanje, kese za smece, cene su mnogo bolje nego u drugim radnjama. Susilica za veš je oko 1000 rsd, daske za peglanje oko 1800 rsd. Korpe za veš su dosta lepe, 45l oko 650rsd. Osveživači prostora, neki mirisi su odlični neki grozni da glava boli od njih(khm višnja).
Sokovi i voda: meni je mineralna voda perun odlicna, podseća na minakvu. Sok narandža je skoro istog ukusa kao fanta narandža. Bitter lemon je sličan Schweppes-u, cola je odvratna, klaker još gori, nikome ga ne bih preporučila. Negazirani sokovi su skroz ok.
Mlecno: grcki jogurt, kajmak namaz mlecna radost, jogurti, felisimo sir, pronto orro roso sir od 3kg, odlicni. Baklave su dobre, kecap dojpak isto. Dimljena pileca prsa, dimljeno kuvana sunka, čvarci su super.
Slatkiši: bombone sa karamelom golden lilly, kdv cokoladice od 1kg, gumene bombone, sprint cokoladice, topping od cokolade, trix cokolade od 1kg- sve preporuke.(za one koji se ne boje nezdravog šećera). A za one koji se boje šećera.. schwan cream od čokolade, meni je bolji od nutele a mogu ga jesti i dijabetičari. "

Ne mogu da se otmem utisku da je ishvalila bukvalno svih 30 proizvoda koje imaju u ponudi

Klaker sam kupio to su neki hemičari iz azanje koji to prave. Boja je roze mogu misliti šta je unutra. Ima ukus onih bazooka žvaka, kao enerdži drink. Gazirano nekako čudno i razvodnjeno.

Ja inače ne kupujem ništa od hrane što se pravi izvan granica vojvodine. To mi je zlatno pravilo.
Jedino pečenica i sir mešanac iz sjenice 🤗
[ član @ 30.10.2023. 08:07 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Kupis dobru Nespresso masinu na kapsule i uzivas.

Kafa u kapsulama je u optimalnom pakovanju, sa optimalnom kolicinom kafe, sa najbolje ocuvanom aromom (osim da je direkt peces i meljes) a Nespresso masina se pobrine za ostale stvari da budu isto tako optimalne za tip napitka koji zelis. Plus, imas ogroman izbor raznih vrsta i aroma.

Tako za manje od minut dobijes nesto sto je bolje od vecine amaterskih pokusaja.

Alternativa je da ulozis mnogo vece pare u 'pravu' espresso masinu i naucis da budes barista. OK kao hobi, cak i zanimljivo neko vreme - ali za prakticne potrebe, Nespresso masine su najbolji nacin do dobre kafe u kuci.

ta nespresso masina moze da napravi dobru kafu, ali su kapsule prilicno skupe (na stranu to sto su sa ekoloskog aspekta prilicno lose jer za svaku popijenu kafu napravis 10-20 gr. plasticnog otpada) u DE 1 pakovanje od 16 kapsula kosta 4-5€ za espreso, a ako se pravi capuccino, onda treba duplo jer ide jedna kapsula sa mlekom, jedna sa kafom. pa ako se u jednoj kuci pije dosta kafe... ne isplati se, mesecno moras 30-40€ da racunas na kapsule.
ja sam neko krace vreme koristio tu masinu sa kapsulama, ali sam uzeo posle ovakvu djuntu, sljaka vec nekih 7-8 godina.
[ bordzija @ 30.10.2023. 13:11 ] @
Nespreso je čista hemija za budale. Kafa čim se ohladi ima ukus po nekom metalu ko da sisaš kašiku.

Lepo aparat koji melje i pravi espreso pa biraš koju ćeš kafu u zrnu. Em jeftinije em praktičnije. Jedna kafa 8 grama u zrnu dakle 120 kafa od jednog kilograma. Vendeso je 1300 din kg u metrou. Ja tu istu ponekad kupim na kp za 700 din po kilogramu.

[ Ivan Dimkovic @ 30.10.2023. 13:28 ] @
Ocigledno nisi probao kvalitetne Nespresso kapsule. Tvrditi da je to "hemija za budale" ne odgovara realnosti, pod uslovom da imas dostupne OK kapsule.

Ja imam, i kafa koju pijem je na nivou kvalitetne kafe iz kafica. Nije najbolja kafa koju mogu da pijem, ali za <1 min vreme pripreme i napor koji se svodi na stavljanje kapsule i pritisak dugmeta.

Nikad nisam imao metalni ukus, ocigledno je do kapsula ili masine koje si koristio.
[ bordzija @ 30.10.2023. 13:44 ] @
Kupio davno onaj paket 15 kutija sa gratis aparatom. Jezivo iskustvo.

[ component @ 30.10.2023. 14:35 ] @
Mislim da si pomešao Dolce Gusto i Nespresso.
[ član @ 31.10.2023. 09:36 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ocigledno nisi probao kvalitetne Nespresso kapsule. Tvrditi da je to "hemija za budale" ne odgovara realnosti, pod uslovom da imas dostupne OK kapsule.

Ja imam, i kafa koju pijem je na nivou kvalitetne kafe iz kafica. Nije najbolja kafa koju mogu da pijem, ali za <1 min vreme pripreme i napor koji se svodi na stavljanje kapsule i pritisak dugmeta.

Nikad nisam imao metalni ukus, ocigledno je do kapsula ili masine koje si koristio.


u vreme dok nisam jos bio kupio Vollkaffeeautomat, dok sam koristio masinu sa kapsulama hteo da pokusam sad da ih napunim i koristim ponovo.
secam se da se tada na forumu javio bio neki lik koji se bavio proizvonjom kapsula, pa je detaljno objasnjavao kako se kapsule pune. ni ja ne mislim da tu ima ikakve hemije, jednostavno sveze mlevena kafa ide u kapsule.
medjutim, kao sto sam rekao, preskupo je kosriscjenje, ako ce jedan kapucino da kosta 1,50€, onda se to definitino za kucnu upotrebu ne isplati... i vec pomenuto nepotreban otpad u vidu plastike koji se moze izbeci drugacijim pripremanjem kafe.
[ Ivan Dimkovic @ 31.10.2023. 10:23 ] @
Citat:
član
ako ce jedan kapucino da kosta 1,50€


Ne pijem kapucino pa ne znam, ali mene 100 kapsula Lucifer's Roast-a kostaju 30 EUR, sto mu izadje 60 euro-centi po duplom espressu, sto je meni sasvim OK.

Taj dupli espresso dize iz mrtvih, a ima sasvim OK ukus (za ljude koji vole Robustu).

Job done :-)
[ component @ 31.10.2023. 10:23 ] @
Drugačijim pripremanjem kafe nije opad nego prihrana za biljke
Bar tako kažu. Meni je bliže kanta da istresem pak nego da ga nosim napolje da ga rastresem oko drveta.
[ ademare @ 31.10.2023. 10:26 ] @
Pa sad nisu sve kapsule skupe .

U spominjanom lidlu , njihove kapsule su na akcijama 44 komada za 900 dinara ! Znaci jedna kapsula 20.5 dinara ! ili 17 Centi !

Redovna cena je 10 komada 250 dinara !


E sad kakva je kafa nisam probao . Imaju vise ukusa - vrsta .
[ bordzija @ 31.10.2023. 12:42 ] @
Da nosim kutije sa kapsulama vamo tamo pa u kontiš? Ne pada mi na pamet. Biram koju ću kafu poručim 600-800 din kilogram arabika robusta, kafa iz inostranstva, 120 kafa od kg kafe. Dakle jedan espreso 5 dinara.

Otpad skupljam i jednom nedeljno prihranim živu ogradu ispred zgrade i ostalo drveće 😎

Ovu upravo cepam kupio sam 10 kila po 600 din


[ component @ 31.10.2023. 13:03 ] @
10 kilograma? To je za kafić?
Gde si našao Kafune za 600 din/kg?
Zar nije cena oko 2500 din/kg?
[ bordzija @ 31.10.2023. 13:07 ] @
Pijemo oko 2 kg mesečno tako da sam miran oko 4 meseca, otkupljujem kafu preko kp sajta non stop. Pisao sam gore na temi pa pogledaj.
[ component @ 31.10.2023. 14:03 ] @
Nisam znao da može da se nađe tako jeftino. Ne mogu da nađem ni jedan oglas po toj ceni. Verovatno je bila "kratkotrajna ponuda"

Meni je i 1kg puno. Kad potrošim ovu Lavazza Crema e Aroma plavu, preći ću na neka manja pakovanja. Sada osetim i razliku u ukusima i ova koja mi stoji već par nedelja mi nije ista kao kad sam je tek otvorio. Držim hermetički zatvorenoj tegli, ali ne vredi. Kad se jednom otvori, treba i da se popije u roku od 10-15 dana. Što kod mene nije slučaj.

Nego, uspevam s vremena na vreme da napravim mnoooogo dobru kafu Ne uvek, ali kad napravim, prosto mi žao što ne mogu odmah da pijem i još jednu. Otrovao bih se od toliko kafe
Baš sa ovom Lavazza plavom, par dana nakon što sam otvorio... čist espresso, bez mleka. Nije bio ni malo kiselosti u ukusu. Ni malo gorčine. Čista aroma. Pun ukus. Popio u nekoliko gutljaja i onda mi bilo žao što nije svaka kafa koju popijem takva.
[ bordzija @ 31.10.2023. 14:42 ] @
Ove u zrnu mogu da stoje sto godina ali ne smeju da se vade iz pakovanja nego je samo štipaljkom pribijem. Jednom sam dobio neku arabiku devojka (moja) čuvala 10 godina dobila od nekoga 🤣 fantastičan i ukus i miris.

Ugl se kod nas prodaje odvratna robusta najgori krš od kafe a ponekad retko bude mešavina arabika. Dakle u srbiji je sve čista robusta šta god pisalo na pakovanju.

Vendeso je isto pristojna kafa, ova iz lidla to je onaj najniži mogući kvalitet.

Lavaca isto ima gomile krševa ove što se prodaju za 1000-1500 na kp kilo.
[ component @ 31.10.2023. 15:10 ] @
Pa bar kad je u zrnu možeš da vidiš šta je arabika, a šta robusta. Tu bar nema varanja. Drugačije izgleda zrno.
Da imam vremena za gubljenje, mogao bih zrno po zrno da razdvojim pa da vidim da li stvarno ima 40-60 arabike i robuste.
Kad je mlevena tu može sve i svašta. Može i soja. Može i leblebija. Može i po koja bubašvaba,...
[ bordzija @ 31.10.2023. 15:19 ] @
Ugl sve to što se kod nas prodaje kao mešavina robuste i arabike je obična robusta po abnormalno visokim cenama. Kafom se kod nas bave obični prevaranti.
[ scoolptor @ 31.10.2023. 19:07 ] @
A caj? Hajde Living ,otvori temu o caju. Kafu ne pijem ali obozavam cajeve.
[ bordzija @ 31.10.2023. 19:12 ] @
Cajevi su za engleske prdaše :)
[ Living Light @ 31.10.2023. 19:32 ] @
Bordzi,

-Ima li za tebe neko,
ili makar "iko" da je bar približno normalan na ovom svetu? Makar radio u Lidlu
[ bordzija @ 31.10.2023. 23:49 ] @
Sve to može nekako da se dovede u red :)
[ Living Light @ 01.11.2023. 03:31 ] @
... samo treba čvrsta ruka
[ bordzija @ 01.11.2023. 09:50 ] @
E baš sam iščašio levu kopajući za sadnice oko zgrade pošumljavam ne mogu ni gaće da dignem 🤣🤣🤣
[ morihei ueshiba @ 01.11.2023. 12:14 ] @
Cilj pripreme napitka od kafe je ekstrakcija organoleptickih supstanci iz mlevenog zrna kafe pomocu vruce vode. Voda rastvara te supstance iz kafe i transportuje ih u vasu posudicu za uzivanje.
Uz neke varijacije, generalno postoji cetiri glavna nacina pripreme kafe, poredjano po krupnoci mlevenja:

1. Filter kafa, ili caffè americano - priprema se tako sto se krupno mlevena kafa prelije vrelom vodom (svi smo videli one aparate koje imau filter papir, napune se kafom i voda se prelije preko pa dok ne iscuri u posudu koja je konstantno zagrejana). Dugacko vreme ekstrakcije, pod atmosferskim pritiskom. Dva-tri decilitra obojene obojene vode i soljetina u ruci sa kojom setate po kancelariji dok resavate slucaj serijskog ubice ili pisete tekstove o korupciji u kongresu.

I za ovaj nacin pripremanja postoje kapsula varijante i odgovarajuci aparati (vidi K-cup coffee maker). U jednoj firmi u kojoj sam radio par godina, imali smo izmedju ostalih masina i jednu za punjenje K-cup kapsula, za japansko i kanadsko trziste. Sama kafa je bila vrhunskog kvaliteta, mesavina dva tipa arabike. Inace se filter kafa i pravi od kvalitetnih arabika da bi obojena voda u soljetini imala kakav - takav ukus. Meni je bezveze, ali severna Evropa, Amerika, Australija ne znaju za bolje. Valjda vole velike kolicine svega i to im je ok.

Inace sam jednom na nekoj pumpi u okolini Melburna pokusao da objasnim konobarici da hocu espresso, znaci samelji malo finije, ekstrakcija 10 sekundi i sve to u najmanju soljicu koju ima. Ona je rekla naravno, odma dodje, iscedila perfektan espresso u malu soljicu i dok sam se ja okrenuo da se pohvalim - vidite da moze pravi espresso u Au - devojka je istresla moju solicu u u kartonsku casu od tri deci i dodala vrucu vodu do vrha. Sa sve osmehom. Jbg.

2. Moka - tipicno italijanski izum za kucno konzumiranje kafe. Patentiran od izvesnog signor Bialetti-a, do pojave kucnih aparata na kapsule bila je ubedljivo najrasprostanjeniji mali kucni aparat u Italiji i bukvalno jedini nacin za pripremanje kafe kod kuce.
Dobro, signor Bialetti nije bio bas tako inventivan, samo je kopirao uz neke modifikacije veoma stari aparat kojim su se sluzili u Napoliju - La Cuccumella. Izmisljen od strane jednog Francuza pocetkom 19. veka i usavrsen u Napulju, bio je masovno koriscen uredjaj, dok ga pocetkom 20. veka nije zamenila Moka.
Priprema kafe u Moka aparatu je jednostavna. Da ne opisujem, svako moze da nadje uputstvo na netu. Poenta je da kljucala voda u vidu pare prolazi kroz krupnije mlevenu kafu i kondenzuje se zajedno sa rastvorenim supstancama u posudi. Kad ispari sva voda iz donjeg dela i prodje kroz kafu iz srednjeg, u gornjem delu se nakupi crna tecnost pristojnog ukusa, ali bez pene. Zbog visoke temperature ekstrakcije, karakteristican je malo gorci ukus napitka, kao da je kafa malcice preprzena. Sto se ustvari i desava, ali je nemoguce izbeci, osim ako ne spravljate kafu na Himalajima, pa ce voda da isparava na nizoj temperaturi. Inace idealna temp. za ekstrakciju je od 92 - 95 stepeni, svaki stepen vise dosta utice na ukus.

Ako nabavljate kafu za Moku u prodavnici (a ne upustate se u pravljenje vase mesavine kod kuce), karakteristicno je da su to pakovanja od 250 grama u vakuum kesicama - ciglama. Da bi se upakovala, kafa prolazi kroz proces degaziranja (prakticno se ostavlja mlevena kafa neko vreme da iz nje izadje CO2 koji se stvorio prilikom termicke obrade), sto joj umanjuje kvalitet, zato sto sa CO2 odlaze i one najfinije arome - prakticno one koje osetite kad meljete kafu. Te supstance odlaze u nepovrat i mada postoje razni nacini kako da se kafa degazira, a da se sto manje supstanci izgubi, mlevena kafa iz kesice pakovana i konzervisana na bilo koji nacin neminovno gubi na kvalitetu, ali to nije moguce izbeci.

Sad, postoje tu razne finese i razlozi zasto se degazira ovako ili onako, zasto se bas vakumira, a ne ostavlja slobodna u kesici, ali to je duga prica. Ako nekog zanima mogu i traktat o tome kad uhvatim vremena.

Sto se tice signor Renato Bialetti-a, covek je umro 2016. u cvetu starosti, bogat i slavan po tome sto je uspesno komercijalizovao ideju svoga oca Alfonsa koji je izumeo Moku. Renato je kremiran i njegov pepeo je pohranjen u urnu u obliku njegovog proizvoda koji i danas ima svaka kuca u italiji - Moke

Za njegovog vakta kod kuce se pila moka, a za dobar espresso se islo u lokalni bar. Konkurencija nije postojala, kucni espresso aparati su bili skupi i neprakticni zbog odrzavanja i potrosnje energije, ali je pojavom kapsula njegova imperija ozbiljno klecnula pa je i sama Bialetti imperija pocela da trpa svoju kafu u kapsule da bi opstala na trzistu. Danas postoje personalizovane Bialetti kapsule i koliko znam sasvim im solidno ide. Uostalom, napravili smo nekoliko masina za punjenje kompatibilnih Bialetti kapsula tako da to sve ide svojim tokom. A Moka aparata jos ima u svakoj kuci, pa ga imam i ja - ne iste leba, ponekad ga koristim kad mi naidje neka dobra kafa od nekog klijenta koji jos drzi do kvaliteta.

Da napravim mali rezime: u sirovoj kafi se termickom obradom - przenjem desavaju hemijske reakcije koje dovode do stvaranja aromaticnih jedinjenja zbog kojih nam je kafa tako prijatna. Prilikom przenja se stvara i CO2 u kome su prakticno rastvorena vecina tih supstanci. Ona ostaju zajedno sa CO2 zarobljena u celijskim opnama sve dok ne razbijemo te opne mlevenjem zrna. U zavisnosti od finoce mlevenja, odredjujemo koliki procenat celijskih opni cemo da razbijemo i koliko ce procentualno tih supstanci da nepovratno odleti u atmosferu, a koliko cemo da prepustimo vrucoj vodi da rastvori i deliveruje u nasu soljicu. Znaci: sto krupnije mlevenje - manje se supstanci gubi odmah, a vise ostaje za rastvaranje u vodi, sto zahteva duzu ekstrakciju. Fino mlevenje - fine arome se gube odmah, i kafa mora da se sto pre konzervira za dalju upotrebu na neki nacin ili da se odmah upotrebi za spravljanje napitka.
Najprijatniji ukus sadrze jedinjenja koja su najlaksa (uprosceno receno). Ta jedinjenja zelimo u nasoj soljici, ali kako to sve da obavimo - sameljemo fino, propustimo vodu i estrahujemo sve ono najbolje i pri tom jos dobijemo penu odredjene gustine koja ce da rasporedi po nasim receptorima u ustima sve te arome na najefikasniji nacin? Eevooo resssenja:

3. Espresso - necu da gnjavim, svako ima svoje misljenje o tome kako treba espresso da izgleda i kakvog ukusa treba da bude i kako da se pije i jos svasta nesto. Dobra vest je da ste svi u pravu

Ono sto je neki standard za espresso je: mala soljica, zagrejana na nekih 40-tak stepeni, kafa sveze samlevena i dirktno iz mlina u dozer, tj. kasiku, pritisak nekim tamperom da se pogaca od kafe presuje i zaravna, ubacivanje u aparat, ektrakcija kolko vremena hoces - hoces ristretto 10-tak sekundi, hoces lungo 25-30 sekundi, debljina pene bar koliko i debljina sloja tecnosti, pena takva da ubacis kesicu secera i da secer ne padne odmah na dno nego polako da probija penu (ja pijem bez secera i mislim da je greota kvariti ukus kafe secerom, al ajde) itd itd. Ako zelite da postanete dobar barista, postoje kursevi i skole gde se uci mnogo o tome kako se pravi dobar espresso i koliko faktora utice na to. Sastav kafe, mlevenje u zavisnosti od temperature i vlaznosti ambijenta, podesavanje temperature i pritiska u aparatu i milion drugih stvari.

Ja i nisam neki strucnjak, tj nisam barista mada znam da pripremim espresso koji mi se svidja. Mnogo vise sam upoznat sa nacinima kako pripremiti kafu za punjenje kapsula, a to je tek posebna nauka iz jednog razloga: espresso kapsula mora da zadrzi sto je moguce konstantniji kvalitet tokom nekoliko meseci, dok ne dodje do nekog kucnog aparata. Za to vreme mora da prodje verovatno ekstremne spoljasnje temperaturne promene, muckanje i potrese prilikom transporta, biva upakovana na mestu gde je vlaznost recimo 50%, a upotrebljena negde gde je vlaznost 80% itd itd.

E sad, kapsule: ovde cu napraviti dve generalne podele. Prva je:
a) otvorenog tipa - zatvorenog tipa (sa barijerom od razmene gasova)
b) sveze mlevena - degazirana
Kapsule otvorenog tipa su one koje vec imaju rupice na sebi za prolaz tecnosti i obicno na dnu imaju filter papir, pa sloj kafe, pa preko toga se zatvaraju neki mikroperfororanim plasticnim filmom. Pune se sveze mlevenom kafom, direktno iz mlina, a da bi sacuvala kvalitet i sprecila dostup smrtnom neprijatelju - kiseoniku iz vazduha, naknadno se zatavaraju u plasticnu vrecicu ispunjenu mesavinom inertnih gasova (obicno azot).

Kapsule zatvorenog tipa su napravljene od materijala koji sprecava razmenu gasova izmedju kafe i spoljasnje okoline, tj. kazemo da imaju barijeru od razmene. One se posle zatvaranja ne pakuju dodatno u vrecice. Kafa u tim kapsulama je obavezno u vecoj ili manjoj meri degazirana, tj. vec je izgubila na kvalitetu pre punjenja.

Znaci, kad uzimate kapsule budite skoro sigurni da je ona koja je pakovana u dodatnu vrecicu pakovana kao sveze mlevena i samim tim je kvalitetnija. Pri tom ne mislim na sastav, proizvodjaca itd, nadam se da je to prilicno jasno.

Neki proizvodjaci pakuju sveze mlevenu kafu u neke tipove kapsula sa barijerom, ali to je sve redje. Problem je sto kafa unutar kapsule nastavlja proces degaziranja tokom vremena i oslobadja se gas koji dovodi do unutrasnjeg naprezanja i deformacije kapsule, a ponekad je pritisak toliko jak da kapsula jednostavno pukne.

Ovo nas dovodi do jednostavnog testa koliko je kafa u kapsuli sveza: dakle, ako je kapsula ili vrecica u kojoj je kapsula otvorenog tipa naduta, znaci da je kafa malo ili nimalo degazirana pre punjenja, tj. da je pakovana sveze mlevena. Suprotno, ako je kapsula ili vrecica izduvana, kao da je iz nje izvucen vazduh, to sigurno znaci da je pakovanje staro ili da propusta i kafa unutra je sigurno promenila ukus nagore.


Ima jos dosta toga, razlika izmedju pakovanja ciste arabike, mesavine, kafe bez kofeina, testiranju vremena ekstrakcije, kolicina pene i gustina, postoje definisani parametri prilikom testiranja sveze napunjenih kapsula koje treba ispuniti da bi ta kafa i posle 6 meseci bila ok. Jedno je pravilo: ako prilikom testiranja masine uzmem jednu kapsulu i iz nje dobijem savrseni espresso, onda ne valja - za par nedelja ta kapsula ce mozda blokirati vas kucni aparat, zato sto se kafa posle mlevenja i presovanja u kapsulu vremenom steze i ulje koje sadrzi zatvara kanale za prolaz tako da voda ne moze da prodje i vas aparat vrlo lako moze da se blokira. Sve u svemu, komplikovano za podesavanje.

Zaboravih - kafa za spremanje espressa je mlevena finije nego kafa za moku, ali krupnije nego apsolutni gubitnik u ovom nasem rangiranju:

4. Turska kafa / caffè turco / caffè orientale

Ovako je zovu u Italiji, mada je ne piju. Nacin spremanja je dosao sa orijenta, najjednostavniji je moguci i mada postoje neke finese u pripremanju koje mogu da poboljsaju ukus, sam nacin je diskutabilan. U prethodna tri nacina mi vrsimo ekstrakciju aromaticnih supstanci iz zrna, pri tome ostavljajuci teske, gorke, kisele i neukusne materije vezane za talog koga posle upotrebljavamo za djubrenje baste. U slucaju turske kafe, mi sve te supstance lepo prokuvamo da se sve rastvore, pa ih onda sve popijemo, ne ostavljajuci nasim receptorima mogucnost da prepoznaju fine arome, nego ih sve ubiju one teske i neukusne supstance. Ono sto nam ostaje kao uteha je kofein, koji se kao teza suspstanca kasnije rastvara, pa ga u ristretto espressu skoro da i nema, dok je u turskoj kafi prisutan u punoj snazi. Ko voli - ok, ja nemam nikakav problem stim sto bi reko precednik.

Mlevenje je fino, vrsta kafe je obicno robusta i to najjeftinija - ionako nema smisla trositi neku finu arabiku da bi se na kraju osetilo nista posebno. Pakovanje je u obicnim nevakumiranim kesicama, kafa je mlevena i degazirana do poslednjeg atoma CO2 da se kesica ne bi nadula (pakovanje, transport, sve je to lakse kad imate mrtav materijal upakovan), verovatno je degazirana na otvorenom u dodiru sa atmosferom jer se ne isplati imati prilicno skupe degazatore sa kontrolisanom atmosferom za robu koja se nabavlja i prodaje po niskoj ceni.

Ako pogledate u taj prah, videcete da je kafa przena na manjoj temperaturi. To iz par razloga - manje kalira prilikom przenja zato sto se manje vode oslobadja, znaci veca tezina znaci veca zarada. Drugo, svetlije przena kafa prilikom kuvanja daje vise pene, a to narod voli i onda sve super.

Aj da ne budem negativan, moze i od te robuste da se napravi neki pristojan i ukusan napitak. Uslov je da nadjete negde sirovu kafu koja se nije ubudjala i nema neke cudne mirise (o, da, posebna prica nevezana za robustu i nase trziste. Svasta se desava u tim trgovinama, licitacijama u velikim lukama robe koja stoji po nekim magacinima u neadekvatnim uslovima par godina, onda se prodaje budzasto, pa se onda malo poveca temperatura przenja da se ubije ukus budji i blata i tako.....svasta tu ima).

Dakle, nadjite pristojnu sirovu kafu u zrnu, isprzite je ili dajte nekom od poverenja da je isprzi na regularnoj temperaturi, ostavite je da dise 24 sata, pa onda u rucni mlin (hladno mlevenje je kljuc za odrzanje kvaliteta kafe) ili u neki kafic koji ima poseban mlin za kafu, pa sameljete 50 grama, pa napravite tursku kafu, ostatak u frizider (hladnoca usporava degaziranje). Naravno, hermeticki zatvoreno u neku posudu. Smaranje? Jbg, to je sto je.

I tu smo gde smo. Nek pije ko sta voli i sta mu prija. Ono sto mogu da kazem iz pozicije nekog koji radi u jednoj firmi koja pravi automatske masine za punjenje kapsula gotovo svih vrsta koje se mogu naci na trzistu jeste to da kapsule nisu lose, ali je najbolje imati svoj aparat za espresso kod kuce, sa mlinom koji melje po jednu dozu. Najbliza alternativa, koja manje zagadjuje okolinu plastikom, a pritom je kvalitetnija od svih tipova kapsula je cialda, sto je biskvit og 7 grama kafe upakovan u filter papir. Po onome sto vidim u okruzenju, trend je da se prelazi na cialde i sve vise se prodaju, mada su kao opcija za kucni espresso starije od kapsula. Ja jednu takvu koristim kod kuce i sasvim mi je ok.

Toliko narode, mozda sam preterao, ali nisam mogao da odolim temi o kafi. Ako ima pitanja, slobodno.

Da, skoro zaboravih, jos nesto kao pitanje svima vama. Prvo citat:

Citat:
Ivan Dimkovic:
Ocigledno nisi probao kvalitetne Nespresso kapsule. Tvrditi da je to "hemija za budale" ne odgovara realnosti, pod uslovom da imas dostupne OK kapsule.

Ja imam, i kafa koju pijem je na nivou kvalitetne kafe iz kafica. Nije najbolja kafa koju mogu da pijem, ali za <1 min vreme pripreme i napor koji se svodi na stavljanje kapsule i pritisak dugmeta.

Nikad nisam imao metalni ukus, ocigledno je do kapsula ili masine koje si koristio.


Dakle, hoces Illy kapsule - ima. Hoces Illy kafu u zrnu - nema problema.
Isto tako i sa bukvalno svim proizvodjacima. Koji su poceli sa kafom u zrnu, przionicama, pa dosli na kapsule.
Evo, ne znam, svojevremeno sam trazio da kupim Nespresso kafu u zrnu. Ili bar mlevenu. Nisam nasao. Zna li neko da li ima u prodaji? Jako bih voleo da je kupim, otvorim, sameljem i napravim sebi kafu. Nema? Dobro, onda nista. Idem da napravim od onoga sto imam, vreme je za kaficu. Poz

[ bordzija @ 01.11.2023. 16:40 ] @
Trpaju u te kapsule pojačivače mirisa i ukusa, konzervanse itd. Trujete se hemijom!
[ Living Light @ 01.11.2023. 17:10 ] @
Citat:
bordzija: ... ne mogu ni gaće da dignem 🤣🤣🤣

Ma, i ne treba da dignes gaće.
Naicice neka da ti izmasira ruku.
I svima lepo.
[ Ivan Dimkovic @ 01.11.2023. 17:12 ] @
Citat:
bordzija
Trpaju u te kapsule pojačivače mirisa i ukusa, konzervanse itd. Trujete se hemijom!


Hemija je ono sto cini kafu mogucom... ono, konzumiras spaljena zrna neke biljke, malo je kasno da se plasis od hemije :-))))

Uzgred, nema nikakvih pojacivaca ukusa i mirisa u Nespresso kapsulama, niti konzervansa. Neko te je lagao.

[ bordzija @ 01.11.2023. 17:30 ] @
Sve te plastične kapsule sa aluminijumskim folijama završe u šumama i rekama.
[ Ivan Dimkovic @ 01.11.2023. 17:47 ] @
Ako ti ambalaza zavrsava u sumama i rekama, isto vazi i za ambalazu od obicne kafe onda.
[ scoolptor @ 01.11.2023. 17:51 ] @
[ morihei ueshiba @ 01.11.2023. 17:57 ] @
Slazem se da ne postoji vestacki pojacavaci i stabilizatori ukusa u nespresso kapsulama. Niko mi to nije potvrdio od ljudi koji su kompetentni u ovoj oblasti, a pricao sam sa mnogima. Ono sto je izvesno da su razvili tehnologiju da dobiju iz svojih nespresso kapsula koje sadrze 5,2 - 5,5 grama nesto sto je veoma priblizno onome sto drugi izvlace iz standardnih 7 grama kafe po kapsuli.

Dakle, pena je tu, ukus je primamljiv i intenzivniji nego 5,5 grama iz kompatibilne nespresso kapsule random proizvodjaca. I uvek je isti, bez obzira na godinu proizvodnje. Ako otvorite neiskoriscenu nespresso/dolce gusto kapsulu, primeticete da lici na mleveni ugalj, sto pretpostavlja da je veoma tamno przena, a sto bi trebalo da daje manje konzistentnu penu nego sto je slucaj. Sve to otvara dosta pitanja koje bi nestle resio tako sto bi ponudio narodu svoju mesavinu kafe u zrnu pa da se narod veseli, ovako samo mozemo da nagadjamo - sto njih bas zabole, posto imaju drugaciji koncept prodaje:

Dakle, kad vi kupite nespresso aparat, postajete clan ekskluzivnog kluba korisnika ekskluzivne robne marke koja vam daje osecaj da ste nesto posebno u odnosu na smrtnike koji koriste nesto drugo. Uz aparat dobijete svoj licni kod, postajete clan kluba kome pripada jedan Dzordz Kluni, a jedan Kluni ne bi sigurno koristio neki sirotinjski proizvod itd - vec proveren koncept marketinga. Ako jedan Dzordan nosi najke, onda svi koje nose najke su vec 80% vrhunski kosarkasi i mogu da hodaju zajebano kroz grad u svojim patikama. Pricu znamo.

Magovi marketinga iz nestle-a su to prepoznali i taj koncept im fercera vec godinama i ja stvarno nemam nista protiv toga. I verovatno nikad nece izbaciti na trziste svoju kafu u zrnu jer im to niko ne trazi, sve lepo funkcionise i ovako. Nespresso, Dolce Gusto, Professional i Vertu (sve razlicite kapsule, odnosno professional je cialda))ce i dalje da vladaju trzistem, ali jbg, meni se ta kafa ne svidja - kome se svidja sasvim ok. Uostalom, postoje i kompatibilne pa nek ljudi uporede i odaberu sebi sta hoce.

Za kraj: ko god prica da postoji hemija u kapsulama, bilo bi interesantno da nekako dokaze, posto iz laboratorija ne stizu dokazi, a u proizvodnju nespresso kapsula je teze uci nego u ratni stab mosada, informacija iznutra nema (za razliku od nekih drugih velikih proizvodjaca koji organizuju posete svojim pogonima i gde mozete da obidjete svaki cosak i da vidite od cega se i kako pravi).

Ono na sta igra nespresso je hemija u glavi konzumenta. I tu su veoma uspesni.
[ bordzija @ 01.11.2023. 18:01 ] @
Citat:
scoolptor:

Dimković stigo sa kapsulama 🤣🤣🤣

Ja bogme moja pakovanja od kafe u zrnu uredno guram u reciklomat globaltela i on ih uredno prihvata i uvlači.

Dok te kapsule završavaju u rekama i šumama.

Uvek je to tako bilo što imaš više love to si bahatiji sa prirodom.
[ Ivan Dimkovic @ 01.11.2023. 18:01 ] @
Citat:
morihei ueshiba
Dakle, kad vi kupite nespresso aparat, postajete clan ekskluzivnog kluba korisnika ekskluzivne robne marke koja vam daje osecaj da ste nesto posebno u odnosu na smrtnike koji koriste nesto drugo. Uz aparat dobijete svoj licni kod, postajete clan kluba kome pripada jedan Dzordz Kluni, a jedan Kluni ne bi sigurno koristio neki sirotinjski proizvod itd - vec proveren koncept marketinga. Ako jedan Dzordan nosi najke, onda svi koje nose najke su vec 80% vrhunski kosarkasi i mogu da hodaju zajebano kroz grad u svojim patikama. Pricu znamo.


Hocu dobru kafu sa minimalnim cimom, Nespresso mi to omogucava. Sa time dobijem >konstantno< OK kvalitet bez ikakvog cimanja i sa minimalnim odrzavanjem. Najbolji? Definitivno ne. Najbolji u poredjenju sa cimom? Definitivno da.

Kapsula ima svuda ako nestane mojih omiljenih i znam da necu da dobijem neki sh*t. Znam i da necu dobiti neku maestro kafu, al to i ne ocekujem od onoga sto pravim kuci - bio mi je hobi pre 10+ godina da sam pravim espresso sa sve doziranjem i punjenjem, al posle nekog vremena smori ceo ritual.

Puca mi ona stvar za Nespresso "klub" i jos vise za Dzordza Klunija, a ponajvise za to sta drugi koriste.

Ponekad je uspeh proizvoda upravo vezan za prakticnost koju resava. Ne mozes sa dobrim marketingom od loseg proizvoda napraviti dobar.

Imaju i Philips & Co. para da plate koga god da im reklamira kafu, ali su njihovi sistemi inferiorni u odnosu na Nespresso.

Kad / ako se pojavi bolji sistem, kupio bih ga bez da trepnem i zaboravio na Nespresso "klub" :-)

Citat:
bordzija
Ja bogme moja pakovanja od kafe u zrnu uredno guram u reciklomat globaltela i on ih uredno prihvata i uvlači.
Dok te kapsule završavaju u rekama i šumama


I moje djubre zavrsava u reciklazi (ne zato sto to hocu ili necu, nego zato sto tako sljaka na trenutnoj adresi), ne kontam sta sa time pokusavas da kazes.

Negde ima a negde nema infrastrukture - tamo gde je nema, sve ide u sumu i reku, bez obzira da li je u kapsuli ili kesici.
[ morihei ueshiba @ 01.11.2023. 19:36 ] @
Ovo sto sam naveo za marketing nespressa je opste mesto, naravno da ce odredjen broj ljudi koristiti proizvod koji mu odgovara bez obzira da li je markiran ili ne, pogotovu ako nema neku bezobraznu cenu. Vecina ce se ipak zalepiti na reklamu i kvazi ekskluzivnost kao prvi kriterijum u izboru. Sto ja ne posmatram ni kao dobro ni kao lose, jednostavno to vazi za ogroman broj proizvoda i sve je to sasvim u redu.

Kao sto rekoh, svi su u pravu :-)
[ Ivan Dimkovic @ 01.11.2023. 19:51 ] @
Eksluzivnost? Evo sad bacih pogled na Amazon, cene tih uredjaja pocinju od… cek cek… 90 EUR!

Mozda je to eksluzivno u Liberiji, u Evropi bas i ne. Mislim da prosecna domacica ima bar nekoliko skupljih aparata u arsenalu, domacin potrosi vise na cigare za par meseci :-)

Mozda zbog Klunija… tu ne bih znao sta da kazem :-)
[ bordzija @ 01.11.2023. 20:01 ] @
Ja imam saeco koji melje kafu u zrnu, pravi kapućino, čajeve itd. I to sve od kafe u zrnu koju mi čak prijatelji donose na poklon ako putuju negde. Pakovanja recikliram na reciklomatima a soc skupljam i posipam oko rastinja u dvorištu zgrade đubrim biljke.

I taj fenomenalni espreso od prave kafe a ne neke sastrugane zgure sa dodatkom aditiva u kapsuli, me košta 5 din po šolji 🤗
[ Ivan Dimkovic @ 01.11.2023. 20:27 ] @
Citat:
bordzija
sastrugane zgure sa dodatkom aditiva u kapsuli,


Super sto pijes dobru kafu sa Saeco masinom, samo nastavi - dobar izbor.

Ali cemu ovo lupetanje gluposti sa aditivima i sastruganim cime god (vrlo ocigledno nije istina)? Da li je moguce da ne mozes da prihvatis da ima vise nacina da se dobije dobra kafa i da tvoj nacin nije jedini?

Zasto sve mora da se pretvori u neki advocacy/fanboy rant - "samo moje i nista drugo". U cemu je problem?
[ morihei ueshiba @ 01.11.2023. 20:35 ] @
Pa to je bas ono o cemu govorim. Cena je pristupacna sirokim masama, a nosi dozu ekskluzivnosti bas zbog te fore sa membershipom u klubu odabranih. Kljucna razlika u odnosu na druge proizvodjace. I ta fora je stara desetak godina, a jos uvek pali. Psiholoski je to slicno kao kad skupljas postanske marke, celom svetu se hebe za tvoju kolekciju retkih primeraka, ali si ti u svojim ocima bogotac i kad pogledas u tvoju kolekciju mislis da si uspesan covek. Tebi je to vazno, drugima nije - ali to ti ni ne primecujes.

Fora sa Klunijem je upalila i prosla, nema je smisla ponavljati. Sad je fora da imas vertu kapsule koje na sebi imaju kod i aparat prepoznaje samo originalne kapsule koje kostaju 50 centi po komadu (btw i nespresso isto drze cenu, sto znaci da narod kupuje) dok ostale kompatibilne kostaju max do 25 centi. Te ostale kupuje sirotinja, a ja kupujem originale, jako su lepi i sareni i imaju razne ukuse i sve je jako fensi - to je koncept.

Inace su aparati pre desetak godina bili skupi dok se nisu pojavile kompatibilne kapsule, pa iz Kine poceli da stizu jeftini aparati i tako to vec ide. Ne moze na stare fazone da se uzima toliko love vise, mada vam konstantno uzimaju lovu na razliku u gramazi, bar sto se tice nespresso kapsula.

Pokusavaju izvesno vreme da proguraju professional cialdu, e tu su cene aparata oko 450 eur, bas zato sto nema dovoljno kompatibilnih i nije se rasirilo u mase, ali je ionako namenjeno prvenstveno za firme. I to fensi firme koje nece da imaju jeftine automate za svoje fensi dizajnerske ofise i hodnike, nego hoce ekskluzivu koja kosta. Kvalitet? Ma nije bas bitno, ionako se pije iz ogomnih solja, sa sve mlekom i secerom, ko te pita. Bitno je da sljasti.

Opet, ne optuzujem ni podcenjujem nikoga, fala bogu svako ima izbor i u pravu je sto se tice svog izbora.
[ Ivan Dimkovic @ 01.11.2023. 20:50 ] @
Cekaj cekaj bre, kakav ekskluzivni "membership" - odem u svaku elektro prodavnicu i ima PUN QRATZ Nespresso masina, od ispod 100 EUR do vise stotina EUR... u cemu se tacno sastoji osecaj "kluba" ili "ekskluzivnosti" kad bukvalno imas pun Q izbora - od vendora, cena i sve do mora raznih kafa u svakom supermarketu?

Ja bih pre rekao da je u pitanju 'samo' odlican marketing - ali marketing je mnoooogo dublja stvar od promocije koja je samo jedan od 4P elementa marketinga.

Tacno, Nespresso ima lepo i kratko ime i reklamiraju ga dobro izgledajuci ljudi (stvar ukusa, svakako), ali i Senseo je imao lepo i kratko ime. Poenta je da je Nestle sa Nespressom uradio dobro ceo sistem i ulozili su masovnu kolicinu kapitala da tih kapsula ima svuda, te kapsule imas na svakom cosku, uvek imas 100% kompatibilnost (i to je kostalo) i konzistentan ukus kafe koju volis. Ne najbolji, ali dovoljno dobar i konzistentan, sa minimumom napora.

To je knjiski primer dobrog proizvoda - promotivni deo marketing mix-a je samo finalni "slag na tortu" ali dzaba tebi sva promocija ovog sveta ako osnovne parametere proizvoda i lanca dostave nisi uradio kako treba.

A Nestle je razbio sve parametre, i zato uzivaju zasluzeno mesto.

Ovo je jako slicna prica kao Apple... Apple je zasluzeno #1 u segmentima koje ciljaju zato sto imaju odlicne proizvode kad se sve sabere i oduzme. To pokazuju sve mere zadovoljstva kupaca. Mozda je pre 30+ godina Apple bio nekakva "ekskluziva" (na drugi nacin) ali su danas masovni proizvod koji je sinonim za predvidljiv dobar kvalitet (ne NAJBOLJI, mada cesto jesu, vec predvidljiv). Kao kupac imas pristup njihovim uredjajima svuda, znas da se neces iznenaditi kupovinom novog, imas odlicnu podrsku... sta ti vise treba? I, ne samo to, Apple uredjaji najbolje drze cenu i kad se polovni prodaju zato sto su ljudi zadovoljni sa njima i spremni da plate i vise zato sto znaju da i polovan Apple uredjaj i dalje ima odlicnu podrsku i valja (polovni laptop ili telefon svakako nije "ekskluziva" ni u jednom pogledu).

I? Ljudi to kupuju. Masovno.

Ima NPC-ova kojima je to nekakav statusni simbol ali svasta je NPC-ovima statusni simbol. Ali ne zivi Apple od njih, kao ni Nestle.
[ Living Light @ 01.11.2023. 21:17 ] @
Danas primetim u radnji ove case "hladne kafe".
1,4% rastvorljivi ekstrakt kafe Arabika + ostalo
Ennstal Milch KG Austria
230ml - 125din
[ bordzija @ 01.11.2023. 23:56 ] @
Ja ne poznajem nikoga ko pije tu kafu iz kapsula ovde jedino ljudi koji su mahom u eu. To ne zna za bolje to im je vrh piramide - džordž kluni. Svakih godinu dana kupuju novi aparat i uvek fali pola plastike na bokalu za vodu koji je mali i od silnog rkanja se raspadne. Ili jednostavno procuri i rikne. Prijateljica kada dolazi uvek je jedan kofer pun kapsula a garderoba u torbi.

To je nešto neka tehnologija na bazi nes kafe po mojoj slobodnoj proceni. Može da bude vilo šta sa aromama.

Meni je super ta kafa kada se tek napravi ali čim se ohladi ima metalni ukus ko jučerašnja kafa kako da objasnim. Ugl skup sport i meni se ne sviđa. Cimanje mi je toliko posla oko aparata stalno dosipanje vode, stavljanje kapsula, zatvaranje, otvaraje itd.

Da ne pričam kako šolj mora da se drži svo vreme jer se aparat toliko trese i vibrira dok pravi kafu da šolja jednostavno spadne i razbije se.
[ morihei ueshiba @ 02.11.2023. 00:14 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:


Ovo je jako slicna prica kao Apple... Apple je zasluzeno #1 u segmentima koje ciljaju zato sto imaju odlicne proizvode kad se sve sabere i oduzme. To pokazuju sve mere zadovoljstva kupaca. Mozda je pre 30+ godina Apple bio nekakva "ekskluziva" (na drugi nacin) ali su danas masovni proizvod koji je sinonim za predvidljiv dobar kvalitet (ne NAJBOLJI, mada cesto jesu, vec predvidljiv). Kao kupac imas pristup njihovim uredjajima svuda, znas da se neces iznenaditi kupovinom novog, imas odlicnu podrsku... sta ti vise treba? I, ne samo to, Apple uredjaji najbolje drze cenu i kad se polovni prodaju zato sto su ljudi zadovoljni sa njima i spremni da plate i vise zato sto znaju da i polovan Apple uredjaj i dalje ima odlicnu podrsku i valja (polovni laptop ili telefon svakako nije "ekskluziva" ni u jednom pogledu).

I? Ljudi to kupuju. Masovno.

.


Odlicna poredba sa Apple. Jako dobar proizvod, namenjen prosecnom korisniku koji hoce ogranicen broj opcija koje perfektno rade, predstavnistva koja su tipska u svim zemljama sveta i gde god se korisnik zatekne zna tacno sta moze da trazi i sta ce tacno da dobije. Sve je uglancano do perfekcije i daje korisniku osecaj da je clan jedne velike verske zaj....jednog kluba koji svojim clanovima nudi ekskluzivnost, doduse po nesto vecoj ceni nego sto to vredi, ali kad jednom preplatis nesto sto ima neko ime, hoces li da priznas da si ispao budala sto si preplatio ili ces da ubedjujes sebe da clanstvo u klubu vredi te pare?

Evo ja sam, posle godina ubedjivanja sebe da ajfon vredi onoliko koliko sam ga placao, posle ko zna kojeg psovanja kad mi se ugasi na 30% baterije ako ga izvadim iz dzepa na -5 stepeni ili kad mi trogodisnji telefon koga ne mislim da menjam jer nemam za tim potrebe pocinje da koci i secka zato sto mi posalju update koji je namenjen da ukoci starije telefone, pa ti posle ne mozes ni da vratis na prethodnu verziju, pa ovo, pa ono....dakle predjem na android, sunce mi svane i vise mi ne pada na pamet da preplacujem nesto sto mi realno dobro radi godinu i po a posle pocinje da mi skace po zivcima. Ali dobro, ja sam ga imao zato sto sam prvi dobio za dz od firme, pa sam posle po inerciji kupovao novije modele zato sto sam morao, a ne zato sto sam bio fasciniran ajfonom, zabole me bas.

Dakle, ja nisam ciljna grupa apple-a, kao sto ni ti nisi ciljna drupa nestle-a. Ja nisam imao osecaj da sam clan kluba, nego me je to samo nerviralo, a ti nemas osecaj da si clan kluba jer nemas potrebu da budes clan nekog kluba i ne razumes o cemu pricam. Zasto ljudi kupuju krpe napravljene u Bangladesu na koju je okacena etiketa nekog nadrkanog brenda i placaju 100 puta vise nego sto to vredi? Ajde, povuklo ga ime, marketing. Ali uzmi tu masu koja preplacuje te sarene krpe i pusti im dokumentarce koji pokazuju kako robovi za 1 dolar na dan siju te njihove krpe, odvedi ih u firme koje proizvode etikete skupih brendova koje se nasivaju po uvozu u zemlju prodaje i izvedi im racunicu po kojoj proizvodnja te krpe kosta 5 evra, a on ju je plati 350, u 90 % slucajeva ce nesretnik da ti klima glavom sa razumevanjem, a sutra ce da ode u istu prodavnicu i plati jos vecu cenu za isto njesra. jer kad on tu krpu sa velikim natpisom recimo nesto " balenciaga " plati i obuce, on je clan kluba u kojem to isto njesra oblaci i neka rijaliti spodoba koja je njegov idol.

Tako je i sa kafom. Ja sam probao nespresso i ne svidja mi se, i da mi se svidja ne bih placao 50 centi kapsulu jer tako imam osecaj dranja koze sa ledja sto mi neprijatno utice na ukus te kafe. Kod kuce imam neugledni aparat na cialde koji je no name, kafu uzimam od proizvodjaca koji je po mom ukusu i placam 20 centi po dozi i imam uvek odlican espresso. Nespressu i Apple-u svaka cast na marketingu, a bogami i na tehnologiji, savrseni su u domenu ciljeva koji hoce da postignu, sve im je super i njihovim kultovima zelim svu srecu, ali ti proizvodi se meni ne svidjaju, kao ni hebena balenciaga. Ili Fuj Viton, kako god vec da se zove.
[ bordzija @ 02.11.2023. 00:42 ] @
Nespreso je obično kuvalo za vodu kakva ekskluziva kakvi bakrači? 99 procenata je marketing i ništa drugo. Obična nes kafa spakovana u kapsule po visokoj ceni.

A većina se odlučuje baš isključivo zbog nedostatka prostora u kuhinji. Mali je, uzak i to je jedina prednost cele priče.

Ja sam moj prodao a da nisam ni iskoristio svih 15 kutija kapsula. Posle 7-8 kutja kapsula napukla je ona činija za vodu pa je otišao isti dan je došla neka žena čim sam stavio oglas na kp.
[ Ivan Dimkovic @ 02.11.2023. 06:42 ] @
Brate, coffee machine advocacy…

Pa ne trce Linux vs. Windows jbt.
[ component @ 02.11.2023. 07:59 ] @
morihei ueshiba, svaka čast na komentarima na ovoj temi. Ali nisi u pravu što se tiče ekskluzivnosti. To Nesspreso nije. I nije ni jedna kapsula. Svi koji navrate kod mene ka kafu kažu da sam ja fensi sa mojojm kafom. A imam običan, najeftiniji ručni espresso aparat sa mlinom koji sam mogao kod nas da nađem. I opet je koštao 400€. I kupim običnu Lavazza kafu u zrnu i to je odjednom eksluziva? Pošto niko koga znam, ne želi da toliko plati apart za kafu, plus da daje 2-3000 din za kg kafe.
I mene bi jeftinije bilo da sam uzeo Nespresso aparat za 100€, ali eto hteo sam hobi i da uživam u ispijanju kafe.
Ti sigurno znaš kakvu opremu imaju pravi zaluđenici za kafu i kakvu kafu kupuju. Ne možeš mi reći da to nije eksluziva, a da neki (bilo koji) aparat sa kapsulama jeste.

Može Nike da reklamiraju najbolji sportisti i superzvezde, ali nikada Nike neće biti eksluziva. S druge strane imaš Luj Viton cipele koje to jesu.

Što se tiče Nespressa, nisam probao, voleo bih da probam.
[ bordzija @ 02.11.2023. 10:40 ] @
Ja sampre 5 godina kupio polovan saeco na kp sajtu za 50 evra, samo povremeno pranje prese pod vodom i podmazivanje solikonskom mašću i to je sve. Radi bez prestanka svaki dan po 15-20 kafa kako ko navrati. Samo sipam vodu i dosipam kafu.

I svi se oduševe kafom. Imam nekoliko tih aparata na moru, kod žene u stanu. 5 dinara kafa toliko ne košta ni turska krsža.
[ morihei ueshiba @ 02.11.2023. 16:48 ] @
@component

Ja sve vreme i govorim da nespresso nije nikakva ekskluziva, ali da je uspesnim marketingom postignuto to da ga narod dozivljava kao ekskluzivu. Ne ja i ne ti i ne Dimkovic, ali ogromna vecina konzumenata - da.
[ bordzija @ 02.11.2023. 18:06 ] @
Eeee srbija je čudo za sebe ja kada sam pre 10 godina kupio polovan stoni fudbal ljudi su mislili da sam milijarder. U zemlji sa 1,3 miliona stanovnika koji nisu završili ni osnovnu školu bukvalno je sve ekskluziva.
[ Living Light @ 03.11.2023. 09:39 ] @
Ljudi i dalje misle da si
milijarder.

3 stana,
7 kuca,
2 vikendice,
... i ostala neprijavljena imovina.

A i dalje kupuje u Lidlu,
kojeg na svaka 2 sata
hoce da zatvori. ,,😄

[ bordzija @ 03.11.2023. 09:57 ] @
Dada a mogu da biram dal ću živim sa kevom ili taštom baš bajno 🤩
[ Living Light @ 03.11.2023. 10:05 ] @
Zenu ni ne pominjes.

Tastu u hrvatsku,
Majku u grcku,
A ti na F.Goru,

da WiFi kosis travu.
[ SASA M. @ 03.11.2023. 16:55 ] @
Sest strana, jednom nogom u sedmu, a nismo jos uvek stigli do onh skupih, najskupljih, ekskluzivnih, preradjenih uz pomoc unutrasnjih organa nekih zzivuljki.
[ Living Light @ 03.11.2023. 19:12 ] @
Danas u kaficu pitam konobara:

-Koju mašinu za kafu imate? Sa kakvom skalamerijom pravite ovaj lep asortiman svega od kafe?

Ma kaže,

-Neka nova mašina od 12k evra !
Melje kafu u zrnu i napravi razne "špecije" od proizvoda.

Bilo me sramota da udjem i slikam mašinu od 12 hiljadarki,
ali makar cu baciti pogled koja je, koja marka, tip.
[ bordzija @ 04.11.2023. 19:16 ] @
A to ti je neki multipraktik vrv sa puno različitih kafa. Ja sam više za one stare samelješ, sabiješ i propustiš vodu. Ali su glomazni za kuću.

Kod tih kafa je bitno jedino servisiranje i dobra kafa. U hrvatskoj na plaži popijem bolju (frankova) nego u centru beograda gde ima možda na par mesta. Od skoro se popravila situacija po tom pitanju valjda smo se izmigoljili iz bede.

U srbiji vlasnici kafića rezonuju ma šta pije sedi sat vremena pije jednu kafu. A upravo ta kafa ako je dobra drži lokal. Glupaci.

Nije to kafana restoran.
[ morihei ueshiba @ 05.11.2023. 21:28 ] @
Citat:
SASA M.:
Sest strana, jednom nogom u sedmu, a nismo jos uvek stigli do onh skupih, najskupljih, ekskluzivnih, preradjenih uz pomoc unutrasnjih organa nekih zzivuljki. :)


Kopi Luwak:
- jedan mali simpaticni pacovcic koji se izmedju ostalog hrani zrelim bobicama kafe, a posto njegov probavni sistem ne preradjuje sama zrna kafe, on ih izbacuje nesvarene, ali obogacene enzimima svog sistema za varenje i ti enzimi obogacuju kafu dajuci joj specifican (prilicno blag) ukus. Probao sam i nista spektakularno, mada nisam imao priliku da probam sveze przenu i mlevenu spremljenu na espresso nacin, nego su mi doneli pakovanja vec ko zna kad mlevene i neadekvatno pakovane kafe tako da moj utisak i nije nesto relevantan.

Cena se krece od 500$/kg za kafu od zivotinja gajenih u kavezima, do 1500$/kg za kafu prikupljenu u divljini koju ostavljaju slobodne zivotinje za sobom. Nekad je ta kafa bila prava retkost, ali sada je trziste prepravljeno jeftinijom varijantom sa farmi koje su sve brojnije i veliki procenat njih drzi te zivotinjice u uzasnim uslovima. Ajde sto je zlocin prema jadnim stvorenjima, nego sto se posle jos cudimo kad se pojavi neka bolestina uzrokovana alavoscu coveka.

Uostalom, evo video pa procenite (ovo je umiveno, ljudi koji su videli neke druge farme su mi opisivali kako to ustvari uzasno izgleda):

https://www.youtube.com/watch?v=Ox7dQO-7Gss&t=6s

Black Ivory Coffee:
- isti princip, samo je umesto pacova u pitanju slon. Nisam probao niti poznajem nekoga ko jeste. Cena ide preko 1000$/kg:

https://www.youtube.com/watch?v=pmUc3WPEp3Y






[ morihei ueshiba @ 05.11.2023. 22:15 ] @
I jos nesto da dodam temi, a mislim da je bitno:

Nije svaka robusta kafa loseg kvaliteta, niti je svaka arabika vrhunska. Od obe vrste postoje manje ili vise kvalitetne sto zavisi od zemlje proizvodnje, klimatskih uslova u godini berbe, nacina obrade sirove kafe (koje se obavlja na mestu berbe), uslova transporta, pa cak i kvaliteta vreca za transport i jos mnogo drugih faktora koje prosecni konzument ne zna, a i da zna ne bi mu koristilo.

Dalje, skladistenje, termicka obrada, skladistenje i pakovanje nakon termicke obrade - nista od toga nije sadrzano u specifikaciji koja treba da je ispisana na svakom pakovanju. Ono sto je prosecni konzument cuo je da je arabika dobra, a robusta losa. Netacno. Jednostavno su to dve razlicite sorte koje se upotpunjuju u mesavini da bi se dobilo ono sto se trazi.

Medjutim, posto je plasirano uverenje da je arabika mnogo kvalitetnija, veoma cesto se proizvodjaci sluze jeftinim trikom: na pakovanju pise da je 100% arabika, sto i jeste, ali nigde ne pise iz koje zemlje porekla, da li je mesavina ili samo jedna vrsta (obicno najjeftinija) itd. Dakle: ne nasedajte na trikove, sarena pakovanja i zvucne natpise. Vodite se vasim ukusom, svako ima drugaciji. Ne ustrucavajte se da probate sve sto se nudi, pa sta vam se svidi sa tim nastavite.

I probajte da pijete bez secera i mleka, stvarno nema smisla ubijati ukus kafe raznim dodacima.
[ Living Light @ 06.11.2023. 02:31 ] @
Veoma poucan text o kafi. (video nemojte da gledate pre jela :-) )

Svaka cast na poznavanju kafe!
----------------------------------

Pominjao sam da u kaficu imaju žešću masinu za kafu,
koja 95% lici na ovu, cak je i proizvodjac isti,
(ali pored ova 3, ima još +1 dodati veci displej na sredini mašine)



E sad, da li je Expobar Ruggero ili Di Pacci - ne mogu da nadjem.
[ baresi @ 06.11.2023. 07:55 ] @
Puno liči na ovu:
https://www.honchocoffeesuppli...ero-classic-v2-0-multi-boiler/
Poprilično sam ćorav pa ne znam.
[ SASA M. @ 06.11.2023. 14:21 ] @
@morihei ueshiba
Neka, preskocicu te "napredne" vrste, ne konzmiram nista sto je proslo kroz neki digestivnui trakt Gledao sam davno neki dokumentarac o kafi, od pocetka do kraja (ceo proces od sadnje branja, transporta, cuvanja, degustacije i klasifikovanja, do distribucije potrosacima). Bilo je prikazan jedan deo kako se dobija jedna uz nesebicnu pomoc majmuna npr.



Nisam neki kafopija, tako reci nisam uopshte po kriterijumima iz ove teme. Pa i nisam nesto ni hteo da se ukljucim u ovu temu, ali jesam je citao.
Eto, meni je kafa dodatak mleku, a ne obrnuto. Vishe volim coko shejk, cokoladno mleko, belu kafu sa kakaom ili kafom i sl. nego samu kafu, kao kafu. Na poslu sam pio ranije varijante iz kesica, tipa nesscafe cappuccino i to mi je bilo ok, sipano naravno samo u mleko (iako su nam mleko ko voda, pa zadovoljavam bar jedan kriterijum da kazem da ipak pijem kafu u nekom smislu). Imali smo i mashinu za spremanje gotove kafe koja melje i pravi gotovu, samo podmetnesh soljicu i eto je. Medjutim, osim samo u prolazu, nisam joj puno prilazio. Najlakshe mi bilo ovako iz kesice, sipaj, zagrej i pij.

Neko duze vreme pio sam tako i kuci razne instant varijante, na kraju sam se najduze zadrzao na grand 3u1 koja mi je bila najbolja po ukusu, a probao sam sve sto se tako prodaje. U zadnje vreme su te varijante sa raznim aromama i kombinacijama sastojaka bash iskritikovali po pitanju zdravlja.

Igrom slucaja trenutno spravljam belu kahvu sa Jacobs Monarch koja je po ukusu i nameni najbliza turskoj kafi. Ne svidja mi se previshe. Kupih je slucajno, bila na nekom kao popustu i uzeo. Ne verujem da cu je ikad vise kupovati jer mi je to previshe gorko cak i u mleku (ravna kasicica u 2dl mleka), medjutim, imam igrom slucaja 2 pakovanja, keva videla da je koristim, pa pomislila da mi se svidja, pa mi i ona kupila na nekoj akciji bez pitanja, I sad imam 2 x 200gr. sto moze da mi traje mesecima.

Bordzi je spominajo Frankovu, Jednu njihovu sam ranije stalno konzumirao (isto kao belu kafu), u bivshoj jugi su je distribuirali nekadasnjem JAT-u, pa sam imao prilike da dodjem do tih njihovih pakovanja i ta mi je bila super.

Najcesce kad neko dodje kod mene smutim mu ness, ili se napravi pure and simple domaca turska, sa nekim dodatkom, ili bez. Srecom, niko nije puno izbiljliv. Iz nekog nepoznatog razloga vecini je zanimljiviji domaci napitak zvan pivo od odmaceg napitka zvanog kafa, a to se lakse spremi od kafe, ali to je za neku drugu temu. Ako se pojavi neko takav da bira, imam kafic u zgradi, pa lako reshim problem.
[ bordzija @ 06.11.2023. 22:45 ] @
Bila ta kafa od kakica na kp povremeno se pojavi, nije neka strašna cena niti me interesuje da probam
[ component @ 06.11.2023. 23:53 ] @
Za te pare ja ću da pojedem zrna kafe pa ću da dam šta izađe na kraju, ko god da je zainteresovan
[ Living Light @ 07.11.2023. 03:29 ] @
component,
E jesi luuud za sve pare.
Ebt. kakav opis.
Znaci ne treba ni slon ni onaj "cimet" životinjica.

Priznajem nije mi bas bilo dobro kada sam odgledao prvi video od morihei ueshiba.
Ali sta je tu je.
I to treba znati, da se kafa "spremljena" na takav nacin koristi negde u skupom delu sveta.
Svasta ljudi smisljaju samo da zarade i opstanu.

pOz
[ component @ 07.11.2023. 07:15 ] @
Ma pusti ih... jedu go*na!
[ Living Light @ 07.11.2023. 07:25 ] @
Uihhh, pa nemoj tako
Ko govori ružne reči?

Ali onaj video kada sam odgledao gde skupljaju "Šišarke",
svarno mi se zamantalo u glavi i držao sam se za gelender

Kakav jelovnik !
[ bordzija @ 31.12.2023. 12:46 ] @
U hrvatskoj kilo kafe u zrnu 8 evra odličnog kvaliteta. U srbiji nema ispod 13 evra kilogram uglavnom krš.
[ Living Light @ 31.12.2023. 13:02 ] @
ma tačno si u pravu, Tek sad vidim

- u HR je 2x jeftinije, a ovde u odnosu na Tamo je 3x skuplje,

ma Nema, ... satre nas ovaj Lidl načisto! :)
[ bordzija @ 31.12.2023. 20:25 ] @
U kauflendu to je isto lidl dok je u lidlu 10 evra ova što se kod nas valja za 13. Inače je bila akcija po 6 evra kilo u lidlu ali mi je bilo 60 km da vozim pa me mrzelo. U suštini je u srbiji 50-100% skuplja hrana sns GLADOMOR!
[ mjanjic @ 09.01.2024. 13:25 ] @
Citat:
bordzija:
U hrvatskoj kilo kafe u zrnu 8 evra odličnog kvaliteta. U srbiji nema ispod 13 evra kilogram uglavnom krš.


Ono što je zanimljivo, recimo u Lidlu je ona kafa za espreso oko 2000 dinara za 1kg u zrnu (na akciji bude 1700-1800 dinara), a pakovanje 250g mlevene je uglavnom 499 dinara, a nedavno bilo na akciji 430 dinara. Postavlja se logično pitanje zašto bih kupovao u zrnu, kad za maltene istu cenu mogu da kupim mlevenu? Još kad se pakovanje otvori, stvarno miriše na svežu kafu, iz najobičnijeg aparata (de Longhi, kupljen za 80€ u Italiji) ispadne odličan espreso.
[ component @ 09.01.2024. 17:14 ] @
Zašto kupovati u zrnu a ne već mlevenu? Bolje je pitanje zašto ne kupovati u zrnu? Mrzi me sada da pišem sastave zašto... možda drugi put.
Naravno moraš imati dobar mlin. Ali svako ko želi da dobije maksimum od kafe ima dobar mlin.

Ovako ide od najbolje ka najlošije:
1. kupuješ nepečenu i sam je pečeš (moraš da znaš kako to da radiš)
2. kupuješ tek ispečenu kafu - praviš espresso 2 nedelje nakon pečenja
3. kupuješ u zrnu već ispečenu i pravilno upakovanu da ne vetri - kada otvoriš gledaš da što pre potrošiš. Držiš zrna u frižideru u hermetičkoj posudi
4. kupuješ već samlevenu kafu

Što se tiče Lidl kafe, kupio sam prvi put njihovu Bellarom kafu. Nije loša kako sam mislio da će biti. Ali neću više kupovati. Lavazza mi je mnogo bolja. Kupio sam i skoro neko pakovanje u zrnu od 250 grama. Napravio par kafa i sve bacio u kantu. Mislim da je izvetrela. Imala čudan ukus.

Za sada, od svih što sam probao, najviše mi leži Lavazza Crema e Aroma Espresso Blue.
[ morihei ueshiba @ 09.01.2024. 18:00 ] @
Citat:
mjanjic:
Citat:
bordzija:
U hrvatskoj kilo kafe u zrnu 8 evra odličnog kvaliteta. U srbiji nema ispod 13 evra kilogram uglavnom krš.


Ono što je zanimljivo, recimo u Lidlu je ona kafa za espreso oko 2000 dinara za 1kg u zrnu (na akciji bude 1700-1800 dinara), a pakovanje 250g mlevene je uglavnom 499 dinara, a nedavno bilo na akciji 430 dinara. Postavlja se logično pitanje zašto bih kupovao u zrnu, kad za maltene istu cenu mogu da kupim mlevenu? Još kad se pakovanje otvori, stvarno miriše na svežu kafu, iz najobičnijeg aparata (de Longhi, kupljen za 80€ u Italiji) ispadne odličan espreso.


Pakovanje od 250 gr (vakumirano) je mleveno krupnije za moku, ne za espresso. Osim toga, ta kafa je prosla kroz proces degaziranja posle mlevenja, tj izgubila je u startu na kvalitetu (pisao sam o tome u ovoj temi).

Sto se tice kupovine sirove kafe i priprema u kucnoj varijanti - lepo zvuci, ali pitanja su mnogobrojna: od toga ko ce da vam proda kvalitetnu kvalitetnu sirovu kafu u malim kolicinama, pa do toga da bi trebalo da napravite svoju mesavinu od razlicitih sorti koje se termicki obradjuju u razlicitim rezimima (temperatura, vreme przenja), pa treba imati aparaturu za przenje malo komplikovaniju od tiganja i tako jos svasta nesto.

Ako hocete da saznate bas puno simpaticnih detalja o pripremi espressa i uopste generalno o svemu vezano za kafu, pogledajte kako to sve lepo objasnjava James Hoffman u svom serijalu na YT. Prilicno je zanimljivo i korisno.
[ mjanjic @ 12.01.2024. 15:18 ] @
Slažem se sa tim, da mi je aparat kod kuće, drugačije bih razmišljao, ranije sam kupovao Lavazza 250g mlevenu, ali su po meni preterali sa cenom, možda negde ima po normalnoj ceni ili na akciji (pre par meseci sam u Maksiju naleteo na cenu ispod 500 dinara, odmah kupio 2 pakovanja).
Stvar je u tome da kupujem za aparat na poslu, to se uglavnom brzo potroši, nekad pakovanje 250g traje samo jednu sedmicu, plus uglavnom svi pijemo kapućino, tako da u tom odnosu kafe i mleka dovoljno je da kafa bude pristojnog kvaliteta, a onima koji uglavnom redovno piju "tursku" ovo je poprilično bolje.

Sad, za kućnu varijantu, gde se dnevno popije po 1 ili 2 kafe, može da se priča o razlikama, nijansama, i sl.
Ovo gore sam pomenuo za neku varijantu koju sam opisao, a isto bi važilo i za kućnu varijantu gde vam pola komšiluka redovno dolazi na kafu "jer je vrhunska" ili "jer pravite espreso bolji nego u bilo kom kafiću". U ovom kontekstu sam pomenuo da maltretiranje sa mlevenjem i čuvanjem kafe da bi se dobio maltene isti rezultat (je takav je kvalitet te kafe), kao i da ne vidim smisao te njihove ponude kafe u zrnu po maltene istoj ceni - jedino ako je kupuju kafići, pošto već imaju mlin.
Ali, svakako, testiraćemo tu u zrnu kad bude vremena, baš da uporedimo :)

Za neke kafiće znam da nabavljaju recimo Molinari u limenakama od 3kg, cena je oko 100 evra, znači kilogram kafe 4000 dinara, sada je možda i više, ali prednost je što se limenka postavlja direktno na mlin, plus promet je takav da ta limenka ode za dan. Sa druge strane, ima kafića koji kupuju najjeftiniju kafu u zrnu, a kad se pogledaju cene, espreso, kapućino i druge varijante koštaju maltene isto kod svih, samo što ovde kod mene ipak primećujem da je uvek više gostiju u tim lokalima koji ne štede na kafi; mada nije samo do kafe, već se radi generalno o boljim lokalima.
[ dusanboss @ 12.01.2024. 16:02 ] @
Citat:
baresi:
Puno liči na ovu:
https://www.honchocoffeesuppli...ero-classic-v2-0-multi-boiler/
Poprilično sam ćorav pa ne znam.


Mislim da su cene ovih aparat nerealno prenaduvane. Koliko truda, materijala i veštine treba da bi se napravio aparta za espresso? Siguran sam ni blizu tome šta je potrebno da se napravi neki pa i najefniji auto. Ubedjen sam da se za delić te cene može kupiti aparat koji će podjednako dobro praviti kafu. Jedino što će nedostajati je pločica sa italjanskim prezimenom i dugogodišnjom tradicijom.
[ component @ 13.01.2024. 09:31 ] @
mjanjic,
Lavazza u zrnu je 1kg pakovanje. Na pijaci me košta od 1600-1900 dinara, zavisi od vrste. U prodavnici je oko 1000 din skuplje. Veruj mi da ima velike razlike kad sam samelješ na pravu meru za napitak koji želiš nego da kupiš već mlevenu. Pre par meseci sam kupio sebi aparat sa integrisanim mlinom i prvih 500g kafe sam pio na silu ili prosuo u sudoperu, dok se nisam naučio kako da pravilno pripremim kafu. Sada volim da pijem kafu koju sebi pripremim. A priprema mi je opuštajući ritual. Treba mi oko 5 minuta da napravim sebi kapućino.

dusanboss,
To sa linka je aparat za kafiće. Otprilike toliko koštaju kada sam gledao. Ima i duplo skupljih. Ne znam da li možeš nov da nađeš nešto mnogo povoljnije.
Za kuućnu upotrebu je dosta drugačiji sistem. Kao prvo imaš rezervoar gde sam stipaš vodu. Obično kućni ne može da pravi mleko i kafu i isto vreme. Ovaj može da pravi 3 espresa i da pravi penu u isto vreme. Težak je preko 100 kg... Sve to ima svoju cenu.
Ako zarađuješ od espressa (pogotovo u inostranstvu gde je veća i zarada) onda vredi razmišljati o tako skupom aparatu.
[ component @ 13.01.2024. 09:32 ] @
Nikako da naučim da pravim šare sa penom od mleka. Gosti već znaju da moraju da piju kapućino da bih mogao da vežbam






[ bordzija @ 20.01.2024. 20:24 ] @
Aaahahaha kako te ne mrzi? :)

Ja sam juče uzeo 2 kg vendeso za 1250 din po kg.

Ima sad tchibo 1100 din na kp odlična je kafa nespavača sličan fazon brenda kao ona u lidlu ali bolja i jača!

Lavaca je jeftinija na pijaci nego na kp. Meni najviše odg lavaca forte gusto ona narandžasto plava.

U zrnu odmah samlevena oslobađa svu aromu dok pakovana ubajati.
[ component @ 21.01.2024. 07:21 ] @
Ne da me ne mrzi me, nego uživam. Jedva čekam da odradim ceo ritual sa pripremom:
pripremim portafilter, tamper, vagu,... izmeljljem u čašicu za doziranje, izmerim, prebacim portafilter, stavim prsten da se ne prospe, izmešam sa WDT toool sa iglicama, pa izvrtim distribution alatom, pa tamper, pa mrežica preko... pripremim šoljice, vaga ispod... pustim da teče, gledam kako ide,merim vreme, težinu... kad bude gotovo od hladnog mleka pravim penu (to mi je omiljeni deo). Onda tek dolazi šara. To traje samo nekoliko sekundi i za sada dosta ružno ispadne. Trebalo bi u stvari da vežbam šaru jednu za drugom. Ali to bi značilo da napravim pa prospem, napravim pa prospem... ali žao mi je čak i kad kupim jeftinu kafu.
Naručio sam loveramics egg šolje pa ću videti kako je sa njima. Kada budu stigli dovlaćiću komšiluk da pije kapućino Jedan čovek može samo određenu količinu kafe da popije u toku dana
[ bordzija @ 22.01.2024. 02:23 ] @
Svaka čast ja samo pritisnem dugme i dodam mleko. Mrzi me da perem onu surlu za paru od pripreme kapućina. Inače dnevno popijem 5-6-7 kafa :)
[ component @ 22.01.2024. 11:02 ] @
Za surlu samo pustim da sekundu izađe para na prazno da izduva ako ima mleka i onda krpom odmah dva tri puta povučem gore-dole da obrišem. Nekada zaboravim, pa ako se zapeče, samo napunim čašu vode i stavim da "surla" odstoji u čaši sa običnom vodom. Kad sledeću put uzmem da pravim kafu, sklonim čašu i obrišem krpom... bude kao nova!
Otkako mi stigle mrežice za portafilter, malte ne i nema šta druugo da se čisti. Jedino što ih vrele pecam prstima po korpi gde istresem upotrebljen pak.
[ bordzija @ 22.01.2024. 13:16 ] @
Ja volim da bude čisto pa skidam onaj vrh i čistim a opet i od mleka treba da operem lonče. Ako pravim 5-6 kafa odjednom mlže a jednu po jednu ne može. U svakom slučaju najbolja kafa ne može da se meri sa ovim drugim na kašiku.

Ima i ono espreso lonče ko hoće slično je :)
[ Living Light @ 07.02.2024. 18:14 ] @
Mogli bi sad jednu Kafu,
... da nam komšinica "ispece" ili nameša.

"Dobre" komšinice svaki drugi dan imaju neki problem sa veš-mašinom.

Kvarovima nikad kraja. Te im ovo, te im ONO

Ne mogu vise da vucem torbu s' alatom.
Torbu vise i ne nosim, samo al'' ...
[ mjanjic @ 14.02.2024. 18:16 ] @
Citat:
bordzija:
Ja volim da bude čisto pa skidam onaj vrh i čistim a opet i od mleka treba da operem lonče.

Nama na aparatu na poslu stradao taj deo za paru, ili je pukao grejač ili neki dihtung, uglavnom negde ispušta unutra, pa ga i ne koristimo, nego sam kupio froter za mleko , mislim da je ovaj: https://www.sencor.com/milk-frother/smf-4000bk
Problem je prekinuti proces na vreme, jer ako se ostavi do kraja (uglavnom koristim "hot" program uz dodatak za mućenje), napravi nenormalno gustu penu koja pliva na vrhu mleka, tako da je idealno prekinuti rad možda oko minut ranije.
Ne zamajavam se crtanjem po kafi, jer za to je potrebno ne samo više vremena, nego i pribora; kupio sam posudu za mleko (tj. onaj mali bokalčić od nerđajućeg čelika), ali je zapremine manje od 0.5L, tako da je iz njega veoma teško sipati mleko kao što bi trebalo za dobijanje tih umetničkih dela, plus posuda treba da bude ugrejana, zatim presipanje mleka iz frotera, itd.

To će morati da sačeka neku bolju opremu, za sada je bitno da se popije kapućino koji je znatno boljeg ukusa nego obična "turska" kafa :)
[ bordzija @ 14.02.2024. 21:42 ] @
Sigurno radiš u državnoj službi kada se toliko mučiš sa kafama 🤣
[ Living Light @ 15.02.2024. 02:41 ] @
@Bradzorf-e ti li si? :)
------

Za naj-naj obicnije nazovi kafe, koristimo Fabricko "Kuvalo",
galvanski, strujno IZOLOVANO od struje gradske mreze tj. od 230Vac,
u koje (ako ima potrebe može da se tecnost meša METALNOM Kašikom,
za razliku od DIY varijante kod koje kad pukne - treba da se krec


Nakon odredjenog perioda na dnu, na donjoj ploci
skupi se Kamenac neke debljine u zavisnosti od aljkavosti korisnika.

Neko vockom Limunom, neko Limuntusom neko ima druge metode.

Koje sredstvo praktikujete za skidanje kamenca sa kuvala za kafu a da nije Limuntus?
[ bordzija @ 15.02.2024. 02:47 ] @
Alkoholno sirće dodam prst i još 5 prstiju vode pa to prokuvam i ostavim da se potpuno ohladi pa onda prospem. Bude ko novo.
[ Living Light @ 15.02.2024. 08:44 ] @
Tu u stvari sircetna kiselina "skida" kamenac, ako se ne varam.
Alkohol ne bi trebao ništa da radi u tom procesu.
iLi ?
[ Shadowed @ 15.02.2024. 08:53 ] @
@Living LIght, manje/vise bilo koja kiseleina. Naravno, nemoj neku koja ce unistiti i drugo sta osim kamenca.
[ Living Light @ 15.02.2024. 09:48 ] @
Shadowed, Naravno.

nisam ni mislio nesto žešće, nego sam se pitao

- da li postoji neko Tečno sredstvo ?
(tipa: kao oni Ajaxi, Mr. Properi, i ostali Ekspres Skidaci kamenca - za kupatilo)

što i sam proizvodjač preporucuje za skidanje kamenca sa "Prehrambenih Sudova" .

Ili je to preAgresivno, a treba žestoko dobrdo da se Ispira nakon koriscenja.

Ne greben ništa nožem, nekim alatom, ili drugim oštrim predmetom.

Kao moja majka (82 god.),
odledjivaja frižider Gorenje Nožem :)

I probila kapilarnu cevcicu od termostata, pa ja poske menjao.
Jedva sam našao model/tip termostata za frižider sa Crvenim dugmetom, za Mehanički Defrost.
[ bordzija @ 15.02.2024. 13:29 ] @
Living ti samo neka hemija jelda? Može i jabukovo, vinsko ali alkoholno najmanje dismr posle.

Još jednom ispereš pa prokuvaš vodu i ko novo bez smrada. Može i soda bikarbona da se koristi. Ja sa njom perem veš mašinu i za sudove - dve supene kašike i pranje na 60 ceo ciklus.

Svi imamo majku koja kaže u jednom trenutku: kakva je ovo glupa žica de su klješta i krrrk gotovo :)

[ ademare @ 15.02.2024. 13:51 ] @
Citat:
Living Light:


Kao moja majka (82 god.),
odledjivaja frižider Gorenje Nožem




To je uradio moj matori kada je imao 52

Taj Gorenje imao neku malu plocu u frizidrskom delu. Videli se golim okom vodovi kroz koje isao gas. I tu se ledilo . On uzeo noz da ubrza otapanje

Kaze majstor imam svaka dva dana ovakve pozive .

Sredio ga za cas, stalno to radi. Stavio neki specijalni da kazem "plastelin " koji je otporan na niske temperature a ne smeta mu ni vlaga . Covek pripremljen za ovakve slucajeve.

[ Living Light @ 15.02.2024. 19:04 ] @
nije to ništa,

A vidi moju "pametnicu":

Tašta zamotala "Gumano" crevo od butan boce do šporeta - SELOTEJPOM (to je imala), kao nešto Šušti ?!

ja udjem s' cigarom,
a u kuhinji nešto mi miriše "na Radno Mesto"

SVI Napolje, otvaraj prozore i NE Diraj prekidače na zidu !!!
[ bordzija @ 15.02.2024. 20:32 ] @
Mojim matorcima godinama smrdeo plin u kuhinji dok na kraju nisam zamenio crevo. Posle godinama nije smrdeo plin :) a ćale godinama bio u fazonu moram to da pogledam :)

Ademare taj plastelin je tu samo da bi ublažio vibracije kako se kapilara nebi probušila. Zaletovao je on tu pukotinu ide to brzo.
[ Living Light @ 15.02.2024. 21:28 ] @
"Posle godinama nije smrdeo plin :) "

Xaxaxa Extra :)
[ bordzija @ 22.02.2024. 13:14 ] @
Evo pre neki dan žena izletela kroz prozor raznela je plinska boca.