[ glavonja123 @ 29.10.2023. 17:41 ] @
Nameravam da kupim dva solarna panela po 300 wati 12 volti , to je ukupno 600 wati. E sad treba mi u principu šta?

Neprekidno napajanje od 200-500 wati.... kupio bih akumulator sa kiselinom od 75 amper časova (hoću da prođem što jeftinije), kontroler i invertor... sve je to ok... međutim, noću nema napajanja iz solarnih panela, troši se struja iz akumulatora... za moje potrebe to bi trajalo svega 2 sata... pa hoću kad se isprazni dovoljno akumulator da se inverter priključi noću na struju gradske mreže...

Znači sve u jednom... noću je struja jeftina i taman dovoljno da uštedim...

To su dva tri izolovana uređaja, kompjuter, ruter i slično... ne bih ih vezivao uopšte za gradsku mrežu, nego da idu preko tog sistema... Ja sam našao jedan inverter pretvarač od 700 wati to je ok.... međutim ne znam da li smem njega da vežem na kontroler i paralelno njemu akumulator?

Pomagajte sa savetima.
[ pctel @ 29.10.2023. 20:21 ] @
Citat:
kupio bih akumulator sa kiselinom od 75 amper časova (hoću da prođem što jeftinije)

Na taj način ćeš da prodješ što skuplje. Akumulator ce ti trajati mesec-dva i verovatno ti nece priznati rekamaciju. Svaka se škola plaća, naučićeš tu lekciju brzo.
[ component @ 29.10.2023. 21:51 ] @
Koji akumulator je pitanju? Postoje akumulatori za solarne panele. Ako je u pitanju akumulator za automobil, ne bih to radio.
Drugo što meni upada u oči je 2x300w da se neprekidno napaja 200-500w. Leti u sredini dana, može, ujutru, uveče, kada je oblačno i slično, mislim da nije dovoljno za 500w. 600w je u idealnim uslovima. A osim toga, koliko sam hvatio, treba od toga i akumulator da se puni?
[ Living Light @ 30.10.2023. 03:19 ] @
Slazem se sa gospodom.

Nije dobar tip AKU (sa kiselinom)
i malo je ulazne snage (panela).

Od 600W panela tesko da mozes izvuci 600W na potrosacu,
makar to bilo bez pretvaraca, samo tako "klot" 12Vdc na golom otporniku/grejacu. -čisto za probu.
(gubici, kablovi)

Ako napon dizes na 230Vac onda je racunica totalno neizvodljiva a da se pominje 600W,
i da se jos puni i akumulator.

Odaberi drugi tip akumulatora,
povecaj snagu panela,
ili smanji potrosnju potrosaca (ali kud ces manje od toga)

Ne zaboravi:
DC/AC pretvaraci/konvertori imaju svoje gubitke pri radu.
Ne mogu da pretvore napon sa 12Vdc na 230Vac
a da ne "pojedu" deo instalirane snage.
[ pctel @ 30.10.2023. 05:08 ] @
Sve i da zamemarimo snagu, cela zamisao je u startu ekstremno glupa - covek ima struju iz gradske mreze a kupuje gomilu zestoko predeklarisane kineske elektronike koja je poznata da brzo crkne i akumulator od automobila da bi "ustedeo". Svako ko se razume vidi da ce sa tom opremom u najoptimisticnijem slucaju izgurati dva meseca kada će sve to da mu pocrka i spali kompjuter i ruter, a akumulator moze jedino dati sakupljacima sekundarnih sirovina jer cebiti urnisan nacinom rada za koji nije predvidjen. Na kraju ce da ustedi struje za 500 din, a u opremu i akumulator ce da ulupa 20.000 + spaljen kompjuter i ruter još 20.000. Svaki ustedjeni evro platice 80 evra. Genijalno. Takav nivo genijalnosti nije vidjen još od kad je bora radar banovan sa foruma.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 30.10.2023. u 07:26 GMT+1]
[ glavonja123 @ 30.10.2023. 06:30 ] @
Ne znam čemu tolika osuda od članova... Pa cela evropa i pola srbije koristi solarne panele... neko u većoj neko u manjoj meri... Mene buni to, da li ti paneli služe kao dopuna ili se 'cela kuća' isključi sa gradske mreže?
[ component @ 30.10.2023. 06:51 ] @
Nije osuda. I ja hoću da ugradim solarne panelel u skorije vreme.
Mislim da je samo zabuna u akumulatorima. Ovi koji se koriste za automobile, nisu predviđeni za duboka pražnjenja. Njih koristiš tako što iz povučeš jaku struju za kratko vreme, a onda ih ponovo dopuniš do kraja.
Za kuću ti treba baterija koja može da se prazni duže vreme konstantno i da može da se isprazni što je moguće više bez posledica. Mislim da je trenutno najbolji izbor LiFePO4 baterije. Pogledaj po netu koliko koštaju za kapacitet koji tebi treba. Nije jeftino.
Koji je tvoj podsticaj za korišćenje solarnih panela? Nemaš struju iz mreže? Nestabilna mreža pa treba backup? Imaš velike račune pa želiš da uštediš?
[ glavonja123 @ 30.10.2023. 07:00 ] @
Citat:
Koji je tvoj podsticaj za korišćenje solarnih panela? Nemaš struju iz mreže? Nestabilna mreža pa treba backup? Imaš velike račune pa želiš da uštediš?


Koristim kompjuter za mining (rudarenje), ali ne punom snagom, proračunao sam da će sa sve grafičkom i procesorom, najviše potrošnja da ide do 400 wati... koristeći struju preko dana u gubitku sam, dok sam noću u pozitivnom delu... znači ukupno sam na 0 negde...

Inače, čovek na KP mi je dao ponudu 2 kw ceo izolovan sistem - cena sitnica, 1600 evra.
[ component @ 30.10.2023. 07:28 ] @
Znači interesuje te ušteda. Ne trebaju ti onda nikakve baterije.
Mislim da je najbolje da koristiš struju iz solara dokle god možeš, a kad nema, koristiš iz mreže. Možda možeš da uzmeš veći sistem koji ćeš koristiti i za druge potrebe i da konkurišeš za subvenciju?
Pravio sam za sebe razne računice kolika bi meni bila ušteda solarnim panelima i čim ubacim baterije u jednačinu, sve padne u vodu pošto su baterije skupe. Pošto za 2 dana ponovo poskupljuje struja, proveriću ponovo isplativnost solarnih panela. Sa starim cenama, mi bi bili na granici isplativosti, ali po svemu sudeći već na leto će prevagnuti u korist solara.
[ glavonja123 @ 30.10.2023. 07:33 ] @
@component, verovatno treba du uzmem 'kontroler' a što se tiče invertera, mislim da za ove uređaje nije potrebno da inverter bude pure sinus...

E sad to je ok... 2 x 300 wati...mogu da uzmem i jače... ali je pitanje 'štapa i kanapa' treba da buljim u regulator, da pratim sunce, da restartujem sistem i uključujem u mrežu kad treba, kad ne treba da stavljam na solar... :) sve je to karabudzenje... kad bi postojala neka automatika za to... ovi koji ugradjuju te sisteme, naravno neće ništa da kažu od saveta,,, i uzimaju solidne novce..
[ component @ 30.10.2023. 08:08 ] @
Pošto se ne razumem da sam napravim sistem, ja ću platiti. Ali hoću da stavim sistem od 10kW pa će biti skoro 10.000€. Za mene je to puno novca pa ne bih da eksperimentišem i da kasnije imam problema.
Ne znam na šta misliš sa restartovanjem i uključivanjem mreže?
[ glavonja123 @ 30.10.2023. 08:11 ] @
Da li neko stručan može da objasni, da li sme inverter-pretvarač koji dc struju pretvara u ac 230 volti... da se priključi direktno u utičnicu? Da li treba neki fazni regulator?
[ Living Light @ 30.10.2023. 09:01 ] @
Ako pretvarac 12V na 230Vac
pa njegov izlaz "ukljuciš u šteker",
Ode pretvarac na onaj svet. Bum!

Ako sam te razumeo:

- Ti bi struju da guraš u gradsku mrežu?
[ ackopk @ 30.10.2023. 09:15 ] @
Citat:
glavonja123:
Da li neko stručan može da objasni, da li sme inverter-pretvarač koji dc struju pretvara u ac 230 volti... da se priključi direktno u utičnicu? Da li treba neki fazni regulator?



Sme. Ali to moras da uradis u skladu sa propisima tj. da postanes potrosac-proizvodjac. Mislim teoretski ne moras, dovoljan je inverter koji radi u tom hibridnom rezimu, ali obzirom da ces ceo snage mozda slati u ostatak mreze onda si proizovdjac i ide procedura za to. (ne znam iskreno dal smes na svoju ruku da "guras" struju u mrezu)
[ glavonja123 @ 30.10.2023. 10:05 ] @
Da, ackopk nešto zna i razume...

Ali, ti hibridni pretvarači služe baš za to, da uzimaju i daju energiju van brojila...

A za ovo o čemu sam ja pisao, dovoljan je on-grid pretvarač i po mojim saznanjima on može da se priključi u utičnicu i neće biti 'BUM'... samo će se struje sihronizovati, a ne mogu izvan brojila jer je brojilo jednosmerno.... za hibridni pretvarač treba dvosmerno brojilo....toliko sam se raspitao....


Ali odustao sam od on grid sistema jer je skupo ko đavo i treba 10 godina da se isplati investicija... verovatno ću da izolujem neke oređaje i bacim na off grid pretvarač.
[ pctel @ 30.10.2023. 11:03 ] @
Ne treba ti uopste nikakav pretvarac, samo modifikuj pc napajanje da uzima napon sa solarnog panela tu negde iza dioda, a ispred stabilizatora. Kad kazem "modifikuj" mislim bukvalno zalemi 2 zice na odgovarajuca mesta. Pretpostavljam da ovde ima clanova iskusnih sa shemom i funkcionisanjem pc napajanja, pa ce ti reci koliki napon smes dovesti na stabilizatore. Ako paneli daju veci, da se to lako ograniciti.
[ djoka_l @ 30.10.2023. 12:59 ] @
Ma ne može to što on hoće.

600W solarni paneli NE MOGU DA NAPAJAJU 400W potrošača (osim, možda, leti u podne u vreme najvećeg svetla u pola sata kada je dan potpuno bez oblaka)
75Ah automobilski akumulator NE MOŽE DA NAPAJA potoršača od 400W 2 sata (znači ne može 40A da daje konstantno 2 sata a da nešto ne zapali)
Automobilski (vlažni) akumulator NE SME da se koristi u zatvorenoj prostoriji, pogotovu u režimu u kojem on misli da ga koristi.

Moj savet je da prestaneš da se baviš rudarenjem, odma ima da ti se isplati na uštedi struje.
[ Java Beograd @ 30.10.2023. 13:40 ] @
Jedno ima smisla da napraviš jedan nezavisan električni sistem, koji će da napaja samo računar i ništa više, dok ima energije. Kad nema energije, jbg, gasi se i čeka sunčan dan.

Nikakvo budženje, olovni auto-akumulatori, izmišljanje tople vode i pronalaženje rupe na saksiji. Nego kupiš gotovo rešenje: panel, inverter i bateriju. Smislio je to Kinez, i napravio bolje i jeftinije nego što bi ti to u pokušaju.

Google searc hint: "solar panel kit with battery and inverter off grid"

Cena je takva kakva je, uglavnom zavisi od veličine panela + snage invertera + kapaciteta baterije.
Sračunaj kolika ti snaga / kapacitet treba, potraži odgovarajući proizvod, pa onda, ako nađeš računicu - super, ako ne, batali ćorava posla, ili smesti računar u sunčanu Portugaliju / Alžir / Saudi Arabiju.



[ radicmx @ 31.10.2023. 18:13 ] @
Citat:
djoka_l:
Moj savet je da prestaneš da se baviš rudarenjem, odma ima da ti se isplati na uštedi struje.

Mozda se i isplati preko zime kao neka vrsta grejanja...

Dali je neko pravio neku racunicu (ne mislim samo na solarno) koju bih podeli sa nama...
[ pctel @ 31.10.2023. 20:54 ] @
Ne mozes da napravis racunicu zato sto svaki miner ima drugaciju efikasnost, neki trosi igreje 5x vise nego sto vraca novca, neki drugi vraca 5x vise nego sto trosi i greje. Problem je sto su ovi drugiskupi kao otrov i sto je to situacija najduze za jednu zimu - sledece zime izadju novi modeli i tada vraca visestruko manje novca. Ali, dobro, okvirno model koji kosta kao dobra inverter klima ima COP kao dobra inverter klima... Ali kao sto rekoh samo za jednu zimu.
[ peromalosutra @ 01.11.2023. 15:57 ] @
U Njemackoj su dosta popularne balkonske solarne elektrane, npr. nesto ovakvo: https://schuetzesolutions.com/en/balcony-power-plant/

Valjda solarni paneli napajaju invertor koji je direktno ukljucen u uticnicu. Invertor ima sve sto treba (uskladjivanje faze, iskljucivanje u slucaju nestanka struje itd), tako da je sistem "plug and play".

Mozda bi ti ovo najbolje radilo posao. Tokom dana smanjuje potrosnju struje, a nedostatak nadoknadjujes iz mreze. Nema baterija, tako da je cijena podnosnjiva.
[ radicmx @ 01.11.2023. 16:51 ] @
pctel nisam mislio na to, ne zanima me rudarenje... Cisto sam spomenu da jedino zimi mozda imaju koristi sa grejanjem. Bar za onog ko se greje na struju...

Mislio sam nesto mozda kao ovaj predzadnji post, ali vise kao necije iskustvo/racunica a ne kao prica proizvodjaca.
Mada je bilo ranije price o bezbednosti u vezi ovog predzadnjeg sistema, neko drugi moze o tome vise...
Samo pitam za necije iskustvo sa brojkama...
[ pctel @ 02.11.2023. 00:40 ] @
Citat:
peromalosutra:
Mozda bi ti ovo najbolje radilo posao. Tokom dana smanjuje potrosnju struje, a nedostatak nadoknadjujes iz mreze. Nema baterija, tako da je cijena podnosnjiva.

Nas pokretac teme je zapeo iz petnih zila da izbegne ongrid sistem, koji je fugorocno ubedljivo najbolje resenje, ali njemu prividno da postoji nesto jeftinije od toga. Ma kupujemprodajem ima neki ongrid inveter od 700w za 20.000 din, a ako poruci sa aliexpress izadje ga samo 150 evra sa carinom i pdv.
[ pctel @ 02.11.2023. 00:56 ] @
Citat:
radicmx:
pctel nisam mislio na to, ne zanima me rudarenje...
Samo pitam za necije iskustvo sa brojkama...

Nije bas jasno na sta se odnosi pitanje? Ako na rudarenje, jedam li preskocio nesto?
Brojke su javno dostupne i menjaju se iz sata u sat, zato sto se menja em hashrate, em cena kripta. Bukvalno moze pre sat vremena da bude isplativo, a sada neisplativo, pa za sat opet isplativo. Ako si mislio da ti neko ispise iskustvo i brojke od pre dva meseca, od toga imas koristi isto kao od slucajno nalupanih brojeva - znaci totalno neupotrebljivo. Mozda mozes da napravis neku projekciju, ali je to pouzdano koliko i gledanje u tarot. Generalno, dugorocno, svaki miner ima relativno konstantan pad efikasnosti od momenta proizvodnje do momenta kad ga je suludo ukljuciti jer trosi visestruko vise nego sto zaradjuje. Sa druge strane, cena kripto novcica bi trebala da ima neki dugorocni rast, mada veoma nestabilan. Znaci, imas sve na internetu i mozes dosta dobro izracunati za ovaj trenutak, ali vec za sat vremena rezultat je razlicit.
[ Predrag Supurovic @ 02.11.2023. 08:03 ] @
U teoriji nije ovo loša ideja, samo što treba sve staviti na papir i videti da li se isplati.

Svi imamo u stanovima neke sitne potrošače koji su uključeni 24 sata. Ako bismo mogli da ih napajamo solarno možda bi to mogla da bude i primetna ušteda.

Na primer samo moj radni sto sa svim na njemu troši oko 180W konstantno. Kad na to dodam još i internet modem, ruter, svičeve, Wifi uređaje i još ponešto verovatno je to oko 300W. Ako sam dobro sračunao (uz pretpostavku da solarno napajanje u proseku nadomešćuje trećinu dana, to je oko 70 i kusur kilovata mesečno. Ne bi bilo loše kad bi to moglo da se napaja solarno, opremom koja se montira na balkon.

Najveći problem je tu inverter koji treba da radi kao neprekidno napajanje, ne da vraća struju mrežu nego da potrošaču daje napajanje sa soalrnih panela kad ga ima a kad nema da koristi napajanje iz mreže. Povezati potrošače na takvo napajanje nije problem,pošto su ovakvi potrošači uglavnom već na nekim produžnim kablovima.

[ component @ 02.11.2023. 08:12 ] @
Nije problem da se bilo šta napaja solarno. Problem je cena.
U Srbiji cena kWh sa svim dažbinama košta oko 12 dinara. Znači da te 70 i kusur kWh mesečno košta ~850 dinara. I sad nađi opremu koja će ti bar toliko uštedeti.

Mi gledamo za našu kuću sisteme od 5-10 kW. Isplativnost je za sada 15-tak godina. Pošto svakako nećemo zimi postavljati. Proveriću cene sistema na proleće kada će još jednom poskupeti struja (očekujem opet 10%). I tada ću izračunati kada će mi se vratiti invensticija. Računam da će biti isto 10+ godina. A tada moram da računam i zamenu invertera pošto obično promeniš 2-3 invertera za životni vek panela. Na to dodaš inflaciju, uslove kredita (ako tako kupuješ) i dođeš da li ti se isplati ili ne. Ništa otprilike metodom.
[ radicmx @ 02.11.2023. 18:30 ] @
Izvini pctel nisam uopste mislio na rudarenje.

Vec kao ovaj inverter...
Meni ne treba jer isto mislim da se ne isplati puno, posto zivim u kuci (imam struju).
Vise pitam zbog onih koji nisu blizu mreze...
Postavljaju mi cesto pitanja ali ja nemam neko svoje licno iskustvo sa ciframa u vezi solarnog...

[ pctel @ 02.11.2023. 22:02 ] @
Lako sve izracunas. Dobiješ oko 1000x nazivnu snagu panela godisnje.
Znači sistem 5kw daje 5.000kwh godišnje garantovano. Može malo da prebaci, ali to ti niko ne garantuje. Oprema za 5kw kosta 3500 eur bez montaze koju odradis sam ako si vešt sa šrafilicom. Neko reče da je cena struje sad 12 din, nisam proveravao, dakle 3500 x 117 / 12 / 5000 = 7 godina period otplate.

Ukupno se ocekuje da paneli rade minimum 20 godina i da ces na svakih 7-8 godina morati kupiti novi inverter i nesto kablova/konektora, tako da ce se ukupan trosak tokom eksploatacije povecati na 6.000 evra, a elektrana ce tokom radnog veka proizvesti minimum 2x toliko.

Sistem sa baterijama ce se isplatiti otprilike nikad, pošto stalno treba kupovati nove baterije i to pojede svu zaradu. Elektrana od 5kwh u toku letnjeg dana zna da proizvede i 25 kwh, od cega polovinu treba prebaciti u baterije, znaci trebalo bi ti 1.000 Ah specijalizovanih baterija (koje su na nasem trzistu sumljivog kvaliteta). Tih 1.000 Ah kosta oko 2.500 evra i menjas ih racunaj na svakih 5 godina (sto sumnjam da mogu da izdrze). Znaci to je 10.000 evra samo za baterije tokom 20 godina + prilikom nabavke 3.500 evra + popravke kablova, konektora, nosaca 1.500 eur, znaci verovatno moras biti nešto malo u minusu, tj. struja ti je uvek skuplja nego iz gradske mreze. Znaci, obrati paznu na taj odnos - ukupan trošak ongrid elektrane na 20 godina je 6.000 evra, a offgrid elektrane okvirno 15.000 evra. Ali, čovek koji ne ume da koristi digitron se lako zezne i pomisli da su ongrid elektrane skuplje, kao što je pomislio i naš pokretač teme! Offgrid elektrana, kao 2.5x skuplje resenje se koristi samo tamo gde nema mogucnosti prikljucka na gradsku mrežu. Njeno korišćenje u kombinaciji sa gradskom mrežom je suludo skupo!

[Ovu poruku je menjao pctel dana 02.11.2023. u 23:26 GMT+1]
[ component @ 03.11.2023. 07:28 ] @
Slažem se sa računom pctel. Jedino što kad računaš da će biti 7 godina otplate to znači da ćeš iskoristiti svu struju iz panela. Znači da moraš da budeš prosumer. Prosumer nosi dodatne troškove pa pomera period isplativosti na više.
Ja ne želim nikako da budem prosumer. Ne želim da potpisujem ništa sa EPS-om ili državom, pogotovo ne nešto gde je klauzula da mogu da menjaju uslove kako se njima hoće. Meni je trenutno računica 15 godina ispativosti gde sam nezavistan od elektrodistribucije što se tiče mog solarnog dela. Višak struje leti jednostavno bih "bacao".
[ goran_68 @ 03.11.2023. 09:19 ] @
Evo korisnog štiva:

https://cuzs.org.rs/klima-docs...odjac-vodic-za-domacinstva.pdf

i zakon:

https://www.paragraf.rs/propis...novljivih-izvora-energije.html

Deo o kategoriji kupac proizvođač (prosumer) kreće od člana 58.

[ pctel @ 03.11.2023. 17:44 ] @
Citat:
component:
Slažem se sa računom pctel. Jedino što kad računaš da će biti 7 godina otplate to znači da ćeš iskoristiti svu struju iz panela. Znači da moraš da budeš prosumer.

Da, sli mozes da napravis neku statistiku i dimenzionišeš solarni sistem tako da se podvuče pod minimalnu potrošnju koju imaš. Ili ako imaš staro elektromehaničko brojilo onda ga danju opušteno vrtiš u rikverc, a noću trošiš to što si deponovao, isto kao sa akumulatorom samo ne kupujes akumulator. A pretpostavljam da dve trecine srbije ima elektromehanicko brojilo...
[ radicmx @ 03.11.2023. 19:01 ] @
pctel znam i te proracune koliko sta kosta itd.

Ali opet je bitnije iskustvo, Npr onaj lik EEVblog sa youtube. Nekad davno je pricao o svojim navikama pri koriscenju panela.
Npr gledao je da sto vise koristi svoju energiju za sebe, kao pranje vesa...
Jer nije imao mnogo zarade od prodaje viska mrezi..

Kod mene su u firmi razmisljali o ugradnji sistema od 1,8MW solarnih panela, ali su odustali zbog EPSa..
Koliko su mi objasnili, EPS je trazio da prvo energija ide njima. Pa da je oni prodaju nazad po vecoj ceni...

[ goran_68 @ 03.11.2023. 19:16 ] @
Nema zarade od prodaje viška mreži. Član 59 stav 4:

"Kupac-proizvođač nema pravo na potraživanja za količinu isporučene električne energije koja je veća od količine preuzete električne energije u periodu iz stava 3. ovog člana."

Nema sam svoj majstor, radove izvode ovlašćene firme.

Nema elektromehaničkog brojila. Menja se merni uređaj i to o trošku kupca-proizvođača.
[ pctel @ 03.11.2023. 20:35 ] @
Citat:
Nema elektromehaničkog brojila. Menja se merni uređaj i to o trošku kupca-proizvođača.

Eh, zivote... Da li da verujem tebi da toga nema, ili da pogledam u svoje brojilo?
Moj "setup" je sledeci:
- elektromehanicko brojilo jednotarifno, nista visa tarifa/niza tarifa
- 10 kw solarnij panela okrenutih u raznim pravcima
- ongrid inverter 5kw

To tako radi godinama, tj. pre godinu dana sam promenio inveter, stavio smart wifi model da mogu da ga nadzirem sa telefona. Uvek imam nešto potrošnje u zelenoj zoni koju uredno plaćam eps-u. Problem bi nastao ako sam nekog meseca više proizveo nego potrošio, ali posto statistiku vidim sa telefona ako sam pretetao sa proizvodnjom onda ukljucim bitkoin miner koji pojede sav visak struje. Na taj nacin me eps vidi kao obicnog potrosaca, a ne prozjumera. Dok nisam postavio smart inverter neko je pesice morao da ode do brojila i vidi da li da ukljuci miner ili nema potrebe. Kad bih hteo da budem prozjumer morao bih platiti zamenu brojila, projekte, sertifikate, klince, palce. A posto necu onda sve radi i bez toga.

Generalno, eps moze da me spreci da to radim, tako sto o svom trosku postavi digitalno brojilo na banderu ispred moje kuce. Medjutim za sad im nije na kraj pameti to da rade - dobijaju od mene struju za vreme vise tarife, a vracaju mi istu kolicinu nocu kad ih kosta 4x jeftinije. Lepo meni, lepo njima.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 03.11.2023. u 21:47 GMT+1]
[ vucko47 @ 03.11.2023. 21:13 ] @
@pctel

Kako je povezan taj tvoj sistem i koliko je to u skladu sa zakonima odnosno propisima?
[ pctel @ 03.11.2023. 22:12 ] @
Kuca je izgradjena pre 90 godina i u njoj apsolutno nista nije u skladu sa danasnjim gradjevinskim zakonima i ostalim birokratskim propisima. Po svemu sudeci izdrzace jos 90 godina, pa posle da je rusimo... Ako gradis novu naravno da sve do poslednjeg detalja treba uskladiti.

Sistem je inace povezan na uticnicu, kao i svaki drugi potrosac.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 03.11.2023. u 23:28 GMT+1]
[ brux002 @ 06.11.2023. 10:00 ] @
Citat:
pctel:
Citat:
Nema elektromehaničkog brojila. Menja se merni uređaj i to o trošku kupca-proizvođača.

Eh, zivote... Da li da verujem tebi da toga nema, ili da pogledam u svoje brojilo?
Moj "setup" je sledeci:
- elektromehanicko brojilo jednotarifno, nista visa tarifa/niza tarifa
- 10 kw solarnij panela okrenutih u raznim pravcima
- ongrid inverter 5kw

To tako radi godinama, tj. pre godinu dana sam promenio inveter, stavio smart wifi model da mogu da ga nadzirem sa telefona. Uvek imam nešto potrošnje u zelenoj zoni koju uredno plaćam eps-u. Problem bi nastao ako sam nekog meseca više proizveo nego potrošio, ali posto statistiku vidim sa telefona ako sam pretetao sa proizvodnjom onda ukljucim bitkoin miner koji pojede sav visak struje. Na taj nacin me eps vidi kao obicnog potrosaca, a ne prozjumera. Dok nisam postavio smart inverter neko je pesice morao da ode do brojila i vidi da li da ukljuci miner ili nema potrebe. Kad bih hteo da budem prozjumer morao bih platiti zamenu brojila, projekte, sertifikate, klince, palce. A posto necu onda sve radi i bez toga.

Generalno, eps moze da me spreci da to radim, tako sto o svom trosku postavi digitalno brojilo na banderu ispred moje kuce. Medjutim za sad im nije na kraj pameti to da rade - dobijaju od mene struju za vreme vise tarife, a vracaju mi istu kolicinu nocu kad ih kosta 4x jeftinije. Lepo meni, lepo njima.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 03.11.2023. u 21:47 GMT+1]



Ovo isto ja zelim da uradim. Ne da budem prozjumer vec da u njihovim ocima uvek budem mali potrosac a u realnosti pravim sebi vecinu struje. Samo sto je meni plan da umesto bitcoin minera visak struje "sipam" u e-auto. Ako bi hteo da napises tvoj setup malo detaljnije (mozda i neki blog post na mediumu) bio bih ti vecno zahvalan ! :)
[ component @ 06.11.2023. 10:23 ] @
Jedini problem je što je zabranjeno da vraćaš struju u mrežu.
Možeš to da radiš i da ti prolazi da te ne uhvate, ali nije dozvoljeno. Za tako nešto moraš da potpišeš ugovor sa EPS-om i da imaš odgovarajuću opremu.
[ glavonja123 @ 06.11.2023. 11:30 ] @
Tu se razlikuju off-grid, on-gid i hibridni sistem. Jedino hibridni sistem vraća struju u mrežu i time dobijaš neke olakšice, ali u principu ti ništa ne znači, jer koliko god da proizvedeš, neće EPS da ti daje pare. Zato po meni najbolja je varijanta on grid sistem...a to (valjda) vrši invertor...tj. uzimaš svoju struju dok ima, kad nema uzimaš iz mreže... i ako noću ne koristiš struju dovoljna ti je mala baterija samo da održava solarni sistem stabilnijim kao jedna vrsta kondenzatora, za jutro podne i veče...a noću imaš jeftinu struju iz mreže... I sve je to jasno...
[ pctel @ 06.11.2023. 18:41 ] @
Citat:
component:
Jedini problem je što je zabranjeno da vraćaš struju u mrežu.
Možeš to da radiš i da ti prolazi da te ne uhvate, ali nije dozvoljeno. Za tako nešto moraš da potpišeš ugovor sa EPS-om i da imaš odgovarajuću opremu.

Moj solarni sistem je vise godina stariji od tog pravila tako da je napravljen tako kako je jedino moglo. Mislim da sad takodje ne bi moglo drugacije - krov formalno nema statiku da nosi panele, a kuca nema statiku da nosi bilo kakav krov posto je od cigle, bez armiranog betona itd, pa niko ne bi izdao elaborat... Cenim da bi jedino po zakonu bilo da to spustim dole, u dvoriste. Onako kako ti pises stice se neki utisak da ja ostecujem EPS? U stvarnosti, dam im godisnje struju za vreme vise tarife koju prodaju mojim komsijama za 50.000 din, a u zamenu za to meni daju istu kolicinu struje u nizoj tarifi koja vredi 12.000 din. Time ja pravim profit EPS-u u visini 38.000 din godisnje. Tako da nema sta da me "hvataju", to se vidi i na sistemu i na mojoj kuci kad prodju, ali vise im se isplati da zazmure na jedno oko i beru profit bez da qrcem mrdnu, nego da pokrecu birokratsku masineriju i sami sebi odseku profit.
[ component @ 06.11.2023. 19:00 ] @
Ne ulazim u to ko ima kakvu zaradu. Znam samo da nije dozvoljeno vraćati struju u mrežu. Neko ko bolje poznaje materiju može možda objasniti zašto. Misli da nije samo ekonomske prirode. Verovatno zato što ako bi svi to radili, sistem bi postao nestabilan. Nešto sa usklađivanjem frekfencija ako se dobro sećam.
[ pctel @ 06.11.2023. 22:51 ] @
Kako frekvencija zna imam li ja papir sa pecatom ili nemam?

Budimo ozbiljni. Znaci, cista birokratija je za sada izbegnuta i nista vise ili manje od toga.
[ component @ 06.11.2023. 23:51 ] @
Nisam stručan da bih znao da li je čista birokratija ili ne. Znam da postoji razlika između "sme" i "može".
Možeš da staviš i magnet na staro brojilo pa da još više uštediš? Možeš. Da li smeš? Ne smeš. Da li može da se struja vraća u mrežu ako nisi prosumer? Može. Da li sme? Ne sme.

Ja se ozbiljno razmišljam da sledeće godine ugradim solarni sistem. Trenutno istražujem opcije. Tako kako je kod tebe postavljeno mi nije opcija koju uzimam u razmatranje.
[ veselinovic @ 07.11.2023. 01:11 ] @
Ne ulazeci u zakonsko-ekonomske procedure, ima jedan uslov cisto tehnicke prirode.
Zamisli da svako postavi sta on hoce da vraca struju u mrezu.
Monteri -elektricari iskljuce napajanje iz TS radi remonta mreze, fino se popnu na banderu/orman u TS/bilo gdje i pocnu raditi.
U tom trenutku ti im isporucis 230/400V u sistem.
Zbog toga se gine.
Naravno postoje invertori koji odbijaju raditi kad nema mreznog napona, ali postoje mozda i neki drugi, koji ne odbijaju.
Ocigledno neko mora imati kontrolu nad opremom koju postavljas.
Da ne ulazimo u razne faktore snage ( kolokvijalno cos fi) i sta se tu moze dogoditi.
Kod nas trze cetvoropolne prekidace/sklopke sta god, mada ne znam zasto, ali takvo je pravilo od ED.
[ Java Beograd @ 07.11.2023. 07:16 ] @
Upravo kako kaže Veselinović.
DOZVOLJENO je vraćenje struje u mrežu ALI, pod propisanim tehničkim uslovima, sa elaboriranim projektom koji je dobio odobrenje. To je sada regulisano i zakonom.

A ne onako kako kome padne na pamet, pod nepoznatim okolnostima.

Jer, bar tri parametra mogu da budu pogrešna: napon, frekfenca i faza. I svaki od njih može da izazove štetu svima priključenim na lokalni energetski krug (iza trafoa na 0,4kV)
[ radicmx @ 07.11.2023. 08:08 ] @
I ranije je bilo reci o ovome (bezbednosti) u nekim temama.
Neznam sto bih bilo ograniceno samo iza trafoa 0,4KV, mozda bih i pod nekim bas retkim uslovima bilo problema i na 10KV strani..

Ali imaju druge opcije.
Opcija kao odvajanje od mreze, rucni ili automatski prekidac mreza-agregat(inverter)
Ili odvajanje dela instalacije nekih uredjaja tipa bojler, ves masina, susilica, koji mogu da rade kad ima struje sa panela. Neko je spominja punjenje E Vozila..
Mozda neka opcija napajanja preko za tu namenu podesenog UPSa.

Citam da onaj inverter sa linka iskljuci panele ako nestane struje u mrezi, ali nemam puno poverenje u to i ne bih nikako zeleo da dajem ni mA struje EPS.
Gledam da trosim najvise sto mogu za vreme jeftine tarife i platim na vreme.
Mozda je jedino sa pozitivne strane, on ustedeo mozda tonu uglja..







[ veselinovic @ 07.11.2023. 13:28 ] @
Posmatraj invertor kao strujni izvor, ne idealan nego ograničen, recimo generator konstantne struje.
Njegov izlaz prati sinusoidu mrežnog napona.
Ako je izlaz ograničen na neku razumnu vrijednost neće biti ni osjetnog povećanja napona.
E sad razumna vrijednost je recimo 1% struje kratkog spoja na mjestu priključenja.
Kako invertor zna da je nestalo struje je prosto riješeno.
Prati napon na izlazu invertora, ako napon ne prati sinus gasi se i čeka da dodje napon u mreži kad počinje opet da radi.
Ovom arhitekturom invertera ( generator konstantne struje) nema opasnosti od dizanja napona, promjene frekvencije ili faze, jer invertor samo i isključivo samo prati mrežu.
Nebitno je jel fek padne na 40Hz ili skoči na 60Hz on prati sinusoidu. Naravno postoji i gornja granica frek ograničena brzinom odziva generatora konstantne struje i softverska ograničenja u invertoru.
[ pctel @ 07.11.2023. 15:07 ] @
Citat:
veselinovic:
Ne ulazeci u zakonsko-ekonomske procedure, ima jedan uslov cisto tehnicke prirode.
Zamisli da svako postavi sta on hoce da vraca struju u mrezu.
Monteri -elektricari iskljuce napajanje iz TS radi remonta mreze, fino se popnu na banderu/orman u TS/bilo gdje i pocnu raditi.
U tom trenutku ti im isporucis 230/400V u sistem...
Naravno postoje invertori koji odbijaju raditi kad nema mreznog napona, ali postoje mozda i neki drugi, koji ne odbijaju.

Takav ishod nije tehnicki moguc, ako si elektrotehnicar onda pretpostavljam da znas i zasto. Ako ti nije jasno, mogu da nacrtam model i izracunam po drugom kirhofovom zakonu zasto bi takav hipoteticki inverter mrezu mogao da napaja sa svega par volti... Ali je bez veze da objasnjavam kad ne postoji apsolutno nijedan ongrid inverter koji moze da nastavi da radi i nakon iskljucenja mreznog napona. Uostalom - izbor je na elektrodistribuciji. Njihovim planom je bilo predvidjeno da jos pre 10godina zamene (o svom trosku) sva brojia digitanim. Nisam pratio procenat reazacije, ali ovako odokativno, dvadesetak posto? Eno im bandere, nek postave digitalno brojilo i ja momentalno moram prestati sa vracanjem energije u sistem. Ali nece. Kod komsije su zamenili, a ja im odgovaram da ostanem jos koji godinu ovako ...

Citat:
Ocigledno neko mora imati kontrolu nad opremom koju postavljas.

Zovemo istu stvar razlicitim imenom. Ti kazes "imati kontrolu" a ja "lupiti pecat na parce papira". Birokratija je prosta - nista i nista su nista: nema pecata, nema solarnig sistema.

Citat:
Kod nas trze cetvoropolne prekidace/sklopke sta god, mada ne znam zasto, ali takvo je pravilo od ED.

Sve to sto traze je fino, ali se odnosi na 22. vek. Za sada 95% domacinstava ne ispunjava te uslove i tu se ne radi nista, nego se silji stojko na onih 5% koji moraju da ispunjavaju prohteve inace nece dobiti prikljucak, jesam li u pravu?

[ pctel @ 07.11.2023. 15:12 ] @
Citat:
Java Beograd:
Jer, bar tri parametra mogu da budu pogrešna: napon, frekfenca i faza. I svaki od njih može da izazove štetu svima priključenim na lokalni energetski krug (iza trafoa na 0,4kV)

Zaboravio si snagu?
Za stetu je potrebna snaga. Ne mozes stetu praviti sa 1-5kW, nego treba 20-100 puta vise. Uz ozbiljnu kolicinu snage bi mozda moglo nesto da se organizuje ali opet - ne postoje dve vrste opreme - jedna sa ljude sa elaboratom, druga za one bez njega. Oprema je ista. Razlika je samo ima li pecata na nekom papiru, ili ga nema. A oprema ne moze da zna da ga nema pa da pravi sranja zbog toga...

Ukoliko znas ikakav nacin da oprema sazna da nema pecata na ugovoru, javi da znam i ja
[ veselinovic @ 08.11.2023. 05:40 ] @
pctel,
sve si u pravu. Danas skor da nema ongride invertora, ali nema zato sto je neko nekad postavio takve uslove.
Neko to treba/mora kontrolisati.
Ti to zoves pecat/taksa, ja zovem nasusna potreba - ljepota naseg jezika.

Da nije bilo Euro NCAP kontrole/pecata vozili bismo se u konzervama da se gine na najmanji sudar.
Jednostavno je tako.

Sto se tice II kirhohovog zakona, moguce je izgasiti odcjep ili dio odcjepa-recimo kod promjene SKS kabla/kvara na kablu,....
Radio sam nekad u institutu zastite na radu i nagledao sam se raznih nesreca koje ni Marfi mrtav pijan i drogiran ne bi uspio pretpostaviti da moze. A eto moze.
[ Java Beograd @ 08.11.2023. 06:43 ] @
Citat:
pctel:Ti kazes "imati kontrolu" a ja "lupiti pecat na parce papira". Birokratija je prosta - nista i nista su nista: nema pecata, nema solarnig sistema.


Kad je u pitanju ego (ja) onda je to glupa birokatija i prost pečat za koji mora da se plati ...
Kad je u pitanju komšija (neko drugi) onda: "kako su mogli da ne primete da idiot menja napon u mreži pocrkaše mi urepajii bela tehnika"

[ whitie2004 @ 08.11.2023. 09:41 ] @
Treba reci da 'potrosacko brojilo' ne ide unazad ni u analognoj verziji. Postoji perce koje dozvoljava najvise 1 okret onog velikog diska unazad. Da bi brojilo islo unazad treba da se kupi specijalno brojilo ili da ono obicno prodje majstoru kroz ruke ...

Okej. Ako smo spremni da zanemarimo 'glupu birokratiju' i imamo nekog usluznog majstora sto je voljan da previdi ponesto za 'flasu ladnog piva' (jbg. takva nam je drzava - jeftina) - sta imamo u ponudi? Pa, to sa solarnom energijom je definitivno skupa varijanta. Danas se lako i za sitne pare kupuju vrlo snazni magneti. Toliko jaki da ne treba ni otvarati kutiju. Deluju spolja ... Za malo para mozemo i u malteru zaobici brojilo i pustiti da ono meri samo jednu fazu naprimer ili samo neke delove kucne mreze ...

Tu dolazimo i do zaprecene kazne sto koristimo 'neoverene postupke bez pecata'. Kazne definitivno nisu male. Mogu ti naplatiti striju u kolicini koja je mogla proci kroz te zice .... Okej (opet) ... Znam u kojoj i kakvoj drzavi zivimo. Majstor cak i kad vidi da krades nece nista reci. Pojma nema ko si i ko te stiti pa si toliko drzak. Drski su i oni sto ih niko ne stiti. Oni posebno! Cak i da kaze, nema nikakve koristi od toga. Procenat i ucenjivacke mogucnosti ce preuzeti kolega, sef, neko treci.

Ipak, kakve su sanse da te uhvate. Primetiti mali magnet, koji ti mozes i brzo skinuti nije lako. Ali je ipak izvodljivo. Pokrivene zice mogu naci samo ako pocnu da rovare po zidovima (ono u stilu - osnovao si opozicionu stranku). Sakriti vise kvadrata solarnih ploca - da ih sunce vidi a komsije ne .... vrlo zahtevno!!
[ pctel @ 08.11.2023. 12:40 ] @
@whitie2004
Pominjati nekakvu kradju u kontekstu mog solarnog sistema je veoma uvredjivo!

Ali, svakako si izgubio svu relevantnost jos na prvoj recenici. Analogno brojilo meri u oba smera i moze to raditi u neogranicenoj kolicini obrtaja. Barem je to opsti slucaj i polovina solarnih sistema u srbiji radi tako... Mozda neki model nekog proizvodjaca zaista ima to perce, nije nemoguce, ali ja to nikad nisam video.

Citat:
Sakriti vise kvadrata solarnih ploca - da ih sunce vidi a komsije ne .... vrlo zahtevno!!

Suludo je pricati o skrivanju. Paneli su veoma vidljivi, dok EPS ima interes da ih precutno odobrava bice tako, kad ne bude uvek mogu da ih prebacim u offgrid mod. Uostalom, trenutno (zimi) prakticno tako i rade. Grejem se na toplotnu pumpu i u toku grejne sezone nema sanse da vrtim brojilo unazad. Na leto ako ne zele moju struju uvek mogu da postave digitalno brojilo i tada ako dajem struju u mtezu to mi se naplacuje isto kao kad uzimam. Digitalno potrosacko brojilo ne meri vektorski kao analogno, vec meri apsolutnu vrednost i oba smera naplacuje od potrosaca.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 08.11.2023. u 14:04 GMT+1]
[ Java Beograd @ 08.11.2023. 12:58 ] @
Ne moraš da sakrivaš solarne panele. Zašto bi?
[ pctel @ 08.11.2023. 15:17 ] @
Pa, ocigledno covek konta da je to nesto na stetu EPS-a i da se oni trude da to pohvataju i onemoguce. Ustvari je suprotno, to je njima u interesu i trude se da zazmure i ne vide. E, sad, pretpostavljam kad bi se komsija zalio da oni ne bi imali drugog izbora nego da traze da prestanem sa tim... Sto uopste nije nikakva katastrofa - odvojim jedan vikend i solarni sistem prepravimu neki drugi setup u kom kmsija moze da mi pljune pod prozor.

Sto kaze naslov teme "mozda ocekujem previse" ali u mom slucaju nije bilo previse. Sve radi perfektno godinama, bez da se iko ikad zalio. I nisam ja to prvi smislio - svaki treci solarni sistem radi tako. Verovatno i ne moze drugacije - ko ce da potpise laborat po kom tona ili dve opreme sme da se natovari na krovnu gradju staru 90 godina, koja se nalazi na kuci sagradjenoj bez trunke armiranog betona?! Da neko ovde na forumu pita moze li to, veovatno bismo mu odgovorili da nema sanse...
[ component @ 08.11.2023. 18:13 ] @
Tona ili dve nije ništa za krovnu građu od 90 godina. Armiran beton još manje veze ima kod takvog opterećenja. Zidovi od nepečene cigle bi to nosili bez problema. Ako ne veruješ proveri sa bilo kojim statičarem.
Što se tiče solane opreme na krovu... Panel od 2m2 je težeak oko 20 kg. Opterećuje krov sa 10kg po m2. Što je manje od crepa. A tona ili dve, znači da imaš 20-40 kW sistem.
[ pctel @ 08.11.2023. 18:56 ] @
Moji su paneli starijeg tipa, kupljeni pre deceniju ili vise, duplo tezi a manje efikasni (manje vati po kvadratu). Imam ih blizu 10kw, ali po jednovremenoj snazi ne prelaze 5kw jer su jedni okrenuti ka istoku, drugi ka zapadu. Ujutro sa izlaskom sunca ja vec imam prakticno punu snagu i tako gura sve do uvece.
[ Ulfsaar @ 09.11.2023. 00:00 ] @
Kad je već bilo reči o offgridu i tonama, da li se neko interesovao za cene stacionarnih redoks baterija?
Nešto poput ovoga: https://voltstorage.com/upload...torage_VDIUM-C50_datasheet.pdf

Ko god ne napiše cene proizvoda na sajtu zaslužuje prezir.
[ pctel @ 09.11.2023. 01:57 ] @
Vidim na jednom sajtu nude iznajmljivanje za 450 $/ mesec. Ako je to uopste isto. Odatle pretpsavis da bi cena mogla biti 50-100 hiljada dolara.

Nisam citao detaljnije, jesu to kondenzatorske baterije? Njima kapacitet ne opada vremenom, vec su prakticno vecne?
[ whitie2004 @ 09.11.2023. 07:55 ] @
Citat:

Pominjati nekakvu kradju u kontekstu mog solarnog sistema je veoma uvredjivo!

Uvredljivo je to sto ja nigde ne pominjem kradju ... Ako si negde video kradju, veruj mi, to je samo tvoja podsvesna projekcija. I da - daleko od toga da ne podrzavam. Ja sam za - ovo je Srbija!

Citat:
... dok EPS ima interes da ih precutno odobrava

Bojim se da si bas ti izracunao da si im dzepa uzeo 38.000 din. Plus ono sto drzava nadogradi preko toga ... Tako da definitivno imaju inters da te puste da to i dalje radis. Opet - moja puna podrska da nastavis.

A zasto odobravaju - pa i to imas u mom postu. Odredjenim grupama je dozvoljeno da ne rade bas sve po zakonu, ne traze im se pecati, ne salju kontrole i inspektori. To im dodje kao neka kompenzacija za neku aktivnost, politicku pripadnost iliti statiznamsta ... Vecina (verovatno ni ti) ne pripada tim povlascenim grupama ali dobrom glumom i stavom ostavljaju utisak ... K'o sto rekoh - Srbija !!

I jos jednom --> Nisam rekao da si ti sam ista ukrao ili bio drzak. Prica je bila o samoj pojavi u drustvu !! Jos jednom izvinjenje ako je bilo dvosmisleno!
[ Ulfsaar @ 09.11.2023. 10:05 ] @
Citat:
pctel:
Vidim na jednom sajtu nude iznajmljivanje za 450 $/ mesec. Ako je to uopste isto. Odatle pretpsavis da bi cena mogla biti 50-100 hiljada dolara.

Nisam citao detaljnije, jesu to kondenzatorske baterije? Njima kapacitet ne opada vremenom, vec su prakticno vecne?

To su elektrohemijske baterije. Za istu količinu energije moraju biti veće i teže od olovnih i litijumskih. Ta činjenica, uz membrane, "začinske" elemente, kontrolnu elektroniku i to da su relativna novotarija ih verovatno čini toliko skupim, čak i ako ne sadrže litijum.
Nepoželjni procesi se u ovakvim baterijama u velikoj meri mogu poništiti, pa vek može biti jako dug. Nadam se da neće dugo trebati da dođu do neke razumne cene.

https://en.wikipedia.org/wiki/Iron_redox_flow_battery
https://en.wikipedia.org/wiki/Vanadium_redox_battery

[Ovu poruku je menjao Ulfsaar dana 09.11.2023. u 11:18 GMT+1]

Edit: Evo približnijih brojki:
Citat:
According to Bloomberg, the average cost of a lithium-ion battery is about $137 per kilowatt hour and is forecasted to drop as low as $100 kilowatt-hour by 2023.

However, these are the cost of the cells only; a complete Li-ion battery system for grid-scale stationary storage currently costs approximately $350 to $400 per kWh. It has been estimated that the overall cost for VFRB Systems are $500/kWh, but that will fall significantly over time as production volumes increase.

https://capital10x.com/battery-tech-report-lithium-ion-vs-vrfbs/

Znači da se može reći da to već jeste isplativo u odnosu na litijumovu tehnologiju, s obzirom na bar dva-tri puta duži životni vek.


[Ovu poruku je menjao Ulfsaar dana 09.11.2023. u 12:30 GMT+1]
[ pctel @ 09.11.2023. 11:19 ] @
@whitie2004
Totalno si otisao krivim putem. Ljudi bliski vlasti imaju sve potrebne pecate. Ako takve osnovne stvari nisi pokapirao, ne bih ja onda dalje gubio vreme da ti bilo sta objasnjavam, jednostavno ti imas svoju viziju drustva i pojava u njemu i sto da je ja menjam, nek ostane kakva jeste.

Za ostale - ovo bez pecata radi iskljucivo obicna sirotinja raja (koja globa davati ne moze ni trpeti birokratskoga zuluma). A to jaca strana u ugovoru precutno odobrava jer joj tako odgovara. Kad im ne bude odgovaralo pogasice sve za 7 dana ugradnjom digitalnih brojila na banderu...

Kradja pomocu magneta ili prespajanjem zica je kradja, nema sta drugo biti.
[ whitie2004 @ 10.11.2023. 07:44 ] @
Sirotinja raja uglavnom nema lovu za ove fensi sisteme vec koriste ove jeftinije varijante. I nemaju problema sto se to zove kradja ...

Kako god, da ne trolujemo vise po ovoj interesantnoj temi.

Izvinjenje jos jednom. Nisam imao lose namere ...
[ pctel @ 10.11.2023. 11:28 ] @
Ongrid je dugorocno ubedljivo najjeftinijii sistem, zato sam ga i pomenuo jer pokretac teme planira nesto sto dugorocno izadje mnogo skuplje po kwh. Gledam po aliekspresu ima interesantne elektronike kojom bi se moglo spreciti davanje energije EPS-u, ako neko ima zelju/potrebu za time, a da inverter ipak bude ongrid. Na primer, ja imam 4 solarne grane, trebalo bi meriti struju kod brojila i ako krene u minus iskljuciti jednu solarnu granu. Treba samo razmisliti kako bi to tacno bilo realizovano.