[ Living Light @ 11.11.2023. 13:35 ] @
Em je danas drzavni praznik u SRB,

Em dolazi 29.Nov, a to je dan uobičajan za

- "Smrtni slučaj u oboru"

Ako ne pazimo,
ima da 'smaknemo' sve prasiće u državi. 😀
San svakog praseta je
da preživi 29.Novembar.

Onda idu redom:
Božić - N.Godina - Božić - N.Godina

Mislim...

Tačno čovek da "Pošandrca"
jer nema vremena kada da radi. 😀
[ Darko Nedeljković @ 11.11.2023. 14:12 ] @
Nemoj... Sad ce da krene bordzija sa pricom kako su prasici 3x skuplji nego u EU.
[ Living Light @ 11.11.2023. 16:29 ] @
Mi smo se zeznuli, pa smo (još ranije) sve prasiće izvezli u EU.
Skoro nam ništa nije ostalo.
Onda je cena kod nas skočila 3 i više puta.

A u EU su ti isti prasići porasli, postali 100-kilaši,
i sad EU ne zna šta če sa njima, pa je zbog viška ponude cena pala na-pola.
To "na-pola" znači = 0.5

Razlika izmedju 0.5 i 3x = 6 puta !

Pa sad vidi, kako smo se mi zeznuli.
Oni imaju silne muke što imaju viška,
a mi kukamo što nemamo prasića.

Gledao sam neke prognoze, kažu da ima šanse
da do nove godine cena ode JOŠ na duplo!

Znači 6 x Duplo = 12

Ako nam neki lanac prodavnica, sa ogromnim akcijama ne pomogne,
ne znam šta čemo.

[ bordzija @ 12.11.2023. 00:14 ] @
Ja ću da se učlanim u lovački savez, kupim pušku i idem u šumu da lovim, sa ovim cenama hrane mi ne gine lov. Pozivam i ostale građane srbije da se naoružaju kako bi preživeli vučićevu monopolsku kataklizmu!
[ scoolptor @ 12.11.2023. 00:21 ] @
Ili predjete u vegetarijance.
[ Living Light @ 12.11.2023. 05:15 ] @
Citat:
bordzija:Ja ću da se učlanim u lovački savez,
kupim pušku i idem u šumu da lovim, sa ovim cenama hrane mi ne gine lov.

Hahaha,

Ako se svi uclanimo, "Lovacki" ce da ima ~ 7 Mil. clanova.
Ima tek onda da istrebimo divljac.

Bordzi,
Da pocnemo da krademo u Lidlu, a da nas ne nahvataju.
Onda nije skupo
[ Darko Nedeljković @ 12.11.2023. 10:29 ] @
Svi slucajevi kradje koje sam opisao se odnose na srbiju, ima kradje i u EU, ali nekoliko puta manje. Sad se setih jos skandaloznijeg primera kradje koji mi se desio. Kupio sam plazma sekac Parkside. Donesem kuci, otvorim, vidim koriscen. Ajd, nema veze ako radi, pomislim. Probam, ne radi. Tada primetim i da se uredjaj razlikuje od onog na slici. Ne bude mi tesko, pogledam oznaku modela, to uopste nije taj model!!!

Sta se desilo - neko kod kuce imao neispravan plazma rezac, ali bio bez racuna ili istekla garancija. Sacekao da se pojavi u lidlu, kupio, doneo kuci, sebi uzeo novi a stari upakovao u kutiju, vratio u radnju i rekao da mu se uredjaj ne svidja. Dobio pare nazad, a neispravan uredjaj vracen na policu i prodat meni kao nov. Kontam, tacno su mogli unuta kakav panj ili cigle da stave, oni bi to vratili na policu i prodavali...

Kada sam se bunio, vratili su mi novac. Od tada pamet u glavu - Parkside alat se kupuje samo tog dana kad je izasao u katalogu, samim tim i izasao iz magacina. Nikako nesto sto stoji dugo pa je na akciji, tu je gotovo uvek u pitanju neki lopovluk, fali sitnih delova ili nekonosio kuci pa upakovao ko zna sta i vratio...



Jednom ranije kad je lidl tek dosao mi se desilo slicno, ali me bilo sramota da se zalim. Kupio sam bateriju od 4Ah. Doneo kuci, nisam odmah otvorio nego tek kad mi je trebala, otvorim kutiju, unuta 2Ah. Ispravna, nova, samo duplo skuplje placena. Posle sam cuo da je to redovna praksa - posto baterije od 2ah i 4ah obicno budu u prodaji u isto vreme, onda kupci-lopovi otvaraju kutije i ubacuju baterije od 4ah u kutije od 2ah i tako ih placaju, a nekom naivnom poput mene ostave 2ah u kutiji od 4ah! Pocetnicka greska, sto bi rekao bordzija. Bordziji su sigurno mnogo pozatiji nacini lopovluka u lidlu posto tamo provodi 8h dnevno, ali nece da prica jer mu se ne uklapa u trenutni narativ da su trgovci zli a narod dobar i posten.
[ scoolptor @ 12.11.2023. 10:36 ] @
Zbog toga je dobra praksa da se proveri sta je kupljeno odmah iza kase.
Dobro, to nije moguce za gabaritne artikle. Ali za vecinu alata jeste.
A uz to i da se proveri racun, i stavke i kolicina i cene.
[ bordzija @ 12.11.2023. 10:36 ] @
Ja nemam tih problema u lidlu proverim dal je originalno zalepljen proizvod i kupim. Ako je otvaran i može da se otvori naravno da i ja otvorim da se uverim kako je sve na broju i onda pazarim.

Darko ti bi trebao da povedeš nekoga starijeg i iskusnijeg kada kupuješ nešto ozbiljnije vidiš da te prevare svaki put.

A sa druge strane vidiš narod koji stalno nešto krade po srbiji a živiš u finskoj? Da nisi sns bot po zanimanju? 🤔
[ scoolptor @ 12.11.2023. 10:40 ] @
Imam jedno dva dzaka stavki koje sam kupio usput u Lidlu a koje nisam nikada otpakovao. I, da, cuvam ih u najlonskim dzakovima.
To bacanje para mi je veci problem od toga da kupim nekompletan proizvod.
Dobro, iskoristice se sve to jednog dana.

Jednom sam kupio neke stapove za nordijsko hodanje, i kuci primetio da jednom nedostaje neka plastikica.
Kako da dokazem da nije moja krivica i reklamiram, i uzmem nove? Dobro, kontam, mogao sam da vratim i uzmem pare. Nisam se setio.
U jednom trenutku mi se u glavi motala ideja da odem do Lidla, i skinem sa jednog sapa to sto mi pripada kupovinom.
Ali, nema sanse da ja uradim tako nesto. Radije bih bacio stapove i kupio nove.
I na kraju, nisam nikada ni koristio te stapove, a pitanje je da li cu ikada.
[ ademare @ 12.11.2023. 12:16 ] @
Evo link iz novina , Lidl, Kradje , Praznici , UK !

Iz nekih postova se moze zakljuciti da Samo u Srbiji se krade ??


https://n1info.rs/magazin/life...-kupci-da-brinu-za-privatnost/
[ scoolptor @ 12.11.2023. 12:23 ] @
I na zapadu ima sirotinje.
Ubedjen sam da se na zapadu mnogo vise krade nego u Srbiji.
Ovoga kod nas jos uvek nema
[ Ulfsaar @ 12.11.2023. 13:21 ] @
Samo još malo bliskoistočnih i afričkih migranata da pristigne i da se stacionira, pa će biti i kod nas. Vidiš da su i ovo sve neki obojeni. Čudo kako su oni uvek neki problem tamo gde ih ima preko nekog kritičnog broja. Nisam nikad čuo da su sirotinja i lopovi npr. Jevreji.
[ Darko Nedeljković @ 12.11.2023. 14:22 ] @
Citat:
bordzija:
Darko ti bi trebao da povedeš nekoga starijeg i iskusnijeg kada kupuješ nešto ozbiljnije vidiš da te prevare svaki put.

Pretpostavljam da bi bilo najefikasnije da povefem tebe, tj. ne treba cak ni da te povedem, ti stojis kao inventar u lidlu

Osim kada istrcis na kratko, da odneses tasti margarin.
[ Living Light @ 12.11.2023. 15:28 ] @
Hahahaha,

-Od četvrtka akcija u Lidlu !!! Akcija dok traje zaliha !!!

NOV-NOV-NOV Neotpakovan, u vakumu, zaštičen u Stiroporu!

Prodaje se član ES-Foruma ! -85% zbog ISTEKA ROKA Trajanja!

Može na rate, može na čekove, može na odloženo!

Samo nosi...

[ SASA M. @ 12.11.2023. 15:30 ] @
Pre par dana, trazio da kupim malu modelarsku brusilicu / busilicu, na kraju odabrao neki Einhell (set sa mashioma i prateci pribor). Stara se sva rasturila, kupljena pre 30-35god u grckoj, kontam da joj je vreme umiranja doshlo. Slucajno se desi da model (ts-mg135) koji sam hteo da uzmem oglashen na Ananas-u. Nikad nisam tamo kupovao, registrujem se i sve ok. Dobijem i random popust kao za crni petak, pa je cifra bila nekih 5.500din. Izaberem da mi se dostavi kurirom na kucu. Dostava free kurirom ili na paketomat, a paketomat ni previshe blizu ni previshe daleko, pa onda bolje kurir da mi donese.

Posle 3 dana cima kurir (city express), preuzimam paket, onako umotan u onaj kao lepljivi celofan. Posle sat, dva, ajd da otvorim da vidim sta sam kupio, odmotam celofan, gledam gde da otvorim, i vidim da tu gde sam krenuo vec je otvarano. Nastavim dalje vidim da je tu ubacen racun. Sklonim racun, izvucem iz kartonske kutije plasticnu kutiju (kao mali kofercic za alat). Otvorim i naravno, vidim da onog najbitnijeg nema.

Naravno odmah pozovem Ananas prijavim da fali najbitniji deo. Kazu ok slikaj nam sta je stiglo, pa poslaji na mail. Slikam - posaljem, razmisljam koja je svrha nekog mog dokaza, kako da slikam deo koji nedostaje. Da je deo ostecen, pa ima svrhe slikati, al ajd... Kasnije zove me neka njihova sluzbenica kaze zvala je prodavca i prvobitno rekla da ce kurir to preuzeti, a prodavac ce poslati ponovo neotpakovanu kutiju. Kasnije ponovo zvala i pitala da li moze da prodavac posalje samo busilicu, da ako je se ostalo tu da mi to sto je stiglo ostane. Rekoh ok. samo neka posalje novu i nepopravljanu busilicu, ne pravim onda pitanje.

Posle 4 dana (vikend uzeo 2 dana), doneo kurir (ovog puta aks) malu kutiju dobro ulepljenu selotejpom. Primim i to, kuci raspakujem i unutra rekao bih nova nedostajuca busilica.

U medjuvremenu dok sam cekao da stigne da stigne busilica, nadjem papir koji sam bio odlepio sa originalne kutije (mislio sam da sam ga bacio sa ambalazom) i tu vidim da je city e. izmerio tezinu paketa na 2.5kg. Na netu nisam mogao da nadjem tezinu paketa, ali jesam da je busilica teska nekih 600-700gr i kada sam izmerio ono sto mi je stiglo, bilo je oko 1.75kg. To mi sve govori da je prodavac poslao sve sto treba, ali je nejasno ko je otvorio kutiju i ubacio racun, jer ako je to uradio prodavac, onda je dao priliku da to neko uzme bez problema. U svakom slucaju, moj zakljucka je da je to nestalo od kurira do mene. Prvobitno nisam bio siguran da li je uopste poslata busilica od strane prodavca, ali nakon tog papira, jasno je da je predmet nestao od skladishta kurira do mog stana. Poslao sam posle mail sa pohvalom za brzo resavanje moje reklamacije i sa slikom tog papira.
[ ademare @ 12.11.2023. 16:55 ] @
Tu je najverovatnije prodavac zeznuo , jer Ananas je samo platforma za prodaju , nesto kao domaci Ali ekspress.

Desi se kada pakuju , ako nije , a verovatno nije neotvarana kutija , da nesto izostave , citao sam na netu da se to dogadja ljudima !

Izostave neki deo , pa sad nekada glavni , nekada nesto sporedno i cim tako lako pristanu znaci da su ga nasli , nisu ti dali drugi vec taj sto su zaboravili da upakuju prvi put !

To oko tezine nema mnogo veze jer oni imaju sa Cityem i ostale radnje dogovor po komadu za cenu dostave , moguce da i prodavac sam stampa adresnice !


Kolko se secam valjda to iskustvo sa neta covek dobio kutiju ali bez Telefona ?

Poslali mu posle bez reci , jer su mu priznali da su ga nasli !


Inace da nije tako , mogao bi neko da poruci , skloni glavni deo na primer telefon, i posalje mejl slika , pa dobije jos jedan ? Bez reci ?

U sustini vrlo nezgodna situacija i takve stvari koje su kupuju od Legalnih prodavaca treba otvarati pred Kurirom ! Ako Kurir ne pristane robu ne Preuzimati !

Ja sam imao takvu stvar kada sam kupovao onlajn TV !

Vidim na kutiji rupa ?

Trazio sam od Kurira d ase otvori , on kaze ne moze ?!

Reko nista vracaj onda to nazad !

I pazi posle ostrog stava , moze !

Pogledam dobro , rupa nije imala veze sa TV-om , tu je bio stiropor , ali sto da razmisljam .

Tako bi trebalo sve otvarati , posebno posle ovakvih iskustava , jer oni mogu ladno upravo to da ti kazu ! "trebali ste da otvorite pred kurirom "

To bi ti verovatno i rekli da nisu nasli busilicu!
[ bordzija @ 12.11.2023. 19:02 ] @
Meni je beks par puta čerupao pošiljke i više ne dolaze u obzir, to što sam kupovao kafu na kilo pri preuzimanju izmeremo 5 kg koliko je bilo a do mene došlo pola. Normalno ohebao sam kurira i rekao da je izmereno sve i usput pokradeno. On se okrenuo i otišao.
[ bordzija @ 12.11.2023. 19:08 ] @
Citat:
scoolptor:
I na zapadu ima sirotinje.
Ubedjen sam da se na zapadu mnogo vise krade nego u Srbiji.
Ovoga kod nas jos uvek nema


Trgovci ih pljačkaju i kradu godinama a crni petak je samo jedan dan u godini. Po meni fer i korektno. I uzmimo u obzir kako su ih partizani rešili 1945e.
[ Living Light @ 12.11.2023. 21:27 ] @
Bordzi,
Tako si slikovito opisao prodavce...

Ako neko ovo tvoje procita,

- Tacno mu dodje da se od sutra zaposli u Lidlu.
[ bordzija @ 12.11.2023. 21:56 ] @
Pa realno gradu godinu dana red je i njih kupci pokradu taj jedan dan. Drugo što je pred kraj godine i trgovci sse rešavaju već zastarele robe koja vrlo brzo i očigledno bude godinu dana stara.

Za malu nadoknadu sve iznesu :)
[ B3R1 @ 13.11.2023. 10:54 ] @
Citat:
ademare:
Evo link iz novina , Lidl, Kradje , Praznici , UK !

Iz nekih postova se moze zakljuciti da Samo u Srbiji se krade ??

??? Pa u engleskom jeziku postoji rec shoplifting ... da te pojave nema tamo ne bi oni ni imali rec u recniku za to, zar ne? :-)
Citat:
bordzija:
Pa realno gradu godinu dana red je i njih kupci pokradu taj jedan dan. Drugo što je pred kraj godine i trgovci sse rešavaju već zastarele robe koja vrlo brzo i očigledno bude godinu dana stara.

Mnogo vise njih pokradu njihovi radnici. O visokim direktorima i menadzerima da i ne govorimo.
[ Living Light @ 13.11.2023. 11:32 ] @
Auuuu Brate!



Bordzi, Kreni, aj prvo ti, pa ona svi mi, ...
[ Living Light @ 13.11.2023. 12:06 ] @
Bordzi, aj se udružimo.

Prvi ja padnem u nesvest pored kase, a ti za to vreme makneš 300kg putera!
Onda Ti padneš u 3 nesvesti, a ja maknem samo jedan DELL raćunar -makar mali, malecki

Bordzi, Evo ruke!

... kad krecemo?
[ B3R1 @ 13.11.2023. 12:47 ] @
I tako ... istorija nam se ocigledno ponavlja:

Let Them Eat Bread: The Theft That Helped Inspire 'Les Miserables'
[ bordzija @ 13.11.2023. 16:32 ] @
Šta da ukradeš leba ti kada u lidlu nikada nema putera a i hleb su smanjili na veličinu kifle?!??

[ Living Light @ 13.11.2023. 16:44 ] @
Nikad nema?
E, sacu ih kontrolišem. Idem.

Ako ima, javljam ti hitno na
Telefon tipa:

- JogurtČaša - kanap - JogurtČaša !!!

... da ne može niko da odkriptuje
multiplexirani, kodirani razgovor.

Pa nam makne Puter ...

[ Ulfsaar @ 13.11.2023. 19:07 ] @
Kad se tako otimaju za tuđe, šta bi uradili za svoje? Pucali?
E pa baš to treba odrediti njima.
Totalno mi je neshvatljivo zašto društvo ima saosećanja sa ovakvima.
[ Living Light @ 13.11.2023. 19:17 ] @
Bas tako!

Ala tamo Cirkuziraju, da ne poveruješ
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2023. 19:18 ] @
Iz raznih razloga, od 'obicne' empatije pa do racionalnog saznanja da bi neke drugacije, strozije, mere dovele do vecih problema.

Ima i drugacijih, mesta gde seku ruke za kradju... ali nisam siguran da su previse usreceni sa tim, ako nista drugo broj ljudi koji svake godine ode odatle u neka vise 'empaticna' drustva ukazuje da ipak nije neka sreca.

Mislim, objektivno, kad sam video polu praznu kutiju decijeg paracetamola (pomenuh to ranije na onoj Lidl temi)... sta da radis nekome ko je ukrao nekoliko decijih paracetamola? Pa nista, ocigledno ga/je muka naterala. Da posaljes u zatvor nema bas nikakvog smisla, neka velika kazna isto tako. Puska? Onda ne treba izgubiti iz vida da ce i 'druga strana' da se naoruza puskama pre ili kasnije.

Na kraju krajeva, osim tog sitneza, sve vrednije stvari danas po prodavnicama su zakljucane ili je izlozena prazna ambalaza pa je i nemoguce ukrasti.

Organizovane i nasilne pljacke su druga stvar ali i to... kad ti zatvori, kao u USA, postanu prepuni tako da moras da otvaras privatne zatvore, postavlja se pitanje da li su problem samo ti kriminalci ili ima nesto jos dublje sto ne stima.
[ kosmopolita @ 13.11.2023. 19:24 ] @
Koliko znam, neko nema za jelo, ako ukrade hleb i Jos nesto sitno nece odgovarati.

Mada je to možda bilo u socijalizmu a vise nije.
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2023. 19:49 ] @
Nece odgovarati krivicno svakako, posto su limiti za to solidno veci od cene hleba.

Ne znam kako je u Srbiji, ali ovde je gomila prodavnica uvela 'zero tolerance' gde uvek sledi neka kazna u visini od ~180 EUR trenutno.

Ideja toga je valjda da odvrati klince od budalastina, realno to svakako nece spreciti neke ozbiljne lopove u nameri.

Mere protiv ozbiljnih lopova su drugacije i tehnicke pre svega - bezgotovinsko placanje dominantno, a kes ide u kasu koja ima vremensku bravu (ne mogu da je otvore radnici, pa nema svrhe pretiti im) i zakljucavanje vrednije robe.

To ostavlja mahom sitnez - od supermarketa i prodavnica jeftinih artikala siroke potrosnje.

[ kosmopolita @ 13.11.2023. 19:52 ] @
Meni nije jasno kako već neko nije smislio korpe koje se prinose zatvorenim policama i da moze proizvod direktno da se ubaci u zatvorenu korpu.
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2023. 19:56 ] @
Ne bi to islo bas - ljudi se predomisljaju, vracaju, stvari u korpi bi se tumbale i ne bi bilo sanse da se lako vrate ako se musterija predomisli.

Trend ide u suprotnom smeru - vec sad imas npr. one Amazon prodavnice (retail) gde se kupuje bez ikakve interakcije sa kasama ili radnicima, kamere + AI prepoznaju ko je kupac, sta je uzeo i sl...

Naravno to ne ide bas zajedno sa lopovima, ali oni i ne otvaraju takve prodavnice gde je to veliki problem. Na kraju to mogu da rese i inteligentnim vratima koja ne bi pustala nekog napolje sa neplacenom robom.
[ Living Light @ 13.11.2023. 20:44 ] @
Nesto sam nacuo da do 5000 din
ne zovu policiju.
Nece da izadju.

U prodavnicama "teret" pada
na zaposlene (radnice).

Upravo iz istog razloga
"Bežanija" sa benz.Pumpe
izvode posle tocenja
goriva do 4900din.

Ne zovu polis odmah
za akciju,
ali imaju zilion kamera,
pa ti kradi obucen u civilno
i sa autom s registracijom.

Nacice te kad-tad.
[ bordzija @ 13.11.2023. 21:59 ] @
Sitna boranija ne može da ukrade koliko biznismeni a samim time zavrćući porez dalje idu u monopol pa rasturaju privredu uzduž popreko. Danas robot ubio servisera a sutra kada proradi koliko će ljudi biti bez posla? Šta da rade i jedu? Kazne i račune? Neće da može zato su i vakcinisali većinu populacije za vreme korone pa će ih utamaniti na ovaj ili onaj način.

Juče je hleb bio 34 din danas je 54 dinara KIFLA od 300 grama u lidlu.
[ Living Light @ 14.11.2023. 04:18 ] @
Vidiš ti, ...taj Kapitalizam: KIFLA od 300 grama ?

A poštenoj radničkoj klasi ostaje hleb od pola kile,
nadrobljen u čorbast pasulj sa dimljenom kolenicom i glavicom crnog luka.

Jadni mi ...
[ Ulfsaar @ 14.11.2023. 08:26 ] @
E sad je dobro napisano. Nije bilo pošteno da samo inteligencija ima odrednicu "poštena" :)
[ Ivan Dimkovic @ 14.11.2023. 08:54 ] @
Citat:
bordzija:
Sitna boranija ne može da ukrade koliko biznismeni a samim time zavrćući porez dalje idu u monopol pa rasturaju privredu uzduž popreko. Danas robot ubio servisera a sutra kada proradi koliko će ljudi biti bez posla? Šta da rade i jedu? Kazne i račune? Neće da može zato su i vakcinisali većinu populacije za vreme korone pa će ih utamaniti na ovaj ili onaj način.

Juče je hleb bio 34 din danas je 54 dinara KIFLA od 300 grama u lidlu.


Ako robot moze da radi posao kao covek, onda ce na kraju zivot biti bolji i za coveka. Nisu nikakvi poslovi 'bogom dani' pa da se cuvaju kao svete krave.

Cak i da roboti zamene 90% ljudskih aktivnosti (sto se vrlo verovatno nece skoro desiti) - ono sto je bitno su, i dalje, ljudi - koji ce naci nacin da se raspodele dobra, milom ili silom :-)

U svakoj velikoj promeni privrede ima privremenih zrtava, ali na kraju, ako je ta promena dovela do vece produktivnosti, stvar se na kraju iznivelise.

Roboti ne jedu, ne piju, nemaju nikakve potrebe - nase drustvo se uvek vrtelo oko coveka. Novac je, takodje, samo sredstvo za efikasniju razmenu, njegova vrednost je direktno vezana za to sta covek radi. Ako odjednom roboti pocnu da prave X sa mnogo manje troskova, to ce samo smanjiti cenu tog proizvoda X. Ultimativni arbitar vrednosti je uvek covek.

Ko ce da "utamani" coveka? Na planeti nas je svaki dan sve vise. Sve i da neko pokusa, doslo bi do neminovne reakcije zato sto covek, pre svega, ceni sopstven zivot pa onda zivot njegove familije i, na kraju, zivot svoje vrste - iznad svega drugog.
[ bordzija @ 14.11.2023. 11:16 ] @
Robot ne pije ne jede ne buni se pa red je da bude i treći svetski rat kako bi se unapredilo plaćanje karticama i ukidanje keša :)

A ukidanjem bogatih će se opet uvesti pravilnija raspodela dobara.
[ Ivan Dimkovic @ 14.11.2023. 11:33 ] @
Ukidanjem bogatih ces samo dobiti novu generaciju bogatih, ako je nesto sigurno - to je. Ljudska priroda ukljucuje gomilanje svega, nece biti lako to deprogramirati.

Sa druge strane, ako bi u teoriji presli u 'post-scarcity' ekonomiju, gomilanje nece biti mnogo bitno... ali daleko je to od nas jos.
[ bordzija @ 14.11.2023. 12:40 ] @
Da ali eliminisanjem superbogatih i bogatih će se ta gomilana prirodna dobra opet rasuti i vratiti u prirodne tokove. Danas je to već doseglo šume, reke, zemlju pa čak i vazduh po kvalitetu. Eliminacijom se to sve vraća nama na ovaj ili onaj način.
[ Ivan Dimkovic @ 14.11.2023. 12:47 ] @
Mislim da previse dajes znacaja superbogatima i njihovoj imovini. Nema njih mnogo, i sve da nacionalizujes i podelis to sto imaju, zaboravilo bi se na to posle par meseci.

Ako hoces da se igras uravnilovki, za bilo sta ozbiljno bi morao da podkreses dobar deo srednje klase - a to bi ti se garantovano obilo o glavu na duze staze.
[ bordzija @ 14.11.2023. 12:58 ] @
Pa se onda i marža trgovaca spusti na 10% itd nije to samo usko vezano za superbogate uostalom imaš primer posleratnih dešavanja kada se sve vratilo na nulu i krenulo ispočetka. Pa onda imaš i sva dešavanja tokom i posle 90tih gde opet lopovi preuzimaju vlast.

U suštini država je krov nad glavom i kriva je za sve niko drugi. Ovde generalno sve prokišnjava poslednjih 30 godina i sve su veće rupe. To što većina nema ni osnovnu školu i bulji u tv je nova stvarnost i realnost. Pošto od obrazovanja nema leba pomoći će nam roboti i superbogati koji su inače humanisti po prirodi?

Znaš kako u indiji radnici nisu zadovoljni - spale fabriku. Nema za radnike nema ni za gazdu. Vrlo jednostavno zar ne?
[ Ivan Dimkovic @ 14.11.2023. 14:07 ] @
Nece niko nikom da pomogne, svako se bori za sebe. I bogat i siromasan, a i onaj u sredini :-)

Privremene uravnilovke se desavaju, ali kako se dese tako se i zaborave, vrlo brzo dobijes novu klasu povlascenih i privilegovanih.

Mislim, moze i ponovo, i jos jednom posle toga... i opet ce rezultat na kraju biti isti. Ne kazem da ne ides i spaljujes fabrike - spaljuj, ako mislis da ce to da necemu pomogne, samo nisam uveren da ce na kraju da se dobije bolja situacija nego pre toga.
[ SASA M. @ 14.11.2023. 14:16 ] @
@Ademare

Naravno znam sta je Ananas, ne sakrivaju oni prodavce koji prodaju preko njihove platforme, samo nisam imao potrebe da kupujem preko njih, slucajno se podesilo da je ova modelarska busilica bila najjeftinija kod "njih". Uzevshi u obzir besplatnu isporuku i popust za crni petak, a i brzinskom pretragom, oni su bili najpovoljniji. Inace snimam sve sto mi stize iz kine ali o ovome nisam razmisljao, niti se brinuo previshe, da bih se setio da otvorim pred kurirom.
Nalepnica na kojoj je tezina je od city express-a, zato mislim da je predmet nestao od njihovog magacina do mene, i da su je oni umotali u celofan da bi se prikrilo da je kutija bila otvarana. Tezina paketa trebalo bi da bude oko 2.5kg kao sto su i napisali, prilikom prijema paketa. Da i nije tako umotano, tesko je uociti da je otvarano, originalni selotejp je presecen, a u transportu ili prilikom lepljenja on se malo istegne pa kada se isece, viri par milimetara. Kada ga pritisnesh na poklopac, mozes da ga zalepish, pa deluje da je ceo. Tek kada krenesh da otvorish kutiju vidish rez.
Busilicu je naknadno poslao prodavac, stigla je drugom kurirskom sluzbom, kao sto sam pisao. Kako god, reseno je u moju korist.

[ bordzija @ 15.11.2023. 10:49 ] @
Ja sam kupio neki tv preko ananasa sve je stglo ok sem što se čekalooooooooo 🤣
[ Living Light @ 15.11.2023. 11:00 ] @
Uciteljica kaze deci:
- Sastavite recenicu u kojoj se nalazi rec "ananas".

Perica:

- Kada tata dobije platu, spiska sve u kafani,
ananas niko ne misli.
[ Ulfsaar @ 15.11.2023. 18:15 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ukidanjem bogatih ces samo dobiti novu generaciju bogatih, ako je nesto sigurno - to je. Ljudska priroda ukljucuje gomilanje svega, nece biti lako to deprogramirati.

Sa druge strane, ako bi u teoriji presli u 'post-scarcity' ekonomiju, gomilanje nece biti mnogo bitno... ali daleko je to od nas jos.

Dimkoviću, primetio sam da si dosta pesimističan u vezi sa vremenom nastajanja radikalnih tehnologija koje će omogućiti društvo izobilja. Mislim da si na temi o kovidu jednom rekao nešto kao "trebaće nam možda čak i vekovi da proučimo sve detalje funkcionisanja ljudskog organizma". Na čemu baziraš toliki pesimizam?
[ Darko Nedeljković @ 15.11.2023. 20:15 ] @
Na cemu bazira?!
Na milenijumima iskustva ljudske vrste, eto na cemu!
Radilalne tehnologije nastaju vec milenijumima (vatra, tocak... parna masina... roboti...) i nista.

Pravo pitanje je na cemu ti baziras svoj optimizam?
[ Ulfsaar @ 15.11.2023. 23:09 ] @
Kako misliš ništa? Poprilično smo u stanju da radimo šta zamislimo u odnosu na milenijume unazad.
Ja zasnivam optimizam na eksponencijalnom povećanju brzine razvoja. Kad jednom napraviš nešto kompleksno što funkcioniše, onda to upotrebljavaš dalje da napraviš nešto još kompleksnije, mnogo većom brzinom nego što bi ga napravio metodama kojima si pravio prvu stvar.
I celokupni život se razvijao ubrzano. Jednoćelijskim organizmima je trebalo par milijardi godina da stvore višećelijske. Oni su se, kad su nastali, menjali mnogo brže.

Edit: Trebalo je da upotrebim drugačiji redosled reči: ne radikalnih tehnologija, nego radikalnog izobilja. Jer mnoge tehnologije zaista jesu radikalne, ali postoji samo jedno radikalno izobilje. Pa je otuda logično usledilo takvo pitanje. Bez obzira, odgovor ostaje isti.

[Ovu poruku je menjao Ulfsaar dana 16.11.2023. u 01:37 GMT+1]
[ bordzija @ 16.11.2023. 01:06 ] @
Izobilje dada kako da ne 21 vek je dokaz za to, auto koji prave i sklapaju roboti košta ko stan a stan košta ko avion. A hrana skupa ko da je izum veka.

Struja, voda, hrana, poskupljuju godišnje duplo a mi pričamo o tehnološkom napredtku?
[ bordzija @ 16.11.2023. 01:12 ] @
Jeste videli nove displeje za cenovnike koje su nabavili u lidlu i maxiju? Spremaju se za mikroinflaciju? Svaki dan po par dinara?
[ Ulfsaar @ 16.11.2023. 02:09 ] @
Citat:
bordzija:
Izobilje dada kako da ne 21 vek je dokaz za to, auto koji prave i sklapaju roboti košta ko stan a stan košta ko avion. A hrana skupa ko da je izum veka.

Struja, voda, hrana, poskupljuju godišnje duplo a mi pričamo o tehnološkom napredtku?

Nikada se u istoriji nije živelo bolje u Srbiji nego sad. To naravno nema veze sa Vučićem, što bi on želeo da narod veruje. I da su neki drugi na vlasti bilo bi slično u ekonomskom pogledu. To jednostavno ima veze sa svetskim tehnološkim trendom.

Nikad veće automobilske gužve gde god odeš. Na tv sam više puta čuo (nema razloga da ne verujem jer i vidim) da ima sve više debosa, čak i među decom. Pa to ne može biti niizčega, nego bukvalno od "masnih kolača". Od toga što ne mogu da se odluče da li danas da upotrebe mast ili ulje:)
[ bordzija @ 16.11.2023. 03:37 ] @
Znači tehnološki vrhunac je blokirati slaviju sa semaforima pa se zapuši ceo bg? Isti taj broj sutlmobila je vezan za broj zaposlenih ili kontra? Šta radi gomila ljudi u toku radnog vremena u špicu?!?? Grade standard? Neee to nije puno automobila to su pažljivo generisane gužve kroz namerno blokirane raskrsnice i semafore.
[ Darko Nedeljković @ 16.11.2023. 10:59 ] @
Citat:
Ulfsaar:
Trebalo je da upotrebim drugačiji redosled reči: ne radikalnih tehnologija, nego radikalnog izobilja. Jer mnoge tehnologije zaista jesu radikalne, ali postoji samo jedno radikalno izobilje.

Ne znam sta tacno podrazumevas pod "radikalnim izobiljem", ali pretpostavljam neku vrstu utopije tipa "lezi 'lebe da te jedem". To se jednostavno nece dogoditi nikakvom tehnologijom, kao što i nikad nije. U vreme lovaca i sakupljača ljudi su imali dva radna dana nedeljno a vikend je trajao pet dana. Prelaskom na obradu zemlje i pripitomljavanje zivotinja, broj radnih sati u toku godine se drasticno povecao. Razvojem robota i IT ljudi rade još više, često 6 dana nedeljno, a neretko svoj posao nose i kuci. Cesto je zahtevana dostupnost 24h dnevno, nivo stresa je porastao, u ekspanziji su anksioznost, depresija, neprirodni nacin zivota je doprineo pogorsanju fizickog stanja organizma. Sve to je dijametralno suprotno od "radikalnog izobilja" tako da treba ocekivati dalji razvoj situacije u istom smeru a ne u suprotnom.
[ Living Light @ 16.11.2023. 15:51 ] @
Ali, sto narod ume da pokupuje sve i svasta,

- A naročito ono što im NE treba!

Ovaj sindrom garant ima neku F.xy dijadnozu u psihijatriji!

Englezi i Amerikanci nemaju toliko psihijatara koliko imaju pacijenata:




Ovakvu sortu neljudi kao na 0:44
ni u jednu ustanovu za "Remont Mozga" kod nas ne bi prihvatili!
(Nema ju niti Folder u koji da ih strpaju, niti sobu te namene za takve 'Individualce')

[ bordzija @ 16.11.2023. 21:23 ] @
Te tuče organizuje i lidl eno skoro su se tukli za tostere od 1500 din koji sam ja kupio u lidlu za 1200 din. Dakle plaćaju ljudima da se tuku i onda ide vest na treš portalima.
[ Living Light @ 16.11.2023. 21:39 ] @
Eee,
i za ocekivati je da umesto 1500 din
ti to dobijes za 1200 din (a i to je puno)

s obzirom da su te Konacno prihvatili kao clana Upavnog Odbora Lidla

još da ti daju na crtu...
[ bordzija @ 17.11.2023. 00:36 ] @
Čitaju oni šta ja pišem i koriguju propuste zato i služe forumi - za razmenu iskustava. Jedino neće cene da spuste jbg monopol pustio ih vučić da se ušeme.
[ Living Light @ 17.11.2023. 00:44 ] @
Ali, Bordzi,
Nisi bio na sastanku Upravnog Odbora kada su doneli jednu važnu odluku.

Znaci, kraj kradji u Lidlu!

Radnici ( Isto kao i Policija) naoružani kamerama:

https://www.dnevnik.rs/ekonomi...uvodi-nove-standarde-i-pravila
[ bordzija @ 17.11.2023. 00:55 ] @
Te kamere postavljaju radnicima samo da bi veštačka inteligencija pratila i ocenjivala njihove sposobnosti. Nema to veze sa kupcima.

A što bi neko krao ako su niske cene a visok kvalitet?!??
[ bordzija @ 28.11.2023. 22:40 ] @
Hr kauflend pandam lidla, svinjsko meso 3,5 evra kilo. U srbiji tone postoji odavno a zašto? Jel vučićev kum kolje prasiće?

[ Living Light @ 29.11.2023. 05:14 ] @
Kod njih nije tako visok kvalitet mesa kao kod nas, zbog toga je meso u hr jeftinije.

Mi smo one najskuplje pracice ostavili za danasnji dan 29. Novembar,
pa im stvavimo Jabuku u usta. :)

[ bordzija @ 29.11.2023. 08:02 ] @
Mnogo je bolje meso u hr ugl je pivac taj koji snabdeva supermarkete lidl/konzum gde ga kupujem. Meso je da padneš u nesvest kakvo je recimo u srbiji lidl maxi i idea trgovinakim lancima. Očigledno nikada nisi probao pa pričaš napamet. Do korone je bilo kilo oko 2,5 evra.

Nema vode u mesu što je najbitnije a u srbiji se samo cedi slina.
[ Living Light @ 29.11.2023. 08:17 ] @
Citat:
bordzija:Mnogo je bolje meso u hr ..... Meso je da padneš u nesvest

Ma daj, šta napriča na brzinu, i to bezeze.

Šta ti,
tamo nešto je uvek bolje nego ovdi,
- ni' ti dobro ?

Na današnji dan si naš'o da kritikuješ meso, ovde,
- Pa nemo' te strpamo u kazan sa čvarcima, da ti izoštrimo vid, i profinimo ukus.

eee, žurim da sečem Slaninu, nemo da me zadržavaš ...

[ baresi @ 29.11.2023. 08:24 ] @
Ako taj austrijski Kaufland nabavlja meso od njihove velike klaonice u Gracu, onda nije za prehvaliti. Kod nas Kauflanda nema pa ne znam, ali iz te klaonice meso nabavlja naš lanac Tuš i znam da je meso puno vode. Kad ga baciš u tavu, vidiš kako voda izlazi iz njega kao da ga kuhaš, a šnicla sve manja i manja. Iz veoma pouzdanih izvora znam da u toj klaonici, u meso ubrizgavaju vodu sa ciljem da što prije smrzne. Nameravam za Novu Godinu otići u Umag, tamo ima Kaufland pa ću baš proveriti.
[ baresi @ 29.11.2023. 08:28 ] @
Living, kad će biti čvarci gotovi da "slučajno" naidjemo.
[ Living Light @ 29.11.2023. 08:29 ] @
"a šnicla sve manja i manja",

Čist primer regulacije Površine i Zapremine mesa od 100% → 0%
[ Living Light @ 29.11.2023. 08:31 ] @
Citat:
baresi: kad će biti čvarci gotovi da "slučajno" naidjemo.

Trudim se, ali ne postizavam, radim na 3 tezge.

ostali se ponapijali, nema ko da loži pod kazan ...
[ bordzija @ 29.11.2023. 12:37 ] @
Lidl nabavlja od pivca i to je fantastično meso a pošto su ista firma lidl i kauflend onda je i logično. Istraživao sam to svojevremeno kada sam našao u lidlovom mesu komade polomljenog gvožđa valjda im se mašina za mlevenje raspala.

A meso... Da padneš u nesvest koliko je dobro i ukusno. U grčkom lidlu je meso katastrofa puno vode.

U srbiji izbegavam da kupujem meso u lidlu jer je crkotina.
[ bordzija @ 29.11.2023. 12:43 ] @
Tačnije pivac tj Vajda od njih je lidl uzimao meso

https://www.pivac.hr/hr

[ Darko Nedeljković @ 30.11.2023. 06:45 ] @
Citat:
bordzija:
U srbiji izbegavam da kupujem meso u lidlu jer je crkotina.

Koliko bi tek kupovao da ne izbegavas... Za svaku si nas seriju piletine obavestavao da li je dobra ili "upuvana". Po svemu sudeci kupovao si stotinak puta, ili gresim?
[ Living Light @ 30.11.2023. 06:49 ] @
Mislim da ne grešiš, ali Bordzija ce da se izjasni o tome.
On uvek ima neko "Posebno" mišljenje o svemu.

Samo nemoj da ga pitaš za Puter ništa ... :)
[ bordzija @ 30.11.2023. 14:07 ] @
Idem jednom u 15 dana i napišem kada me zavrnu. Da nisam pisao ovde i dalje bi bila upuvana a oni nebi proverili logistiku.
[ bordzija @ 29.12.2023. 00:09 ] @
Na televizijama nema reči o duplo skupljoj hrani u srbiji nego u zemljama eu. Zauzvrag ih lidl, msxi, idea i ostali bukvalno bombarduju reklamama/lovom.

Organizovani kriminal!
[ bordzija @ 04.01.2024. 00:42 ] @
Este se dobro obždrali? :)
[ test1234 @ 04.01.2024. 08:38 ] @
Šlogiro sam se od tote “piškotare” sa puterom jajima i crnom čokoladom, domaća radinost. A piškote umočene u crnu kafu. Auuu kako je ovo dobro.
[ scoolptor @ 04.01.2024. 09:47 ] @
Ja sam bome skratio kais za jedno mesto. A odvaljivao sam se od hrane i pica.
[ baresi @ 04.01.2024. 11:17 ] @
Budući da nosiš kaiš, jedna rupica je tek početak. Normala je da ti ne treba kaiš za tvoj konfekcijski broj.
[ bordzija @ 05.01.2024. 11:48 ] @
Jagnjetina, sarme i torte, ja inače slabo jedem pa se i ne primeti. Ruske i slične salate ubiuaju
[ scoolptor @ 05.01.2024. 11:51 ] @
Najbolja je sarma. Kakva prasetina. Ja cekam da svi uzmu sarme, pa onda opet uzmem.
[ bordzija @ 05.01.2024. 14:28 ] @
E ali zapečena sarma nema premca ovako je vojvođani prave