[ makisiki @ 18.12.2023. 03:30 ] @
... mali uvod ...

Plan je bio da napravim samo branu i generator uz neke proste animacije i postavim pitanje ali sam se malo zaigrao pa je trenutno ovako ... https://makisiki.forumotion.me/t12-selova
U samoj brani je hladnjaca za ove malinare sto se stalno zale :), elektrana, vodovod za pijacu vodu ili navodnjavanje, ribnjak, odmaraliste, naselje za vlasnike potopljenih kuca i jos neke sitnice tako da se projekat malo prosirio.


Prica ide ovako:

1. Reka puni jezero
2. Voda iz jezera pokrece turbinu
3. Turbina pokrece generator
4. Generator proizvodi struju
5. Sa tom kolicinom proizvedene struje:

5a. Napaja se *elektro motor koji pokrece *generator i proizvodi istu kolicinu struje
5b. Napajaju se pumpe* koje vracaju istu kolicinu vode u jezero
5c. Od ostatka struje za raznu primenu ...

Kao primer neka bude generator sa Fransisovom turbinom koji proizvodi 10 MW


Pitanje:

Kakav je elektro motor(snaga, oblik, velicina) potreban da pokrene kakav generator(magneti, oblik, velicina) koji moze da proizvde 10 MW ?
[ veselinovic @ 18.12.2023. 05:54 ] @
Makisiki,
ovo je ipak tehnicki forum.
Mi znamo da je perpetum mobile nemoguc, dokazano nemoguc, a posebno druge vrste kakav ti mislis praviti.
Ajde da logicki izanaliziram tvoju ideju, cifre koje navodim su proizvoljne, ali eto npr.
1. Otkupis zemlju od seljaka - 5 mil $
2. Napravis i asfaltiras masu puteva koje ces potopiti - 8 mil $
3.Napravis branu -potrosis recimo 10 mil $
4.Kupis turbinu i ostalo sto ide jos 3 mil $
5. Kupis generator - 1 mil $
6. kupis el motor 1 mil $
7. kupis pumpe 1.5 mil $
das jos neki projekat, dozvola, mito korupcija i ispadne 35 miliona $.

E sad, ako je perpetum moguc zasto ne izbacis stavke
1,2,3,4 i 7 i tako ustedis 3 godine zivota i oko 30 miliona $.
Kupis generator i motor, inicijalno se nakacis na EPS pokrenes motor, platis struje par stotina $ i nastavis da ubires harac citav zivot.
U iducoj aproksimaciji gasimo sve termo elektrane, nuklearne ni ne pravio i srusimo sve hidro elektrane, sta ce nam.
[ radicmx @ 18.12.2023. 05:58 ] @
U osnovi motor i generator su Sizofrenicne masine.
Opteretis generator sa 10KW on se ponasa i kao motor od 10KW ali u suprotnom smeru i pruza ti otpor.
Zato ne mozes dobiti vise energije kao sto misle mnogi.
Ima dobar video na youtube koji objasnjava to, potrazicu..

https://www.youtube.com/watch?v=NSqu_u7nYU0&t=14s

[Ovu poruku je menjao radicmx dana 18.12.2023. u 07:09 GMT+1]
[ makisiki @ 18.12.2023. 07:25 ] @
Postovani veselinovic
To sto vi znate da je nesto dokazano nemoguce Vama svaka cast - oko toga necu da se raspravljam.

Sto se moje ideje tice i naziva perpetuum ... stvar je u tome da se voda koja je prosla kroz turbinu uz najmanju mogucu potrosnje elektricne energije vrati u jezero.
Vode ima-nema, susa-kisa ... tako da hidroelektrana ne zavisi od kolicine vode u jezeru. Sigurno da postoji gubitak vode u samom procesu ali je to u praksi verovatno neprimetno.

Cilj nije da se ubire harac nego da se bez mita i korupcije zivi normalno !

I da dodam i naglasim da se ovo odnosi na mesta kao sto su Selova i manje akumulacije ... ne pricam o hidroelektrani Djerdap.



radicmx

... zato sam i postavio pitanje "kakav" ?

Video je postavljen pre 12 godina ... tehnologija od pre 100 godina ... valjda su motori i generatori danas malo drugaciji i boji ? :)
[ pctel @ 18.12.2023. 07:49 ] @
Preporucujem ti da ubacis solarne panele u tu pricu, tada ona vec poataje realno moguca. U toku suncanog dana paneli proizvode struju i pumpaju vodu nazad u jezero, a nocu trosis. Leti kad su najvece suse solarni paneli najbolje rade, tako da je idealna kombinacija. U daljoj razradi mozes da usavrsis efikasnost iskoriscenja energije tako sto izbacis gubitke koje prave pumpe - smislis neki automatski sistem za zaustavljanje vode, tako da kada paneli daju dovoljno struje voda ne istice iz jezera i sama ga puni, bez ulaganja energije. Solarni paneli imaju prednost u odnosu na obrtne generatore jer imaju ogroman zivotni vek prakticno bez odrzavanja. Kod motora i generatora svako mslo treba zameniti kuglicne lezajeve, kolektore i slicno sto se haba. Kod pumpe isto - kuglicni lezajevi imaju svoj vek trajanja. Kod solarnih panela samo ukljucis i struja stize narednih 50 godina. Zbog toga vodu i obrtno magnetno polje koristis samo onda kad nema sunca. Samo, molim te nemoj sad smisliti neke sijalice koje nocu osvetljavaju solarne panele, to bi me ubilo
[ Living Light @ 18.12.2023. 07:52 ] @
Postovani @makisiki
To sto vi znate da je nesto dokazano moguce Vama svaka cast - oko toga necu da se raspravljam.
------------------------------------------------

Tako da,
Ova tema treba da se makne iz Foruma Elektrotehnika! --- ako nastavi u ovom stilu!

Postavljac teme slobodno može ovako nešto da postavi u MADZoni, prakticnoj Ženi, Blicu ili u "Trece Oko"

Ovde čak ni Uslužno ne gledamo u pasulj, ne posmatramo žabe u teglama, niti gledamo u dlan!

Toliko o delatnosti ovog Foruma.

.com
[ Java Beograd @ 18.12.2023. 08:11 ] @
Ne kapiram zašto je pokretač teme počeo sa:

1. Reka puni jezero
2. Voda iz jezera pokrece turbinu


Jok, sine, POGREŠIO SI! WTF? Zašto voda iz jezera?

Treba ovako:

1. Voda iz reke pokrece turbinu i generator
2. Generator proizvodi struju


I eto tebi besplatne struje dok si živ, i tvoji sinovi, i unuci i praunuci!

Ili još bolje:

1. Vetar pokrece turbinu i generator
3. Generator proizvodi struju


Ili još, još bolje:

1. Sunce obasjava solarne panele
3. Paneli proizvode struju


Ima toga koliko god hoćeš.

[ Living Light @ 18.12.2023. 08:38 ] @
Ja Ne kapiram zašto je ova tema postavljena u
prizemnom, realnom, ovozemaljskom Forumu Elektrotehnika???

Kada širok opseg i još šira Lepeza tema ovog foruma: NE OBUHVATA "Perpetum Mobile Ideje" ?!?!

Na Elektrotehnici se ne pravi: Od NIČEGA → Nešto!
[ makisiki @ 18.12.2023. 09:28 ] @
Living Light
Da tema ne ode drugim smerom zamolio bih te da ponovo procitas moje pitanje ili da zaobidjes temu.

Java Beograd
Procitaj jos jednom proces proizvodnje struje ...
Reka jednom napuni jezero i posle toga moze da nestane. Tako da - voda iz jezera pokrece turbinu.
Sto se tice sunca i vetra - sve je to ok - sta je problem ?

pctel
Solarne panele sam postavio na bandere za ulicno osvetljenje a vetrogeneratori su po okolnim brdima :)
... znam da je za odrzavanje potrebno dosta vremena i novca ali kada se sve ukupno sabere (opet se ogradjujem na ovakav projekat) mislim da se isplati :)




[ Java Beograd @ 18.12.2023. 09:47 ] @
Kako može reka da nestane? Potok, potočić možda može, reka ne može da nestane.
[ Living Light @ 18.12.2023. 09:55 ] @
"Da tema ne ode drugim smerom zamolio bih te da ponovo procitas moje pitanje ili da zaobidjes temu."

Nisi jednini koji je pokušava od Gohhhvana da napravi PITU!
SVI ti pokušaji ovde na ES Forumu ELEKTROTEHNIKA su završili KRAHOM!

Taj besmisleni pokušaj je ipak Tvoje pravo, ali ne tu.

Tvoju nameru ne bi trebao da sprovedeš ovde:
- https://www.elitesecurity.org/f274

Potraži "plodnije Tlo" za tvoje ljubičaste ideje (drugi forum, Druga naslov teme) niko ti to ne brani, naravno.

Još jednom te molim:

1) Ili menjaj naslov Teme,
2) Ili će tema biti prebačena u neki drugi deo ES-a (čekaonica, itd)
3) Ili ce biti obrisana.

Menjaj karte sa kojima igraš.
[ radicmx @ 18.12.2023. 11:55 ] @

radicmx

... zato sam i postavio pitanje "kakav" ?

Video je postavljen pre 12 godina ... tehnologija od pre 100 godina ... valjda su motori i generatori danas malo drugaciji i boji ? :)[/quote]

Ubacili su magnete umasto kaveza u rotor trofaznog motora i to sad zovu Servo motor.
Ili magnete u kavazni rotor trofaznog motora, i to vise nije trofazni vec zovu IPM synRM motor.. npr u automobilu tesla model 3
Prave razne kombinacije od trofaznog i zovu ih specialnim nazivima.
Ali svi su u osnovi isti sizofrenicni kako onaj lik kaze. Moras mu uneti malo vecu energiju od onoga sto trazis na izlazu...

Svi su ti dali dobar odgovor, ne vredi da se raspravljas jer ti zele pomoci.
[ makisiki @ 18.12.2023. 12:40 ] @
radicmx
Ne znam gde si ti procitao sve te dobre odgovore - ali je ok ... nije problem :)

... opet molim da se pazljivo cita ...

Zasto perpetuum - zato sto se dobija zatvoren krug - voda iz jezera prolazi kroz turbinu, proizvodi se struja i tom strujom se napajaju pumpe koje tu vodu vracaju u jezero.

Zasto uvod - iz prostog razloga zbog pitanja isplativosti - ako "takav" motor i generator kostaju po 100 miliona dolara-evra ...

I pitanje kao pitanje mislim da je jasno - postoje razni motori-generatori i materijali za izradu - ne mora sve da bude bakar i gvozdje, i svi oni koji nemaju odgovor na ovo pitanje - nema potrebe da stvaraju nepotrebnu guzvu - samo opusteno i predjite na neku drugu i veseliju temu.



Molim urednike koji uredjuju ovaj deo foruma da obrisu sve komentare koji nemaju veze sa mojim pitanjem ukljucujuci i ovaj moj post.

Hvala
[ Living Light @ 18.12.2023. 12:56 ] @
Ti moliš da se tudji odgovori obrišu ???

U istom ritmu nastavljaš dalje,
a lepo te je (pored ostalih učesnika)
i @radicmx savetovao
da nema potrebe da kamen guraš uzbrdo.

Ne odustaješ, već bi da "Samoupravljaš".

Teš če ti to uspeti
sa ovakvom PerpetuMobilnom temom.

Iz najbolje namere,
savetujem ti da još jednom
pročitaš ponudjene opcije za ovu temu.

Na Elektrotehnici nikad ovo nije bila opcija:

Nula/Ništa = kWh
[ baresi @ 18.12.2023. 16:07 ] @
I ja sam odlučio da napravim sličan projekt. Kupiću jedan generator i jedan motor, njihove osi ću povezati tvrdo zbog sinhronizacije, onda strujom od komšinice pokrenem motor, kad se motor okrene, dalje radim sa strujom od generatora kojeg okreće motor. Višak struje čak mogu prodati elektrodistribuciji ako dobro plate. Šta mislite, jel sam se dobro odlučio.
[ emiSAr @ 18.12.2023. 16:43 ] @
https://hr.wikipedia.org/wiki/Reverzibilne_hidroelektrane
https://bs.wikipedia.org/wiki/Hidroelektrana_%C4%8Capljina
pOz
[ radicmx @ 18.12.2023. 18:21 ] @
Efikasnost reverzibilne hidroelektrane, koliko sam video do sad je do max 85 %.
Nemogu pronaci podatak za npr.RHE Bajna Basta

Ali koliko razumem pitanje njemu treba preko 100%. Sa viskom da napaja razne potrosace

Potrebno je da bolje objasni pitanje.

[Ovu poruku je menjao radicmx dana 18.12.2023. u 20:02 GMT+1]
[ emiSAr @ 18.12.2023. 19:05 ] @
Svaka karika u lancu-generator, motor, pumpa itd ima svoje gubitke-100% efikasnost jos nije napravljena.-
pOz
[ pctel @ 18.12.2023. 23:53 ] @
Razumem i trolovanje i nerviranje elektrotehnicara, ali po meni mnogo veci problem je sto su ovakve teme uvreda lika i dela Nikole Tesle. Samo iz tog razloga bih podrzao banovanje onih koji promovisu perpetuum mobile, mada sam generalno protiv banovanja a za slobodu govora. Budite ozbiljni sa strujom, motorima i generatorima, mislim da dugujemo to nasem slavnom naucniku. Sprdajte se bolje na moj, robertov ili racun nekog treceg zivog savremenika, to je moralno prihvatljivo. Ovako, kad neki chatgpt bude prikupljao podatke za svoju bazu, evidentirace da su sunarodnici Nikole Tesle totalno netalentovani i glupi za najosnovnije principe elektrotehnike. Pustimo amerikance i nigerijce nek se glupiraju na youtube svojim perpetuum mobile prevarama, a mi treba da budemo makar za jednu stepenicu bolji (obrazovaniji) od njih.
[ Living Light @ 18.12.2023. 23:59 ] @
Citat:
baresi: strujom od komšinice pokrenem motor, kad se motor okrene, dalje radim sa strujom od generatora kojeg okreće motor.

Nečeš ti ni da stigneš da pokreneš motor, jer će komšinica tako da te "IZobrče" da nečeš znati gde ti je Generator :)

Pa ti "Vozi na njenu Struju" u tim penzionerskim godinama,
ali sa sobom da imaš tri aparata: Vatrogasni, EKG i za merenje pritiska (ne njenog)

... za svaki slučaj :)
[ vucko47 @ 19.12.2023. 00:36 ] @
Perpetuum mobile tema može biti korisna samo ako uključimo matematiku u raspravu i krenemo lepo i polako da radimo proračune a sve u svrhu edukacije. Svaka druga priča na temu perpetuum mobile je suvišna.
Što se tiče nas, sunarodnika Nikole Tesle, lično se ne bih složio sa tim da smo totalno glupi ili šta god već u tom smislu. Na ovim našim prostorima još uvek ima stručnih ljudi iz raznih oblasti a na svetskom nivou nas ima gde god da se okreneš. Od rovera na marsu pa sve nazad do kriminala.

[ makisiki @ 19.12.2023. 02:33 ] @


... ovo je slika iz drugog ugla gde se malo bolje vide motor i generator a vidi se i da postoji nesto izmedju ... mozda neki sistem za hladjenje + neki reduktor, korektor ... pojacivac snage ili kakva vec vrsta tehnike moze da se upotrebi a da se dobije zeljeni rezultat.

Koristio sam gotove 3D modele sa inteneta tako da izgleda kako izgleda ... sto ne znaci da mora tako da bude ... mozda motor moze da bude veci-manji-kockast a generator ovalnog oblika ili kao lopta ... zato i postavljam pitanje ...

Uz ovu sliku nadam se da je pitanje jasnije - "kakav motor sto manje potrosnje za kakav generator sto vece snage".

[ makisiki @ 19.12.2023. 02:35 ] @

... za vas koji ne citate pitanja ... perpetuum mobile se ne odnosi samo na struju i motore !!!

Opet bih zamolio urednike da sve komentare koji nemaju veze sa pitanjem obrisu kao i ovaj moj post.

Hvala

[ Java Beograd @ 19.12.2023. 07:31 ] @
Citat:
makisiki: ... pojacivac snage ili kakva vec vrsta tehnike moze da se upotrebi a da se dobije zeljeni rezultat.


Mislim da je "pojačivač snage" ono šta je neophodno.

Ovo šta je baresi napisao je, naravno nemoguće, ALI ako se između motora i generatora ubaci "pojačivač snage", e, tek onda može generator da generiše više struje nego što motor troši.
Zato što je snaga pojačana.
[ SASA M. @ 19.12.2023. 10:53 ] @
Video sam davno jedan takav generator kao sa slike u Half-Life...
[ makisiki @ 19.12.2023. 11:50 ] @
https://kitbash3d.com/products/props-secret-labs
[ veselinovic @ 19.12.2023. 12:45 ] @
Citat:
Java Beograd:


Mislim da je "pojačivač snage" ono šta je neophodno.

Ovo šta je baresi napisao je, naravno nemoguće, ALI ako se između motora i generatora ubaci "pojačivač snage", e, tek onda može generator da generiše više struje nego što motor troši.
Zato što je snaga pojačana.


Alo dzaba ti pojacavac snage ako motot nije kocakst, a generator kuglast.
Jer odavno je poznato da kocka svojim oblikom zna udvostruciti magnetne sile u vakumu, ako su proporcije kocke spram kugle 1:2.35.
[ Java Beograd @ 19.12.2023. 12:54 ] @
Citat:
veselinovic: Alo dzaba ti pojacavac snage ako motor nije kocakst, a generator kuglast.

Mislio sam da se to podrazumeva.
[ makisiki @ 19.12.2023. 12:58 ] @
... zaboravio sam da napisem da iza svakog motora stoji po jedan radnik koji okrece kurblu i dodaje gas motoru koji duplira obrti moment kockastog valjka !
[ radicmx @ 19.12.2023. 16:30 ] @
Citat:
emiSAr:
Svaka karika u lancu-generator, motor, pumpa itd ima svoje gubitke-100% efikasnost jos nije napravljena.-
pOz


Tacno to mu pokusavam pokazati ali izgleda ne uspevam, ili nas zavitlava.
Svake zime se pojavi neko sa pitanjem u vezi (perpetuum mobile). Obicno zbog grejanja.
Ova pitanja od njega nisam razumeo najbolje, ili sam omatorio...

Setim se uvek ovog lika
https://www.youtube.com/watch?v=CrJIzrmX1mI


[Ovu poruku je menjao radicmx dana 19.12.2023. u 19:23 GMT+1]
[ makisiki @ 20.12.2023. 04:00 ] @
radicmx

Ovo sto kaze emiSAr je odlican odgovor i veoma podrzavam i postujem - a najbitnija stvar u tom odgovoru je to sto kaze da "jos nije napravljena" - nije odma krenuo da se bije sa ljudima, demonstrira silu i po njegovom misljenju tvrdi sta je moguce a sta ne.


Sto se tice "perpeto' hidro elektrane" da pokusam jos jednom da objasnim

1. Uzmimo za primer da hidroelektrana proizvodi 10 MW struje
2. Tih 10 MW (sto je preterano, ali nema veze - cisto zbog lakse racunice) upotrebimo za pumpe koje ce istu kolicinu vode koja je prosla kroz turbinu da vrate u jezero
3. Sta smo dobili - jedan "zacarani krug" :)

I da se razumemo - ne pricam o generatorima i pumpama iz II svetskog rata.

Ima po internetu dosta informacija o (*novim*) turbinama i pumpama tako da se prostom racunicom ~

[da jos malo uprostim - ako kroz turbinu prolazi 10m3/s - upotrebili smo 10 pumpe od 1MW koje pumpaju 1m3/s na visinu od 100m]

~ doslo do toga da je to izvodljivo - e sad, "cemu ovo sluzi" ... to je neka druga prica - bitno je da radi :)


Nadam se da ono o kockastim motorima i kurblama nema potrebe da ti objasnjavam :)


I sto se samog pitanja tice i dalje je isto ...

... ako trenutno ne postoje takav motor i generator ... radi li se na tome ... ima li ko kakvu ideju ... ili su takva razmisljanja "zakljucana". Ili se mozda ceka Tesla 2 pa neka on izmislja takve motore :)
[ Living Light @ 20.12.2023. 05:01 ] @
Jedna od solucija rešavanja tvog problema bi mogao da bude,

- Ako odeš do sveštenika i sa njim detaljno popričaš,
[ radicmx @ 20.12.2023. 05:21 ] @
makisiki

To jesu stare elektrane, ali mozes pronaci podatak da su skoro remontovane sa savremenom opremom.
npr
https://new.abb.com/news/detai...-nema-vise-izgubljene-energije...
i opet dolaze do max 85%. Jer imas gubitke na el.motoru,generatoru, kablovima, pumpama...

A naravno da rade svi na tome da max smanje te gubitke. Za sad je skoro nemoguce doci do 100%.
Da bih provodnik provodio sa 0 ohma otpora, treba da se nalazi na temperaturi blizu apsolutne nule...
https://www.google.com/search?...p;sourceid=chrome&ie=UTF-8
[ baresi @ 20.12.2023. 06:26 ] @
Ma lako je za nula ohma, u seruju dodaš tunel diodu i hladjenje nije potrebno.
[ ackopk @ 20.12.2023. 06:56 ] @
Citat:
makisiki:
radicmx

Ovo sto kaze emiSAr je odlican odgovor i veoma podrzavam i postujem - a najbitnija stvar u tom odgovoru je to sto kaze da "jos nije napravljena" - nije odma krenuo da se bije sa ljudima, demonstrira silu i po njegovom misljenju tvrdi sta je moguce a sta ne.


Sto se tice "perpeto' hidro elektrane" da pokusam jos jednom da objasnim

1. Uzmimo za primer da hidroelektrana proizvodi 10 MW struje
2. Tih 10 MW (sto je preterano, ali nema veze - cisto zbog lakse racunice) upotrebimo za pumpe koje ce istu kolicinu vode koja je prosla kroz turbinu da vrate u jezero
3. Sta smo dobili - jedan "zacarani krug" :)

I da se razumemo - ne pricam o generatorima i pumpama iz II svetskog rata.

Ima po internetu dosta informacija o (*novim*) turbinama i pumpama tako da se prostom racunicom ~

[da jos malo uprostim - ako kroz turbinu prolazi 10m3/s - upotrebili smo 10 pumpe od 1MW koje pumpaju 1m3/s na visinu od 100m]

~ doslo do toga da je to izvodljivo - e sad, "cemu ovo sluzi" ... to je neka druga prica - bitno je da radi :)


Nadam se da ono o kockastim motorima i kurblama nema potrebe da ti objasnjavam :)


I sto se samog pitanja tice i dalje je isto ...

... ako trenutno ne postoje takav motor i generator ... radi li se na tome ... ima li ko kakvu ideju ... ili su takva razmisljanja "zakljucana". Ili se mozda ceka Tesla 2 pa neka on izmislja takve motore :)



Pokusacu i ja.

Sve pokrenes kako si zamislio i situacija ide ovim redosledom.

Napunio si jezero 100%, iskoristio 20% vode na rad turbine, proizveo 2MW struje. Sa 2MW mozes vratiti samo 15% vode.
Sad jezero ima 95% - opet isti ciklus.
Imas 85
70
55
30
10% vode

Na kraju si prodao 0MW. A jezero je prazno.

Imas dopunu iz reke - super.

Sve isto samo sto ce kolicina vode u jezeru sporije da opada.

Nema nacina da bilo kakvom pumpom ili bilo kakvom drugom masinom izbacis vodu u jezero a da ne potrosis teoretski isto - prakticno za makar 0.001% vise.



Elektrane sa ovim nacinom akumulacije vec rade, vec je sve izmisljeno samo sto one akumulaciju koriste kao sto sama rec kaze: akumulacija. Sa viskom energije vrate vodu nazad kako bi kada zatreba mogli da je iskoriste. Kao akumulator u autu.
A taj njihov visak nije stvarni visak kako ga ti mozda protumacis nego samo enegija za koju trenutno mreza nema potrebu pa moze da se preusmeri na nesto drugo. Znaci ona od tipa 100MW "viska" koji iskoristi da vrati vodu nazad, moze da dobije samo 80MW kasnije ali je to prihvatljivo jer sa "viskom" nema gde. Struja iz mreze ne moze da se izbaci.

Ovo je bas plasticno objasnjeno i naravno sve vrednosti su samo da bi se objasnilo.


[ makisiki @ 20.12.2023. 07:23 ] @
Living Light

Koliko vidim jedino ti ovde imas problem - i to veliki problem u glavi !

Ajde uzemlji se i nestani iz ove teme.
[ Living Light @ 20.12.2023. 07:32 ] @
A ti si ko?
Šta zamišljaš o sebi?

Tebi ne vredi ni Bil Gejts zajedno sa Ajnštajnom da išta objašnjava.
Guraš kamen uzbrdo, a sam znaš da je sve to "Zabezeze".

Jesi neka Reinkarnacija nekog od starih članova,
pa tako nezadovoljan postavljaš "Šilibajzerska" pitanja.

Tebi ne treba:

- Pop,
- Fizičar,
- Hemičar,
- Statičar,

Obrati se nekoj TV-stanici u centralnoj Srbiji, neka te oni reklamiraju,
kao genijalca za "Pravljenje od ničega Nešto", gostuj kod njih svaki dan.

Tvojoj slavi neće biti kraja ...
[ Java Beograd @ 20.12.2023. 07:36 ] @
makisiki: ne može to tako kako si zamislio, jer u svakom od procesa imaš gubitke.Objasnio ti je @ackopk

Dobro, bilo je malo šale na ovu temu, ali nesme biti nepoštovanja pravilnika. Lock.