[ aleksim @ 12.01.2024. 06:33 ] @
Svim kolegama koji učestvuju u forumskim dešavanjima želim zdravu i uspešnu 2024. godinu.
Sad pitanje:
Da li u novijim verzijama CATIA V5 (novije od V5-6R2018) postoji mogućnost modeliranja cevnog navoja (i drugih "nemetričkih" navoja) i korektnog prikazivanja u draftingu?
Ovde ne mislim na pešačke varijante (uzimati po tablicama prečnik temena navoja, koraka itd...)
[ NePitajteMene @ 13.01.2024. 00:55 ] @
Nema gotovanski, ali sve moze kod admina za mamitu svih CAD softvera koji zna svoj posao

Za drafting posle v5r22 i nadalje koriste se kastomizovani xml fajlovi koji definisu karakteristicne navoje
Do te verzije su se koristili najprostiji txt fajlovi koje po kolonama razdvojenim tab-ovima definisu navoje (tab delimited txt file)

--- (stari nacin-old)

Znaci, nadji na netu-a moze- kolekciju textualnih fajlova koji definisu raznorazne navoje (npr. i trapezni, i cevni, gasni, americki, evropski, japanski... i prosireni CATIA default metric thick i thin pitch, koji su "jadan" izbor za ono sto dobijes uz softver po difoltu, istina) putem txt fajlova u kojima su po kolonama definisane mere navoja i to: nominalni precnik, korak i jezgro navoja-kod CATIA-e je sve bazirano na merama matice za krupan i sitan korak kako dodje sa difolt podesavanjima) ili napravi sam Aleksimovu kolekciju standardnih navoja kupeci podatke iz knjiga, standarda, guglova, itd...

Sve txt fajlove strpaj recimo na C:\MojiNavoji

Otvori Catia Environment file-obicno u skrivenom folderu c:\ProgramData\DassaultSystemes\CATEnv\ (isto najobicniji txt fajl) i unesi putanju do C:\MojiNavoji u liniji environment fajla:

CATReffilesPath=C:\MojiNavoji;C:\Program Files\Dassault Systemes\B20\win_b64\reffiles i sacuvaj ga sa tom novom unesenom putanjom do Aleksimovih navoja...

I onda nakon pokretanja CATIE imas silesiju novodefinisanih navoja u padajucem meniju-naravno da ako radis spoljni navoj, mera precnika mora da odgovara stvarnoj meri navoja koji nije "nas" M8, M10, M12...npr 9.83mm za 1/8 cola i korak 0.91mm (28 navoja na 25.4mm, tj. po incu je korak toliki)

Prica vazi za starije verzije do v5r22 otprilike


---(novi nacin-new)

Od te verzije pa do najnovijih (v5-6R2018,19,20,21..) potrebno je te sve txt fajlove pretvoriti u xml fajlove, jer su resili da novije verzije kastom standarda budu definisane pomocu xml-a
Srecom, u samoj CATIJI postoji alatka koja tako uredjene tab delimited txt fajlove konvertuje u za novije verzije prihvatljive i razumljive xml fajlove za definisanje navoja

Poziva se iz CATIA prozora sa Tools-Utility-MigrateThreadStandardToXML
Tu zadas putanju do MojiNavoji kao ulazni folder sa txt fajlovima koji postuju konvenciju za navoje i definises izlazni folder za XML migrirane navoje, npr Moji_XML_Navoji

Alatka odradi u batch modu (sve redom jedan za drugim, mislim da ne moras pojedinacno da biras txt po txt sa definicijama navoja) migriranje na XML i zadrzi isto ime i smesti ih sve u Moji_XML_navoji

U Environment fajlu vise verzije CATIE od V5R22 zadas putanju na praznom stringu:

CATCollectionStandard
=C:\neki_folder\standard\thread npr. gde u thread folder iskopiras sve XML fajlove generisane gornjom alatkom

Startujes CATIU i voilla-imas "svoje" standardne navoje koji ti fale u odnosu na ono sto softver isporucuje

Pozz








[ aleksim @ 13.01.2024. 12:35 ] @
Zahvaljujem kolegi NePitajteMene.
Ubeđen sam da je kolega razumeo moje pitanje i kao erudita ponudio rešenje. Trudiću se da sledim isti put, koji podrazumeva da je znanje univerzalno i da ga treba deliti sa drugim ljudima. Tome i služe ovakva mesta-bar ja to tako razumem.
I sam sam pročitao na forumima da se mora ići ovim putem (putem kreiranja i dodavanja određenih txt ili xml fajlova), ali prvenstveno sam hteo da pitam, tj. da saznam da li je ovo pitanje rešeno u novijim verzijama programa (kao što je reč o metričkim navojim).
Dobro, sad se zna da se mora poraditi na unapređenju programa.
[ aleksim @ 13.01.2024. 15:52 ] @
Pripremio sam UNF i UNC xml fajlove i jednostavno ih iskopirao u ...win_64\resource\standard\thread folder. Začudo radi...