[ Karo @ 06.02.2024. 22:15 ] @
Upitanju je "???" znam da je vrednost nula, sad je pitanje kako sam zadao i gde tu vrednost?
Ako obrisem data validaciju svaki drugi tekst koji nije zadat u name menageru izbacuje gresku sto je i normano, sad mi nije jasno kako sam uspeo da "???" da neizbacuje gresku?

Izracunavanje je u redu "UKUPNI SATI"
[ Jpeca @ 08.02.2024. 08:02 ] @
Ako uzmemo formulu iz I35 pa izvučemo deo unutar N funkcije i radi lakšeg praćenja umesto niza vrednosti I2:I32 uzmemo samo posmatranu vrednost iz I5 dobijemo:
Code:
=IF(1,MATCH(IF(I5=0,"NIS",I5),smene,0))

I rezultat je 7, što odgovara 0 u nizu smenaevre {24,12,12,8,8,8,0}
To je ustvari MATCH deo prethodnog izraza gde je IF zamenjeno rezultatom
Code:
MATCH("???",smene,0)

Pa kad pogledamo niz smene: {"CEO DAN","DNEVNA","NOĆNA","OSMICA","GO","BO","NIS"} vidi se da je MATCH pronašao vrednost "NIS" (indeks 7)?!
Ako stavimo X umesto zadnjeg znaka pitanja dobijemo N/A - rezultat da MATCH nije pronašao vrednost.

I sad postaje jasnije ? se u prethodnom izrazu tretira kao "wild character" zamena za jedan (bilokoji) karakter





[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 08.02.2024. u 13:58 GMT+1]
[ 3okc @ 08.02.2024. 08:36 ] @
Da, MATCH() podržava džoker znake te tako =MATCH("Pr*";B1:B100;0) vraća indeks prve pojave slova "Pr" na prvom mestu u B1:B100, bilo da su sva mala ili velika slova.
[ Karo @ 09.02.2024. 14:32 ] @
Citat:
Jpeca:
Ako uzmemo formulu iz I35 pa izvučemo deo unutar N funkcije i radi lakšeg praćenja umesto niza vrednosti I2:I32 uzmemo samo posmatranu vrednost iz I5 dobijemo:
Code:
=IF(1,MATCH(IF(I5=0,"NIS",I5),smene,0))

I rezultat je 7, što odgovara 0 u nizu smenaevre {24,12,12,8,8,8,0}
To je ustvari MATCH deo prethodnog izraza gde je IF zamenjeno rezultatom
Code:
MATCH("???",smene,0)

Pa kad pogledamo niz smene: {"CEO DAN","DNEVNA","NOĆNA","OSMICA","GO","BO","NIS"} vidi se da je MATCH pronašao vrednost "NIS" (indeks 7)?!
Ako stavimo X umesto zadnjeg znaka pitanja dobijemo N/A - rezultat da MATCH nije pronašao vrednost.

I sad postaje jasnije ? se u prethodnom izrazu tretira kao "wild character" zamena za jedan (bilokoji) karakter





[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 08.02.2024. u 13:58 GMT+1]


Tnx za pojasnjenje za "wild character" ali,

? = N/A
?? = 8
??? = 0
???? = N/A
????? = 12
?????? = 12
??????? = 24
???????? = N/A
????????? = N/A
?????????? = N/A

p.s
jasno je da je znak pitanja excel odlika, i gornje pitanje cista radoznalost

[ Jpeca @ 10.02.2024. 09:07 ] @
Nije mi jasno pitanje. ? je džoker znak koji zamenjuje tačno jedan, ma koji karakter.
U formuli
Code:
=MATCH(P9,smene,0)

Uslov ? neće naći ništa u smenama, jer nema ništa dužine jedan
Uslov ?? će naći GO - prvi dužine dva karaktera i vratiti indeks 5 pa se u ukupno sati dobije 8
Uslov ??? če naći NIS kako je objašnjeno itd.