[ Living Light @ 09.02.2024. 18:38 ] @
Nije ništa spektakularno, samo obicna ideja.

Sa dig. termometrom koji ima merenje i prikazivanje unutrašnje & spoljne temperature vazduha
moze lako da se prati i nadzire trenutna/aktuelna temperatura vazduha u frizideru i u zamrzivacu.

Ako se spoljna jedinica (mala kutija sa Remote senzorom) postavi na Donju Policu u frizideru,
a termostat "Navije" tako da bude najhladnije, onda situacija na glavnom displeju moze biti kao na slici dole.

Lako, prakticno, bez puno peripetije i dodatnog ozicenja.

Kada se "situacija ustali" i prikazivanje na displeju prestane da šeta gore-dole
(20-30min posle ubacivanja kutijice u Friz)
tada ako se otvore vrata Frizidera LED koji oznacava Transmit-Signal na spoljasnjem delu Blinkne, kao znak promene Temp.
(momenat kada kutijica šalje INFO o temperaturi).

Ovakvo je stanje na glavnom displeju duplog termometra:



Svako dobro
pOz
[ dusanboss @ 10.02.2024. 13:44 ] @
OOOOkkk, ali čemu to? Jel stvarno imaš potrebu da konstantno nadzireš temp u frižideru? Ajde razumem da je izmerš jednom čisto da vidiš šta je optimalno da podesiš.
Inače nije li to -3.5 C° malo prenisko. Kapram da si stavio friz na najniže opet ... Jel ti smrzavaju namernice kad je tako nisko? Ja sam merio moj i negde je oko 5C°

Zamrzivač -23. Kod keve u radnji onaj sa kliznim providnim gornjim vratima (za sladoled) ima displej. Kreće se od -32 do -17 i to jako brzo raste. Bukvalno koliko pauzira toliko i radi.
[ B3R1 @ 10.02.2024. 17:58 ] @
Citat:
dusanboss: Inače nije li to -3.5 C° malo prenisko. Kapram da si stavio friz na najniže opet ... Jel ti smrzavaju namernice kad je tako nisko? Ja sam merio moj i negde je oko 5C°

To ne da je malo nisko, to je ekstremno hladno za frizider. Normalna temperatura je +3 do +8, idealna oko petice. U suprotnom namirnice ti se zamrzavaju. Imao sam taj problem. Ujutru izvadim limun i kada ga iscedim ispadaju komadici leda. Naravno, podigao sam temperaturu na 5-6 stepeni i time sam resio problem.

Zamrzivac mi je -19 ili tako nesto, opet sasvim dovoljno.

Sto se tice pracenja temperature u frizideru, to moze da ima smisla kod starijih frizidera koji nemaju precizne temperaturne senzore, vec samo obican termostat. Ali stalni nadzor temperature u frizideru mi je malcice preterano. Osim u jednom jedinom izuzetnom slucaju ...

... a to je ako se radi o frizideru u profesionalnoj kuhinji restorana, gde vaze HACCP standardi i gde to mora da se radi. Kao sto npr. moraju da se obelezavaju i sortiraju namirnice po datumima, tako da ono sto prvo istice bude napred, a ono sto istice poslednje nazad i to mora da se radi precizno.
[ Living Light @ 11.02.2024. 00:32 ] @
Citat:
Living Light: Ako se spoljna jedinica (mala kutija sa Remote senzorom) postavi na Donju Policu u frizideru,
a termostat "Navije" tako da bude najhladnije

Inace (bez igrarija sa termometrom) u frizideru je raspored temperature po visini ovakav:

~ 7-8°C ..... 4) cetvrta (GORNJA) polica,
~ 6°C .........3) treca polica,
~ 4°C .........2) druga od dole, polica,
~ 2°C ..........1) prva, najniza polica,

Svako dobro,
[ dusanboss @ 11.02.2024. 03:17 ] @
Ček taj minus što ti daje pretpostavljma kad ga očepiš na najače i verujem da je najniža temperatura?
[ Living Light @ 11.02.2024. 04:53 ] @
Dusane upravo tako.
Odvrnuo sam dugme na "skroz najhladnije".

Meni samo nije jasno:
-Koji moj ide Temp tako nisko na najnižoj polici frižidera?

Kome i cemu sluzi da počinje Moguca REGULACIJA Temp. od -3.5°C ?

Nepotrebno !
Jer u svakodnevnom koristenju frizidera VALJDA Niko nema potrebu za tako niskim pocetkom SKALE.

Kada je Dugme na 4, na skali od 1-6, onda je Temp kao gore u listi,
i to mi odgovara, jer se hrana na donjoj polici dugo ne kvari.

Naravno, da nema potrebe paradajz ili drugo povrce, breskvu ili drugo voce drzati na 2°C,
to je suludo, može da se smrzne (histereza termostata) i da se baci,
a nije zdravo ni da se tako hladno jede.

Ima tu još jedna stvar, a to je TAČNOST termometra iz Lidla.

Kupio par komada
i pokloio ih kome sa mislio da koristi ( na primer ž. osobi koja očitava vodomer )
pre toga uporedjivao ih sve zajedno na gomili sa manje tacnim LAB Termometrom, tačnosti ±0.075°C.

Ne lažu previše, neki do ±0.6°C, a neki idu do ±0.8°C.
A to je za te pare ODLIČNO.

Ako je najgora verzija ta u frižideru,
onda je moguce da je na donjoj polici

- realno -2.7°C , a pokazuje da je -3.5°C (laže 0.8°C )



[Ovu poruku je menjao Living Light dana 11.02.2024. u 06:23 GMT+1]
[ B3R1 @ 11.02.2024. 09:55 ] @
Roberte, ako se vec igras termometrima, volis elektroniku, a verovatno volis i pecenje, mnogo vise ima smisla da nabavis onaj senzor koji se ubada u meso, da proveris da li je unutra skroz dobro peceno. Veruj mi, druze, to ti u Srbiji spasava zdravlje, ako ne i zivot! Ljudi misle da im je pecenje ok jer je dobilo onu finu braon-glaziranu koru, pa vele razanj je pobio sve bacile ... kad ono iznutra naidje slabije peceno mesto ... i onda zavrse u domu zdravlja ili - ne dao bog - na infektivnoj.

Frizider ti je tu mnogo manji problem. On hladi, pa hladi ... :-)

Inace, belo vino i roze nema smisla hladiti na ispod 8 stepeni, izgubi svoju aromu i to vise nije to ... idealno je izmedju 10-13 stepeni. Crno izmedju 14-18 stepeni, idealno negde oko 16.
[ Living Light @ 11.02.2024. 10:37 ] @
Kada bi se samo igrao, manje bi posao voleo.
Industrijska Automatika od A-Z.
Drzavna Skola 70, 80-ih proslog veka.

Imam termometar za meso,
a vino je najSmekanije sa 11-og stepenika
dubokog polumracnog podruma,
kazu poznavaoci Chardonnay vina.

Ne jedem Polupecene pokusaje kulinarstva,
trudim se da se hranim po sistemu:

- Hoces li da ti spremim nesto Fino, Lepo,
ili nesto Zdravo ??




[ dusanboss @ 11.02.2024. 14:12 ] @
Citat:
Living Light:


- realno -2.7°C , a pokazuje da je -3.5°C (laže 0.8°C )



Moguće da je problem sa termometrom. Digitalni umeju da lažu dosta. Evo ja sad kad sam merio sa ovim mojim jeftinim donja polica pokazuje 10.5

Citat:
B3R1:
Roberte, ako se vec igras termometrima, volis elektroniku, a verovatno volis i pecenje, mnogo vise ima smisla da nabavis onaj senzor koji se ubada u meso, da proveris da li je unutra skroz dobro peceno. Veruj mi, druze, to ti u Srbiji spasava zdravlje, ako ne i zivot! Ljudi misle da im je pecenje ok jer je dobilo onu finu braon-glaziranu koru, pa vele razanj je pobio sve bacile ... kad ono iznutra naidje slabije peceno mesto ... i onda zavrse u domu zdravlja ili - ne dao bog - na infektivnoj.
.

Imam ja taj. Dobra stvar. nije ni skup oko 1000 din a čini mi se da dobro pokazuje.
Video sam ne mali broj prasića na ražnju i dobar deo njih ume da bude krvav na nekim mestim. Nikad nisam čuo da je iko imao ni stomačne pobleme a kamoli nešto ozbiljnije. E sad mislim da je 99% tih prasića i jagnjića na koje sam ja nailazio kupljeno od proverenih ljudi i zaklano neposredno pred klanje tako da to u mnogo me samnjuje rizik.
Mada ćale ima običaj da zakolje nekad prase kako ne bi preraslo, da ga usoli, malo nadimi u sušari i onda ga zamrzne do prilike kad se peče. Nikad nije bilo problema sem jednom, ali tad je bilo više nego očigledno da je meso pokvareno. Počelo je da smrdi tog dana kad je stavljeno u zamrzivač i to poprilično tako da nije moglo da dodje do greške da se neko otruje.

Šta ja mislim da se desilo tu. Bilo je malo toplije vreme ipak nije to glavni uzrok. Dim u sušari je ugrejao prase, takodje ostao je žar dole koji je grejao celu sušaru verovatno dobar deo noći tako da je meso bilo na nekoj temeraturi od 30-40 C° na kojoj je ujedno najkvarljivije.
Verujem da to isto može da se desi i kada je meso na ražnju dugo na tihoj vatri . Spolja se peče dobro u unutra dodje do te kritične temerature gde se brzo kvari i nikad je ne prdje dovljno da pobije bakterije. 8 sati koliko se nekad peče prase je više nego dovljno da se meso pokvari u tim delovima ukoliko temeratura nikad ne predje nekih 75.

Inače samo po sebi živo meso ne bi trebalo da bude opasno. Kad jedeš midium biftek ili još bolje tartar biftek? Jeste da zdravstvene organizacije ne preporučuju da se jede meso koje nije termički obradjeno ali ajde sad. Nije baš ni tako lako otrovati se. Evoluirali smo tako da dobro možemo osetiti opasne bakterije u hrani. Retke su one koje neće ostavit odvratan miris.



[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 11.02.2024. u 15:24 GMT+1]
[ Living Light @ 11.02.2024. 14:26 ] @


https://www.vremejenovac.rs/ku...metar-za-meso-tfa-14-1028-5558
[ dusanboss @ 11.02.2024. 19:01 ] @
Ja imam ovakav https://www.kristalgold.com/pr...odni-termometar-za-pecenje/342

Kopio po preporci drugara koji šuri svinje profesionalno .Reaguje dosta brzo i radi Ok koliko mogu da primetim.
[ Living Light @ 12.02.2024. 04:20 ] @
da, taj tvoj termometar je odlican, izgleda da je od iste firme.

Ima i ovakvog pristupa celoj prici, mesa u rerni :)



Izvor slike:

https://www.faz.net/kaufkompas.../das-beste-fleischthermometer/
[ Predrag Supurovic @ 12.02.2024. 09:25 ] @
Probaj ovako nešto https://www.aliexpress.com/item/1005003344961982.html

Nema wifii nepotrebnih merenja.

[ Living Light @ 13.02.2024. 00:05 ] @
eee, ovo je odlocam predlog !

Jos kada bi od tog digitalnog termometra sa linka:

- kabl izdržao 250 °C,
- kada bi plastika oko NTC Senzora (crna budža na kraj kabla) izdrzala 250 °C,
- i kada bi Opseg Merenja Auto termometra umesto normalnih -30°C ÷ 70°C bio barem od -30°C ÷ 250°C



Pozdrav Predraže
[ Living Light @ 15.02.2024. 00:22 ] @
Predraže, clanovi ES Foruma kao i citaoci : .. I Z V I N I T E, pogrešio sam!

Naime,
citajuci Predragov predlog,

https://www.elitesecurity.org/t510049-0#4074163

a u mislima mi je Pečeno Pile, ja napišem ovakav odgovor:

https://www.elitesecurity.org/t510049-0#4074210

Izvinjavam se dragom članu Predragu Supureviću (@Predrag Supurevic)
na brzopletom odgovoru,

- u kome sam "pomešao vodu i ulje", tj. Pečeno Pile i Pile iz Frižidera
-------------------------------------------------------------------------

Pedja,
pade mi na pamet,
da takav mali, zgodan termometar ugradim u majcin ISPRAVAN Obodinov frižider od ~30 godina (na DeskTop),
koji sedi iskljucen i ceka (Stend-Baj) kad ce Bosch da "baci kašiku"
[ dusanboss @ 15.02.2024. 13:52 ] @
Skontali smo svi da si se zeznuo Light. Medjutim i Predrag se nadovezao na postove koji su govorili meračima za hranu bez da je napomenuo da se vraća na orginalno pitanje teme.
[ Living Light @ 15.02.2024. 15:43 ] @
Dusane desava se ponekad greska.
Ali je treba što pre moguce ispraviti zbog ucesnika i citaoca teme.

a i mi smo (mozda ja) malo šarali hladjenje-grejanje,
pa onda mislim na jedno a za par minuta pišem o necem drugom.

Bitno je da smo sada na putu iz naslova teme

pOz
[ whitie2004 @ 16.02.2024. 07:50 ] @
Opet digresija na naknadnu diskusiju ...

A zasto ova 2 instrumenta, proizvod iste firme, imaju razlicito misljenje kolika je temperatura potrebna za recimo prasetinu ( 72 / 85C )... ?
[ Living Light @ 16.02.2024. 08:18 ] @
Verovatno zato sto

- jedan projektant instrumenta voli Res a drugi voli Biftek :)
[ dusanboss @ 17.02.2024. 01:54 ] @
Citat:
whitie2004:
Opet digresija na naknadnu diskusiju ...

A zasto ova 2 instrumenta, proizvod iste firme, imaju razlicito misljenje kolika je temperatura potrebna za recimo prasetinu ( 72 / 85C )... ?


Mislio sam da su kineske kopije pošto je moj potpuno isti kao taj TFA samo nema ime na njemu, Medjutim čak i na zvaničnom sajtu kompanije imaju termometre koji prikazuju različite temeratur za gice. Valda je jedan za prase drugi za krmaču.

Inače cene tog orginala su iste kao i ovog mog.
[ Living Light @ 17.02.2024. 02:07 ] @
1) Termometar za prase do 25Kg,
2) Termometar za svinjče od 30 ÷ ∞ Kg

https://www.youtube.com/watch?v=sy-UDJ2tehA ...?