[ bordzija @ 08.03.2024. 03:19 ] @
Radim neki posao i između ostalih pojavljuje mi se gomila rusa tačnije dve vrste. Jedni samo kešom plaćaju a drugi samo karticama. U čemu je fora?

Prvo sam mislio da rusi nemaju kartice zbog ovih sranjkcija ali sam pogrešio. Zašto jedni toliko insistiraju na kešu a drugi na karticama?
[ DSL @ 08.03.2024. 07:20 ] @
Jedni su u vecitom strahu od velikog brata (kao ovaj moj kolega u Svedskoj, covek nema ni Google nalog, ni platnu karticu ni stotine drugih benefita moderne tehnologije, a bavi se elektronikom/programiranjem), a drugi su hi-tech freakovi koji bi dupe dali samo da su uvek online ili da dobiju Muskov implant...
[ Java Beograd @ 08.03.2024. 07:39 ] @
Cela filozofija je u tome da u nekim ruskim firmama, u Bgd, rusi rade na crno. Vlast zna, ali ih za sada ne diraju. Nemaju bankarski račun, platu im gazda isplaćuje u kešu, u evrima.
[ B3R1 @ 08.03.2024. 09:00 ] @
Nije to nikakav cudan fenomen. Vec smo na jednoj drugoj temi diskutovali kako Nemci i dalje po radnjama radije vade kesovinu i kako kod njih i dalje mozes da udjes u fizicku filijalu banke, platis mesecne racune i podignes ako hoces i sve pare s racuna (vece iznose samo uz najavu, doduse, ali ipak mozes) ... dok u susednoj Holandiji imas sve vise lokala gde primaju samo kartice, ljudi u 90% slucajeva vise koriste kartice, a cak i kada zatvaras bankovni racun kes na ruke ne mozes da dobijes, vec samo da prebacis na novi racun. Takodje, u Nemackoj kad god sam rekao Kartenzahlung prodavac me je gledao sa takvom mrznjom ...

E sad, sto se Rusa tice - mislim da je tu stvar navike. Moskovljani i Petrogradjani (ili kako se god to kaze) vise koriste kartice, jer su tu mahom obrazovani ljudi iz IT sektora. Dok su ovi koji su ziveli po selendrama navikli vise da koriste kes, jer po ruskim selendrama nema bas svuda POS terminala i oni imaju i dalje svoje stare navike - kad dodje prvi ili drugi u mesecu - pravac banka, daj mi celu platu u kesu ...

Slicno je i medju nasim gastarbajterima na zapadu - imas ljude koji ce u supermarketu strpljivo stajati u redu koji se otegne do kraja nekog Aldija ili Lidla (sto su npr. u NL radnje gde kupuju mahom ovi na socijali) i cekace ako treba i 2 sata da bi platili u kesu, iako u toj istoj radnji imas i automatske kase gde mozes da platis karticom. Ali ne, oni ce stoicki sacekati taj red. Stvar navike.
[ bordzija @ 08.03.2024. 14:50 ] @
Da i zanimljivo je mašu evrima a zna se da rus obožava $
[ B3R1 @ 08.03.2024. 16:07 ] @
Mislim da ovi mladji Rusi, koji su do pocetka rata cesto putovali po Evropi, vise naginju evrima.
[ bordzija @ 09.03.2024. 11:13 ] @
E al ovaj sa karticama da plati kešom nema šanse ma koliki popust mu dao i obratno. Svi su mlađi vrlo zanimljiv fenomen 🤔