[ djamsi @ 30.03.2024. 00:23 ] @
Cao ljudi,
imam glavni wireless router sa ip 192.168.1.254, svi lan kliente su vezani sa njim. Pokusavam da dodam jos jedan wireless router koji ce da bude sa sopstvenom DHCP i sa ip adresi 192.168.2.x. povezan preko WAN porta i imace adresu od glavnog routera 192.168.1.250. Pitanje je kako da podesim da vidim kliente sa glavnu mrezu u submrezu i obrnuto.

Vtori ruter zelim da ga dodam za moje IoT uredzaje i ne zelim da mi budu u glavnu mrezu zato dodajem vtori ruter al ne znam kako da ih podesim vodljivim preko WAN porta.

Koristim DD-WRT kod vtori router, a kod prvi mi je OpenLinksys

Hvala svima...
[ Predrag Supurovic @ 30.03.2024. 10:25 ] @
WAN porto je po pravilu NAT'ovan. Ako je to slučaj kdo tebe ili isključi NAT ili koristi neki drugi port.

U principu sve što treba da uradiš to je da na oba rutera namestiš statične rute da mogu da vide mrežu onog drugog.

Ako taj drugi ruter povlači IP od glavnog rutera onda on u principu dinamički postavlja i rutu ka toj mreži i vidi je.

Samo na glavnom ruteru treba da dodaš statičku rutu da saobraćaj ka toj drugoj mreži upućuje na IP tog drugog rutera.

Još jednom, NAT na drugom ruteru mora biti isključen.
[ Qazio @ 30.03.2024. 12:05 ] @
To sto bi ti hreo se resava drugim VLAN-om na ruteru koji vec imas, tako da ti ne treba drugi ruter, ako vec hoces drugi ruter samo stavi staticke rute od jednog ka drugom ruteru kao sto ti supurovic rece
[ djamsi @ 30.03.2024. 21:27 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
WAN porto je po pravilu NAT'ovan. Ako je to slučaj kdo tebe ili isključi NAT ili koristi neki drugi port.

U principu sve što treba da uradiš to je da na oba rutera namestiš statične rute da mogu da vide mrežu onog drugog.

Ako taj drugi ruter povlači IP od glavnog rutera onda on u principu dinamički postavlja i rutu ka toj mreži i vidi je.

Samo na glavnom ruteru treba da dodaš statičku rutu da saobraćaj ka toj drugoj mreži upućuje na IP tog drugog rutera.

Još jednom, NAT na drugom ruteru mora biti isključen.


Hvala na pomoći. Rešio sam problem bez isključivanja NAT-a na drugom ruteru. Za sada radi kako treba, po potrebi ću isključiti NAT na drugom ruteru.
[ djamsi @ 30.03.2024. 21:35 ] @
Citat:
Qazio:
To sto bi ti hreo se resava drugim VLAN-om na ruteru koji vec imas, tako da ti ne treba drugi ruter, ako vec hoces drugi ruter samo stavi staticke rute od jednog ka drugom ruteru kao sto ti supurovic rece


Za VLAN trebace mi vise memorije, onda opet preko istog radia se izvrsava sve itd, itd. Ovo je sada kao dve zasebne mreze. Nezavosne jedna od druga. Obe imaju samostalan DNS Server, samostalan WiFi, itd... Imam vise od 70 IoT uredzaja (SmartHome devices), a imam i plus 30-40 virtuelne masine i kontenjere na glavnoj mrezi plus ostale uredjaje... kompjutere, televizor i striming box... Zbog toga sam hteo da uradim posebnu sub mrezu samo za IoT uredjaje.