[ a5n4xr0z15nxt9lva @ 25.04.2024. 16:21 ] @
Da li ima efekta zaliti se nadleznim organima kada komsijski pas
konstantno glasno zalajava?
[ Java Beograd @ 26.04.2024. 08:01 ] @
Ne.
[ B3R1 @ 26.04.2024. 11:18 ] @
Kerovi i deca su ziva bica. Kerovi laju, deca vriste i urlaju i na to ne mozes da se zalis ni u Svajcarskoj, kamoli u Srbiji. To nije u istoj ravni sa komsijom koji pusta glasnu muziku ili koristi teske masine i alate nocu. Ono sto mozes da uradis je da popricas s vlasnikom, ali lepo, ljudski, ljubazno - bez pretnji. Pretnje samo dolivaju ulje na vatru, a u Srbiji izazivaju kontra-efekat - on ce onda svog dzukca krenuti da namerno provocira da jos vise laje.

Dobra alternativa su cepovi za usi ... ili jos bolja - slusalice s ponistavanjem buke (noise cancelling earphones).
[ ademare @ 26.04.2024. 11:52 ] @
Nema od toga nista ako nemas jaku vezu u policiji , inspekciji itd.

A verovatno Nemas jer ne bi ovde ni pitao da imas !


Onaj penzioner sto je uhapsen pa Ubijen , je ocigledno bacio petardu pored Pograsne osobe ! Osobe koja ima Vezu da odmah dovede policiju za tako nesto !

Da je bacio pored obicnog coveka , nikom nista !
[ baresi @ 26.04.2024. 13:39 ] @
Ako si u gradu možda imaš neke šanse. Ako si na selu, kad počne lajati baci mu neku kost.
[ Sava @ 26.04.2024. 15:28 ] @
Citat:
a5n4xr0z15nxt9lva:
Da li ima efekta zaliti se nadleznim organima kada komsijski pas
konstantno glasno zalajava?
Ja sam višedecenijski vlasnik pasa i trudim se da moj pas ne laje bez veze i previše. Prvi sam kojeg nervira bezrazložno lajanje pasa, a imam takva dva u komšiluku koji laju i na vetar. To je bio razlog da nožu uvodim psa u kuću tako da noću nikako nema lajanja. Preko dana se trudim da ućutkujem psa.

Za to je nadležna komunalna milicija, a da li to zaista i rade ne znam, zovi ih pa proveri. Ne bi bilo loše da napraviš poduži audio snimak, možda zatreba.
[ a5n4xr0z15nxt9lva @ 28.04.2024. 21:34 ] @
Citat:
B3R1:
Ono sto mozes da uradis je da popricas s vlasnikom, ali lepo, ljudski, ljubazno - bez pretnji. Pretnje samo dolivaju ulje na vatru, a u Srbiji izazivaju kontra-efekat - on ce onda svog dzukca krenuti da namerno provocira da jos vise laje.

Sa komsijom nije moguce lepo razgovarati
Pretnja je krivicno delo i za to ima prava da na licu mesta pozove Policiju.
Nemam nameru da komsiji pretim.

Citat:
B3R1:
Dobra alternativa su cepovi za usi ... ili jos bolja - slusalice s ponistavanjem buke (noise cancelling earphones).

Smatram da je komsija kao vlaznik duzan da vodi racuna o lajanju iste zivotinje.

Citat:
baresi
Ako si u gradu mo?da ima? neke ?anse. Ako si na selu, kad po?ne lajati baci mu neku kost.

Nemam prava da bacam predmete, smece ili otpatke od hrane u komsijin posed.

Citat:
Sava
Ja sam vi?edecenijski vlasnik pasa i trudim se da moj pas ne laje bez veze i previ?e.

Ja se sa Vama u podpunosti slazem. Ne zabranjujem nikome da voli i da drzi psa u svom posedu.

Citat:
Sava
To je bio razlog da no?u uvodim psa u ku?u tako da no?u nikako nema lajanja.

Komsija bi mogao da ogradi psa u neki prostor tako da pas ne vidi sta se desava
na ostalim delovima placa. Automatski nece lajati i odvici ce se od lajanja.
[ B3R1 @ 29.04.2024. 08:54 ] @
Citat:
a5n4xr0z15nxt9lva:
Sa komsijom nije moguce lepo razgovarati

Jesi li pokusao?
Citat:
Pretnja je krivicno delo i za to ima prava da na licu mesta pozove Policiju. Nemam nameru da komsiji pretim.

Sto se tice pretnje, vec sam ti sve rekao - kod takvih ljudi to izazove samo inat i onda dobijes jos veci problem, tako da ti se ne isplati ... ne resava problem, cak i da u nekom trenutku besa dobijes takve ideje.
Citat:
Smatram da je komsija kao vlaznik duzan da vodi racuna o lajanju iste zivotinje.

To sto ti smatras je tvoj, a ne njegov problem. Njega zabole za to sto ti smatras.

Nego, mozes da se obratis komunalnoj policiji, sto su ti ljudi vec savetovali gore. I da budes uporan, odnosno da ako vidis da ne reaguju ti prijavis ponovo, pa ponovo, pa ponovo ... sedis im na kicmi, dok ne izadju na teren i ne urade nesto.

A imas i jos jednu dodatnu konstruktivnu stvar koju mozes da uradis. Prosetaj po komsiluku i razgovaraj s drugim ljudima. Sigurno nisi jedini kome to smeta. Nadjes saveznike. Onda odete u kancelariju komunalne policije takodje svi zajedno. Ako komunalci primete da neki problem smeta vecoj grupi ljudi, ima sanse da se uradi nesto.

A mozete i grupno kod komsije na razgovor. Ljudi kada su konfrontirani s vecom grupom drugih ljudi obicno ustuknu, jer osete da su usamljeni. Da me ne shvatis pogresno - ovo ne podrazumeva nikakvu pretnju, vec normalan razgovor. Ako doticni komsija odbrusi tebi, manje su sanse da ce odbrusiti grupi drugih ljudi koja mu se pojavi na vratima.
[ scoolptor @ 29.04.2024. 10:23 ] @
Ne znas sta je problem sa komsijskim psom, ako pas nije ziveo u stanu iznad tvog.
Lajanje manje-vise, ali udarna buka koja nastaje udaranjem sapama po parketu, narocito prilikom naglog starta "iz mesta", je prilicno nepodnosljiva.

[ scoolptor @ 29.04.2024. 10:33 ] @
Pas obicno laje kada ga zanemaris neko vreme. Drzanje pasa nosi i neke obaveze.

Citat:
B3R1:
Kerovi i deca su ziva bica. Kerovi laju, deca vriste i urlaju i na to ne mozes da se zalis ni u Svajcarskoj, kamoli u Srbiji.


Deci jeste mesto u stanu, kerovima ne mora biti mesto u stanu.

Potrebna je saglasnost vecine stanara, a u uredjenim zemljana postoje i pravila.

[ ademare @ 29.04.2024. 10:53 ] @
Komunalna Milicija je Ukinuta u Beogradu !

Tj. postoji nesto i dalje ali joj je promenjena namena !

Sada sluze samo kao kontrolori u Autobusima !

NIti se vise bave kao nekada uklanjanjem olupina koje nisu registrovane , neregistrovani auto ne sme po zakonu da bude parkiran na javne parkinge i ostale javne povrsine , jer nije placeno ! Prilikom registracije se placa za to taksa !

Niti se bave vise to , bukom i slicno , obilaskom pijaca Nista !

Sapic im promenio namenu !

Jer njihovo delovanje nije doneto Republickim zakonom , vec Gradskim propisima !
[ B3R1 @ 29.04.2024. 10:56 ] @
Citat:
scoolptor:
Potrebna je saglasnost vecine stanara, a u uredjenim zemljana postoje i pravila.

Zavisi od zemlje. To o cemu pricas postoji na Islandu - tamo moras da imas saglasnost komsija i ostalih stanara, zato i nema previse kerova u Rejkjaviku, u sta sam se licno uverio.

Na drugoj strani, Nemacka, Francuska, Holandija itd. su pune kerova!
[ baresi @ 29.04.2024. 14:07 ] @
Ako postoji neko društvo za zaštitu životinja, možda su bolja adresa od policije. Ta društva mogu oduzeti životinju ako ustanove da se sa njom ne postupa kao što treba. Sumnjam da taj pas toliko laje bez veze, sigurno postoji neki razlog.
[ eeestablishment @ 29.04.2024. 15:37 ] @
A da nabavis " ultra-zvucni rasterivac pasa " ?
Oni jeftiniji su ispod 1000 din .
Pa ti njemu pamet pomeraj s vremena na vreme .


https://youtu.be/sKzRbl4CI8c?si=rvrHPOTgqq9kquPL
[ Sava @ 29.04.2024. 15:46 ] @
Citat:
ademare:
Komunalna Milicija je Ukinuta u Beogradu !

Tj. postoji nesto i dalje ali joj je promenjena namena !

Sada sluze samo kao kontrolori u Autobusima !

NIti se vise bave kao nekada uklanjanjem olupina koje nisu registrovane , neregistrovani auto ne sme po zakonu da bude parkiran na javne parkinge i ostale javne povrsine , jer nije placeno ! Prilikom registracije se placa za to taksa !

Niti se bave vise to , bukom i slicno , obilaskom pijaca Nista !

Sapic im promenio namenu !

Jer njihovo delovanje nije doneto Republickim zakonom , vec Gradskim propisima !
Za ovo prvi put čujem mada me ne bi iznenadilo i da je tačno. Što se tiče pijaca kod mene na Cvetkovoj tu su svakodnevno, a šta rade i da li rade svoj posao ne znam i ne pratim ih.

@scoolptor
Citat:
Ne znas sta je problem sa komsijskim psom, ako pas nije ziveo u stanu iznad tvog.
Lajanje manje-vise, ali udarna buka koja nastaje udaranjem sapama po parketu, narocito prilikom naglog starta "iz mesta", je prilicno nepodnosljiva.
Ovo je interesantno. Ne smetaju ti deca koja skaču, lupaju loptu i slično, ali ti smeta pas koji šeta po stanu iznad!?

@baresi
Citat:
Ako postoji neko društvo za zaštitu životinja, možda su bolja adresa od policije. Ta društva mogu oduzeti životinju ako ustanove da se sa njom ne postupa kao što treba. Sumnjam da taj pas toliko laje bez veze, sigurno postoji neki razlog.
Nemojmo da širimo netačne informacije. Ta društva su samofinansirajuća i jedva sastavljaju kraj sa krajem i nemaju nikakvih ingerencija. Pas može privremeno da se oduzme samo po nalogu ovlašćenog organa, a mislim da je to još uvek veterinarska inspekcija iako se tu nešto menjalo i prepustilo i komunalcima. Trajno može biti oduzet samo sudskom odlukom.

Pogrešno je gledati psa kao uzrok nevolje jer on sam po sebi to ne može da bude. Kako je roditelj odgovoran za maloletno dete tako je ivlasnik odgovoran za svog psa.


[ scoolptor @ 29.04.2024. 15:58 ] @
Citat:
Ovo je interesantno. Ne smetaju ti deca koja skaču, lupaju loptu i slično, ali ti smeta pas koji šeta po stanu iznad!?


I will cross that bridge when I come to it.
Nisam jos imao to iskustvo. Doduse jesam, dva stana iznad. Ali ne lupaju po ceo dan, vec 30 minuta, pa se smire. A i manje se cuje.
Pas koji na parketu u stanu iznad, potrci iz mesta A, do mesta B, se toliko glasno cuje, da se trgnes i uplasis.

Savo, tvoj post me navodi na pomisao da si ti jedan od tih sto drze pse po stanovima, i da trazis opravdanje prvenstveno za sebe, i za svog ljubimca.
[ DSL @ 29.04.2024. 16:51 ] @
Ja sam kao dete živeo u kući ali bio bombardovan jednom jedinom video kasetom "Mara i derventske lole" svakodnevno, od komšije prekoputa, koji je bio izlapeo, po*ičkan sa ženom, živeo u garaži koju je koristio i kao bravar majstor, bruseci, zavarujuci i turpijajuci igde išta ikome trebalo... A covek bio nagluv, pa odvali onu kasetu do daske, pogotovo jer se brusilica čula non stop. Protiv toga nije bilo pogodnog sredstva, bio je težak čovek, Bog da mu sve oprosti... Dok je puštao samo lokalni radio, borio sam se sredstvima iz struke ali je to ometalo i sve ostale, uključujući i nas. Kad je video da "ima smetnje" kupio VCR i ovu kasetu, i maltretiranje se nastavilo. Dok nije otišao Bogu na istinu.
A onda.... su se doselile komšije. Sa sve 100kila kučetom koje su uredno ignorisali, osim bacanja hrane u neka doba. Kuče je bilo privezano iza kuće (tj, iza njihove ali i naše) i od dosade ili od stresa bilo kakve vrste, lajalo po vasceli dan. Na sve to, ujutru u 3...5 sati krene vukljati neku praznu serpu po betonu i svima nam zagorča život.
I tako je u nesredjenim društvima, gde je problem žaliti se na nešto nerazumno i nelegitimnim a društveni mehanizmi koji bi trebali to da regulišu, ne funkcionišu.
Sad, došao u Švedsku, živim na poslednjem spratu. Ispod mene, dete uči klavir (majka mu je muzički pismena) i lepo i tiho sviraju, što ja primetio jednom prilikom u liftu, da mi je jako lepo čuti da neko svira klavir. Ljudi se izvinjavaju! Ej, izvinjavaju se zbog lepog i bogougodnog.
Dakle, upravo zbog činjenice da smo nesredjeno društvo sa problemima u razlikovanju lošeg i dobrog pristupa, preostaje ti jedino da zajases isti talas i da uzvratis istom merom - ultrazvučni šokovi će nažalost smetati nedužnom kučetu ali će biti verovatno jedan od boljih načina da se komšija urazumi.

[ MajorFatal @ 29.04.2024. 17:41 ] @
Dozvoljeni nivo buke koju neko stvara bilo lajanje, narodnjaci, ili hevi metal, je 60 Db (decibela), buka ili prelazi taj nivo, ili ne prelazi, stvarno nije jasno šta nije jasno .. ?
[ scoolptor @ 29.04.2024. 18:23 ] @
Citat:
I tako je u nesredjenim društvima

Idem danas kuci. Vidim, policajac zaustavio biciklistu.
A popodne i nocu tim istim putem divljaju klinci na motorima, trkaju se, ima par semafora kroz koje cesto prolecu. Postoje kamere.
a panduri se sklone, da ne smetaju...
[ Sava @ 30.04.2024. 07:34 ] @
Citat:
scoolptor:
Citat:
Ovo je interesantno. Ne smetaju ti deca koja skaču, lupaju loptu i slično, ali ti smeta pas koji šeta po stanu iznad!?


I will cross that bridge when I come to it.
Nisam jos imao to iskustvo. Doduse jesam, dva stana iznad. Ali ne lupaju po ceo dan, vec 30 minuta, pa se smire. A i manje se cuje.
Pas koji na parketu u stanu iznad, potrci iz mesta A, do mesta B, se toliko glasno cuje, da se trgnes i uplasis.

Savo, tvoj post me navodi na pomisao da si ti jedan od tih sto drze pse po stanovima, i da trazis opravdanje prvenstveno za sebe, i za svog ljubimca.[/b

Potpuno si promašio u vezi mene, ali potpuno! Ja živim sam sa psom u relativno velikoj ličnoj kući u nekada jako mirnom kraju na Zvezdari. Već sam pisao o tome kako najveći deo svog ne tako kratkog života imam pse i trudim se da budem korektan vlasnik. Pas mi je unutra noću, a danju može da izađe kada god hoće. Psa sam svojevremeno uveo u kuću da ne bi noću lajao. To je glavna prednost kuće. To znači da moj pas nikome ne smeta. U kući do mene su tri sestrice koje su vrlo glasne pogotovu kada dohvate kojekave pištalice. Trebalo bi da sam u mojim godinama drndavi matrorac i da mi sve smeta, ali ja ih obožavam i uživam u tome jer to je život, to je radost, one me baš uveseljavaju i zato im povremeno kupim neke slatkiše. Za tvoju informaciju imam četiri unuke od kojih dve imaju i psa u stanu. Ono što me nervira su psi koji laju bez veze, to me užasava. Imam u kući dijagonalno od mene dva lovna terijera koji laju i na vetar. Moj pas je lovački i naravno da laje, ali nikada bez razloga. Sa druge strane odrastao sam u kraju sa prvim soliterima na Balkanu u kojima mnogi imaju pse i nisam čuo da se iko žalio na buku ili bilo šta. Veći je problem kada su napolju ispod zgrada pa se igraju itada laju, ponekad i nesnosno i za to je bilo žalbi, ali to je ipak kratkotrajno.

Nažalost tebe psi tebe ne zanimaju u pozitivnom kontekstu već samo u negativnom. Takvi kao ti stalno kukaju na ulične pse, ali sasvim sam siguran da nikada u životu nisi dao ni jedan jedini dinar nekom udruženju koje se trudi da udomi takve pse.
Citat:
MajorFatal:
Dozvoljeni nivo buke koju neko stvara bilo lajanje, narodnjaci, ili hevi metal, je 60 Db (decibela), buka ili prelazi taj nivo, ili ne prelazi, stvarno nije jasno šta nije jasno .. ?
Tako je , zaboravio sam da pomenem taj deo zakona. Problem je što bi neko iz vlasti trebalo da bude kod tebe baš u trenutku stvaranja buke pa to da izmeri, a to je teško izvodljivo. Kada su ljudi u pitanju to privremeno rešava policija koja moože da rasturi bučan skup i da oduzme audio uređaje, a posle na sud. Kod pasa je to mnogo teže izvodljivo. Trebalo bi da komunalci to rešavaju i da mogu privremeno da smeste životinju u azil, ali to se retko događa.
[ scoolptor @ 30.04.2024. 08:24 ] @
Citat:
Nažalost tebe psi tebe ne zanimaju u pozitivnom kontekstu već samo u negativnom. Takvi kao ti stalno kukaju na ulične pse, ali sasvim sam siguran da nikada u životu nisi dao ni jedan jedini dinar nekom udruženju koje se trudi da udomi takve pse.


Savo, imas pozdrav od mojih drugara iz parka. Kladim se da svog ljibimca zasipas poslasticama, a da ti nije nimalo stalo za pse i macke kojima je prezivljavanje svakodnevna borba.
Na koje sam licno potrosio hiljade eura da ih nahranim.
[att_img]
[ nato_bot @ 30.04.2024. 08:34 ] @
Citat:
Sava

imam pse i trudim se da budem korektan vlasnik. Pas mi je unutra noću, a danju može da izađe kada god hoće.

Kako se trudis da budes korektan ako preko dana pustas kera da izadje kad god hoce?
Korpa preko njuske? Povodac?


Nego interesantan je taj Ultrasonic Repeller.
Ima li to gde u Beogradu da se kupi?
Malo jaci 150 decibela ili vise.

I da moze da se menja frekvencija.

Tu je neka besposlena zenturaca i okuplja macke ne moze se proci.
Pretpostavljam da za macke treba visa frekvencija pa bi bilo dobro da uredjaj moze menjati frekvenciju.


[ Sava @ 30.04.2024. 09:37 ] @
Citat:
scoolptor:
Citat:
Nažalost tebe psi tebe ne zanimaju u pozitivnom kontekstu već samo u negativnom. Takvi kao ti stalno kukaju na ulične pse, ali sasvim sam siguran da nikada u životu nisi dao ni jedan jedini dinar nekom udruženju koje se trudi da udomi takve pse.


Savo, imas pozdrav od mojih drugara iz parka. Kladim se da svog ljibimca zasipas poslasticama, a da ti nije nimalo stalo za pse i macke kojima je prezivljavanje svakodnevna borba.
Na koje sam licno potrosio hiljade eura da ih nahranim.
[att_img]
Neću više da ti repliciram jer je bespredmetno, a postaje i besmisleno!

U životu sam bio jako aktivan kinolog i saradnik u jednom društvu za zaštitu životinja zato sve šo pišem je zasnovano na ličnom iskustvu. Već 54 godine imam svoje lične pse, što znači najveći deo svog života i svašta sam za to vreme video i radio vezano za pse. Duga priča...

Vidi se da pse ne poznaješ i da ih voliš samo na slikama.
Voleo bih da vidim te hiljade evra koje si ti potrošio na hranjenje uličnih pasa kako kažeš, to su tone hrane. Ovo takođe pokazuje tvoje nepoznavanje situacije. Uličnim psima je najmanji problem hrana jer se oni odlično snalaze da do nje dođu. Suština je u tome skloniti ih sa ulice i udomiti, posvetiti im malo pažnje i ljubavi, toga su željni.

[ Sava @ 30.04.2024. 09:46 ] @
[quote]nato_bot:
Citat:
Sava

imam pse i trudim se da budem korektan vlasnik. Pas mi je unutra noću, a danju može da izađe kada god hoće.

Kako se trudis da budes korektan ako preko dana pustas kera da izadje kad god hoce?
Korpa preko njuske? Povodac?
[/quote ]Krajnje površno čitaš tekst na koji odgovaraš.
Rekao sam da imam kuću i dvorište. Pas može da izađe u dvorište kada god hoće, a moje pisanje se odnosilo na buku, na lajanje.
Da te naučim još da korpa nije obavezna za gotovo sve pse, taksativno su nabrojani "opasni psi" koji moraju da je nose.
Povodac je obavezan u Beogradu osim na mestima koja su predviđena za pse i na nekim drugim mestima u određeno vreme kada mogu biti pušteni slobodno.
Priznajem da ovo ne poštujem i da je moj pas na povocu samo na nepoznatom terenu i kada je saobraćaj u pitanju. Svi moji psi su bili dobro vaspitani i krajnje poslušni pri tom je u pitanju jedna od najbezazlenijih rasa na svetu. Nemam nikakvih problema zbog toga. Za tvoju informaciju kazna je 10.000 din. koju ja svesno reskiram.
[ scoolptor @ 30.04.2024. 09:47 ] @
Citat:
a postaje i besmisleno!


Da, slazem se da je postalo besmisleno, pocev od tvog prvog "zapazanja".

Javi se kada budes morao zbog komsijskog psa u sred noci u rodjenoj kuci da nosic ANC slusalice. A do tada, cuti.
[ B3R1 @ 30.04.2024. 10:42 ] @
Citat:
Sava:Svi moji psi su bili dobro vaspitani i krajnje poslušni pri tom je u pitanju jedna od najbezazlenijih rasa na svetu. Nemam nikakvih problema zbog toga. Za tvoju informaciju kazna je 10.000 din. koju ja svesno reskiram.

Ovo je zapravo kljuc svega. Ponasanje psa je zapravo refleksija medjuljudskih odnosa u kuci u kojoj taj pas zivi, kao i direktan odraz karaktera gazde.

Uzged, Savo, voleo bih da cujem Vase misljenje o psima u kaficima i restoranima. Ja zivim vec 25 godina u zemlji u kojoj je to bilo normalno cak i dalekih 90-ih, znam da je to tada za mene bio prilican kulturni sok i veliko iznenadjenje. Ali isto tako, ovo je sada 2024. godina, pa kada mi ljudi iz Srbije dodju u posetu uvek me iznenadi to sto neko primeti da pas npr. seta slobodno po kaficu gde sedimo i pijemo kafu. Kakva je sada situacija povodom toga u Srbiji?

Znam da GSP dugo nije dozvoljavao ulazak pasa u buseve, ali koliko znam od pre par godina to moze?
[ scoolptor @ 30.04.2024. 10:48 ] @
Vlasnicki psi cesto napadaju macke u lokalnom parku.
Pored nedostatka hrane, smrzavanja u zimskom periodu, svakodnevno strahuju da ih neki pas ne udavi.
Psi lutalice ih manje vise ne diraju, jer su u istoj situaciji.
Sa slike ^ se vidi kako se druze.
Ovako mogu da se otpuste tek kada se osecaju sigurno u prisustvu nekog ko moze da ih zastiti.
[att_img]
Jednom prilikom je nevezan pas pomotao macku pred mojim ocima. Upitah vlasnika, 'gde je povodac?'.
A vlasnik je odgovorio 'Ja sam iz Beograda'. !?!
[ MajorFatal @ 30.04.2024. 11:31 ] @
Citat:
Sava: Tako je , zaboravio sam da pomenem taj deo zakona. Problem je što bi neko iz vlasti trebalo da bude kod tebe baš u trenutku stvaranja buke pa to da izmeri, a to je teško izvodljivo. Kada su ljudi u pitanju to privremeno rešava policija koja moože da rasturi bučan skup i da oduzme audio uređaje, a posle na sud. Kod pasa je to mnogo teže izvodljivo. Trebalo bi da komunalci to rešavaju i da mogu privremeno da smeste životinju u azil, ali to se retko događa.


Ču problem i teško izvodljivo, ima da dreždi celo popodne ako treba sve dok ne snimi i izmeri, za to je plaćen od strane naroda, problem i teško izvodljivo je meni koji nemam instrumente, njemu je dužnost, i obaveza, i opis radnog mesta, a ne problem.

Mada malopre gledam nešto, imam neku aplikaciju Phisics tool na mobilnom, između ostalog ima i Sound metar, međutim .. meri 60 decibela već i kad je tv uključen i to veoma tiho, ako pucnem prstima pored mobilnog skala skače preko 70 i prema 80 decibela, tako da pretpostavljam da je previše osetljiv, ali ako hoćeš da se uveriš da si dobar komšija možeš da izađeš napolje i izmeriš kad kuče laje, pretpostavljam da neće ni registrovati sa te razdaljine i da će biti pristojnih 60 Db.
[ scoolptor @ 30.04.2024. 11:41 ] @
Mislim da je u periodu odmora granica 30dB, sto je besmisleno malo, a ne 60dB.
Hajde de, preko dana da se pravi buka, i da pas laje i trci, i da se klinci kuglaju i tapkaju loptu u stanu iznad.
Ali nocu, kada treba da spavas i da se oporavis, da bi ustao u 6h, ne moze niko da ti uskracuje pravo na odmor.
Pa ni pas bez nadzora koji nekontrolisano laje.

Situacija se komplikuje sa ljudima koji rade 3. smenu.
[ eeestablishment @ 30.04.2024. 11:59 ] @
Mogu li ovi ultrazvučni talasi od 125db da se snime i pustaju po potrebi .
Jedan moj rođak ima problema sa odgajivacnicom ( prvi komšija ) pa da im malo zabiberi prekio hi-fi sterea .
Bio sam par puta kod njega i stvarno je nepodnošljivo kad počnu u horu da zavijaju .
Vlasnik odgajivacnice naravno ne živi tu i stalno se iscudjava kako to da su uvek mirni kad je prisutan a kad ode haos .
Možda kad bi taj zvuk prebacili na mobilni bude od neke pomoći u neželjenoj situaciji ?
[ B3R1 @ 30.04.2024. 15:03 ] @
Citat:
scoolptor:
Mislim da je u periodu odmora granica 30dB, sto je besmisleno malo, a ne 60dB.

30 dB je nemoguce postici, realno u mirnijim naseljima minimum je oko 40-45 dB, dok je u centru 50-55 dB i to gotovo stalno. Ali kada zivis u centru, ti tu buku manje osecas, jer su ti usi nastelovane na nominalnli nivo buke od 50 dB. Celo detinjstvo sam proveo u Ulici 29. novembra (danasnji Bul. Despota Stefana), cesto su se culi urlici nocu s ulice i lavez pasa okolo, ali to se nekako utapalo u buku od buseva (ovako po secanju: 16, 58 i jos nekoliko veoma frekventnih linija) i kamiona.

Ovde gde zivim (Holandija) kraj je miran, nema saobracaja, nominalni nivo zvuka je negde oko 35-40 dB ... i kada se neko u zgradi zakaslje ili se cak i glasnije nasmeje (a zidovi ultra-tanki) - to me strecne mnogo vise nego pas koji laje u Beogradu. A komsije se inace ne pridrzavaju previse tog tzv. kucnog reda, pogotovo ovi sto renoviraju stanove, to je tek posebna prica ...

Ali na drugoj strani - ljudi zele normalno da zive i ne zele da hodaju na prstima ceo dan. Pa ni ja nisam poput crkvenog misa, majku mu - em sto vucem noge kada hodam, em sto hrcem kada spavam, a to sigurno iritira nekoga oko mene, bas kao i njihovo mljackanje, kasljanje, lavez pasa, vriska dece i ostalo. I sta sada da radim? Hod imam takav kakav imam, hrcem pa hrcem ... i sta cemo sad?

Problem je u zgradama. Novije i kvalitetnije zgrade imaju dobru zvucnu izolaciju izmedju stanova, za parkete, laminate i drvene podove uopste sada postoje zastitne podloge koje dempuju buku cak i do 20 dB, tako da cak i ako neka zena bas voli da nosi stikle ili kaubojke, a ima drven pod, to se nece cuti tako iritantno, kao u ovim starijim zgradama. U skoro celoj (Severo-)Zapadnoj Evropi - najgore su zgrade iz perioda 1960-1985 - to se zidalo na brzinu, zidovi kao od kartona, a zvucna izolacija nije bas jeftina.
Citat:
Situacija se komplikuje sa ljudima koji rade 3. smenu.

Situacija se komplikuje sa ljudima koji ponekad rade nocu od kuce (moj slucaj). Ubedjen sam da komsije znaju napamet sve o mom poslu i da cuju sve sta pricam preko Teams/Zoom tokom tih nocnih seansi. Ja se trudim da budem sto tisi, ali jbg ne mogu da sapucem jer me sagovornici nece cuti. Bas kao sto tokom dana, kada imam neki sastanak, ponekad krene neki pas ili dete da prave buku s druge strane zida. I tada me redovno onaj sto vodi sastanak pita da li mogu da odem na neki drugi sprat kuce gde je buka manja. Koji sprat, covece, ja ne zivim u dvorcu bazenima i ergelama, vec u stambenoj zgradi! Aj pali, brate i trpi - ako mogu da trpim ja mozes i ti ... :-)))
Citat:
eeestablishment:
Mogu li ovi ultrazvučni talasi od 125db da se snime i pustaju po potrebi .
...
Možda kad bi taj zvuk prebacili na mobilni bude od neke pomoći u neželjenoj situaciji ?

Zavisno od telefona, odnosno od frekvencijskih karakteristika njegovog audio-sistema. Standardna Hi-Fi pojacala i zvucnici, oprema konfekcijskog karaktera, imaju propusni opseg od 20-15000 Hz, koliko se secam. Nominalno, trebalo bi da propustaju zvuk od 16-20000 Hz, neka profesionalna pojacala mogu i vise. Ovo sto se ugradjuje u telefone - cisto sumnjam da moze da izgura iznad 20 kHz. S druge strane, rasterivaci pasa standardno rade u opsegu 20-50 kHz, sto standardni telefon tesko da moze da generise. Cak i ako moze, slabeljnje u tom delu frekvencijskog spektra je ogromno ...

Dodatni problem je i sto je audio fajl koji telefon cita kada proizvodi ton zapravo digitalizovana semplovana verzija originalnog analognog signala, a frekvencija semplovanja je 22 ili 44 kHz. Naime, kada pustas neki zvuk sa telefona to ti je mp3 fajl. Samim tim, spektar originalnog signala koji se sempluje je ogranicen na 20 kHz. Da bi se rekonstruisao originalni ton na osnovu semplova telefon ima niskopropusni filter cija gornja granica mora da bude maksimalno polovina frekvencije semplovanja (20-22 kHz). Znaci, u startu ti je ton odsecen na 20 KHz. :-(

[Ovu poruku je menjao B3R1 dana 30.04.2024. u 16:16 GMT+1]
[ Sava @ 30.04.2024. 15:39 ] @
Citat:
B3R1:
Citat:
Sava:Svi moji psi su bili dobro vaspitani i krajnje poslušni pri tom je u pitanju jedna od najbezazlenijih rasa na svetu. Nemam nikakvih problema zbog toga. Za tvoju informaciju kazna je 10.000 din. koju ja svesno reskiram.

Ovo je zapravo kljuc svega. Ponasanje psa je zapravo refleksija medjuljudskih odnosa u kuci u kojoj taj pas zivi, kao i direktan odraz karaktera gazde.

Uzged, Savo, voleo bih da cujem Vase misljenje o psima u kaficima i restoranima. Ja zivim vec 25 godina u zemlji u kojoj je to bilo normalno cak i dalekih 90-ih, znam da je to tada za mene bio prilican kulturni sok i veliko iznenadjenje. Ali isto tako, ovo je sada 2024. godina, pa kada mi ljudi iz Srbije dodju u posetu uvek me iznenadi to sto neko primeti da pas npr. seta slobodno po kaficu gde sedimo i pijemo kafu. Kakva je sada situacija povodom toga u Srbiji?

Znam da GSP dugo nije dozvoljavao ulazak pasa u buseve, ali koliko znam od pre par godina to moze?

Apsolutno tačno! Psi se sažive sa vlasnicima i sve osećaju. Recimo da poslednje dve keruše ništa nisam posebno učio. Pustio sam da se saživimo i onda sve pokupe od mene i ponašaju se baš kako želim, iznenađenja nema.

Što se tiče pasa u prevozu i javnim objektima od kada sam u penziji ne pratim propise osim kada mi nešto lično treba. Mislim da se tu nije ništa duboko promenilo u odnosu na nekada. Samo da podsetim da i u vreme socijalizma bilo je dozvoljeno uvođenje pasa u javni prevoz do 5 sati ujutru. To je učinjeno zbog lovaca koji su odlazili na teren. Postepeno je prestalo to da se pominje jer sa porastom standarda gotovo svi lovci su već imali automobile. Takođe je bio dozvoljen i prevoz železnicom s tim da je za psa morala da se kupi rezervacija. U kafane se nije ulazilo sa psima recimo. U taxi se nije moglo jer je taksista nakon toga morao tobože da ide na dezinfekciju.

Samo da napomenem da sam 1986.g. išao u Beč na svetsku izložbu pasa kao posmatrač. Ručali smo u istorijskom graničnom mestu na otvorenom. Mnogi psi su bili pušteni i dolazili do našeg stola što je meni lično smetalo.

Nije u suštini ni danas mnogo različito. Svaki vlasnik objekta ili prevoza odobrava da li će da vas pusti ili ne. Konkretno u Beopgradu većina velikih tržnih centara je pet friendly. Većina boljih kafića je takođe pet friendly. Ponegde vam odmah donesu posudu sa vodom za psa. Za kafane ne znam. Za javni prevoz ne znam jer sam se u poslednjih 30 godina vozio možda tri puta. Što se tiče pojedinačnih radnji zavisi od vlasnika. Nedavno sam išao u sportsku radnju da kupim patike i pitao sam da li mogu da uđem sa psom i pustili su me. Čak u jednoj kasapnici gde mnogo vole pse kažu mi da slobodno uđem sa psom. Ne, nisam hteo ni jednom. Smatram da tu gde je hrana ipak ne treba uvoditi pse. Sa druge strane u prodavnici elktroopreme u kojoj je bio samo prodavac nije me pustio i više mu nikada nisam ušao u radnju. Na većini mesta ostavim psa ispred ulaza i ne vezujem je jer nije potrebno. Trgovina Maxi ima ispred ulaza namensko mesto za ostavljanje pasa.
[ Java Beograd @ 30.04.2024. 16:12 ] @
To sa "vaspitanjem" pasa, ima samo delimično veze.

Jer, ljudi su vekovima pravili pojedine rase pasa, sa istaknutim karakteristikama. Tako, neki manje laju (neki uopšte) a neki mnogo.
Ptičari (seteri, poenteri ...) generalno uzevši skoro uopšte ne laju. Buldozi takođe.

Dakle, nema šta tu mnogo da se vaspitava, Irski Seter, ili Mađarska Vižla, na primer, neće da laju, pa neće. Takvi su.

S druge strane, Nemački Ovčar je poznat po tome da mnogo laje, a Haski uz to hoće i da zavija. Terijeri takođe dosta laju. Takvi su, takvi su im geni.
Mogu oni da budu i mirni i staloženi, pokorni. Ali prosto - vole da laju.
[ nato_bot @ 30.04.2024. 16:46 ] @
To sam i mislio.
Citat:
Sava

Krajnje površno čitaš tekst na koji odgovaraš.
Rekao sam da imam kuću i dvorište. Pas može da izađe u dvorište kada god hoće, a moje pisanje se odnosilo na buku, na lajanje.

Ne citam ja povrsno nego pazljivo.
Odmah si procitan, pazi sad ovo:
Citat:
Sava

Na većini mesta ostavim psa ispred ulaza i ne vezujem je jer nije potrebno

Tamo gde nema zakona sve se na kraju svodi na bahatost.
Ti mozes da drzis kera za sebe ali za druge moras da ga vezes i stavis korpu.

A taj sto pusta kera u kasapnicu neka napise na vrata da uvodi kerove u kasapnicu kao sto na svakoj kutiji cigareta pise "pusenje ubija".

Takodje onaj taksista sto pusta kerove u taksi odmah zatim izvrsi dezinfekciju ili da se iskljuci sa duznosti ili da istakne da je taksi pun psecih dlaka i peruti.

[ nato_bot @ 30.04.2024. 16:47 ] @
Citat:
eeestablishment

Mogu li ovi ultrazvučni talasi od 125db da se snime i pustaju po potrebi .

Ako sam dobro razumeo u pitanju je obican multivibrator 25KHz-30KHz.
To ne moze da se snimi kao audio zapis.
A nema ni potrebe jer je multivibrator jeftiniji i kvalitetnije prenosi signal od bilo kakvog audio recordera.
Problem su pojacalo snage i elektromehanicki pretvarac da ne kazem zvucnik.
Ako koristis bateriju 6F22 9V to je pojacalo 1-2W.
Da bi sa tim dobio 130dB na jedan metar ne znam gde ces naci tako efikasan pretvarac?
Na primer piezoelektricni zvucnik visokotonac do 20KHz daje 90-100dB/m pa ti sad izracunaj koliko snage ti treba za 130dB.
Stim sto treba da stvara zvuk frekvencije 25+KHz sto znaci i manju efikasnost.
Proizvode se i kalotni visokotonski zvucnici od svile, u jbt!
Ali i njima je 90-95dB/m sa 1W.

PS
Da li je neko probao u stanu taj Repeller?
Kako ultrazvuk probija kroz zidove?

[ Sava @ 30.04.2024. 17:19 ] @
Citat:
Java Beograd:
To sa "vaspitanjem" pasa, ima samo delimično veze.

Jer, ljudi su vekovima pravili pojedine rase pasa, sa istaknutim karakteristikama. Tako, neki manje laju (neki uopšte) a neki mnogo.
Ptičari (seteri, poenteri ...) generalno uzevši skoro uopšte ne laju. Buldozi takođe.

Dakle, nema šta tu mnogo da se vaspitava, Irski Seter, ili Mađarska Vižla, na primer, neće da laju, pa neće. Takvi su.

S druge strane, Nemački Ovčar je poznat po tome da mnogo laje, a Haski uz to hoće i da zavija. Terijeri takođe dosta laju. Takvi su, takvi su im geni.
Mogu oni da budu i mirni i staloženi, pokorni. Ali prosto - vole da laju.
Javo, ovo za setere ti je potpuno netačno! Ja sam jedan od najiskusnijih poznavalaca setera u Srbiji. I da nisam hteo posle 54 godine provedene sa njima moraš da naučiš. Oni generalno ne laju bez razloga, ali su vrlo lajavi. Moraš da ih koriguješ u samom startu. Jednu kerušu sam svojevremeno vaspitao da od 2-5 popodne nema lajanja i bilo je smešno kao u crtanim filmovima kada se zaleti ka kapiji, krene da laje i onda samo polako utiša do prestank. Imaju fantastičan biološki sat u glavi.
Jedan deo tvog teksta je tačan. Ima rasa koje su lajavije i koje su manje lajave. Svaki pas može da se vaspita tako da bude kako treba samo za neke treba mnogo znanja i nerava, a sa nekima to ide lako. Potraži recimo na netu kanal "Moj pas" hrvatskog dresera pa pogledaj kako se neke stvari rade.
[ nato_bot @ 02.05.2024. 09:43 ] @
Čuvajte se prevara.
U Beogradu MT-651 Ultrasonic Dog Repeller razvija 180dB
Na aliexpress MT-651 Ultrasonic Dog Repeller daje do 125dB.
[ ademare @ 02.05.2024. 10:02 ] @
Ali je poznat kao mesto prodaje Kvalitetnih uredjaja

Evo linka za najprodavaniji uredjaj ima navodno preko 5.000 prodaja ! Nije skup plus u sklopu uredjaja je baterijska lampa ?

Baterijska lampa radi , za "ultrazvucni " deo tesko je reci

https://www.aliexpress.com/ite...scene%3Asearch%7Cquery_from%3A


Da li radi vidi se recenzijama kupaca !

Oni koji Nisu probali dali su ocenu 5 a i oni se kasnije mogu predomisliti u opisu ali ne i u pogledu ocene .

Additional feedback
17 Dec 2023
I tried the device with a couple of dogs that keep barking. I had a lot of expectations, but I was disappointed, the repellent did not make the dog stop barking, it does not work.-


Ili imaju nekakvo fantasticno objasnjenje , tipa da pas treba da ima Izvanredan sluh, inace Ne radi ?

"works on docile dogs. works on dogs not from the city. city dogs don't have any effect except for dogs with really good hearing."


1 poen daju samo oni kojime ne radi ni Baterijska lampa
[ ademare @ 02.05.2024. 10:11 ] @
Dodatni pogled. Na Aliju nikada nije jasno sta kupac stvarno dobija !

Iako su kupci po slici narucili proizvod sa lampom, najmanje 1/2 je dobila pomenitu mt-651 ? To na Aliju nije nista cudno !


Inace ne radi ni on !
[ B3R1 @ 02.05.2024. 11:40 ] @
Koliko se ja secam gradiva fizike iz osnovne skole (bilo to pre 50 godian) i akustike s fakulteta (pre 30 godina) - 120 dB(A) je granica bola. Dzepni uredjaj koji bi bio u stanju razvije cak i 120 dB mi je malcice neverovatan, izlazna elektricna snaga koja je tu potrebna je ogomna. 180 dB(A) mi se jos vise kosi sa zakonima fizike ...

Voleo bih nekoga da me razuveri. moguce je da sam zaboavio gadivo ... ili da se pojavila neka nova tehnologija koja to moze (ne pratim elektroniku, pa ne znam)? Ali ovako, na osnovu secanja i nekog elementarnog iskustva, nesto mi je sve to prilicno sumnjivo.
[ Java Beograd @ 02.05.2024. 11:43 ] @
Hoće li neko da objasni u kakvoj su relaciji "lajanje psa" i "ultrazvučni rasterivač" ?

Nije valjda da neko očekuje da:
1. pas zalaje
2. pokretač teme uključi ultrazvučni rasterivač
3. i onda, šta, pas se ućuti?

WTF?
[ ademare @ 02.05.2024. 13:04 ] @
Od uredjaja koji ne radi nista tesko je ocekivati bilo sta ?

U Laznom opisu sa Alija pise da se ne koristi samo kao "rasterivac" vec i kod dresure pasa !

Sam uredjaj ima prekidac za dve jacine "ultrazvuka " koje bi trebao da emituje ! Dve razlicite frekvencije !

Jedna bi trebala da sluzi za "rasterivanje" a druga kod dresure .


Znaci kako Nijedan primerak uredjaja ne radi ono sto se reklamira , tj ne emituje "ultrazvuk" onda i ne moze nikako da deluje na pse !
[ optimizator @ 02.05.2024. 15:20 ] @
Onda nešto suptilnije, kao u Rusiji. ,, %$"# ućutkaj psa!"
[ a5n4xr0z15nxt9lva @ 02.05.2024. 21:58 ] @
Citat:
B3R1
Jesi li pokusao?

Mnostvo puta u zivotu i sve zavrsavalo kontra efektom.

Citat:
B3R1
Pas obicno laje kada ga zanemaris neko vreme. Drzanje pasa nosi i neke obaveze.
Deci jeste mesto u stanu, kerovima ne mora biti mesto u stanu.
Potrebna je saglasnost vecine stanara, a u uredjenim zemljana postoje i pravila.

Definitivno se slazem sa Vama. Neka svako ko voli da ima tu zivotinju neka je drzi uz odredjene mere.

Citat:
ademare
Komunalna Milicija je Ukinuta u Beogradu !

Konstantno se desava to da vlasnik vodi ulicom psa na povodsu i da
se ne drzi pravila desne strane tj. da moram da opominjem vlasnika da povuce psa na povdcu ka sebi
Pas na duzem povodcu krece inijalno na mene kao prolaznika
i pokusava da me ujede
Vlasnik ne obraca paznju

Ja ne mogu da koristim pesacku stazu.
ja uvek propustam drgua nemocna lica na pesackoj stazi
kao sto su stara lica, lica sa invaliditetom, majke sa decijim kolicima i mala deca.

Citat:
baresi
Ako postoji neko dru?tvo za za?titu ?ivotinja, mo?da su bolja adresa od policije. Ta dru?tva
mogu oduzeti ?ivotinju ako ustanove da se sa
njom ne postupa kao ?to treba. Sumnjam da taj pas toliko laje bez veze, sigurno postoji neki
razlog.

Da postoji razlog.
Tokom letnjih meseci ceo boks smrdi na pseci izmet i mokracu.
To se oseca tokom prolaska pesackom stazom na javnoj povrsini.

Citat:
Sava
Pogresno je gledati psa kao uzrok nevolje jer on sam po sebi to ne mo?e da bude. Kako je roditelj odgovoran za maloletno dete tako je ivlasnik odgovoran za svog psa.

Definitivno sam ovo hteo da kazem i ja.
[ Sava @ 03.05.2024. 07:36 ] @
Citat:
a5n4xr0z15nxt9lva:
Da li ima efekta zaliti se nadleznim organima kada komsijski pas
konstantno glasno zalajava?

Koliko je taj lajavi pas fizički daleko od tebe i da li je u dvorištu?
Citat:
Konstantno se desava to da vlasnik vodi ulicom psa na povodsu i da
se ne drzi pravila desne strane tj. da moram da opominjem vlasnika da povuce psa na povdcu ka sebi
Pas na duzem povodcu krece inijalno na mene kao prolaznika
i pokusava da me ujede

Crni a5n4xr0z15nxt9lva baš si me dobro nasmejao ! Pa nije ulica autostrada pa da držiš strogo desnu stranu. Pas se po pravilu vodi sa leve strane vodiča. To je staro pravilo koje nema realnog oslonca u praksi, ali ga je uvela policija i vojska jer desna ruka mora da bude slobodna prvenstveno zbog oružija. To piše u svakoj ozbiljnoj knjizi o psima. Ja namerno idem levom stranom trotoara da bi moj pas bio što dalje od prolaznika koji mogu eventualno da se plaše kao ti. Srećom, danas većina ljudi i ne obraća pažnju na psa sa vodičem, a svakodnevno neko hoće i da pomazi mog psa.

Ono drugo, da pas inicijalno kreće da te ujede sumnjam da je tvoja dobra procena. No tačno je da vlasnik na ulici mora da ispoštuje onoga sa kojim se mimoilazi i da napravi prostor između psa i čoveka. Ja recimo imam problem sa decom jer ih moja keruša obožava i kreće radosno prema njima i ja moram odmah da je kočim jer neću da dođem u situaciju da eventualno neko dete vrišti.
[ B3R1 @ 03.05.2024. 09:00 ] @
Citat:
a5n4xr0z15nxt9lva:
Konstantno se desava to da vlasnik vodi ulicom psa na povodsu i da
se ne drzi pravila desne strane tj. da moram da opominjem vlasnika da povuce psa na povdcu ka sebi
Pas na duzem povodcu krece inijalno na mene kao prolaznika i pokusava da me ujede
Vlasnik ne obraca paznju

Psi koji imaju vlasnika vrlo retko ujedaju, daleko cesce hoce samo da se poigraju ... ali tacno, nisam bas uvek raspolozen za mazenje i igranje s tudjim psima.

Medjutim, scena koju si opisao ima daleko siri drustveni kontekst, koji nije ogranicen samo na vlasnike pasa, vec generalno na ponasanje ljudi ja javnim prostorima. Prosto - radi se o osecaju za potrebe drugih ljudi, kao i shvatanju da nisi jedini na svetu. Ono sto bih ipak morao da naglasim je da nasi ljudi, pogotovo stariji, imaju taj osecaj. Npr. covek na uskom trotoaru istovaruje nesto iz auta, ja nailazim, on se izvinjava i pravi mi mali koridor da prodjem.

Za razliku od Holandije (gde inace zivim), gde to neces doziveti ni u najludjem scenariju. Pazi - mladja zena s decjim kolicima ulazi u samoposlugu i najednom se seti da joj treba korpa. Ona ostavlja kolica nasred ulaza (?!) i odlazi po korpu. Scena #2 - lik ulazi u radnju, vrata jedva 80 cm siroka, stize mu SMS ... on vadi telefon i cita tu poruku dok stoji u vratima. Scena #3 - dva prolaza s pokretnim stepenicama na aerodromu, svaki vodi na razlicita mesta, iznad prolaza je tabla ... putnik s ogromnim koferima stane bas na pocetak tih stepenica i gleda u tablu gde je posao, cime blokira prolaz ostalim ljudima da prodju.

E bas te scene koje sam naveo neces nikada doziveti u Beogradu (ili barem vrlo retko), jer nasi ljudi imaju osecaj za potrebe drugih. Da li je u pitanju neka nasa dresiranost, posledica vaspitnog izvlacenja usiju u detinjstvu ili nesto trece - ne znam.

Inace, moram isto tako da primetim da stariji ljudi redje prave takve socijalne gafove.
[ nato_bot @ 03.05.2024. 09:47 ] @
Citat:
B3R1

Psi koji imaju vlasnika vrlo retko ujedaju

Bas naprotiv.
Psi koji imaju vlasnika i psi koji su se "odomacili" po naseljima slobodniji su cesce napadaju ljude i cesce ujedaju.
Psi lutalice se plase ljudi i beze tako da je daleko manje ujeda pasa lutalica nego sto ujedaju "kulturni" psi.
Procitaj naslove po novinama i videces da su psi koji ujedaju "od ranije poznati".

Citat:
E bas te scene koje sam naveo neces nikada doziveti u Beogradu (ili barem vrlo retko)

U stvari vrlo cesto ces takve scene doziveti u Beogradu, vidi se da nisi u Beogradu duze vreme :)
Srbija se "zapadizovala" a posledica toga je primitivizam o kome pises.

Vozim se "brzom prugom" leti ko soko.
Pogledam levo devojka na sedistu do mene ima tetoviranu ruku.
Pogledam desno devojka ima obe ruke tetovirane.
Ispred nje sedi izgleda musko (sklupcan ko zensko) tetoviran po nogama.
U jbt. u tom vozu samo ja nisam tetoviran, gde da bezim?
Pogledam ispod sebe seo sam u fleku - od kakve je to zivotinje?
U tom momentu neko tresnu bicikl ispred ulaza za WC na kom stoji oznaka za hendikepirane.
I sad ti meni reci kakva je razlika u odnosu na Holandeze koji ostave kolica sa detetom u ulaznim vratima marketa. Ocigledno demencija Holandjane vata u ranim godinama.

Evo i scene iz Bulevara Revolucije: idem uz breg desnim trotoarom prema Bregalnickoj. Ispred mene niz breg dolazi gospoja sve sa dzukelom na 5+ metara povodcu. Ima dosta prolaznika i guzva je a gospoja i ker probija ukoso kroz prolaznike pravac na mene i jos popusti povodac. A ja bezim desno prema zgradi i jedva sam se provukao da me ker ne popisa.
Ta gospoja je agresivna i mora i ker biti agresivan na vlasnika.
Generalno u velikoj vecini oni koji vode kerove su izuzetno agresivi i skloni nametanju.

Resenje je kavez za zivotinje i to takav da ne protura glavu i ujeda prolaznike.
[ scoolptor @ 03.05.2024. 10:11 ] @
Ovo sto ovaj ljubitelj pasa demonstrira ovde me podseca na motoriste, koji su uvek puni dobrih reci o sebi.
Kao, postuju saobracajna pravila, ucestvuju u dobrotvornim akcijama, podrzavaju porodicu i rodoljubi su.
A sta vidim na ulici? Gomile motorista koji divljaju i ne haju za saobracajna pravila, druge ucesnike u saobracaju, a ni za sebe.
To mora da nisu 'pravi motoristi'.
[ B3R1 @ 03.05.2024. 11:14 ] @
Citat:
nato_bot:
Vozim se "brzom prugom" leti ko soko.
Pogledam levo devojka na sedistu do mene ima tetoviranu ruku.
Pogledam desno devojka ima obe ruke tetovirane.
Ispred nje sedi izgleda musko (sklupcan ko zensko) tetoviran po nogama.
U jbt. u tom vozu samo ja nisam tetoviran, gde da bezim?

Zasto da bezis? Jesu li ti preprecili put? Jesu li ti dobacili nesto ruzno ili su te ismevali? Jesu li te udarili?
Citat:
Pogledam ispod sebe seo sam u fleku - od kakve je to zivotinje?

To je vec sasvim drugo, da ... ali opet - gledaj gde sedas. :-)
Citat:
U tom momentu neko tresnu bicikl ispred ulaza za WC na kom stoji oznaka za hendikepirane.

E to je vec vrlo ruzno i bahato. Zapravo primetio sam da su biciklisti svuda u svetu izuzetno bahati. Recimo, u Holandiji imaju apsolutnu prednost, cak su izlobirali kod vlasti da u saobracajne propise udje to da nisu obavezni da ti staju na pesackom prelazu (motorcikli i automobili jesu). A najbolje je to sto se ovi sto voze skutere tretiraju isto kao i biciklisti, pa ni oni ne staju ... :-> U Londonu ne samo sto uredno staju, nego svi nose one male kacige - propis, jbg.

Mada, necu da gresim dusu - ima jos jedna sorta ucesnika u saobracaju koji su jos bahatiji, a to su ovi sa elektricnim trotinetima. Srecom, ovde gde zivim ih nema (zabranjeni su - biciklisticki lobi se izborio i za to), ali u Belgiji i Nemackoj recimo ne samo sto sibaju uzduz i popreko po trotoaru, nego ostavljaju te trotinete onako nasred trotoara, moras dobro da gledas da se o to ne spotaknes ... Pogotovo to rade ako je rec o trotinetima koji se iznajmljuju. U Ahenu sam se umalo razbio na trotoaru jer sam zapeo o trotinet ostavljen nasred trotoara. A priznaces, polomiti se na trotoaru je mnogo veci problen nego sesti na prljavo sediste. Nove pantalone uvek mozes da kupis, ali nove kosti ne.

Nego, ima jedna stvar koja jeste karakteristicna za Srbiju i Balkan uopste, sto je recimo na zapadu "no pasaran" - mozes da probas, ali nece ti proci. Zene povedu decu u postu, banku itd. - gde god je neki red - i krenu da stipaju dete kako bi krenulo da place. I naravno, svi odreda propustaju jadnu majku preko reda, da se ona i dete ne muce. To da probas u Amsterdamu, Parizu, Frankfurtu itd. - ljudi bi se pravili da ne cuju i ne vide nista, jos bi ubacili sluske u usi i pustili muziku s telefona. Preko reda tu zenu niko ne bi pustio tek tako - propustili bi je mozda ako bi ona to eksplicitno zamolila, ali ovako iz nekog "obzira" ... rec "obzir" ne postoji u drugim jezicima ionako. :->

Sto se pasa tice - mene od tih povodaca posred puta vise nervira kada tudji pas hoce da me "usvaja" i da se igra, pa me jos i olize skroz, a vlasnik samo gleda i smeje se. Desilo mi se vise puta. Ili kada udju u restoran s bernardincem od 100 kila, koji se onako rasiri izmedju stolova, pa konobari i gosti moraju da ga preskacu. Mislim, kapiram tu ljubav prema psima i nemam nista protiv pasa koji sede uz svoje vlasnike ispod stola u kaficu ili restoranu, ali treba imati granice.
[ scoolptor @ 03.05.2024. 11:56 ] @
Da, bahati vlasnik psa voda psa na povocu na izvlacenje od 5-10metara, i umesto da skloni psa da ljudi mogu da prolaze, ocekuje da prolaznici zaobilaze njega i psa.
Citat:
treba imati granice
Amen. I kod drzanja pasa u stanovima. Drzanje zivotinje u takvom zatvorenom prostoru je i mucenje za zivotinju.
[ eeestablishment @ 04.05.2024. 05:37 ] @
Ovde je neko pomenuo da je za držanje pasa u stanu potrebna saglasnost ostalih stanara !
Koliko je to proverena informacija ?
Za kuće ( u stambenom naselju ) se govori da je dozvoljeno po 3 a ako imaš registrovanu odgajivacnicu može koliko hoćeš .
[ Darko Nedeljković @ 04.05.2024. 07:12 ] @
Vreme leči sve. Potrebno je vreme za socijalizaciju. Ne samo za psa, nego i za ljude koje sve nervira i koji bi da nateraju svet oko sebe da živi 100% po pravilima.
Evo, moj primer, pre par decenija preselio sam se u zgradu pored koje prolazi tramvaj. Smetala mi naravno buka, ali ima i gore od toga - cela zgrada pa i moj krevet bi se snazno zatresao noću kad prođe tramvaj! U prvom momentu sam i ja razmišljao tako - da je drmanje kreveta apsolutno nedopustivo i protivno decibelima i ostalim propisima pa treba pisati peticije i obraćati se nadležnim organima u cilju ukidanja tramvaja. Međutim već nakon nekoliko meseci potpuno sam se socijalizovao u okruženje takvo kakvo jeste i uopšte nisam čuo/osećao tramvaj. Tako i u tvom slučaju, malo se socijdlizuje pas, malo ti i sve super. Mislim, svakako možeš da se preseliš na neku lokaciju gde slabo ima pasa i ljudi, to bi bilo ubedljivo najefikasnije rešenje, ali zašto da trošiš novac, vreme i energiju na rešavanje problema koji će se vremenom sam rešiti? Bolje radi na podizanju nivoa svoje kurcobolje, ako to ne uradiš sve i da pas nestane naći će se nešto drugo da te nervira.

Inače, što se ultrazvuka tiče važi isto - neke životinje nervira a druge su razvile totalnu kurcobolju za to.
[ Sava @ 04.05.2024. 07:13 ] @
BEOGRAD.

II PSI I MAČKE

Član 6

Psi i mačke mogu se držati pod uslovima i na način da se ne uznemiravaju treća lica, obezbedi sigurnost i higijena.

Držalac psa ili mačke je dužan da se o ovim životinjama brine, da ih neguje, hrani i da im obezbedi potrebne sanitarne i higijenske uslove, kao i lečenje.

Držalac psa je dužan da izvrši upis i registraciju svog psa na način propisan zakonom.

Član 7

U stanu se mogu držati dva psa i dve mačke.

Podmladak životinja iz stava 1 ovog člana može se držati u stanu najduže do 3 meseca starosti.

Član 8

U zajedničkom stanu psi i mačke se mogu držati samo ako postoji saglasnost sustanara.

Član 9

U dvorištu porodične stambene zgrade mogu se držati dva psa.

Podmladak životinja iz stava 1 ovog člana može se držati u dvorištu najduže do 3 meseca starosti.

Član 10

U zajedničkom dvorištu porodične stambene zgrade pas se može držati samo ako postoji saglasnost korisnika zajedničkog dvorišta.

Pa iz drugog propisa:

Član 20
Pas se može puštati sa povodnika da se slobodno kreće samo u parku i na drugoj javnoj
zelenoj površini i to:
- u vremenu od 22.00 sata do 09.00 sati sledećeg dana, u periodu letnjeg računanja vremena,
odnosno, u vremenu od 20.00 sati do 10.00 sati sledećeg dana, u periodu zimskog računanja
vremena;
- u neposrednoj blizini škola, vremenski periodi iz alineje 1. stava 1. ovog člana, ograničavaju se
do 7.30 sati sledećeg dana, bez obzira na period računanja vremena, osim za vreme školskog
raspusta i neradnih dana.
Odredba stava 1. ovog člana ne odnosi se na opasne pse.
[ nato_bot @ 04.05.2024. 08:31 ] @
Sa tog RTS-a skakanjem kerova po ceo dan vazdižu "američke vrednosti".
A onda kukaju zato što su ih bombardovale "američke vrednosti".

Ma mrš tamo.
[ Sava @ 04.05.2024. 08:45 ] @
Citat:
B3R1:
Znam da GSP dugo nije dozvoljavao ulazak pasa u buseve, ali koliko znam od pre par godina to moze?


U vezi sa ovim pitanjem rekoh da ne znam jer se ne vozim javnim prervozom pa me nije zanimalo, ali tražeći neki poseban propis naišao slučajno i na ovo što sledi.

"U skladu sa Odlukom o javnom linijskom prevozu putnika na teritoriji grada Beograda, putnik koji koristi javni linijski prevoz na teritoriji grada Beograda, može u vozilo uneti ručni prtljag, dečja kolica, invalidska kolica, lovačku ili sportsku opremu (pušku u futroli bez naboja, skije, pribor za ribolov i slično) i drugi prtljag koji svojim dimenzijama i svojstvima ne ugrožava sigurnost putnika.

Putnik u vozilo može uneti psa visine do 40 cm mereno u visini grebena i mačku, u posebnom transporteru prilagođenom vrsti i veličini psa ili mačke, u periodu od 09.00 do 13.00 časova i 18.00 do 24.00 časa."

Takođe sam naišao i na propis koji dozvoljava uvođenje pasa i mačaka u zgradu opštine u šalter salu, ali svaka pojedinačno može da o tome odluči. Ovo me je baš iznenadilo.
[ ademare @ 04.05.2024. 09:57 ] @
I u ovoj oblasti , temi, imamo Extra zakone , samo gde se to sprovodi ?

Naravno nigde. Jos jedno mrtvo slovo na papiru . Mada ovo gradsko nisu zakoni , vec propisi !

Svejedno , isto je mrtvo slovo na papiru .
[ Darko Nedeljković @ 04.05.2024. 10:34 ] @
Citat:
nato_bot:
Sa tog RTS-a skakanjem kerova po ceo dan vazdižu "američke vrednosti".
A onda kukaju zato što su ih bombardovale "američke vrednosti".

Jadan je narod koji se tako lako odriče svoje istorije!

Držanje pasa je deo srpske kulture i tradicije vekovima pre nego što se Kolumbo prvi put ukenjao u pelene, a kamoli spakovao kofere i krenuo da traži Indiju! Da se ja pitam, uveo bih test poznavanja istorije i epske narodne poezije kao uslov za učlanjenje na forum.

Pročitaj na primer epsku narodnu pesmu Banović Strahinja. Pesma veoma iskreno opisuje kako su srbi bili napunili gaće pri pozivu da idu da se bore sa turcima, jedino je pas hrabro i bespogovorno krenuo u borbu kao jedini banov saveznik:

"Viđe bane đe mu Druga nema,
sam otide poljem kruševačkim.
Ja kad bio niz široko polje,
obzire se ka Kruševcu b'jelu,
neće li se šure prisjetiti,
neće li se njima ražaliti;
a kad viđe jutros na nevolji
će mu nema glavna prijatelja,
pade na um, pa se dosjetio
za njegova hrta Karamana,
koga voli nego dobra đoga,
te priviknu iz bijela grla
(ostalo je hrče u aharu).
Začu glasa, hitro potrčalo
dok u polju pristiže đogina;
pokraj đoga hrče poskakuje,
a zlatan mu litar pozvekuje.
Milo bilo, razgovori s' bane."

Da ne citiram sve, vredi pročitati, ukratko strah od turaka je opisan kao normalan cak i za muskarce - vitezove, ali za strah od psa je jasno rečeno da je svojstven samo ženama, a u današnje vreme verovatno i raznoraznim savremenim međurodovima između žene i muškarca. Ali to su već američke vrednosti.

Banović Strahinja
[ B3R1 @ 04.05.2024. 12:34 ] @
Citat:
nato_bot:
Sa tog RTS-a skakanjem kerova po ceo dan vazdižu "američke vrednosti".
A onda kukaju zato što su ih bombardovale "američke vrednosti".

Vidi, ne znam gde si odrastao, ali ja od kada znam za sebe u Beogradu su mnogi imali pse po stanovima. A ta istorija ide i mnogo dalje - Kinoloski savez Srbije je osnovan 1925. godine (vidi link), tako da su ljudi koji misle da je drzanje pasa neka nova, skorasnja moda, ocigledno prespavali veci deo svog zivota.

Uzgred, gadljivost prema psima nije svojstvena Srbima, ali muslimanima jeste. I to je cinnjenica, islam psa tretira kao prljavu zivotinju i bas kao sto Kuran nalaze izuvanje u kuci, tako isto zabranjuje drzanje pasa po kucama. Bas zato u Turskoj neces videti previse pasa lutalica, koje hvataju zaista revnosno. A nema mnogo ni domacih pasa ... dok su macke prisutne skoro svuda.
Citat:
ademare:
I u ovoj oblasti , temi, imamo Extra zakone , samo gde se to sprovodi ?

Naravno nigde. Jos jedno mrtvo slovo na papiru . Mada ovo gradsko nisu zakoni , vec propisi !

Svejedno , isto je mrtvo slovo na papiru .

Tacno tako, vecina komunalnih propisa u Srbiji i jesu mrtvo slovo na papiru. Mada, vecim delom je to zato sto se mnogi propisi samo prepisuju i ne prilagodjavaju se sadasnjim uslovima zivota. Klasican primer je odluka o kucnom redu, koja predvidja popdnevnu siestu (od 14-16), kada ne smes da pravis buku, sto ima smisla u Spaniji i Italiji gde se dvokratno (8-12 / 16-20) - a tako se radilo nekada i u Jugoslaviji ... ali toga odavno vise nema. Onda dobijes propis koji svi krse u startu.

O pusenju po kafanama da i ne govorimo - mi imamo obicaj da kazemo da neko pusi kao Turcin, a u Istanbulu (vidi link) ne mozes da zapalis u restoranu ili kaficu. U Beogradu ne samo da mozes, nego jos imas i onaj znak "dozvoljeno pusenje".

Slicno je i ovo sa uvodjenjem pasa u ugostiteljske objekte i robne kuce, sto je u svetu normalna stvar, a u Srbiji je to i dalje restriktivno i prepusteno vlasnicima da sami odlucuju.
[ eeestablishment @ 04.05.2024. 15:27 ] @
[quote]Darko Nedeljković:
Citat:

.............................. Da se ja pitam, uveo bih test poznavanja istorije i epske narodne poezije kao uslov za učlanjenje na forum.
....................................


Srušio bi forum

https://youtube.com/clip/Ugkxj...Qk_8c83ACq?si=XjIN1qTJSRRXUh1J

[ nato_bot @ 04.05.2024. 16:25 ] @
Kao sto napisa @Darko Nedeljković kerovi su vratili Srbiju 500 godina unazad.

Drzanje kerova nije stvar racionalnog nego iracionalnog.
I tu ne pomazu nikakvi racionalni argumenti.
Ipak ja (i drugi koji ne drze kerove) sam u poziciji da likujem.
Oni koji drze kerove garant imaju puna pluca psece peruti i dlaka.
Dobra vest je da se fibrile od dlake tesko odstranjuju ako se ikako mogu odstraniti iz pluca.

Svaka macka, svaki ker obelezavaju teritoriju. Macka podizanjem repa i stracanjem a ker podizanjem noge i strcanjem.
Svi apsolutno svi koji drze kerove i macke u stanu imaju ispisan namestaj.
Neka oni to zadrze za sebe.

Ipak pre nego sto poumiru od neke upale izazvane bakterijama/virusima koji se mogu naci na peruti ili dlaci ostajem u dilemi odakle pravo onima koji drze kerove da obavezuju one koji ne drze kerove?

U postu ili neko drugo javno preduzece moraju uci da plate racun i oni koji ne drze kerove.
Ako zivotinjovodje uvode zivotinje u postu time su oni koji drze zivotinje obavezali i one koji se tome protive ne udisanje zivotinjske peruti i dlake.

U prodavnice telefona ne moram uci. Tamo su slobodni da uvode koga god hoce.
Pa ni u restoran ne moram uci. Jb mi se za kuvarske specijalitete tvrdih i prljavih ruku.

Kerovodje su slobodne da orgijaju tamo gde ulaz nije obavezan.
Ali tamo gde je ulaz obavezan platna mesta, javni prevoz, opstiske sluzbe, apoteke, bolnice, prodavnice hrane, obuce i odece i slicno
kerovima treba onemuciti ulaz.

Tamo gde je ulaz kerovima dozvoljen neka budu kulturni kao sto su malogradjani i neka ociste i izvrse dezinfekciju.

Citat:
Putnik u vozilo može uneti psa visine do 40 cm mereno u visini grebena i mačku, u posebnom transporteru prilagođenom vrsti i veličini psa ili mačke

O kakvom se "transporteru" radi?

Citat:
B3R1

ja od kada znam za sebe u Beogradu su mnogi imali pse po stanovima.

To znam i ja.
Stvar je kontrole.
U vreme o kome ti govoris kerovi nisu skakali na prolaznike (osim sporadicno ali bas izuzetno retko).
Ako se stanje vrati na taj nivo to je podnosljivo.

Jos si mlad. U svojoj osionoj sebicnosti vidis samo sebe i ignorises ostale.
Ali jednog dana ces morati hitno kod lekara (ti/tvoje dete/ tvoji roditelji...).
Autobus u koji ces pokusati da udjes bice pun lajavih kerova.
I ti ces ostati da cekas sledeci autobus na kisi i snegu jer ce te kerovi izgurati.

Tada se seti da si i ti sa kerom u svojoj sebicnosti pre 20-30 godina izgurao nekog roditelja kome je dete umiralo na rukama a on nije uspeo da stigne na vreme kod lekara.

[ B3R1 @ 04.05.2024. 17:39 ] @
Citat:
nato_bot:
Ipak pre nego sto poumiru od neke upale izazvane bakterijama/virusima koji se mogu naci na peruti ili dlaci ostajem u dilemi odakle pravo onima koji drze kerove da obavezuju one koji ne drze kerove?

Ljudi imaju mnogo vise virusa i bakterija nego psi. Pogotovo kada dodje jesen i svi odreda krenu da kaslju kao da imaju TBD. Svi! A higijenske navike Beogradjana se vide cim temperatura predje 25 stepeni i ljudi krenu da se znoje po prevozu. Da ne govorimo o prepametnim roditeljima koji su jedini u civilizovanom svetu izmislili neke ludacke teorije o stetnosti vakcina, pa se sada male boginje i veliki kasalj sire Srbijom (i ne samo Srbijom, ima toga i po EU ohoho). Pre ces se zaraziti od drugih ljudi nego od pasa.
Citat:
U postu ili neko drugo javno preduzece moraju uci da plate racun i oni koji ne drze kerove.

Racuni se mogu platiti i u menjacnicama, nema potrebe da se guzvas po postama i bankama. Ni za sta!
Citat:
Ako zivotinjovodje uvode zivotinje u postu time su oni koji drze zivotinje obavezali i one koji se tome protive ne udisanje zivotinjske peruti i dlake.

Veruj mi, manje mi smetaju dlake, nego znoj, smrad neopranih zuba, tudje disanje za vratom jer se svi lepe jedni za druge po redovima i naravno zaudaranje na duvan i alkohol.
Citat:
Dobra vest je da se fibrile od dlake tesko odstranjuju ako se ikako mogu odstraniti iz pluca.

Sta su to fibrile? Izvini, ja nisam studirao ni medicinu, ni veterinu.
Citat:
Pa ni u restoran ne moram uci. Jb mi se za kuvarske specijalitete tvrdih i prljavih ruku.

Meni se ide u restorane i kad god sam u Beogradu moram da trpim duvanski dim. To mi recimo mnogo vise smeta nego kerovi. Ali cutim i trpim.
Citat:
Ali tamo gde je ulaz obavezan platna mesta, javni prevoz, opstiske sluzbe, apoteke, bolnice, prodavnice hrane, obuce i odece i slicno kerovima treba onemuciti ulaz.

Za apoteke i bolnice se slazem. Takodje i prodavnice hrane, nigde ni na zapadu psi ne smeju da ulaze na ta mesta i to jeste u redu. Ali to je vise zato sto je psa tesko obuzdati da ne krene da kidise na npr. meso i sunke.

Mada, u nekim specijalizovanim zdravstvenim tretmanima (ne u bolnicama!) zivotinje jesu dobro dosle. Dokazano je da, recimo, psi i konji imaju pozitivan uticaj na ljude sa nekim mentalnim oboljenjima, narocito decu.
[ Kix @ 04.05.2024. 19:05 ] @
[ MajorFatal @ 04.05.2024. 20:37 ] @
Citat:
B3R1:
Meni se ide u restorane i kad god sam u Beogradu moram da trpim duvanski dim. To mi recimo mnogo vise smeta nego kerovi. Ali cutim i trpim.


Na primer, jesi li siguran da ti ćutiš i trpiš, ako su drugi ljudi normalni a ti zglajznut, u tom slučaju oni ćute i trpe, a ti si taj koji kvari ugođaj?
[ ademare @ 04.05.2024. 20:55 ] @
Jok , More , Bre

Sasvim je normalno da ti smeta duvanski dim, kao sto je normalno da ti smeta Ker
[ nato_bot @ 04.05.2024. 21:21 ] @
@Kix

Nije mi jasno: da li je to naprednija faza demokratizacije u kojoj će biti obavezno odgristi šaku svima ili samo onima koji se ližu sa kerovima?


Citat:
B3R1

Sta su to fibrile?

Fibrile su mikroskopski sitna vlakna u ćeliji živih organizama.
Fibrila dlake je sačinjena od keratina koji daje dlaci čvrstoću, elastičnost i otpornost. Taj keratin ne znam kojim mehanizmima se odstranjuje iz pluća i da li se odstranjuje.
Možeš proveriti za sebe na sledeći način:
Ako se zakašlješ kad si u blizini zivotinje vrlo verovatno nisi otporan sto znači da si "slabić" i da su ti pluća čista.
Ako si "Srpski junak" i ne zakašlješ se tada si se možda adaptirao na pseće fibrile što znači da su ti pluća nafilovana fibrilama :)
Kad ti budu sricali "oče naš" mrtvozornik će konstatovati da si opandrkno od gušenja zbog otkaza pluća ili nešto tako ali neće ulaziti u istoriju razvoja "otkaza" jer je to "prirodno".

No za tvoju utehu ker će tužno da cvili a tvoja žena će da teši kera diveći se kako je ker "pametan" a tebe ko jbe samo da se podeli tvoja zaostala penzija i kuća ili šta imaš :)

[ Darko Nedeljković @ 04.05.2024. 22:00 ] @
Eh, eh...
Fibrile su znači problem...
Nekada davno smo podrugljivo govorili da u Americi svako ima svog psihijatra, ali izgleda došlo vreme da i kod nas treba svsko da ga ima.

Postoji nekoliko dijagnoza koje se mogu naslutiti kod pojedinih diskutanata. Tu su mikrofobia, strah od mikroba, sialofobia, strah od telesnih izlučevina, cino-fobia kao opšti iracionalni strah od pasa i naravno opsesivno kompulzivni poremećaj kao težnja ka idealnoj čistoći i dezinfikovanom okruženju.

Imao bi tu psihijatar dosta posla. Mada, moje laičko i naučno neutemeljeno lično mišljenje je da nije u pitanju nikakva bolest nego da prostite
najobičnije p r o s e r a v a n j e.

Ne postoji beograđanin čiji su svi preci pre 100 godina bili beograđani. Dakle, sviđalo se to nama ili ne, potomci smo raznoraznih stočara, čobana, ovčara, kozara, svinjara i govedara sa brda. Pre 200 godina Srbija nije imala školovanijih, sposobnijih i uticajnijih ljudi od svinjara i svinjskih trgovaca, Karađorđa i Miloša Obrenovića. Našim pradedovima je u opisu posla bilo da dele radni a nekada i životni prostor sa svim tim dlakavim stvorenjima. Podrazumevani način transporta bilo je sedenje iza ili iznad konjske zadnjice. Opanci su po default-u bili umazani balegom - čišćenje životinjskog izmeta i iznošenje iz prostorije vršilo se više puta dnevno, a kad iznosiš mora i da ugaziš. A kad se nakupi dovoljno žibotinjskog izmeta nosi se na njivu, da od njega raste pšenica, a od pšenice jedeš hleb. Isto tako i povrće, produkt prirodne prerade životinjskog izmeta. I od svega toga postali smo pokondirene tikve kojima smetaju "fibrile"!
[ nato_bot @ 05.05.2024. 08:45 ] @
Izasao sam jutros da posisam travuljinu oko ulaza.
A trava puna pseceg izmeta.
"Zasluzni gradjanin" preko puta se ispravlja plazeci jezik i fiksirajuci pogledom implicira da ocekuje nagradu.
"Jao koliko je sladak" dobacuje gospoja koja se tu zatekla.
"Vidi sto mase repom kako je pametan" dodaje ona u zanosu.

Nego, Darko, kazes da su ti opanci umazani balegom. Pseci izmet ce to samo da ukrasi.
Ostavi adresu da ti posaljem jer ja sam nastran pa mi smrdi a ova gospoja nece da ponese.
Nemoj biti tako nesebican pa da balegu ostavljas po Beogradu nego dok si u Estoniji...
Budi malo sebican pa pokupi sve to za sebe i ljubomorno cuvaj.
Kad se tako vatreno zalazes za prava izmeta...

[ Java Beograd @ 05.05.2024. 09:42 ] @
ČOVEK JE ONAKAV KAKVE SU MU MISLI
Ugušićeš se u sopstvenoj mržnji, zlobi, pakosti ...
Uništićeš zdravlje, ako već nisi. Skapaćeš u bolu s nekim kancerom, teškim dijabetesom ili srčanom insuficijencijom.