[ saladinche @ 18.07.2024. 10:03 ] @
Pozdrav drugari,

Poterban mi je savet na gore navedenu temu.

Voleo bi da za nekih godinu dana svladam programe koji će mi omogućiti crtanje i prikazivanje pločastog nameštaja u što realnijem izdanju.

Šaljem primer kako drugi rade, tj. šta bi voleo da naučim a ne znam odakle da počnem.
[ mjanjic @ 18.07.2024. 13:21 ] @
Ovo je 3D modelovanje stambenog prostora, nema veze sa pločastim materijalima i modelovanjem nameštaja od pločastih materijala. Za ovo na slici mislim da može neki ArchiCAD i ostali pandani (komercijalni ili besplatni), sećam se iz 90-ih programa 3DHome ili tako nešto (slično sadašnjem Sweet Home 3D), bukvalno za 5 minuta uradiš osnovu kuće ili stana, izabereš nameštaj (biblioteka nije bila baš nešto bogata) i za 10-20s ti prikaže 3D izgled.

Što se tiče samog kvaliteta ovih kuhinja i sl., meni je ovo sve nekako sterilno i nefunkcionalno, što neko negde napisa, to su kuhinje za prikazivanje gostima i postavljanje fotki na društvene mreže, a oni koji žive u takvim stanovima i ne koriste te kuhinje, već naručuju gotovu klopu ili se uglavnom hrane izvan stana.

Zato toplo preporučujem da napraviš neku svoju priču, gde će klijenti biti posavetovani da između ostalog ne koriste ove materijale koji nisu pogodni za održavanje (recimo, sjajne površine kod ovih pločastih materijala se znatno teže čiste, vidi se svaki potez krpom na refleksijama, itd.). Ukratko, to je lepo samo za pokazivanje gostima i fotkanje, funkcionalnost nula.
[ Shadowed @ 18.07.2024. 17:47 ] @
Zavisi sta je cilj/namena. Imas specijalizovane programe kao sto su ti koje je mjanjic naveo koji omogucavaju da postavis postojece modele i sklepas stvari vrlo brzo.
Drugi pristup je da pocnes da ucis 3D modelovanje u nekom programu opstije namene (preporucujem Blender) a kad naucis osnove, krenes u pravcu koji te zanima (u tvom sucaju modelovanje nametaja i enterijera).
Mana je sto je potrebno vise vremena u startu kao i da, kada se specijalizujes moras malo da razradis svoj nacin rada, da ne kazem workflow, kako bi ubrzao i pojednostavio stvari. Npr. ako imas ceste stvari koje se ponavljaju, mozes ih cuvati i ubacivati u razlicite scene. Ili razraditi sistem brzog "krojenja" i sastavljanja tih plocastih delova.
Prednost je sto imas mnogo vecu slobodu u dizajniranju (ne samo da ubacis postojece modele) a osnova koju si stekao moze nekom drugom prilikom posluziti i za druga usmerenja u 3D modelovanju ili animaciji ako te bude zanimlo ili se ukaze potreba.
Opet, zavisno sta ti treba, mozes koristiti SolidWorks (iako je on vise za masince) ako pravis taj namestaj. U njemu mozes napraviti sve delove i sklopiti, namestiti tako da lako mozes da otvaras/zatvaras vrata, izvlacis fioke i sl. A za ozbiljniji render eksportujes i dovrsis posao u Blender-u.
[ MajorFatal @ 18.07.2024. 21:58 ] @
Dodao bih da je na gornjem primeru "kako drugi rade" izometrija jeziva, ljudsko oko ne vidi na taj način prostoriju ako se nađe u njoj, pokušao sam da izvučem zelenim linijama na šta mislim .. takođe to što se prozori od prostorije i još neki detalji koji se nalaze iza zamišljene kamere reflektuju na nameštaju i ravnim pločastim delovima bi se verovatno računalo kao početnička greška ..
[ ackopk @ 19.07.2024. 09:58 ] @
Solidworks moze da se koristi za te stvari, nije mu to primarna namena ali se to vrlo lako radi u njemu. Sto se rendera tice, meni to nije primarna stvar i radim po nekad nesto sitno za svoje potrebe. U tim situacijama koristim keyshot, ne znam zasto, jos pre 10 godina mi je imao jednostavan interfejs i ostao sam na njemu.

@MajorFatal, ja npr uopste nisam primetio da tu nema pogleda u perspektivi, oko mi je naviklo na standardni pogled u 3D okruzenju i uopste mi taj render nije upao u oko
[ mpman @ 04.08.2024. 11:53 ] @
Do sada sam radio u alatima: Autodesk Inventor, Autodesk Fusion360, SolidWorks, AutoCAD, BricsCAD i u svim ovim alatima je moguće napraviti model kuhinje. Naime, uskoro planiram da renoviram svoju kuhinju i želim sam da osmislim ormariće i napravim tehničku dokumentaciju. Postoje dva načina za modeliranje u zavisnosti od potrebe. Ako želite da modelirate kuhinju čisto radi renderovanja, ne morate da modelirate detalje. "Pločasti" elementi ne moraju biti pločasti. Ormarić za kuhinju ne mora biti sastavljen iz ploča već može biti samo kvadar određenih boja itd... To se može uraditi u bilo kom CAD programu i prilično je brzo. Nakon samog modeliranja, umetnost je naći dobre teksture, kreirati nove i obratiti pažnju na disperziju svetlosti (da li je materijal koji odbija svetlost, upija svetlost, itd.). U tome zapravo leži umetnost renderovanja. Samo renderovanje se može uraditi u bilo kojem od pomenutih softvera za modeliranje. KeyShot može da se koristi za samo renderovanje i odličan je alat za tako nešto. Takođe, kolega mi je preporučio i Google SketchUp koji ima i dodatke koji pomažu oko modeliranja nameštaja, ali to nikad nisam koristio niti me je interesovalo.

Međutim, modeliranje ovakvih elemenata za proizvodnju, za dobijanje tehničke dokumentacije, to je nešto drugo. Treba razlikovati softvere koji koriste asocijativno kotiranje i parametarsko modeliranje. Uz pravilno planiranje modela, može se uštedeti ogromna količina vremena. Uz kontrolu određenih parametara možete imati adaptivne modele koje možete kasnije koristiti i u različitim situacijama, različitim kuhinjama. Softveri koji podržavaju parametarsko modeliranje su SolidWorks, AutoDesk Inventor, AutoDesk Fusion 360, PTC Creo (ProEngineer) i SolidEdge. Bilo koji će vršiti posao, s tim da treba imati na umu da je Fusion 360 ništa drugo do Web aplikacije koja se pokreće u zasebnom prozoru i fajlove čuva na klaudu - i neće raditi bez pristupa internetu, ali će raditi dobro i na tosteru. Softveri koji koriste asocijativno kotiranje (promeniš kotu i ništa se ne desi, samo se promeni kotni broj, tu su AutoCAD, BricsCAD, DraftSight itd.) takođe imaju mogućnost 3D modeliranja i renderovanja, ali su im opcije nešto skromnije i generalno su komplikovaniji za korišćenje. Ove bih izbegao u širokom luku, jer je posebno komplikovano uneti bilo kakve izmene u već kreirani 3D model. Jednostavno imam osećaj da mi se softver opire, a radim u njuma više od osam godina.


Citat:
MajorFatal:
Dodao bih da je na gornjem primeru "kako drugi rade" izometrija jeziva, ljudsko oko ne vidi na taj način prostoriju ako se nađe u njoj, pokušao sam da izvučem zelenim linijama na šta mislim .. takođe to što se prozori od prostorije i još neki detalji koji se nalaze iza zamišljene kamere reflektuju na nameštaju i ravnim pločastim delovima bi se verovatno računalo kao početnička greška ..


Ovde treba obratiti pažnju na način prikaza geometrije. Svi ovi softveri imaju dva načina prikaza: perspective view i isometric view. Perspective view bi trebalo da tu i tamo realističniji prikaz, ali zavisi i od pozicije kamere. Sam output zavisi od podešavanja virtualne kamere, ugla gledanja, fokusa itd...

EDIT: Zaboravio sam dva softvera za parametarsko modeliranje koji takođe mogu vršiti posao. TFlex i Kompas3D. Oba su ruska i jeftinija u slučaju da se razmatra kupovina za firmu ili tako nešto, a savršeno dobro rade posao.

[Ovu poruku je menjao mpman dana 04.08.2024. u 13:20 GMT+1]