[ luaay @ 17.11.2024. 14:05 ] @
Kupio sam SD karticu pre pet godina i sad je počela da posustaje na telefonu Samsung A12 koji sam kupio pre tačno četiri godine.
Da li je problem u kartici ili u telefonu, kako da testiram?Pokazuje fajlove i onda moram da restartujem telefon jer onda nestanu.
Kuburim već s tim problemom duže vreme.
[ Java Beograd @ 17.11.2024. 17:41 ] @
Najbolji način da utvrdiš u kom je stanju kartica je da je povežeš na računar / laptop. Verovatno na laptopu imaš čitač kartica (možda će ti trebati adapter), a ako nemaš nađi već neki u obliku USB stika, nije to skupo.
Nešto ovako, na primer:



Probaj da kopiraš fajlove na računar, da ih trajno sačuvaš, a onda kreni piši / briši testove (ima dosta softvera tog tipa na netu)

Ako si uspešno kopirao fajlove na hard, i ako ti piši/briši testovi prođu, nema šta - problem je sa telefonom.

U protivnom - šta si sačuvao, to je to.


[ luaay @ 17.11.2024. 17:58 ] @
Sta znaci"piši-briši" i koji software preporucujes za tu namenu?
[ Miroslav Cvejić @ 17.11.2024. 20:00 ] @
Koja tačno kartica je u pitanju?

Koji proizvođač i koji kapacitet?


A sada najbitnije pitanje - koliko je kartica bila popunjena u proseku? Da li je bila skoro prazna, polovično ili skoro popunjena?




99% je kartica otišla u read-only stanje i moraće da se menja.
[ ademare @ 17.11.2024. 20:20 ] @
Ovaj sa slike ne treba kupovati. Nije jeftin a jako je los. Imam pa znam.

Cak je i onaj Kinez na kilo sa Temu-a bolji ! I ovaj je USB 2 , za vece kartice treba zbog brzine kupiti USB 3. Inace ce da davi, koliko je sporo.

Evo na TEMU-a je ako neko hoce 2.0 134 dinara.

https://www.temu.com/goods.htm...009&_x_sessn_id=yncdia9y6s
[ luaay @ 17.11.2024. 21:03 ] @
Kapacitet kartice je bio između 60 i 80%
Kad god se približila na 80% brisao sam fajlove da bih imao dovoljno prostora za nove a stare sam premeštao na nova mesta.
Sada sam karticu stavio na drugi telefon koji retko koristim i tamo ga novi telefon vidi Ok ali prerano je za procenu zato što taj telefon ne koristim često kao ovaj glavni.
U pitanju je Samsung s9.


[ bakara @ 17.11.2024. 22:26 ] @
Da nije kartica sa aliexpresa?
[ ademare @ 17.11.2024. 22:52 ] @
Kolko se secam isla je prica pre x godina (ala dobro pamtim budalastine) da je kupljena u Rusiji ? Ali po nekoj ceni 2-3 puta jeftinije nego sto je bila kod nas !

Tako da je neki Ali u pitanju samo nije on kupio vec ruski preprodavac !
[ Java Beograd @ 18.11.2024. 08:16 ] @
Citat:
ademare:Ovaj sa slike ne treba kupovati. Nije jeftin a jako je los. Imam pa znam.
Ovo sa slike sam našao u prvom prostom guglanju.
Uopšte ga ne preporučujem, samo sam hteo da pokažem kako, otprilike izgleda USB čitač mikro SD kartica.

Citat:
luaay:Sta znaci"piši-briši" i koji software preporucujes za tu namenu?

"Piši-briši" je softver koji služi za testiranje pouzdanosti memorije za skladištenje (dakle, HDD, SSD, eksterni, kartice i slično)
Šta radi taj softver: puno puta zaredom upisuje (na karticu) neke podatke, i onda te iste čita. Naravno, ako učita isto šta je upisao, onda je OK.
Podaci su najčešće polu-random. Upis-čitanje-brisanje na svakoj memorijskoj lokaciji i radi se veći broj puta. Testira se svaka memorijska lokacija, dakle puni se podacima od 0% do 100%.

Vlasnički podaci, podrazumeva se, moraju prethodno biti sačuvani.

Odavno se nisam bavio ovim, pa zaista ne znam šta je sad aktuelno, koji se bolji softver može naći.



Ipak, imajući u vidu nisku cenu SD kartica, mislim da ne treba tu previše mudrovati.
Da je moja kartica u pitanju, kod prvog problema, ja bih požurio da sačuvam sve sa kartice na neki pouzdaniji medijum (HDD, SSD), bacio je i kupio novu.



[ luaay @ 18.11.2024. 08:44 ] @
Sumnjam da bi ipak mogao biti telefon,jerbo evo već drugi put SIM kartica šteka u par dana, izgubi se signal,moram da restartujem telefon i onda kao radi.
SD kartica je u istom slotu- ležištu kao i SIM kartica.
Naravno nisam ekspert već laik ali sumnjam da možda tu leži zec.
Možda je neka korozija ili vlaga i zato ima slaba veza.
Voleo bih naravno da proverim i budem siguran pre nego sto preduzmem dalje mere.
[ luaay @ 12.01.2025. 06:43 ] @
Novosti:
Kartica na Samsung A12 telefonu više ne radi ali kad je stavim u S9 onda dobije poruku da je neki "corruption "i da treba da se uradi reset ,format kartice.
Kad sam je stavio u Redmi kineski telefon od prijatelja tamo je uopšte ne prepoznaje.
Nemam kod sebe laptop i ne mogu da testiram trenutno.
[ Living Light @ 12.01.2025. 07:06 ] @
Možda razlog tome treba tražiti u "Razlici izmedju dva modela Samsunga" S9 vs A12.

Evo razlike u priključku za SD-Card:



A evo uporedna Tabela Samsung S9 VS A12:

[ luaay @ 12.01.2025. 07:15 ] @
Da ,znam da je S9 slot hibridni i deli SD karticu i SiM.
Ali kakve to veze ima?
Konektori na telefonu trebaju da budu odvojeni za tu namenu.
Pricam kao laik, napamet.
Mozda gresim.😶
[ luaay @ 12.01.2025. 07:51 ] @
Moja najveća glavobolja je finalna i sigurna dijagnoza da li je problem u kartici ili u telefonu da znam kako da se postavim.
Ako je kartica odmah bekapujem i bacam je, ako je telefon onda kupujem novi telefon.
Karticu sam kupio u novembru 2019 a telefon u decembru 2021.
Čuvao sam ih kao oči, nikad nije palo u vodu itd.
[ Living Light @ 12.01.2025. 08:49 ] @
Probaj SD karticu JOŠ U NEKOM TUDJEM Telefonu.

Da znaš na čemu si.

pOz
[ bakara @ 12.01.2025. 11:27 ] @
baci tu karticu i ne razmisljaj vise o njoj
[ Java Beograd @ 12.01.2025. 12:19 ] @
@luaay
Pokrenuo si temu pre oko dva meseca, dobio si jasne savete i uputstva.

I sad? "Ne radi više"

Pa ne radi, niti će da proradi. To je to. Crkla skroz.
[ mjanjic @ 13.01.2025. 15:04 ] @
Najbolji ozbiljan kvar je ako postane read-only, kao fleš, bar mogu da se prekopiraju podaci.
Ako nemaš čitač, mogao si da odneseš tipa u neku foto radnju, pošto imaju čitač kartica. Mogao si i u neki servis telefona, pa da ti odmah kažu da li je do kartice ili do telefona. Ne mora biti telefon za bacanje, možda su se samo zaprljali kontakti ili je hladan lem, tako da ne bi koštala popravka previše.
[ luaay @ 13.01.2025. 18:36 ] @
Mjanjic je dao najbolji odgovor.
Upravo sumnjam da je problem u zadnjoj rečenici prema simptomima jer na drugom telefonu S9 se vidi i kad god imam pristup laptopu otvori bez problema .
Na mnogim sajtovim piše da ta kartica može da traje najmanje 10 godina ja sam je kupio pre pet ganc novu.
Moguće da se zaprljao kontakt ili je hladan lem, upravo sam to i posumnjao.
Mada u istom slotu je i Sim kartica koju prepozna bez problema onda ne bi trebao ni nju da je u pitanju lem,ploča telefona.
E sad da li može phone shop da odradi ne znam mada me brine sto karticu na drugom telefonu nije prepoznao.
[ luaay @ 11.02.2025. 21:04 ] @
Otkrio sam da je problem zapravo bio u softverskoj inkompaktibilnosti kartice sa Android sistemom.
Nakon formatiranja kartice ,sad radi kao sat.
Tema moze da se zakljuca.