[ visatix @ 22.02.2026. 08:59 ] @
Forumaši,
već neko vreme razmišljam o kupovini wi-fi trofaznog merača potrošnje električne energije. Ovaj merač bih stavio nakon glavnih osigurača u kući (a najzgodnije mi je pre stanske table sa osiguračima-zbog montaže). Potrebno mi je da pratim dnevnu i mesečnu potrošnju kao i napon i struju po fazama, preko telefona. Na aliexpress-u ima gomile ovih merača pa sam hteo da pitam da li imate iskustava sa njima. Evo jednog iz ponude (ne mora da ima display na sebi):

https://www.aliexpress.com/ite...8791386785%7C_p_origin_prod%3A

[ zeoN_Rider @ 22.02.2026. 09:10 ] @
Nemam iskustva sa tom spravom al' obećava i lepo izgleda!
[ test1234 @ 22.02.2026. 09:33 ] @
Jel si pogledao recenzije?

Evo jedne….


”Prednosti uređaja uključuju precizno merenje napona i struje od +/-0,5-1%. Uređaj počinje da meri struju na 0,025a. Nažalost, uređaj nema zbirnu statistiku za sve 3 faze, već samo za svaku fazu posebno, što je veliki nedostatak. Uređaj ne beleži statističke podatke tokom gubitka mrežne veze. Ove statistike se ne mogu obrisati; one se trajno čuvaju u memoriji uređaja. Uređaj neće raditi bez povezanog senzora temperature. Uređaj crpi napajanje samo iz prve faze (a). Ako uđemo u meni uređaja iz aplikacije Tuya i signal hotspota je slab, aplikacija emituje zvučni signal neko vreme, što je dosadno i ne može se isključiti.”


Možda neki sa baterijom…
[ zeoN_Rider @ 22.02.2026. 09:43 ] @
Za dve ipo 'iljade je najbolji!
[ visatix @ 22.02.2026. 12:11 ] @
Ja sam samo dao primer jednog uredjaja iz gomile sličnih...Zato i pitam da li neko ima iskustva sa nekim određenim modelom koji koristi
[ bakara @ 22.02.2026. 12:40 ] @
Imam ja takav merac

meni je bio potreban neki trofazni a taj mi je delovao zgodno...

Citat:
test1234:
Jel si pogledao recenzije?

Evo jedne….


”Prednosti uređaja uključuju precizno merenje napona i struje od +/-0,5-1%. Uređaj počinje da meri struju na 0,025a. Nažalost, uređaj nema zbirnu statistiku za sve 3 faze, već samo za svaku fazu posebno, što je veliki nedostatak. Uređaj ne beleži statističke podatke tokom gubitka mrežne veze. Ove statistike se ne mogu obrisati; one se trajno čuvaju u memoriji uređaja. Uređaj neće raditi bez povezanog senzora temperature. Uređaj crpi napajanje samo iz prve faze (a). Ako uđemo u meni uređaja iz aplikacije Tuya i signal hotspota je slab, aplikacija emituje zvučni signal neko vreme, što je dosadno i ne može se isključiti.”


Možda neki sa baterijom…


Neke navedene stvari nisu tacne

-uredjaj ima zbirnu statistiku, za nedelje, mesece i godine, kao i za svaku fazu posebno

-uredjaj belezi podatke i nakon gubitka wifi veze i nakon gubitka elektricne konekcije, da li cuva u sebi ili na kineskom serveru, ne znam u to se ne razumem.

-statistike se mogu obrisati.

-Tacno je da uredjaj nece da radi bez NTC senzora temperature, on mora biti povezan i takodje cuva i statistiku za temperaturu

-Uredjaj crpi napajanje samo iz prve faze (A) i to je malo bez veze jer ako iskoci bas ta faza uredjaj ce iskljuciti sve faze.

-slab wifi signal prijavljuje i meni, ali meni je stvarno slab wifi signal tako da nisam testirao kako bi radio na boljem, ali to radi, nikada niej izgubio wifi signal, a koristim skoro 2 godine.

-aplikacija i uredjaj ne emituje nikakav zvucni signal, nemam pojma na sta je covek mislio.


Sta mu je mana?

-Plastika uredjaja nije kvaliteta za namenjenu snagu, nista se ne greje, ali los kvalitet plastike uredjaja je ipak u skladu sa njegovom cenom.
tako da ne ocekujete uredjaj industrijskog kvaliteta izrade za 25$

-Prikljucne plocice su solidne, ali takodje to bi moralo biti dosta bolje i masivnije u odnosu na prikljucnu snagu koja je deklarisana, tako da nemojte pretezati, sraf ce lako da oblajzne i dobicete upropascenu stvar.

-Displej je u boji, i to je bas bez veze, mnogo bolje bi bilo da je monohromatski LCD (postoji i takav ali je skuplji oko 50$) i bespotrebno svetli

moze da se iskljuci iskljucivo preko aplikacije tako sto mu se podesi da se nakon nekog vremena iskljuci sam (na primer 2 min)

Ima opcije da radi u zastitnom modu, da iskljuci kada napon, potrsonja, struja, snaga ili bilo sta dostigne neku zadatu verednost.
realno to radi, ali nicemu ne sluzi jer ce uredjaj da iskljuci sam sebi napajanje i moracete rucno da ga pokrenete.

Dobar je samo kao brojilo sto mi i jeste osnovna namena.

[ zeoN_Rider @ 22.02.2026. 13:17 ] @
Ja ću da ga poručim samo da vidim jel ima na Tem-u!
[ ademare @ 22.02.2026. 14:25 ] @
Ko zna za koji model od ta 3 je recenzija ?

Imaju 2 modela bez Wifi , za koje je mozda recenzija. Ne kupuju svi WiFI modele.

Cena je minimalno razlicita ali ima ljudi koji ne zele da se bakcu sa kojekakvim aplikacijama.
[ zeoN_Rider @ 22.02.2026. 14:39 ] @
Meni Wifi nije potreban!
[ visatix @ 22.02.2026. 15:27 ] @
Bakara, mnogo ti hvala na iscrpnom odgovoru u vezi baš ovog modela. Opet ponavljam, ne mora da bude taj, može i neki drugi pa me interesuju iskustva.
[ bakara @ 22.02.2026. 18:07 ] @
Citat:
ademare:
Ko zna za koji model od ta 3 je recenzija ?


Pominje u recenziji gubitak mrezne veze, a samo jedan od ta 3 ima mreznu vezu


Prvi nema nista, znaci gledas ocima i podesavas kroz meni
Drugi ima seriski port i njemu moze da se pristupi preko racunara, ali koji racunar danas ima seriski port
treci ima wifi, tu se sve moze podesiti preko app, jer ima stvarno mnogo opcija, ali realno ti ne treba nista, osim pristupa kalendaru sa statistikama.

Kontam da ova pametna brojila iz EPS treba da imaju isti ovakav pristup, znaci na bilo koji datum on moze da vidi potrosnju, i stanje.

napomena:
ovo brojilo nema nikakav brojac, ono racuna energiju koja je prosla kroz njega





[ bakara @ 22.02.2026. 18:07 ] @
Citat:
visatix:
Bakara, mnogo ti hvala na iscrpnom odgovoru u vezi baš ovog modela. Opet ponavljam, ne mora da bude taj, može i neki drugi pa me interesuju iskustva.


Imas i ovaj, na njega sam mislio kada sam pisao onaj opis

https://www.aliexpress.com/ite...92e0fcec&afSmartRedirect=y
[ Predrag Supurovic @ 26.02.2026. 14:40 ] @
Ja bih ti savetovao da ne uzimaš WiFi. Bolje Zigbee ili neki drugi protokol za lokal i da počneš da razmišljaš o SmartHome pristupu.

Takođe, verovatno nema potrebe da ima displej, jer preko mreže prikupljaš podatke i to se smešta u bazu. Mnogo je kvalitetniji pregled i analiza podataka na računaru ili telefonu.
[ vucko47 @ 26.02.2026. 15:00 ] @
Upravo to, home assistant i zigbee. Sve te wifi gluposti što se kače ko zna gde i po kojim serverima bolje izbegavati. Ljudi uzimaju toga u ogromnim količinama jer je podešavanje svedeno na uključiš i imaš sve na telefonu/računaru, treba nula moždanih ćelija da se pokrene da bi sve radilo.
[ bakara @ 26.02.2026. 15:54 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Ja bih ti savetovao da ne uzimaš WiFi. Bolje Zigbee ili neki drugi protokol za lokal i da počneš da razmišljaš o SmartHome pristupu.

Takođe, verovatno nema potrebe da ima displej, jer preko mreže prikupljaš podatke i to se smešta u bazu. Mnogo je kvalitetniji pregled i analiza podataka na računaru ili telefonu.


Zigbee model kosta tacno 100$ vise, display moze da se iskljuci, a podatke takodje smesta u bazu na tvom nalogu.

valjda i ovaj wifi uredjaj moze da radi kao deo smart home sistema i smesta podatke u lokalnoj mrezi.

Citat:
vucko47:  Ljudi uzimaju toga u ogromnim količinama jer je podešavanje svedeno na uključiš i imaš sve na telefonu/računaru, treba nula moždanih ćelija da se pokrene da bi sve radilo.

Zbog cega je lose kada se nesto moze jednostavno koristiti?

[ bakara @ 26.02.2026. 15:56 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Ja bih ti savetovao da ne uzimaš WiFi. Bolje Zigbee ili neki drugi protokol za lokal i da počneš da razmišljaš o SmartHome pristupu.

Takođe, verovatno nema potrebe da ima displej, jer preko mreže prikupljaš podatke i to se smešta u bazu. Mnogo je kvalitetniji pregled i analiza podataka na računaru ili telefonu.


Zigbee model kosta tacno 100$ vise, display moze da se iskljuci, a podatke takodje smesta u bazu na tvom nalogu.

valjda i ovaj wifi uredjaj moze da radi kao deo smart home sistema i smesta podatke u lokalnoj mrezi.

Citat:
vucko47:  Ljudi uzimaju toga u ogromnim količinama jer je podešavanje svedeno na uključiš i imaš sve na telefonu/računaru, treba nula moždanih ćelija da se pokrene da bi sve radilo.

Zbog cega je lose kada se nesto moze jednostavno koristiti?

Postavljac teme samo hoce da prati potrosnju struje, nisam siguran da ima ambicije da pravi pametnu kucu.

[ vucko47 @ 26.02.2026. 18:54 ] @
Nije loše to što se nešto može jednostavno koristiti. Zigbee jeste skuplji a treba i koordinator a kod wifi svako ima ruter od provajdera.
Mislim da sam već pisao da je sa određenim brojem termostatima na Zlatiboru bio problem kada su im kinezi poslali pogrešan update ili su nešto čačkali sa istim, zaboravio sam šta tačno.
Isto wifi, isto povežeš samo umesto klasičnog i isto imaš na telefonu sve. Fensi displej i ostalo. A ako im je kinez pristupio ko garantuje da neće postati deo botnet mreže.
[ zeoN_Rider @ 26.02.2026. 19:15 ] @
I šta sad' Ja naručio onaj sa displejom..?
[ bakara @ 27.02.2026. 07:58 ] @
Pa ništa.... 😂
[ visatix @ 27.02.2026. 16:52 ] @
Slažem se ja i sa Zigbee pristupom, ali ne poznajem mnogo tu temu. Znam da moram imati neki gateway na koji se priključuju uređaji...Ono što mi nije jasno je da li onda taj gateway mogu nekako "zakačiti" za internet i da sve to pratim na telefonu (imam kod kuće nekoliko wifi merača temperature, pir senzora, wifi prekidač)? Da li može neko da me uputi na neku literaturu oko ove teme? I slažem se sa nekim ko je spomenuo da je ovo sa wifi jako jednostavno...

[Ovu poruku je menjao visatix dana 27.02.2026. u 18:08 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 02.03.2026. 08:38 ] @
Citat:
bakara:
Citat:
Predrag Supurovic:
Ja bih ti savetovao da ne uzimaš WiFi. Bolje Zigbee ili neki drugi protokol za lokal i da počneš da razmišljaš o SmartHome pristupu.

Takođe, verovatno nema potrebe da ima displej, jer preko mreže prikupljaš podatke i to se smešta u bazu. Mnogo je kvalitetniji pregled i analiza podataka na računaru ili telefonu.


Zigbee model kosta tacno 100$ vise, display moze da se iskljuci, a podatke takodje smesta u bazu na tvom nalogu.

valjda i ovaj wifi uredjaj moze da radi kao deo smart home sistema i smesta podatke u lokalnoj mrezi.

Citat:
vucko47:  Ljudi uzimaju toga u ogromnim količinama jer je podešavanje svedeno na uključiš i imaš sve na telefonu/računaru, treba nula moždanih ćelija da se pokrene da bi sve radilo.

Zbog cega je lose kada se nesto moze jednostavno koristiti?

Postavljac teme samo hoce da prati potrosnju struje, nisam siguran da ima ambicije da pravi pametnu kucu.




Problemi sa WiFI:


Bezbednost. WiFi uređaji, pogotovo kineski, obično održavaju bezu sa nekim na intenetu bez znanja vlasnika. Iam slučajeva da omogućavaju i bakdoor pristup lokalnij mreži. Kad se korsite WiFi uređaji mroa se ili napraviti zasebna WiFi mreža samo z anjih koje je izolovana od svega sotalog, ili da se na ruteru dobrano poradi da seonemogući da ti uređaji imaju iakve veze sa Internetom. zigbee uređaj nema nikakvu mogućnsot da radi bilo šta osim ono zbog čega je nabavljen. Tuya WiFi uređaji su po tome zloglasni, aupravo pomenuti ureaj sa početka priče je Tuya. S druge strane Tuya Zigbee uređaji su savim ok.

Pouzdanost. Smart uređaji umeju da guše WiFi mrežu, pogotovo ako su negde gde je lošiji signal. Zigbee je mnogo efikasniji, veći ej domet i ne ometa kućnu WiFi mrežu.

Ograničen domet. Ako je uređaj u dometu AP-a radi to, ali ako nije, onda moraš da širiš WiFi infrastrukturu. Zigbee je mesh, domet se lako povećava dodavajem bilo kog zigbee uređaja koji je na stalnom napajanju jer on ujedno radi i kao repetitor za mesh mrezu.

Samostalnost. Mnogi WiFi uređaji omogućuju lak i jednostavn korsinički interfejs, sa sve aplikacijom na telfonu zato što se korsiti centralni server proizvoćača, pa i ureaj i telefon rade preko njega. Ako se radiarhiviranej podatak ai to ej na tom centralnom serveru. Ako iz nekog razloga ne adi intenret u kući, ostaje se bez svega toga. Guvi se kontrola nad WiFi uređajem i prisup podacima. Zigbee uređaji radesvojposao bez ikakve potrebe za internetom i sve dok lokalna mreža radi, sve je pod kontrolom.

Privatnost. ovo prethodno je takoće gadno po pitanju privatnosti, jer su svi podaci na izvolte tamo nekom na Internetu.

Potrošnja: WiFi uređaji troše mnogo više energije. Zigbee uređaji na baterije uvek rade mnogo duže.


Upravo najčešći način da se ljjudi zeznu sa pametnim juređajima što prvo kupe nešto zbog konkretne potrebe. A onda im se svidi pa kupe još nešto za neku drugu potrebu i vrlo brzo se nađu u situaciji da imaju N uređaja i svaki ima svoju platformu za upravljanje. Zato treba od početka o tome misliti i od početka graditi jednu univerzalnu platformu za sve pametne uređaje.